Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,327 μέλη και 2,430,472 μηνύματα σε 75,866 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 302 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι αντιεπιστημονική η πίστη στο Θεό;

russia4ever

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε: στις 21:49, 24-05-14:

Βασικά η επιστήμη και η θρησκεία δεν είναι σε αντίπαλα στρατόπεδα απλά συνεργάζονται το κάθε ένα στον τομέα του.
Δε νομίζω ότι η φράση "εκεί που τελειώνει η λογική αρχίζει η θρησκεία" είναι σωστή.

Δεν είναι κακό να έχουμε το μυαλό μας ανοιχτό και να μαθαίνουμε την ουσία.
Το θέμα ότι δεν μπορούμε να συλλάβουμε κάτι με τον εγκέφαλο υποδηλώνει ότι είναι μικρός(ο εγκέφαλος)και γι' αυτό αμφιβάλλουμε.

Υ.Γ.: Αν δεν μπορείτε να συνειδητοποιήσετε κάτι απλά κι ωραία πιστέψτε το.
(Δεν τα λέω με υφάκι)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

Ο Covfefe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε: στις 19:18, 15-09-17:

Ορισμός της πίστης: Το να θεωρείς κάτι ως ορθό δίχως να μπορείς να το αποδείξεις.

Ναι, η πίστη σε οτιδήποτε είναι αντεπιστημονική. Δηλαδή η πίστη δίχως αποδείξεις σε οποιαδήποτε θεότητα ή υπερφυσική οντότητα, είναι αντίθετη με την επιστημονική μέθοδο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος