Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,825 μέλη και 2,472,522 μηνύματα σε 78,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 229 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγαπημένες ταινίες σχετικές με πόλεμο

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,467 μηνύματα.

H Ερις έγραψε: στις 16:55, 23-04-17:

H μόνη που συμπαθούσα τον Brad Pitt.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,311 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 16:55, 23-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
H μόνη που συμπαθούσα τον Brad Pitt.
Εμένα είναι από τους αγαπημένους ηθοποιούς.
Παράθεση

xristaras9

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε: στις 18:07, 23-04-17:

Oποιος δεν έχει δεί τo We were soldiers με τον Tom Hanks στο Βιετνάμ απλά τον μισώ

https://www.youtube.com/watch?v=fuaSi-H0oGY
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 2,467 μηνύματα.

H Ερις έγραψε: στις 20:19, 23-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Εμένα είναι από τους αγαπημένους ηθοποιούς.
Ένας ρόλος που του ταίριαζε ήταν στο 12 χρόνια σκλάβος, γιατί πετυχαινε ακριβώς αυτό το "αχώνευτος". Kαι για άλλες ταινίες, αν έπαιζαν άλλοι ηθοποιοί το ρόλο του, θα μου άρεσαν πολύ περισσότερο.

Τέλος πάντων, οn topic: Eίναι αρκετές. Τhe pianist, Schindler's List, The English Patient, The Imitation Game, Night train to Lisbon, Munich και Τροία.

και από φαντασίας, φυσικά LOTR, The Hobbit, Matrix

Tέλος, αν και δεν αναφέρεται σε κάποιο συγκεκριμένο, πραγματικό γεγονός, σχολιάζει πολύ όμορφα αρκετά πράγματα: το 1984.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ερις : 23-04-17 στις 20:26.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,311 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 21:16, 23-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
Ένας ρόλος που του ταίριαζε ήταν στο 12 χρόνια σκλάβος, γιατί πετυχαινε ακριβώς αυτό το "αχώνευτος". Kαι για άλλες ταινίες, αν έπαιζαν άλλοι ηθοποιοί το ρόλο του, θα μου άρεσαν πολύ περισσότερο.
Γιατί είναι αχώνευτος? Εμένα μου αρέσει και γιατί είναι ωραίος εμφανισιακά αλλά και γιατί πολύ καλός σαν ηθοποιός, επειδή έχω δει αρκετές ταινίες του, παίζει πολύ καλά διαφορετικούς ρόλους.
1
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε: στις 21:22, 23-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Γιατί είναι αχώνευτος? Εμένα μου αρέσει και γιατί είναι ωραίος εμφανισιακά αλλά και γιατί πολύ καλός σαν ηθοποιός, επειδή έχω δει αρκετές ταινίες του, παίζει πολύ καλά διαφορετικούς ρόλους.
Δε μου αρέσει ούτε σαν άντρας, ούτε σαν ηθοποιός, ή καλύτερα μου αρέσει όταν ο ρόλος του είναι να γίνεται αντιπαθητικός. Το γιατί δεν το ξέρω, πρέπει να το ψάξω.
1
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,521 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 21:23, 23-04-17:

Τελευταία ταινία του που είδα ήταν το Edge of Tomorrow, πολύ καλή παιδιά.
Παράθεση

Franciscus

Νεοφερμένος

Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Franciscus έγραψε: στις 15:38, 26-04-17:

Unbroken βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα.
https://youtu.be/XrjJbl7kRrI
Παράθεση

Alma Libre (Sinéad)

Επιφανές Μέλος

H Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,378 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 00:27, 19-06-18:

Με τυχαία σειρά, κάποιες απο τις αγαπημένες μου ταινίες που έχουν να κάνουν με πόλεμο.
  • Ψυχή Βαθιά
  • The Pianist
  • Saving Private Ryan
  • Waltz with Bashir
  • Schindler's List
  • Full Metal Jacket

Θα έβαζα και τη Λεπτή Κόκκινη Γραμμή του Malick στη λίστα, αλλά τόσα χρόνια αργότερα, δεν μπορώ να καταλήξω ακόμη στο τι εντύπωση μου έχει αφήσει.
Παράθεση

Maraki4you

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Maraki4you έγραψε: στις 04:11, 19-06-18:

Schindler's List, La vita e bella , the boy with the striped pyjamas
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,047 μηνύματα.

H sophie_96 Πίστεψε ότι μπορείς και θα γίνει! έγραψε: στις 09:39, 19-06-18:

Δεν ξέρω αν 100% μπορεί να θεωρηθεί ως ταινία πολέμου, αλλά το πλαίσιο στο οποίο "συντελείται" η ταινία αφορά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο.

Αναφέρομαι βέβαια για το τελευτάιο σημείωμα την οποία έτυχε να την δω στον κινηματογράφο τότε και είχα ενθουσιαστεί, παρά που το τέλος της, για όσους την είχαν δει ήταν κάπως . Αλλά εντέλει αυτή η σκηνή όχι ακριβώς μου άρεσε αλλά μου έκανε και εντύπωση. (Για ευνόητους λόγους , δεν την βάζω ).

Πάντως μία ακόμα πολύ ωραία και συγκινητική σκηνή ήταν μεταξύ του διερμηνέα (Σουκατζίδη) και του διοικητή (Καρλ Φίσερ).

Για όσους δεν θυμούνται ή δεν ξέρουν την ταινία είναι αυτοβιογραφική θα μπορούσε να πει κανείς και πιο συγκεκεκριμένα αφορά τον Ναπολεόντα Σουκατζίδη. Αυτός λέγεται ότι υπηρετούσε ως διερμηνέας του Γερμανού διοικητή Καρλ Φίσερ, ο οποίος εκτελέστηκε μαζί με τους υπόλοιπους 200 αγωνιστές την 1η Μαΐου του 1944 στην Καισσαριανή.

Αν και είχα αμφιβολίες για την ταινία υπό πολλές πλευρές, τελικά δεν μετάνιωσα που την είδα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sophie_96 : 19-06-18 στις 15:00.
Παράθεση

Sapphire

Δραστήριο Μέλος

H Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H Sapphire Your mind is a weapon. Keep it loaded! έγραψε: στις 01:39, 26-09-18:

Εξαιρετικη ταινια πολεμου και μια απο τις αγαπημενες μου ειναι η " The Pianist" οπου η ταινία βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ των Καννών με τον Χρυσό Φοίνικα, ενώ διεκδίκησε επτά βραβεία της Ακαδημίας Κινηματογράφου (Όσκαρ) οπου κερδισε τα τρια. Συγκλονιστικη ταινια!!!

Αλλη εξαιρετικη ταινια ειναι η "Harts War" οπου παιζουν οι Colin Farrell και Bruce Willis σε σκηνοθεσία του Gregory King Hoblit. Η ταινια εχει απιστευτη και εξυπνη πλοκη με πολυ δυνατα μηνυματα.

Τις προτεινω και τις δυο!!
1
Παράθεση

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,688 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε: στις 07:43, 26-09-18:

"Η γέφυρα του ποταμού Κβάϊ"(The Bridge on the River Kwai) 1957

"Ο αετός πάτησε στη γη"(The eagle has landed) 1976

"Αποκάλυψη τώρα" (Apocalypse Now) 1979

"Η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν" (Saving Private Ryan) 1998
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,143 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 19:00, 06-03-19:

Το Grand Budapest Hotel είναι μία πολύ όμορφη ταινία του Wes Anderson. ( ) Ο πόλεμος στη συγκεκριμένη ταινία δεν είναι στο προσκήνιο, αλλά φανερώνεται μέσα από την πλοκή και τους διαλόγους, πως μιλάει για τον B' ΠΠ.

1
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,113 μηνύματα.

H olivi@ . έγραψε: στις 10:20, 08-03-19:

Εμένα ο Πιανίστας είναι η αγαπημένη μου. Με είχε συγκινήσει πολύ τη πρώτη φορά που την είδα.

Άλλη αγαπημένη και λιγότερο γνωστή είναι το Joyeux Noel που έχει και Χριστουγεννιάτικη διάθεση. Σε κάνει να αξιολογήσεις μερικά πράγματα.
Παράθεση

GiorgosAsi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε: στις 10:38, 08-03-19:

Fury
Αποκαλυψη τωρα το redux
full metal jacket
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 15:19, 08-03-19:

Μια πολύ ωραία ταινία είναι το Sophie's Choice, με την Meryl Streep στον ρόλο επιζώντα από ναζιστικό στρατόπεδο συγκέντρωσης.
1
Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Agaphbou έγραψε: στις 16:01, 06-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Με τυχαία σειρά, κάποιες απο τις αγαπημένες μου ταινίες που έχουν να κάνουν με πόλεμο.

• Full Metal Jacket

• Είμαι η μόνη που το πρώτο μέρος της ταινίας μου φάνηκε πολύ πιο δυνατό απ' το κυρίως που ακολούθησε; Δε λέω, ήταν όντως ωραία ταινία και είμαι φαν του Kubrick γενικότερα, αλλά η αρχή μου είχε φανεί τόσο καθηλωτική που στην πορεία κρέμασε. Κατ' εμέ, πάντα.
    Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 21:30, 26-07-19:

• Red thin line

• Platoon

• Letters from Iwo Jima

• Dersu Uzala

• Lone Survivor

• American sniper

• Green zone

• Three kings

• Jarhead

• Black Hawk Down

• Tropic Thunder

Μπορούμε να βάλουμε σχετικές με τρομοκράτες;

• Zero Dark Thirty

• Body of lies

Παράθεση

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O misfit έγραψε: στις 00:18, 27-07-19:

η λιστα του σιντλερ
    πλατουν

και μια που δεν ειναι τοσο γνωστη αλλα ειναι υπεροχη,ειναι το the miracle of Santa Ana του γαματου spike lee που χει κανει και την ταινιαρα με τον νορτον 25th hour.

εχει να κανει με μια περιπετεια στην Τοσκανη αφροαμερικανων στρατιωτων κατα τον Β παγκοσμιο πολεμο,γνωστων και ως buffalo soldiers

Παράθεση
    Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
      Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
      • Αγαπημένες σκηνές από ταινίες ή σειρές - Από ]ifrit[
        Το θέμα έχει λάβει 373 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
        Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-09-19 στις 22:26.
      • Αγαπημένες Ταινίες / Σειρές - Από Re4cTiV3
        Το θέμα έχει λάβει 1119 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κινηματογράφος και TV.
        Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-19 στις 14:57.
      • Αγαπημένες ταινίες - Από McFly
        Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
        Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-02-15 στις 02:10.
      • Οι αγαπημένες σας ταινίες - Από Lost_Prophet
        Το θέμα έχει λάβει 75 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
        Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-05-13 στις 01:46.
    • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα