Η πρώτη προσελήνωση ήταν ψέμα;

Προσελήνωση ψέμα η πραγματικότητα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ναι, είναι αλήθεια φυσικά και προσγειώθηκε

    Ψήφοι: 42 50.0%
  • Όχι βέβαια προπαγάνδα ήταν, παλι ψέματα λένε

    Ψήφοι: 25 29.8%
  • Πότε έγινε αυτο ρε παιδια; Πήγε κάτι στο φεγγάρι;

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 13 15.5%

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Κυκλοφορεί ένας μύθος που δηλώνει ότι η πρώτη επίσκεψη του ανθρώπου στην σελήνη ήταν ... μέσα σε ένα κινηματογραφικό στούντιο. Λόγω του Ψυχρού Πολέμου και της κόντρας Σοβιετικών - Αμερικάνων εικάζεται ότι σκηνοθετήθηκε. Κάτι τέτοιο σας ακούγετε φυσιολογικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Το έχω ακούσει κι εγώ.Μάλιστα αυτοί που υποστηρίζουν την θεωρία αυτή,"στηρίζονται" δήθεν στο ότι λέει η σημαία έδειχνε να κυματίζει!Παντως προσωπικά πιστεύω ότι είναι τραβηγμένη απο τα μαλλιά η θεωριά αυτή,δεν νομίζω να αληθεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ναι! Είχα ακούσει πως σε μια φωτό στο κράνος του ενος αστροναύτη φαίνεται ο άλλος με γυρισμένη την πλάτη. Τότε ποιός τον τράβηξε εκείνη τη φωτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως κάπου είχα διαβάσει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο γι'αυτό το θέμα.
Το μόνο που θυμάμαι είναι οτι υπάρχουν διάφορα παράδοξα στις φωτό όπως ότι πχ οι σκιές απο το κάθετι πέφτουν σε διαφορετική μεριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικά πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να είναι ψέμμα... Και κάλα να δώσουν απάντηση στην ρωσία που μέχρι εκεινη την περιοδο τα πηγαίνει περιφημα στο θέμα αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε αλλα γενικά ο άνθρωπος λατρεύει την συνωμοσιολογία απο την φύση του και συνήθως αμφισβητεί τα πάντα.Ξαναλέω..ποτέ δεν ξέρεις αλλά το συγκεκριμένο μου φαίνεται παρατραβηγμένο.

Γιάννη μια και άνοιξες το θέμα η δική σου άποψη ποια είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω... Ολα αυτα που ακουγοντια για το συμπαν ειναι τοσα και ολα μεταξυ τους διαφορετικα και στο τελος δεν ξερεις τι να πιστεψεις.... Δυστιχος η κριση μου στην συγκεκριμενη περιπτοση δεν φτανει...

Αμα βρω τον αρμστρονγκ θα τον ρωτησω και θα σας πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι όντως εκείνη η προσελήνωση δεν έγινε. Το ότι τελικά πήγαμε στο φεγγάρι είναι σίγουρο, απλά δεν πήγαμε εκείνη τη μέρα!

Υπάρχει ένα ντοκυμαντέρ που εξηγεί όλα τα παράξενα από τις φωτογραφίες και τα βίντεο. Δεν είναι μόνο οι σκιές, είναι ο ουρανός όπου δεν φαίνονται καθόλου αστέρια, και διάφορες άλλες λεπτομέριες.
(Κάπου το έχω, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να το μοιράσω)

Απλά τότε έπρεπε οι Αμερικάνοι να βγουν μπροστά από τους Ρώσους στο διάστημα. Οπότε αφού δεν κατάφεραν να κάνουν την προσελήνωση, την σκηνοθέτησαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Συγνώμη αν βγαίνω για λίιιιιγο εκτός θέματος αλλά διαβάστε το παρακάτω,αξιζει!!!

Στις 20 Ιουλίου του 1969, ως κυβερνήτης της σεληνακάτου του Apollo 11, ο Neil Armstrong
ήταν ο πρώτος άνθρωπος που πάτησε πόδι στο φεγγάρι. Οι πρώτες του λέξεις αφού έκανε τον
πρώτο του περίπατο στη Σελήνη ήταν... "Αυτό είναι ένα μικρό βήμα για μένα, είναι όμως ένα
μεγάλο βήμα για την ανθρωπότητα". Οι λέξεις αυτές, μεταδόθηκαν μέσω τηλεόρασης στη Γη και
τις λέξεις αυτές άκουσαν εκατομμύρια κόσμου. Μόλις πριν ξαναμπει όμως στη σεληνάκατο,
έκανε την εξής αινιγματική παρατήρηση: "Καλή τύχη κύριε Gorsky".

Πολλοί από τη NASA θεώρησαν ότι ήταν μια τυπική παρατήρηση, που απευθυνόταν σε κάποιο
Ρώσσο κοσμοναύτη. Όμως, μετά από έλεγχο που έκαναν, δε βρήκαν κανέναν Gorsky ούτε στα
Ρώσσικα ούτε στα Αμερικάνικα διαστημικά προγράμματα. Και όπως πέρναγαν τα χρόνια, όλο και
περισσότεροι απορούσαν για το νόημα της φράσης "Καλή τύχη κύριε Gorsky". Ο Armstrong δεν
απαντούσε, ποτέ, μόνο χαμογελούσε...

Στις 5 Ιουλίου του 1995, στο Tamba Bay της Florida, κατά τη διάρκεια μιας συνέντευξης
τύπου, ένας δημοσιογράφος του ξανάκανε την ίδια εκείνη ερώτηση, που 26 χρόνια ως τότε
βασάνιζε τον κόσμο. Και ο Neil Armstrong, είπε ότι θα την απαντούσε, μια και ο κύριος
Gorsky είχε πεθάνει, οπότε πλέον δεν υπήρχε πρόβλημα. Και να τι απάντησε...

“To 1938, όταν ήμουν παιδί στο χωριό μου, έπαιζα μπάσκετ με ένα φιλαράκι στην αυλή. Ο
φίλος μου χτύπησε με δύναμη τη μπάλα, και η μπάλα προσγειώθκε στην αυλή του γείτονα
δίπλα στο παράθυρο της κρεβατοκάμαρας. Οι γείτονες ήταν ο κύριος και η κυρία Gorsky.
Όπως πήγαμε να μαζέψουμε τη μπάλα, άκουσα την κυρία Gorsky να φωνάζει στον κύριο Gorsky:
"Στοματικό; Θα σου κάνω στοματικό όταν το κωλόπαιδο από δίπλα ανέβει στο φεγγάρι!"”
:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Δεν ξερω... Ολα αυτα που ακουγοντια για το συμπαν ειναι τοσα και ολα μεταξυ τους διαφορετικα και στο τελος δεν ξερεις τι να πιστεψεις.... Δυστιχος η κριση μου στην συγκεκριμενη περιπτοση δεν φτανει...

Αμα βρω τον αρμστρονγκ θα τον ρωτησω και θα σας πω :P

Αν τον βρείς πέστου να μου δώσει τα λεφτά που μου χρωστάει ! :D
Εγώ πιστεύω ότι ήταν μουφα για ένα απλό λόγο. Δεν θα επέτρεπαν ποτέ σε ζωντανή μετάδοση να πάει κάτι στραβά. Εδώ μετά απο τόσα χρόνια και αναβάλονται οι εκτοξέυσεις για χίλιους δυο λόγους. Φανταστείτε τότε που ήταν και αρχή και που θα έδιναν μεγάλο πάτημα στους Ρώσσους αν κάτι πήγενε στραβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικά αυτό που με προβλιματίζει είναι:
Αν όλα αυτά ήταν στημενα και ήθελα να δείξουν ότι είναι πιο μπροστα από τι οι ρώσσοι τότε γιατί πήγε κάτι στράβα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
δεν πήγε κάτι στραβά! ο κόσμος πίστεψε ότι οι Αμερικάνοι προσεληνώθηκαν, η Αμερική βγήκε μπροστά από τη Ρωσία, όλα καλά δηλαδή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
δεν πήγε κάτι στραβά! ο κόσμος πίστεψε ότι οι Αμερικάνοι προσεληνώθηκαν, η Αμερική βγήκε μπροστά από τη Ρωσία, όλα καλά δηλαδή!
Μάλλον τα έχω κάνει σαλάτα στο μυαλό μου... Μια ερώτηση που θα με βοηθήσει να τα ξεμπερδέψω... Κατά την επιστροφη δεν δημιουργήθηκε μια έκρηξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μάλλον τα έχω κάνει σαλάτα στο μυαλό μου... Μια ερώτηση που θα με βοηθήσει να τα ξεμπερδέψω... Κατά την επιστροφη δεν δημιουργήθηκε μια έκρηξη;

δεν το θυμάμαι αυτό...
από ότι λένε οι υποστιρηκτές της άποψης ότι δεν έγινε προσελήνωση, το διαστημόπλοιο, απλά μπήκε σε τροχιά γύρω από τη γη και γύρισε όταν έπρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μάλλον τα έχω κάνει σαλάτα στο μυαλό μου... Μια ερώτηση που θα με βοηθήσει να τα ξεμπερδέψω... Κατά την επιστροφη δεν δημιουργήθηκε μια έκρηξη;

Μάλλον λες για το Απόλλο 11 (που έχει γίνει και ταινία) αυτό ήταν μεταγενέστερη αποστολή του Αρμστρονγκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Έψαξα και βρήκα το ντοκυμαντέρ που έλεγα...
όποιος το θέλει ας μπει στο ftp://wireless.eng.auth.gr:5002 να το κατεβάσει.
(είναι γύρω στα 140ΜΒ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Μάλλον λες για το Απόλλο 11 (που έχει γίνει και ταινία) αυτό ήταν μεταγενέστερη αποστολή του Αρμστρονγκ

To Απόλλον 13 δεν ήταν αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Χμμμ. το 13 η το 11 είναι τελικά? Τζόκερ τι βγήκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Χμμμ. το 13 η το 11 είναι τελικά? Τζόκερ τι βγήκε?
εγώ νομίζω ότι είναι το 13... :worry:
Κανεις που να ξέρει την απάντηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top