Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,825 μέλη και 2,472,522 μηνύματα σε 78,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 419 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγαπημένη ταινία των παιδικών μας χρόνων

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 23:19, 14-03-10:

Ποιά ταινία βλέπετε και θυμάστε τα παιδικά σας χρόνια?Ποιά ταινία βλέπατε όταν δεν ξέρατε ανάγνωση και γραφή?Ποιά ταινία σας συγκίνησε ή σας έκανε να γελάσετε τόσο πολύ που μετά από τόοοοσα χρόνια ακόμα την θυμάστε?

Ποιά είναι η αγαπημένη ταινία των παιδικών σας χρόνων? (Μία μικρή ανάλυση για την ταινία θεωρώ είναι απαραίτητη, παρά ένας ξερός τίτλος.)

Ξεκινάω εγώ....
Η αγαπημένη μου ταινία από την παιδική μου ηλικία είναι το "My girl" (Το κορίτσι μου)

Ένα μικρό κοριτσάκι, με τσαγανό που "θέλει" να ανακαλύψει τον κόσμο, να ζήσει όσα ζουν οι μεγάλοι, ενώ στην πραγματικότητα το μόνο που θέλει είναι λίγη προσοχή από τον πατέρα της και λίγη αγάπη.

Πάντα θα με συγκινεί

Αυτή η ταινία πλεον αποτελεί μια από τις χαρακτηριστικότερες αναμνήσεις μου από τα παιδικά μου χρόνια.

Υ.Γ: σ'ευχαριστώ που μου την θύμησες.
8
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

ruko

Δραστήριο Μέλος

H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H ruko έγραψε: στις 23:55, 14-03-10:

Μια κινέζικη ταινία κινουμένων σχεδίων με τίτλο "Ο πρίγκιπας Νέζα νικά το βασιλιά Δράκο"

http://www.youtube.com/watch?v=GVc4UDc9nAg

Είναι η ιστορία του Νέζα που αυτοθυσιάζεται (συγκεκριμένα αυτοκτονεί) για να κατευνάσει την οργή του βασιλιά Δράκου που επιτέθηκε στο βασίλειο του πατέρα του. Αυτή η σκηνή του θανάτου του Νέζα με είχε στοιχειώσει όταν ήμουνα μικρή, κυρίως επειδή ο ήρωας είναι κι αυτός μικρό παιδί. Αλλά φυσικά ανασταίνεται, ένας σοφός ή αθάνατος ή κάτι τέτοιο του δίνει κάτι φοβερά μαγικά όπλα και ξεκινάει να νικήσει τον εχθρό του. Αξίζει!

Μια άλλη που με είχε ταράξει πάρα πολύ ήταν το... Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο του Παζολίνι. Όπως καταλαβαίνετε, μιλάμε για την εποχή που υπήρχε μόνο κρατική και δεν είχαμε τον Ιησού από τη Ναζαρέτ κάθε χρόνο.
3
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε: στις 00:54, 15-03-10:

Μάγος του Οζ! Ζήλευα τα κόκκινα παπούτσια
1
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 01:21, 15-03-10:

Δυστυχως δεν τις θυμαμαι...
Μαρω με γυρισες πολυ πισω, θα προσπαθησω να θυμηθω!
Αυτη που παρεθεσες ηταν υπεραγαπημενη!!!
Παντως εφηβικες κι αγαπημενες επισης παρα πολυ ειναι αυτες!!!

Save the last dance

ο κύκλος των χαμένων ποιητων

κι αυτη που χε soundtrack to gangsta's paradise αλλα δε θυμαμαι τον τιτλο της!
3
Παράθεση

Septagram (Παναγιωτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Septagram έγραψε: στις 04:01, 15-03-10:

Nightmare On Elm Street
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Septagram : 15-03-10 στις 04:52.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 09:37, 15-03-10:

Ολες του παλιου ελληνικου κινηματογραφου...Δεν μπορω να ξεχωρισω καποια.Η καθε μια ειχε κατι ξεχωριστο!
5
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 09:52, 15-03-10:

Όπως λέει και η Νεράιδα, οι πρώτες ταινίες που θυμάμαι να έβλεπα (κατ' επανάληψη ) είναι οι ελληνικές.

Στο σινεμά είδα την πρώτη μου ταινία πριν μάθω να διαβάζω, στον κινηματογράφο "Αθήναιον".
Ο μπαμπάς με κρατούσε στην αγκαλιά του και μου διάβαζε τους υπότιτλους σιγά στο αυτί...
Ήταν όλα τόσο μαγικά! Το σκοτάδι, τα ζωγραφισμένα αστεράκια στο ταβάνι του Αθήναιον και η τρυφερή αγκαλιά του μπαμπά μου...
Κεραυνοβόλος ο έρωτάς μου για τον κινηματογράφο και ξεκίνησε από εκείνη τη μέρα.

Αααα...ναι! Η ταινία ήταν η Mary Poppins (1964) με την Julie Andrews και τον Dick Van Dyke.
5
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 10:09, 15-03-10:

Προσωπικα με το σινεμα δεν κολλησα ποτε κανενα μικροβιο σε αντιθεση με το θεατρο, αλλα 2 ταινιες θυμαμαι απο τα προεφηβικα-εφηβικα χρονια που ειχα δει...και αυτες ηταν: "Επιστροφη στο μελλον" και "Ο Ρομπεν των δασων" με τον Κοστνερ...
1
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 1,374 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε: στις 10:25, 15-03-10:

Ο κύκλος των χαμένων ποιητών και το Excalibur (είχα μία τάση πάντα με τις μάχες, τα σπαθιά και τα άλογα)....
1
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε: στις 13:13, 15-03-10:

Εμένα η αγαπημένες μου ταινίες των παιδικών χρόνων ήταν το Ρόκι 4 (ενάντια στο Σοβιετικό μποξέρ) και το Ράμπο (αυτό στο οποίο ο Τζόν είναι στη ζούγκλα και καταρρίπτει ελικόπτερο με βέλος). Επίσης στην ίδια ταινία κατακτά ένα στρατόπεδο με παρέα ένα ελικόπτερο. Ήταν ο παιδικός μου ήρωας, Rrrrambooo

Ναι έβλεπα πχιότητα

Υ.Γ. Το gangstas paradise ακούγεται στο "Ασυμβίβαστη γενιά"
1
Παράθεση

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

H CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε: στις 16:07, 11-04-10:

η αλεπου και το κυνηγοσκυλο οταν ημουν 7 ετων το ειδα κ ακομα το βλεπω και ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ!!! ΤΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑΙΝΙΑ!!!
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,568 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε: στις 16:31, 11-04-10:

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 01:04, 02-10-12:

Τὸ ξύλο βγῆκε ἀπ' τὸν παράδεισο

(Μὴ μὲ παρεξηγῆτε· ἔχω δεῖ τὶς ταινίες τῆς Βουγιουκλάκη ἄπειρες φορες...)
2
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 17:31, 17-11-12:

Τα λιονταράκια του κυρ Ηλία, ελληνική σειρά (1984 -1985).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 17-11-12 στις 17:33. Αιτία: διόρθωση τυπογραφικού λάθους
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 18:26, 17-11-12:

υγ. αντίθετα με τα φαινόμενα, αυτη η ταινία παραμένει η πλεον εκλεπτυσμένη αλληγορία υπέρ του διαλεκτικού υλισμού, που μπορει να απολαύσει με το γαλα του ενας δεκάχρονος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 17-11-12 στις 18:32.
Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,376 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε: στις 18:47, 17-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
υγ. αντίθετα με τα φαινόμενα, αυτη η ταινία παραμένει η πλεον εκλεπτυσμένη αλληγορία υπέρ του διαλεκτικού υλισμού, που μπορει να απολαύσει με το γαλα του ενας δεκάχρονος.
πρωτού το γάλα να γίνει φραπέ

On: Harry Potter
Οι απίθανοι της Disney
Scooby Doo
Και κάτι άλλο που το έλιωνα, έβλεπα 800 φορές το κάθε επεισόδιο, μια σειρά που λέγεται "Μια φορά κι έναν καιρό... το σώμα μου". http://www.youtube.com/watch?v=Ij5uCjvXX0s Τα είχα σε βιντεοκασέτες (ακόμα τα έχω).
Παράθεση

Ρεντροουζ13 (Μόσχα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

H Ρεντροουζ13 This World Is Not My Home έγραψε: στις 20:03, 17-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από spy-ak
Και κάτι άλλο που το έλιωνα, έβλεπα 800 φορές το κάθε επεισόδιο, μια σειρά που λέγεται "Μια φορά κι έναν καιρό... το σώμα μου". http://www.youtube.com/watch?v=Ij5uCjvXX0s Τα είχα σε βιντεοκασέτες (ακόμα τα έχω).
Κι εγώώώ!! είναι πολύ ωραία και μαθαίνεις τόσα πολλά!! Υπήρχε και κάτι αντίστοιχο με την ιστορία νομίζω (ήταν πάλι αυτός ο τύπος με τα μούσια)
Παράθεση

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

H CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε: στις 20:34, 17-11-12:

ΑΡΙΣΤΟΓΑΤΕΣ

Λαιδη και Αλητης (1,2)

H παναγια των Παρισιων (1,2)
1
Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,376 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε: στις 22:13, 17-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ρεντροουζ13
Κι εγώώώ!! είναι πολύ ωραία και μαθαίνεις τόσα πολλά!! Υπήρχε και κάτι αντίστοιχο με την ιστορία νομίζω (ήταν πάλι αυτός ο τύπος με τα μούσια)
Έψαχνα κάποτε αυτά με την ιστορία αλλά δεν τα έβρισκα!
Παράθεση

Nefeli Graf

Επιφανές Μέλος

H Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,668 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε: στις 23:54, 28-01-13:

ναι ναι όλα όλα είναι αγαπημένα
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια