Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,659 μέλη και 2,435,018 μηνύματα σε 76,399 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 291 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αγαπημένος τομέας μαθηματικών;

Αγαπημένος τομέας μαθηματικών?

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 137)
Άλγεβρα
40
29,20%
Ανάλυση
46
33,58%
Γεωμετρία
30
21,90%
Πιθανότητες-Στατιστική
21
15,33%
Θεωρία Αριθμών
21
15,33%
"Μαθηματικά" και "αγαπημένο" δεν τα χρησιμοποιώ στην ίδια πρόταση!
18
13,14%
Άλλος τομέας
12
8,76%

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε: στις 09:23, 28-04-12:

Άλγεβρα!! Στην γεωμετρία ποτέ δεν τα κατάφερνα..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,535 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε: στις 11:21, 28-04-12:

Πιστευω πως σε αυτο παιζει ρολο και ο τροπος εκμαθησης απο το σχολειο.

Μεχρι τωρα εχω κανει Γραμμικη Αλγεβρα, λιγο Γεωμετρια, Διακριτα και Απειροστικο λογισμο. Επειδη δεν ξερω σε ποιους τομεις-κλαδους χωριζονται τα Μαθηματικα και σε ποιους ανηκουν τα παραπανω , θα ελεγα οτι μου αρεσει να ασχολουμαι με Αλγεβρα αλλα τα ενδιαφεροντα προβληματα βρισκονται στα Διακριτα. Οποτε αυτα τα δυο με τον τροπο που τα εχω κανει τωρα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loco13 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O loco13 έγραψε: στις 13:53, 28-04-12:

με βάση τις γνώσεις μου μέχρι τώρα

άλγεβρα και τα ολοκληρώματα μου αρέσουν πολύ
Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 683 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε: στις 12:33, 02-05-12:

Γεωμετρία
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chris93.1777

Νεοφερμένος

Ο Chris93.1777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Chris93.1777 έγραψε: στις 05:27, 26-05-12:

Είναι γνωστό το ρητό: "Τα μαθηματικά είναι η βασίλισσα των επιστημών και η θεωρία αριθμών η βασίλισσα των μαθηματικών"....καταλάβατε ότι είμαι λάτρης του Γκάους;p

Ωστόσο δεν έχω συναντήσει πιο εγκεφαλικό μάθημα από τη Γεωμετρία!Και αγαπημένη η προβολική!
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 19:30, 05-04-14:

Αλγεβρα
Χανεσαι στις πραξεις... τους αγνωστους...
Ειναι αυτη η ανεξηγητη ''μαγεια'' των μαθηματικων!
Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε: στις 02:13, 06-04-14:

Δεν έχω κάποια προτίμηση αλλα στο λυκειο είχα λατρέψει την γεωμετρία.Μου φαινόταν τόσο ''ξεκάθαρη'' και πρακτική που ποτε δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 02:12, 13-04-14:

Κανενας
Αντε εντάξει... Στατιστική!
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε: στις 02:40, 13-04-14:

Τα εφαρμοσμένα που είναι οεο;; Θεωρία παιγνίων π.χ., τρέλα είναι!
Παράθεση

Sommerfeld

Δραστήριο Μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε: στις 23:36, 17-12-15:

Τα μαθηματικά είναι για εμενα η "ασχημια" της φυσης και οχι η "ομορφια"(που ειχα διαβασει καποτε, δεν θυμαμαι που), το πιο ψυχρο και απροσωπο πραγμα στον κοσμο αλλα δυστηχως ειναι το θεμελιο και αναγκαστικα θα πρεπει να τα γνωριζουμε γιατι διχως αυτα ειναι αδυνατη η κατανοηση των αλλων θετικων επιστημων(φσικη, χημεια)....Απο εκει και περα που διαολο την ειδατε ολοι εσεις την ομορφια πχ στην εκθετικη συναρτηση e^x και στον ολοκληρωτικο λογισμο ενας θεος μονο το ξερει...
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 19:13, 18-12-15:

Λατρευω τα μαθηματικα! Σχεδον ολους τους τομεις, κυριως αλγεβρα, γεωμετρια, λογισμος, αλλα μισω την στατιστικη!
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 21:32, 19-12-15:

Απο εκει και περα που διαολο την ειδατε ολοι εσεις την ομορφια πχ στην εκθετικη συναρτηση e^x και στον ολοκληρωτικο λογισμο ενας θεος μονο το ξερει...
ο πρωτος νομος του newton
F=m*a
ο νομος της παγκοσμιας ελξης
F=GmM/r^2
Αν εχεις ενα σωμα σε ενα βαρυτικο πεδιο και το αφησεις να κανει ελευθερη πτωση εχεις:
m*a = GmM/r2

η μαζα του σωματος θα φυγει οποτε μενει
a=GM/r2

η ταχυτητα του θα ειναι το ολοκληρωμα της επιταχυνσης.

χωρις καν να χρειαστει να φτιαξεις ενα θαλαμο κενου βλεπεις οτι η ταχυτητα με την οποια ενα σωμα θα πεσει δεν εξαρτατε απο την μαζα του. Ενα πουπουλο και ενα τουβλο θα πεσουν κατω ταυτοχρονα.

Δεν ειναι ομορφο αυτο?

Το ιδιο πραγμα εκτεινεται και στα καθαρα μαθηματικα απλα οι εννοιες ειναι λιγο πιο αφαιρετικες.

Παραδειγμα. Ξερεις πως φτιαχνεις τους αριθμους? Ολους τους αριθμους.

εστω οτι υπαρχει το κενο συνολο {0} (ειναι μια απλη παραδοχη αυτο, παραδεχεσαι οτι υπαρχει κατι που δεν περιεχει τιποτα)

το ενα ειναι το συνολο που περιεχει το κενο συνολο, το δυο ειναι το συνολο που περιεχει το κενο συνολο και το κενο συνολο κτλ

ετσι φτιαχνεις του φυσικους αριθμους.

οι ρητοι αριθμοι ειναι η κλασεις ισοδυναμιας διατεταγμενων ζευγων φυσικων (μ,ν) με ν διαφορο του μηδεν

οι αρητοι ειναι αυτοι που μενουν αν πεταξουν ολους υπολοιπους αριθμους πριν και μετα απο αυτους (τομες dedekid, ενταξει απλοποιω αρκετα)

οι πραγματικοι ειναι ρητοι και αρητοι μαζι.

βαση των πραγματικων αριθμων οριζεις την εννοια της συναρτησης και φτιαχνεις ολο τον απειροστικο λογισμο.

και ολα αυτα ξεκινοντας με την παραδοχη οτι υπαρχει το τιποτα.

δεν εινια ομορφο?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,419 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 11:58, 02-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ο πρωτος νομος του newton F=m*a , ο νομος της παγκοσμιας ελξης F=GmM/r². Αν εχεις ενα σωμα σε ενα βαρυτικο πεδιο και το αφησεις να κανει ελευθερη πτωση εχεις: m*a = GmM/r², η μαζα του σωματος θα φυγει οποτε μενει a=GM/r²
χωρις καν να χρειαστει να φτιαξεις ενα θαλαμο κενου βλεπεις οτι η ταχυτητα με την οποια ενα σωμα θα πεσει δεν εξαρτατε απο την μαζα του. Ενα πουπουλο και ενα τουβλο θα πεσουν κατω ταυτοχρονα. Δεν ειναι ομορφο αυτο?
Δηλαδή, (αν κατάλαβα καλά), θέλεις να πεις ότι κάποιες μαθηματικές εξισώσεις είναι νόμος της φύσης και όχι ότι αυτές απλά είναι η διατύπωση πειραματικών συμπερασμάτων;

Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,784 μηνύματα.

H sophie_96 Η Σωτηρία της ψυχής ..... έγραψε: στις 12:01, 18-06-18:

Πιθανότητες & Στατιστική
Παράθεση

physicscrazy

Δραστήριο Μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 323 μηνύματα.

O physicscrazy έγραψε: στις 15:57, 18-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Δηλαδή, (αν κατάλαβα καλά), θέλεις να πεις ότι κάποιες μαθηματικές εξισώσεις είναι νόμος της φύσης και όχι ότι αυτές απλά είναι η διατύπωση πειραματικών συμπερασμάτων;

το ενα δεν αναιρει το αλλο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια