Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,806 μέλη και 2,441,391 μηνύματα σε 76,720 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 242 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Bullying: Αίτια και τρόποι αντιμετώπισης

Έχετε πέσει ποτέ θύμα bullying;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 17)
Ναι, με λεκτική βία.
6
35,29%
Ναι, με σωματική βία.
3
17,65%
Ναι, και με λεκτική και με σωματική βία.
4
23,53%
Όχι.
4
23,53%

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,604 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 18:47, 11-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
εεεελα ρε βάρβαρη κριμα το παιδάκι. Της πηρες μια σοκολάτα ;
Ειναι πολύ ευαίσθητο μωρέ. Νταξει το έχει ξεχάσει πια. Την άλλη φορά της έλεγα ότι η κόκα κόλα φτιάχνεται από μύγες που τις κάνουν χυμό γι' αυτό έχει τέτοιο χρώμα (για να μην πίνει κόκα κόλα). Πολύ γέλιο.
(θα καω στην κόλαση, το ξέρω )
3
1
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Τιμώμενο Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,219 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 19:07, 11-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ειναι πολύ ευαίσθητο μωρέ. Νταξει το έχει ξεχάσει πια. Την άλλη φορά της έλεγα ότι η κόκα κόλα φτιάχνεται από μύγες που τις κάνουν χυμό γι' αυτό έχει τέτοιο χρώμα (για να μην πίνει κόκα κόλα). Πολύ γέλιο.

Αναγνωρίζουμε όμως ότι ήσουν εφευρετική
1
Παράθεση

konstantinantia

Δραστήριο Μέλος

H konstantinantia αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H konstantinantia έγραψε: στις 21:27, 11-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Himela

Συγχαρητήρια, μην αισθάνεσαι καθόλου τύψεις. Αυτοί που φτιάχνουν αυτό το καθαριστικό και το πουλάνε για αναψυκτικό και οι γονείς που βάζουν στα ψυγεία τους αυτά τα κ@@οπράγματα πρέπει να ντρέπονται και να έχουν τύψεις. Ωραία δικαιολογία βρήκες, στο αναγνωρίζω!... και πολύ πιο υγιεινή από τα πραγματικά συστατικά της κόκα κόλα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konstantinantia : 12-12-18 στις 03:40.
1
1
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 23:39, 11-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinantia
1.Δηλαδή εσύ βλέπεις τα σημερινά παιδιά να είναι συμπεριφορικά καλύτερα απ'ότι παλαιότερα; Σέβονται περισσότερο, ξεφεύγουν λιγότερο κλπ κλπ ;Γιατί αν το βλέπεις, τότε ναι, οι παλιές τεχνικές ήταν χειρότερες και καλώς καταργήθηκαν.

Το ήπιο ξύλο που έπεφτε κάποτε στο σχολείο ως ποινή, όταν το παιδί δεν σεβόταν και δεν επικοινωνούσε με την λογική και τις παραινέσεις, βλέπω ότι λειτουργούσε καλύτερα και κανέναν δεν είδα να φέρει ψυχολογικά λόγω αυτού. Δεν αναφέρομαι εννοείται στον κάθε ψυχανώμαλο που χτυπάει για να ικανοποιηθεί, ούτε σ'αυτούς που χτυπάνε έλλογα, αλλά προκαλώντας σωματική βλάβη. Αυτά απαγορεύονται.

2.Συνήθως στους ειδικούς τρέχουν οι γονείς γιατί έχουν επιτρέψει να ξεφύγει η κατάσταση από χρόνια και δεδομένης της χρόνιας απουσίας τους, το παιδί πλέον χρειάζεται στήριξη από κάποια αυθεντία. Επί της ουσίας ο ειδικός δεν μπορεί να κάνει θαύματα, αν οι γονείς δεν μπορούν να συνεργαστούν και να κάνουν -με υποδείξεις- πράγματα που έπρεπε να είχαν σκεφτεί και να έπρατταν οι ίδιοι από καιρό. Άρα, πάλι έγκειται στην προσπάθεια των γονιών και συνήθως παρατηρούνται ελαφρές βελτιώσεις διότι απευθύνονται όταν η κατάσταση είναι <<δρομολογημένη>>. Ξαναείπα ότι μπορεί να σε συμβουλέψει αν έχεις επιτρέψει να περιέλθετε γονείς και παιδιά σε τέλμα ή προληπτικά, αλλά τίποτα παραπάνω!

3. Δεν μίλησε κανείς για ντροπή, απλά για ανεπάρκεια. Και δεν μιλάω για παιδάκια με διαταραχές, αλλά για φυσιολογικά παιδιά με ανύπαρκτους γονείς.

Και φυσικά για να ξέρεις τί χρειάζεται το παιδί σου και πως αντιμετωπίζεται κάθε κατάσταση ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του, πρέπει να είσαι δίπλα. Κανένας ψυχολόγος όσες γνωστικές και κλινικές ψυχολογίες κι αν έχει παρακολουθήσει δεν μπορεί να ξέρει καλύτερα αν δεν το ζήσει σε κάθε πτυχή του.
Δυο πραγματα εχω να πω...
Δεν νομιζω οτι ο κοσμος αλλαξε απο αυτο που ηταν επειδη καταργηθηκε το ξυλο στα σχολεια.Δεν ειχε κατι ουσιαστικο να προσφερει εαν δεν ειχε την μορφη που ειπα(ψυχολογικο τραυμα),οποτε και ορθως καταργηθηκε.Απο οσους φιλους εχω που τα προλαβαν αυτα,δεν υπαρχει ουτε ενας που να μην μου εχει πει οτι του προκαλεσε καποια σωματικη βλαβη ο καθηγητης/δασκαλος οταν κατεληξε σε τετοιες μεθοδους(ακομα και μονιμες).Σε καμια απολυτως περιπτωση δεν πρεπει ο καθηγητης να αγγιξει μαθητη με σκοπο να του επιφερει πονο οσος και εαν ειναι αυτος και για οποιον λογο θεωρει οτι πρεπει να το κανει.

Διαφορετικα ο καθηγητης πρεπει να απολυθει,να πληρωσει αποζημιωση και να μην του επιτραπει να διδαξει ποτε ξανα.Διοτι ισως να μην απεκτησε καποιος μονιμο ψυχολογικο προβλημα απο την οποια βια στα σχολεια,αλλα σιγουρα σε καθε περιπτωση ο μαθητης ανεπτυσσε μεγαλη αντιπαθεια στο μαθημα του εκαστοτε καθηγητη,οπως ειναι φυσικο.Εκτος αυτου εννοειται οτι ηταν μια μορφη "νομιμου" bullying απο την ιδια την διευθυνση του σχολειου που θα επρεπε να τα αποτρεπει αυτα.

Επισης ο ψυχολογος/ψυχιατρος συνηθως κανει την εξεταση του και μετα κανει την διαγνωση του.Δεν υπαρχει γιατρος που να μπορει να βγαζει πορισμα σε μια αγνωστη περιπτωση επειδη εχει διαβασει πολλα βιβλια,θα ηταν τρελο αυτο.Σαφως ο γονεας εχει μια παραπανω επαφη ,δεν το αμφισβητω αυτο.Οποτε θα πρεπει να ειναι σε θεση να προσαρμοσει τις συμβουλες του ειδικου για το παιδι του συγκεκριμενα.Το νοημα αυτων ομως των συμβουλων ειναι το ιδιο.Δεν ειναι ετσι επειδη απλα ο μεν ειναι ειδικος και ο γονεας οχι,ειναι πιο πολυ ετσι επειδη ο ενας στατιστικα εχει δει 1000 περιπτωσεις αποστασιοποιημενος αλλα και ερχομενος σε επαφη με την καθε περιπτωση,ενω ο γονεας οχι μονο εχει να κανει με μια περιπτωση,αλλα μια στην οποια ειναι βαθεια σχετικος.

Αλλα πραγματικα δεν ξερω γιατι μιλαμε πλεον.Παιδια μεγαλα λεμε οχι ξυλο δεν εχει πια νοημα.Παιδακια μικρα λεμε δεν καταλαβαινουν οποτε το ξυλο δεν μπορει να ειναι λυση περα απο ενα επιπονο και αχρειαστο ερεθισμα. Οποτε μιλαμε για παιδακια με ανυπαρκτους γονεις;Εδω προφανως η λυση δεν μπορει να ειναι το ξυλο duh,και επισης εδω ο ψυχολογος τι να κανει;Να πει στους γονεις οτι πρεπει να ειναι πιο κοντα στο παιδι;Εδω ναι πραγματι δεν χρειαζεται κανεις ψυχολογο για να το αντιληφθει αυτο.Ομως νομιζα οτι μιλουσαμε για περιπτωσεις παιδιων που εχουν φτασει,παρα την προσοχη των γονιων τους και μαλιστα με εναν σχετικα αποδεκτο τροπο διαπαιδαγωγησης,στο αμην.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια