Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,225 μέλη και 2,423,379 μηνύματα σε 75,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 455 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βιβλία που μου άλλαξαν την ζωή

koz

Νεοφερμένος

Ο koz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O koz έγραψε: στις 12:00, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Μέγας Ανατολικός-Εμπειρίκος
Αριστούργημα! Ορίστε και ένα απόσπασμα:

"Πρεσβεύω και ισχυρίζομαι, αγαπητοί μου φίλοι, ότι η ελευθερία πρέπει να είναι καθολική, αλλά συγχρόνως πρεσβεύω και πιστεύω ότι πρέπει να έχη την αρχήν και την πληρότητά της εις τον έρωτα, διότι εκτός που αυτός είναι η υπέρτατη εκδήλωσις της Ζωής, είναι συγχρόνως και ο καλύτερος καλλίτερος εγγυητής εις την λυσιτελή επιδίωξιν πραγματοποιήσεως όλων των άλλων αλλαγών η μεταρρυθμίσεων των οποίων βεβαίως έχει ανάγκην απόλυτον η βλακωδώς όσο και κατά ανίερον τρόπον χειμαζομένη ανθροπότης.[###8230;] εγώ ονειρεύομαι, και μπορώ να πω ότι εργάζομαι για έναν τελείως νέον πολιτισμόν, για έναν καινούργιο κόσμο".

Είναι ένα απόσπασμα που πιστεύω ότι είναι χαρακτηριστικό για ολόκληρο το έργο του μεγάλου σουρεαλιστή. Όλα του τα βιβλία του με έχουν επηρεάσει
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε: στις 12:05, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από koz
Αριστούργημα! Ορίστε και ένα απόσπασμα:

"Πρεσβεύω και ισχυρίζομαι, αγαπητοί μου φίλοι, ότι η ελευθερία πρέπει να είναι καθολική, αλλά συγχρόνως πρεσβεύω και πιστεύω ότι πρέπει να έχη την αρχήν και την πληρότητά της εις τον έρωτα, διότι εκτός που αυτός είναι η υπέρτατη εκδήλωσις της Ζωής, είναι συγχρόνως και ο καλύτερος καλλίτερος εγγυητής εις την λυσιτελή επιδίωξιν πραγματοποιήσεως όλων των άλλων αλλαγών η μεταρρυθμίσεων των οποίων βεβαίως έχει ανάγκην απόλυτον η βλακωδώς όσο και κατά ανίερον τρόπον χειμαζομένη ανθροπότης.[###8230;] εγώ ονειρεύομαι, και μπορώ να πω ότι εργάζομαι για έναν τελείως νέον πολιτισμόν, για έναν καινούργιο κόσμο".

Είναι ένα απόσπασμα που πιστεύω ότι είναι χαρακτηριστικό για ολόκληρο το έργο του μεγάλου σουρεαλιστή. Όλα του τα βιβλία του με έχουν επηρεάσει
25 μήνες...κι ακόμα νοιώθω πως δεν το διάβασα...δεν το έχω χορτάσει...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 12:29, 14-03-07:

Eμίλ Σιοράν ''Εγκόλπιο ανασκολοπισμού''. Ρουμάνος φιλόσοφος που έζησε στο Παρίσι. τον θεωρώ πολύ ρεαλιστή αν και γίνεται κυνικός και χρησιμοποιεί σκληρό λόγο έγραψε και είπε μεγάλες αλήθειες. Γνώρισα το έργο του την εποχή που ξύπνησα απότομα από τις αυταπάτες μου για την ζωή, καμμιά δεκαριά χρονια πριν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 14-03-07 στις 12:39.
Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε: στις 12:35, 14-03-07:

Τα μαύρα φεγγάρια του έρωτα-Πασκάλ Μπρυκνέρ
και άλλα δοκίμια του Μπρυκνέρ (Νέα ερωτική αναρχία, ο πειρασμός της αθωότητας)
Όλες οι απαντήσεις για τον έρωτα
Και ο Κούντερα βέβαια καλά μας τα είπε :
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,875 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 12:44, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Eμίλ Σιοράν ''Εγκόλπιο ανασκολοπισμού''.
Χαρακτηριστικό της όπερας του Emil Cioran είναι η σκέψη πως η ιδέα της αυτοκτονίας μπορεί να βοηθήσει στο να συνεχίζεις να ζεις .
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 12:59, 14-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Χαρακτηριστικό της όπερας του Emil Cioran είναι η σκέψη πως η ιδέα της αυτοκτονίας μπορεί να βοηθήσει στο να συνεχίζεις να ζεις .
Γράφει : Μια μόνο μέθοδος υπάρχει γιανα υπερνικήσουμε την λαχτάρα του θανάτου : να ζήσουμε μέχρις εσχάτων, να γευτούμε όλες τις τέρψεις, όλες τις φρικιάσεις, να της παραδοθούμε.
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε: στις 23:47, 31-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Γράφει : Μια μόνο μέθοδος υπάρχει γιανα υπερνικήσουμε την λαχτάρα του θανάτου : να ζήσουμε μέχρις εσχάτων, να γευτούμε όλες τις τέρψεις, όλες τις φρικιάσεις, να της παραδοθούμε.
Υπαρχει κι αλλη:
Να μην εχουμε συνειδηση του θανατου.

Μου φαινεται οτι το να προσπαθεις να ζεις εντονα για να ξεχασεις/απαλλαγεις/αποφυγεις κτλ το θανατο, μπορει στην αρχη να λειτουργησει αλλα στο τελος θα σε υπερνικησει ο φοβος του θανατου. Γι'αυτο προτεινω το παραπανω...
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 14:57, 02-06-07:

TRAVELLERS ATLAS.

κανενα αλλο δε μου αλλαξε τη ζωη!
Παράθεση

avenger... (...)

Νεοφερμένος

H ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H avenger... έγραψε: στις 13:44, 07-06-07:

Δεν μπορώ να πω ότι μου άλλαξε τη ζωή, αλλά με εντυπωσίασε πολύ το "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" του Κώστα Μουρσελά.
Παράθεση

χριστίνα2903

Νεοφερμένος

H χριστίνα2903 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H χριστίνα2903 έγραψε: στις 20:25, 07-06-07:

Καλά τα είπατε,ωραίο βιβλίο για παραμύθι ο μικρός πρίγκιπας(αν και εγώ δεν το θεωρώ παραμύθι)...επίσης καταπληκτικό το βιβλίο "το όνειρο ενός γελοίου" του Ντοστογιέφσκι. Στάση ζωής και απαραίτητη αν θέλουμε το έργο αυτής της σελίδας να βγει απότο κυβερνοχώρο.
Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O The Stand έγραψε: στις 15:36, 10-06-07:

Ίμρε Κέρτες - Αστυνομική ιστορία.
Ίμρε Κέρτες - Εγώ,ένας άλλος

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.Άξιος νομπελίστας ο Κέρτες
Παράθεση

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ έγραψε: στις 22:33, 02-11-07:

Γ. Σεφέρης Μέρες Α'
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,067 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 23:17, 04-11-07:

πειτε κανενα ακομα ρε παιδια, μιας και με εχει πιασει μανια βιβλιοφαγιας τωρα...
νταξ, καλοι οι ατλαντες, αλλα τιποτα σε ντικενς...?
Btw, ο ιωναθαν και ο πριγκηπας δεν ειναι καθολου απο τα αγαπημενα μου...
ο ιωναθαν με αγχωνε, βρηκα καποια κοινα μαζι του αλλα το βασικο συναισθημα που μου προκαλουσε ηταν αγχος..
και ο πριγκηπας, καργα μελαγχολια... παιζει και να μην τον ειχα τελειωσει.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,586 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 02:48, 15-11-07:

"Πρακτικός Οδηγός για το ΛΟΤΤΟ" - ΟΠΑΠ.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,909 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 12:34, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
"Πρακτικός Οδηγός για το ΛΟΤΤΟ" - ΟΠΑΠ.

Παλι ψεματα λες στον κοσμο????!!!
Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O drteddy έγραψε: στις 22:40, 11-12-07:

Μου άλλαξε τη ζωή; Όχι... Αλλά "Η Μεγάλη Χίμαιρα" του Καραγάτση μου έμαθε να μη κυνηγάω ουτοπίες....
Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε: στις 17:54, 12-12-07:

Ο Καπετάν Μιχάλης του Καζαντζάκη.
Παράθεση

Sarah_Fest (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Sarah_Fest έγραψε: στις 18:26, 12-12-07:

Μπορεί να ακούγεται αφελές αλλά τα βιβλία που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με σημάδεψαν, με άλλαξαν ως άνθρωπο, πέρασαν μέσα μου ιδέες και στάσεις ζωής, είναι όλα παιδικά! Βιβλία που διάβασα από τα 8 ως τα 12 μου χρόνια!
Συγκεκριμένα δυο της Πηνελόπης Δέλτα, το "παραμύθι χωρίς όνομα" και τα "μυστικά του βάλτου", καθώς και τα βιβλία του Ιουλίου Βερν, των οποίων ο κατάλογος είναι τόσο μεγάλος που δεν έχει νόημα να τον παραθέσω.
Όσα βιβλία και αν διάβασα μετέπειτα (και έχω διαβάσει αρκετές εκατοντάδες) μπορεί να με έχουν ψυχαγωγήσει ή συγκινήσει, να με έχουν προβληματίσει, να μου άνοιξαν νέους δρόμους σκέψης, αλλά όλα αυτά μέσα από μια συνειδητή εσωτερική μου διεργασία. Θα έλεγα πως εγώ επέλεξα στοιχεία από αυτά για να τα προσθέσω στο χαρακτήρα μου, στις απόψεις μου και στην προσωπικότητά μου. Και με αυτή την έννοια δεν μπορώ να πω πως μου άλλαξαν τη ζωή.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε: στις 01:19, 27-12-07:

O Ξενος - Αλμπερ Καμυ

Ειδα τα πραγματα που υπαρχουν στο υποσεινηδητο μου και τρελαθηκα. Τον ειχα λατρεψει απο την Πτωση (τα πηγα με λαθος σειρα, ξερω) αλλα ο Ξενος με τρελανε. Εκτος του οτι δεν κοιμομουν μια βδομαδα, κοντεψα να πεσω σε καταθλιψη. Με πιασαν τα υπαρξιακα μου. Ε, τελικα εβαλα σε σειρα τα πραγματα γυρω απο το παραλογο (στο οποιο αναφερεται ο Καμυ στον Ξενο, την Πανουκλα και την Πτωση), ειδα τα πραγματα πιο αναλυτικα και καθαρα και ησυχασα. Αλλα με τρελανε κι ακομα εχει τις επιπτωσεις του (κρισεις κτλ).
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε: στις 21:36, 09-03-08:

Ένα βιβλίο που με σημέδεψε είναι η Αστραδενή. Βρήκα πολλά κοινά με την ηρωίδα και όταν το διάβασα ήμουν αρκετά μικρή ώστε να επηρεαστώ. Θαυμάσιο...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια