Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,949 μέλη και 2,477,895 μηνύματα σε 78,913 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 526 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μετρό: Επίκειται η μετονομασία των σταθμών "Ευαγγελισμός" και "Άγιος Δημήτριος". Ποια είναι η άποψή σας;

Συμφωνείτε να με την επικείμενη μετονομασία των σταθμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
Ναι
1
6,67%
Όχι
14
93,33%
Δεν έχω άποψη
0
0%

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,180 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 22:21, 20-09-19:

Αλλάζουν ονομασία δύο σταθμοί του μετρό όπως ανακοίνωσε η εταιρία. Σε λίγους μήνες οι σταθμοί «Ευαγγελισμός» και «Αγιος Δημήτριος – Αλέκος Παναγούλης» θα αποτελέσουν παρελθόν. Οι νέοι σταθμοί ονομάζονται «Παύλος Μπακογιάννης» και «Αλέκος Παναγούλης». Πότε αναμένεται να τεθούν οι ισχύ η αλλαγές.
https://www.newsit.gr/ellada/metro-oristiko-telos-eyaggelismos-kai-agios-dimitrios-allazoun-onoma/2877307/

Είμαι κατά και πιστεύω ότι η εκκλησία πρέπει να αντιδράσει. Είναι ολοφοάνερο ότι θέλουν να βγάλουν τα χριστιανικά ονόματα σε οτιδήποτε δημόσιο υπάρχει.
4
7
1
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,515 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 22:24, 20-09-19:

Άλλη μια βλακεία του Ελλαδιστάν.
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,581 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 23:10, 20-09-19:

Next stop, Alekos Panagoulis.
5
2
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,149 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 23:33, 20-09-19:

Θεωρώ πως η στάση δίπλα απο το μεγαλυτερο νοσοκομειο της χώρας έπρεπε να λέγεται Ευαγγελισμος.....
δε περίμενα αυτή την κίνηση απο τον Μητσοτακη...
4
1
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Διακεκριμένο μέλος

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,694 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Η ζωή είναι ωραία! Ζήσε...Αγάπα...Γέλα! έγραψε: στις 09:12, 21-09-19:

Επόμενο στόχος για αλλαγή ονόματος της στάσης "Μοναστηράκι" σε "Ερμού"
Ελλάς το μεγαλείο σου!
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,515 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 09:42, 21-09-19:

Όταν σε μια τελειωμένη χώρα που δεν παράγει τίποτα θέλει κάποιος να εντυπωσιάσει απλά κανείς βλακείες όπως είναι αυτή.

Προτείνω να αλλάξει και το όνομα της χώρας.
Παράθεση

Physiognomist

Διακεκριμένο μέλος

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.

O Physiognomist έγραψε: στις 10:28, 21-09-19:

-Πού είσαι ρε? Θα αργήσεις?
-Που να μαι? Ακόμα στον Αλέκο,περιμένω τον Αλέκο''

2
1
Παράθεση

IceQueen

Νεοφερμένος

H IceQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H IceQueen έγραψε: στις 16:47, 21-09-19:

Φαίνεται να το πήραν πίσω, μάλλον δεν θα υπάρξη κάποια αλλαγή.
https://www.news247.gr/politiki/epan...s.7504384.html

Μάλλον απο το πολύ κράξιμο στο twitter το ξανασκέφτηκαν :')
1
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,152 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 17:14, 21-09-19:

Δεν μας έφταναν τα παππούδια που ρωτάνε πώς θα πάνε στο ΙΚΑ, τώρα θα μας ρωτάνε πώς να πάνε και στο νοσοκομείο;
3
1
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,539 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 21:44, 21-09-19:

Πάντα μου την έδιναν οι στάσεις με ονόματα προσώπων ή αγίων.

Θα έπρεπε να είναι αντιπροσωπευτικά της περιοχής όπου βρίσκεται η εκάστοτε στάση.
1
Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 733 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε: στις 21:49, 21-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Vold

Θα έπρεπε να είναι αντιπροσωπευτικά της περιοχής όπου βρίσκεται η εκάστοτε στάση.
"Δε χρησιμοποιουμε λογική".
^ Κανόνας νο1 ελληνικού δημοσίου.
1
Παράθεση

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 136 μηνύματα.

O kiyoshi sold my soul έγραψε: στις 23:15, 21-09-19:

Έχω ιδέα για την επόμενη μετονομασία

Επιφανές Μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 08:27, 22-09-19:

Ναι μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση η στάση Άγιος Δημήτριος λέγεται έτσι επειδή η περιοχή λέγεται έτσι,ενώ η στάση ευαγγελισμός λόγω του νοσοκομείου.Τι δεν σου αρέσει ακριβώς;
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,539 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 12:02, 22-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Ναι μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση η στάση Άγιος Δημήτριος λέγεται έτσι επειδή η περιοχή λέγεται έτσι,ενώ η στάση ευαγγελισμός λόγω του νοσοκομείου.Τι δεν σου αρέσει ακριβώς;
Νομίζω πως Ελληνικά γράφω.
1
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 12:05, 22-09-19:

Νομίζω πως Ελληνικά γράφω.

Και εγώ Ελληνικά γράφω μην φοβάσαι.Σε ρωταω η στάση Ευαγγελισμός λέγεται έτσι λόγω του νοσοκομείου και ο Άγιος Δημήτριος λόγω της περιοχής (τι πιο αντιπροσωπευτικό).Πως θα ήθελες να λέγονται;Νομίζω ότι οι ονομασίες των δυο αυτών σταθμών είναι οτι πρέπει.

Edit:Μάλλον δεν θα αλλάξουν όνομα τελικά.
Παράθεση

McManus (Τι ώρα να περάσω;)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O McManus έγραψε: στις 12:09, 22-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Και εγώ Ελληνικά γράφω μην φοβάσαι.Σε ρωταω η στάση Ευαγγελισμός λέγεται έτσι λόγω του νοσοκομείου και ο Άγιος Δημήτριος λόγω της περιοχής (τι πιο αντιπροσωπευτικό).Πως θα ήθελες να λέγονται;Νομίζω ότι οι ονομασίες των δυο αυτών σταθμών είναι οτι πρέπει.

Edit:Μάλλον δεν θα αλλάξουν όνομα τελικά.
Δεν θα αλλάξουν φίλε Φωτη γιατί δεν γίνεται προς το παρόν. Αυτές οι κινήσεις γίνονται για να κάνουν σφυγμομετρηση στον μαλάκα λαό και να καθορίσουν τι θα κάνουν μετά από σχεδιασμό. Πίσω από αυτά βρίσκεται ο Ταχιάος που τον εκατσαν στο μέτρο αφού δεν μπόρεσαν να τον αναδείξουν πουθενά. Αυτά όλα είναι γραμμάτια μάγκα μου κι έπρεπε να κάνει κάτι κι αυτός.
Στην πολιτική φίλε μου υπάρχουν γραμμάτια.
Γι αυτό τους έχω χεσμένους όλους κι όλες.

1
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Covfefe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,546 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε: στις 14:41, 22-09-19:

Δεν επιθυμεί τη μετονομασία του σταθμού Μετρό η οικ. Μπακογιάννη

Με γραπτή δήλωσή της παρεμβαίνει η οικογένεια Μπακογιάννη στο θέμα που προέκυψε με τη μετονομασία του σταθμού «Ευαγγελισμός» σε «Παύλος Μπακογιάννης», τονίζοντας πως δεν θα επιθυμούσε να συμβεί κάτι τέτοιο.

Η οικογένεια, αφού ευχαριστεί θερμά την Αττικό Μετρό ΑΕ για την τιμητική πρόταση μετονομασίας του συγκεκριμένου σταθμού Μετρό σε «Παύλος Μπακογιάννης», διευκρινίζει πως δεν μπορεί να την αποδεχθεί.

«Η απόφαση έχει προκαλέσει συζητήσεις», αναφέρει η οικογένεια Μπακογιάννη και προσθέτει: «Για ευνόητους λόγους δεν θέλουμε το όνομα του Παύλου Μπακογιάννη να μπει σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση. Άλλωστε κάτι τέτοιο θα προσέβαλε την μνήμη ενός ανθρώπου που αγωνίστηκε για την συμφιλίωση και την ενότητα. Η σύζυγος, τα αδέλφια του, τα παιδιά και τα εγγόνια του τον θέλαμε στο σπίτι κι όχι σε μια ταμπέλα».

Και η οικογένεια καταλήγει στην ανακοίνωσή της: «Ότι η μνήμη του (σ.σ.: Παύλου Μπακογιάννη) είναι ζωντανή και οι ιδέες του εξακολουθούν να εμπνέουν 30 χρόνια μετά, μας αρκεί. Και πάλι ευχαριστούμε πάρα πολύ» .

Η δήλωση: https://www.facebook.com/kostas.bakoyannis/posts/10157229344346999
1
1
Παράθεση

Lancelot

Διακεκριμένο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,720 μηνύματα.

O Lancelot Alejandro έγραψε: στις 16:00, 22-09-19:

Γιατί να ονομάσουμε την στάση Παύλος Μπακογιάννης ; Είναι κάποιο ιστορικό πρόσωπο ; Ενέπνευσε τους νέους ;

Ας μου απαντήσουν οι <<έξυπνοι>> του φόρουμ

Επίσης προτείνω να ονομάσουμε μια στάση Ελένη Αντωνιάδου, πρότυπο της αριστείας που ευαγγελίζεται η νδ
1
Παράθεση

Giota2000

Δραστήριο Μέλος

H Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Giota2000 έγραψε: στις 19:21, 22-09-19:

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με αυτήν την αλλαγή αν τελικά πραγματοποιηθεί.Οι ονομασίες των στάσεων του μετρό και οποιουδήποτε ΜΜΜ πρέπει να σχετίζονται με την τοποθεσία για την διευκόλυνση του πληθυσμού και όχι με άκυρα άτομα που όπως αναφέρθηκε από πάνω δε έχουν προσφέρει και κάτι το ιδιαίτερο.Αυτά.
2
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 19:21, 22-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Giota2000
Προσωπικά διαφωνώ κάθετα με αυτήν την αλλαγή αν τελικά πραγματοποιηθεί.Οι ονομασίες των στάσεων του μετρό και οποιουδήποτε ΜΜΜ πρέπει να σχετίζονται με την τοποθεσία για την διευκόλυνση του πληθυσμού και όχι με άκυρα άτομα που όπως αναφέρθηκε από πάνω δε έχουν προσφέρει και κάτι το ιδιαίτερο.Αυτά.

Ευτυχώς δεν θα γίνει μάλλον.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια