Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,969 μέλη και 2,478,531 μηνύματα σε 78,942 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 245 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ορφανο σπουργιτάκι...

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H tirogaridaki_23 έγραψε: στις 18:11, 04-06-07:

Δυστυχώς παιδιά,σήμερα το πρωί πέθανε... Πήγα να το ταϊσω πριν πάω στο σχολέιο και ήταν νεκρό ...Το είπα και στα παιδιά και στενοχωρήθηκαν..χωρίς τη μανούλα τους δεν έχουν πολλές ελπίδες ...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 18:17, 04-06-07:

Λογικό ήταν καμάρι μου, χωρίς να θέλω να είμαι σκληρή άλλα το περίμενα γιααυτό δεν μήλησα, άν έκανες περισσότερα θα στενοχωριώσουν περισσότερο
Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H tirogaridaki_23 έγραψε: στις 18:23, 04-06-07:

Λογικό ήταν καμάρι μου, χωρίς να θέλω να είμαι σκληρή άλλα το περίμενα γιααυτό δεν μήλησα, άν έκανες περισσότερα θα στενοχωριώσουν περισσότερο
Καλύτερα που δεν μου τοπες , γιατί είχα ελπίδες ότι θα ζόυσε αφού έφαγε λιγάκι..ίσως πέθανε από το σοκ της όλης κατάστασης.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 18:28, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από tirogaridaki_23
Καλύτερα που δεν μου τοπες , γιατί είχα ελπίδες ότι θα ζόυσε αφού έφαγε λιγάκι..ίσως πέθανε από το σοκ της όλης κατάστασης.

Τα σπουργίτια ζούν με σκουλικάκια το μπισκότο κάνει κακό όταν ποιουν νερό, πρέπει να κόβεις μικρά σκολικάκια και να τα ταιζεις, άν το έκανες αυτό θα δενόσουν περισσότερο, δεν θέλω να δενετε κάποιος με ένα ζώο που έχει πιθανότητα 1% πάντος την επόμενη ξαναδοκίμασε, είναι καλό να ελπίζεις
Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 έγραψε: στις 18:33, 04-06-07:

κόβεις μικρά σκολικάκια και να τα ταιζεις,
Τι λές τώρα;; Εδώ λυπαμαι και τα σκουλικάκια που θα σκότωνα!! Πάντως την επόμενη φορά μπορεί να του δώσω μύγες που τις απεχθάνομαι!! μπλιαχ!!!
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 18:35, 04-06-07:

Τι λές τώρα;; Εδώ λυπαμαι και τα σκουλικάκια που θα σκότωνα!! Πάντως την επόμενη φορά μπορεί να του δώσω μύγες που τις απεχθάνομαι!! μπλιαχ!!!
Μόνο μικρά σκουλικάκια τρώει, ότι ακριβώς θα δώσει η μάνα του, εγώ μεγάλωσα σπουργήτη έτσι και όταν φτερούγησε για να φύγει το έφαγε μια γάτα, φρίκαρα τότε 2 μήνες το πέλεβα για να ζήσει...
Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 έγραψε: στις 18:39, 04-06-07:

όταν φτερούγησε για να φύγει το έφαγε μια γάτα,
Σοβαράς;;; Μα καλά πως έγινε;;
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 19:44, 04-06-07:

Σοβαράς;;; Μα καλά πως έγινε;;
η γάτα είδε ότι δεν το άφηνα ελέυθερο για να μην το φάει και με τα πρώτα πετάγματα πήδηξε και το γράπωσε, όσπου να το πιάσω το έφαγε μισό...
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,239 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε: στις 20:03, 04-06-07:

Θυμασαι που στο ειχα πει στην αρχη τυρογαριδακι οτι ειναι δυσκολη η κατασταση?
Μανια ποιος σου ειπε οτι το μπισκοτο κανει κακο?
Δεν κανει κακο απλως το μπισκοτο δεν ειναι ικανο να του δωσει τις προτεινες/βιταμινες/στοιχεια που χρειαζονται.
Γι'αυτο της ειπα για κρεας νιανια.Και στο λεω απο το κτηνιατρειο που δουλευει η μητερα μου και που μας εχουν φερει αρκετα τετοια.Δυστυχως ενα πολυ μικρο ποσοστο ζει στο τελος...ειτε το ταιζεις με σκουλικια ειτε με οτιδηποτε.
Τωρα το γιατι γινεται αυτο...Ειναι πολυ πιθανο και γιατι τις περισσοτερες φορες οταν τα βρισκουμε ειναι ηδη αρκετα εξασθενημενα.
Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 έγραψε: στις 20:45, 04-06-07:

Ειναι πολυ πιθανο και γιατι τις περισσοτερες φορες οταν τα βρισκουμε ειναι ηδη αρκετα εξασθενημενα.
Κι εγώ έτσι πιστεύω .Βιώνουν μεγάλο σοκ όταν απομακρύνονται από τη φωλιά τους και όταν τα βρίσκουμε εμείς που τα πασπατεύουμε και τα χαϊδεύουμε.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,239 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε: στις 20:56, 04-06-07:

Κι εγώ έτσι πιστεύω .Βιώνουν μεγάλο σοκ όταν απομακρύνονται από τη φωλιά τους και όταν τα βρίσκουμε εμείς που τα πασπατεύουμε και τα χαϊδεύουμε.
Ακριβως.
Και δεν ξερεις ουτε ποση ωρα ηταν μονα τους νηστικα κτλ κτλ.
Μην ξεχναμε πως εχουν τελειως διαφορετικο οργανισμο αυτα απο αυτον του ανθρωπου.Δεν αντεχει και πολλα πολλα.

Ξεχασα να σου πω,πως μια "λεπτομερεια" σε ενα ποστ σου με συγκινησε ιδιατερα...
Η παρακατω
Δυστυχώς παιδιά,σήμερα το πρωί πέθανε..........
Δεν αντεχω τον διαχωρισμο:
Ανθρωπος--->Πεθαινει.
Ζωο----->Ψοφαει.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 20:58, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Θυμασαι που στο ειχα πει στην αρχη τυρογαριδακι οτι ειναι δυσκολη η κατασταση?
Μανια ποιος σου ειπε οτι το μπισκοτο κανει κακο?
Δεν κανει κακο απλως το μπισκοτο δεν ειναι ικανο να του δωσει τις προτεινες/βιταμινες/στοιχεια που χρειαζονται.
Το μπισκότο μπορεί να του προκαλέσει τυμπανίσμό και να το ξεκάνει ποιο γρήγορα, όταν το τρώει στεγνό ή μένει κοματάκι άβρεχο με το νερό φουσκώνει, αυτό το ξέρω πολλύ καλά απο πολλά ζώα
Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 έγραψε: στις 21:00, 04-06-07:

Δεν αντεχω τον διαχωρισμο:
Ανθρωπος--->Πεθαινει.
Ζωο----->Ψοφαει.
Κι εγώ το ίδιο. Κι όταν το είπα στα παιδιά σήμερα ότι πέθανε ένα παιδί είπε : Ψόφησε!!Τους έξήγησα λοιπόν γιατί δε λέμε "ψόφησε" αλλά "πέθανε" . Γιατί παθαίνουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν είμαστε ανώτεροι!¨Οπως γεννιομαστε , ζούμε και πεθαίνουμε εμείς , έτσι γεννιούνται ,ζουν και παθαίνουν και τα ζώα!
Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 642 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε: στις 22:27, 04-06-07:

Κι εγώ το ίδιο. Κι όταν το είπα στα παιδιά σήμερα ότι πέθανε ένα παιδί είπε : Ψόφησε!!Τους έξήγησα λοιπόν γιατί δε λέμε "ψόφησε" αλλά "πέθανε" . Γιατί παθαίνουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν είμαστε ανώτεροι!¨Οπως γεννιομαστε , ζούμε και πεθαίνουμε εμείς , έτσι γεννιούνται ,ζουν και παθαίνουν και τα ζώα!
Πρέπει να πω πως πραγματικά λυπάμαι( ) για το ζωάκι σου. Αν δεν είχες ποτέ ζώο τώρα σίγουρα κατάλαβες πόσο συναισθηματικά μπορείς να δεθείς με κάτι, πόσο μάλλον με τα ζώα.
Επιπλέον, να σου πω πάλι μπράβο που κάθησες και εξήγησες στους μαθητές σου ότι δεν είμαστε ανώτεροι από όλα τα ζώα του πλανήτη. Και για τον διαχωρισμό του "Πεθαίνω''-"Ψοφάω".
Μπράβο σου.
Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 έγραψε: στις 23:09, 04-06-07:

Αν δεν είχες ποτέ ζώο τώρα σίγουρα κατάλαβες πόσο συναισθηματικά μπορείς να δεθείς με κάτι, πόσο μάλλον με τα ζώα.
Είχα και έχω ακόμη ζωάκια(ένα λευκό κουνελάκι, δυο πουλάκια με τα αυγουλάκια τους ,ένασκυλάκο)και έχω χάσει πολλά και ξέρω πραγματικά τι είναι να δένεσαι και μετά να τα χάνεις. Ευχαριστώ που εγκρίνεται τις σκέψεις μου και τα λεγόμενά μου προς τα παιδιά. Αυτό σημαίνει ότι τα πάω καλά σα δασκάλα!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος