ΣΥΡΙΖΑ: Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.. Αν δεν κάνει ο Τσίπρας αυτά που λέει, θα τον καταδικάσεις ναι ή όχι; ...

Ναι, αν δεν
- αποκαταστήσει τα περί μετενέργειας (εργασιακές σχέσεις, συλλογικές συμβάσεις κλπ),
- επαναφέρει από το αρχείο το "σκάνδαλο Ζήμενς",
- αποκαταστήσει και βαθαίνει τις λειτουργίες του δημοκρατικού πολιτεύματος,
- διενεργήσει λογιστικό έλεγχο του χρέους,
- επαναδιαπραγματευτεί το χρέος και τους όρους αποπληρωμής του,
- φορολογήσει τους κατέχοντες, τουλάχιστον όσο και τα "συνήθη υποζύγια",
- ασκήσει πολιτικές πλήρους απασχόλησης, με παράλληλη αγαθοεργή διαχείριση της ανεργίας,
- αποκαταστήσει την προ μνημονίου "εθνική κυριαρχία" της χώρας,
- καταπολεμήσει αποτελεσματικά την εγκληματικότητα, με παράλληλη αγαθοεργή διαχείριση του μεταναστευτικού και
- απαλλάξει την κοινωνία από ένα Δημόσιο: γραφειοκρατικό, εξουσιαστικό, σπάταλο, ανορθολογικό, απολίτιστο,
κομματικοκρατικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αντιμετωπίζω κι εγώ τα ίδια ερωτήματα που θέτουν αρκετοί συμφορουμίτες, όπως τα διάβασα στα προηγούμενα ποστ του θέματος. Το κυριότερο ήταν εκείνο του Βάλντερ, το οποίο ετέθη με το παράδειγμα της 3Ε. Πράγματι, εάν κάποιος παρατηρήσει την πορεία των κομμάτων και των πολιτικών οι οποίοι ζητούν σήμερα την ψήφο μας, θα παρατηρήσει ότι ενώ το όλο κομματικό κατεστημένο της δήθεν μεταπολίτευσης έχει απαξιωθεί πλήρως στη συνείδηση του λαού, το ίδιο σύστημα, στηριζόμενο στα ίδια άτομα, καταφέρνει ακόμη να μπαλώνει τα κουρέλια του και να εκπροσωπεί "δικαιωματικά" τον ίδιο λαό, ο οποίος δεν το εμπιστεύεται. Μόνη εξαίρεση δυστυχώς η ΧΑ, η οποία όμως έβγαλε στην επιφάνεια ό,τι χειρότερο υφέρπει στον πάτο του καζανιού της κοινωνίας. Σάμπως ο κοχλασμός που προήλθε από τη φωτιά που μας άναψαν οι προδότες του δικομματισμού και κυρίως ο καταραμένος Παπαντρέο, έφερε στον αφρό όλα τα κατακάθια.

Από την αρχή είχα την άποψη ότι μέσα απ' όλη αυτήν τη διαδικασία θα έπρεπε να προκύψει κάτι νέο, με εντελώς νέα πρόσωπα, που θα προέρχονταν από τις τάξεις του λαού κι όχι από κομματικά θερμοκήπια. Πάλεψα γι' αυτήν την προοπτική, όμως δυστυχώς οι συνήθειες και οι εξαρτήσεις τόσων δεκαετιών φαίνεται ότι ακόμη κυριαρχούν. Έτσι λοιπόν, είναι δεδομένη η αμφιβολία περί του κατά πόσον ένα κόμμα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ, με συνεπή συστηματική έως σήμερα πορεία, θα κάνει μια πραγματική υπέρβαση και θα υπερασπιστεί τα πραγματικά συμφέροντα του λαού ή εάν θ' αποδείξει περίτρανα ότι ήταν κι αυτό άλλο ένα από τ' αναχώματα του σάπιου συστήματος. Πολλές φορές έχω σκεφτεί "τι δουλειά έχω εγώ σ' ένα κόμμα που περιλαμβάνει την Κατσέλη και τον Καστανίδη ή που υποστηρίζεται ανοιχτά από τον γελοίο Κουλούρη;"

Από την άλλη πλευρά, ποιες είναι οι πραγματικές επιλογές τούτη την ώρα; Να μην ψηφίσω κάποιον ΕΙΚΑΖΟΝΤΑΣ ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι μέρος του συστήματος ή ότι δεν έχει τους κατάλληλους ανθρώπους για να εφαρμόσουν το δύσκολο πρόγραμμα που απαιτείται για τη διάσωση της χώρας και τελικά να καταλήξω να πριμοδοτήσω κάποιους για τους οποίους είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι αποτελούν τον κύριο κορμό του προδοτικού κι εθελόδουλου πολιτικού κατεστημένου και που ΓΝΩΡΙΖΩ ότι πρόκειται να συνεχίσουν να με καταστρέφουν, εμένα προσωπικά, τους συντοπίτες μου και τη χώρα μου και που έχουν ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ να ξεπουλήσουν την περιουσία της χώρας σε ξένους ηγεμόνες; Πόσο λογικό μπορεί να είναι αυτό; "Επειδή εσύ μπορεί να με προδώσεις, θα υποστηρίξω εκείνον που σίγουρα θα με προδώσει", έχει τούτο κάποιο, έστω ελάχιστο, νόημα; Το μόνο που θα καταφέρω έτσι θα είναι τελικά να πριμοδοτήσω μακροπρόθεσμα τη ΧΑ, η οποία θα καταλήξει στη συνείδηση του απλού ανθρώπου ν' αποτελεί την μόνη εξωσυστημική αντιπολίτευση, πράγμα που μου φαίνεται πραγματικά αισχρό και αποτρόπαιο.

Το δεύτερο κύριο ερώτημα, το οποίο πολύ σωστά απάντησε ο Νίκος, είναι κατά πόσον θα μπορέσει ο ΣΥΡΙΖΑ να υλοποιήσει όσα λέει. Είμαι βέβαιος ότι ΔΕΝ θα μπορέσει!! Αυτό που έχει όμως σημασία, είναι ότι εάν οι άλλοι κάνουν έστω και τα μισά απ' όσα έχουν ορκιστεί στους ξένους αφεντάδες τους, η κατάσταση θα ξεφύγει από κάθε έλεγχο, τουλάχιστον από τον έλεγχο του λαού αυτής της χώρας και θα περάσει στα χέρια ξένων αποικιοκρατικών δυνάμεων, που θα μας συμπεριφερθούν όπως σε όλους τους λαούς των δημοκρατιών Μπανάνας τις οποίες έχουν δημιουργήσει σε όλο τον πλανήτη, εδώ και αρκετές δεκαετίες.

Για να το θέσω πιο ωμά, αν κι αποσπασματικά και μόνον ως παράδειγμα, θα πω ότι αυτήν τη στιγμή χρωστάω ένα χιλιάρικο για το Χαράτσι. Εάν αυτό ισχύσει για άλλα δύο χρόνια, τότε περνάω το όριο των 3000 που αποφάσισε η "υπηρεσιακή" κυβέρνηση του γιου του δοσίλογου Πικραμένου (φίλου του Γιόζεφ Γκαίμπελς και διακινητή ολόκληρου του ναζιστικού προπαγανδιστικού υλικού κατά την κατοχή, ενός ανθρώπου δηλαδή που μεγάλωσε μέσα σε πλούτη βαμμένα με το αίμα του ελληνικού λαού) και αυτομάτως χάνω το σπίτι μου. Εάν λοιπόν βγει ο εθελόδουλος Αντωνάκης, εγώ και χιλιάδες άλλοι Έλληνες, έχουμε εξασφαλισμένη περίοπτη θέση στο Hotel Αστέρια, μιας και κάθε βράδυ θα τα θαυμάζουμε, κοιμώμενοι κάτω από γέφυρες. Επίσης, το πιθανότερο είναι ότι θα ξαναδώ τον ηγέτη της φάρμας των ζώων, τον απεχθή Βενιζέλο σε θέση υπουργού, άσε τη Μητσοτάκαινα που θα βγαίνει με το σαρδόνιο χαμόγελο του πατέρα της να μας λέει πόσο καλό είναι για εμάς που υποφέρουμε και πόσο δίκαιο είναι να μας παίρνουν τα σπίτια. Ε όχι, αυτό δεν το αντέχω και δεν έχω κανένα λόγο να το πριμοδοτήσω με οποιονδήποτε τρόπο.

Ακόμη λοιπόν κι αν το μόνο που θα κάνει ο Αλέξης ως πρωθυπουργός είναι να ξεκινήσει μια διαδικασία εξόδου από τα μνημόνια και να καταργήσει τα παράνομα και παράλογα χαράτσια, είμαστε ήδη όλοι κερδισμένοι και θα υπάρχει προοπτική για το μέλλον, έστω θα πάρουμε όλοι μια ανάσα. Θα μου πει κάποιος "Μα φτάνει να ξεκινήσει απλά η διαδικασία;" Όχι δεν φτάνει, ωστόσο παρατήρησε κανείς πόσο άλλαξε το σκηνικό σε Ελλάδα και Ευρώπη, και μόνο με το αποτέλεσμα των προηγούμενων εκλογών, όταν απλά τα δύο πρώην μεγάλα κόμματα πήραν τα... τρία τους; Μέχρι και ο Βενιζέλος θυμήθηκε ότι υπάρχει περιθώριο διαπραγμάτευσης του μνημονίου. Βλέπετε ότι η Ισπανία πήρε βοήθεια για τις τράπεζές της, χωρίς να δεχτεί να μπει σε μνημόνιο; Γιατί όχι κι εμείς που να πάρει η οργή; Ακόμη και μέσα στα πλαίσια του καπιταλιστικού συστήματος, υπήρχαν και καλύτερες λύσεις από αυτό το αίσχος που μας επέβαλαν οι παπανδρεϊστές κι αυτό υπογραμμίζει το πόσο προδότες και καθάρματα είναι.

Σε τελική ανάλυση, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ένα κόμμα του 30%, απλά κατάφερε να συσπειρώσει γύρω του το μεγαλύτερο κομμάτι του αντιμνημονιακού μετώπου. Αυτό σημαίνει, ότι οι ψηφοφόροι του δεν είναι δεδομένοι σαν πρόβατα και πως εάν θέλει να παραμείνει στην κορυφή της πολιτικής πραγματικότητας, θα πρέπει να κάνει πράγματα για να ικανοποιήσει τους λόγους για τους οποίους ψηφίστηκε από τόσο κόσμο. Δεν έχει δηλαδή δικό του μηχανισμό, δεν προλαβαίνει να ταΐσει συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες, δεν έχει την πολυτέλεια χαριστικών παροχών προς ημετέρους και γνωρίζει πάρα πολύ καλά ότι το 25 από το 30% θα τον αντιμετωπίσουμε με κριτικό πνεύμα και με το δάχτυλο στη σκανδάλη. Ξέρει πολύ καλά ότι σε περίπτωση προδοσίας θα μας βρει όλους μπροστά του, με τον ίδιο τρόπο που μας βρήκε και το άθλιο δικομματικό σύστημα εδώ κι ένα χρόνο και γνωρίζει από πρώτο χέρι πόσο άσχημο θα είναι αυτό για λογαριασμό του.

Κακά τα ψέματα λοιπόν. Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ όχι επειδή τον αγάπησα ξαφνικά, όχι επειδή δεν έχω καμμία ένσταση για τη στάση και τις απόψεις του, αλλά ως στρατηγική επιλογή, μια κίνηση τακτικής, σαν να παίζω μια παρτίδα σκάκι. Οι αλλαγές δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Εδώ έχει γίνει όμως ήδη μια αρχή για ν' απεγκλωβιστεί ο κόσμος από το κλασικό δίπολο της προδοσίας και της υποτέλειας και να κινηθεί προς πιο ριζοσπαστικούς δρόμους. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το πρόβλημα είναι πανευρωπαϊκό και συνεπώς υπάρχει σημαντική πιθανότητα ένα ΟΧΙ από την ελληνική κυβέρνηση να κινήσει αλυσιδωτές θετικές εξελίξεις σε όλη την ευρωζώνη, η οποία θα πρέπει ν' αναδιπλωθεί και να βάλει νερό στο κρασί της, προκειμένου να γλιτώσει από τη διάλυση και τις τρομερές συνέπειες που αυτή θα έχει για τις ισχυρές χώρες, εκείνες δηλαδή που μέχρι στιγμής καρπώνονται την υπεραξία του Ευρώ. Η τυφλή υποστήριξη δεν έχει πλέον καμμία θέση ανάμεσά μας. Η κριτική συμπαράταξη όμως είναι αυτή τη στιγμή το ζητούμενο, καθώς το διακύβευμα είναι τεράστιο και δεν έχουμε την πολυτέλεια της αποστασιοποίησης λόγω διαφορών σε δευτερεύοντα ζητήματα. Ας δώσουμε χώρο στο νέο να δοκιμαστεί και να εξελιχθεί, ας ρίξουμε το παλιό, το καταρρακωμένο και το αποτυχημένο στον Καιάδα της πολιτικής απαξίωσης κι ας αποδείξουμε στους επικυρίαρχους και στα παπαγαλάκια τους ότι δεν πρόκειται ποτέ ξανά να υποκύψουμε σε τρομοκρατικούς εκβιασμούς, σε γκακστερικές απειλές και σε ωμά ψευδοδιλήμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Με το που έκλεισε η κάνουλα των αφελών δανείων και η βρύση μετατράπηκε σε μέγγενη, οδηγούμαστε σ' ένα σημείο που τα αιτήματα της εξουσιαζόμενης τάξης δεν μπορούν να ικανοποιηθούν απ' την άρχουσα τάξη δίχως να αμφισβητηθεί η εξουσία της. Ρωτώ απλά, τι είναι αυτό που θα έκανε τον εφοπλιστή Ρέστη να πληρώσει τους φόρους του; Θα μπορούσε να είναι μία κυβέρνηση Τσίπρα που θα καταργούσε τον αντίστοιχο νόμο του 1967; :hmm:

Η απάντηση είναι μάλλον όχι, όπως φάνηκε άλλωστε απ' την περιπαιχτική δήλωση: "για να τα πάρει πρέπει πρώτα να τα βρει". Αυτό που θα έκανε τον Ρέστη να το φυσάει και να μην κρυώνει θα ήταν μία λαϊκή επανάσταση. Ο εξαθλιωμένος λαός, οι κολασμένοι αυτής της πατρίδας που επιτέλους θα βρουν τη χειραφέτησή τους. Τις διευθύνσεις των γραφείων του τις ξέρουμε, σε όποιο μέρος της γης να πάει να κρυφτεί θα είναι μόνος, κι η χώρα απαλλαγμένη απ' την κακία του.

Οφείλουμε να είμαστε σήμερα μεταρρυθμιστές στο βαθμό που επιδιώκουμε να δημιουργήσουμε τις πιο ευνοϊκές συνθήκες και ένα όσο το δυνατό μεγαλύτερο αριθμό συνειδητοποιημένων ανθρώπων, έτσι ώστε να μπορέσει να έχει ικανοποιητική έκβαση μια λαϊκή εξέγερση ενάντια στην υφιστάμενη εξουσία και στα προνόμια. Θα φανεί δυστυχώς μετά τις εκλογές ότι οι υπάρχοντες θεσμοί δεν βελτιώνονται. Γινόμαστε εξεγερμένοι για τους καταστρέψουμε εντελώς, να καταργήσουμε κάθε μορφή, κυριαρχίας ανθρώπου από άνθρωπο και κάθε είδος παρασιτισμού πάνω στην ανθρώπινη εργασία, κι επειδή θέλουμε να το πετύχουμε αυτό όσο το δυνατό πιο γρήγορα, όσο υπάρχει ακόμα πατρίδα για να παλέψεις.

Η ψήφος στο Σύριζα είναι σαν το χαπάκι αναισθησίας που παίρνεις πριν μπεις στο χειρουργείο. Τίποτα σπουδαίο ουσιαστικά αλλά ας γίνουμε λίγο αισιόδοξοι, έστω και για ένα ΣΚ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... όλο κομματικό κατεστημένο της δήθεν μεταπολίτευσης έχει απαξιωθεί πλήρως στη συνείδηση του λαού, το ίδιο σύστημα, στηριζόμενο στα ίδια άτομα, καταφέρνει ακόμη να μπαλώνει τα κουρέλια του και να εκπροσωπεί "δικαιωματικά" τον ίδιο λαό, ο οποίος δεν το εμπιστεύεται....

Το ζήτημα λοιπόν αφορά τη σχέση, που μπορεί να αποκτήσει ο ίδιος ο λαός και η κοινωνία του, με τον εαυτό του. Εκτός πια κι αν βρίσκεται σε κατάσταση, να μην εμπιστεύεται ούτε καν τον εαυτό του/της! Αλλά πως μπορεί συμβαίνει κάτι τέτοιο, όταν πχ μπαίνει κάθε μέρα στα δημόσια μέσα μαζικής μεταφορά και ακούει από τα διάφορα megaφωνα: "Παρακαλείσθε να προσέχετε τα προσωπικά σας αντικείμενα...";;; Δυστυχώς ήδη πάσχουμε από τέτοια ενεργά φοβικά σύνδρομα στο "συλλογικό ασυνείδητό" μας, χάρη στη τριετή επιστημονικά μεθοδευμένη ψυχοπλάκωσή μας, που μόνον κάποιοι ήρωες μπορούν να κλείσουν την αυλαία αυτής της εθνοκρατικής μας τραγωδίας! ( Ελπίζω να μη χρειαστεί και μαζικά "αδικοχυμένο αίμα"! )

...Μόνη εξαίρεση δυστυχώς η ΧΑ, η οποία όμως έβγαλε στην επιφάνεια ό,τι χειρότερο υφέρπει στον πάτο του καζανιού της κοινωνίας. Σάμπως ο κοχλασμός που προήλθε από τη φωτιά που μας άναψαν οι προδότες του δικομματισμού και κυρίως ο καταραμένος Παπαντρέο, έφερε στον αφρό όλα τα κατακάθια.

...

Κάποτε διατύπωσα την εκτίμηση, ότι η ΧΑ αποτελεί εξτρίμ μηχανισμό των παρακρατικών δραστηριοτήτων, που έχουν ασκηθεί στη χώρα από το "δικομματισμό" και τους "διεθνείς πάτρωνές" του, ειδικά από την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων 2004. Υποψιάζομαι μάλιστα (όχι αβάσιμα! ), ότι στους χρηματοδότες της εκλογικής της ανόδου, μεταξύ άλλων, είναι και κύκλοι συμφερόντων, που αφενός αποτελούσαν τις "ασύμμετρες απειλές" (2006- Εύβοια και Πελοπόννησος ) και αφετέρου συνέβαλαν τα μάλλα, για να γίνει πρωθυπουργός ο ΓΑΠ. Κατά την έννοια αυτή εκτιμάται, ότι η "κοινοβουλευτική ΧΑ" είναι συγκοινωνούν δοχείο, βασικά, του ΠΑΣΟΚ. Αυτού, που κάποια ημέρα, δικαστικοί και ιστορικοί, θα φέρουν στο φως τα πεπραγμένα του: μία κανονική εκκαθάριση του δλδ, ως ένα οποιοδήποτε άλλο αστικό σωματείο(ή εταιρία μη κερδοσκοπικού σκοπού!).

Από την αρχή είχα την άποψη ότι μέσα απ' όλη αυτήν τη διαδικασία θα έπρεπε να προκύψει κάτι νέο, με εντελώς νέα πρόσωπα, που θα προέρχονταν από τις τάξεις του λαού κι όχι από κομματικά θερμοκήπια. ...

Μακάρι να φθάσουμε ως λαός και κοινωνία, να καλλιεργούμε εκτός θερμοκηπίου, τους υπηρέτες μας!

...Πάλεψα γι' αυτήν την προοπτική, όμως δυστυχώς οι συνήθειες και οι εξαρτήσεις τόσων δεκαετιών φαίνεται ότι ακόμη κυριαρχούν. Έτσι λοιπόν, είναι δεδομένη η αμφιβολία περί του κατά πόσον ένα κόμμα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ, με συνεπή συστηματική έως σήμερα πορεία, θα κάνει μια πραγματική υπέρβαση και θα υπερασπιστεί τα πραγματικά συμφέροντα του λαού ή εάν θ' αποδείξει περίτρανα ότι ήταν κι αυτό άλλο ένα από τ' αναχώματα του σάπιου συστήματος. Πολλές φορές έχω σκεφτεί "τι δουλειά έχω εγώ σ' ένα κόμμα που περιλαμβάνει την Κατσέλη και τον Καστανίδη ή που υποστηρίζεται ανοιχτά από τον γελοίο Κουλούρη;"

...

Προσωπικά όμως στο ΣΥΡΙΖΑ, ακριβώς αυτό που με έλκει είναι οι "Συνιστώσες", ως πηγή ζωής μίας χρήσιμης πάντα "Συνισταμένης". Έτσι περίπου δε νοείται και η Κοινωνία; Μακάρι ο ΣΥΡΙΖΑ να αντέξει, απ' αυτή την άποψη, από τους κινδύνους του λεγόμενου "δημοκρατικού συγκεντρωτισμού" και την εχθρότητα όλων των "παραδοσιακών κόμματων", αυξάνοντας των αριθμό των "συνιστωσών" του, μέχρι πρακτικά να καταλήξει ο αρχαιοελληνικός θεσμός της "εκκλησίας του λαού": μέχρι την άμεση δημοκρατία!

.....
Κακά τα ψέματα λοιπόν. Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ όχι επειδή τον αγάπησα ξαφνικά, όχι επειδή δεν έχω καμμία ένσταση για τη στάση και τις απόψεις του, αλλά ως στρατηγική επιλογή, μια κίνηση τακτικής, σαν να παίζω μια παρτίδα σκάκι... ... Η τυφλή υποστήριξη δεν έχει πλέον καμμία θέση ανάμεσά μας. Η κριτική συμπαράταξη όμως είναι αυτή τη στιγμή το ζητούμενο, καθώς το διακύβευμα είναι τεράστιο και δεν έχουμε την πολυτέλεια της αποστασιοποίησης λόγω διαφορών σε δευτερεύοντα ζητήματα. Ας δώσουμε χώρο στο νέο να δοκιμαστεί και να εξελιχθεί, ας ρίξουμε το παλιό, το καταρρακωμένο και το αποτυχημένο στον Καιάδα της πολιτικής απαξίωσης κι ας αποδείξουμε στους επικυρίαρχους και στα παπαγαλάκια τους ότι δεν πρόκειται ποτέ ξανά να υποκύψουμε σε τρομοκρατικούς εκβιασμούς, σε γκακστερικές απειλές και σε ωμά ψευδοδιλήμματα

Συμπαρατάσσομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αντιμετωπίζω κι εγώ τα ίδια ερωτήματα που θέτουν αρκετοί συμφορουμίτες, όπως τα διάβασα στα προηγούμενα ποστ του θέματος. Το κυριότερο ήταν εκείνο του Βάλντερ, το οποίο ετέθη με το παράδειγμα της 3Ε. Πράγματι, εάν κάποιος παρατηρήσει την πορεία των κομμάτων και των πολιτικών οι οποίοι ζητούν σήμερα την ψήφο μας, θα παρατηρήσει ότι ενώ το όλο κομματικό κατεστημένο της δήθεν μεταπολίτευσης έχει απαξιωθεί πλήρως στη συνείδηση του λαού, το ίδιο σύστημα, στηριζόμενο στα ίδια άτομα, καταφέρνει ακόμη να μπαλώνει τα κουρέλια του και να εκπροσωπεί "δικαιωματικά" τον ίδιο λαό, ο οποίος δεν το εμπιστεύεται. Μόνη εξαίρεση δυστυχώς η ΧΑ, η οποία όμως έβγαλε στην επιφάνεια ό,τι χειρότερο υφέρπει στον πάτο του καζανιού της κοινωνίας. Σάμπως ο κοχλασμός που προήλθε από τη φωτιά που μας άναψαν οι προδότες του δικομματισμού και κυρίως ο καταραμένος Παπαντρέο, έφερε στον αφρό όλα τα κατακάθια.

Από την αρχή είχα την άποψη ότι μέσα απ' όλη αυτήν τη διαδικασία θα έπρεπε να προκύψει κάτι νέο, με εντελώς νέα πρόσωπα, που θα προέρχονταν από τις τάξεις του λαού κι όχι από κομματικά θερμοκήπια. Πάλεψα γι' αυτήν την προοπτική, όμως δυστυχώς οι συνήθειες και οι εξαρτήσεις τόσων δεκαετιών φαίνεται ότι ακόμη κυριαρχούν. Έτσι λοιπόν, είναι δεδομένη η αμφιβολία περί του κατά πόσον ένα κόμμα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ, με συνεπή συστηματική έως σήμερα πορεία, θα κάνει μια πραγματική υπέρβαση και θα υπερασπιστεί τα πραγματικά συμφέροντα του λαού ή εάν θ' αποδείξει περίτρανα ότι ήταν κι αυτό άλλο ένα από τ' αναχώματα του σάπιου συστήματος. Πολλές φορές έχω σκεφτεί "τι δουλειά έχω εγώ σ' ένα κόμμα που περιλαμβάνει την Κατσέλη και τον Καστανίδη ή που υποστηρίζεται ανοιχτά από τον γελοίο Κουλούρη;"

Από την άλλη πλευρά, ποιες είναι οι πραγματικές επιλογές τούτη την ώρα; Να μην ψηφίσω κάποιον ΕΙΚΑΖΟΝΤΑΣ ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι μέρος του συστήματος ή ότι δεν έχει τους κατάλληλους ανθρώπους για να εφαρμόσουν το δύσκολο πρόγραμμα που απαιτείται για τη διάσωση της χώρας και τελικά να καταλήξω να πριμοδοτήσω κάποιους για τους οποίους είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι αποτελούν τον κύριο κορμό του προδοτικού κι εθελόδουλου πολιτικού κατεστημένου και που ΓΝΩΡΙΖΩ ότι πρόκειται να συνεχίσουν να με καταστρέφουν, εμένα προσωπικά, τους συντοπίτες μου και τη χώρα μου και που έχουν ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ να ξεπουλήσουν την περιουσία της χώρας σε ξένους ηγεμόνες; Πόσο λογικό μπορεί να είναι αυτό; "Επειδή εσύ μπορεί να με προδώσεις, θα υποστηρίξω εκείνον που σίγουρα θα με προδώσει", έχει τούτο κάποιο, έστω ελάχιστο, νόημα; Το μόνο που θα καταφέρω έτσι θα είναι τελικά να πριμοδοτήσω μακροπρόθεσμα τη ΧΑ, η οποία θα καταλήξει στη συνείδηση του απλού ανθρώπου ν' αποτελεί την μόνη εξωσυστημική αντιπολίτευση, πράγμα που μου φαίνεται πραγματικά αισχρό και αποτρόπαιο.

Το δεύτερο κύριο ερώτημα, το οποίο πολύ σωστά απάντησε ο Νίκος, είναι κατά πόσον θα μπορέσει ο ΣΥΡΙΖΑ να υλοποιήσει όσα λέει. Είμαι βέβαιος ότι ΔΕΝ θα μπορέσει!! Αυτό που έχει όμως σημασία, είναι ότι εάν οι άλλοι κάνουν έστω και τα μισά απ' όσα έχουν ορκιστεί στους ξένους αφεντάδες τους, η κατάσταση θα ξεφύγει από κάθε έλεγχο, τουλάχιστον από τον έλεγχο του λαού αυτής της χώρας και θα περάσει στα χέρια ξένων αποικιοκρατικών δυνάμεων, που θα μας συμπεριφερθούν όπως σε όλους τους λαούς των δημοκρατιών Μπανάνας τις οποίες έχουν δημιουργήσει σε όλο τον πλανήτη, εδώ και αρκετές δεκαετίες.

Για να το θέσω πιο ωμά, αν κι αποσπασματικά και μόνον ως παράδειγμα, θα πω ότι αυτήν τη στιγμή χρωστάω ένα χιλιάρικο για το Χαράτσι. Εάν αυτό ισχύσει για άλλα δύο χρόνια, τότε περνάω το όριο των 3000 που αποφάσισε η "υπηρεσιακή" κυβέρνηση του γιου του δοσίλογου Πικραμένου (φίλου του Γιόζεφ Γκαίμπελς και διακινητή ολόκληρου του ναζιστικού προπαγανδιστικού υλικού κατά την κατοχή, ενός ανθρώπου δηλαδή που μεγάλωσε μέσα σε πλούτη βαμμένα με το αίμα του ελληνικού λαού) και αυτομάτως χάνω το σπίτι μου. Εάν λοιπόν βγει ο εθελόδουλος Αντωνάκης, εγώ και χιλιάδες άλλοι Έλληνες, έχουμε εξασφαλισμένη περίοπτη θέση στο Hotel Αστέρια, μιας και κάθε βράδυ θα τα θαυμάζουμε, κοιμώμενοι κάτω από γέφυρες. Επίσης, το πιθανότερο είναι ότι θα ξαναδώ τον ηγέτη της φάρμας των ζώων, τον απεχθή Βενιζέλο σε θέση υπουργού, άσε τη Μητσοτάκαινα που θα βγαίνει με το σαρδόνιο χαμόγελο του πατέρα της να μας λέει πόσο καλό είναι για εμάς που υποφέρουμε και πόσο δίκαιο είναι να μας παίρνουν τα σπίτια. Ε όχι, αυτό δεν το αντέχω και δεν έχω κανένα λόγο να το πριμοδοτήσω με οποιονδήποτε τρόπο.

Ακόμη λοιπόν κι αν το μόνο που θα κάνει ο Αλέξης ως πρωθυπουργός είναι να ξεκινήσει μια διαδικασία εξόδου από τα μνημόνια και να καταργήσει τα παράνομα και παράλογα χαράτσια, είμαστε ήδη όλοι κερδισμένοι και θα υπάρχει προοπτική για το μέλλον, έστω θα πάρουμε όλοι μια ανάσα. Θα μου πει κάποιος "Μα φτάνει να ξεκινήσει απλά η διαδικασία;" Όχι δεν φτάνει, ωστόσο παρατήρησε κανείς πόσο άλλαξε το σκηνικό σε Ελλάδα και Ευρώπη, και μόνο με το αποτέλεσμα των προηγούμενων εκλογών, όταν απλά τα δύο πρώην μεγάλα κόμματα πήραν τα... τρία τους; Μέχρι και ο Βενιζέλος θυμήθηκε ότι υπάρχει περιθώριο διαπραγμάτευσης του μνημονίου. Βλέπετε ότι η Ισπανία πήρε βοήθεια για τις τράπεζές της, χωρίς να δεχτεί να μπει σε μνημόνιο; Γιατί όχι κι εμείς που να πάρει η οργή; Ακόμη και μέσα στα πλαίσια του καπιταλιστικού συστήματος, υπήρχαν και καλύτερες λύσεις από αυτό το αίσχος που μας επέβαλαν οι παπανδρεϊστές κι αυτό υπογραμμίζει το πόσο προδότες και καθάρματα είναι.

Σε τελική ανάλυση, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ένα κόμμα του 30%, απλά κατάφερε να συσπειρώσει γύρω του το μεγαλύτερο κομμάτι του αντιμνημονιακού μετώπου. Αυτό σημαίνει, ότι οι ψηφοφόροι του δεν είναι δεδομένοι σαν πρόβατα και πως εάν θέλει να παραμείνει στην κορυφή της πολιτικής πραγματικότητας, θα πρέπει να κάνει πράγματα για να ικανοποιήσει τους λόγους για τους οποίους ψηφίστηκε από τόσο κόσμο. Δεν έχει δηλαδή δικό του μηχανισμό, δεν προλαβαίνει να ταΐσει συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες, δεν έχει την πολυτέλεια χαριστικών παροχών προς ημετέρους και γνωρίζει πάρα πολύ καλά ότι το 25 από το 30% θα τον αντιμετωπίσουμε με κριτικό πνεύμα και με το δάχτυλο στη σκανδάλη. Ξέρει πολύ καλά ότι σε περίπτωση προδοσίας θα μας βρει όλους μπροστά του, με τον ίδιο τρόπο που μας βρήκε και το άθλιο δικομματικό σύστημα εδώ κι ένα χρόνο και γνωρίζει από πρώτο χέρι πόσο άσχημο θα είναι αυτό για λογαριασμό του.

Κακά τα ψέματα λοιπόν. Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ όχι επειδή τον αγάπησα ξαφνικά, όχι επειδή δεν έχω καμμία ένσταση για τη στάση και τις απόψεις του, αλλά ως στρατηγική επιλογή, μια κίνηση τακτικής, σαν να παίζω μια παρτίδα σκάκι. Οι αλλαγές δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Εδώ έχει γίνει όμως ήδη μια αρχή για ν' απεγκλωβιστεί ο κόσμος από το κλασικό δίπολο της προδοσίας και της υποτέλειας και να κινηθεί προς πιο ριζοσπαστικούς δρόμους. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το πρόβλημα είναι πανευρωπαϊκό και συνεπώς υπάρχει σημαντική πιθανότητα ένα ΟΧΙ από την ελληνική κυβέρνηση να κινήσει αλυσιδωτές θετικές εξελίξεις σε όλη την ευρωζώνη, η οποία θα πρέπει ν' αναδιπλωθεί και να βάλει νερό στο κρασί της, προκειμένου να γλιτώσει από τη διάλυση και τις τρομερές συνέπειες που αυτή θα έχει για τις ισχυρές χώρες, εκείνες δηλαδή που μέχρι στιγμής καρπώνονται την υπεραξία του Ευρώ. Η τυφλή υποστήριξη δεν έχει πλέον καμμία θέση ανάμεσά μας. Η κριτική συμπαράταξη όμως είναι αυτή τη στιγμή το ζητούμενο, καθώς το διακύβευμα είναι τεράστιο και δεν έχουμε την πολυτέλεια της αποστασιοποίησης λόγω διαφορών σε δευτερεύοντα ζητήματα. Ας δώσουμε χώρο στο νέο να δοκιμαστεί και να εξελιχθεί, ας ρίξουμε το παλιό, το καταρρακωμένο και το αποτυχημένο στον Καιάδα της πολιτικής απαξίωσης κι ας αποδείξουμε στους επικυρίαρχους και στα παπαγαλάκια τους ότι δεν πρόκειται ποτέ ξανά να υποκύψουμε σε τρομοκρατικούς εκβιασμούς, σε γκακστερικές απειλές και σε ωμά ψευδοδιλήμματα.


Εξέφρασες με τον καλύτερο και συντακτικά οργανωμένο τρόπο ό,τι ατάκτως απασχολούσε το νου μας.
Έγραψες και έσκισες.
Περιττό να πω ότι έχει φύγει fwd σε mail. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πάμε μωρή αρρώστια!!!Έτσι χώσε .Θέλω την γενέτειρα μου με τη δύναμη του λαού και όχι με τη δύναμη των λίγων .Την επόμενη φορά που θα κατέβω Ελλάδα θέλω γαμώτη μου την ελπίδα να κυριαρχεί.


Χώσε μαρή Άλεξ.Το νέο σποτάκι του ΣΥΡΙΖΑ που μόλις βγήκε στο νετ.Δείτε μόνο τη γλώσσα που χρησιμοποιεί :clapup::clapup::clapup:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Όχι, εγώ τουλάχιστον δε μετανιώνω, ούτε για τις προηγούμενες εκλογές ούτε για αυτές. Προσωπικά έχω πει δεν ελπίζω σε κάτι τρελό, απλά θέλω να μαθαίνουμε λίγο να αλλάζουμε, να μην υποκύπτουμε σε τρομολαγνείες του στυλ, κι αν γίνει έτσι ή αλλιώς. Μακάρι ο ΣΥΡΙΖΑ να βγει, κι ας είναι και κατώτερος των περιστάσεων, να αλλάξει λίγο το σκηνικό, να δούμε κάτι καινούργιο, κι αν αποδειχτεί μάπα τελείως, θα στραφώ αλλού, αλλά επειδή πρώτα θα ΞΕΡΩ με τι έχω να κάνω και δε θα είναι επειδή έχω υποκύψει σε ψευτοδιλλήματα "μνημόνιο ή δραχμή".
"Να μπεί στο καζάνι του φτυσίματος δηλαδή μαζί με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ". Σύμφωνοι, μακάρι να γινόταν αυτο, αλλά το ξέρεις πολύ καλά ότι δε γίνεται. Με τα τωρινά δεδομένα ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ έπρεπε να ήταν σε μονοψήφια ποσοστά. Ο κόσμος όμως δεν καταδικάζει, παρά υποκύπτει σε απειλές έτσι λυπάμαι αλλά αρχίδια αλλαγές θα πετύχουμε. Το λέω ανοιχτά πρέπει να είσαι πολύ στόκος για να ψηφίσεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ έπειτα από όλα αυτά ελπίζοντας σε κάτι διαφορετικό. Ψήφισε Δράση, ΑνΕλλ έστω. Αλλά όχι να είσαι συμμαχείς με αυτόν που έφερε τη χώρα ως εδώ και μετά να έχεις και το θράσος να μιλάς για το "ανέφικτο πρόγραμμα" του Τσίπρα".

Και για αν απαντήσω και ευθέως ακόμη κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ αποδειχτεί χειρότερος από ΝΔ-ΠΑΣΟΚ απλά ΔΕΝ πρόκειται και δεν θα ήθελα να ξανά βγουν αυτοί οι 2. Πάμε σε κάτι άλλο, μικρό κόμμα, εξωκοινοβουλευτικό. Επιλογές υπάρχουν και είναι πολύ κοντά από όσο φανταζόμαστε. Η ΧΑ από κόμμα του 0.5% εκτοξεύτηκε στο 7%, ε το ίδιο μπορεί να γίνει και για όλους τους υπόλοιπους.

Βασίλη μου, η Δράση είναι μνημονιακό κόμμα, άρα εκ των πραγμάτων δεν αποτελεί πλέον επιλογή μου όσο κι αν οι υπόλοιπες προτάσεις του συμπίπτουν με τις καπιταλιστικές μου απόψεις. Φυσικά και δεν ενθαρρύνω καμία επιστροφή στη ΝΔ και στο ΠΑΣΟΚ αν το ΣΥΡΙΖΑ αποτύχει. Θεωρώ πως ότι αποτυγχάνει πρέπει να μπαίνει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, μόνιμα.

τελειως ακυρη αστοχη και με μια ,θα τολμουσα να πω, provocateur διαθεση ερωτηση.

Η απαντηση ειναι και πρεπει να ειναι ναι! Ο πυρηνας της λαικης συνειδησης ειναι και πρεπει να ειναι η διαρκης αμφισβητηση. Ειτε το κομμα που θα βγει λεγεται ΣυΡιΖα ειτε ΚΚΕ ειτε Ανταρσυα ειτε δεν ξερω γω ποιο αλλο (αναφερομαι παντα στον αναφερομενο ως αριστερο ιδεολογικο χωρο) δεν σημαινει πως αυτοματα θα λυθουν τα προβληματα μας. Ισα ισα που τοτε θα ειναι πιο εντονη η αναγκη της αμφισβητησης καθως θα ειναι μια κυβερνηση η οποια (θεωρητικα παντα) θα εξυπηρετει να συμφεροντα της κοινωνιας και οχι των μεγαλολεφταδων οπως θα συμβει με μια αστικη φιλελευθερη κυβερνηση. Εκτος αμα πιστευει κανεις οτι το καθηκον του σαν πολιτης τελειωνει στις εκλογες.

Αυτη ειναι η πραγματικη δημοκρατια.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι όταν ξεκινάς το μήνυμά σου κατηγορώντας τον άλλο ότι προσπαθεί να σπείρει τη διχόνοια και την ταραχή σε ένα thread, τον προδιαθέτεις αρνητικά απέναντι σε όλο σου το πόστ. Παρόλαυτά θα σου πω ότι όχι, τουλάχιστον εγώ δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε να φιλτράρουμε απόψεις και να απαντάμε όχι με βάση ποιός το είπε, αλλά με βάση το τί ειπώθηκε κι αν είναι σωστό ή λάθος, ακόμα κι από κάποιον που δεν συμπαθούμε σαν πρόσωπο.

Για να προχωρήσω στην ουσία της απάντησης, όχι δεν θεωρώ ότι είναι άκυρη, ούτε άστοχη μια ερώτηση η οποία κινείται ακριβώς στο πνεύμα της διαρκούς αμφισβήτισης την οποία πολύ σωστά εκφράζεις στο υπόλοιπο μήνυμά σου. Αν ήταν όντως άκυρη, άστοχη και δίχως προσφορά στο διάλογο, ερώτηση δεν θα έκανε τον κόπο να απαντήσει κανείς σε αυτή. Οφείλουμε να ξεχωρίζουμε τους πραγματικούς συνειδητοποιημένους ψηφοφόρους από τους ασυνείδητους και τους πορωμένους πολωτικούς προπαγανδιστές που δεν ακούνε τίποτε άλλο πέρα από τη φωνή τους, ακόμα κι αν αυτοί είναι νεοδημοκράτες, ΔΗΜΑΡίτες ή ΣΥΡΙΖαίοι.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει μεγαλύτερη ζημιά για το ΣΥΡΙΖΑ και για την προσπάθεια αλλαγής, από το να συμπεριλάβει στους κόλπους και στις κάλπες του πολωτικά και παρωπιδισμένα άτομα. Το λέω ειλικρινά. Προτιμώ να ψηφίσει όλος ο λαός ΣΥΡΙΖΑ αρκεί να το κάνει από συνείδηση κι όχι από τυφλή υποταγή στο νέο, στο ανατρεπτικό, στο σέξυ Αλέξη Τσίπρα και λοιπές μπούρδες.

Ειδικά δε, όταν όλο αυτό γίνεται μέσω νετ που δεν ξέρεις ποιός είναι ο μπήξε που έχει τόση πόρωση με τον σέξυ Αλέξη και τι παίζει από πίσω απ' την τόση επιμονή, οφείλεις να τον ξεχωρίσεις από τον δήξε που το ρίχνει Τσίπρα γιατί κοντεύουν τα χαράτσια να του πάρουν το σπίτι. Είναι σα να συγκρίνουμε το λίπασμα με ένα παστίτσιο.

Τέλοσπάντων, για να μη σε κουράζω με την εμβόλιμη κριτική για απόψεις άλλων στην απάντηση σε σένα, να πω ότι καταλήγεις σωστά και σύμφωνα με τις ηθικές μου και τις αξίες μου, και τολμώ να πω και με τις ανησυχίες μου.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι πολύ εύκολη η απάντηση στο ερώτημά σου. Εγώ θεωρώ δεδομένο ότι δεν πρόκειται να κάνει όσα λέει κι όμως θα τον ψηφίσω. Για να ξεβρομίσει ο τόπος απ' το παλαιοκομματικό κράτος, να αλλάξουν πρόσωπα και να περάσει το Αντιμνημονιακό μήνυμα. Το πιο σημαντικό, αυτό το +50 στις βουλευτικές καρέκλες να μην το καρπωθεί ο κάθε εθελόδουλος Πλεύρης, Βορίδης, Άδωνης αλλά να πάει σε νέα, άφθαρτα πρόσωπα.

Μετά θα γραφτώ στο ΕΠΑΜ για να γυρίσουμε σε Εθνικό Νόμισμα με το σωστό τρόπο και στις μεθεπόμενες θα ψηφίσω ΑΝΤΑΡΣΥΑ για να στείλω τους αντιφρονούντες στη Γυάρο. :P



Ψεύτικη η εικόνα της κατάρρευσης της οικονομίας
Μη ψαρώνεις, όλα είναι αναστρέψιμα, αν γίνουν με το σωστό τρόπο.

Νίκο αν και σε εκτιμώ ιδιαίτερα για τις απόψεις σου, η πρότασή σου για τους αντιφρονούντες με ξύνισε και ελπίζω να είναι απλό χιούμορ αν κρίνω από το γλωσσίδι.


Κατα τ' άλλα συμφωνώ με την αντιδραστικότητα της πρώτης παραγράφου σου, αν και δεν πιστεύω ότι όλοι στο ΣΥΡΙΖΑ είναι άφθαρτοι. Θεωρώ ότι άνθρωπος που έχει θητεύσει στην Ελληνική Βουλή έστω και για μια ημέρα, πριν το 2012, οτι έχει φθαρεί άμεσα ή έστω και έμμεσα. Αυτή η άποψη ενισχύεται πολύ δε περισσότερο από το γεγονός ότι η πληροφόρηση που έχει ο λαός για τους πολιτευόμενους και εν δυνάμει βουλευτές του κάθε κόμματος, είναι περιορισμένη και ασύμμετρη. Δεν μπορούμε κοινώς, να γνωρίζουμε αν και οι αυριανοί 300 ήταν όλοι "καλά και φρόνιμα παιδιά" και "αγνοί αγωνιστές". Άλλοι είναι, άλλοι μπορεί να μην είναι. Από κάθε κόμμα.

Δεν ψαρώνω για την οικονομία. Το ψάρι δεν πνίγεται στη θάλασσά του. Ανησυχώ για το αν υπάρχει όντως άνθρωπος να κάνει τα πράγματα με το σωστό τρόπο.

Ναι, αν δεν
- αποκαταστήσει τα περί μετενέργειας (εργασιακές σχέσεις, συλλογικές συμβάσεις κλπ),
- επαναφέρει από το αρχείο το "σκάνδαλο Ζήμενς",
- αποκαταστήσει και βαθαίνει τις λειτουργίες του δημοκρατικού πολιτεύματος,
- διενεργήσει λογιστικό έλεγχο του χρέους,
- επαναδιαπραγματευτεί το χρέος και τους όρους αποπληρωμής του,
- φορολογήσει τους κατέχοντες, τουλάχιστον όσο και τα "συνήθη υποζύγια",
- ασκήσει πολιτικές πλήρους απασχόλησης, με παράλληλη αγαθοεργή διαχείριση της ανεργίας,
- αποκαταστήσει την προ μνημονίου "εθνική κυριαρχία" της χώρας,
- καταπολεμήσει αποτελεσματικά την εγκληματικότητα, με παράλληλη αγαθοεργή διαχείριση του μεταναστευτικού και
- απαλλάξει την κοινωνία από ένα Δημόσιο: γραφειοκρατικό, εξουσιαστικό, σπάταλο, ανορθολογικό, απολίτιστο,
κομματικοκρατικό!

Μου άρεσε πολύ το πόστ σου Νωέα διότι απάντησες με συγκεκριμένα σημεία στην ερώτησή μου. Πολύ συγκεκριμένος, απλός και σαφής.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι συγκεκριμένο:

Μιλάς για δημόσιο στο τέλος και την ανάγκη να "απαλλάξει την κοινωνία από ένα Δημόσιο: γραφειοκρατικό, εξουσιαστικό, σπάταλο, ανορθολογικό, απολίτιστο, κομματικοκρατικό!" και συμφωνώ μαζί σου. Μακάρι να το κάνει.

Ρωτάω λοιπόν...

Οι 100.000 προσλήψεις που έχει υποσχεθεί, πως θα βοηθήσουν να ελαφρυνθεί το ήδη βεβαρυμένο δημόσιο; Το ίδιο και με την κατάργηση των Συμπράξεων Δημοσίου-Ιδιωτικού τομέα, σε τι θα βοηθήσει αυτό; Θα γίνει το κράτος τόσο καλός και ανταγωνιστικός επενδυτής/επιχειρηματίας;


Αντιμετωπίζω κι εγώ τα ίδια ερωτήματα που θέτουν αρκετοί συμφορουμίτες, όπως τα διάβασα στα προηγούμενα ποστ του θέματος. Το κυριότερο ήταν εκείνο του Βάλντερ, το οποίο ετέθη με το παράδειγμα της 3Ε. Πράγματι, εάν κάποιος παρατηρήσει την πορεία των κομμάτων και των πολιτικών οι οποίοι ζητούν σήμερα την ψήφο μας, θα παρατηρήσει ότι ενώ το όλο κομματικό κατεστημένο της δήθεν μεταπολίτευσης έχει απαξιωθεί πλήρως στη συνείδηση του λαού, το ίδιο σύστημα, στηριζόμενο στα ίδια άτομα, καταφέρνει ακόμη να μπαλώνει τα κουρέλια του και να εκπροσωπεί "δικαιωματικά" τον ίδιο λαό, ο οποίος δεν το εμπιστεύεται. Μόνη εξαίρεση δυστυχώς η ΧΑ, η οποία όμως έβγαλε στην επιφάνεια ό,τι χειρότερο υφέρπει στον πάτο του καζανιού της κοινωνίας. Σάμπως ο κοχλασμός που προήλθε από τη φωτιά που μας άναψαν οι προδότες του δικομματισμού και κυρίως ο καταραμένος Παπαντρέο, έφερε στον αφρό όλα τα κατακάθια.

Από την αρχή είχα την άποψη ότι μέσα απ' όλη αυτήν τη διαδικασία θα έπρεπε να προκύψει κάτι νέο, με εντελώς νέα πρόσωπα, που θα προέρχονταν από τις τάξεις του λαού κι όχι από κομματικά θερμοκήπια. Πάλεψα γι' αυτήν την προοπτική, όμως δυστυχώς οι συνήθειες και οι εξαρτήσεις τόσων δεκαετιών φαίνεται ότι ακόμη κυριαρχούν. Έτσι λοιπόν, είναι δεδομένη η αμφιβολία περί του κατά πόσον ένα κόμμα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ, με συνεπή συστηματική έως σήμερα πορεία, θα κάνει μια πραγματική υπέρβαση και θα υπερασπιστεί τα πραγματικά συμφέροντα του λαού ή εάν θ' αποδείξει περίτρανα ότι ήταν κι αυτό άλλο ένα από τ' αναχώματα του σάπιου συστήματος. Πολλές φορές έχω σκεφτεί "τι δουλειά έχω εγώ σ' ένα κόμμα που περιλαμβάνει την Κατσέλη και τον Καστανίδη ή που υποστηρίζεται ανοιχτά από τον γελοίο Κουλούρη;"

Από την άλλη πλευρά, ποιες είναι οι πραγματικές επιλογές τούτη την ώρα; Να μην ψηφίσω κάποιον ΕΙΚΑΖΟΝΤΑΣ ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι μέρος του συστήματος ή ότι δεν έχει τους κατάλληλους ανθρώπους για να εφαρμόσουν το δύσκολο πρόγραμμα που απαιτείται για τη διάσωση της χώρας και τελικά να καταλήξω να πριμοδοτήσω κάποιους για τους οποίους είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι αποτελούν τον κύριο κορμό του προδοτικού κι εθελόδουλου πολιτικού κατεστημένου και που ΓΝΩΡΙΖΩ ότι πρόκειται να συνεχίσουν να με καταστρέφουν, εμένα προσωπικά, τους συντοπίτες μου και τη χώρα μου και που έχουν ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ να ξεπουλήσουν την περιουσία της χώρας σε ξένους ηγεμόνες; Πόσο λογικό μπορεί να είναι αυτό; "Επειδή εσύ μπορεί να με προδώσεις, θα υποστηρίξω εκείνον που σίγουρα θα με προδώσει", έχει τούτο κάποιο, έστω ελάχιστο, νόημα; Το μόνο που θα καταφέρω έτσι θα είναι τελικά να πριμοδοτήσω μακροπρόθεσμα τη ΧΑ, η οποία θα καταλήξει στη συνείδηση του απλού ανθρώπου ν' αποτελεί την μόνη εξωσυστημική αντιπολίτευση, πράγμα που μου φαίνεται πραγματικά αισχρό και αποτρόπαιο.

Το δεύτερο κύριο ερώτημα, το οποίο πολύ σωστά απάντησε ο Νίκος, είναι κατά πόσον θα μπορέσει ο ΣΥΡΙΖΑ να υλοποιήσει όσα λέει. Είμαι βέβαιος ότι ΔΕΝ θα μπορέσει!! Αυτό που έχει όμως σημασία, είναι ότι εάν οι άλλοι κάνουν έστω και τα μισά απ' όσα έχουν ορκιστεί στους ξένους αφεντάδες τους, η κατάσταση θα ξεφύγει από κάθε έλεγχο, τουλάχιστον από τον έλεγχο του λαού αυτής της χώρας και θα περάσει στα χέρια ξένων αποικιοκρατικών δυνάμεων, που θα μας συμπεριφερθούν όπως σε όλους τους λαούς των δημοκρατιών Μπανάνας τις οποίες έχουν δημιουργήσει σε όλο τον πλανήτη, εδώ και αρκετές δεκαετίες.

Για να το θέσω πιο ωμά, αν κι αποσπασματικά και μόνον ως παράδειγμα, θα πω ότι αυτήν τη στιγμή χρωστάω ένα χιλιάρικο για το Χαράτσι. Εάν αυτό ισχύσει για άλλα δύο χρόνια, τότε περνάω το όριο των 3000 που αποφάσισε η "υπηρεσιακή" κυβέρνηση του γιου του δοσίλογου Πικραμένου (φίλου του Γιόζεφ Γκαίμπελς και διακινητή ολόκληρου του ναζιστικού προπαγανδιστικού υλικού κατά την κατοχή, ενός ανθρώπου δηλαδή που μεγάλωσε μέσα σε πλούτη βαμμένα με το αίμα του ελληνικού λαού) και αυτομάτως χάνω το σπίτι μου. Εάν λοιπόν βγει ο εθελόδουλος Αντωνάκης, εγώ και χιλιάδες άλλοι Έλληνες, έχουμε εξασφαλισμένη περίοπτη θέση στο Hotel Αστέρια, μιας και κάθε βράδυ θα τα θαυμάζουμε, κοιμώμενοι κάτω από γέφυρες. Επίσης, το πιθανότερο είναι ότι θα ξαναδώ τον ηγέτη της φάρμας των ζώων, τον απεχθή Βενιζέλο σε θέση υπουργού, άσε τη Μητσοτάκαινα που θα βγαίνει με το σαρδόνιο χαμόγελο του πατέρα της να μας λέει πόσο καλό είναι για εμάς που υποφέρουμε και πόσο δίκαιο είναι να μας παίρνουν τα σπίτια. Ε όχι, αυτό δεν το αντέχω και δεν έχω κανένα λόγο να το πριμοδοτήσω με οποιονδήποτε τρόπο.

Ακόμη λοιπόν κι αν το μόνο που θα κάνει ο Αλέξης ως πρωθυπουργός είναι να ξεκινήσει μια διαδικασία εξόδου από τα μνημόνια και να καταργήσει τα παράνομα και παράλογα χαράτσια, είμαστε ήδη όλοι κερδισμένοι και θα υπάρχει προοπτική για το μέλλον, έστω θα πάρουμε όλοι μια ανάσα. Θα μου πει κάποιος "Μα φτάνει να ξεκινήσει απλά η διαδικασία;" Όχι δεν φτάνει, ωστόσο παρατήρησε κανείς πόσο άλλαξε το σκηνικό σε Ελλάδα και Ευρώπη, και μόνο με το αποτέλεσμα των προηγούμενων εκλογών, όταν απλά τα δύο πρώην μεγάλα κόμματα πήραν τα... τρία τους; Μέχρι και ο Βενιζέλος θυμήθηκε ότι υπάρχει περιθώριο διαπραγμάτευσης του μνημονίου. Βλέπετε ότι η Ισπανία πήρε βοήθεια για τις τράπεζές της, χωρίς να δεχτεί να μπει σε μνημόνιο; Γιατί όχι κι εμείς που να πάρει η οργή; Ακόμη και μέσα στα πλαίσια του καπιταλιστικού συστήματος, υπήρχαν και καλύτερες λύσεις από αυτό το αίσχος που μας επέβαλαν οι παπανδρεϊστές κι αυτό υπογραμμίζει το πόσο προδότες και καθάρματα είναι.

Σε τελική ανάλυση, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ένα κόμμα του 30%, απλά κατάφερε να συσπειρώσει γύρω του το μεγαλύτερο κομμάτι του αντιμνημονιακού μετώπου. Αυτό σημαίνει, ότι οι ψηφοφόροι του δεν είναι δεδομένοι σαν πρόβατα και πως εάν θέλει να παραμείνει στην κορυφή της πολιτικής πραγματικότητας, θα πρέπει να κάνει πράγματα για να ικανοποιήσει τους λόγους για τους οποίους ψηφίστηκε από τόσο κόσμο. Δεν έχει δηλαδή δικό του μηχανισμό, δεν προλαβαίνει να ταΐσει συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες, δεν έχει την πολυτέλεια χαριστικών παροχών προς ημετέρους και γνωρίζει πάρα πολύ καλά ότι το 25 από το 30% θα τον αντιμετωπίσουμε με κριτικό πνεύμα και με το δάχτυλο στη σκανδάλη. Ξέρει πολύ καλά ότι σε περίπτωση προδοσίας θα μας βρει όλους μπροστά του, με τον ίδιο τρόπο που μας βρήκε και το άθλιο δικομματικό σύστημα εδώ κι ένα χρόνο και γνωρίζει από πρώτο χέρι πόσο άσχημο θα είναι αυτό για λογαριασμό του.

Κακά τα ψέματα λοιπόν. Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ όχι επειδή τον αγάπησα ξαφνικά, όχι επειδή δεν έχω καμμία ένσταση για τη στάση και τις απόψεις του, αλλά ως στρατηγική επιλογή, μια κίνηση τακτικής, σαν να παίζω μια παρτίδα σκάκι. Οι αλλαγές δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Εδώ έχει γίνει όμως ήδη μια αρχή για ν' απεγκλωβιστεί ο κόσμος από το κλασικό δίπολο της προδοσίας και της υποτέλειας και να κινηθεί προς πιο ριζοσπαστικούς δρόμους. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το πρόβλημα είναι πανευρωπαϊκό και συνεπώς υπάρχει σημαντική πιθανότητα ένα ΟΧΙ από την ελληνική κυβέρνηση να κινήσει αλυσιδωτές θετικές εξελίξεις σε όλη την ευρωζώνη, η οποία θα πρέπει ν' αναδιπλωθεί και να βάλει νερό στο κρασί της, προκειμένου να γλιτώσει από τη διάλυση και τις τρομερές συνέπειες που αυτή θα έχει για τις ισχυρές χώρες, εκείνες δηλαδή που μέχρι στιγμής καρπώνονται την υπεραξία του Ευρώ. Η τυφλή υποστήριξη δεν έχει πλέον καμμία θέση ανάμεσά μας. Η κριτική συμπαράταξη όμως είναι αυτή τη στιγμή το ζητούμενο, καθώς το διακύβευμα είναι τεράστιο και δεν έχουμε την πολυτέλεια της αποστασιοποίησης λόγω διαφορών σε δευτερεύοντα ζητήματα. Ας δώσουμε χώρο στο νέο να δοκιμαστεί και να εξελιχθεί, ας ρίξουμε το παλιό, το καταρρακωμένο και το αποτυχημένο στον Καιάδα της πολιτικής απαξίωσης κι ας αποδείξουμε στους επικυρίαρχους και στα παπαγαλάκια τους ότι δεν πρόκειται ποτέ ξανά να υποκύψουμε σε τρομοκρατικούς εκβιασμούς, σε γκακστερικές απειλές και σε ωμά ψευδοδιλήμματα.

Ακριβώς η απάντηση που περίμενα όταν έκανα την ερώτησή μου. Αυτό ήθελα ακριβώς, μαζί με του Νωέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Νίκο αν και σε εκτιμώ ιδιαίτερα για τις απόψεις σου, η πρότασή σου για τους αντιφρονούντες με ξύνισε και ελπίζω να είναι απλό χιούμορ αν κρίνω από το γλωσσίδι.

Έλα ρε, σιγά μην το εννοώ. :P Έμμεση αναφορά ήταν σε κάτι άλλους τύπους εδώ μέσα που παρουσιάζουν την αντισυστημική Αριστερά ως δράκουλα των Καρπαθίων που θα τους πιει το αίμα.

Κατα τ' άλλα συμφωνώ με την αντιδραστικότητα της πρώτης παραγράφου σου, αν και δεν πιστεύω ότι όλοι στο ΣΥΡΙΖΑ είναι άφθαρτοι. Θεωρώ ότι άνθρωπος που έχει θητεύσει στην Ελληνική Βουλή έστω και για μια ημέρα, πριν το 2012, οτι έχει φθαρεί άμεσα ή έστω και έμμεσα. Αυτή η άποψη ενισχύεται πολύ δε περισσότερο από το γεγονός ότι η πληροφόρηση που έχει ο λαός για τους πολιτευόμενους και εν δυνάμει βουλευτές του κάθε κόμματος, είναι περιορισμένη και ασύμμετρη. Δεν μπορούμε κοινώς, να γνωρίζουμε αν και οι αυριανοί 300 ήταν όλοι "καλά και φρόνιμα παιδιά" και "αγνοί αγωνιστές". Άλλοι είναι, άλλοι μπορεί να μην είναι. Από κάθε κόμμα.

Κοίτα όλα είναι σχετικά στη ζωή. Άφθαρτος δεν είναι κανείς γιατί όλοι κάποια στιγμή πεθαίνουμε. Σε σχέση με το θάνατο κάθε πολιτικός είναι φθαρμένος, ολοένα πιο κοντά του. Σε σχέση με την Ντοράκλα, ένας πρωτοεμφανιζόμενος βουλευτής του Σύριζα είναι άφθαρτος και με διαφορά! 8) Αν εννοείς ότι το σύστημα διαφθείρει ούτως ή άλλως οπότε με το που θα παρουσιαστούν τα νεόπουλα, τσουπ, θ' αρχίσουν να ζέχνουν σαν τα γουρουνάκια, αυτό ναι, δεν ξέρω, μπορεί και να συμβαίνει. Είναι όμως τόσο φορτισμένες οι συνθήκες που όλοι κοιτάνε να ξεπλύνουν τη βρώμα τους. Όσοι έχουν λιγότερη, θα την σκαπουλάρουν πιο ανώδυνα.

Δεν ψαρώνω για την οικονομία. Το ψάρι δεν πνίγεται στη θάλασσά του. Ανησυχώ για το αν υπάρχει όντως άνθρωπος να κάνει τα πράγματα με το σωστό τρόπο.

Υπάρχει λαός, εγώ εσύ ο δίπλα. Εμείς θα τους πιέσουμε, θα τους βάλουμε το αγγούρι στον πισινό και θα σχιστούν να κάνουν το σωστό. Ήδη η Λαγκάρντ μιξοκλαίει γιατί οι Έλληνες λέει δεν πληρώνουν φόρους και ο Πικραμένος εκτός από πολιτικό πραξικόπημα που κάνει υπογράφοντας συμβάσεις ως υπηρεσιακός πρωθυπουργός, τρομοκρατεί με ποινικές διώξεις. Όταν θα τρομοκρατήσει το δικό του κωλαράκι όμως ο λαός, εκεί θα γελάμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Έλα ρε, σιγά μην το εννοώ. :P Έμμεση αναφορά ήταν σε κάτι άλλους τύπους εδώ μέσα που παρουσιάζουν την αντισυστημική Αριστερά ως δράκουλα των Καρπαθίων που θα τους πιει το αίμα.
Κοίτα όλα είναι σχετικά στη ζωή. Άφθαρτος δεν είναι κανείς γιατί όλοι κάποια στιγμή πεθαίνουμε. Σε σχέση με το θάνατο κάθε πολιτικός είναι φθαρμένος, ολοένα πιο κοντά του. Σε σχέση με την Ντοράκλα, ένας πρωτοεμφανιζόμενος βουλευτής του Σύριζα είναι άφθαρτος και με διαφορά! 8) Αν εννοείς ότι το σύστημα διαφθείρει ούτως ή άλλως οπότε με το που θα παρουσιαστούν τα νεόπουλα, τσουπ, θ' αρχίσουν να ζέχνουν σαν τα γουρουνάκια, αυτό ναι, δεν ξέρω, μπορεί και να συμβαίνει. Είναι όμως τόσο φορτισμένες οι συνθήκες που όλοι κοιτάνε να ξεπλύνουν τη βρώμα τους. Όσοι έχουν λιγότερη, θα την σκαπουλάρουν πιο ανώδυνα.



Υπάρχει λαός, εγώ εσύ ο δίπλα. Εμείς θα τους πιέσουμε, θα τους βάλουμε το αγγούρι στον πισινό και θα σχιστούν να κάνουν το σωστό. Ήδη η Λαγκάρντ μιξοκλαίει γιατί οι Έλληνες λέει δεν πληρώνουν φόρους και ο Πικραμένος εκτός από πολιτικό πραξικόπημα που κάνει υπογράφοντας συμβάσεις ως υπηρεσιακός πρωθυπουργός, τρομοκρατεί με ποινικές διώξεις. Όταν θα τρομοκρατήσει το δικό του κωλαράκι όμως ο λαός, εκεί θα γελάμε! :D
Όσο για το αγγούρι νικολάκη, μας τόχουν χωμένο πολύ-πολύ βαθειά....:P:P Μόνο με εγχείρηση βγαίνει (όπως ο Καρκίνος),αλλά απο τη δευτέρα θα δούμε αν η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής απεβίωσε λόγω της ανεπάρκειας του όλου χειρουργικού τήμ, της υπεραισιοδοξίας του σέξυ μαέστρου (3το ετούς αιώνιου φοιτητάκου με ¨καλή πρόθεση") αλλά χωρίς εμπειρία στην περίπτωση σηψαιμίας/γάγγραινας, λόγω μακροχρόνιας χρήσης κομματικών ναρκοληπτικών ιδεοληψιών του ασθενή, αλλά και εκτεταμένης ρύπανσης απο σκουπίδια και μικρόβια στο σπίτι του αλλά ακόμη και στο χειρουργείο, που αφέθηκαν να υπάρχουν ασύδοτα και να πολλαπλάσιάζονται, λόγω ασύγγνωστης και πάλι ελληνικής αβελτηρίας (αναβλητικότητας/ωχ.αδερφισμού/δε.βαριέσαι/κρίμα.είναι) φιλοζωίας;;; + φιλανθρωπίας!! με πινελιές ηθικής και πνευματικής κατρακύλας......:mad::mad::mad: Κάποιοι με λέτε ότι σας κατέβει... εγώ λέω ότι γράφει η ιστορία (όχι των νικητών)μην βιαστείτε, διαβάστε αντί να μασάτε εγκληματικό κομμ.τικό κουτόχορτο.
ΥΓ: Ασύγγνωστο έγκλημα εδώ: https://el.wikipedia.org/wiki/Γεώργιος_Γιαννούλης
... [4] Εκτελέσθηκε τον Αύγουστο του 1948 παρά την δεύτερη έγγραφη δήλωσή του:... ότι ορκίστηκα στο κόμμα πως με το το αίμα μουγ[›] θα ξεπλύνω το στίγμα αυτό, κατ΄εντολήν της πολιτικής ηγεσίας του ΔΣΕ και ύστερα από σοβαρή ήττα με την κατηγορία της ασύγγνωστης αμέλειας καθήκοντος στον τομέα της ευθύνης του στον Γράμμο.[5]
..Στις αρχές του Μαρτίου 1943 έκανε την εμφάνισή της στα ορεινά του Βοΐου και Καστοριάς και τρίτη ομάδα ενόπλων στην οποία συμπεριλαμβάνονταν και μη κομμμουνιστές έφεδροι αξιωματικοί που πολέμησαν στο Αλβανικό μέτωπο, όπως ο Άγγελος Κιουρτσιδάκης, προϊστάμενος της Αγρονομίας Καστοριάς, ο Κωνσταντίνοις Ζήσης, νομομηχανικός Καστοριάς και ο Θεόδωρος Σιδηρόπουλος ταμειακός υπάλληλος από τη Βροντή Βοΐου καθώς και μέλη του ΕΑΜ και του ΚΚΕ, όπως ο Γεώργιος Γιαννούλης, ο Αριστοτέλης Χουτούρας (Αρριανός), ο Νικόλαος Θεοχαρόπουλος (Σκοτίδας) και ο Αντώνιος Αντωνόπουλος ή Περικλής Γραμματεύς της Περιφερειακής Επιτροπής του ΚΚΕ Καστοριάς.[11]Μετά το επιτυχυμένο εγχείρημα της Σιατίστης (5-6 Μαρτίου 1943) μόλις έγιναν αντιληπτές οι προσπάθειες των Κομμουνιστών να θέσουν τις ομάδες υπό τις διαταγές και το έλεγχό τους ήρθε και η πρώτη ρήξη.[12]Σε διάστημα μικρότερο των δύο εβδομάδων τον Απρίλιο του 1943 ο ένας μετά τον άλλο ή ομαδικά οι μη κομμουνιστές αρχηγοί και οι άνδρες τους είτε εξολοθρεύτηκαν είτε εγκατέλειψαν τον αγώνα νικημένοι και αποσύρθηκαν. Ο Κιουρτσιδάκης και ο Ζήσης συνελήφθησαν στο Μελάνθιο της Καστοριάς, δικάσθηκαν από ανταρτοδικείο με την κατηγορία της συνεργασίας με τον εχθρό και εκτελέστηκαν στο Νεστόριο. Ο Σιδηρόπουλος επικεφαλής ισχυρής δυνάμεως Ανταρτών φονεύθηκε στο χωριό του Βοϊου Αυγερινός Κοζάνης παγιδευμένος από τις απατηλές υποσχέσεις του Αρριανού, με τον οποίο τον συνέδεε φιλία, ότι θα προσπαθούσε να εξομαλύνει τις διαφορές του με το ΕΑΜ. Ένα πρωϊ του Απριλίου δέχτηκαν σφρδρά και αιφνιδιαστικά πυρά αυτός και οι καταυλισμένοι άνδρες του. Πολλοί, μεταξύ αυτών και ο Σιδηρόπουλος, έπεσαν χωρίς να προβάλουν αντίσταση, ενώ οι υπόλοιπο διέφυγαν και διαλύθηκαν.[13] ^ β: Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι, τόσο ο Βαφειάδης όσο και ο Γιαννούλης επιθυμούσαν να θέσουν υπό τον έλεγχο τού νεοσύστατου Γενικού Αρχηγείου του ΔΣΕ τους Σλαβομακεδόνες Νοφίτες που δημιουργούσαν σοβαρά προβλήματα στο ΚΚΕ[14] το οποίο αντιμετώπιζε το δίλημμα να καταγγείλει την αυτονομιστική τους δράση και να επισύρει έτσι την οργή των Γιουγκοσλαβικών Κομμουνιστών ή να επιβάλει τη γραμμή του επί του Μακεδονικού στους ανοικονόμητους αυτούς συναγωνιστές και να τους χρησιμοποιήσει για την προαγωγή των σκοπών του. [15]
^ γ: Μερικές χαρακτηριστικές εγγραφές στο Ημερολόγιου του δείχνουν τις προσπάθειές του να πείσει την καθοδήγηση του κόμματος για τις προθέσεις του: Στις 21 Ιουλίου 1946 εκτέλεση 9 εθελοντών χωροφυλάκων στην Κοτύλη Καστοριάς την ημέρα του Δημοψηφίσματος για το Πολίτευμα, [16]στις 11 Σεπτεμβρίου και στις 16 του ιδίου μήνα εκτέλεση του προέδρου της Λυκόραχης [Γράμμου] και κατάσχεση της περιουσίας του προέδρου της Κοτύλης [17] στις 31 Δεκεμβρίου τουφεκίζουμε τον Βάγιο Σιδέρη από την Κερασώνα[Καστοριάς] πράκτορα της Ιντέλιτζενς Σέρβις, πληροφοριοδότης, [18] στις 15 Ιανουαρίου 1947 εκτελέσαμε τον Θεόδωρο Σινάνη και τη γυναίκα του από το χωριό Χρυσή, [19] στις 21 του ιδίου μήνα ανατινάχτηκαν δύο αυτοκίνητα στο δρόμο Τσοτύλι-Νεάπολη, τον ένα ήταν γεμάτο χωρικούς από τα χωριά που άδειαζαν και το άλλο στρατιώτες.
^ δ: Για το επεισόδιο του "43 σε έκθεσή του προς Γενικό Αρχηγείο του ΔΣΕ (15 Δεκ.1947) ο Γεώργιος Γιαννούλης αναφέρει:..τιμωρήθηκα με κομματική μομφή και [δυσανάγνωστη λέξη], γιατί δεν κράτησα αποφαστική στάση απέναντι στην αντίδραση σε στιγμή κρίσιμη... δεν ήμουν προδότης μα ούτε σκέφτηκα έστω και προς στιγμή να ταχθώ αντιμέτωπος στο Κόμμα[20]
Αραγε έμμεσα, θα συμβεί το ίδιο στον sexymotherfucker και στο χειρουργικό τήμ, αν η Πατρίδα τελικά τα φτύσει;;; και λόγω ρίσκου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ΠΑΝΙΚΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ :D








 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βασίλη μου, η Δράση είναι μνημονιακό κόμμα, άρα εκ των πραγμάτων δεν αποτελεί πλέον επιλογή μου όσο κι αν οι υπόλοιπες προτάσεις του συμπίπτουν με τις καπιταλιστικές μου απόψεις. Φυσικά και δεν ενθαρρύνω καμία επιστροφή στη ΝΔ και στο ΠΑΣΟΚ αν το ΣΥΡΙΖΑ αποτύχει. Θεωρώ πως ότι αποτυγχάνει πρέπει να μπαίνει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, μόνιμα.
Λολ γενικά μιλούσα δεν πήγαινε σε σένα. Αν κάποιος θέλει να τη δεί δεξιά έχει καλύτερες εναλλακτικές αυτό λέω. Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν αποδειχτεί αντάξιος των περιστάσεων, ναι πάμε για άλλον. Ούτε θέμα πελατειακών σχέσεψων παίζει εδώ ούτε τίποτα όποιον σου κάνει το ψηφίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
ΠΑΝΙΚΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ :D


Αυτό το σποτάκι θα μείνει στην ιστορία! :smoke:
Γεια σου Τσίπρα Λέων! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • liontsipras.jpg
    liontsipras.jpg
    81.5 KB · Εμφανίσεις: 715

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλατο συριζα ηδη κωλοτουμπιαζει αφου ξεχασε την καταγγελια του μνημονιου

ο μητροπουλος ελεγε στην τηλεοραση
οτι θα καταργησουμε τελειως τις κοινωνιοκτονες -ζιζανιοκτονες κλπ- πολιτικες του μνημονιου θα τελειωσουμε το μνημονιο θα το καταργησουμε εντλως

και χωρις να πειραχθουν καθολου οι σχεσεις με τους ευρωπαιους και να μην διακοπει καθολου η ευρωπαικη χρηματοδοτηση,,


καλα για ποσο μ@λ@κες μας περνανε?

Ο ΣΥΡΙΖΑ τρέμει τώρα την έξοδο από το Ευρώ

Το θέμα είναι ότι για άλλη μια φορά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, ο κ. Σταθάκης εν προκειμένω, βγήκε χθες στο δελτίο ειδήσεων του Mega και δήλωσε ότι “ουδέποτε είπαμε πως θα καταγγείλαμε μονομερώς το μνημόνιο¨!
εχει να πεσει κωλοτουμπα που θα παει συννεφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα θα διωξουν το ενα μνημονιο οι συριζαιοι και θα ερθει χειροτερο εκδικησης.. απο τους ευρωπαιους
τα χρεη δεν φευγουν,παιδες,,ειτε με ευρω ειθτε δραχμη.
τα ιδια και περισσοτερα θα ειναι

δεν υπαρχει διαφυγη
απλα με εθνικο νομισμα θα μας πηδηξουν ακομα περισσοτερο αφου δεν θα εχουμε καμια δυναμη στην ευρωπη,,απλα μια τριτοκοσμικη χωρα θα ειμαστε

μονο με δουλειες αναπτυξη και νεο πλουτο θα βγουμε απο το βουρκο,,
και η αναπτυξη δεν γινεται απο το κρατος που δεν εχει λεφτα
αλλα απο ιδιωτες
ο τσιπρας το ειπε διακριτικα ,οτι αναπτυξη και δουλειες δεν μπορω να δωσω λογω υφεσης τα πρωτα χρονια και κοροιδευε το σαμαρα που ειπε για 150000 θεσεις εργασιας
και μιλησε και για σδιτ ουσιαστικα αλλα το ειπε αλλιως,,μας δουλευει

οποτε το συριζα θα ταιζει με επιδοματα ανεργιας τον κοσμο γιατι οι κακοι καπιτελιστες δεν θα επενδυσουν ποτέ εδω,,

Καταργώντας (για μια ακόμη φορά) τα ΜΑΤ
Και ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε τάξει το 1981 τη «διάλυση των ΜΑΤ». Τελικώς τα μετονόμασε σε ΥΜΕΤ. Και το προεκλογικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ, που παρουσίασε η πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ κ. Σοφία Σακοράφα, τάζει «Διάλυση των ΜΑΤ- ΥΜΕΤ και απαγόρευση χρησιμοποίησης άλλων ειδικών δυνάμεων για την καταστολή λαϊκών κινητοποιήσεων».Φυσικά, αν ο ΣΥΡΙΖΑ γίνει κυβέρνηση, η υλοποίηση αυτής της υπόσχεσης (κατ’ αρχάς) θα καθυστερήσει. Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί μόλις η αριστερή κυβέρνηση αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει τα ΔΜΤ («Δημοκρατικές Μονάδες Τάξης», ή όπως αλλιώς μετονομάσει τα ΜΑΤ). Τότε ο ΣΥΡΙΖΑ -κατά την προσφιλή του τακτική- θα αρχίσει τις καταγγελίες. Θα ισχυριστεί ότι υπάρχει «ακροδεξιό σχέδιο εκτροπής της δημοκρατίας» και θα πείσει ότι τα «δημοκρατικά κλομπ» είναι διαφορετικά από τα «κλομπ εφαρμογής του Μνημονίου».
Η αλήθεια είναι ότι στις πρώτες συγκεντρώσεις των «Αγανακτισμένων» θα υπάρχουν πολλοί ακροδεξιοί. Και οργανωμένοι και «οιονεί». Οι οργανωμένοι έμαθαν πολλά από τις τακτικές του «αντάρτικου των διαδηλώσεων» που υπέθαλψε στα «αγωνιστικά» του χρόνια ο ΣΥΡΙΖΑ. Θα υπάρχουν κουκουλοφόροι (για την «προστασία από τα δακρυγόνα») με διαφορετικό πολιτικό πρόσημο από τους μασκοφόρους των προηγούμενων διαδηλώσεων, αλλά εξίσου βίαιοι. Θα υπάρχουν, όμως, και ειρηνικοί διαδηλωτές, «οιονεί ακροδεξιοί», που νομίζουν ότι τα δεινά τους οφείλονται σε συνωμοσία των Εβραίων, της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ, της Νέας Τάξης κ.λπ. Ανάμεσά τους θα διαδηλώνουν και ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ, που πίστεψαν όσα το κόμμα δίδασκε τα προηγούμενα χρόνια, ότι δηλαδή το Μνημόνιο φταίει για τα χάλια της Ελλάδος. Ολοι αυτοί θα ξανανιώσουν τη «νόμιμη βία του κράτους», η οποία σε φάση καταστολής δεν ξεχωρίζει τα ξερά από τα χλωρά· δεν μπορεί να διακρίνει τους ειρηνικούς από τους «μαχητικούς» διαδηλωτές, τους ακροδεξιούς που είναι κατά των μέτρων του Μνημονίου από τους αριστερούς που επίσης είναι κατά των ίδιων μέτρων.
Η λέξη «Μνημόνιο», που προαναφέραμε, είναι σχηματική. Ακόμη κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ καταγγείλει τη δανειακή σύμβαση, θα αναγκαστεί να εφαρμόσει δρακόντειο πρόγραμμα λιτότητας. Φυσικά θα μιλήσει για «καμένη γη που παρέλαβε», για «σχέδιο υπονόμευσης της δραχμής», πράγματα γνωστά από την περίοδο 1981-1985 (ποιος είπε ότι η μίμηση του Ανδρέα Παπανδρέου θα είναι μόνο προεκλογική;).
Η οικονομική πραγματικότητα θα οδηγήσει σε κοινωνικές συγκρούσεις πιο σκληρές από τις προηγούμενες. Μην ξεχνάμε το 1985, όταν η χώρα είδε πάλι τον χάρο με τα μάτια της, ο νεοπροσφιλής του ΣΥΡΙΖΑ Ανδρέας Παπανδρέου κατέβασε τα ΥΜΕΤ στους δρόμους, διέσπασε τη ΓΣΕΕ, πέρασε Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου για την ακύρωση των Συλλογικών Συμβάσεων.
Οι διαφορές με τη σημερινή κατάσταση είναι μόνο ως προς τα μεγέθη. Το πρόγραμμα σταθεροποίησης της οικονομίας τότε άργησε τρία χρόνια, διότι το 1981 το χρέος ήταν στο 26% του ΑΕΠ. Το δάνειο που αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε από τους εταίρους της ΕΟΚ ήταν μόλις 2 δισ. δολάρια, λιγότερο δηλαδή από το φετινό πρωτογενές έλλειμμα και ψίχουλα μπροστά στην δανειακή σύμβαση που θέλει να καταγγείλει ο ΣΥΡΙΖΑ. Με άλλα λόγια, μιας περιπέτειας, μύριες έπονται και θα τις πληρώσουμε όλοι, με πρώτους αυτούς που πίστεψαν ότι θα καταργηθούν τα ΜΑΤ.
Ούτε ο κ. Τσίπρας θέλει τα ελλείμματα

αντε να ξυπναμε
ειδικα για τα ματ,,το πιστευω απολυτα
οτι θα ριχνουν ακομα περισσοτερο ξυλο και πιο φανατικα σε αμφισβητιες της "εξουσιας του λαου "
και φυσικα στους δεξιους ακροδεξιους που τολμανε να διαδηλωσουν και να ορμανε να πλακωσουν τους αριστερους..

αναρχια..μπαχαλο..

ΧΑΟΣ

Και σε επιτροπή η Δούρου (μέσω του Λιάνη) με την κόρη του Ακη!
παρεα με την κορη του Ακη επι Λιάνη κανανε εκδηλωσεις κλπ
άαυθαρταα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Απο το να εικάζουμε πως οι νέοι θα είναι σαν τους παλιούς είναι καλύτερα νομίζω να τους δώσουμε μια ευκαιρία.
Οι παλαιότεροι μας έχουν δείξει τα σχέδια τους έχουν βάλει τις υπογραφές τους έχουν σχεδόν ολοκληρώσει το έργο τους.
Εμείς σαν κοινωνία δεν πρέπει να τους αφήσουμε να μας αποτελειώσουν.
Πάνω απο όλα είναι ο άνθρωπος, ο οποίος πρέπει να σταματήσει να ζεί υπο το κράτος του πανικού και του φόβου.
Αυτό δεν είναι ζωή αυτό είναι κτηνωδία.

527610_10150921140343637_1857161721_n.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Απο το να εικάζουμε πως οι νέοι θα είναι σαν τους παλιούς είναι καλύτερα νομίζω να τους δώσουμε μια ευκαιρία.
Εξ όνυχος γνωρίζεις τον λέοντα... Οταν γνωρίζεις την προΐστορία και το "έργο" της Αριστεράς, δεν της δίνεις ευκαρία για άλλον ένα αδελφοκτόνο εμφύλιο πόλεμο τύπου 1946-49.
Οι παλαιότεροι μας έχουν δείξει τα σχέδια τους έχουν βάλει τις υπογραφές τους έχουν σχεδόν ολοκληρώσει το έργο τους.
Ο Εμφύλιος που λέω απο πάνω, ή αποπομπή μας απο τη Δύση θα ολοκληρωθεί, αν της δοθεί η ευκαιρία διακυβέρνησης με εφαρμογή αυτών που λέει το πρόγραμμά της.
Εμείς σαν κοινωνία δεν πρέπει να τους αφήσουμε να μας αποτελειώσουν.
Αυτό λέω κι εγώ, για να έχουμε την ευκαιρία νεκρανάστασης πλέον της Πατρίδας, πρέπει να εχουμε Συμμάχους κι όχι περιπέτειες!!
Πάνω απο όλα είναι ο άνθρωπος, ο οποίος πρέπει να σταματήσει να ζεί υπο το κράτος του πανικού και του φόβου.
Αυτό λέω κι εγώ, γιαυτό πρέπει να φύγουν όλοι οι "Ξένοι" και Λαθραίοι, που μας κλέβουν και μας δολοφονούν καθημερινά, όπως τον π.χ πρόσφατα τα 2αδέρφια, τον φαρμακοποιό του ΣΥΡΙΖΑ κλπ κλπ άπειρες οι περιπτώσεις... για 20 χρόνια ως τώρα!!
Αυτό δεν είναι ζωή αυτό είναι κτηνωδία.
Αυτό λέω κι εγώ, γιαυτό έγραψα το απο πάνω, και θα αυτοτιμωρηθούμε χειρότερα, χάνοντας τους ελάχιστους πλέον Συμμάχους που μας έχουν απομείνει στη Δύση, γιατί "USSR" δεν υπάρχει πλέον!!

Αυτή είναι η Ελπίδα του Πατρώτη που αγαπά τον τόπο του
,
όχι του ανερμάτιστου αυτοκαταστροφικού ιδεοληπτικού και μη ρεαλιστικού, ουτοπικού ΣΥΡΙΖΑ.

Μου αρέσει το παραμύθι του, είναι μπαλκονάτος αλλά... Δεν εμπιστεύομαι τις υποσχέσεις του..!!!
Αυτή εδώ η χώρα δεν έχει πλέον άλλο την πολυτέλεια επικίνδυνων και ακραίων, τύπου Τσίπρα. Δεν είμαστε πλέον στο σημείο όπου μπορούμε να ψηφίσουμε ακίνδυνα κάποιον για πειραματισμό, από οργή,αγανάκτηση και για τιμωρία των άλλων κτλ.
Τυχόν πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ μεθαύριο σημαίνει απλά επιστροφή σε μια εξαιρετικά υποτιμημένη δραχμή, καλπάζοντα πληθωρισμό, διάλυση τραπεζικού συστήματος, αποκλεισμό από τις αγορές επ' αόριστον κλπ. Περιθωριοποίηση στην Ευρώπη όπου κάποιοι ευχαρίστως θα μας χρησιμοποιήσουν σαν αποδιοπομπαίο τράγο και λόγω ΣΕΝΓΚΕΝ δεν θα μας δέχονται, είπατε τίποτε;; οι Έλληνες να θέλουν Διαβατήριο και Βίζα!! στην Ενωμένη Ευρώπη;; εξαιτίας του Τσίπρα;;.
Επιπλέον βάλτε την Φτώχεια και εξαθλίωση σε επίπεδα Λατινικής Αμερικής, όσο για την εγκληματικότητα, αυτή σχεδόν την πλησιάζουμε...!!
Για να μην πούμε για πιθανές καταστροφές στην εξωτερική πολιτική και τα εθνικά θέματα - έχετε δει τις θέσεις αυτού του μορφώματος επί αυτών; Ή την μετατροπή της Ελλάδας σε ξέφραγο αμπέλι υποδοχής λαθρομεταναστών, χωρίς πολιτισμική και εθνική ταυτότητα, με τεράστια εγκληματικότητα και οριστική κατάλυση της έννομης τάξης.
Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΡΞΙΣΤΩΝ, ΒΙΑΙΩΝ ΑΝΤΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ και ΑΚΡΑΙΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, ΜΕ ΟΛΙΓΗ από ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΥΤΟΠΙΣΤΕΣ.
Οι λίγοι "σοβαροί" είναι η βιτρίνα για την υποκλοπή της ψήφου των Ελλήνων.
Όσο για τιμιότητα: Ο Τσίπρας γόνος επιχειρηματία και μέτοχος κατασκευαστικής το παίζει προλετάριος - όπως και ο μέντορας του Αλαβάνος, ο πιο πλούσιος απο παλιά, πολιτικός αρχηγός. Η Δούρου "σύμβουλος" σε ινστιτούτα υπουργείων με τον Τσοχατζόπουλο. Οι δε Παπαδημούληδες αφού τα κονόμησαν για χρόνια στην Ευρωβουλή τώρα είναι λάβροι κατά των Ευρωπαίων.
Η ψήφος ποτέ δεν ήταν αστεία υπόθεση για τον συνειδητοποιημένο Πολίτη και σίγουρα όχι τώρα. Ας το συνειδητοποιήσουμε όμως για καλά: ΨΉΦΟΣ ΣΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ = ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ και ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ.
ΥΓ:Η οικονομίες κάνουν κύκλους τώρα είμαστε στα σκατά λόγω εγκληματικών λαθών ή και σκοπιμοτήτων, αν θέλετε, όμως η ελπίδα υπάρχει όταν έχουμε Συμμάχους γιατί είμαστε μικρή χώρα κι ότι έγραψα είναι ήδη δημοσιευμένο, δεν λέω κάτι νέο και αναγκαστικά θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή, ως αντίβαρο στην έλλειψη σοβαρότητας στην πιθανή Κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ.... Τα χθεσινά πόστ μου .εδώ και εδώ έλεγαν τον πρόλογο του σημερινού κι ας μην βιαστεί κάποιος να αρχίσει χαρακτηρισμούς φασιστικούς και προβοκατόρικους, γιατί θα απαντήσω κατάλληλα... και ανάλογα.!! Γιατί συμφωνώ και με αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Για μένα ο ΣΥΡΙΖΑ είναι από τα πλέον οπισθοδρομικά κόμματα που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Ελλάδα. Απλά διαιωνίζει τα της προηγούμενης 30ετίας -άκρατη ψηφοθηρία/υποσχεσιολογία/λαικισμός όσο δεν πάει/χάιδεμα αυτιών των ψηφοφόρων και των συνδικάτων, κι όλα αυτά από έναν λαοπλάνο με πολιτικό λόγο αντάξιο πρωτάρη σε φοιτητική παράταξη, ή μάλλον μαθητή που προσπαθεί να εκλεγεί για το 15μελές. Νομίζω ότι το φαινόμενο ΣΥΡΙΖΑ είναι η απόλυτη επικράτηση του λαικισμού και της επίκλησης στο συναίσθημα σε μια εποχή που κινδυνεύουμε να πάμε μαζικά για φούντο - αυτό είναι το "νέο" που φέρνει ο ΣΥΡΙΖΑ?
Συμφωνώ επίσης σε αυτό που έγραψε ο παραπάνω "Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΡΞΙΣΤΩΝ, ΒΙΑΙΩΝ ΑΝΤΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ και ΑΚΡΑΙΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, ΜΕ ΟΛΙΓΗ από ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΥΤΟΠΙΣΤΕΣ". Δεν είναι βέβαια πλέον απλώς ένα συνοθύλευμα όλων αυτών μιας και τον προτιμά ένα 25% της κοινωνίας, άλλα έτσι ξεκίνησε και αυτός είναι ο πυρήνας του. Τώρα για το πόση πρόοδο θα φέρει ένα κόμμα που εκθειάζει την Βενεζουέλα του Τσάβες..Δεν λέω φυσικά αυτά για να υποστηρίξω το έργο των 2 προηγούμενων κομμάτων, για τα οποία επίσης έχω την χειρίστη άποψη.

Πέρα από αυτό, στο πρόγραμμά του υπάρχουν θέσεις που θεωρώ τουλάχιστον επικίνδυνες, όπως αφοπλισμός της αστυνομίας και νομιμοποίηση κι εγκατάσταση των λαθρομεταναστών με πρόνοια του κράτους - θέσεις που αν εφαρμόσει, απλά θα έχει εξασφαλίσει ένα 20% της ΧΑ στις επόμενες εκλογές. Τουλάχιστον ελπίζω αν βγει να σοβαρευτεί λίγο - ήδη έχει φάει το κράξιμο της ζωής του για τα οικονομικά και έχει γίνει κάπως πιο μετριοπαθές - και να γίνει και μια κυβέρνηση συνεργασίας που νομίζω είναι η καλύτερη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΡΞΙΣΤΩΝ, ΒΙΑΙΩΝ ΑΝΤΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ και ΑΚΡΑΙΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, ΜΕ ΟΛΙΓΗ από ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΥΤΟΠΙΣΤΕΣ.

Ξέχασες φίλε τὸ παλαιοκομματικὸ ΠΑΣΟΚ ποὺ περιλαμβάνει καὶ συνεργάτες τοῦ Ἄκη τὸ ὁποῖο ἀναβαπτίσθηκε πολιτικὰ μέσα ἀπὸ τὸν «ἄφθαρτο» ΣΥΡΙΖΑ...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αυτοί που κατακρίνουν τον ΣΥΡΙΖΑ, έχουν το θάρρος να μας πουν τι θα ψηφίσουν; Εγώ πχ που τον έχω κατακρίνει αρκετές φορές μέσα από τα post μου και λέω πάντοτε ότι διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ σε εθνικά και μεταναστευτικά θέματα και όχι μόνο (έχω κατηγορήσει και τον δήθεν δημοκρατισμό του Τατσόπουλου και άλλων μελών του που κατεβάζουν ως ψηφοφόρους Τούρκους ακροδεξιούς!!!), ψήφισα Αν.Ελ. στις προηγούμενες εκλογές. Πλέον όμως έχω φτάσει στο σημείο να μην εμπιστεύομαι αρκετά ούτε αυτούς και είμαι πιο αναποφάσιστος από ποτέ με αποτέλεσμα ακόμα να μην έχω καταλήξει. Εσείς που καταφέρεστε με τέτοιο πάθος εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ, πείτε μας σας παρακαλώ και τι ψηφίζετε και γιατί. Γιατί αν είστε κρυφοπασόκοι ή κρυφονεοδημοκράτες, να ξέρουμε αν είναι να σας πάρουμε στα σοβαρά ή όχι.

Αυτό που είπε το παιδί από πάνω, πως αν ο ΣΥΡΙΖΑ μας προδώσει και αυτός, στις επόμενες εκλογές η χ.α. θα πάρει 20% δεν είναι καθόλου αστείο ούτε σενάριο φαντασίας. Είναι ενδεχόμενη πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιατί ἀπευθύνεσαι γενικὰ ἀγαπητὲ Zed; Ἔγω ἔχω πεῖ πάντως ξεκάθαρα τὸ τί θὰ ψηφίσω καὶ τὸ ἔχω αἰτιολογήσει ὅπως ἐγὼ θεωρῶ σωστά. Θὰ ψηφίσω Ν.Δ. γιατὶ θεωρῶ ὅτι αὐτὴν τὴ στιγμὴ εἶναι ἡ λιγότερο χειρότερη ἐπιλογή. Σὲ μιὰ τέτοια κρίσιμη περίοδο δὲν κοιτᾷς ποιός σοῦ χαϊδεύει τὰ αὐτιὰ, ἀλλὰ ποιός ἔχει ἀφ' ἑνὸς τὶς πιὸ λογικὲς θέσεις καὶ ἀφ' ἑτέρου ποιός θὰ μποροῦσε νὰ διαχειρισθῇ καταλληλότερα μιὰ τέτοια κατάσταση. Καὶ μόνο φυσιογνωμικὰ κρίνοντας πάντως, δὲν πιστεύω ὅτι ὁ Ἀντώνης Σαμαρᾶς εἶναι ἕνας ἄνθρωπος ὁ ὁποῖος θὰ ξεπουλήσῃ τὴν πατρίδα του. Σὲ ἀντίθεση μὲ τὸν παιδαριογέροντα Τσίπρα ὁ ὁποῖος ἔχει δείξει τόσα χρόνια τὶς ἐθνομηδενιστικὲς θέσεις του ὅπως εἶπες κι ἐσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top