Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,801 μέλη και 2,440,906 μηνύματα σε 76,697 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 181 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φοιτητική πιστωτική VISA

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 19:53, 27-04-12:

Παιδιά, είμαι φοιτητής και θα ήθελα να βγάλω μια φοιτητική πιστωτική VISA με μοναδικό σκοπό να τη χρησιμοποιήσω σε αγορές από καταστήματα, με δόσεις (κυρίως στο e-shop.gr). Το θέμα όμως είναι ότι:
- Έχω εισόδημα 313ευρώ το μήνα (δεν φαίνεται πουθενά όμως )
- Οι γονείς μου χρωστάνε σε κάποιες τράπεζες (όχι πάνω από 15.000ευρώ) και δεν είναι συνεπείς. Υπάρχει περίπτωση λόγω αυτού να μη μου βγάλουν;

Θα χαρώ να ακούσω προτάσεις και εμπειρίες από τράπεζες.
Ευχαριστώ!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

yozerehs

Συντονιστής

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,939 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε: στις 03:01, 02-09-12:

Από τη στιγμή που είσαι φοιτητής, υπάρχει η δυνατότητα να εκδοθεί φοιτητική πιστωτική κάρτα στο όνομά σου, για να μπορέσεις να απολαύσεις όλα τα οφέλη που δίνει μία πιστωτική κάρτα (π.χ. αγορές με άτοκες δόσεις, συμμετοχή στα προγράμματα επιβράβευσης των τραπεζών, όπως, συλλογή πόντων και εξαργύρωση αυτών σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, κ.λπ.). Δεν θα πω τα κλασικά περί συνετής χρήσης της κάρτας, καθώς θεωρείται αυτονόητο, ενώ η έγκαιρη και ολοσχερής εξόφληση των μηνιαίων λογαριασμών θα πρέπει να συνιστά βασική αρχή για όποιον θέλει πιστωτική κάρτα και θέλει να βγει μόνο κερδισμένος (κυριολεκτικά και μεταφορικά) από την απόκτηση και χρήση αυτής.

Και τώρα πάμε στο ψητό. Αρχικά, να αναφέρω πως οι φοιτητικές πιστωτικές κάρτες έχουν χαμηλό πιστωτικό όριο (συνήθως μέχρι 500€), ενώ όσον αφορά τα δικαιολογητικά, χρειάζεται φωτοτυπία ταυτότητας, ΑΦΜ, λογαριασμός ΔΕΚΟ, τη φοιτητική σου ταυτότητα ή/και βεβαίωση σπουδών, βεβαίωση ότι ανήκει ο αριθμός του κινητού σου σε σένα (τη λαμβάνεις άμεσα από κατάστημα της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας όπου ανήκεις), καθώς επίσης και βεβαίωση περί μη υποχρέωσης φορολογικής δήλωσης. Υπό κανονικές συνθήκες, δεν απαιτείται να έχεις εισόδημα για να εκδοθεί (άρα δηλώνεις εισόδημα μηδέν (0) στην αίτηση). Ωστόσο, εάν παράλληλα εργάζεσαι και είσαι δηλωμένος ως μισθωτός, πέραν των δικαιολογητικών που ανέφερα, θα χρειαστεί να προσκομίσεις και εκκαθαριστικό εφορίας, αλλά και βεβαίωση αποδοχών. Έτσι, η έκδοση της φοιτητικής πιστωτικής κάρτας καθίσταται ακόμη πιο "σίγουρη" (δηλαδή μειώνεις τις πιθανότητες να απορριφθεί η αίτησή σου), ενώ ταυτόχρονα είναι πιο πιθανό να εκδοθεί με μεγαλύτερο -από το σύνηθες- πιστωτικό όριο. Επομένως, ακόμη και όταν μιλάμε για φοιτητικές πιστωτικές κάρτες, η ύπαρξη εργασίας ή οποιασδήποτε πηγής εισοδήματος, η οποία προφανώς δηλώνεται, αδιαμφισβήτητα είναι ένα συν για την πιστοληπτική σου ικανότητα (δηλαδή το πόσο φερέγγυος είσαι ως πελάτης για την αποπληρωμή των υποχρεώσεών σου).
Να σημειώσω εδώ πως δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα ζητήσουν όλα τα ανωτέρω δικαιολογητικά που ανέφερα. Εξαρτάται πάντα από την πολιτική της εκάστοτε τράπεζας, η οποία μπορεί να μεταβάλλεται ανά ορισμένα χρονικά διαστήματα, από το "προφίλ" του υποψήφιου πελάτη, καθώς επίσης και από το εάν είσαι ήδη πελάτης της τράπεζας ή όχι (π.χ. εάν διατηρείς λογαριασμό, σημαίνει ότι η τράπεζα έχει ήδη κάποια επικαιροποιημένα στοιχεία σου, επομένως ίσως ζητηθούν λιγότερα δικαιολογητικά)... Συνεπώς, καλό είναι να καλέσεις στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας ή να επικοινωνήσεις με το πλησιέστερο κατάστημα, για να μάθεις ακριβώς ποια δικαιολογητικά απαιτούνται. Ακόμη, μη δένεις "κόμπο" τα δικαιολογητικά που αναφέρουν οι τράπεζες στις ιστοσελίδες τους. Δεν είναι λίγες οι φορές που καθυστερούν να ενημερώσουν τα συγκεκριμένα σημεία, με αποτέλεσμα άλλα δικαιολογητικά να αναφέρουν οι ιστοσελίδες τους και άλλα (συνήθως περισσότερα) δικαιολογητικά να ζητάει το κατάστημα της τράπεζας.

Επιπροσθέτως, να αναφέρω ότι εάν χρωστούν οι γονείς σου, κανένα ρόλο δεν παίζει στο αν θα εγκριθεί η πιστωτική κάρτα ή όχι. Ούτως ή άλλως, δεν γίνεται πλέον να βάλεις εγγυητή για έκδοση πιστωτικής κάρτας. Ή πληροίς τα απαραίτητα κριτήρια και έχεις το απαραίτητο εισόδημα (αυτό δεν αφορά τόσο τις φοιτητικές πιστωτικές κάρτες) ή όχι.

Παρακάτω, παραθέτω τα links των δύο τραπεζών που εκδίδουν φοιτητικές πιστωτικές κάρτες, καθώς και μερικές χρήσιμες πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά της κάθε κάρτας και τη διαδικασία έκδοσης αυτών:

1. Πειραιώς University Visa.
Έχει δωρεάν συνδρομή τον πρώτο χρόνο. Από τον δεύτερο χρόνο και μετά, η ετήσια συνδρομή διαμορφώνεται στα 15€/έτος.
Θα πρέπει να είσαι φοιτητής, σε οποιοδήποτε εκπαιδευτικό ίδρυμα, ιδιωτικό ή δημόσιο: ΑΕΙ, ΤΕΙ, Κολέγιο, ΙΕΚ.
Η αίτηση και η κατάθεση των απαραίτητων δικαιολογητικών γίνεται σε όποιο κατάστημα επιθυμείς. Εναλλακτικά, η αίτηση και η κατάθεση των δικαιολογητικών μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά εάν είσαι πελάτης της τράπεζας και έχεις internet banking. Ωστόσο, ακόμη και σε αυτή την περίπτωση, εάν λείπει κάποιο δικαιολογητικό ή εάν προεγκριθεί η κάρτα, θα χρειαστεί ούτως ή άλλως να επισκεφτείς το κατάστημα που έχεις επιλέξει στην ηλεκτρονική σου αίτηση, ώστε να καταθέσεις το επιπρόσθετο δικαιολογητικό που ενδεχομένως λείπει και να υπογράψεις την τελική αίτηση.

2. Eurobank Student Visa.
Έχει ετήσια συνδρομή 12€ (1€ ανά μήνα, αν όμως δεν χρεωθεί/χρησιμοποιηθεί κάποιο μήνα η φοιτητική πιστωτική κάρτα, δεν χρεώνεσαι με το 1€).
Θα πρέπει να είσαι φοιτητής στα εξής εκπαιδευτικά ιδρύματα, δημόσια ή ιδιωτικά: ΑΕΙ, ΤΕΙ, Deree College, University of Indianapolis, New York College, SBS, American College Thessaloniki, City College of Thessaloniki. ΠΡΟΣΟΧΗ: Κανένα άλλο, δημόσιο ή ιδιωτικό, εκπαιδευτικό ίδρυμα (π.χ. ΙΕΚ) δεν μπορεί να γίνει αποδεκτό.
Η αίτηση και η κατάθεση των απαραίτητων δικαιολογητικών γίνεται σε όποιο κατάστημα επιθυμείς. Εναλλακτικά, η αίτηση μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά (στη Eurobank δεν απαιτείται η ύπαρξη internet banking για να μπορέσεις να κάνεις online αίτηση) και θα σε καλέσουν για να καταθέσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να υπογράψεις την αίτησή σου στο κατάστημα της επιλογής σου.

Άρα, και στις δύο τράπεζες, η επίσκεψη στο κατάστημα είναι απαραίτητη για ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Τέλος, και στις δύο τράπεζες, αφού γίνει η αίτηση και η κατάθεση όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών, υπολόγισε περίπου 5 εργάσιμες ημέρες μέχρι την τελική επεξεργασία της αίτησής σου και εφόσον εγκριθεί η φοιτητική πιστωτική κάρτα, υπολόγισε άλλες 5-10 εργάσιμες ημέρες μέχρι να την παραλάβεις ταχυδρομικά ή στο κατάστημα, αναλόγως του τι επέλεξες στην αίτηση που υπέβαλες.
Σε περίπτωση που παρέλθουν οι 5-10 εργάσιμες ημέρες που ανέφερα παραπάνω και δεν υπάρχει κάποιο νεότερο, τότε καλό είναι να καλέσεις στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας ή στο κατάστημα που υπέβαλες/υπέγραψες την αίτηση, προκειμένου να λάβεις περισσότερες πληροφορίες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 23-05-18 στις 22:18. Αιτία: Επικαιροποίηση των πληροφοριών.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 16:47, 02-09-12:

Και ποια η διαδικασία να τη βγάλεις yoz; πχ έκανες online αίτηση και μετά πήγες σε υποκατάστημα Eurobank και στην έδωσαν; Τι σε ρωτούσαν;
Είχα κάνει online αίτηση πριν μήνες, αλλά όταν έμπαινα στη σελίδα μου έλεγε να επισκευθώ κάποιο κατάστημα Eurobank και δεν έχω πάει ακόμα.
Παράθεση

stevengrk

Νεοφερμένος

Ο stevengrk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O stevengrk έγραψε: στις 20:23, 08-09-13:

Γειά σας . Είμαι νέο μέλος και θελω βοήθεια σε ένα θέμα.Ξέρει κανεις πόσο καιρό κάνει η eurobank να απαντήσει στην Online αίτηση για την εν λογω κάρτα? και ισχύει πως ζητάει μετά εγγαθαριστικό παρότι άλλα λέει εξ' αρχής? Ευχαριστώ για την απάντηση εκ των προτέρωμ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 09-09-13 στις 14:30. Αιτία: το μήνυμα προέρχεται από το συγχωνευμένο θέμα ''Απορία για φοιτητική πιστωτική κάρτα''
Παράθεση

eirini1992

Νεοφερμένος

H eirini1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H eirini1992 έγραψε: στις 14:14, 28-12-13:

Eίμαι φοιτητρια και εκανα αιτηση Online στην eurobank για φοιτητικη πιστωτικη καρτα....καποια στιγμη στα οικονομικα στοιχεια ειχε να δηλωσεις ποσο εισοδημα εχεις εγω δηλωσα 0 υπαρχει περιπτωση να μου αποριψουν την καρτα ειμαι φοιτητρια και ενδοιαφερομαι για φοιτητικη πιστωτικη καρτα....και τι δικαιολογητικα ζατανε ακριβως?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 23-05-18 στις 22:11. Αιτία: Αφαίρεση quote. :)
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,132 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 14:40, 28-12-13:

Εισαι η ιδια κοπελα μου ρωτουσε στο myphone?

Τα δικαιολογητικα τα εχουμε πει: ΑΦΜ, βεβαιωση περι μη υποχρεωσης καταβολης φορολογικης δηλωσης (αντι για εκκαθαριστικο), φοιτητικη και κανονικη ταυτοτητα και ενα λογαριασμο που να επιβεβαιωνει τη διευθυνση που δηλωνεις στην τραπεζα ακομα και αν μην ειναι στο ονομα σου...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DarthFederer : 29-12-13 στις 01:26.
Παράθεση

sakhs123

Νεοφερμένος

Ο sakhs123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O sakhs123 έγραψε: στις 13:41, 17-03-14:

Παιδια Γεια σας.

ειχα βγαλει μια φιτικη πιστωτικη καρτα younique το 2007 και δν εχω πληρωσει τπτ ηταν 500 ευρω.δν μου εχει ερθει κατι σπιτι εξωδικο η κατι τετοιο.Μπορουν να μου κανουν τπτ?Δεν εχω τιποτα στο ονομα μου.ευχαριστω εκ των προτερων.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:53, 17-03-14:

Σάκη,

Είτε μπορούν να σου κάνουν είτε όχι το σημαντικότερο πρόβλημα δεν είναι αυτό. Είναι ότι το υπόλοιπο λόγο κεφαλαιοποίηση των τόκων μπορεί να αυξηθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ. Έτσι λοιπόν μπορεί τα 500€ να μην σου φαίνονται κάτι τρομερό αλλά αν το υπόλοιπο είναι από το 2007, όλα αυτά τα χρόνια ίσως να κοντεύει να αγγίξει και τα 1700€.

Το θεωρώ απίθανο να κινήσει η τράπεζα διαδικασίες για τέτοια πόσα, εξάλλου την συμφέρει αφού εισπράττει τόκους. Ωστόσο όταν έρθει η ώρα θα πρέπει να διαπραγματευτείς με βάση το τότε υπόλοιπο. Σου προτείνω λοιπόν να πας άμεσα στην τράπεζα και να ζητήσεις διακανονισμό.

Υ.γ.: Θεωρητικά ναι, μπορεί να κάνει κάτι .
Παράθεση

chhhris

Νεοφερμένος

Ο chhhris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O chhhris έγραψε: στις 02:29, 05-03-15:

Καλησπερα και απο μενα , χρειαζομαι μια βοηθεια αν γινεται . Ειχα παρει πριν 3 χρονια μια πιστοτικη καρτα 300 ευρω απο το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο . Δεν την πληρωσα . Πριν κατι μηνες πεθανε η γιαγια μου και μου αφησε ενα σπιτι . Δεν εχω κανει αποδοχη κλειρονομιας ακομη . Το σπιτι το πουλαω , βρηκα αγοραστη εχθες και δεν ξερω τι να κανω . Πρεπει να ανοιξω τη διαθηκη και να το πουλησω . Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα για αυτα τα 300 ευρω ? Τωρα με τους τοκους εγιναν 450 . Σας ευχαριστω !
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 804 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 10:16, 05-03-15:

παρε τηλεφωνο την εταιρια της πιστωτικης και ρωτα. Δεν εχεις την επιλογη να πληρωσεις το ελαχιστο ποσο στον λογαριασμο; Δε νομιζω να ειναι πολλα. Στην δικη μου αν κανω αγορα 500 ευρω, το ελαχιστο ποσο που θα πρεπει να πληρωσω ειναι τα 10 ευρω για να εχω καλο credit rating, αλλα παντα πληρωνω ολοκληρο το ποσο στην ωρα του (και μαλιστα εχω και επιστροφη χρηματων καθε χρονο). Δεν πιστευω να εχεις θεμα με την διαθηκη λογω χρεους στην πιστωτικη. Ρωτα επισης και την τραπεζα σου ή/και την εφορια για να εισαι σιγουρος. Δεν φοβασαι ομως για τους φορους που θα πληρωσεις με το ανοιγμα της διαθηκης; Μπορει να ειναι μεγαλυτεροι απο τα 450 ευρω της πιστωτικης.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 13:21, 05-03-15:

Ακουω πιστωτικες και με λουζει κρυος ιδρωτας, δεν ειχα ποτε μου και ουτε προκειται!! Μεγαλο αγχος, απαπα.
Εχεις? Αγοραζεις. Δεν εχεις? Δεν αγοραζεις! Απλα τα πραγματα!
1
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,132 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 21:21, 05-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από chhhris
Καλησπερα και απο μενα , χρειαζομαι μια βοηθεια αν γινεται . Ειχα παρει πριν 3 χρονια μια πιστοτικη καρτα 300 ευρω απο το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο . Δεν την πληρωσα . Πριν κατι μηνες πεθανε η γιαγια μου και μου αφησε ενα σπιτι . Δεν εχω κανει αποδοχη κλειρονομιας ακομη . Το σπιτι το πουλαω , βρηκα αγοραστη εχθες και δεν ξερω τι να κανω . Πρεπει να ανοιξω τη διαθηκη και να το πουλησω . Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα για αυτα τα 300 ευρω ? Τωρα με τους τοκους εγιναν 450 . Σας ευχαριστω !
Οχι γιατι τα χρεη απο τις τραπεζες δεν πανε στην εφορια. Μπορεις κανονικα να κανεις την πωληση χωρις προβλημα

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ακουω πιστωτικες και με λουζει κρυος ιδρωτας, δεν ειχα ποτε μου και ουτε προκειται!! Μεγαλο αγχος, απαπα.
Υπαρχουν πολλοι λογοι να εχεις πιστωτικη

1)Ατοκες δοσεις
2)Προγραμματα Επιβραβευσης
3)Ασφαλεια σε συναλλαγες
4)Λεφτα σε ωρα αναγκης

Κακως εχουμε συνδεσει στην Ελλαδα τις πιστωτικες με την σπαταλη και την αγορα αχρειαστων αγαθων. Εμενα με πουλησε ο υπολογιστης μου πριν ενα μηνα. Αν δεν ειχα καρτα δεν θα μπορουσα να αγορασω αλλον και θα ξεμενα κανα τριμηνο χωρις υπολογιστη μεχρι να "εχω" λεφτα.

Το εργαλειο δεν ευθυνεται για τη χρηση που του κανουμε εμεις.
1
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 804 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 05:47, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Το οτι εχεις πιστωτικη δεν σημαινει απαραιτα οτι αγοραζεις με δανεικα. Πολλοι δεν την χρησιμοποιουν υπευθυνα και εχει παρεξηγηθει. Απο την στιγμη που φροντιζεις να πληρωνεις ολοκληρο τον λογαριασμο στην ωρα του, δεν εχεις ουτε αγχος, ουτε προβληματα. Εχω 2 πιστωτικες εδω και χρονια και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα. Αντιθετα μαλιστα τα πλεονεκτηματα τους ειναι παρα πολλα:

1. Χτιζω καλο credit rating και αν επιλεξω να παρω στεγαστικο δανειο θα εχω χαμηλοτερο επιτοκιο
2. Αγοραζω πραγματα/εισητηρια σε πολυ πιο χαμηλες τιμες online
3. Στην μια καρτα εχω επιστροφη χρηματων 2% στο τελος του ετους και στην αλλη εχω air miles
4. Δεν ανησυχω ποτε αν εχω αρκετα χρηματα στο πορτοφολι μου
5. Ξερω ποσα ξοδευω καθε μηνα και τακτοποιω καλυτερα το budget μου
6. Εχω ασφαλεια στις αγορες μου - αν καποιο προιον ειναι ελαττωματικο και δεν δεχονται επιστροφες ή χρεωκοπησει η εταιρια, εχω επιστροφη χρηματων απο την πιστωτικη - το ιδιο ισχυει και σε περιπτωση που συμβει κατι οταν ταξιδευω
7. Ασφαλεια στις ηλεκτρονικες αγορες - αν υπαρξει fraud δεν θα χασω τα λεφτα μου (κατι που δεν συμβαινει με τις χρεωστικες ή τις προπληρωμενες)
8. Απιστευτη ευκολια
9. Χρησιμη σε περιπτωση εκτακτης αναγκης

Τωρα αν κανεις σπαταλες, δεν πληρωνεις λογαριασμους και συσσωρευεις χρεος, ειναι οτι χειροτερο. Κανεις τις αγορες σου γνωριζοντας το budget σου και φροντιζεις να μη το ξεπερνας. Ασε που οι περισσοτερες πιστωτικες εχουν οριο, το οποιο πολλες φορες μπορεις να καθορισεις εσυ, οποτε ειναι δυσκολο να ξοδευεις καθημερινα τεραστια ποσα. Για τις καθημερινες μου αγορες εχω οριο τα 500 τον μηνα. Αν φτασω το οριο και θελησω να αγορασω κατι με 50, δεν θα μπορεσω να το κανω (εκτος αν μεταφερω 500 στον λογαριασμο της πιστωτικης και μηδενισω το οριο - κατι που σημαινει οτι αν δεν εχεις χρηματα, δεν μπορεις να ξοδεψεις παραπανω απο 500/μηνα).
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος