Μικρές νομικές γνώσεις

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα. :redface:
Λογικά ισχύει από την έγκριση και το ΦΕΚ θα έχει αναδρομική ισχύ, αλλά παρόλο που ψάχνω, δεν έχω βρει κάτι να το επιβεβαιώσω..

Δεν ξέρω αν βοηθά, αλλά ρίξε μια ματιά εδώ

Επίσης εδώ, στο άρθρο 6.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! :)

Παράλληλα με τη νέα διάταξη της παραγρ. 11 προβλέπεται ότι η τροποποίηση του καταστατικού συντελείται με την καταχώρηση της απόφασης του αρμόδιου εταιρικού οργάνου μαζί με ολόκληρο το νέο κείμενο του καταστατικού και μόνο εάν απαιτείται θα εκδίδεται και θα καταχωρείται και η διοικητική απόφαση για την έγκριση της τροποποίησης. Τέλος ορίζεται ότι το νέο κείμενο του καταστατικού υπογράφεται υποχρεωτικά από τον Πρόεδρο του Διοικητικού Συμβουλίου ή το νόμιμο αναπληρωτή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ πάλι ενδιαφέρομαι να μάθω τους νόμους που επιτρέπουν σε κάποιο κινηματογράφο να σου απαγορεύει να φέρεις δικά σου προϊόντα για βρώση, ενώ επιτρέπουν την κατανάλωση όσων δικών τους αγοράζεις από τους ίδιους. (βλ παλαιότερη δημοσίευση):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοιος νόμος Fandago. Απλά εφόσον δεν μιλάμε για δημόσιο χώρο, αλλά για ιδιωτική επιχείρηση, ο καθένας θέτει τους δικούς του κανόνες που ή τους δέχεσαι ή αποχωρείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για να θέσει όμως κάποιος τέτοιους κανόνες και αυτοί να έχουν ισχύ, τότε θα πρέπει να είναι κάπου γραμμένοι έτσι ώστε εγώ να συμφωνώ με αυτούς για να αγοράσω εισιτήριο έτσι; Δηλαδή αν πριν την αγορά του εισιτηρίου, δεν αναφέρεται κάπου αυτό, τότε δεν μπορούν μετά την αγορά του να μου το παρουσιάσουν σαν κανόνα έτσι;
Γιατί το λέω αυτό: αν αναγραφόταν στην αγορά του εισιτηρίου, τότε εγώ με την αγορά του εισιτηρίου θα δεσμευόμουν στους κανόνες που αυτοί θέτουν. Αν δεν αναγράφεται όμως, εγώ δεν έχω υπογράψει κανένα "συμβόλαιο", οπότε αυτοί δεν έχουν κανένα δικαίωμα να με διώξουν από το σινεμά αν εγώ φέρω δικά μου πατατάκια.
Να πω ένα πιο τραβηγμένο παράδειγμα: αν αυτοί επειδή ο χώρος είναι δικός τους, αποφασίσουν ότι δεν θέλουν να μπαίνουν σε αυτόν άτομα με πορτοκαλί μπλούζες, αλλά μόνο με μπλε, αν δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός που εγώ να έχω αποδεχτεί και να τους εξουσιοδοτεί να το εφαρμόσουν σε εμένα που αγόρασα το εισιτήριο, τότε δεν μπορούν να μου απαγορεύσουν να μπω με πορτοκαλί μπλούζα μέσα. Ε;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λογικό μου ακούγεται αυτό που λες, αλλά δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμένοι οι ..σινεματζήδες (:P) να έχουν τέτοιο όρο επί τούτου. Σκέψου το απλά: αν έρθει κάποιος στο σπίτι σου και φέρει πατατάκια απέξω που εσύ δεν τα θες, έχεις δικαίωμα να του πεις να τα πετάξει, αφού είναι σπίτι σου (άλλο που θα ήταν αγένεια κάτι τέτοιο). Ε, κάπως έτσι.. και οκ, συνήθως στα καταστήματα/σινεμά/κλαμπ κλπ επειδή μιλάμε για επιχειρήσεις, οι υπάλληλοι/εργοδότες δεν φέρνουν εύκολα αντιρρήσεις για να έχουν και πελάτες, αλλά θεωρητικά μπορούν ανά πάσα στιγμή να σου ζητήσουν να φύγεις για τον οποιονδήποτε λόγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο, αφού εκεί πληρώνω για παροχή μιας υπηρεσίας. Ίσως μπορούν να μου ζητήσουν να φύγω για οποιοδήποτε λόγο, αρκεί να μου δώσουν τα λεφτά μου πίσω ή και αποζημίωση, εφόσον ο λόγος για τον οποίο με διώχνουν δεν είναι η παράβαση κάποιου κανόνα που υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προφανώς δεν θα πληρώσεις, αφού δεν θα λάβεις αυτό για το οποίο πλήρωσες! Για αποζημίωση δεν ξέρω, για ψυχική οδύνη; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Φυσικά! Δεν θα έχω καταρρακωθεί ψυχολογικά που δεν θα πάω να δω την ταινία που ήθελα; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
E δεν νομίζω πως θα στέκει και πολύ, με δεδομένο ότι υπάρχουν άλλα χίλια σινεμά να πας :D Κι όσο για την αποζημίωση που λες, τι ζημία μπορείς να προβάλεις; :hmm: Δεν είναι τόσο απλά όλα! :D (άσε που σίγουρα δεν αξίζουν τον κόπο, καλύτερα απλά να μη ξαναπατήσεις :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Φτου! Όλοι στον κόσμο βγάζουν τρελά λεφτά από μηνύσεις και εγώ τίποτα!:P
Απλά να πω ότι ήθελα να δω αν έχουν νομικά το δικαίωμα για μια τέτοια απαγόρευση, αφού δεν πρόκειται για γενικότερη κατανάλωση φαγητού στις αίθουσες, αλλά για προώθηση δικού τους προϊόντος.
Τώρα, για να μην ξαναπατήσω λίγο δύσκολο, μιας και είναι Odeon και είναι καλές αίθουσες, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα δημιουργήσω θέμα, για να δω μέχρι που είναι διατεθειμένοι να το πάνε.:)
Ευχαριστώ πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καγι (η οποιος αλλος..) μια φιλη σκοπευει να μετακομισει. βρηκε ηδη σπιτι σε αλλη περιοχη και σημερα το "εκλεισε" με τις νομιμες διαδικασιες (δε ξερω τωρα εγω ποιες ειναι αυτες, λεω οτι μου λεει, οτι η σπιτονοικοκυρα εκανε)..

το θεμα ειναι το εξης. ειναι αλλοδαπη, δεν ξερει καλα τι νομοι ισχυουν εδω και το μονο που την απασχολει ειναι ενας ορος οτι"δεν θα αφησει το σπιτι για 2 χρονια".
μου ειπε οτι αν αρρωστησει αυτη θα παει στην πατριδα της καθοτι δεν εμπιστευεται το συστημα εδω, αλλα και αν αρρωστησουν οι δικοι της (η μαμα της εχει κρισιμα προβληματα ηδη) θα πρεπει να φυγει-αγνωστο για ποσο.

τι γινεται σε τετοια περιπτωση?
δε λεω να λειψει για ενα μηνα, αλλα για πολυ παραπανω. τι παιζει με συμβολαιο/ρητρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Ο αδερφός μου νοίκιασε πριν ενάμιση χρόνο ένα σπίτι, και στο συμβόλαιο έλεγε ότι δεν μπορούν να φύγουν αν δεν περάσουν 3 χρόνια. Το σπίτι αποδείχτηκε ένα αχούρι, και σε λίγο καιρό θα φύγουν από εκεί και θα έρθουν 2 ορόφους κάτω από εμάς. Ρώτησα τον πατέρα μου και την νύφη μου τι θα γίνει με το συμβόλαιο, και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν ιδιαίτερες κυρώσεις, απλά δεν θα τους δώσουν πίσω οι ιδιοκτήτες του σπιτιού τα 2 νοίκια που είχαν δώσει στην αρχή, αυτά που λέμε "2 νοίκια μπροστά" ή κάπως έτσι τελοσπάντων. Το καγίρι βέβαια θα μας τα πει καλύτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
kajira εδώ :P
Επιβεβαιώνω πως δεν υπάρχουν κυρώσεις, απλά "πέφτει" η εγγύηση, δλδ τα δύο ή τρία πρώτα νοίκια που δίνεις μπροστά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τη διαφορά συναίνεσης - συγκατάθεσης :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η συναίνεση αίρει τον άδικο χαρακτήρα της πράξης Michelle μου, συνεπώς αν συναινέσω εγώ (έστω και εκ των υστέρων) σε ένα χαστούκι, τότε αυτός που μου το έδωσε δεν θα διωχθεί για απλή σωματική βλάβη, αφού παύει η πράξη του να είναι άδικη. Φυσικά δεν μπορώ να συναινέσω στα πάντα, πχ δεν νοείται συναίνεση σε ανθρωποκτονία, σε μια τέτοια περίπτωση θα έχω την αξιόποινη συμμετοχή σε αυτοκτονία. Η συγκατάθεση από την άλλη αίρει κάθε εγκληματικό στοιχείο της πράξης για την οποία δίνεται (και όχι μόνο τον άδικο χαρακτήρα της) - όταν καλώ κάποιους σπίτι μου, στην ουσία συγκατατίθεμαι στην παραβίαση του οικιακού μου ασύλου, αλλά επειδή ακριβώς συγκατατίθεμαι, δεν νοείται πως υπάρχει καν παραβίαση οικιακού ασύλου..

Βασικά μη προσπαθείς να το καταλάβεις σε βάθος, είναι κατά κύριο λόγο θεωρητικές ..μπούρδες νομικών. :redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Άργησα λίγο, αλλά το θυμήθηκα να το ψάξω και here it is: η διαφορά μεταξύ πληρεξουσιότητας κι εξουσιοδότησης.

Αντιγράφω από το βιβλίο του Απόστολου Γεωργιάδη, Γενικές Αρχές Αστικού Δικαίου, Εκδόσεις Σάκκουλα,1997, σελ. 542:

"Η βασική διαφορά μεταξύ εξουσιοδότησης και πληρεξουσιότητας είναι ότι ο εξουσιοδοτούμενος έχει την εξουσία να δικαιοπρακτεί επ' ονόματί του και προς το δικό του συμφέρον, ενώ ο πληρεξούσιος καταρτίζει τη δικαιοπραξία κατά κανόνα προς το συμφέρον του αντιπροσωπευομένου και πάντα στο όνομα εκείνου. Επιπλέον η πληρεξουσιότητα αφορά αποκλειστικά στην ενέργεια νομικών πράξεων (βλ. ΑΚ 211 παρ. 1), ενώ η εξουσιοδότηση μπορεί να αφορά στην ενέργεια και υλικών πράξεων".

Στην πράξη χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά η εξουσιοδότηση πάντως, με την οποία μπορεί ο εξουσιοδοτήσας να κάνει σχεδόν κάθε πράξη, ανάλογα με το αντίστοιχο περιεχόμενο της εξουσιοδότησης (που μπορεί να είναι είτε γενική - δλδ να αφορά όλες τις πράξεις που σχετίζονται με μια ενέργεια πχ την καταχώριση σήματος- είτε ειδική -δλδ να αφορά μία μόνο πράξη πχ εξουσιοδότηση για παραλαβή αντιγράφου δικογραφίας και μόνο).

Η εξουσιοδότηση έχει συνήθως (και πολύ χοντρικά) την κάτωθι μορφή:

Περιοχή, Ημερομηνία


Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, (όνομα κι επίθετο), του (όνομα) και της (όνομα) με αριθμό δελτίου ταυτότητας (αριθμός) εξουσιοδοτώ τον/την (όνομα κι επιθέτο), του (όνομα) και της (όνομα) με αριθμό δελτίου ταυτότητας (αριθμός) (αν είναι δικηγόρος ή συμβολαιογράφος ή κάτι άλλο βάζεις αριθμό εκείνης της ταυτότητας) όπως προβεί /παραλάβει /δεν ξέρω κι εγώ τι.. μπουρ μπουρ.

Ο υπογραφών/η υπογραφούσα
(υπογραφή)

Βεβαιούται το γνήσιο της υπογραφής
(από ΚΕΠ, Αστυνομία ή δικηγόρο -μόνο για συγκεκριμένες εξουσιοδοτήσεις ο τελευταίος)
(υπογραφή και σφραγίδα)​
Αυτά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν και δεν σας βλέπω να ενδιαφέρεστε ιδιαίτερα, λέω να συνεχίσω με εμπορικά σήματα και γενικές οδηγίες για την κατάθεσή τους στο Υπουργείο Ανάπτυξης (Εμπορίου).

Δν/ση Εμπορικής και Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας - ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΣΗΜΑ

Θεωρείται σήμα κάθε σημείο επιδεκτικό γραφικής παραστάσεως, ικανό να διακρίνει τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες μιας επιχειρήσεως από εκείνα άλλων επιχειρήσεων.
Μπορούν να αποτελέσουν σήμα ιδίως οι λέξεις, τα ονόματα φυσικών ή νομικών προσώπων, τα ψευώνυμα, οι απεικονίσεις, τα σχέδια, τα γράμματα, οι αριθμοί, οι ήχοι, συμπεριλαμβανομένων των μουσικών φράσεων, το σχήμα του προϊόντος ή της συσκευασίας του.
Ως σήμα θεωρείται και ο τίτλος εφημερίδας ή περιοδικού.


Υπουργείο Ανάπτυξης
Γενική Γραμματεία Εμπορίου
Γενική Δ/νση Εσωτερικού Εμπορίου
Δ/νση Εμπορικής & Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας- Τμήμα Α


Δ/νση: Πλατεία Κάνιγγος, 2ος όροφος, Γραφείο 224
Πληροφορίες : Τηλ.:210 38 33 338

Fax: 210 38 21 717
Ε-mail:

Έλεγχος Ημεδαπών & Αλλοδαπών σημάτων στην ηλεκτρονική σελίδα: www.gge.gr
Έλεγχος Κοινοτικών σημάτων στις ηλεκτρονικές σελίδες: www.gge.gr ή www.oami.europa.int
Έλεγχος Διεθνών σημάτων στην ηλεκτρονική σελίδα: www.wipo.int

Οδηγίες για την Κατάθεση Ημεδαπών, Αλλοδαπών,
εκ Μετατροπής Κοινοτικών
& εκ Μετατροπής Διεθνών Σημάτων


Σύμφωνα με τα άρθρα 6 και 38 παρ. 2 του Ν. 2239/94 Περί σημάτων» (ΦΕΚ Α152/16-9-94), της υπ αριθ. Κ4-10204/12-10-94 Απόφασης του Υφυπουργού Ανάπτυξης για την καταχώρηση σήματος, το π.δ. 353/98 (για τη μετατροπή του κοινοτικού σήματος σε εθνικό), της υπ αριθμ. Κ4-307/2-1-01 Απόφασης της Υφυπουργού Ανάπτυξης (ΦΕΚ Β31/18-1-01)περί εφαρμογής του Πρωτοκόλλου της Μαδρίτηςγια τη Διεθνή Καταχώρηση Σημάτωνκαι της υπ αριθμ. Κ4-12383/16-8-04 (ΦΕΚ Β1276/20-8-04) Κοινής Απόφασης των Υπουργών Οικονομίας-Οικονομικών και Ανάπτυξης περί αναπροσαρμογής των τελών για τα σήματα, υποβάλλονται στο Υπουργείο Ανάπτυξης (Γεν. Γραμματεία Εμπορίου- Δ/νση Εμπορικής & Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας, Πλατεία Κάνιγγος- 2ος όροφος- 224 Γραφείο - Ωρες: 10:30-13:30) τα κάτωθι:

1. Δήλωση ορισμένου τύπου σε έξι (6) αντίγραφα, υπογεγραμμένη από πληρεξούσιο δικηγόρο. Τα έντυπα δήλωσης διατίθενται στο 224 γραφείο και συμπληρώνονται δακτυλογραφημένα ή στο διαδίκτυο και συμπληρώνονται στον Η/Υ.
2. α) Αν ο δικαιούχος του σήματος δηλώνει << με ορισμένη έγχρωμη σύνθεση>> τότε στις ανωτέρω έξι (6) δηλώσεις επικολλά έγχρωμη απεικόνιση , με επιπλέον κατάθεση δέκα (10) έγχρωμων απεικονίσεων και δέκα (10) ασπρόμαυρων.
β) Αν ο δικαιούχος του σήματος καταθέτει το σήμα μόνο με ασπρόμαυρη απεικόνιση , τότε στις ανωτέρω έξι (6) δηλώσεις επικολλά ασπρόμαυρη απεικόνιση με επιπλέον κατάθεση δέκα (10)ασπρόμαυρων απεικονίσεων

γ) Οι διαστάσεις των σημάτων δεν θα υπερβαίνουν τα 9 χ 8 cm.
.

3. Επιπλέον των αντιγράφων δηλώσεων, που ζητούνται στο στοιχείο (1), απαιτούνται πέντε (5) αντίγραφα των προς διάκριση προϊόντων ή υπηρεσιών ταξινομημένα κατά κλάσεις, εκτυπωμένα σε φύλλο Α4.
4. Παράβολο του Δημοσίου 120 ευρώ για την πρώτη κλάση (για κάθε επιπλέον κλάση παράβολο 30 ευρώ).
5. Πληρεξούσιο έγγραφο προς τον υπογράφοντα δικηγόρο ειδικά για σήματα (όχι απαραίτητα συμβολαιογραφικό).
6. Αν ο δικαιούχος είναι Ο.Ε. ή Ε.Ε. υποβάλλεται και καταστατικό της εταιρείας, αν είναι Ε.Π.Ε. ή Α.Ε. υποβάλλεται ΦΕΚ ή άλλο σχετικό έγγραφο νομιμοποίησης του υπογράφοντος το πληρεξούσιο. Το πληρεξούσιο απαραίτητα φέρει τη σφραγίδα της εταιρείας και υπογραφή του νόμιμου εκπροσώπου αυτής.
7. Στην περίπτωση αλλοδαπού σήματος, δηλαδή όταν η κατοικία ή έδρα του καταθέτη είναι στην αλλοδαπή, το ειδικό πληρεξούσιο πρέπει να περιέχει δήλωση περί υπαγωγής αυτού στη δικαιοδοσία των Δικαστηρίων της Αθήνας.
8. Ντοσιέ με πτερύγια.
9. Ένσημα
- Ταμείου Προνοίας 2,30 ? , Νομικών - ΚΕΑΔ 2,30 ? & 1 ? μεγαρόσημο επικολλούνται σε μία εκ των δηλώσεων πλήν της πρωτοτύπου.

- Μεγαρόσημο 0,50 ? , επικολλάται σε μία εκ των δηλώσεων πλήν της πρωτοτύπου , για αντίγραφο της κατατεθείσας δήλωσης.
10. Γραμμάτιο προείσπραξης δικηγορικής αμοιβής.
11. Όταν πρόκειται για κατάθεση Σήματος εκ Μετατροπής Κοινοτικού απαιτείται, εκτός των ανωτέρω και η συμπλήρωση ειδικού εντύπου δήλωσης, καθώς και η μετάφραση των εγγράφων, που έχουν διαβιβασθεί από το Κοινοτικό Γραφείο Σημάτων (Ο.Η.Ι.Μ.), στην ελληνική γλώσσα. Η προθεσμία για την υποβολή των ανωτέρω δικαιολογητικών είναι 2 μήνες και αρχίζει από την επομένη της ειδοποίησης του καταθέτη με έγγραφο της Υπηρεσίας μας, επί αποδείξει παραλαβής.
12. Όταν πρόκειται για κατάθεση Σήματος εκ Μετατροπής Διεθνούς απαιτείται, εκτός των ανωτέρω και η συμπλήρωση ειδικού εντύπου δήλωσης, καθώς και η μετάφραση των συνοδευόντων αυτή ξενόγλωσσων εγγράφων στην ελληνική γλώσσα.

Στην διεύθυνση εδώ μπορείτε να βρείτε αν το σήμα που θέλετε να καταθέσετε υπάρχει ήδη, εδώ υπάρχουν οι κλάσεις κι εδώ συνολικά όλες οι πληροφορίες που μπορείτε να βρείτε online από την σελίδα του Υπουργείου σχετικά με τα εμπορικά σήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πόσοι από εσάς ξέρετε πως όταν παίρνετε δάνειο, είτε καταναλωτικό, είτε στεγαστικό, τα λεγόμενα έξοδα φακέλου (η τράπεζα συνήθως τα αποκαλεί έξοδα χρηματοδότησης ή δαπάνη τεχνικού και νομικού ελέγχου ή και αλλιώς) είναι παράνομα και μπορείτε να τα πάρετε πίσω; (και σπανιότερα να μη τα πληρώσετε καν, κυρίως στις περιπτώσεις των καταναλωτικών δανείων που αυτά πληρώνονται μαζί με την πρώτη δόση κι όχι νωρίτερα)

Το ποσό αυτό συνιστά προμήθεια, αφού φέρει όλα τα χαρακτηριστικά της προμήθειας.
Δηλαδή έχει προκαθοριστεί το ύψος του και προκαταβάλλεται εφάπαξ κατά την σύναψη της δανειακής σύμβασης και μάλιστα πριν από την χορήγηση του ποσού του δανείου και είναι ανεξάρτητη από το επιτόκιο και τα άλλα έξοδα που επιβάλλονται για την χορήγηση του δανείου. Σύμφωνα με την ΠΔ/ΤΕ 1969/8.8.91, όπως τροποποιήθηκε με την ΠΔ/ΤΕ 1979/25.9.1991, "απαγορεύεται η είσπραξη προμήθειας στα δάνεια στα οποία το επιτόκιο ορίζεται ελεύθερα από τα πιστωτικά ιδρύματα".

Συνεπώς, και αν δεν έχει παρέλθει πενταετία από την χορήγηση του δανείου σας (διότι τότε προκύπτει ζήτημα παραγραφής) κι αν δεν μιλάμε για κάποιο πολύ μικρό ποσό (οπότε δεν αξίζει, αφού τα έξοδα από την δικαστική διαδικασία θα είναι πιο πολλά :P), επικοινωνήστε με τον δικηγόρο σας για να σας πει πως θα κινηθείτε! (ή πείτε σε εμένα :P)

:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Γενικές ερωτήσεις μόνο, οκ θα το γενικεύσω όσο μπορώ:D
Έχει δικαίωμα δημόσιος φορέας πχ.Δήμος να σε μπλοκάρει σε διοικητική διαδικασία για χρέη που δεν σου έχουν κοινοποιηθεί ακόμη?Επειδή κι άσχετη με τα νομικά την απάντηση την υποψιάζομαι απλά θέλω επιβεβαίωση πριν κινήσω νομική διαδικασία.




υ.γ.Κι εμένα μου αρέσει το θεματάκι και θα ήθελα όσο μπορείς να το κινείς.Επίσης απορίες σχετικά με τον 2190/24 των ΑΕ όπως της Youki ευπρόσδεκτες τον έχω φάει στη μάπα σχεδόν 10 χρόνια τώρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top