Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,001 μέλη και 2,479,959 μηνύματα σε 79,002 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 252 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

H μάχη της αναθεώρησης του DSM-5

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε: στις 21:35, 10-03-12:

Ωραίο τραγουδάκι!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 21:39, 10-03-12:

ειναι απο τα λιγα πραγματα που απομειναν στη ζωη μας για να ομορφαίνει....
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,757 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 22:26, 10-03-12:

γιατι αν οι ψυχιατροι δεν ειχαν τετοια εξουσια, αυτη η συζητηση δεν θα ειχε γινει ποτε....
Ο ψυχιατρος δεν εχει τετοιου ειδους εξουσια. Ο εισαγγελεας εχει και αυτο οπως ακριβως θα την ειχε αν καποιος ηταν εγγληματιας. Δεν σε βαζουν σε ιδρυμα επειδη εισαι σχιζοφρενης σε βαζουν επειδη εισαι επικυνδηνος για τον εαυτο σου η τους αλλους η επειδη το θελεις εσυ ο ιδιος.

τουλαχιστων φροντισε να ΞΕΡΕΙΣ τι λες πριν το πεις.

για τα υπολοιπα δεν θα πω τιποτα γιατι λεμε τα ιδια και τα ιδια χωρις να δειχνεις να καταλαβαινεις και με μηδενικα στατιστικα στοιχεια για να υποστηριξεις την αποψη σου.

εκτος απο ενα βιντεο στο youtube, ελεος.

καμια μελετη? Τιποτα hard numbers παιζουν?

guess not. Οποτε εισαι απλα ακομα ενας γραφικος που λεει τις μπουρδες του.
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε: στις 22:40, 10-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Ο ψυχιατρος δεν εχει τετοιου ειδους εξουσια. Ο εισαγγελεας εχει και αυτο οπως ακριβως θα την ειχε αν καποιος ηταν εγγληματιας. Δεν σε βαζουν σε ιδρυμα επειδη εισαι σχιζοφρενης σε βαζουν επειδη εισαι επικυνδηνος για τον εαυτο σου η τους αλλους η επειδη το θελεις εσυ ο ιδιος.

για τα υπολοιπα δεν θα πω τιποτα γιατι λεμε τα ιδια και τα ιδια χωρις να δειχνεις να καταλαβαινεις και με μηδενικα στατιστικα στοιχεια για να υποστηριξεις την αποψη σου.

αν η ψυχη του ανθρωπου χωρουσε σε μια μελετη....τοτε θα ειχαν ανακαλυψει το μεγαλυτερο φονικο οπλο...
ευτυχως που παραμενει ο ανθρωπος ...το πνευμα του....η ψυχη του...η νοηση του....κατι το ανεξηγητο....ευτυχως...
1
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε: στις 22:42, 10-03-12:

ο εισαγγελεας παλια μπορει να ακουγε τον παπα, σημερα ακουει τον ψυχιατρο.
Το αν εισαι επικίνδυνος δεν το κρινεις εσυ η εγω η ο εισαγγελεας, αλλα ο ψυχιατρος,
ο οποιος παραδιδει γνωματευση στον εισαγγελεα και κατοπιν αυτος διατασει εγκλεισμο.

Περισσοτερα για ολα τα προβληματα που προκυπτουν εδω,

οι υπολοιποι χαρακτηρισμοι σου, δεν με αφορουν,
εχω σταματησει να ασχολουμε με τετοιες υποθεσεις ατομων που σχολιαζουν
κατα αυτο το τροπο πισω απο μια οθονη.

Αν σε ενδιαφερει,
η πειρα μου εχει δειξει, οτι αν συναντας τετοιες επιθεσεις,
αυτο γινεται γιατι ο απεναντι σου νιωθει βαλλόμενος....

my condolences to you.....
1
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,757 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 09:29, 11-03-12:

Το δίκαιο δεν το χρειάζεται ο καθηγητής της Ιατρικής ή της Νομικής: το χρειάζεται ο εξα#θλιωμένος! Αν δεν μπορεί να τον προστατέψει, σημαίνει ότι έχει αποτύχει! Γιατί ας μη ξεχνάμε ότι το δίκαιο που δεν μπορεί να εξασφαλίσει την αξιοπρέπεια του «τρελού», είναι δίκαιο κυριλέ … δηλ. δεν είναι δίκαιο!
Προσπαθω να καταλαβω πως τα παραπανω σχετιζονται με την ψυχιατρικη καθεαυτη...Εγω προσωπικα διαβασα ενα κειμενο το οποιο γκρινιαζει για τα κακως κειμενα του δικαστικου συστηματος και την καταχρηση της εξουσιας στο ονομα της δικαιοσυνης.

Πρεπει να δημοσιευθει στο περιοδικο "προφανες" μαζι με ενα κειμενο για την βλακεια του νομοθετικου συστηματος οσον αφορα τα ναρκωτικα και τους ημιυπαιθριους χωρους.

Εχω βεβαια ενα σκασμο ενστασεις στο κατα ποσο η παραπανω διαδικασια που περιγραφεις ειναι τοσο στειρα, και εχω ενστασεις επειδη το εχω ζησει απο κοντα. Οι δικαστες μπορει να ειναι μαλακες αλλα δεν ειναι ΤΟΣΟ μαλακες, και τις περισοτερες φορες υπαρχουν σχετικα σαφεις ενδειξεις:

Γνωριζω ανθρωπο που επιτεθικε σε συγγενικο του προσωπο με τροπο βαυνασο γιατι βρισκοταν εν μεσω ψυχωτικου επισωδιου, ο ανθρωπος αυτος πηγε με "εισαγγελικη" (κατα βαση των συγγενων του) προτρωπη σε ψυχιατρικη κλινικη. Ενα μηνα και κατι μετα βγηκε και τωρα ο ιδιος δηλωνει μια χαρα (και οχι δεν τον εκαναν φυτο απο τα φαρμακα).

Γνωριζω επισις ανθρωπο που επιτεθικε σε δικο μου συγγενικο προσωπο επισις εν μεσω ψυχωτικου επισωδιου αλλα επειδη βρισκοταν υπο την επιροια αλκοολ δεν τον εβαλαν μεσα (παροτι κατα τη γνωμη μου θα επρεπε).

Γνωριζω ανθρωπο που εχει κανει ΤΡΕΙΣ αποπειρες αυτοκτονιας (τις δυο μεσα στα χερια μου), τον οποιο οι κακοι ψυχιατροι μας συμβουλεψαν να ΜΗΝ τον βαλουμε μεσα καθοτι εχει υποστηρικτικο περιβαλον στο σπιτι.

η πειρα μου εχει δειξει, οτι αν συναντας τετοιες επιθεσεις,
αυτο γινεται γιατι ο απεναντι σου νιωθει βαλλόμενος....
Φυσικα και νοιωθω βαλομενος γιατι καθεσαι και λες παπαριες πισω απο μια οθονη οπως κατηγορεις οτι κανω εγω με μηδεν εμπειρια εχοντας μονο διαβασει δυο βιβλια και τρια σαιτ του κωλου. Εγω τα εχω ζησει απο κοντα ψυχιατροι εχουν (κυριολεκτω) σωσει τις ζωες τοσο μεσο οσο και μακροπροθεσμα ανθρωπων που ξερω και αγαπω, επισις γνωριζω προσωπικα ψυχιατρους και μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν εχουν ουδεμια σχεση με αυτο το ηλιθιο, καφκικο προτυπο που σχεδιαζουν τα συνομοσιολογικα λογιδρια σου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 11-03-12 στις 16:13. Αιτία: Αφαίρεση μέρους ανάρτησης που δεν προσφέρει στη συζήτηση.
1
Παράθεση

De-Lira

Νεοφερμένος

Ο De-Lira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O De-Lira έγραψε: στις 18:37, 13-05-12:

http://delira00.blogspot.com/2010/05/blog-post.html
Ο Φρόιντ ήταν γιατρός, νευρολόγος για την ακρίβεια. Ήταν ένας πολύ καλλιεργημένος άνθρωπος με ευρύ πεδίο γνώσης που περιελάμβανε από λογοτεχνία και φιλοσοφία μέχρι μυθολογία και αρχαιολογία. Στην εποχή του ήρθε αντιμέτωπος μ ένα σημαντικό θέμα που για να πούμε την αλήθεια παραμένει άλυτο μέχρι σήμερα. Η σωματοποίηση ψυχικών προβλημάτων ήταν η απαρχή του πεδίου ερευνών του και ο βασικός τομέας δράσης του. Στην συνέχεια προχώρησε στην διατύπωση μιας ευρείας θεωρίας η οποία είχε τον άνθρωπο σαν βασικό της χαρακτηριστικό διεισδύοντας σε βασικούς τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας. Είναι αλήθεια ότι ο Νίτσε έκανε την αρχή και ο Φρόιντ αποτελείωσε την έννοια του θεού βάζοντας τον άνθρωπο σαν τον μοναδικό υπεύθυνο για τα προβλήματα της καθημερινότητας του. Κάτι τέτοιο σίγουρα αποτελεί ένα μεγαλειώδες ηθικό άλμα και την φλόγα για την έκρηξη κινημάτων τέχνης και φιλοσοφίας. Είμαι αρκετά περίεργος για το τι θα συνέβαινε αν ο Φρόιντ αγνοούσε την ιατρική του ειδικότητα και παρέμενε ο φιλόσοφος στοχαστής που σαν τέτοιος προέβαλε μέσα από τα πολλά κείμενα του, η εξέλιξη της ψυχανάλυσης θα ήταν σίγουρα διαφορετική. Με λίγα λόγια, πως θα ήταν τα πράγματα αν ο Φρόιντ δεν ήταν γιατρός;

Για να απαντηθεί ένα τέτοιο φανταστικό ερώτημα θα πρέπει πρωτ απ όλα να ορίσουμε την ιατρική σαν επιστήμη και στην συνέχεια να προσδιορίσουμε την σχέση της ψυχανάλυσης με την ιατρική. Όπως πολύ εύκολα καταλαβαίνουμε το φανταστικό ερώτημα μετατρέπεται σε επιστημολογικό και η κατάσταση αρχίζει να γίνεται αρκετά πολύπλοκη. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή εξετάζοντας ένα από τα βασικά τεχνάσματα του κυρίου Σίγκμουντ, την μεταφορά.
Η ιατρική επιστήμη είναι μια φυσική επιστήμη η οποία ασχολείται με την εμπειρική έρευνα του φυσικού-υλικου κόσμου (ανθρώπινου σώματος) έχοντας ως κύρια μέσα ακριβής ορισμένες μεθόδους έρευνας και συγκεκριμένες τεχνικές. Οι εμπειρικές επιστήμες και πιο συγκεκριμένα η ιατρική είναι συνυφασμένες με τον υλικό κόσμο, με την μελέτη γεγονότων, με το πώς τα πράγματα παρουσιάζονται. Το αντικείμενο έρευνας της ψυχανάλυσης εντοπίζεται σε αυτά που κρύβονται πίσω από τα φαινόμενα, ας τους δώσουμε τον ορισμό νοούμενα που είναι συνυφασμένος με τις αόρατες νοητικές διεργασίες. Έχοντας αυτό σαν αρχή, βλέπουμε ότι θα ήταν ιδιαίτερα οξύμωρο να δηλώσουμε ότι μπορεί να υπάρχει επιστημονική θεωρία, με την εμπειρική έννοια, η όποια διερευνά «άυλες» οντότητες και ηθικά θέματα όπως η αρετή, το πνεύμα, η ψυχή, ο χαρακτήρας, η ομαλότητα. Αυτά είναι για τη λογοτεχνία, την ποίηση, την φιλοσοφία, δηλαδή πράγματα που ο Φρόυντ γνώριζε αρκετά καλά.

Ο Φρόιντ έπρεπε με κάποιο τρόπο να αντικειμενοποιήσει το πεδίο μελέτης του βγάζοντας τις έννοιες από την χαοτική άυλη σύσταση τους. Το κατάφερε χρησιμοποιώντας μια τεχνική που είναι αρκετά γνωστή στους λογοτέχνες και τους ποιητές, την μεταφορά. Με απλά λόγια, βάφτισε υλικό κάτι που είναι άυλο και στην συνέχεια χρησιμοποίησε την ιατρική επιστημονική μέθοδο για την εξέταση του. Είναι σαν να βάψω με χρώμα το νερό κόκκινο και στη συνέχεια να του κάνω αιματολογικές εξετάσεις…

Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι ότι η νόηση, σε αντίθεση με την καρδία για παράδειγμα, η οποία είναι μετρήσιμη με την πίεση και πιο συγκεκριμένα το πιεσόμετρο, δεν μπορεί να μετρηθεί εμπειρικά. Η λειτουργιά της καρδίας είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο μην αφήνοντας περιθώρια για φιλοσοφίες περί καρδιολογίας, σε αντίθεση με τον εγκέφαλο, δηλαδή την υλική δομή της σκέψεις που αφήνει εντελώς ανοιχτή την φιλοσοφική του πόρτα. Η νόηση δεν μετριέται καθώς όπως είπα είναι αυθαίρετο σχήμα, μετριέται μόνο μεταφορικά εκτός και αν πιστεύεις στα ψυχομετρικά τεστ που με μια πρόχειρη εξέταση αποδεικνύουν πλήρως την αμφιλεγόμενη βάση τους. Ψυχο- μετρικό, τι ακριβώς μετράμε, την ψυχή? Η ψυχή είναι αυθαίρετο σχημα, δεν μετριέται. Ασυνείδητο, τη είναι το ασυνείδητο? Κάδος ανακύκλωσης? Ακόμα και τώρα χρησιμοποιούμε μεταφορές, δεν ξέρουμε τι είναι, που είναι, αν μετριέται. Το μοναδικό που ξέρουμε είναι να κάνουμε μεταφορές και φιλοσοφικές υποθέσεις. Παραμένουν όμως υποθέσεις, δεν χωρούν στα πλαίσια των θετικών επιστημών. Η προσπάθεια του Φρόιντ δεν δραπετεύει από τα ανά τους αιώνες μεταφορικά συστήματα μελέτης της ανθρώπινης νόησης.

Οι άνθρωποι ανεκαθεν προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα ψυχικά φαινόμενα και τις νοητικές διεργασίες βασιζόμενοι σε συστήματα μεταφοράς. Ο βασικός λόγος της ύπαρξης των συστημάτων μεταφοράς είναι ότι τα ψυχικά φαινόμενα σε αντίθεση με τα οργανικά δεν είναι προσβασημα δια γυμνού οφθαλμού η επιστημονικού οργάνου. Τα μεταφορικά συστήματα ανάλογα με της τάσεις της εποχής ερμήνευαν τον εγκέφαλο ποικιλοτρόπως. Ξεκινάμε με το θρησκευτικό μεσαιωνικό σύστημα όπου ερμήνευε την ανθρώπινη συμπεριφορά σαν υποχείριο δαιμονικών και αγγελικών δυνάμεων. Υπάρχει το συμπεριφοριστικό σύστημα μεταφοράς που βλέπει τον ανθρώπινο ψυχισμό σαν ένα σύνολο νευρώνων που με την κατάλληλη επιβράβευση η τιμωρία, πράττει ανάλογα. Υπάρχει το γνωσιακο σύστημα μεταφοράς που βλέπει τον εγκέφαλο σαν ένα λογισμικό που επεξεργάζεται πληροφορίες και ανάλογα με τα γνωσιακά του σχήματα έχει ανάλογες αντιδράσεις. Στην εποχή του Φρόυντ επικρατούσαν οι θεωρίες των εγκεφαλικών βλαβών (Lesions), μια ντετερμινιστική εξήγηση των νευρολογικών παθήσεων (π.χ. Βλάβη στον κροταφιαίο λοβό προκαλεί αλλαγή της συμπεριφοράς και επιληπτικές κρίσεις).Ο Φρόυντ πολύ απλά μετέφερε τον ντετερμινισμό στα ψυχικά φαινόμενα («fixation» στο πρωκτικό στάδιο προκαλεί την τάδε χαρακτηριολογικη δομή). Κάνοντας κάτι τέτοιο διεύρυνε την δυνατότητα πιο συγκεκριμένων περιγραφών δημιουργώντας μια νέα γλώσσα, μια θεωρία που εξηγεί τον ανθρώπινο ψυχισμό περισσότερο από οποιονδήποτε προκάτοχο του.

Μέχρι εδώ η συνεισφορά του Φρόιντ φιλόσοφου δεν έχει να επιδείξει κάτι το επιζήμιο. Η ιατρική του ειδικότητα όμως έχει. Το περίεργο πάντρεμα μεταξύ ιατρικής και πιο συγκεκριμένα τις ψυχιατρικής και τις νευρολογίας με την ψυχανάλυση είχε έντονες κοινωνικές επιπτώσεις.
Η ψυχανάλυση πέρα από την μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς ασχολούνταν και με την μελέτη της ομαλότητας και της ανωμαλίας. Οι κοινωνικές επιπτώσεις εμφανίστηκαν όταν οι ψυχικοί μηχανισμοί και τα νευρωτικά συμπλέγματα άρχιζαν να παθολογοποιουνται και να διευρύνονται υπό το καθεστώς συνεργασίας της ψυχανάλυσης με την ψυχιατρικής. Το αποτέλεσμα ήταν μια φρενήρης δημιουργία κατηγοριών και υποκατηγοριών από ταμπέλες η οποίες στην ουσία παθολογοποιουσαν την ομαλότητα. Το εγχειρίδιο ψυχιατρικής (DSM), που τουλάχιστον σήμερα στην Αμερική είναι κάτι σαν best seller, έως τα τέλη της δεκαετίας του 70’ ήταν επηρεασμένο σε τεράστιο βαθμό από την ψυχαναλυτική θεωρία. Μια θεωρία όπως η ψυχανάλυση δεν μπορεί να μπει σε κλειστά μοντέλα ιατρικών διαγνώσεων και κατηγοριών με αποτέλεσμα την διείσδυση της ψυχοπαθολογίας στην καθημερινή ζωή και των στιγματισμό συμπεριφορών. Η επιρροή της ψυχανάλυσης στο εγχειρίδιο ψυχιατρικής άρχισε να μειώνεται όταν ο ορος νεύρωση βγήκε από το εγχειρίδιο ψυχιατρικής στα μέσα του 80’ σε μια προσπάθεια της Αμερικανικής ψυχιατρικής ένωσης να περιορίσει την ανεξέλεγκτη κατηγοριοποίηση συμπεριφορών και την συγκρότηση ενός συστήματος ταξινόμησης το οποίο μιμούνταν τα συστήματα των θετικών επιστημών (π.χ, περιοδικός πίνακας). Κάτι τέτοιο φυσικά κρίνεται αρκετά ύποπτο αν αναλογιστούμε ότι συγκεκριμένες συμπεριφορές μπήκαν σε απαράλλακτα ψυχοπαθολογικά καλούπια. Η συμπεριφορά δεν είναι όπως το ατομικό βάρος του χρυσού, δηλαδή μια σταθερά απαράλλακτη και δεδομένη. Το κακό είχε ήδη γίνει. Η παθολογοποιηση της καθημερινότητας εμφυτευσε τον φόβο για την ανθρώπινη κατάσταση οδηγωντας στην αποξενωση των ανθρωπίνων σχέσεων. Φυσιολογικές αντιδράσεις και προβλήματα συμπεριφοράς που συνήθως έχουν υπαρξιακά αίτια μεταμορφώνονται σε ιατρικές οντότητες και χρίζονται ως απαραίτητες προς θεραπεία. Ο φόβος για τις εκφάνσεις και την πολυπλοκότητα τις ανθρώπινης δραστηριότητας γίνεται ταμπού με αποτέλεσμα οι συζητήσεις για ουσιαστικά ψυχικά θέματα να εκλείπουν επιβάλλοντας ένα καθεστώς ενοχής. Κάτι τέτοιο αποτελεί μικρό κακό αν αναλογιστεί κανείς αυτό που συνέβη.

Ο Φρόιντ, νομίζω από άγνοια για την καυτή πέτρα που είχε ξεθάψει έδωσε την δυνατότητα της καταστολής ανεπιθύμητων συμπεριφορών. Είναι κάτι ανάλογο με την ανακάλυψη της ατομικής ενέργειας από τον Αϊνστάιν, αυτό το φοβερό όπλο μπορούσε να στραφεί εναντίον της ανθρωπότητας η υπέρ της. Στην περίπτωση και των δυο μεγάλων διανοητών στράφηκε εναντίον της. Όσο πιο εξουσιαστική και απολυταρχική είναι η επικρατούσα κοινωνική ηθική, τόσο πιο βίαιες και απάνθρωπες θα γίνονται οι ψυχιατρικές παρεμβάσεις. Κάτι τέτοιο φαίνεται ξεκάθαρα αν ασχοληθούμε με την ψυχιατρική του Σταλινικού καθεστώτος αλλά και με την ψυχιατρική στις αρχές του αιώνα στην Αμερική των σκλάβων. Κτηνωδίες βασιζόμενες στην επιβολή της ηθικής ομαλότητας έφτασαν το αποκορύφωμα τους όταν η ανακάλυψη της λοβοτομής από τον Ισπανό Μουνιοζ, ο οποίος παραδόξως βραβεύτηκε με το νόμπελ νευρολογίας, άρχισε να ξεφεύγει από τα σύνορα των μικρών ψυχιατρείων. Ο Αμερικανός Φρημαν λανσάροντας την λοβοτομή σαν θεραπευτική τεχνική και χρησιμοποιώντας έναν παγοκοφτη, κατέστρεφε τον κροταφιαίο λοβό των ασθενών προκαλώντας τους μόνιμη εγκεφαλική βλάβη πετυχαίνονται ταυτόχρονα την δια βίου καταστολή τους. Τα κριτήρια για την συγκεκριμένη «χειρουργική επέμβαση» δεν είχαν τίποτε το επιστημονικό, ήταν μια μέθοδος βασανισμού την οποία υφίστανται όσοι είχαν την τύχη να βρεθούν στο δρόμο του κυρίου Φρημαν και φυσικά την συναίνεση των συγγενικών τους προσώπων.

Η ψυχανάλυση έπρεπε να παραμείνει μια φιλοσοφική θεωρία, μια κοσμοθεωρία, η σύζευξη της με την ιατρική μόνο κακό προκάλεσε. Η ματαιοδοξία του επιστήμονα Φρόιντ ήταν ένα από τα τρωτά του σημεία. Το παράδειγμα της ρώσικης ψυχιατρικής επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου. Κατά την διάρκεια των κομμουνιστικών χρόνων υπήρχαν διαγνώσεις παραφροσύνης για πολιτικούς αντιφρονούντες, συγκεκριμένα η προσπάθεια ανατροπής του κομμουνιστικού καθεστώτος ήταν μια μορφής ψύχωσης που έπρεπε να εξαφανιστεί. Από την παθολογοποιηση δεν ξέφυγε όμως ούτε η Αμερικανική ψυχιατρική. Κατά την διάρκεια των περίφημων σκλαβοπάζαρων στην «παλιά» Αμερική, υπήρχε η περίφημη διάγνωση της δραπετοφρενιας, δηλαδή η παραφροσύνη του μαύρου σκλάβου που ήθελε να φύγει από την απάνθρωπη σκλαβιά και σκληρή εργασία. Ολ αυτά αναφέρονται καθώς θέλω να δείξω πως όταν το ηθικό πλαίσιο αλλάζει, αλλάζουν και οι μέθοδοι και ψευδοεπιστημονικες τακτικές. Το ίδιο φυσικά θα μπορούσε να συνέβαινε σε οποιαδήποτε επιστήμη, η διαφορά όμως στην περίπτωση μας έχει να κάνει με την δυσδιάκριτη σύσταση της κατηγοριοποίησης αλλά και την διείσδυση της στην καθημερινότητα.

Το πρόβλημα δεν ήταν τίποτε άλλο από ένα ζήτημα ηθικής. Ο γερμανός φιλόσοφος Καρλ Γιασπερς είχε εντοπίσει την συγκεκριμένη διεργασία και προσπάθησε να βάλει μια τάξη στο επιστημολογικό χάος που προκλήθηκε. Όρισε με αρκετή σαφήνεια την επιστήμη και πρόσθεσε των ορισμό κοσμοθεωρία. Κατά την άποψη του, η οποία με βρίσκει αρκετά σύμφωνο, η ιατρική επιστήμη και πιο συγκεκριμένα η ψυχιατρική και η ψυχανάλυση, λειτουργούν, εν αντίθεση με άλλες επιστήμες όπως η φυσική και τα μαθηματικά, κάτω από ένα ηθικό πέπλο, ένα σύνολο κοινωνικών κανόνων οι οποίοι ορίζονται από το υπάρχων πολιτικό η κοινωνικό κατεστημένο. Ο επιστήμονας η ο φιλόσοφος που ασχολείται με την μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς είναι και ίδιος μέτοχος σε ένα κοινωνικό-πολιτικο σύστημα το οποίο συμμετέχει ενεργά στην διαμόρφωση της προσωπικής του φιλοσοφίας και ηθικής. Για την αυτούσια μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς χωρίς την παρέμβαση προσωπικής ηθικής και προσωπικών κολλημάτων να το πω λαϊκά, ο Γιασπερς προτείνει την μεθοδολογική ποικιλότητα (methodological pluralism) και την απαγκίστρωση του ερευνητή από την προσωπική του ηθική η οποία τον εμποδίζει να δει τα στοιχεία της συμπεριφοράς που τον ενδιαφέρουν με απόλυτη αμεροληψία. Είναι πολλοί λίγοι που κάνουν κάτι τέτοιο σήμερα αλλά και πάντα, οι περισσότεροι ερευνητές της ανθρώπινης συμπεριφοράς κρίνουν βάσει ενός προσωπικού συστήματος ηθικής. Διαφορετικά θα κρίνει ένας αστός ψυχίατρος, διαφορετικά ένας προλετάριος.
Το πλαίσιο που λειτουργεί η ψυχανάλυση την μετατρέπει αυτόματα σε μια κοσμοθεωρία, ένα σύνολο γλωσσικών κανόνων, συμπεριφορών και τρόπων ερμηνείας του κόσμου, κάτι ανάλογο του Μαρξισμού, χωρίς τις οικονομικές προεκτάσεις φυσικα. Μια φιλοσοφία αρκετά ισχυρή και βαθειά αλλά σε καμία περίπτωση επιστήμη. Αυτό είναι η ψυχανάλυση, μια κοσμοθεωρία, ένας τρόπος εξήγησης του κόσμου αλλά όχι επιστήμη.

Συνοψίζοντας λοιπόν, μπορώ να πω ότι η προσπάθεια του Φρόιντ ήταν τεράστια, παρ ολ αυτά δεν κατάφερε να ξεπεράσει ένα βασικό φιλοσοφικό εμπόδιο το οποίο για να πούμε την αλήθεια αποτελεί την μεγαλύτερη πρόκληση για την σημερινή ψυχιατρική, κλινική ψυχολογία και νευροψυχολογια. Ο διαχωρισμός μεταξύ πνεύματος και ύλης, και η υποκειμενικότητα της εμπειρίας, ο περίφημος Καρτεσιανός δυισμός τον οποίο ο Φρόυντ νόμιζε ότι ξεπέρασε με μια ευφυέστατη μεταφορά. Σε πρακτικό κοινωνικό επίπεδο το ζήτημα της υποκειμενικότητας έχει τεράστιες προεκτάσεις κραυγάζοντας προς την κατεύθυνση την ανοχής. Ανοχής της διαφορετικότητας και μεθοδολογική ποικιλία, προσπάθεια αναγνώρισης της διαφορετικότητας του άλλου και εξάλειψη του στιγματισμού της διαφορετικότητας. Μια ανάλογη ηθική ανόρθωση θα είναι ίσως η σημαντικότερη που έκανε ποτέ ο άνθρωπος. Η δυσκολία της εντοπίζεται στο γεγονός της προσωπικής ευθύνης, είναι ένα εσωτερικό ζήτημα που ποτέ μέχρι σήμερα δεν συνέβη.

Η απόπειρα του Φρόιντ ήταν ένα ιατρικό μαγικό που μεταμφίεσε τα προβλήματα της καθημερινής ζωής, αρκούμε να τα ονομάσω υπαρξιακά (μοιραίο του θανάτου, δυσκολίες επιλογής, ανεξαρτησία, αγάπη, μοναξιά)σε ιατρικές οντότητες έτοιμες για θεραπεία. Η ψυχανάλυση και η ιατρική είναι δυο διαφορετικές μέθοδοι για να προσεγγίσεις την έννοια τις αρρώστιας. Η ιατρική ασχολείται με τις οργανικές παθήσεις και η ψυχανάλυση ασχολείται με την ανθρώπινη οδύνη, δυο διαφορετικές οπτικές γωνίες που δεν έπρεπε ποτέ να συγκεραστούν. Από την στιγμή λοιπόν που η ψυχανάλυση ασχολείται με τα προβλήματα της καθημερινής ζωής και η ιατρική ως επιστήμη με τις οργανικές παθήσεις η ψυχανάλυση δεν μπορεί να είναι επιστήμη. Ακόμα καλύτερα δεν μπορεί να είναι εμπειρική επιστήμη. Πιστεύω ότι ο διαχωρισμός μεταξύ κοινωνικών και φυσικών (θετικών) επιστημών πρέπει να γίνει πιο βαθύς και συγκεκριμένος. Η ψυχανάλυση και οι εκαστωτε ψυχοθεραπευτικές τεχνικές πρέπει να ασχολούνται με τα προβλήματα της καθημερινότητας και η ψυχιατρική και νευρολογία με τις ξεκάθαρες εγκεφαλικές (οργανικές) βλάβες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 13-05-12 στις 23:30. Αιτία: Διόρθωση πηγής
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος