Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Κοίτα giosx. Θα σου μιλήσω πολύ ξεκάθαρα. Οκ, το κατέβασα να το διαβάσω κάποια στιγμή, γιατί γενικά διαβάζω απόψεις και μαρτυρίες χωρίς να έχω πρόβλημα, αλλά μην περιμένεις κάθε φορά που ανεβάζεις ένα ολόκληρο βιβλίο (γιατί δεν είναι πρώτη φορά) να καθόμαστε αμέσως να το μελετάμε και να σου απαντάμε-σχολιάζουμε... Έχουμε και δουλειές.

Προφανώς κάτι θα γράφει μέσα ο Λαζαρίδης που θα ήθελες να δω, ή γιατί είναι κατά του ΚΚΕ ή γιατί αναφέρει κάποιο λάθος του ΚΚΕ και εν πάση περιπτώσει κάτι μή θετικό.
Οκ. Είπε κανείς ποτέ ότι το Κόμμα υπήρξε αλάνθαστο; Στην ιστορία του έχουν γίνει σημαντικότατα θεμελιακού χαρακτήρα λάθη που αν δεν γίνονταν, πιθανόν τώρα να είχαμε ένα πολύ καλά εδραιωμένο σοσιαλιστικό/κ κράτος και πιθανόν με προχωρημένα κομμουνιστικά στοιχεία. Βέβαια, αν είχε κι γιαγιά μου ροδάκια, θα 'ταν πατίνι... Τα λάθη έγιναν και δεν μπόρεσαν να διορθωθούν. End of story. Πάμε μπροστά να δούμε τι κάνουμε τώρα και μπορώ να πω ότι τουλάχιστον επί γενικής γραμματείας της Αλ. Παπαρήγα, μπορεί να έγιναν και πάλι λάθη (αυτό ποτέ δεν μπορείς να το γλιτώσεις), αλλά δεν έγιναν θεμελιακά λάθη.

ΥΓ: Τελικά, φαντάζομαι αυτό θα το θεωρείς ακόμα χειρότερο. Ξέρω αρκετά καλά την ιστορία του Κόμματος και τα σωστά και τα λάθη και παρόλα αυτά απλώς κρατώ τα λάθη ως ιστορική πείρα, για να μην ξαναγίνουν στο μέλλον και προχωρώ μπροστά με το ΚΚΕ για τον σοσιαλισμό.
Τέως Σύντροφε.... Δεν το ανέβασα για να μου απαντήσεις, αλλά για να μάθεις καλύτερα την ιστορία του Κόμματος και πίστεψέ με υπάρχουν πάμπολλές τέτοιες μαρτυρίες....
Αλλά το Κόμμα, δεν εννοεί να μάθει απο τα παθήματα/λάθη του, επιμένωντας εγωιστικά σε ότι θεωρεί Ορθόδοξο κατά την ανάλυση των στελεχών...λέμε και ξαναλέμε τα ίδια.
Πρέπει να υπάρξει ριζική τομή και ρήξη με το βάρβαρο και Ανθρωποβόρο παρελθόν του.... και ζητώντας συγγνώμη απο την Κοινωνία, να επανιδρυθεί σε ρεαλιστική βάση και όχι σε θεμέλια του 19ου αιώνα και εγκληματικά λάθη επί λαθών του 20ού αιώνα.
Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με πραγματικά ειλικρινή αυτοκριτική και καταλογισμό ιστορικής ευθύνης και όχι με ευχολόγια και λιβανίσματα δλδ κουκουλώματα.
Μόνο τότε η σύμπασα αριστερά μπορεί να μπεί δυναμικά στον 21ο αιώνα και να έχει απήχηση.
Μήν ξεχνάς ότι τώρα ο εργάτης δεν έχει να χάσει μόνο τις αλυσσίδες του, αλλά και το Λαπτοπ και το κινητό που τούδωσε ο "καταραμένος" Καπιταλισμός.... ;) End of story
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τέως Σύντροφε....
Από πότε τέως σύντροφοι; Εγώ δεν υπήρξα ποτέ ναζί. Ήσουν εσύ κομμουνιστής;
και πίστεψέ με υπάρχουν πάμπολλές τέτοιες μαρτυρίες....
Μαρτυρίες πολλές, βέβαια. Πολλές αληθινές, πολλές ψεύτικες (και δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο, γιατί δεν το έχω διαβάσει). Η αντικομμουνιστική παραχάραξη της ιστορίας καλά κρατεί.

Αλλά το Κόμμα, δεν εννοεί να μάθει απο τα παθήματα/λάθη του, επιμένωντας εγωιστικά σε ότι θεωρεί Ορθόδοξο κατά την ανάλυση των στελεχών...λέμε και ξαναλέμε τα ίδια. Πρέπει να υπάρξει ριζική τομή και ρήξη με το βάρβαρο και Ανθρωποβόρο παρελθόν του.... και ζητώντας συγγνώμη απο την Κοινωνία, να επανιδρυθεί σε ρεαλιστική βάση και όχι σε θεμέλια του 19ου αιώνα και εγκληματικά λάθη επί λαθών του 20ού αιώνα.
Τα όποια λάθη του παρελθόντος αφορούν καθαρά σε πολιτική στρατηγική. Ποτέ δεν θεωρούμε λάθος την ένδοξη λαϊκή δράση του ΕΑΜ/ΕΛΑΣ και του ΔΣΕ.
Όσο για τη γνωστή καραμέλα με τα «εγκλήματα», για γύρνα πίσω στο χρόνο... Τα μόνα «εγκλήματα» που βλέπω, είναι εναντίον των προδοτών, χιτών και ταγματασφαλιτών καθώς και αντίποινα σε ενέργειες που αυτοί πρώτα είχαν κάνει. Δε θα ζητήσουμε συγγνώμη από κανέναν για τον θάνατο χιτών και ταγματασφαλιτών που προκαλέσαμε.
Μήν ξεχνάς ότι τώρα ο εργάτης δεν έχει να χάσει μόνο τις αλυσσίδες του, αλλά και το Λαπτοπ και το κινητό που τούδωσε ο "καταραμένος" Καπιταλισμός.... ;) End of story
Κινητά και λάπτοπ... Λες και θα τα χάσει αυτά ο κόσμος στον σοσιαλισμό... Ο σοσιαλισμός έρχεται για να εξαλείψει τις ανισότητες και να έχουν όλοι τα ίση πρόσβαση σε όλα. Γιατί μη ξεχνάς, ότι αυτή τη στιγμή που εμείς ζούμε σε ένα σπίτι, έστω με ενοίκιο, έχουμε υπολογιστή, κινητό και ίντερνετ, για να λέμε τις μαλακίες μας, έξω υπάρχουν άνθρωποι άστεγοι, άνεργοι που δεν έχουν καν να φάνε. Και μιλάμε για την Ελλάδα. Δε θες να ξέρεις τι γίνεται στην καπιταλιστική νότιο Αμερική, τι γίνεται στην καπιταλιστική Ασία (συμπεριλαμβανομένης της δήθεν σοσιαλιστικής Κίνας) και πόσο μάλλον δε θέλεις να ξέρεις τι γίνεται στην καπιταλιστική Αφρική...

Να 'ναι καλά ο καπιταλισμός... Ευτυχώς που δεν μας διώχνουν από την Ευρωζώνη... Μπορεί να μην τα βγάζουμε πέρα, να μην έχουμε να πάμε σε έναν ιατρό, να μην έχουμε να βάλουμε πετρέλαιο, να δυσκολευόμαστε να πληρώσουμε τη ΔΕΗ και τον ΟΤΕ, να κόβουμε μέχρι και από τη σίτισή μας, για να τα βγάλουμε πέρα, αλλά έχουμε ευρώ βρε αδερφέ! Όχι εμείς, βέβαια, αλλά αισθανόμαστε γαλήνια, όταν ξέρουμε ότι οι ΈΛ-ληνες πλούσιοι έχουν τα λεφτά τους σε ΕΥΡΩ.
Ευτχυχώς και ο καπιταλισμός και νιώθουμε ελέυθεροι. Εγώ τώρα είμαι ελεύθερος να αγοράσω ό,τι θέλω, από όποια χώρα του κόσμου θέλω και να έχω το καλύτερο! Άσχετα που δε έχω μία στην τσέπη να αγοράσω ούτε τσίχλες από το περίπτερο...

Μιλάτε συνέχεια για εγκλήματα του Κομμουνισμού, αναφερόμενοι σε δήθεν ολόκληρα εκατομμύρια που σκοτώθηκαν εξ αιτίας του, αλλά ξεχνάτε επιμελώς να αναφέρετε ότι ο πόλεμος στην Γιουγκοσλαβία πριν λίγα χρόνια από τις ΗΠΑ, έγινε υπό καπιταλισμό. Ο πόλεμος σε Ιράκ και Αφγανιστάν έγινε από τις καπιταλιστικές ΗΠΑ (πάλι). Οι συγκρούσεις Παλαιστίνης - Ισραήλ, γίνεται σε καθαρά καπιταλιστικό καθεστώς. Και δυστυχώς η λίστα δεν έχει πάτο: https://en.wikipedia.org/wiki/Lists_of_wars
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
@ exc
Επειδή υπήρξα κομμουνιστής (στόχω γράψει πάμπολλες φορές) και δεν είμαι ούτε Χιτλερικός ή Ναζί όπως θέλετε να κολλάτε ετικέτες κατά τις τακτικές που γνωρίζω πολύ καλά.... μου τις δίδαξε κι εμένα το Κόμμα !! Πάψε να βαφτίζεις ως Ιεροεξεταστής τους άλλους, ασχολήσου με τη βρωμιά μέσα στο Κόμμα σου... μην κάνεις αντιπερισπασμό ώστε για να μην ασχολούνται με σας και την κατρακύλα σας...
Τέτοια ανταπόκριση βρίσκουν οι θέσεις του Κόμματος.
Αλλά εσύ όμως που απο τα επιθετικά και πολλές φορές προσβλητικά γραπτά σου, φαίνεται για πολλοστή φορά πόσο φανατικά Σταλινικός και μονολιθικά υπάκουος στην "ορθοδοξία σου" είσαι, τόσο στενοκέφαλα πολέμιος των συνανθρώπων σου, που όχι μόνο δεν καταδικάζεις τα εγκλήματα που έκαναν παρόμοιοι "ζηλωτές" ομοιδεάτες σου, αλλά τα επικροτείς κιόλας....
Η κόλαση του 1945-49, έγινε απο κάποιους με την ίδια εγκληματική αντίληψη.... Ανθρωπιστές στο παραμύθι κι εγκληματίες στην πραχτική.
Παρόλο που έφαγαν αμέτρητες αθώες ζωές, σαν θυσία στο ουτοπικό "ονειρο" κι αφού έσπασαν τα μούτρα τους και πάλι αφήσαν ιδεολογικούς απογόνους... ως υποψήφιους εγκληματίες.
Μακάρι να διαψευσθώ και να μην δείς την φρίκη ενός εμφυλίου (παράδειγμα η Συρία τώρα) και να μην το πληρώσεις προσωπικά, γιατί τότε θα καταλάβεις πόσο λάθος σκέφτεσαι και λάθος θα ενεργήσεις στην "ακατάλληλη" στιγμή.
Δεν επιδίωξα ποτέ να σε αλλάξω, αυτό θα το κάνεις μόνος σου όταν ωριμάσεις ιδεολογικά και κοινωνικά.
Κι επειδή είμαστε ότι διαβάζουμε, ξεκόλλα απο την Κομματική βιβλιογραφία, είναι γεμάτη "χαλκευμένα" στοιχεία και ωραιοποιήσεις αντάμα με κάδρα διαγραμμένων"Αγίων" . Αν συμβεί....κάποτε η ωρίμανσή σου, θάναι γιατί διάβασες και την άλλη (μη Κομματική) άποψη και Ιστορία.
Μόνο ένας ελεύθερος Ανθρωπος, δεν δέχεται καθοδηγητές (ή κατηχητές όπως στην Εκκλησία).
Ο νέος (προσήλυτος) δεν ξέρει σχεδόν τίποτε ακόμη απο το Δόγμα της πίστης του, οπότε δέχεται τα θέσφατα της νομενκλατούρας/Ιερατείου, ως πραγματικά....
end of story... don't bother 2 answer (be quite discrete)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πρώτη φορά βλέπω πάντως "πρώην κουμμουνιστή" να χύνει χολή με την πρώτη ευκαιρεία κατά των μεταναστών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Απλά ξεκίνησε νέο παραμμύθι.
Και καλά «ήμουν και εγώ κομμουνιστής και είδα τα λάθη, ήμουν στο Κόμμα και είδα από μέσα πράγματα» κι έτσ'.
Μας περνάει για ηλίθιους...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ὑπενθύμιση: Ἡ ὡς ἄνω εἰκόνα δὲν ἔχει τὴν ἔνδειξη «Communist» δι' ὅτι ἡ κλίμακα τῆς συγκεκριμένης εἰκόνας ἦταν ἀδύνατον νὰ ἀπεικονίσῃ τέτοιας τάξεως μεγέθη ἐγκεφάλου. Χρειάζεται μικροσκόπιο ἀπὸ αὐτὰ ποὺ χρησιμοποιοῦν στὰ πλέον ἐξειδικευμένα μικροβιολογικὰ ἐργαστήρια.

Συνεχίστε τὴ συζήτηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απλά ξεκίνησε νέο παραμμύθι.
Και καλά «ήμουν και εγώ κομμουνιστής και είδα τα λάθη, ήμουν στο Κόμμα και είδα από μέσα πράγματα» κι έτσ'.
Μας περνάει για ηλίθιους...




κατσε ρε μαν εξκ, μπορεί και να ήταν
απλά φαίνεται ακομα περισσότερο το ποσο εχει ξεπέσει το κόμμα από το '89 και μετά







υγ.
τελικά δεν είναι η μορφωση που απομακρύνει τον ανθρωπο από τη Δεξιά
αλλά η πνευματική καλλιέργεια.
παράδειγμα ο Ντροπεύς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
πρώτη φορά βλέπω πάντως "πρώην κουμμουνιστή" να χύνει χολή με την πρώτη ευκαιρεία κατά των μεταναστών
Επειδή είμαι "πρώην ή τέως" γιαυτό και δεν είμαι λαλάκας πλέον.:wall: Εσύ μπορείς να είσαι ότι θέλεις.
Αν την πραγματικότητα την ονομάζεις χολή, τότε εσύ χύνεις χολή ενάντια στους υπόλοιπους Ελληνες.
Πότε θα καταλάβετε τη διαφορά μεταξύ του καλεσμένου κι ακάλεστου... :(
Είναι αντιστοιχία του μετανάστης (με χαρτιά για προορισμό) και λαθροεισβολέας.
Λαθροεισβολέας/Ακάλεστος (και παρανομεί επειδή ξέρει ότι δεν θα εντοπισθεί).
Γιαυτό ευδοκιμούν τα καλάσνικωφ και η παραμύθα ;) εκτός απο τις αρρώστιες... :(
Με την παράλογη "λογική" των λάθρολάγνων ακόμη και ο όποιος κατάσκοπος ή δολιοφθορέας, είναι μετανάστης.
Εσείς γιατί υπηρετείτε με την στάση σας την Καπιταλιστική Παγκοσμιοποίηση;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
...είσαι, τόσο στενοκέφαλα πολέμιος των συνανθρώπων σου

λαθροεισβολέας...
... λάθρολάγνων


...για κοιτάξου κι εσύ λίγο στον καθρέφτη όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
@ exc
Επειδή υπήρξα κομμουνιστής (στόχω γράψει πάμπολλες φορές) και δεν είμαι ούτε Χιτλερικός ή Ναζί όπως θέλετε να κολλάτε ετικέτες κατά τις τακτικές που γνωρίζω πολύ καλά.... μου τις δίδαξε κι εμένα το Κόμμα !!

Εγώ έκανα ακριβώς αντίθετη στροφή τα τελευταία 15 χρόνια (από το δεξιό στον κομμουνιστικό χώρο) για διάφορους λόγους.:P. Ήταν μεγάλο το άλμα μου αν σκεφτείτε ότι προέρχομαι από οικογένεια φιλοβασιλικών.
Επίσης, για τον giosx έχω να πω ότι είναι απλώς πατριώτης. Πιστεύω ότι είναι άδικοι οι παραπάνω χαρακτηρισμοί προς το πρόσωπό του (Ναζί και άλλα). Εξάλλου δικαιούται να έχει διαφορετικές απόψεις από εμάς από τη στιγμή που τις τεκμηριώνει και μάλιστα με ισχυρά επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το KKE είναι για τα μπάζα, αυτή είναι η πραγματική μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως το κομμουνιστικό σύστημα έχει πολλά θετικά, και παρά τα αρνητικά θα ήθελα να δοκιμαστεί. Κρίμα που το δεξιό ΚΚΕ δεν είναι κομμουνιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Κάνω συζήτηση, διορθώνω λάθη, ζητώ πηγές για πράγματα που είναι ψεύτικα και ανατρέπω τις βλακείες που λέγονται για το ΚΚΕ και τον Σοσιαλισμό - Κομμουνισμό γενικότερα, όπως αυτήν πχ:
Κρίμα που το δεξιό ΚΚΕ δεν είναι κομμουνιστικό.
η οποία μάλλον δεν αξίζει καν συζήτησης με ένα άτομο που έχει δείξει συμπάθεια στον εθνικοσοσιαλισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
η οποία μάλλον δεν αξίζει καν συζήτησης με ένα άτομο που έχει δείξει συμπάθεια στον εθνικοσοσιαλισμό...

Μπλα μπλα μπλα. Δεν έχω δείξει συμπάθεια. Το αντιμετωπίζω ως κόμμα του συστήματος, όχι καλύτερο όχι χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Μπλα μπλα μπλα. Δεν έχω δείξει συμπάθεια. Το αντιμετωπίζω ως κόμμα του συστήματος, όχι καλύτερο όχι χειρότερο.
Όταν μιλάς για σύστημα σε τί αναφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όταν μιλάς για σύστημα σε τί αναφέρεσαι;

Αναφέρομαι ως κόμματα του συστήματος τα κόμματα τα οποία έχουν συγκεκριμένο ρόλο και δεν αποκλίνουν, έχουν συμφωνήσει έμμεσα ότι "αυτή" θα είναι η δουλειά τους, και αναπαράγουν το ίδιο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
σκάνε νευρώνες σε αυτό το θρεντ.

ΚΚΕ αυτό το κώμα της εργατιάς.
έχετε δει πρόσωπα κουκουέδων?
τρομερό κοντράστ αποστεομένων χαμόγελων.

Δε θα ξεχάσω ποτέ την κοπελίτσα που μου ζητούσε
να ενισχύσω το κόμμα αγοράζοντας το Ριζοσπάστη ενώ δίπλα μας
κοιμόταν ένας άστεγος.

δε πάνε ούτε 3 μέρες.


Ο φανταστικός μου εγκέφαλος σκέφτεται πως θα ήταν
αν είχε drone-metal μπάντα ο Μάκης Μαϊλης.

Αν ήταν εμότικον, πάντως θα ήταν makia smiley. Ευκολάκι


(λες κι η "μοναδικότητα" της ιδεολογίας σας θα σας σώσει από το θάνατο)


υγ. μόνο τα χόμπιτ ψηφίζουν παπαρήγα (κι αυτά μόνο ΑΝ το γκόλουμ έχει το δαχτυλίδι,
αλλιώς πούλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
σκάνε νευρώνες σε αυτό το θρεντ.

ΚΚΕ αυτό το κώμα της εργατιάς.
έχετε δει πρόσωπα κουκουέδων?
τρομερό κοντράστ αποστεομένων χαμόγελων.

Δε θα ξεχάσω ποτέ την κοπελίτσα που μου ζητούσε
να ενισχύσω το κόμμα αγοράζοντας το Ριζοσπάστη ενώ δίπλα μας
κοιμόταν ένας άστεγος.

δε πάνε ούτε 3 μέρες.


Ο φανταστικός μου εγκέφαλος σκέφτεται πως θα ήταν
αν είχε drone-metal μπάντα ο Μάκης Μαϊλης.

Αν ήταν εμότικον, πάντως θα ήταν makia smiley. Ευκολάκι


(λες κι η "μοναδικότητα" της ιδεολογίας σας θα σας σώσει από το θάνατο)


υγ. μόνο τα χόμπιτ ψηφίζουν παπαρήγα (κι αυτά μόνο ΑΝ το γκόλουμ έχει το δαχτυλίδι,
αλλιώς πούλο)

Κι ἔλεγα, ποῦ εἶναι αὐτὴ ἡ ψυχή! Μᾶς ξέχασε τελείως;

Welcome back!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulukitsa

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ακομα δεν είμαι στην κατάλληλη ηλικία για να ψηφίσω αλλα και να φτασω δεν θα ψηφίσω ΚΚΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
βάλε το υπερεγω σου στην άκρη. Δεν κρίνω ανθρώπους. Ένα άκυρο (απο)κομμα σχολίασα.
Δικαίωμα στην κατάρρευση έχουν όλοι.

Πσσς! Κέντρο χτύπησες. Βράχηκα.
Ηθικό δίδαγμα -1: Να βαυκαλίζεστε με τα ανίερα, αγγίζουν χορδές.

Χειρότερο από το να έχεις σκατά στο κεφάλι σου είναι να έχεις κλισέ.
κι ένα κλισέ είναι αντί να αφήσεις το χυλό να κρυώσει, να ζεσταίνεις το γιαούρτι.
μετά σου φταιει το τοτάλ.
ε ρε κεσεδάκια που τρώγονται αντί να πετάνε για χάρη σου μόνο.

μην ξεχνάς:
Υπαρχει βιβλίο που λέγεται "ο λαός ξεχνά τι σημαίνει αριστερά" (κκελολ)

ξέρω και τι σου απαντά ο Νίτσε. "Το αξιέπαινο αφ'εαυτού είναι προσβλητικό".

βρέστε κάποιον εκτος του συναφιού (συντροφοσύντροφοι) να σας δεχτεί
και τότε ίσως αποκτήσετε όχι κάποια περιοπή αλλά λίγη από τη χαμένη σας αίγλη.

*αφού πρώτα προμηθευτείτε μια καλή ξεραχνιάστρα για το ταβάνι που σας σκεπάζει.



κι άλλη φορά αν καταψηφίζετε χωρίς να παίρνετε θέση, όλα στο Στάλιν.(μπρρ)
[κι απορώ αν αισθάνεσαι ντίπσιτς ♪ ]


ΚΚΕ κι ας μην ξαναφάω ποτέ τυρί, όμως εγώ είμαι λάτρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top