Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,076 μέλη και 2,482,028 μηνύματα σε 79,114 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 196 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

“Δεν θα κηδεύουμε όσους αποτεφρώνονται” λένε οι ιερείς της Μητρόπολης Θηβών και Λεβαδείας!

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,289 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 19:59, 22-10-19:

Χαρακτηριστικά είναι τα όσα περιλαμβάνει το σχετικό ψήφισμά τους. Θεωρούν "αδιανόητο συνειδητός Ορθόδοξος Χριστιανός να επιλέγει την αποτέφρωση". Για τους ιερείς, η αποτέφρωση υποδηλώνει έλλειψη πίστης και ελπίδας. "Δε μπορούμε να δεχθούμε να τελέσουμε νεκρώσιμη ακολουθία (κηδεία)"
“Η ταφή του νεκρού σώματος του ανθρώπου στη γη, προϋποθέτει και υπονοεί πίστη στην Ανάσταση των νεκρών κατά τη Δευτέρα Παρουσία και σημαίνει την ελπίδα και εσχατολογική προσδοκία της ζωής του μέλλοντος αιώνος…”
“Αντιθέτως η καύση και αποτέφρωση υποδηλώνει έλλειψη πίστης και ελπίδας, καθώς σημαίνει τον πλήρη αφανισμό και εκμηδενισμό του ανθρώπου” αναφέρει μεταξύ άλλων το σχετικό ψήφισμα των κληρικών της Μητρόπολης Θηβών και Λεβαδείας.
https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/sterea-ellada/den-tha-kideyoume-osous-apotefronontai-lene-oi-iereis-tis-mitropolis-thivon-kai-levadeias/2899246/
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 22-10-19 στις 20:08.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,120 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 20:01, 22-10-19:

Μπράβο τους που κρατάνε θα στάνταρ.
1
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,531 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 21:27, 22-10-19:

Τώρα το γιατί η διαδικασία της ταφής, σκουληκιών, λιωσίματος, χωνευτηριού, οστεοφυλακίου, χωματερής υπονοεί ανάσταση, ενώ η αποτέφρωση όχι, φαντάζομαι ότι είναι άλλου παππά ευαγγέλιο.

2
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,771 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 21:51, 22-10-19:

Ο Χριστός θάφτηκε, δεν κάηκε και αυτό δημιούργησε και την παραδώση την οποία ακολουθεί και η ορθόδοξη εκκλησία. Όντας ορθόδοξη, δηλαδή η πιο κοντινή στην αρχική εκκλησία προφανώς και θα ακολουθήσει τις παραδώσεις.

Επισης οι χριστιανοί πιστεύουν στην θαυματουργή δράση των οστών αγίων και μαρτύρων, τα οποία και η αποτέφρωση καταστρέφει.

Ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει να καίμε τους νεκρούς, καθώς τα σώματα λιώνουν μετά από κάποιο διάστημα, ειδικά αν τα θάβουμε όπως παλιά σε σαβάνα και απευθείας στο χώμα, αντί να χρησιμοποιούμε φέρετρα κτλ. Αυτό σημαίνει πως οι τάφοι μπορούν να επαναχρησιμοποιουνται.
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,289 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 22:19, 22-10-19:

Η εκκλησία πρέπει να συμφωνήσει με το κράτος να μπει φόρος "απιστίας" στην αποτέφρωση ώστε η ορθόδοξη χριστιανική ταφή να είναι πιο οικονομική.
1
3
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια