Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,724 μέλη και 2,437,574 μηνύματα σε 76,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 153 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Όταν η κατάθλιψη παραφυλά

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.

H sophie_96 Εκείνο που θυμάμαι πιο πολύ .... έγραψε: στις 23:41, 10-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Με την νοοτροπία που επικρατεί γενικοτερα στην Ελλάδα και με το στίγμα που υπάρχει για τις ψυχικές ασθένειες, είναι πιο πιθανό να πάει κάποιος πρώτα για αιματολογικές εξετάσεις και στο τέλος,σαν τελευταία λύση σε ψυχολόγο,γιατί πχ μπορεί να αρνείται ότι όντως έχει κατάθλιψη Αλλά όπως και να’χει, δεν χρειάζεται να σου πει ο ψυχολόγος ή ο ψυχίατρος να κανεις αιματολογικές, μπορείς να πας και μόνη σου. Και αντιστρόφως, μπορεί να πας πρώτα σε ειδικό και μετά να ζητήσει εξετάσεις. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, είναι αναλόγως την κατάσταση.
Ναι, ναι αυτό ακριβώς ήθελα να πω με κάλυψες απόλυτα είναι πως θα τα φέρουν οι συνθήκες.

Καλά όντως υπάρχει στίγμα δυστυχώς ακόμα και τώρα ... !!! Εδώ έκανε παλιά ο πατέρας μου "εσύ έχεις πρόβλημα δεν είμαι τρελός εγώ, εσύ πας σε ψυχολόγο " (όταν πήγαινα) ...... Φαντάσου έχουν συνδέσει ότι όσοι πάνε είναι τρελοί και έχουν "πρόβλημα" με την έννοια την πολύ αρνητική. Αλλά αυτό είναι το μοναδικό που δεν με έχει επηρεάσει καθώς είναι νοοτροπίες απαρχαιωμένες.

Έχω ακούσει ότι από ειδικές εξετάσεις αίματος μπορούν να σου βρουν εάν έχεις κατάθλιψη κάτι τέτοιο , βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και αν σχετίζεται με τις χημικές ουσίες του εγκεφάλου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

paskmak

Δραστήριο Μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

O paskmak έγραψε: στις 23:51, 10-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Με την νοοτροπία που επικρατεί γενικοτερα στην Ελλάδα και με το στίγμα που υπάρχει για τις ψυχικές ασθένειες, είναι πιο πιθανό να πάει κάποιος πρώτα για αιματολογικές εξετάσεις και στο τέλος,σαν τελευταία λύση σε ψυχολόγο,γιατί πχ μπορεί να αρνείται ότι όντως έχει κατάθλιψη Αλλά όπως και να’χει, δεν χρειάζεται να σου πει ο ψυχολόγος ή ο ψυχίατρος να κανεις αιματολογικές, μπορείς να πας και μόνη σου. Και αντιστρόφως, μπορεί να πας πρώτα σε ειδικό και μετά να ζητήσει εξετάσεις. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο, είναι αναλόγως την κατάσταση.

Ισως το μοναδικό «πλεονέκτημα» αυτού του στίγματος, γιατί δεν ξερω αν όντως όλοι οι ψυχολόγοι ειναι πλήρως ευαισθητοποιημένοι γι αυτον αλγόριθμο αντιμετώπισης αυτής της κατάστασης.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.

H sophie_96 Εκείνο που θυμάμαι πιο πολύ .... έγραψε: στις 13:28, 11-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από paskmak
Ισως το μοναδικό «πλεονέκτημα» αυτού του στίγματος, γιατί δεν ξερω αν όντως όλοι οι ψυχολόγοι ειναι πλήρως ευαισθητοποιημένοι γι αυτον αλγόριθμο αντιμετώπισης αυτής της κατάστασης.

Γιατί να μην είναι;
Παράθεση

Νάσια21

Νεοφερμένος

H Νάσια21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Νάσια21 έγραψε: στις 14:32, 19-08-18:

Εγώ πιστεύω ότι πέρασα κατάθλιψη τα τελευταία δύο χρονια....και μου πηρε και καιρό να καταλάβω όλους τους λόγους αλλά τους βρήκα. Έχω συμβουλεύτει και ψυχολόγο τα τελευταία χρόνια και με βοήθησε αρκετά. Πλέον νιώθω ότι επιτέλους βγαίνω από αυτο και μάλιστα πιο συνειδητοποιημενη και δυνατή.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,130 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 17:16, 02-11-18:

Η κατάθλιψη δεν είναι όμοια με τη θλίψη

Καθώς η κοινωνία μας ωριμάζει κι αρχίζουμε σιγά σιγά να αποτινάζουμε το στίγμα από την ψυχική ασθένεια, μια από τις πιο κοινές και πολυσυζητημένες ασθένειες είναι η κατάθλιψη. Και ενώ είναι σπουδαίο πως δειλά δειλά ξεκινήσαμε να το συζητάμε, φοβάμαι πως υπάρχει μια παρανόηση σχετικά με το τι είναι πραγματικά η κατάθλιψη.

Όταν οι άνθρωποι σκέφτονται τον όρο κατάθλιψη, τείνουν να τη συνδέουν με τη θλίψη. Για την ιστορία, ας ξεκαθαρίσουμε μια και καλή κάτι. Η θλίψη είναι ένα συναίσθημα. Η κατάθλιψη είναι μια κλινικά διαγνωσμένη ψυχική ασθένεια.

Όλοι μας δοκιμάσαμε θλίψη σε κάποια φάση της ζωής μας. Είτε πρόκειται για το απογοητευτικό αποτέλεσμα ενός διαγωνίσματος, για την προδοσία ενός φίλου ή για ένα χωρισμό που μας ράγισε την καρδιά, στεναχωριόμαστε. Μετά όμως από ένα χρονικό διάστημα, αισθανόμαστε καλύτερα. Και τότε προχωράμε στη ζωή μας και πάμε μπροστά. Θα αισθανθούμε θλίψη σε τέτοιες καταστάσεις, αλλά όχι κατάθλιψη.
Η κατάθλιψη είναι ψυχική ασθένεια

Έχει αποδειχθεί επιστημονικά πως η κατάθλιψη έχει μια αναμφισβήτητη φυσική επίδραση στον εγκέφαλο.

Κατάθλιψη δε σημαίνει απλώς το να αισθανόμαστε θλίψη.

Στην πραγματικότητα, σημαίνει να μην αισθανόμαστε...τίποτα. Απολύτως τίποτα.

Είναι το συναίσθημα του μουδιάσματος, η αίσθηση του κενού.

Είναι να αισθάνεσαι ένα αδιάκοπο “γιατί”....για τα πάντα.

Υπαρξιακή κρίση η μια μετά την άλλη.

Το να είσαι θλιμμένος και το να είσαι σε κατάθλιψη δεν είναι το ίδιο πράγμα. Την επόμενη φορά που θα έχετε τις μαύρες σας, προσέξτε τις λέξεις που χρησιμοποιείτε. Αν είστε στεναχωρημένοι, είστε στεναχωρημένοι. Αν είστε σε κατάθλιψη, είστε σε κατάθλιψη. Το καθένα έχει τη δική του αξία και σημασία αλλά μη χρησιμοποιείτε την “κατάθλιψη” σαν μια οποιαδήποτε λέξη στην καθομιλουμένη. Δεν είναι σωστό να τη χρησιμοποιείτε απλώς για να τονίσετε τη θλίψη σας. Ο όρος αυτός υποδεικνύει ψυχική ασθένεια. Ήδη είναι δύσκολη η κατάσταση έτσι όπως είναι για όσους έχουν διαγνωστεί, παρακαλώ μην τη κάνετε ακόμη πιο δύσκολη με το να την απαξιώνετε – στα μάτια σας και στα μάτια των άλλων.

Η κατάθλιψη δεν είναι κάτι που απλώς “ξεπερνάμε”.

Η κατάθλιψη είναι κάτι που μια μπάλα παγωτό και μια ευχάριστη βραδιά στο σινεμά δεν μπορούν να διορθώσουν.

Η κατάθλιψη είναι ψυχική ασθένεια.

Η κατάθλιψη δεν είναι θλίψη.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες