Ευκαιρίες

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Είναι γενικά μια βασική αρχή στη ζωή ότι πρέπει κανείς να αξιοποιεί τις ευκαιρίες που του δίνονται.
Πολλές φορές όμως, όταν κάποιος χάνει μία ευκαιρία παρ' ολίγο, μπορεί να στεναχωρηθεί περισσότερο απ' ότι αν αυτή δεν του παρουσιαζόταν,πράγμα το οποίο ίσως να είναι κάπως αντιφατικό.Τι θα γινόταν αν γνωρίζαμε κάθε μέρα πόσες ευκαιρίες-ευνοικές συγκυρίες υπάρχουν γύρω μας ,ενώ εμείς τις αγνοούμε? Μήπως η σκέψη αυτή, παρότι είναι βάσιμη,οδηγεί τον άνθρωπο σε μια χαώδη αντιμετώπιση της πραγματικότητας την οποία δεν μπορεί να κατανοήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είναι γενικά μια βασική αρχή στη ζωή ότι πρέπει κανείς να αξιοποιεί τις ευκαιρίες που του δίνονται.
Πολλές φορές όμως, όταν κάποιος χάνει μία ευκαιρία παρ' ολίγο, μπορεί να στεναχωρηθεί περισσότερο απ' ότι αν αυτή δεν του παρουσιαζόταν,πράγμα το οποίο ίσως να είναι κάπως αντιφατικό.Τι θα γινόταν αν γνωρίζαμε κάθε μέρα πόσες ευκαιρίες-ευνοικές συγκυρίες υπάρχουν γύρω μας ,ενώ εμείς τις αγνοούμε? Μήπως η σκέψη αυτή, παρότι είναι βάσιμη,οδηγεί τον άνθρωπο σε μια χαώδη αντιμετώπιση της πραγματικότητας την οποία δεν μπορεί να κατανοήσει?
Ερώτημα 1ο: Τι είναι η ευκαιρία; Τι μπορεί να θεωρείται ευκαιρία; Ποιο είναι το ιδιαίτερο εκείνο δεδομένο που κάνει ένα περιστατικό ή μία κατάσταση, να διακριθεί από τα υπόλοιπα ως ευκαιρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τι θα γινόταν αν γνωρίζαμε κάθε μέρα πόσες ευκαιρίες-ευνοικές συγκυρίες υπάρχουν γύρω μας ,ενώ εμείς τις αγνοούμε? Μήπως η σκέψη αυτή, παρότι είναι βάσιμη,οδηγεί τον άνθρωπο σε μια χαώδη αντιμετώπιση της πραγματικότητας την οποία δεν μπορεί να κατανοήσει?

Δεν θα ήθελα με τίποτα να μου συμβεί κάτι τέτοιο! Νομίζω ότι θα δημιουργούσε πολύ άγχος μια τέτοια περίπτωση, διότι σκέψου πόσες από αυτές θα μπουρούσαμε να εκμεταλλευτούμε. Τι θα γινόταν αν γνώριζες ότι σου δίνεται μια ευκαιρία, αλλά για άλλους λόγους δεν μπορείς να την εκμεταλλευτείς; Επιπλέον μήπως τελικά εν μέρει τις ευκαιρίες τις δημιουργούμε και μόνοι μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω, δεν αξιολογώ τη ζωή μου με βάση τις ευκαιρίες, ούτε κατηγοριοποιώ τις ευκαιρίες.
Αν θέλω μία ευκαιρία, την ψάχνω. Αν όχι, πορεύομαι ήρεμη.
Αν εμφανιστεί μία, σκέφτομαι αν με ενδιαφέρει...

Αλλά κατά τ' άλλα, δε σκέφτομαι τόσο πολύ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συμφωνώ με το Γιδάκι.

Τι θα γινόταν αν γνωρίζαμε κάθε μέρα πόσες ευκαιρίες-ευνοικές συγκυρίες υπάρχουν γύρω μας ,ενώ εμείς τις αγνοούμε?
Θα ειχαμε παρει σειρα για τα τρελαδικα.:P
Στο μονο που οδηγει ειναι το αγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top