Ρομαντισμός στη σχέση

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν καλλιεργείται είναι έμφυτο σε όλες τις εκφάνσεις και πάνω απόλα τι σου βγάζει ο άλλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Xμμμ....εγώ δεν είμαι ρομαντική :redface:
Δεν ξέρω...δεν το έχω...
Το πιο ρομαντικό που έχω κάνει είναι να του πω ένα ποίημα...κι αυτό το είπα και χάλια...α)δεν το θυμόμουν καλά οπότε ήμουν εεεεεε.... β)ούτε καν χρωμάτισα την φωνή μου (δασκάλα σου λέει μετά :P)

Για τον δικό μου όμως ρομαντικό ήταν που του μαγείρεψα ενώ δούλευε κι εγώ καθόμουν (για εμένα ήταν απλά το φυσιολογικό :P)

Ρομαντικό για εμένα ήταν που οδήγησε 30 λεπτά να'ρθει μόνο να με φιλήσει και να μου πει πως του λείπω και περιμένει να είμαστε μαζί το επόμενο σκ (αχ αυτή η απόσταση :P).Γι' αυτόν ήταν κάτι που ήθελε και έκανε και απόρησε πως εγώ ξετρελάθηκα :worry:

Ρομαντικό βρίσκω να μαγειρεύουμε μαζί... αυτός το βλέπει ως η ώρα του παιδιού :P

Εν ολίγοις νομίζω ότι ο καθένας βλέπει τον "ρομαντισμό" διαφορετικά όταν ξεφεύγουμε από τα κλισέ δείπνο, κεράκια, απαλή μουσική...

Πάντως όταν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα ή καταστάσεις που νιώθεις ότι σε ξενερώνουν ο ρομαντισμός νιώθω ότι απλά πάει περίπατο...και δεν το ψάχνεις και δεν έχεις όρεξη να το βρεις...έχεις στο μυαλό σου να λύσεις τα προβλήματα που υπάρχουν, σε αγχώνουν άλλα ώστε να εστιάσεις εκεί...

P/s:Θεωρώ απίστευτα ρομαντικό το φιλί στην βροχή κάτω από την ίδια ομπρέλα...Είμαι καλά γιατρέ μου; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμμ... ρομαντικος ειναι εκεινος που εκφραζει τα συναισθηματα του, τον ερωτα του, το παθος του, που εχει φαντασια...εκεινος που δεν εχει νικηθει απο την καθημερινοτητα...δλδ κατι παραπανω απο μια αγκαλια και μια γλυκια κουβεντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ρε κορίτσια εσείς είστε ρομαντικές; Κι αν ναι πως το εκδηλώνετε δηλαδή;

Μπήκα σε βαθιές σκέψεις σήμερα με αφορμή το ποστ της Νεράιδας:P
Στο λεξιλόγιό μου δεν υπήρχε η λέξη "ρομαντικός" αλλά το "γλυκός" "τρυφερός" και άλλα τέτοια.
Ο ρομαντισμός μου βγάζει κάτι σε ξενέρωτο σαν έννοια και μόνο:P

Δηλαδή για μένα όπως είπα μπορεί να ονομαστεί ρομαντική στιγμή από έναν παρατηρητή, η στιγμή που θα μου προσφέρει για παράδειγμα το λέλουδο, αλλά εγώ δε θα τον ονομάσω ρομαντικό.:worry:

μμμμ έχω καιρό να το σκεφτώ αυτό, καθότι η τελευταία μ σχέση ήταν πριν παρα μα παρα πολύ καιρό (όπως βλέπετε και παραπάνω, στο παρόν θέμα.. ιχ, τα χα ξεχάσει αυτά τι τα βγάλατε πάλι μπροστά μ :X), πάντως δεν απέχει πολύ από αυτό που λες...
Είναι αυθόρμητη εκδήλωση των συναισθημάτων, που μπορεί να συνοδεύεται από ρομαντικές χειρονομίες. Να σου κρατάει το χέρι ενώ περπατάτε, να σου χαρίσει ένα λουλούδι στο άσχετο, να δείτε μαζί μια ταινία που θεωρεί βλακεία (χωρίς να σου λέει συνέχεια πόσο βλακεία τη θεωρεί :p)
εμένα πχ ποτέ δεν είχε έρθει μαζί μου σε μία έκθεση ζωγραφικής, ενώ ήξερε πόσο πολύ μ αρέσει. Δεν χρειάζεται να σου φέρει τον ουρανό με τ άστρα, ούτε να κάνει κάτι που δεν έχει κάνει κανένας άλλος άνθρωπος... Απλώς να είναι αυθεντικός, και να σου δείχνει ότι το εννοεί... και ότι το κάνει για σενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
θα συμφωνήσω εύκολα με γίδι-καλυψω-κορπς ( η τελευταία σκέφτεται σαν πραγματικό παληκάρι , να πάμε στο γήπεδο καμιά μέρα - σοβαρά τώρα μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι , ευέλικτος και χαλαρός)

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για την νεραϊδα είναι μήπως εννοεί ότι ο ρομαντισμός απαιτεί και φαντασία/πρωτοβουλίες και αν δεν τα δείχνει αυτά μάλλον είναι μια τυπική συμπεριφορά προορισμένη να συντηρίσει μια συνηθισμένη επιφανειακή σχέση που απλώς την μαθαίνουμε ως πρότυπο συμπεριφοράς . Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το να την πας σε ένα εστιατόριο σου δίνει άπειρες ευκαιρίες να δείξεις ότι είσαι ρομαντικός σε χίλιες λεπτομέρειες αλλά το γεγονός ότι είναι η νόρμα για ένα ραντεβού δείχνει ότι για σένα και η άλλη είναι συνηθισμένη αφού ρομαντισμός σημαίνει καλώς ή κακώς εξιδανίκευση και άρα θεωρείς τον/την άλλη μοναδικό και άρα προσπαθε΄ςι να βρεις μοναδικά ή λιγότερο συνηθισμένα πράγματα να κάνεις μαζί του

Περα απο την πλακα, αν και πιτσιρικας :P και αγορι, το πιασες το νοημα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το να την πας σε ένα εστιατόριο σου δίνει άπειρες ευκαιρίες να δείξεις ότι είσαι ρομαντικός σε χίλιες λεπτομέρειες αλλά το γεγονός ότι είναι η νόρμα για ένα ραντεβού δείχνει ότι για σένα και η άλλη είναι συνηθισμένη αφού ρομαντισμός σημαίνει καλώς ή κακώς εξιδανίκευση και άρα θεωρείς τον/την άλλη μοναδικό και άρα προσπαθε΄ςι να βρεις μοναδικά ή λιγότερο συνηθισμένα πράγματα να κάνεις μαζί του

Εχμ... δεν θεωρώ ρομαντισμό να μου ανοίξει την πόρτα του εστιατορίου, να παραγγείλει εκείνος και για τους δυο μας, να έχει κεριά στο τραπέζι κ.ο.κ. αν ταυτόχρονα δεν με κοιτάζει στα μάτια όπως θέλω να με κοιτάζει. Κι αν έχω το τελευταίο, όλα τα άλλα αυτομάτως μου φαίνονται ασήμαντα, μικρά και λεπτομέρειες...
Δεν θεωρώ πρωτότυπο ένα ραντεβού σε εστιατόριο, δεν το θεωρώ καν ρομαντικό... Τον ρομαντισμό τον κάνουμε εμείς. :) Πιο ωραίο θα μου φαινόταν ένα χαλαρό ραντεβού στο σπίτι, αλλά να χει "μεταμορφώσει" το χώρο, παρα να βγούμε να πάμε για φαγητό στο πιο σικ εστιατόριο της Κηφισιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτά που λέτε και συ καλυψώ και συ vkey παραπάνω, δεν τα κάνει ο άλλος επειδή σας αγαπάει και θέλει να είστε ευτυχισμένες; Πρέπει να τον πούμε σώνει και ντε ρομαντικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Εχμ... δεν θεωρώ ρομαντισμό να μου ανοίξει την πόρτα του εστιατορίου, να παραγγείλει εκείνος και για τους δυο μας, να έχει κεριά στο τραπέζι κ.ο.κ. αν ταυτόχρονα δεν με κοιτάζει στα μάτια όπως θέλω να με κοιτάζει. Κι αν έχω το τελευταίο, όλα τα άλλα αυτομάτως μου φαίνονται ασήμαντα, μικρά και λεπτομέρειες...
Δεν θεωρώ πρωτότυπο ένα ραντεβού σε εστιατόριο, δεν το θεωρώ καν ρομαντικό... Τον ρομαντισμό τον κάνουμε εμείς. :) Πιο ωραίο θα μου φαινόταν ένα χαλαρό ραντεβού στο σπίτι, αλλά να χει "μεταμορφώσει" το χώρο, παρα να βγούμε να πάμε για φαγητό στο πιο σικ εστιατόριο της Κηφισιάς.

προφανώς , ο ρομαντισμός δεν είναι στο μενού του εστιατορίου να τον διαλέξουμε και να ησυχάσουμε , γι αυτό είπα να <<δείξει ότι είναι>> . Αυτό που εννοούσα είναι απλά ότι ρομαντισμό μπορείς να δείξεις παντού , δηλαδή και ότι η νεραϊδα το καταλαβαίνει αυτό : δεν θέλει να πει σε εστιατόριο δεν υπάρχει ρομαντισμός - σε δείπνο στο σπίτι υπάρχει . Απλά (μου αρέσει αυτή η λέξη) να πει ότι το να δημιουργήσεις εξαρχής κάποιες δικές σου συνθήκες είναι πιο ρομαντικό από το να τις βρεις κάπου μισοέτοιμες . Ουσιαστικά δεν νομίζω ότι διαφωνεί κάπου μαζί σας απλά είναι συναισθηματικά φορτισμένη και το λέει πιο απότομα , η Ηρώ δεν δέχεται στεγανά με τις λέξεις και καλά κάνει , η κορπς τονίζει ότι μπορεί να υπάρχουνε τύποι που θεωρούν ρομαντικά τα εστιατόρια και άρα είναι άδικο να ζητήσεις από αυτούς ως ρομαντική κίνηση το δείπνο στο σπίτι και εσύ δεν κατάλαβα πού διαφωνείς :eek: παρέθεσες κείμενο μου που δεν βρίσκω να συγκρούεται με κάτι που είπες μετά . Το ότι είπα ότι ο ρομαντισμός μπορεί να φανεί καισ το εστιατόριο - προφανώς δεν εννοούσα από το φιλοδώρημα που θα αφήσει.Απλά ότι μπορεί να μιλήσει π.χ. ρομαντικά ακόμα και αν τρώνε χαβιάρι και φουά γκρα και είναι ντυμένοι σαν να περιμένουν παπαράτσι


πού διαφωνούμε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
P/s:Θεωρώ απίστευτα ρομαντικό το φιλί στην βροχή κάτω από την ίδια ομπρέλα...Είμαι καλά γιατρέ μου; :P

Μια χαρά είσαι, κι εμένα μ' αρέσει! :D Βασικά είναι κοινό απωθημένο από ταινίες - βλέπε Notebook :p - εγώ συμβιβάζομαι και χωρίς ομπρέλα, αρκεί να 'χει βροχή! :P



Είναι ρομαντικό γιατί απλά είναι απ' τα καλύτερα παραδείγματα του "χέστηκα τι γίνεται γύρω μου, εγώ θέλω να ζήσω τη στιγμή με το κορίτσι μου".


Άιντε και στα δικά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι, κι εμένα μ' αρέσει! :D Βασικά είναι κοινό απωθημένο από ταινίες - βλέπε Notebook :p - εγώ συμβιβάζομαι και χωρίς ομπρέλα, αρκεί να 'χει βροχή! :P



Είναι ρομαντικό γιατί απλά είναι απ' τα καλύτερα παραδείγματα του "χέστηκα τι γίνεται γύρω μου, εγώ θέλω να ζήσω τη στιγμή με το κορίτσι μου".


Άιντε και στα δικά μας.
σε ζηλεύω , εγώ συμβιβάζομαι και χωρίς βροχή αρκεί να έχει ομπρέλα..


(δεν ξέρω αν σας το χω πει , αλλά λείπει ο ρεμπ και νιώθω ένα trollκενό μέσα μου)

καλυψώ περιμένω απάντηση , αν αργήσω είναι γιατί πεινάω (και όχι με πολύ ρομαντικό τρόπο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafyllenia

Νεοφερμένος

Η triantafyllenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ρομαντισμός είναι μία λέξη συνδεδεμένη με κεριά,λουλούδια, ιπποτικές πράξεις, φανταστικές,περίεργες εκπλήξεις που σε κάνουν να νιώθεις όχι μόνο υπέροχα αλλά εκείνη τη στιγμή σε πλημμυρίζουν κ από ένα ενθουσιασμό που μπορεί να τον μπερδέψεις μέσα στη ζάλη με άλλα πιο σύνθετα συναισθήματα...
Ο ρομαντισμός όμως, όπως γενικά νομίζω έχει αναφερθεί, βρίσκεται παντού.. Και πιο συγκεκριμένα? Εκεί που υπάρχει αλήθεια και συναίσθημα.. Αληθινά συναισθήματα...Κι ας μην είναι απαραίτητα αγάπη σε μια σχέση.. Ας είναι το νοιάξιμο...κι ό,τι πηγάζει από αυτό... Είναι τα μικρά αυθόρμητα πράγματα που συμβαίνουν στην καθημερινότητα και απλά την αναιρούν.. Δεν τα επιδιώκει κανείς.. Απλά τα κάνεις γιατί τα νιώθεις..Κι έτσι λειτουργεί κα η φαντασία σου και όλα..Κι όλα αυτά δημιουργούν το παραμύθι...το όνειρο! Ακόμη και όσοι μιλούν για εποχή του μη ρομαντισμού, του ρεαλισμού και της απάθειας και ισχυρίζονται πως κάθε άλλο παρά ρομαντικοί είναι αν ψάξουν βαθειά μέσα τους ίσως διακρίνουν πως ακόμη και το ζεστό,καθαρό τους βλέμμα που θα δώσουν σε κάποιους ανθρώπους της ζωής τους, ακόμη και η πιο ''κουλ'' πράξη που πηγάζει όμως από αληθινά συναισθήματα είναι ρομαντισμός.. Απλά οι όροι δεν έχουν δα και τόση σημασία...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτά που λέτε και συ καλυψώ και συ vkey παραπάνω, δεν τα κάνει ο άλλος επειδή σας αγαπάει και θέλει να είστε ευτυχισμένες; Πρέπει να τον πούμε σώνει και ντε ρομαντικό;

Τι ξεθάβω τέτοιες ώρες :P

Μάλλον...χμμμ...έχω απαντήσει ήδη :redface:
Είναι αυτό που είπα...ότι τον ρομαντισμό -αν ξεφύγουμε από τα κλισέ- το βλέπει ο ίδιος εκεί που θέλει να το δει... (κάποτε κάποιος μου είχε πει ότι το ρομαντισμό το βλέπεις ακόμα και όταν κατεβάζεται τα σκουπίδια...τότε όμως είχα γελάσει οικτρά και είχα πει...που στα κομμάτια είναι το ρομαντικό μέρος :P)

Δεν είναι μόνο οι πράξεις π.χ. λουλούδια...αλλά και ο τρόπος και η στιγμή που θα το κάνει...τι θα συμβαίνει γύρω μας που θα το κάνει τόσο ξεχωριστό για να το δω εγώ ρομαντικό...:D

Πραγματικά είμαι με έναν υπέροχο ρομαντικό άνθρωπο σε πράξεις (γιατί από λόγια πάσχουμε ακόμα αρκετά :P )...έχω βιώσει μαζί του όλα τα κλισέ των ταινιών... (κεράκια...λουλούδια...μπλουζ στο άσχετο να το χορεύουμε μόνοι μας στο σπίτι μας κλπ)
Αν με ρωτήσεις όμως πιο είναι το τελευταίο ρομαντικό πράγμα που έκανε ήταν όταν με αποκάλεσε "κορίτσι μου" μπροστά στην παρέα του...
Αυτό από μόνο του δεν είναι ρομαντικό...γιατί...χμμμ...ναι...είμαι το κορίτσι του :P
Αλλά για κάποιον σαν το αγόρι μου που το ζαργάνα μου, ζαρκάδι μου, αρκουδίτσα μου (είναι και τα κιλά των διακοπών βλέπεις :P) απλά δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο του (και ναι είναι εκνευριστικό κοντά στα 2 χρόνια το μου και τα υποκοριστικά να μην τα χρησιμοποιεί και να ακούω ένα Βίκυυυυυυυυυυυυυυυ) ...οπότε όταν το άκουσα ήταν απλά υπέροχο...ρομαντικό...αχχχχχχχχχχχχχ....είμαι ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΟΥ (έλαααααααααα δεν το ξέραμε :P)

Τώρα βέβαια που το έχει κάνει καραμέλα (και το έχω συνηθίσει)...εχμμμ...δεν είναι...τότε για εμένα ήταν απλά ρομαντικό....

Δεν ξέρω αν το εξήγησα και πολύ καλά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ρομαντισμός στις μέρες μας...

ωραίο. αγαπητό και συμπαθητικό.

υπάρχει?

ο ρομαντισμός ή υπάρχει ή δεν υπάρχει μέσα μας.
Μια κίνηση του που εκείνος θεωρεί ρομαντική εμένα ίσως μου περάσει αδιάφορη.
Και το αντίθετο.
Σήμερα που η ζωή μας έχει ανάγκη απο στέρεα πράματα κι όχι αμπελοφιλοσοφίες και γλυκανάλατα σήμερα η ζωή μας θέλει ξεκαθαρίσματα.
Σημερα που ειμαστε περισσοτερο απο ποτε ανασφαλεις δε μας λειπουν τα λουλουδια και τα κερακια.
Αλλα οι πραξεις οι σημαντικοτερες οπως η αγαπη,αληθεια, η κατανοηση και η εκτιμηση, η στηριξη και η αμοιβαια προσπαθεια.
Στις δικες μου σχεσεις εγω ζησει τον ρομαντισμο, τα λουλουδια, τα ταξιδια κ.ο.κ οχι γιατι ημαστε ρομαντικοι αλλα γιατι μας αρεσε το καλογουστο περιβαλλον. Κι εξακολουθει να μου αρεσει και να επιλεγω ανθρωπους που επισης τους αρεσει. Ειμαι ρομαντικη? maybe.. but i dont think so. but maybe και να μην το ξερω.
Ο ρομαντισμος δε βρισκεται στις βαρυγδουπες δηλωσεις.
Και στην τελική τι σημασια εχει αν ο αλλος-η ειναι ρομαντικος-η η οχι?
Σου δινει αγαπη? Ετσι οπως ξερει και θελει?
Εσυ τον ερωτευτηκες γι αυτο που ειναι. ρομαντικος η οχι, ρεαλιστης η οχι.


Σε μια σχεση ολα μετρουν και ο ρομαντισμος δε φαινεται μονο στις ερωτικες σχεσεις αλλα σε ολες. Εσυ εστιαζεις στις ερωτικες σχεσεις. Γιατι?
Θα παρεις λουλουδια σε μια φιλη? Μια σοκολατα αν νιωθει ασχημα? Θα πας μια βολτα με ενα φιλο στη παραλια να δειτε παρεα την πανσεληνο?(πλακα πλακα πολλες πανσεληνους εχουμε δει φετος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
i don't like πολλα φρου φρου, αρωματα , λουλουδικα . δεν μπορω το πολυ μπλα μπλα με βαρυκδουπες δηλωσεις. σιχαινομαι τις υποσχεσεις και την υποκρισια.

μια μερα ηταν απογευμα πηγαινα δουλεια και επιασε δυνατη βροχη. αλλοι ετρεχαν να μπουν στα αυτοκινητα αλλοι να κατεβουν να μπουν στο κτιριο και πανω στην αναπουμπουλα καθως στεκομουνα στον διαδρομο βλεπω ενα ζευγαρι ηρεμο να αγκαλιαζει ο αντρας την κοπελα και να φιλιουνται μεσα στην βροχη. τιποτα δεν τους ενοιαζε , τιποτα δεν ειχε σημμασια μονο να ειναι μαζι. δακρυσα... αυτο ειναι ρομαντισμος. η απολυτη εμπρακτη ενδειξη στοργης και αγαπης στον αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
i don't like πολλα φρου φρου, αρωματα , λουλουδικα . δεν μπορω το πολυ μπλα μπλα με βαρυκδουπες δηλωσεις. σιχαινομαι τις υποσχεσεις και την υποκρισια.

Σιχαίνεσαι τις ρομαντικές εκδηλώσεις, μάλλον γιατί μέχρι τώρα φάνηκαν φρούδες και υποκριτικές. Αν όμως δεν σταθείς απέναντί τους με καθαρό βλέμμα, αν δεν αντιμετωπίσεις κάθε νέα αγάπη απαλλαγμένη από τις εμπειρίες του παρελθόντος, δε πρόκειται ποτέ να ζήσεις μια γνήσια ρομαντική στιγμή και υπεύθυνη θα είσαι εσύ γι' αυτό, μόνο και μόνο επειδή δεν θα την αφήσεις να συμβεί κρίνοντάς την εκ των προτέρων υποκριτική. :/:

Αν κρίνω από τον εαυτό μου, έχουμε την τάση να ακυρώνουμε κάθε ρομαντική στιγμή που προηγήθηκε όταν μια σχέση πάρει την κάτω βόλτα ή φτάσει στο τέλος της.
"Αφού τώρα με εγκαταλείπεις, κάθε μορφή τρυφερότητας που μου έδειξες ήταν ψεύτικη."
Κάπως έτσι φαίνεται να σκεφτόμαστε, ακυρώνοντας τη δύναμη της στιγμής.

Έχω χαρακτηριστεί πολλάκις ως υπερβολικά ρομαντική, σε κάθε πτυχή της ζωής μου και έχω φάει τα μούτρα μου άλλες τόσες. Ενδιάμεσα βέβαια έχω αφεθεί σε ρομαντικές εκδηλώσεις που την ώρα που συνέβαιναν ήταν πραγματικές, αφού έτσι τις ένιωθα κι έτσι καθρεφτίζονταν στα μάτια των συντρόφων μου.

Αυτές οι μεμονωμένες στιγμές ρομαντισμού, αξίζουν την επιπολαιότητα της ευπιστίας, αφού δίνουν χαρά καθώς συμβαίνουν.

Χρειάζεται να ρισκάρεις για κάποια πράγματα, για να σου δοθεί η ευκαιρία να τα ζήσεις... για να βρεθείς αγκαλιά με τον καλό σου, κάτω απ' τη βροχή, και να μην υπάρχει γύρω τίποτ' άλλο πέρα απ' την αγάπη σας... :inlove: (Σκέψου από μέσα της εκείνη η κοπέλα να σκεφτόταν: "Ναι καλά, υποκριτή... :mad:")

Και για να ελαφρύνω και λίγο το κλίμα, θυμάμαι καθώς έπεφταν οι ρομαντικοί τίτλοι τέλους σε μια ταινία στο σινεμά, όπου ο πρωταγωνιστής είχε επιτέλους σμίξει με την αγαπημένη του και χέρι-χέρι αγνάντευαν το ηλιοβασίλεμα, γύρισα στη φίλη μου και της είπα:
"Μετά (το ηλιοβασίλεμα και τις γλύκες που βλέπαμε στην οθόνη) γύρισαν σπίτι τους στη μίζερη ζωή τους, εκείνος τη μάλωνε για τις δουλειές του σπιτιού και την παραμελούσε κι εκείνη πάντα ατημέλητη, γκρίνιαζε για την κακή της μοίρα με τα μπικουτί και τη ρόμπα"...

Περιττό να σας πω ότι μας άκουσε όλο το σινεμά... :hehe:

That's life people! ;)


Υ.γ.: Η ταινία ήταν το Great Expectations
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι που κορόϊδευα μια φίλη μου που μου έλεγε για τον άντρα της τα χαζορομαντικά τους, και τα έβρισκα τόσο ηλίθια και ανούσια. Έλεγα, σιγά που θα κάτσω εγώ να κάνω όλα αυτά για τον κάθε... Και μου έλεγε, κοριτσάκι, όταν θα βρεις αυτόν που θα αγαπάς, θα δεις οτι θα τα κάνεις και θα πεις κι ένα τραγούδι. Μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις!!!

Αυτή η φράση μού έμεινε, και η φίλη μου είχε δίκιο. Δεν ξύρισα μουστάκι (δεν έχω κιόλας πφφ) αλλά έγινα χαλί και με πάτησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

poyka

Νεοφερμένος

Η poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
O ρομαντισμός ειναι ωραίο να υπάρχει σε μια σχέση όταν για τον άλλον νιώθεις οτι είναι μοναδικός .Το θέμα είναι να νιώθει και ο άλλος έτσι για σένα..................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top