Μικρές νομικές γνώσεις

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Φαντάζομαι το να βάλεις μόνη σου γραμματοκιβώτιο στην πόρτα δεν είναι επιλογή ε;

έβαλα!

Και περάσαμε τις εξής φάσεις:

1. το αγνοεί
2. τον πετυχαίνω και του το λεω αν μπορεί να αφήνει τα γραμματα μου και τα γράμματα που έχουν παραλήπτη τον παππού μου να τα αφήνει εκεί. Μου λέει "ναι" και αρχίζει να πετάει ΟΛΗ την αλληλογραφία της πολυκατοικίας (ενίοτε και της διπλανής(!)) μέσα στο κουτί στο οποίο σαφώς αναγράφονται τα ονόματα (2 και όχι 10, όλης της πολυκατοικίας δλδ!)
3. Τον ξαναπετυχαίνω, και ευγενικά του ξαναλέω ότι λέει το δύο. Μου λέει "ναι" και πλέον ΟΠΟΤΕ το θυμηθεί να τα φέρει τα αφήνει...όλα μαζί απέξω

Όλο το αμελούσα να ρωτήσω αλλά σήμερα που βρήκε η μαμά μου τα γράμματα μου [Including τον τελευταίο λογαριασμό του ΟΤΕ] μισοσκισμένο γιατί ο σκύλος του αποκάτω τον βρήκε στο...πάτωμα και τον έκανε παιχνίδι, ε...ΕΣΚΑΣΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ήρθα πάλι :P

Μια μικρή ερώτηση αν τυχαίνει να ξέρετε.
Θέλω να βάλω τον πατέρα μου να παραλάβει κάτι χρήματα για μένα (επιστροφή εφορίας). Σύμφωνα με το χαρτί της εφορίας για να τα παραλάβει άλλος χρειάζεται μια εξουσιοδότηση από εμένα και μια επικυρωμένη φωτοτυπία της ταυτότητάς μου.
Ψάχνοντας τα χαρτιά μου είδα ότι έχω μια επικυρωμένη τέτοια φωτοτυπία με ημερομηνία επικύρωσης 01.07.2008.
Μπορώ να του δώσω αυτήν να χρησιμοποιήσει??? Ή η επικύρωση πρέπει να είναι πρόσφατη (προφανώς μιλάμε για την τωρινή μου ταυτότητα δεν έχω αλλάξει από τότε)?
Ρωτάω γιατί ναι μεν θα πάω ούτως ή άλλως στην αστυνομία για την εξουσιοδότηση, αλλά το να βρω φωτοτυπάδικο για την ταυτότητα κοντά στο ΑΤ της περιοχής μου [και δη κοντά στο 15αυγουστο ανοιχτό!] έχει ίδιες πιθανότητες με το να κερδίσω το joker που δεν έπαιξα. Κι επειδή δεν έχω άπειρο χρόνο ελεύθερο να τον ξοδεύω στα πήγαινέλα στο ΑΤ, αν πρέπει να ξέρω να φροντίσω a priori να την έχω έτοιμη.

Thx in advance! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω την αμυδρη ιδεα πως δε μετραει τοσο παλια, ειναι για καποιο χρονικο οριο και σχετικα μικρο η εξουσιοδοτηση. Το χα ρωτησει κι εγω καποτε αλλα νομιζω μου χαν πει να ξανακανω αλλα δεν ειμαι και σιγουρη, παρε ενα τηλ πρωι (η και τωρα) σε ενα τμημα

Ντινααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
θέλει νέα επικύρωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
έβαλα!

Και περάσαμε τις εξής φάσεις:

1. το αγνοεί
2. τον πετυχαίνω και του το λεω αν μπορεί να αφήνει τα γραμματα μου και τα γράμματα που έχουν παραλήπτη τον παππού μου να τα αφήνει εκεί. Μου λέει "ναι" και αρχίζει να πετάει ΟΛΗ την αλληλογραφία της πολυκατοικίας (ενίοτε και της διπλανής(!)) μέσα στο κουτί στο οποίο σαφώς αναγράφονται τα ονόματα (2 και όχι 10, όλης της πολυκατοικίας δλδ!)
3. Τον ξαναπετυχαίνω, και ευγενικά του ξαναλέω ότι λέει το δύο. Μου λέει "ναι" και πλέον ΟΠΟΤΕ το θυμηθεί να τα φέρει τα αφήνει...όλα μαζί απέξω

Όλο το αμελούσα να ρωτήσω αλλά σήμερα που βρήκε η μαμά μου τα γράμματα μου [Including τον τελευταίο λογαριασμό του ΟΤΕ] μισοσκισμένο γιατί ο σκύλος του αποκάτω τον βρήκε στο...πάτωμα και τον έκανε παιχνίδι, ε...ΕΣΚΑΣΑ!


https://www.yme.gr/index.php?tid=434
έχει χρήσιμες πληροφορίες για τις ταχυδρομικές υπηρεσίες

".....O καταναλωτής, με βάση την υφιστάμενη νομοθεσία, δικαιούται αποζημίωσης όταν ευθύνεται η ταχυδρομική επιχείρηση για αποδεδειγμένη απώλεια ή καθυστέρηση.: Tο δικαίωμα αποζημίωσης για τις παραπάνω περιπτώσεις δεν μπορεί να ασκηθεί κατά της ταχυδρομικής επιχείρησης μετά την παρέλευση 6 μηνών από την κατάθεση (αποστολή) του ταχυδρομικού αντικειμένου. Σημειώνεται ότι πολλές επιχειρήσεις προβλέπουν στον XΥΚ και άλλου είδους αποζημιώσεις, ανάλογα με τις υπηρεσίες που παρέχουν......"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Όσον αφορά στην τελευταία ερώτηση, το απαραβίαστο της κατοικίας είναι καθιεωμένο από το σύνταγμα και τους νόμους, επομένως καθένας μπορεί να προσδιορίζει ποιος θα εισέρχεται και ποιές ώρες στην οικία του. Όταν πρόκειται για πολυκατοικία και αναφερόμαστε σε κοινόχρηστους χώρους, το πράγμα περιπλέκεται, γιατί η επιθυμία του ενός μπορεί να συγκρούεται με την επιθυμία του άλλου. Επομένως, για να απαγορευθεί νόμιμα η είσοδος σε κάποια κατηγορία ανθρώπων θα πρέπει να υπάρχει συμφωνία όλων των κατοίκων της πολυκατοικίας. Αν είναι γραμμένο στο καταστατικό, τότε αυτομάτως η συμφωνία καθίσταται υποχρέωση, εφόσον όλοι οι ιδιοκτήτες κατά την αγορά του σπιτιού έχουν προσχωρήσει στον κανονισμό. Και πάλι όμως, υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να αρθεί αυτή η υποχρέωση, σε περίπτωση που κριθεί ότι ο όρος αυτός είναι καταχρηστικός, δηλαδή περιορίζει υπέρμετρα την ελευθερία του ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή να ανοίγει την οικία του σε όποιον θέλει και όποια ώρα θέλει.
Αν σε ενδιαφέρει το αν έχει κάποιες συνέπειες ο διαφημιστής, πρέπει να πω ότι δεν έχει καμία αν κάποιος του ανοίξει την πόρτα. Αν όμως τη βρει ανοικτή και μπει, παρά την ύπαρξη τέτοιας πινακίδας (από το διαχειριστή και με συμφωνία των υπολοίπων ή ρήτρα στον κανονισμό της πολυκατοικίας), διαπράττει ενδεχομένως και ποινικό αδίκημα, σε κάθε δε περίπτωση μπορείς να τον διώξεις. Ενδεχομένως και αναλόγως βαρύτητας προσβολής να χωρεί και άμυνα.
Σε κάλυψα;

Όσον αφορά στις εταιρείες και στη δημοσίευση στο ΦΕΚ - Τεύχος Ανωνύμων Εταιρειών και Ε.Π.Ε. (ΤΑΕ - ΕΠΕ) σχετικό είναι το άρθρο 7β ν.2190/1920 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει:
"α. Με την καταχώριση, ύστερα από έλεγχο, των πράξεων και στοιχείων στο Μητρώο Ανωνύμων Εταιρειών, που τηρείται στην υπηρεσία του Υπουργείου Εμπορίου της νομαρχίας όπου έχει την έδρα της η εταιρεία. «Στην περίπτωση της παραγράφου 2α του άρθρου 4, η καταχώριση γίνεται αυθημερόν, εκτός εάν η αίτηση καταχώρισης δεν είναι ακριβής και πλήρης ως προς το περιεχόμενο της και τα συνυποβαλλόμενα δικαιολογητικά. Σε κάθε άλλη περίπτωση, η καταχώριση πρέπει να γίνεται εντός μηνός από την υποβολή εκ μέρους της εταιρείας των καταχωριστέων πράξεων και στοιχείων στην αρμόδια διοικητική Αρχή και επί εταιρειών με εισηγμένες μετοχές εντός δεκαπέντε (15) ημερών.»
β. Με τη δημοσίευση, με επιμέλεια της αρμόδιας υπηρεσίας και με δαπάνες της ενδιαφερόμενης εταιρείας, στο τεύχος Ανωνύμων Εταιρειών και Εταιρειών Περιορισμένης Ευθύνης της Εφημερίδας της Κυβέρνησης, ανακοίνωσης για την καταχώριση στο οικείο Μητρώο Ανωνύμων Εταιρειών των Πράξεων και των στοιχείων που υποβάλλονται σε δημοσιότητα, τροποποιούμενης ανάλογα της παρ.3 του άρθρου 21 του Ν.1599/86 "Σχέσεις Κράτους - Πολίτη, καθιέρωση νέου τύπου ταυτότητας και άλλες διατάξεις" (ΦΕΚ Α' 75/1986). Κατ' εξαίρεση οι αρχικές και οι τροποποιημένες από τη Γενική Συνέλευση ετήσιες οικονομικές καταστάσεις, εκτός από το προσάρτημα, καθώς και το πιστοποιητικό ελέγχου της παρ. 4 του άρθρου 438, δημοσιεύονται στο σύνολό τους είκοσι (20) ημέρες τουλάχιστον πριν απο τη συνεδρίαση της συνέλευσης και, σε περίπτωση τροποποίησής τους, μέσα σε είκοσι (20) ημέρες από αυτή.
"γ. Ειδικά για συστατικές πράξεις, η παραπάνω δημοσίευση πραγματοποιείται με επιμέλεια και με δαπάνες της ενδιαφερόμενης εταιρείας. Η σχετική ανακοίνωση αποστέλλεται προς το Εθνικό Τυπογραφείο υπογεγραμμένη από την εποπτεύουσα αρχή και θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. για την καταβολή όλων των σχετικών τελών. Αποδεικτικό της παραπάνω δημοσίευσης προσκομίζεται στην εποπτεύουσα αρχή εντός μηνός από την εγγραφή της εταιρείας στο οικείο μητρώο, επί ποινή διαγραφής της εταιρείας από το μητρώο. Με απόφαση των Υπουργών Ανάπτυξης και Οικονομικών, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται οι όροι και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του εδαφίου αυτού."

Ότι δεν έχει δημοσιευθεί στο ΦΕΚ ισχύει μόνο μεταξύ των εταίρων και όχι έναντι των καλόπιστων τρίτων. Γι' αυτό στην πράξη πρέπει να δημοσιεύονται όλες οι τροποποιήσεις του καταστατικού στο ΦΕΚ.Αλλιώς ισχύουν μόνο ενδοεταιρικά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, μέλος του ΔΣ της ΑΕ υπογράφει ακάλυπτη επιταγή. Όμως με το καταστατικό έχει ορισθεί ότι μόνο ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος μπορεί να εκπροσωπεί νόμιμα την εταιρεία. Αν το καταστατικό δεν έχει δημοσιευθεί στο ΦΕΚ, αυτός που έλαβε την επιταγή μπορεί να κυνηγήσει μόνο το μέλος του ΔΣ που την υπέγραψε. Αν όμως έχει δημοσιευθεί κυνηγά και την ΑΕ.
ήσουν κατατοπιστικότατος και είχα αυτήν απορία όπως και πολλοί γνωστοί μου - έτσι μου έρχεται να εκτυπώσω το ποστ σου και να αρχίσω να το μοιράζω στις εισόδους των πολυκατοικιών , για να το μάθει όλος ο κόσμος

Πάλι εδώ.

1. Υπάρχει κάποιος νόμος/κανονισμός που να ορίζει το πως παραδίδονται τα γράμματα από τον ταχυδρόμο/ελτά (ώρες, μέρες, τρόπος που αφήνονται στην πολυκατοικία αν υπάρχουν κουτιά ή όχι ή γενικά οτιδήποτε)?

ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα 2 φορές :P

τέσπα , ας απαντήσει κάποιος σε αυτό γιατί θα σκάσω

δεν ξέρω από νόμους , πόσταρα μόνο και μόνο για να σου πω ότι πέραν των νόμων - οι οποίοι από το να υπάρχουν μέχρι το να μπορούν να σε βοηθήσουν , απέχει πολύ , υπάρχει η βία (λολ)
είχα ένα φίλο που όλο ανοίγανε/σουγρώνανε γράμματα στην πολυκατοικία του : ε απλά μόλις σουφρώσαμε για 2-3 μέρες όλη την αλληλογραφία της πολυκατοικίας , το φαινόμενο σταμάτησε . Δηλαδή αν ο σκύλος του από κάτω σου μασουλάει την αλληλογραφία σου , βρες κάποιον που μπορεί να μασουλήσει τον γείτονα σου - οι νόμοι δεν θα βοηθήσουν κάπου

π.χ.
https://www.yme.gr/index.php?tid=434
έχει χρήσιμες πληροφορίες για τις ταχυδρομικές υπηρεσίες

".....O καταναλωτής, με βάση την υφιστάμενη νομοθεσία, δικαιούται αποζημίωσης όταν ευθύνεται η ταχυδρομική επιχείρηση για αποδεδειγμένη απώλεια ή καθυστέρηση.: Tο δικαίωμα αποζημίωσης για τις παραπάνω περιπτώσεις δεν μπορεί να ασκηθεί κατά της ταχυδρομικής επιχείρησης μετά την παρέλευση 6 μηνών από την κατάθεση (αποστολή) του ταχυδρομικού αντικειμένου. Σημειώνεται ότι πολλές επιχειρήσεις προβλέπουν στον XΥΚ και άλλου είδους αποζημιώσεις, ανάλογα με τις υπηρεσίες που παρέχουν......"

άμα αποζημιωθεί άνθρωπος για καθυστέρηση αλληλογραφίας , εγώ να μην σώσω να ξανατρολάρω : άκου αποδεδειγμένη απώλεια : εσύ είσαι ανεύθυνη και το έχασες

τέσπα , η απορία με την υποχρέωση του ταχυδρόμου με ενδιαφέρει και εμένα . καγίραααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
απλή ερώτηση αλλά δεν ξέρω πόσο απλή απάντηση έχει:

Αλλάζουμε ασφαλιστική στην εταιρία και σε αυτό που μας βάλαν να υπογράψουμε διαβάζω:
"συγκατατιθεται στην επεξεργασία κατ την έννοια του ν.2742/1997 των ως αν προσωπικών δεδομένων για το σκοπό της ασφάλισης και της ενημερώσης μου για τα ασφαλιστικά προγράμματα και τις λοιπές υπηρεσίες που παρέχει η ***, είναι δε δυνατόν να γνωστοποιηθούν σύμφωνα με τους όρους προστασίας προσωπικών δεδομένων που τηρεί η *** σε διαγνωστικά κέντρα, καθώς και σε εταιρία παροχής τηλεφωνικών υπηρεσιών που θα επιλέξει η ασφαλιστική για τους σκοπούς της παρούσης αίτησης εγγραφής καθώς και σε άλλες συνεργαζόμενες με την ασφαλιστική εταιρία επιχειρήσεις με σκοπό την παροχή υπηρεσιών προς τους ασφαλιζόμενους της εταιρίας"

Και μετά ακολουθεί ο χώρος για να υπογράψω. Το μόνο που λέει είναι ότι βάση του άρθρου 12 μπορώ να έχω πρόσβαση στις πληροφορίες που έχουν για μένα και βάση του άρθρου 13 μπορώ να ...προβάλλω αντιρρήσεις με έγγραφο που αποστέλλεται αποδεδειγμένα στην ασφαλιστική εταιρία.
Εμένα τα bold και ιδιαίτερα τα κόκκινα Bold ΚΑΘΟΛΟΥ δεν μου αρέσουν και καμία διάθεση δεν έχω να δώσουν τη διεύθυνση/τα κινητοσταθερά μου/το ΑΦΜ μου/ τον τραπεζικό μου λογαριασμό σε κανέναν αλλο, πόσο μάλλον δε, έχοντας και την συγκατάθεση μου με "σφραγίδα και υπογραφή".

διαβάζω και αυτό που βρήκα στο διαδίκτυο (αν και για μια ακόμα φορά πείθομαι ότι η...νομική δεν είναι ο δρόμος μου :P) αλλά πάλι δεν βγάζω άκρη

Ερώτηση:
Χωρίς να πρέπει να μπλέξω με επίσημες διαδικασίες/έγγραφα κτλ, μπορώ να κάνω κάτι ώστε να διασφαλίσω ότι αυτό δεν θα γίνει? Την ασφάλεια τη θέλω αλλά έχω επιλογή να μην πάει "σετάκι" με επίσημο και νόμιμο ξεπούλημα των στοιχείων μου σε οποιονδήποτε ΔΕΝ επέλεξα εγώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ρώτα τον ασφαλιστή σου και υπέγραψε με κάθε νόμιμη επιφύλαξη. Θεωρητικά έχεις δικαίωμα να αναγράψεις δίπλα στον επίμαχο όρο πως δεν αποδέχεσαι την χρήση του τηλεφωνικού σου αριθμού ή οποιουδήποτε άλλου προσωπικού σου στοιχείου για κανένα λόγο/σκοπό χωρίς προηγούμενη έγγραφη άδειά σου.
Αλλά επειδή οι ασφαλιστικές είναι ολίγον τι περίεργες, ..πρήξε τον ασφαλιστή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
προτείνω την μετακίνηση του ποστ της Ρ.Ε. στο <<συζήτηση επί προσωπικού>>
https://www.youtube.com/watch?v=GOJk0HW_hJw (πρωταγωνιστεί η ίδια)
ρε τι κάνει ο ασφαλιστής για να μάθει το κινητό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στο:
(βλ. και ΦΕΚ 42/01-01-2000, τ. Παρ.)
γνωρίζει κανείς το "τ. Παρ." τι σημαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
νόμιζω ότι σημάινει ''του παρόντος''
δηλαδή Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως 42 του παρόντος άρθρου...

πάντος συνήθως το τ.παρ. αυτό σημαίνει. εκτός αν εννοεί Παρ. την παράγραφο του σχετικού άρθρου...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
νόμιζω ότι σημάινει ''του παρόντος''
δηλαδή Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως 42 του παρόντος άρθρου...
Ευχαριστώ. Δεν το καταλαβαίνω όμως. :P
Τι θέλει να πει ο ποιητής με το "του παρόντος άρθρου"; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτό που είναι σε ισχύ. :P

Βασικά, μήπως εννοεί ''τελευταία παράγραφο'';
Αλλά γιατί το π το έχει κεφαλαίο; :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
του παρόντος δηλαδή του 42! :) εγώ έτσι το καταλαβαίνω...όμως μπορεί να κάνω και λάθος....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εάν το βρήκες σε κάποιο μεγαλύτερο κείμενο θα βόλευε μια μεγαλύτερη παράθεση, γιατί κάποια πράγματα δεν είναι απόλυτα τυποποιημένα,... άσε που προσπάθησα να βρω το ΦΕΚ 42 μήπως και βγει καμιά ιδέα, αλλά δεν υπάρχει με αυτή την ημερομηνία (01.01.:eek:) σε κανένα από τα τεύχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λολ βρε dreams. Προφανώς και είναι ενδεικτικό το νούμερο του ΦΕΚ. Σιγά μην έγραφα και σε ποιο ΦΕΚ αναφερόμουν. :P

Το context αναφέρεται σε μία παράγραφο που είναι στις ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ του ΦΕΚ. Είναι δηλαδή:

<Κυρίως Κείμενο>
Παρατηρήσεις:

  1. μπλα μπλα μπλα
  2. μπλα μπλα μπλα #2
  3. μπλα μπλα μπλα #3
  4. μπλα μπλα μπλα #4
Και αναφέρεται στο bullet #3. Μήπως αναφέρεται σε παρατηρήσεις το "τ. Παρ."; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Α μη μας εξάπτεις τόσο το ενδιαφέρον χρυσέ μου:P
(χμμμμμ Γιώργος και ΦΕΚ, :hmm::devil: ,
Γιώργος και ΦΕΚ, :hmm::devil:)

Έτσι όπως το λες θα μπορούσε να σημαίνει "των Παρατηρήσεων"

...επισης όμως, στα τεύχη των ΦΕΚ περιλαμβάνεται και το τεύχος "Παράρτημα" που εκδιδόταν έως το 2006 αλλά αυτό μάλλον θα γραφόταν ολόκληρο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα. Σε επίσημα έγγραφα, αναγράφεται, φερ' ειπείν, ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.
Σε αντίστοιχα ξένα έγγραφα πώς μπαίνει το όνομα πατρός; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα. Σε επίσημα έγγραφα, αναγράφεται, φερ' ειπείν, ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.
Σε αντίστοιχα ξένα έγγραφα πώς μπαίνει το όνομα πατρός; :hmm:

Στο Proficiency μου πάντως η αναφορά γίνεται ως εξής: MARIA IOANNI PAPADOPOULOU.

Για US ή εντός Ευρώπης??? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα. Σε επίσημα έγγραφα, αναγράφεται, φερ' ειπείν, ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ.
Σε αντίστοιχα ξένα έγγραφα πώς μπαίνει το όνομα πατρός; :hmm:
Καταρχάς πλέον είναι ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και της ΜΑΡΙΑΣ. Σπάνια πλέον χρησιμοποιείται μόνο όνομα πατρός, και πολύ ορθά διότι όσο είναι του πατέρα το παιδί, άλλο τόσο είναι και της μάνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top