Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,641 μέλη και 2,466,293 μηνύματα σε 78,285 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 432 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Οι Δέκα Εντολές

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε: στις 07:05, 30-07-08:

ΑΝ πιάσεις όλες τις απαγορεύσεις που βάζουν μέσα τα ιερά βιβλία, μόνο να αναπνέεις και να μεγαλώνεις παιδιά επιτρέπεται. Το ό,τι κάτι μπορεί να ήταν χρήσιμο σε κάτι γιδοβοσκούς πριν 3000 χρόνια δεν σημαίνει ό,τι είναι και για μας σήμερα
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 58 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε: στις 08:03, 30-07-08:

Οι εντολες ειναι καλες, το γιατι να τις τηρήσει κανεις δεν έγινε σαφές γι'αυτό και δεν τηρούνται.

Οι άρχοντες της κοινωνίας ειναι οι μεγαλύτεροι παραβάτες, τις παραβαίνουν ολες ή σχεδόν όλες καθημερινά, και όμως κοιταξε πρόκοπή, αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση.

Σημαντική επισης έλλειψη του δεκάλογου ότι δεν υπάρχει εντολή να αγαπάς τον πλησίον σου, και το περιβάλλον, παρά που απο αυτά εξαρτάται το μέλλον μας άμεσα
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 17:28, 30-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
...επιπλέον... γιατί μέσα στις εντολές, δεν υπάρχει αυτό το ένα πράγμα που μάστιζε την τότε εποχή? την τοκογλυφία, που από αυτή συσσώρευαν οι Ιουδαίοι ηγέτες τον πλούτο τους?
Επειδή, ίσως, όλες μαζί συμψηφίζονται με την Μία: "Αγάπα τον πλησίο σου, ως εαυτόν!"...Και οι Τοκογλύφοι είναι, και "πάνω απ' τον νόμο" και "πολύ μακριά", από τον "πλησιέστερό" τους. Βλέπε "Τράπεζες" και "Χρηματιστήρια"(πάσης φύσεως!)
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 58 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε: στις 17:51, 30-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Επειδή, ίσως, όλες μαζί συμψηφίζονται με την Μία: "Αγάπα τον πλησίο σου, ως εαυτόν!"...Και οι Τοκογλύφοι είναι, και "πάνω απ' τον νόμο" και "πολύ μακριά", από τον "πλησιέστερό" τους. Βλέπε "Τράπεζες" και "Χρηματιστήρια"(πάσης φύσεως!)
Παντως άν οι τοκογλύφοι αγαπούσαν τον πλησίο τους όσο τον εαυτο τους, όλος ο κόσμος θα κολυμπούσε στην αγάπη
1
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 19:09, 30-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Οι άρχοντες της κοινωνίας ειναι οι μεγαλύτεροι παραβάτες, τις παραβαίνουν ολες ή σχεδόν όλες καθημερινά, και όμως κοιταξε πρόκοπή, αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση.
Ειναι που εμεις ειμαστε σωστοι και ακεραιοι χαρακτηρες και φταινε οι αρχοντες της κοινωνιας μας...
Ας ειμαστε εμεις παραδειγματα προς μιμηση για τα παιδια μας και για την οικογενεια μας πρωτα, λεω εγω.....
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε: στις 19:19, 30-07-08:

Ένας μπατίρης, πνιγμένος στα προβλήματα, σκεπτικός, στεναχωρημένος και αγχωμενος, τι παράδειγμα άραγε δίνει προς μίμηση στα παιδιά του; Όλα εξαρτώνται απο τον συντροφο μας τελικά αν θέλουμε να παραμείνουμε τίμιοι... ή απο μια γενναία κληρονομιά :-)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια