Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,663 μέλη και 2,466,814 μηνύματα σε 78,321 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 318 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αυτισμός και νοητική υστέρηση: Ποια η διαφορά;

Darkness

Περιβόητο Μέλος

H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε: στις 17:44, 03-07-13:

Ας συστηθώ και γώ.
Σοφία χάρηκα.
Ξεκωλήστε (αυτοί που είστε) το μυαλό σας από τη νοητική υστέρηση και το τρομερά δύσκολο άτομο κάποιον που έχει αυτισμό.
Ο καθαρά αυτισμός είναι όμορφος γτ είναι περίεργος. Και ένας βαρύς αυτισμός σαφώς συνοδεύεται και από νοητική αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνεις από το μάτι ώστε να βάλεις αμέσως την ταμπέλα του ''καθηστερημένου''.

Και έτσι για να πω λίγο τον πόνο μου, δεν έχω κάτι , αλλά κάποια στοιχεία του αυτισμού τα έχω κι εγώ.
Βασικά αν τα διαβάσει κάποιος θα βρει έστω σε ένα τον εαυτό του μέσα.
Προσωπικά έχω έντονη απτική αμυντικότητα , σε στυλ να μην αντέχω ούτε τα μαλλιά ή τα χέρια να μου πειράζουν, και πιάνω και τους πιο σιγανούς ήχους με αποτέλεσμα να με ενοχλούν. Δεν κατανοώ και δεν αντέχω τα κοινωνικά πρότυπα και μη πω πως τα θεωρώ και σαλιαρώδες και αηδιαστικά κάποιες φορές.

Αυτά, καλό απόγευμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Darkness : 03-07-13 στις 17:51.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,504 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 17:46, 03-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από καποιος_καπου
Εεε αν εσενα σου φανηκε σαν να λεω οτι ειναι αρρωστια προβλημα σου μαν.
Προφανως και δεν ισχυει για ολες τις μορφες αυτισμου αυτο λεμε τοση ωρα.
Και αν ξες τοσα για τον αυτισμο ,οπως λες,κανε κανα σεμιναριο να διαδοσεις τις γνωσεις σου.
(και για τελευτεα φορα λεω οτι δεν ειπα πουθενα οτι τα ατομα με ασπεγκερ ειναι επιθετικα)
woman... για την ακρίβεια
Διακρίνω μια δόση ειρωνείας ή μου φαίνεται;
Μα δε σου είπα εγώ ότι δήλωσες ότι είναι επιθετικά. Τελος πάντων, μάλλον έγινε παρεξήγηση!
Σορρυ αν σου έδωσα την εντύπωση πως σε κατηγορούσα(?) για κάτι!
Παράθεση

καποιος_καπου

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 464 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε: στις 17:53, 03-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
woman... για την ακρίβεια
Διακρίνω μια δόση ειρωνείας ή μου φαίνεται;
Μα δε σου είπα εγώ ότι δήλωσες ότι είναι επιθετικά. Τελος πάντων, μάλλον έγινε παρεξήγηση!
Σορρυ αν σου έδωσα την εντύπωση πως σε κατηγορούσα(?) για κάτι!
Οχι το ειπες,"Ποιος σου είπε ότι τα άτομα με ΥΛΑ ή Asperger είναι επιθετικά;;;"
Ποστ 34#
Ναι σε ειρωνευτηκα αλλα μην δινεις σημασια.Ολοι κρυβουμε "δοσεις αυτισμου" μεσα μας
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,504 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 17:53, 03-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Darkness
Ας συστηθώ και γώ.
Σοφία χάρηκα.
Ξεκωλήστε (αυτοί που είστε) το μυαλό σας από τη νοητική υστέρηση και το τρομερά δύσκολο άτομο κάποιον που έχει αυτισμό.
Ο καθαρά αυτισμός είναι όμορφος γτ είναι περίεργος. Και ένας βαρύς αυτισμός σαφώς συνοδεύεται και από νοητική αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνεις από το μάτι ώστε να βάλεις αμέσως την ταμπέλα του ''καθηστερημένου''.

Και έτσι για να πω λίγο τον πόνο μου, δεν έχω κάτι , αλλά κάποια στοιχεία του αυτισμού τα έχω κι εγώ.
Βασικά αν τα διαβάσει κάποιος θα βρει έστω σε ένα τον εαυτό του μέσα.
Προσωπικά έχω έντονη απτική αμυντικότητα , σε στυλ να μην αντέχω ούτε τα μαλλιά ή τα χέρια να μου πειράζουν, και πιάνω και τους πιο σιγανούς ήχους με αποτέλεσμα να με ενοχλούν. Δεν κατανοώ και δεν αντέχω τα κοινωνικά πρότυπα και μη πω πως τα θεωρώ και σαλιαρώδες και αηδιαστικά κάποιες φορές.

Αυτά, καλό απόγευμα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ έγραψε: στις 17:59, 03-07-13:

Οχι το ειπες,"Ποιος σου είπε ότι τα άτομα με ΥΛΑ ή Asperger είναι επιθετικά;;;"
Ποστ 34#
Ναι σε ειρωνευτηκα αλλα μην δινεις σημασια.Ολοι κρυβουμε "δοσεις αυτισμου" μεσα μας
Μάλλον τότε δεν κατάλαβα καλά αυτό που έγραψες... Συγγνώμη. Η γραπτή επικοινωνία είναι δύσκολη( όχι ότι οι άλλες μορφές επικοινωνίας δεν είναι...) Πραγματικά συγγνώμη , δική μου δυσκολία όντως. Απλά καλό θα ήταν να μην ειρωνεύεσαι. Ποτέ δεν ξέρεις πως αντιλαμβάνεται ο άλλος τα πράγματα!Πάντως ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το topic. Είναι σημαντικό για μένα.Καλή συνέχεια στο φόρουμ!
Παράθεση

καποιος_καπου

Πολύ δραστήριο μέλος

O καποιος_καπου έγραψε: στις 18:03, 03-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Μάλλον τότε δεν κατάλαβα καλά αυτό που έγραψες... Συγγνώμη. Η γραπτή επικοινωνία είναι δύσκολη( όχι ότι οι άλλες μορφές επικοινωνίας δεν είναι...) Πραγματικά συγγνώμη , δική μου δυσκολία όντως. Απλά καλό θα ήταν να μην ειρωνεύεσαι. Ποτέ δεν ξέρεις πως αντιλαμβάνεται ο άλλος τα πράγματα!Πάντως ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το topic. Είναι σημαντικό για μένα.Καλή συνέχεια στο φόρουμ!
Ετσι μπραβο γυναικα
Χαχαχα περα απ'την πλακα ,με εκανες να ψαξω για τον αυτισμο και για το ασπεγκερ (καπως ετσι).
Ευχαριστω για την κουβεντα
Καλη δυναμη
1
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ έγραψε: στις 18:07, 03-07-13:

Ετσι μπραβο γυναικα
Χαχαχα περα απ'την πλακα ,με εκανες να ψαξω για τον αυτισμο και για το ασπεγκερ (καπως ετσι).
Ευχαριστω για την κουβεντα
Καλη δυναμη
Αυτό μάλλον ήταν πλάκα, σωστά;;
Και εγώ ευχαριστώ. Αν έψαξες τότε πέτυχα το σκοπό μου. Να ευαισθητοποιηθούν όσοι περισσότεροι γίνονται...
Παράθεση

καποιος_καπου

Πολύ δραστήριο μέλος

O καποιος_καπου έγραψε: στις 18:13, 03-07-13:

Εννοειτε πως εκανα πλακα.
Ναι εψαξα για το αυτισμο και πιο ειδικα για το ασπεγκερ και το ΥΛΑ.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια