Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,547 μέλη και 2,460,940 μηνύματα σε 78,091 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 503 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πληθώρα επιλογών: Ελευθερία ή δυστυχία;

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 00:06, 10-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Οι άνθρωποι όμως είμαστε ανικανοποίητοι. Ακόμα κι αν κάνουμε την επιλογή που θέλουμε, πάντα κάτι μέσα μας θα μας "τρώει" "κι αν είχα κάνει την άλλη επιλογή;;;...."
Εαν θα συνεχιζει κατι να σε "τρωει", σημαινει οτι δεν ησουν σιγουρος γι αυτο που ηθελες και επελεξες.
Ναι, μπορει να αναρωτηθει καποιος "τι και εαν ειχα επιλεξει κατι αλλο", αλλα ποση σημασια να εχει αυτο μπροστα σε αυτο που ηθελε περισσοτερο και εν τελει επελεξε τη δεδομενη στιγμη?
Οσο πιο σιγουροι αισθανομαστε γι αυτα που θελουμε και εκεινα που δε θελουμε, τοσο λιγοτερο, εως βεβαια και καθολου, θα αισθανομαστε ανικανοποιητοι.
Ας εχουμε φροντισει λοιπον να τα εχουμε βρει κατα κυριο λογο με τον εαυτο μας και τοτε θα ανακαλυψουμε μεσα απο καποιες εσωτερικες διεργασιες και τι ειναι αυτο που θελουμε περισσοτερο απ ολα τα υπολοιπα, ωστε να μη φθανουμε στο σημειο να ταλαιπωρουμαστε απ' το αισθημα του "ανικανοποιητου"...
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 00:25, 10-05-10:

αναλογα με το μυαλο που εχουμε..
θελει ικανοτητες και δυνατο,ωριμο μυαλο για να διαχειριστείς την ελευθερια επιλογων..
3
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 58 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε: στις 04:23, 29-09-10:

Θυμάμαι μια ταινία με την Σίρλευ Μακ Λέην και την Καμερον Ντιαζ, In her shoes όπου σε κάποιο σημείο ενας συμπαθέστατος παπούς ο φίλος της Σιρλευ, κοιτάζει απελπισμένος τα ράφια του σουπερ μάρκετ και λέει:

"Τόσες επιλογές ! Είναι μόνο ενα σαπούνι διάολε !"
4
Παράθεση

Anthie95

Νεοφερμένος

H Anthie95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Anthie95 έγραψε: στις 00:12, 20-10-10:

Οι επιλογές είναι ελευθερία. Είσαι ελεύθερος να επιλέξεις ότι θέλεις, αλλά ανάλογα με τις επιλογές σου καθορίζεται το πόσο ελεύθερος είσαι τελικά.

π.χ. Ναρκωτικά. Είσαι ελύθερος να τα επιλέξεις, αλλά ΔΕΝ είσαι ελεύθερος ΑΝ τα επιλέξεις. Υποθυκεύεις όλη τη ζωή σου, όλο σου το μέλλον και αυτό λυπάμαι αλλά δεν είναι ελευθερία.

Επιλογές = Ελευθερία. Αλλά κανένας δεν είπε οτι η ελευθερία είναι εύκολο πράγμα

Δεν φταίει η πληθώρα των επιλογών αλλά η χρήση τους από εμάς του ίδιους
Παράθεση

Μαρσύας

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Μαρσύας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Μαρσύας έγραψε: στις 19:01, 21-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Anthie95
Οι επιλογές είναι ελευθερία. Είσαι ελεύθερος να επιλέξεις ότι θέλεις, αλλά ανάλογα με τις επιλογές σου καθορίζεται το πόσο ελεύθερος είσαι τελικά.
Ενδιαφέρουσα προσέγγιση, τελικά το "μέγεθος" μετράει ακόμα και στην ελευθερία
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια