Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,974 μέλη και 2,478,712 μηνύματα σε 78,948 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 530 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλοσοφία του Θανάτου...

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,450 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε: στις 01:09, 12-01-09:

Ο θάνατος της δικής μου.....φιλοσοφικής εκδοχής

Βασικά είναι η κοινή όλων μας μοίρα! Γεννιόμαστε για να....πεθάνουμε τελικά, άρα είμαστε νεκρογεννημένοι....η ζωή δεν είναι άλλο παρά η φυσική μας πορεία προς τον θάνατο!

Σίγουρα όμως δεν είναι αποδημία εις κύριον, αν και οι "σωτήρες" των ψυχών παίρνουν όρκο ότι γεννηθήκαμε για τον "προορισμό" και το ταξίδι δεν είναι παρά μια απλή "μετακίνηση", ενας πηγαιμός αλε ρετουρ, ένα κονβόι όπου σαν τα πρόβατα βαδίζουμε στην σφαγή για να "επιστρεψουμε" απαλλαγμένοι απο κοινωνικές καταθλίψεις, καθαροί κι έτοιμοι για την.... βασιλεια των ουρανων.

Για να σοβαρευτούμε όμως λιγάκι, ο θάνατος είναι απλά η (οριστική) καταστολή των ζωτικών λειτουργιών, άσχετα αν οι φιλοσοφικές τοποθετήσεις είναι ανάλογες των παγιωμένων ....
πολιτικών, θρησκευτικών και συντεχνιακών αντιλήψεων των εν δυνάμει "φιλοσόφων".
Όπως τελικά δεν γλύτωσε από τους επιστήμονες η αγάπη έτσι και ο θάνατος δεν "ξέφυγε"
απ αυτούς!

Εγώ προσωπικά ποτέ δεν φοβήθηκα τον θάνατο!!!!Αυτό που φοβάμαι όμως πολύ είναι μη χάσω την ζωή μου!

Σας ευχαριστώ....
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,727 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 14:45, 12-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φωτηs
Γυρω ομωs απο απο τα ατομα και τα ηλεκτρονια που κινουνται γυρω απο τον πυρηνα τουs κινουνται και τα ελευθερα ηλεκτρονια. Αναμεσα στα ατομα και στα ελευθερα ηλεκτρονια ασκουνται ισεs και αντιρροπεs δυναμηs αυτο ομωs προκαλει απωλεια θερμικηs ενεργειαs που αυτο εχει ωs συνεπεια να προκαλει την φθορα στο σωμα μαs και κατα επεκταση τιs αρρωστιεs το γηραs και το θανατο.
Πρώτη φορά ακούω τέτοια εκδοχή και για να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι ισχύει. Αφενός γιατί δεν υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στα ηλεκτρόνια που ανήκουν σε κάποιο άτομο. Στο μοντέλο του Bohr, τα ηλεκτρόνια περιστρέφονται κυκλικά γύρω από τον πυρήνα και σε ΚΣ έχουν τέτοιο αριθμό ώστε το συνολικό φορτίο του ατόμου να είναι ουδέτερο. Ακόμα και στο εξελιγμένο μοντέλο που δεχόμαστε σήμερα, με το "νέφος ηλεκτρονίων" δεν υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός.

Ακόμα και να ίσχυε όμως κάτι τέτοιο, την φθορά στο σώμα μας δεν την προκαλεί καμία απώλεια ενέργειας, πόσο μάλλον σε ατομικό επίπεδο. Σα να λες δηλαδή ότι ακόμα και ένα αντικείμενο χωρίς ζωή, μια πέτρα ας πούμε, η οποία είναι και αυτή από άτομα, αρρωσταίνει γερνάει και πεθαίνει.
Παράθεση

ΛΕΩΝΙΔΑΣ8732

Νεοφερμένος

Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ8732 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 80 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ΛΕΩΝΙΔΑΣ8732 έγραψε: στις 16:57, 26-05-09:

Ουδέν προς ημάς θάνατος ……
Δεν είναι τίποτα για εμάς ο θάνατος ,διότι όταν μεν εμείς υπάρχουμε ο θάνατος δεν παρευρίσκεται , όταν δε ο θάνατος έλθει εμείς δεν υπάρχουμε .
Επίκουρος
2
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε: στις 22:05, 26-05-09:

προσωπικα δεν με απασχολει ιδιαιτερα το θεμα του θανατου....δεν ξερω αν θα μοιαζει με υπνο η οχι παντως σιγουρα δεν ειναι κατι ευχαριστο...για αυτο προσπαθω να περναω καλα οσο ειμαι υγιης...και δεν θελω να σκεφτομαι τι γινεται αμα πεθαινεις...πιθανοτατα τιποτα..
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε: στις 18:16, 28-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΩΝΙΔΑΣ
Ουδέν προς ημάς θάνατος ……
Δεν είναι τίποτα για εμάς ο θάνατος ,διότι όταν μεν εμείς υπάρχουμε ο θάνατος δεν παρευρίσκεται, όταν δε ο θάνατος έλθει εμείς δεν υπάρχουμε .
Επίκουρος
Συλλογισμός φαινομενικά ορθός, μα πολύ αδύναμος να καταλαγιάσει το φόβο μας για τον θάνατο.

Θα έλεγα πως ο...
Woody Allen είναι πιο εύστοχος:
"Δε φοβάμαι να πεθάνω. Aπλώς δε θέλω να' μαι εκεί όταν γίνει"

2
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε: στις 16:04, 04-06-09:

3
Παράθεση

metalhead9121 (φλώρα)

Νεοφερμένος

H φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H metalhead9121 γυρισα απο διακοπες οεο έγραψε: στις 19:41, 04-06-09:

δεν μπορω να καταλαβω τον φοβο για τον θανατο,μπορει να ειναι η νοοτροπια μου γιατι ειμαι gothic,αλλα και αυτο ειναι η συνεχεια.οπως λενε αλλωστε το σωμα μας ειναι φυλακη που κραταει την ψυχη μας απο την ευτηχια....
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΜΑΣ
3
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 19:46, 04-06-09:

Κανείς δεν πιστεύει αληθινά στο δικό του θάνατο είπε ο κύριος Φρόυντ.
3
Παράθεση

ΙΝΤΕΡΜΕΤΖΟ

Νεοφερμένος

H ΙΝΤΕΡΜΕΤΖΟ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΙΝΤΕΡΜΕΤΖΟ έγραψε: στις 00:24, 05-06-09:

Ο θάνατος είναι πράγματι ένα ταξίδι. Ένα ταξίδι σε μια άλλη διάσταση, σε ένα άλλο πεδίο, όπου η ύλη, το σαρκίο είναι ένα ένδυμα περιττό. Η κατάσταση θάνατος αφορά αποκλειστικά και μόνο στην ύλη, στους φθαρτούς και ατελείς ανθρώπους, που αδιαφορούν με περίσσια αλαζονεία για το "είναι" τους. Τους ανθρώπους που προσκυνούν το χρήμα, ως απόλυτο και παντοδύναμο άρχοντα του σύμπαντος. Όταν όμως βιώνεις με ισορροπία την κάθε στιγμή της ζωής σου, όταν ζεις με ανοιχτά τα μάτια το κάθε τι, όταν αγαπάς και σέβεσαι τον συνάνθρωπο σου ως εαυτό, όταν αναγνωρίζεις ότι εντός σου υπάρχει θεία ουσία, τότε δεν κινδυνεύεις να περάσεις σε ανυπαρξία. Δεν κινδυνεύεις να πεθάνεις. Αντίθετα πλησιάζεις ολοένα και περισσότερο στην τελειότητα και από τα σύμβολα και τις αντανακλάσεις αντικρίζεις τις Ιδέες.

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι η το πέρασμα από τη γη είναι μια εκπαιδευτική εκδρομή που καλείσαι να μάθεις, να εξεταστείς, να βιώσεις για να φύγεις από αυτή ελεύθερος και απαλλαγμένος από δεσμεύσεις και έξεις που σε κρατούν εγκλωβισμένο και δε σου επιτρέπουν να νιώσεις την απόλυτη ελευθερία και την απόλυτη αλήθεια. Είναι ένα δύσκολο πέρασμα από μια κατάσταση ασυνειδησίας σε μια κατάσταση συνείδησης και επίγνωσης. Είναι ένα ταξίδι που ο καθένας το πραγματοποιεί μόνος του. Κάποιες φορές όμως στο δρόμο μας έρχονται και άλλοι ταξιδιώτες, άλλοι μένουν λίγο, άλλοι πολύ, όλοι όμως ήρθαν γιατί εμείς τους ήλξαμε. Όμως πάντα στο τέρμα φτάνουμε μόνοι μας.

Η ζωή είναι σαφώς γλυκιά και όμορφη με όλες τις δυσκολίες της και η γλύκα της αυτή είναι που δεν αφήνει τον άνθρωπο να δει με ψυχραιμία το μετά. Η αίσθηση της απώλειας δημιουργεί θλίψη και στενοχώρια όμως με το θάνατο είναι η στιγμή που θα πάρεις όλα όσα σου αναλογούν, ανάλογα με την πορεία μαθητείας σου στην ύλη. Και φυσικά δεν μιλώ για την κόλαση και την παράδεισο, εδώ είναι όλα αυτά. Αλλά μιλώ για την απελευθέρωση της ψυχής και του πνεύματος, όπου θα βρεθεί σε φωτεινά πεδία και θα είναι κοντά στην Απόλυτη Αλήθεια. Εξάλλου όπως είχα διαβάσει κάπου γύρω στα 15, η ζωή τελειώνει με ήττα και ο θάνατος αρχίζει με θα.
3
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 10:52, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από avaptistos
... Δεν ανακαλύφθηκε -ούτε αποκαλύφθηκε- ακόμη, κάποιος απέθαντος...

Για μένα, όταν βλέπω έναν νεκρό, ο θάνατος μου μοιάζει με αναχώρηση. Το λείψανο μου δίνει την εντύπωση ενός ενδύματος που το παράτησαν. Κάποιος έφυγε και δεν χρειάστηκε να πάρει το ένα και μοναδικό ρούχο που φορούσε.
Κι όμως, διαβάζοντας κανείς τα παραπάνω, θα έπρεπε να θεωρήσει, ότι πχ ο Πλωτίνος είναι "απέθαντος"!
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε: στις 11:37, 15-06-09:

ο ποιος?? καλε ποιος ειναι ο Πλωτινος??

ελεος πρωινιατικα με τετοια θεματα... καλοκαιρι ειναι.... τον χειμωνα τα ξαναλεμε
1
1
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 14:48, 15-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
ο ποιος?? καλε ποιος ειναι ο Πλωτινος??

ελεος πρωινιατικα με τετοια θεματα... καλοκαιρι ειναι.... τον χειμωνα τα ξαναλεμε
Ένας κάποιος τύπος της αρχαιότητας, που μισούσε το σώμα του..και με τον οποίο φυσικά...δε συμφωνώ(φιλοσοφικά)...Συμφωνώ όμως μαζί σου, ότι το καλοκαίρι είναι... για τα σώματα (κι όχι το θάνατό τους)...
1
Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε: στις 19:44, 14-06-11:

Δεν ξερω τιποτα σχετικα με τον θανατο...απλα οτι ποναει.Ισως υπαρχει ''μετα'' , ισως οχι.Ισως πεθαινει μονο η υλη.Ισως οχι.Ισως ξαναβρεθουμε,ισως οχι.Ισως ''μετα'' γινει δικαιη μοιρασια.Ισως οχι.Ισως εχει πολυχρωμους κηπους.Ισως ... οχι...

Ισως τον προσεχουν καλυτερα εκει...ελπιζω ναι...
Ο θανατος ειναι κατι απιστευτο και συγκλονιστικο.Κανεις μας δεν μπορει να συνειδητοποιησει το δραμα του ,αν δεν τον καλεσει το ιδιο να το γνωρισει.

Ενα ξερω.Σημασια εχει η ζωη.Δωσε τον καλυτερο σου εαυτο εδω.Αγαπησε.Φροντισε οσους αγαπας...γιατι μπορεις,και γιατι ενα ωραιο-η οχι και τοσο- πρωι θα κληθεις να δωσεις εξηγησεις και σε σενα...και δεν θα ναι τοσο ευκολο...τουλαχιστον οχι για την ψυχη σου...
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε: στις 21:15, 14-06-11:

μεγαααλο θεμα!!! τα χουμε ξαναπει χιλιαδες φορες....μμ εχω μια αναρτηση στο μπλογκ μου ακριβως για αυτο το θεμα...παω να κανω κοπι πειστ. wait

απο http://justthinkofg.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 22:23, 14-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Ένας κάποιος τύπος της αρχαιότητας, που μισούσε το σώμα του..και με τον οποίο φυσικά...δε συμφωνώ(φιλοσοφικά)...Συμφωνώ όμως μαζί σου, ότι το καλοκαίρι είναι... για τα σώματα (κι όχι το θάνατό τους)...
σωπάτε καλέ, τα σώματα ζωντανεύουν από το σφρίγος του χειμώνα, κρύο, καιρός για δύο και τα γνωστά. Πιο ξενερουά εποχή για έρωτα δεν υπάρχει.

Ωραίο θέμα, να επανέλθουμε κάποια στιγμή.
1
Παράθεση

Nat_selection

Νεοφερμένος

Ο Nat_selection αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Nat_selection έγραψε: στις 07:42, 29-10-12:

Χωρίς αυτόν η κατανόηση της ζωής θα ήταν ακατανόητη.
απόλυτος καθολικός και αναγκαίος όσο και η γέννηση.
μια υπόθεση οριστική και αμετάκλητη,
η πορεία μας σ αυτόν αναπόφευκτη.
κάτι,που θα συμβεί σε όλους μας κάποια στιγμή.

Τον έχουμε προσδέσει με το προσδόκιμο ζωής,έρχεται όμως
και νωρίτερα,και οι αντιδράσεις μας εδώ είναι ακραίες .
πως αντιδρούν οι ανθρωποι απέναντι στον θάνατο των ξένων
ή των δικών τους ανθρώπων?
πως αντιδρούν στην ιδέα του επικείμενου δικού τους θανάτου?
πως τον βλέπει ο υποφαινόμενος?..........
σαν ένα απλό βιολογικό συμβάν φορτισμένο συναισθήματα!
Καρδιά στοπ,αναπνοή στοπ,εγκεφαλικός θάνατος ο οποίος όταν επέρχεται,
δεν υπάρχει δυνατότητα αποκατάστασης της λειτουργίας του.
και αυτό ήταν!
έχουμε όλοι μας ένα κοινό δρομολόγιο,το δρομολόγιο σ αυτόν!
........Αχ!!!΄
σήμερα το πρωϊ έχω ραντεβού με το νέο μου έγγαμο αμόρε...... .....
……….έχω αργήσει.
Γιατί άραγε να πρέπει,να αποφύγω να κάνω πράγματα πού αντίκειται
στην ηθική των άλλων καί που πραγματικά θέλω να κανω?
ας τα κάνω σιωπηρώς,
είμαι ακόμα ζωντανός πόσο χαίρομαι!

Σημείωση:
Τα μηνύματα από 96 έως 109 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Ο Θάνατος".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 10-11-12 στις 00:16. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συγχώνευσης θεμάτων
Παράθεση

ελλόγιμος λαγός

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο ελλόγιμος λαγός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O ελλόγιμος λαγός έγραψε: στις 08:30, 29-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Nat_selection
O θάνατος αναγκαίος όσο και η γέννηση
μια υπόθεση οριστική και αμετάκλητη
Πολύ ωραίο θέμα, ελπιδοφόρο, που θα λειτουργήσει σαν μια αλτερνατίβα για νεκρογεννημένους!
Άλλωστε τα φτερά μας βγαίνουνε την ώρα που πεθαίνουμε, στου κάτω κόσμου τα βαθιά τι να τα κάνεις τα φτερά;
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,644 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 11:39, 29-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ελλόγιμος λαγός
, στου κάτω κόσμου τα βαθιά τι να τα κάνεις τα φτερά;[/CENTER]
Έχει ψηλό θόλο ο Άδης κατάλληλο για ελεύθερες πτήσεις
1
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 12:22, 29-10-12:

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, είμαστε..
Δεν με τρομάζει ο δικός μου ο θάνατος.
Απλά είμαι τόσο εγωίστρια, που δεν μπορώ να δεχτώ το θάνατο των δικών μου.
Ή είμαι "λίγη" για να το διαχειριστώ.
Κι αυτό δεν αλλάζει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gilda : 29-10-12 στις 14:32.
1
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε: στις 14:21, 29-10-12:

θα συμφωνήσω ότι ουτε εμενα με τρομάζει ο θανατος.το μονο που με δυσαρεστεί ειναι αν δεν προλάβω να υλοποιήσω τους στόχους μου και τα ονειρά μου....τον θανατο των δικών μου ανθρωπων δεν μπορω να τον φανταστώ,δεν θα μπορεσω να το διαχειριστώ αλλά προφανώς ούτε αυτοί το δικό μου...όμως ο θανατος έρχεται εκεί που δεν το περιμένεις και δεν μπορείς δυστηχώς να κάνεις τίποτα για να το σταματήσεις...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια