Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,813 μέλη και 2,441,747 μηνύματα σε 76,732 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 87 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,916 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 22:47, 22-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σαρα3701
δλδ για σενα η αλεκα ειναι ολο το κκε ?
Όχι, μίλησα από πλευρά ηγεσίας.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε: στις 23:03, 22-05-12:

Για μένα πάντως, η Αλέκα είναι το κερασάκι στην τούρτα της Αριστεράς...
1
Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε: στις 23:58, 22-05-12:

Κοίτα δεν ξέρω τι λέει ο johnny , αλλά τα πρόσωπα εκφράζουν και κάποιες τάσεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα από τη ιστορία θα έλεγα ότι είναι η ρεβιζιονιστική στροφή στην ΕΣΣΔ μετά την άνοδο του Χρουστσόφ στην εξουσία. Έχω την άποψη ότι σε κάθε κόμμα ή σε κάθε κίνημα άμα θέλετε, υπάρχουν δύο τάσεις. Η επαναστατική και αντεπαναστατική. Ο Χρουστσόφ σαφώς εξέφραζε την δεύτερη και είχε και υποστηρικτές τους "κόκκινους" διανοούμενους ή αλλιώς την "ιντελιγκέντσια". Φυσικά σε αυτό έχει μεγάλη ευθύνη και ο Στάλιν που πίστευε ότι η ταξική πάλη σταματάει στον σοσιαλισμό. Τέλος πάντων, για αυτά μπορούμε να μιλάμε ώρες αλλά αυτό που θέλω να σημειώσω είναι αυτό που είπα αρχικά.

Α και για να προλάβω μερικούς, δεν θεωρώ σε καμιά περίπτωση ότι άμα αλλάξει η ηγεσία του ΚΚΕ θα γίνει όπως λέγεται πολλές φορές στην τρέχουσα φιλολογία," το παλιό καλό ΚΚΕ". Το εργατικό επαναστατικό κίνημα τώρα βρίσκεται σε φάση ανασυγκρότησης και αυτήν θα γίνει από τα κάτω και οι απόψεις της κάθε οργάνωσης θα κριθούν στο πεδίο της ταξικής πάλης. Άλλωστε η πυραμίδα από τα κάτω χτίζεται, όχι από την κορυφή.
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε: στις 00:39, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Trolletarian

Α και για να προλάβω μερικούς, δεν θεωρώ σε καμιά περίπτωση ότι άμα αλλάξει η ηγεσία του ΚΚΕ θα γίνει όπως λέγεται πολλές φορές στην τρέχουσα φιλολογία," το παλιό καλό ΚΚΕ". Το εργατικό επαναστατικό κίνημα τώρα βρίσκεται σε φάση ανασυγκρότησης και αυτήν θα γίνει από τα κάτω και οι απόψεις της κάθε οργάνωσης θα κριθούν στο πεδίο της ταξικής πάλης. Άλλωστε η πυραμίδα από τα κάτω χτίζεται, όχι από την κορυφή.
ηθελα να καταληξω οτι στο κκε δεν ειναι Η ΑΛΕΚΑ και κανεις αλλος ισα ισα , μεσα στο κκε υπαρχει πολυ καλος κοσμος ,
και γενικοτερα καλυτερα θα ηταν να κρινουμε με βαση τις πολιτικες θεσεις και οχι τα προσωπα
Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε: στις 17:37, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Δε θεωρώ ότι κάλυψα το θέμα όπως θα ήθελα να το κάνω, για το τι έχει κάνει το ΚΚΕ τον τελευταίο καιρό.....
Δεν χρειάζετε.... Τα αποτελέσματα μετράνε!
Aπό τις εκλογές του 2009 έως αυτές τις 6ης Μάιου το ΚΚΕ κατάφερε να εισπράξει μόλις 20.000 ψήφους, την ίδια ώρα που ο έτερος ριζοσπαστικός χώρος είδε 700.000 ψηφοφόρους να τον εμπιστεύονται, με τους περισσότερους για πρώτη φορά.
'Оταν πλασάρεσαι στην 5 θέση και σ’ έχει προσπεράσει ένα κόμμα που μετρά μια ιδιαίτερα σύντομη κομματική ζωή λίγων εβδομάδων ή όταν φουντώνει δίπλα σου το ναζιστικό κόμμα.....- δεν έχεις κάνει τίποτα! Σε ψηφίζουν από συνήθεια...

ηθελα να καταληξω οτι στο κκε δεν ειναι Η ΑΛΕΚΑ και κανεις αλλος ισα ισα , μεσα στο κκε υπαρχει πολυ καλος κοσμος, και γενικοτερα καλυτερα θα ηταν να κρινουμε με βαση τις πολιτικες θεσεις και οχι τα
προσωπα
Σίγουρα. Aλλά είναι ένα πρόσωπο που εκπροσωπεί το κόμμα, οποίο στο μεγαλύτερο διάστημα τις προεκλογικής περιόδου περιορίστηκε στο να ασκεί αντιπολίτευση στον ΣΥΡΙΖΑ και να αναζητά έξυπνες ατάκες για να αποκρούσει τις επιθέσεις ενότητας. Άσχετα αν είναι χρήσιμη μια τέτοια προοπτική για την κοινωνία ή όχι.
2
1
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 11:21, 24-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
Δεν χρειάζετε.... Τα αποτελέσματα μετράνε!
Aπό τις εκλογές του 2009 έως αυτές τις 6ης Μάιου το ΚΚΕ κατάφερε να εισπράξει μόλις 20.000 ψήφους, την ίδια ώρα που ο έτερος ριζοσπαστικός χώρος είδε 700.000 ψηφοφόρους να τον εμπιστεύονται, με τους περισσότερους για πρώτη φορά.
'Оταν πλασάρεσαι στην 5 θέση και σ’ έχει προσπεράσει ένα κόμμα που μετρά μια ιδιαίτερα σύντομη κομματική ζωή λίγων εβδομάδων ή όταν φουντώνει δίπλα σου το ναζιστικό κόμμα.....- δεν έχεις κάνει τίποτα! Σε ψηφίζουν από συνήθεια...

Σίγουρα. Aλλά είναι ένα πρόσωπο που εκπροσωπεί το κόμμα, οποίο στο μεγαλύτερο διάστημα τις προεκλογικής περιόδου περιορίστηκε στο να ασκεί αντιπολίτευση στον ΣΥΡΙΖΑ και να αναζητά έξυπνες ατάκες για να αποκρούσει τις επιθέσεις ενότητας. Άσχετα αν είναι χρήσιμη μια τέτοια προοπτική για την κοινωνία ή όχι.
: Αν σε διάβαζε ο Λένιν, θα σ'... ερωτευόταν! Υποκλίνομαι!
1
Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε: στις 12:48, 24-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
: Αν σε διάβαζε ο Λένιν, θα σ'... ερωτευόταν! Υποκλίνομαι!
Δεν είναι ο τύπος μου.
3
1
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 15:26, 24-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
Δεν είναι ο τύπος μου.
: Ωι...τον καψερό!
1
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε: στις 16:42, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Trolletarian
Είναι πραγματικά αηδιαστικό να ταυτίζεις τον σοσιαλισμό με τον ναζισμό και ντροπή σε όσους αγωνιστές έζωσαν τη ζωή τους.
Ping από αυτό το post στο θρεντ των Βουλευτικών Εκλογών 2012. Νομίζω ότι εδώ ταιριάζει καλύτερα.

Αυτό που λέει ο Trolletarian είναι προφανές, τι γίνεται όμως με τη σύγκριση σταλινισμού - ναζισμού;

Ο νεοκομμουνιστής φιλόσοφος Σλαβόι Ζίζεκ, επιχειρεί να απενεχοποιήσει τον σταλινισμό σε σχέση με τον ναζισμό εντάσσοντάς τον στον Διαφωτισμό! Μερικά επιχειρήματα όπως παρουσιάζονται από έναν μάλλον εμπαθή επικριτή του Ζίζεκ:

1) Όταν οι Ναζί χειροκροτούν τον Χίτλερ, ενώ εκείνος παραμένει ακίνητος, αντίθετα όταν οι κομμουνιστές χειροκροτούν τον Στάλιν συμμετέχει και ο ίδιος στο χειροκρότημα!

2) Στα γενέθλια του Στάλιν έστελναν τηλεγραφήματα από τα Γκουλάγκ, ενώ στον Χίτλερ κάτι τέτοιο ήταν αδιανόητο.

Για να προχωρήσει την ανάλυσή του:

Ο Ζίζεκ δεν ξέρει τίποτα για τη σκηνοθεσία στις δίκες της Μόσχας, για τις πρόβες πριν την τελική «παράσταση», για τα εκατομμύρια αθώων στα Γκουλάγκ, για την εξαφάνιση από τον Στάλιν όλης της γενιάς της επανάστασης του 1917. Στη Γιουγκοσλαβία που ήταν το πρώτο κόμμα-κράτος που αντιτάχθηκε στον σταλινισμό, από το 1948, χιλιάδες βιβλία έχουν δημοσιευθεί για την παρωδία του σταλινικού διαφωτισμού. Ο Ζίζεκ προσπαθεί μέσα από τη σύγκριση με τον ναζισμό να εμφανίσει ανθρώπινο τον σταλινισμό, όπως ο ναζισμός προσπαθούσε να δικαιώσει την ύπαρξή του επικαλούμενος την αντιμετώπιση του κομμουνισμού ο οποίος είχε προηγηθεί. Εντυπωσιακή «φιλοσοφική» ανάλυση!

Η προσπάθειά του δεν είναι να αποκαλύψει τις πραγματικές σχέσεις στην κοινωνία, αλλά να τις κατευθύνει στο ιδεολογικό πεδίο που τον βολεύει, αποκρύπτοντας ουσιαστικά τις σχέσεις εξουσίας. Η αναφορά του στον Στάλιν δεν υπεισέρχεται στην εξουσιαστική μορφή του και στην καταπίεση της κοινωνίας, αλλά τοποθετείται στο επίπεδο της επιτυχίας, της προόδου και των διαφόρων βαθμίδων της. Καμιά ανάλυση ηγέτη-μάζας, εξαφάνιση του ανθρώπου από το ιστορικό προσκήνιο και μετατροπή του σε μάσκα. Ο λόγος του είναι περιορισμένος στην προβολή του ιστορικού σχήματος του σταλινισμού, χωρίς να τον ενδιαφέρει η πραγματική ζωή των ανθρώπων για τους οποίους υποτίθεται ότι γίνονται οι επαναστάσεις και οι αλλαγές.

Ένα σαφές παράδειγμα περιορισμού της ανάλυσης σε σχολαστικά ζητήματα ιδεολογικής μορφής είναι η προσπάθεια σύγκρισης του σταλινισμού και της γιουγκοσλαβικής αυτοδιαχείρισης. Η διαφορά τους δεν βρισκόταν στο επίπεδο της ιδεολογικής εξαπάτησης αλλά στις πραγματικές συνθήκες ζωής. Όσο ταπεινό κι αν ήταν αυτό, η ελευθερία της αυτοδιαχείρισης, οι πνευματικοί προβληματισμοί, τα βιβλία, ο Τύπος, τα ταξίδια, η απουσία Γκουλάγκ, πέρα από την αρχική περίοδο, είναι μια άλλη ζωή σε σχέση με τον σταλινικό ζόφο. Το πρόβλημα δεν είναι στο επίπεδο και στις αποχρώσεις της ιδεολογικής παραπλάνησης, αλλά στην πραγματική ζωή.

Στο βιβλίο του Μίλησε κανείς για ολοκληρωτισμό; , ο Ζίζεκ επιχειρεί με διαλεκτικά άλματα να αθωώσει τον σταλινισμό από την κατηγορία του ολοκληρωτισμού και ξεχνάει ορισμένα ουσιαστικά στοιχεία της προβληματικής ναζισμού και σταλινισμού. Στα Γκουλάγκ θύτες και θύματα έχουν την ίδια ιδεολογία, αλλά τους διαφοροποιεί η προσαρμογή στην εξουσία και οι ανάγκες των μηχανισμών της. Στα ναζιστικά στρατόπεδα θύτες και θύματα είναι φυλετικά και ταξικά εχθροί και η ιδεολογική προσαρμογή παίζει ρόλο πρωταρχικού διαχωρισμού σε δυο στρατόπεδα.

Ο κομμουνισμός έχει αντιφρονούντες, γιατί ξεκινά από μια υπόσχεση παραδείσου επί της Γης, που στη συνέχεια διαλύεται. Η υπόσχεση για την απελευθέρωση της ανθρωπότητας, μέσω του προλεταριάτου, από την ταξική καταπίεση χιλιετηρίδων και η εγκατάλειψη αυτού του σχεδίου παράγει αντιφρονούντες, κυρίως στους κύκλους της διανόησης. Αντίθετα, ο ναζισμός δεν έχει αντιφρονούντες, γιατί οι φυλετικοί και ταξικοί στόχοι είναι ξεκάθαροι από την αρχή, για όποιον έμπαινε στο κίνημα. Η αδυναμία του Ζίζεκ να αθωώσει τον σταλινισμό αποτελεί «επίπονο καθήκον να αναγνωρίσουμε τη ριζική αμφισημία της σταλινικής ιδεολογίας από την οποία ακόμη και στην πιο “ολοκληρωτική” έκφανσή της απορρέει ένα χειραφετητικό δυναμικό» !

Στη λογική αυτή ο Ζίζεκ επικαλείται την αυθεντία του Λούκατς για να ταυτιστεί μαζί του στην άποψη ότι το βιβλίο του Σολζενίτσιν Μια μέρα στη ζωή του Ιβάν Ντενίσοβιτς, «αυτό το σπερματικό αντικαθεστωτικό κείμενο, ταιριάζει τέλεια στον πιο άκαμπτο ορισμό του σοσιαλιστικού ρεαλισμού». Τελικά επικαλείται αυτή την τερατώδη άποψη του Λούκατς δεκαετίες μετά την κατάρρευση του σταλινισμού. Ο Τσέσλαβ Μίλος από το 1951 είχε κατανοήσει ότι «ο σοσιαλιστικός ρεαλισμός είναι πολύ ωφέλιμος αλλά μόνο για το κόμμα», ενώ ο Κολακόφσκι τόνισε ότι «η θεωρία της λογοτεχνίας του Λούκατς είχε θλιβερό τέλος, όταν στη δύση της ζωής του ανακάλυψε σοσιαλιστικό ρεαλισμό στο Αρχιπέλαγος Γκουλάγκ του Σολτζενίτσιν, και το τοποθετούσε στην κομμουνιστική προοπτική!».

Ο Ζίζεκ στην προσπάθεια απόκρυψης του σταλινικού ολοκληρωτισμού δεν αναφέρεται ποτέ θετικά στους αντιφρονούντες από την Ανατολική Ευρώπη (τους αναφέρει μόνο καταφρονητικά), ενώ ο κύκλος των διανοουμένων που επικαλείται περιορίζεται στους αριστερούς ριζοσπάστες ή μαρξιστές από τη Δύση. Όμως, η συνολική εξέλιξη των πραγμάτων στις χώρες του υπαρκτού σταλινισμού απέδειξε ότι η περίφημη ιδεολογία του καθεστώτος ήταν απλό εργαλείο χειραγώγησης για τους άλλους, ενώ η νομενκλατούρα το χειριζόταν ως παιχνιδάκι. Γι’ αυτό ήταν πολύ εύκολη η μεταπήδηση από τον κομμουνισμό στον εθνικισμό και η κατάληψη της νέας καπιταλιστικής εξουσίας από μέλη της πρώην νομενκλατούρας.
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε: στις 16:23, 24-06-12:

Σκληρή κριτική μελών και στελεχών του ΚΚΕ στην ηγεσία του κόμματος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 24-06-12 στις 18:23. Αιτία: Spoiler tag.
Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

O challenger έγραψε: στις 18:26, 24-06-12:

Αυτά τα "μέλη και τα στελέχη" λίγο παράξενα μας τα λένε....
1
Παράθεση

boss.

Διάσημο Μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 782 μηνύματα.

O boss. έγραψε: στις 18:41, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
Σκληρή κριτική μελών και στελεχών του ΚΚΕ στην ηγεσία του κόμματος

τωρα αυτο ειναι αληθινο ?
1
1
Παράθεση

Vicky13 (Βίκυ)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 489 μηνύματα.

H Vicky13 έγραψε: στις 18:48, 24-06-12:

Διάβαζα αυτό το θέμα και δεν μπορώ να πιστέψω αυτά που λέτε :

Αρχική Δημοσίευση από Aliona
ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ!!
Ρε πάτε καλά το πασοκ και η νδ μας κατέστρεψαν ξεπούλησαν την χώρα μας.Και συνεχίζεται να υποστηρίζεται τους φασίστες.Για αυτό λέω ότι δεν θα αλλάξει πια αυτός ο τόπος.Οι Έλληνες είχαν την ευκαιρία να αλλάξουν αυτή την κατάσταση αλλά τελικά δεν έκαναν τίποτα.Γιατί κάναμε εκλογές δεν μπορώ να καταλάβω το ιδιο πάλι πασόκ νδ , μια ζωή σκατά.Τι να πω είστε άξιοι της μοίρα σας.Αν σας αρέσουν τόσο πολύ τα μνημόνια τι να πω.Να πληρώσετε τώρα τα χαράτσια , τους φόρους όλα.ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ ..
1
1
Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

O challenger έγραψε: στις 19:04, 24-06-12:

@ Vicky13 και ο Έλληνας, θέλει το Γερμανό του τελικά!
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 19:09, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από boss.
Αν και το διάβασα στα γρήγορα, χαίρομαι που επιτέλους αρχίσει να γίνεται κάποια αυτοκριτική, ελπίζω να είναι αληθινό.
2
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 19:22, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Αν και το διάβασα στα γρήγορα, χαίρομαι που επιτέλους αρχίσει να γίνεται κάποια αυτοκριτική, ελπίζω να είναι αληθινό.
Πραγματικό δεν ξέρω αν είναι, αλλά σταλινικότερο του Στάλιν, μάλλον είναι. Σχεδόν, ένα τρισάγιο του σταλινισμού, από ευφάνταστα φαντασματάκια του! Οπότε, όχι μόνον δεν μπορώ να ελπίζω κάτι, αλλά διαβλέπω το "αριστερο ισοδύναμο" ... της Χ.Α.!
1
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 19:27, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vicky13
Ειρωνικά το είχε πει. Διάβασε ξανά τη συζήτηση που είχε γίνει.
Πραγματικό δεν ξέρω αν είναι, αλλά σταλινικότερο του Στάλιν, μάλλον είναι. Σχεδόν, ένα τρισάγιο του σταλινισμού, από ευφάνταστα φαντασματάκια του!
Ούτε εγώ ξέρω αν είναι πραγματικό. Οποιαδήποτε, πάντως, εμπεριστατωμένη κριτική που δεν είναι προκατειλημμένη, καλή είναι όταν γίνεται, είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε.
Η ερώτησή μου είναι πάντως, τι το Σταλινικό περιείχε το παραπάνω κείμενο;
3
1
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,618 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 19:32, 24-06-12:

Πραγματικό δεν ξέρω αν είναι, αλλά σταλινικότερο του Στάλιν, μάλλον είναι. Σχεδόν, ένα τρισάγιο του σταλινισμού, από ευφάνταστα φαντασματάκια του! Οπότε, όχι μόνον δεν μπορώ να ελπίζω κάτι, αλλά διαβλέπω το "αριστερο ισοδύναμο" ... της Χ.Α.!
Αν και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα, και επειδή δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, με το μήνυμά μου εννοούσα ότι είναι καλό το ότι γίνεται κάποια αυτοκριτική, μακάρι να καθίσουν και να συζητήσουν τι στάση πρέπει να κρατήσουν από εδώ και πέρα, γιατί αύριο έρχεται ξανά η τρόικα, και θα πρέπει να υπάρχει ένα αντι-μνημονιακό μέτωπο από όλη την αντιπολίτευση, και αν και δεν το ψήφισα, νομίζω ότι χρειάζεται μία ισχυρή αντιπολίτευση, γι αυτό δεν είμαι καθόλου οξύς μαζί τους, αντίθετα είμαι πολύ ήπιος, αλλά θα ήθελα να κάτσουν και να συζητήσουν τα λάθη τους και να τα διορθώσουν, από εκεί και πέρα στο χέρι τους είναι αν θα είναι εφικτά αυτά που θα πουν, στο κάτω-κάτω δικό τους το πρόβλημα και των ψηφορόρων τους.
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 325 μηνύματα.

H Aliona έγραψε: στις 19:46, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vicky13
Διάβαζα αυτό το θέμα και δεν μπορώ να πιστέψω αυτά που λέτε :

Ρε πάτε καλά το πασοκ και η νδ μας κατέστρεψαν ξεπούλησαν την χώρα μας.Και συνεχίζεται να υποστηρίζεται τους φασίστες.Για αυτό λέω ότι δεν θα αλλάξει πια αυτός ο τόπος.Οι Έλληνες είχαν την ευκαιρία να αλλάξουν αυτή την κατάσταση αλλά τελικά δεν έκαναν τίποτα.Γιατί κάναμε εκλογές δεν μπορώ να καταλάβω το ιδιο πάλι πασόκ νδ , μια ζωή σκατά.Τι να πω είστε άξιοι της μοίρα σας.Αν σας αρέσουν τόσο πολύ τα μνημόνια τι να πω.Να πληρώσετε τώρα τα χαράτσια , τους φόρους όλα.ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ ..

Μάλλον δεν διάβασες όλη την συζήτηση.Ξαναδιάβασε το ΟΛΟΚΛΗΡΟ.
Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 383 μηνύματα.

O aergos έγραψε: στις 01:29, 25-06-12:

πολύ μεγάλο κείμενο, δεν είχα την υπομονή να το διαβάσω ολόκληρο...

τέσπα, για εμένα μία είναι η αιτία της πτώσης του ΚΚΕ : όταν πέρυσι το Σύνταγμα για 1 μήνα βούλιαζε καθημερινά από χιλιάδες κόσμο, το ΚΚΕ αρκούταν να κάνει μια κομματική περάλαση για 1-2 ώρες και μετά να πάει σπίτι του.

όλα τα άλλα όπως ξύλινη γλώσσα, αδυναμία εκσυγχρωνισμού, η Παπαρήγα γέρασε, αδιαλαξία στη στάση απέναντι σε ΕΕ κλπ είναι μαλακίες!

Επιμένω στην άποψή μου!

Αρχική Δημοσίευση από boss.
δε νομίζω!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια