Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,989 μέλη και 2,479,289 μηνύματα σε 78,970 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 277 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)
31
24,41%
Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)
10
7,87%
Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)
15
11,81%
Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)
18
14,17%
Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)
23
18,11%
Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)
14
11,02%
Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)
32
25,20%
Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)
10
7,87%
Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)
24
18,90%
Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)
30
23,62%
Άλλος
0
0%
Δεν πίνω καφέ
1
0,79%

NastStorm (Αναστασία)

Δραστήριο Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 211 μηνύματα.

H NastStorm The circle never ends....... έγραψε: στις 12:31, 25-11-18:

Αναλογα με το αν ειμαι εξω ή μεσα αν ειναι χειμωνας ή καλοκαιρι...

Οταν ειμαι σπιτι τον χειμωνα προτιμω τον γαλλικο (κατα προτιμηση με αρωμα φουντουκι) , χωρις ζαχαρη και με λιγο γαλα...
Οταν ειμαι εξω τον χειμωνα προτιμω τον καπουτσίνο ζεστό και πάλι χωρις ζαχαρη με μπολικη κρεμα..
Το καλοκαιρι παντοτε προτιμώ είτε τον κλασσικό φραπε (σχεδον παντοτε σκετο) ή εναν freddo espresso μετριο...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

McManus (Τι ώρα να περάσω;)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O McManus έγραψε: στις 21:09, 25-02-19:

1- Φραπές γλυκός χωρίς γάλα

2- Εσπρέσσο ζεστός διπλός σκέτος

3- Φρέντο εσπρέσσο γλυκός χωρίς φαμφάρες πάνω του

4 - Εσπρεσσάκι μίνι κλασσικό ζεστό μια κι έξω σκέτο

Η σειρά τυχαία!

Μαγαζιά δεν γράφω για να μην κάνω διαφήμιση αλλά λίγα έμειναν μαγκιόρικα...

Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Δραστήριο Μέλος

H Αγάπη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 380 μηνύματα.

H Agaphbou έγραψε: στις 14:37, 14-10-19:

Γιατί δεν υπάρχει ο ζεστός νες στη λίστα?!?!?!

Ενιγουει, πάμε στο top 3:

1. Ζεστός νες (σκέτος)
2. Φραπέ (σκέτος)
3. Φρέντο εσπρέσσο (σκέτος)
2
2
1
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,658 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 15:09, 14-10-19:

Ο καφές πίνεται σκέτος. Όσοι βάζετε ζάχαρη πρέπει να σταματήσετε γιατί είναι λάθος.
3
1
Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Δραστήριο Μέλος

H Αγάπη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 380 μηνύματα.

H Agaphbou έγραψε: στις 15:35, 14-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Ο καφές πίνεται σκέτος. Όσοι βάζετε ζάχαρη πρέπει να σταματήσετε γιατί είναι λάθος.

Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,933 μηνύματα.

O Valder fortis Fortuna adiuvat έγραψε: στις 15:49, 14-10-19:

Όλα σκέτα, κομμένες ζάχαρες. Και γάλατα κομμένα. Πρέπει να μπω σε εμμηνόπαυση για να καταδεχτώ να βάλω γάλα στον καφέ.

Πράσινα και μαύρα τσάγια (γειά σου και σένα, ciao)

Φραπέδες (Η πιο ύπουλη μπασταρδιά για καφές, πρέπει να είσαι ψυχικά διαταραγμένος για να τον πίνεις, έχω το gold το μεγάλο μπουκάλι...)

Φίλτρου (Κομμένο μαχαίρι. Για μπέμπηδες που γουστάρουν καφέ-κάτουρο. Αμα ήθελα τέτοιες απολαύσεις, υπάρχουν και τα watersports.)

Ελληνικός (Καφεδάρα ωραία, υγιεινή, ειδικά ο σκούρος του Λουμίδη, μου έμεναν τα πακέτα όμως γιατι έπινα εσπρέσσο και έτσι έπαψα να τον αγοράζω. Εντούτοις, ωραίος)

Εσπρέσσο (Ένοχη αμαρτία. Ειδικά οι Αφρικάνικες ποικιλίες Αράμπικα από Αιθιοπία ή Κένυα - Χριστέ μου ακούγομαι σαν νεολίμπεραλ φιλελές σκαρπινόφλωρος που με το ένα χέρι δειγματίζει χαβιάρι Κασπίας και με το άλλο χαιδεύεται μπροστά από την κραυγή του Μουνχ)

Verdict: Best coffee ever - Espresso φουλ ένταση, διπλός, άνευ ζάχαρη και γάλακτος

ΟΛΑ ΣΚΕΤΑ. ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΤΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΕΥΡΑ.

ΥΓ: Και κόψτε αυτή την ανοησία με τα κουλουράκια μερικές, ειδικά όταν πίνει ο άλλος από τον καφέ σας και έχετε βουτήξει τη μισή Αλλατίνη μέσα και επιπλέει και χρειάζεται μετά κόσκινο. Αμα θέλαμε να σας φιλήσουμε στο στόμα και να τσιμπήσουμε κουλουράκι θα το κάναμε. Καφέ θέλουμε. ΑΠΛΑ ΚΑΦΕ.
1
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,658 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 16:34, 14-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Όλα σκέτα, κομμένες ζάχαρες. Και γάλατα κομμένα. Πρέπει να μπω σε εμμηνόπαυση για να καταδεχτώ να βάλω γάλα στον καφέ.

Πράσινα και μαύρα τσάγια (γειά σου και σένα, ciao)

Φραπέδες (Η πιο ύπουλη μπασταρδιά για καφές, πρέπει να είσαι ψυχικά διαταραγμένος για να τον πίνεις, έχω το gold το μεγάλο μπουκάλι...)

Φίλτρου (Κομμένο μαχαίρι. Για μπέμπηδες που γουστάρουν καφέ-κάτουρο. Αμα ήθελα τέτοιες απολαύσεις, υπάρχουν και τα watersports.)

Ελληνικός (Καφεδάρα ωραία, υγιεινή, ειδικά ο σκούρος του Λουμίδη, μου έμεναν τα πακέτα όμως γιατι έπινα εσπρέσσο και έτσι έπαψα να τον αγοράζω. Εντούτοις, ωραίος)

Εσπρέσσο (Ένοχη αμαρτία. Ειδικά οι Αφρικάνικες ποικιλίες Αράμπικα από Αιθιοπία ή Κένυα - Χριστέ μου ακούγομαι σαν νεολίμπεραλ φιλελές σκαρπινόφλωρος που με το ένα χέρι δειγματίζει χαβιάρι Κασπίας και με το άλλο χαιδεύεται μπροστά από την κραυγή του Μουνχ)

Verdict: Best coffee ever - Espresso φουλ ένταση, διπλός, άνευ ζάχαρη και γάλακτος

ΟΛΑ ΣΚΕΤΑ. ΠΑΝΤΑ ΣΚΕΤΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΕΥΡΑ.

ΥΓ: Και κόψτε αυτή την ανοησία με τα κουλουράκια μερικές, ειδικά όταν πίνει ο άλλος από τον καφέ σας και έχετε βουτήξει τη μισή Αλλατίνη μέσα και επιπλέει και χρειάζεται μετά κόσκινο. Αμα θέλαμε να σας φιλήσουμε στο στόμα και να τσιμπήσουμε κουλουράκι θα το κάναμε. Καφέ θέλουμε. ΑΠΛΑ ΚΑΦΕ.
Το γάλα στον καφέ, ειδικά στον εσπρέσο να ξέρεις πως βοηθάει στο να μην λεκιαζουν τα δόντια σου καθώς τα μόρια του γάλακτος απορροφούν τις χρωστικές του καφέ και δεν τις αφήνουν να κολλήσουν στα δόντια.

Μπισκότο με καφέ; Μλιαχ.
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,040 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 16:37, 14-10-19:

Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Δραστήριο Μέλος

H Agaphbou έγραψε: στις 16:47, 14-10-19:

Μπισκότο με καφέ; Μλιαχ.

Τρόπος του λέγειν καλέ μου
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 16:53, 14-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από Agaphbou
Τρόπος του λέγειν καλέ μου
Ετσι ξεκινάνε όλοι, με ένα αθώο μπισκότο για επιβράβευση και μετά καταλήγουν με τέσσερεις κουταλιές ζάχαρη στον καφέ. Και αυτό είναι λάθος.
1
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,040 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 17:09, 14-10-19:

'Εχει κανεις συσκεύη aeropress;
Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Δραστήριο Μέλος

H Agaphbou έγραψε: στις 17:17, 14-10-19:

Ετσι ξεκινάνε όλοι, με ένα αθώο μπισκότο για επιβράβευση και μετά καταλήγουν με τέσσερεις κουταλιές ζάχαρη στον καφέ. Και αυτό είναι λάθος.

Τα τελευταία 7 χρόνια που πίνω καφέ παραμένει σκέτος. Τώρα αν εσύ μ ένα μπισκότο λυγίζεις και παίρνεις την κατιούσα τι να πω, αδύναμος!!!
1
Παράθεση

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O vxrc έγραψε: στις 17:21, 14-10-19:

Ενιγουει, πάμε στο top 3:

1. Ζεστός νες (σκέτος)
2. Φραπέ (σκέτος)
3. Φρέντο εσπρέσσο (σκέτος)
Βάλ'τα με ανάποδη σειρά και έχουμε το δικό μου top 3

Συμφωνώ με τα παιδιά πάνω, ο καφές πίνετε σκέτος. Όσοι βάζουν ζάχαρη, γάλα, κακάο, κανέλα, σιρόπια, παγωτά, ζαχαρούχα είναι καταπιεσμένοι. Δεν απολαμβάνουν πραγματικά τη γεύση του καφέ.
Μη ντρέπεστε να πείτε "θέλω ζεστή/κρύα σοκολάτα"
2
1
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 17:35, 14-10-19:

Τα τελευταία 7 χρόνια που πίνω καφέ παραμένει σκέτος. Τώρα αν εσύ μ ένα μπισκότο λυγίζεις και παίρνεις την κατιούσα τι να πω, αδύναμος!!!
Κάτι γλυκά με συρριγες δεν ανέβαζες τις προάλλες wonder woman?
Παράθεση

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 1,431 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 17:58, 14-10-19:

Αφήστε τις βλακείες ότι ο καφές είναι μόνο σκέτος και πάτε στα σωστά, δηλαδή ότι ο καφές είναι μόνο ζεστός. Αυτοί οι φρέντο είναι ελληνικές κατσικοβλαχιές, πώς τις πίνετε αυτές τις άθλιες γρανίτες;
2
Παράθεση

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O Ορέστης40 έγραψε: στις 18:14, 14-10-19:

Δεν πινω συχνα, προτιμω ελληνικο mokka οταν πινω.
Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Δραστήριο Μέλος

H Agaphbou έγραψε: στις 19:26, 14-10-19:

Κάτι γλυκά με συρριγες δεν ανέβαζες τις προάλλες wonder woman?
Μα, άλλο το γλυκό σαν γλυκό, άλλο η ζάχαρη μέσα στον καφέ. Με μπέρδεψες. Τελείως.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 20:03, 14-10-19:

Μα, άλλο το γλυκό σαν γλυκό, άλλο η ζάχαρη μέσα στον καφέ. Με μπέρδεψες. Τελείως.

Νόμιζα ότι δεν έτρωγες ζάχαρη γενικώς γι αυτό σε είπα και wonder woman.
1
Παράθεση

Ιππολύτη

Περιβόητο Μέλος

Ο Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 902 μηνύματα.

O Ιππολύτη έγραψε: στις 20:24, 14-10-19:

Ο καφές δε μου αρέσει καθόλου σαν γεύση, αλλά πίνω όταν είναι αναγκαίος ακα εξεταστικές.

Στη χειμερινή λοιπόν εξεταστική πίνω καπουτσίνο μονό και στις καλοκαιρινές φρεντο εσπρεσσο. Όλα σκέτα κι από μένα, το γαλακτομπούρεκο μου αρέσει περισσότερο να το τρώω παρά να το πίνω.
2
Παράθεση

Dreamweaver (Mad Lad)

Διάσημο Μέλος

Ο Mad Lad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε: στις 22:18, 14-10-19:

Ειμαι ο μονος που εχει συνδεσει τον φραπε με τον οικοδομο?
1
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες