Internet & Προσωπικά δεδομένα

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Εγώ ούτε επίθετο πιστεύω πρέπει να δίνουμε σε αγνώστους ή δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
ουτε εγω δινω γτ κιολας δεν νομιζω οτι ειναι αναγκαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι αλλά από το νετ βρίσκει κι άλλα στοιχεία και επίσης από το νετ μπορεί να κινδυνέψεις,ενώ in the real life..ποιος ζει ποιος πεθαίνει! ..Καταλαβαίνετε τι εννοώ!
Not really. Ίσα ίσα που στην real life αν κάποιος έχει πραγματικά κακές προθέσεις μπορεί να σε κλέψει, να σε σκοτώσει, να σε βιάσει. Στο net τι από αυτά μπορεί να σου κάνει;
Τις χειρότερες προθέσεις να έχει κάποιος στο net, το πολύ πολύ που μπορεί να σου κάνει είναι να σε γελοιοποιήσει. Που και πάλι, πόσοι θα το δουν και πόσο θα μείνει online?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
ειδα σε προηγουμενο ποστ που ειπε καποιος οτι αν βρουν το ιπ σου μπορουν να βρουν το τηλεφωνο σου δε νομιζω να ισχυει αυτο το εψαξα και με ripe και το μονο που βγαζει ειναι το τηλεφωνο των κεντρικων γραφειων του παροχου ιντρνετ .ισχυει αυτο επαγγελματιες του χωρου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εγω νομιζω οτι αντε ενα ονομα δε πειραζει να το δωσεις αλλα δε πρεπει να φτανεις σε ακροτητες του ειδους να δινεις δημοσια το τηλεφωνο σου και τετοια και ακομα αν το ψαξεις λιγο νομιζεις ειναι ευκολο να βρεις τροπους που θα σε θωρακισουν σε πιθανες απειλες και κινδυνους :)
Και όμως, η γνωστοποίηση του κινητού είναι ένα plus για ορισμένα άτομα λόγω δουλειάς.
Άλλωστε μπορείς να βρεις το τηλέφωνο κάποιου καλώντας έναν αριθμό. (Μου έτυχε:hmm:)

Επίσης κινητά βρίσκεις και σε αγγελίες, είτε αυτές είναι ηλεκτρονικές είτε έντυπες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Και όμως, η γνωστοποίηση του κινητού είναι ένα plus για ορισμένα άτομα λόγω δουλειάς.
Άλλωστε μπορείς να βρεις το τηλέφωνο κάποιου καλώντας έναν αριθμό. (Μου έτυχε:hmm:)

Επίσης κινητά βρίσκεις και σε αγγελίες, είτε αυτές είναι ηλεκτρονικές είτε έντυπες. ;)

δε νμζ οτι παιδακια στο facebook βαζουν το τηλεφωνο για επαγγελματικη αποκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δε νμζ οτι παιδακια στο facebook βαζουν το τηλεφωνο για επαγγελματικη αποκατασταση
Δεν αναφέρομαι σε παιδάκια του facebook. :P
Εκεί έχω μία επαφή που βρίσκεται σε σχέση τη μία μέρα και την επόμενη είναι ελεύθερος. Συστηματικά όμως. Δεδομένου αυτού, πώς να πιστέψω ότι το κινητό που ενδεχομένως θα βάλει, δεν το έχω δει πουθενά, είναι αληθινό;

Ακόμα, εφόσον μιλάς για παιδάκια θα πρέπει κάποιος να τους μιλήσει για τους κινδύνους του διαδικτύου.
Αλλά και πάλι τι θα πάθει; Το πολύ-πολύ να έχει ενοχλητικά μηνύματα/τηλεφωνήματα και να αλλάξει κάρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Not really. Ίσα ίσα που στην real life αν κάποιος έχει πραγματικά κακές προθέσεις μπορεί να σε κλέψει, να σε σκοτώσει, να σε βιάσει. Στο net τι από αυτά μπορεί να σου κάνει;
Τις χειρότερες προθέσεις να έχει κάποιος στο net, το πολύ πολύ που μπορεί να σου κάνει είναι να σε γελοιοποιήσει. Που και πάλι, πόσοι θα το δουν και πόσο θα μείνει online?

Μπορεί όμως να βρει στο νετ στοιχεία σου για να σου κάνει κακό in real life..Και τότε διπλό το κακό ή μάλλον βλακεία σου και καλά να πάθεις..Γιατί αν δε δημοσιευες και δε θα φοβόσουν στο μέλλον στο νετ και δε θα σου είχε συμβεί τπτ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Την άποψή μου σχετικά με το θέμα την είχα γράψει πρόσφατα στις σκέψεις :
https://cnf.e-steki.gr/showpost.php?p=2455253&postcount=30103

"... και αν νομίζουμε ότι με το να κρύβουμε τα προσωπικά μας στοιχεία δε ξέρουν ποιοι είμαστε, 'πλανόμαστε πλάνην οικτρά".

Οποιοσδήποτε μας ξέρει έστω και λίγο, αν τύχει και διαβάσει κάποια μηνύματά μας καταλαβαίνει ποιο είναι το πρόσωπο που κρύβεται πίσω από το nickname
."

Πριν από αρκετά χρόνια έγραφα σε κάποιο φόρουμ, και μια μέρα ένας συμφοιτητής με τον οποίο ΔΕΝ γνωριζόμασταν, μου έστειλε email και με ρώτησε : "μήπως είσαι ο τάδε που γράφει στο τάδε φόρουμ;".
Το κατάλαβε επειδή σε μία ιστοσελίδα που είχα στο σέρβερ της σχολής μου είχα βάλει κάπου μία φράση που μερικές φορές την είχα χρησιμοποιήσει και στο φόρουμ εκείνο. Τόσο απλά.

Γι αυτό όσοι δε θέλετε να καταλάβουν ποιοι είστε, προσέχετε τι γράφετε.
πχ όσοι γράφετε διάφορα για τους καθηγητές σας και το σχολείο σας, μη το θεωρείτε καθόλου απίθανο να τα διαβάσει αυτά κάποιος συμμαθητής/καθηγητής σας και να μαντέψει ποιος τα έχει γράψει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Ακόμα, εφόσον μιλάς για παιδάκια θα πρέπει κάποιος να τους μιλήσει για τους κινδύνους του διαδικτύου.
Αλλά και πάλι τι θα πάθει; Το πολύ-πολύ να έχει ενοχλητικά μηνύματα/τηλεφωνήματα και να αλλάξει κάρτα.[/QUOTE]

ξερω οτι δυσκολα μπορει να παθει καποιος απλα δεν νμζ οτι ειναι καλο να εκτιθονται σε ενα τετοιο ειδος κινδυνου απο τοσο μικρα αλλα τι να πεις οταν οι ιδιοι οι γινεις βαζουν φωτογραφιες των παιδιων τους online :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι σε παιδάκια του facebook. :P
Εκεί έχω μία επαφή που βρίσκεται σε σχέση τη μία μέρα και την επόμενη είναι ελεύθερος. Συστηματικά όμως. Δεδομένου αυτού, πώς να πιστέψω ότι το κινητό που ενδεχομένως θα βάλει, δεν το έχω δει πουθενά, είναι αληθινό;

Ακόμα, εφόσον μιλάς για παιδάκια θα πρέπει κάποιος να τους μιλήσει για τους κινδύνους του διαδικτύου.
Αλλά και πάλι τι θα πάθει; Το πολύ-πολύ να έχει ενοχλητικά μηνύματα/τηλεφωνήματα και να αλλάξει κάρτα.
Έτσι νομίζεις??Κάτι τέτοια facebook τα αποφεύγω..Έχουν γίνει περιστατικά διάφορα μέσω fb,η γενικά μέσω νετ...Από απλά φοβερίσματα κάποιων,μεχρι κυκλώματα παιδεραστίας..Δεν είναι αστείο.Μια φίλη μου,της είχε μιλήσει ένας στο μσν,μάλλον χάκερ,γτ και μετά τον αποκλεισμό στο μσν πάλι της μιλούσε(!!!) και είχε κατατρομοκρατηθεί η κοπέλα.Α,το παθε,με τον ίδιο,κι άλλη φίλη μου..(Μάλλον αυτός βρήκε στοιχεία μσν της μίας μέσω της άλλης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Γι αυτό όσοι δε θέλετε να καταλάβουν ποιοι είστε, προσέχετε τι γράφετε.
πχ όσοι γράφετε διάφορα για τους καθηγητές σας και το σχολείο σας, μη το θεωρείτε καθόλου απίθανο να τα διαβάσει αυτά κάποιος συμμαθητής/καθηγητής σας και να μαντέψει ποιος τα έχει γράψει αυτά.

πολυ σωστο αυτο που ειπες οτι και να κανεις να κρυψεις το ιπ σου και να σερφαρεις ανωνυμα το σημαντικοτερο που δε σκεφτονται πολλοι ειναι ο τροπος που γραφουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
(...)
Γι αυτό όσοι δε θέλετε να καταλάβουν ποιοι είστε, προσέχετε τι γράφετε.
πχ όσοι γράφετε διάφορα για τους καθηγητές σας και το σχολείο σας, μη το θεωρείτε καθόλου απίθανο να τα διαβάσει αυτά κάποιος συμμαθητής/καθηγητής σας και να μαντέψει ποιος τα έχει γράψει αυτά.
Δηλαδή να μην εκθέτουμε τις απόψεις και τα πιστεύω μας; :worry:
Και αν βρουν ποιοι είμαστε τι θα γίνει;
Δικαίωμά μου δεν είναι να συμμετέχω όπου θέλω; Γιατί να κρύβομαι πίσω από ένα nickname;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Έτσι νομίζεις??Κάτι τέτοια facebook τα αποφεύγω..Έχουν γίνει περιστατικά διάφορα μέσω fb,η γενικά μέσω νετ...Από απλά φοβερίσματα κάποιων,μεχρι κυκλώματα παιδεραστίας..Δεν είναι αστείο.Μια φίλη μου,της είχε μιλήσει ένας στο μσν,μάλλον χάκερ,γτ και μετά τον αποκλεισμό στο μσν πάλι της μιλούσε(!!!) και είχε κατατρομοκρατηθεί η κοπέλα.Α,το παθε,με τον ίδιο,κι άλλη φίλη μου..(Μάλλον αυτός βρήκε στοιχεία μσν της μίας μέσω της άλλης..

αυτο επειδη το ακουω συχνα δεν νομιζω οτι φταιει το ιντερνετ καμια φορα προκαλουμε και εμεις δλδ αυτος που το βρηκε το εμαιλ τους αρχικα το εδιναν απερισκεπατα τι περιμεναν δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
πολυ σωστο αυτο που ειπες οτι και να κανεις να κρυψεις το ιπ σου και να σερφαρεις ανωνυμα το σημαντικοτερο που δε σκεφτονται πολλοι ειναι ο τροπος που γραφουν;)

μ'αυτό το τρόπο σε αναγνωρίζουν εύκολα γνωστοί σου.συμφοιτητές κτλ..Μικρό το κακο...Που να ξερουν οι"κακοί" το πώς γράφεις εσύ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
μ'αυτό το τρόπο σε αναγνωρίζουν εύκολα γνωστοί σου.συμφοιτητές κτλ..Μικρό το κακο...Που να ξερουν οι"κακοί" το πώς γράφεις εσύ????

το θεμα δεν ηταν για τους κακους:D αλλα για καποιους καθηγητες η συμμαθητες αλλα και παλι με μια απλη συγκριση απο 2 site ειναι ευκολο να καταλαβεις αν γραφει ο ιδιος χρηστης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αυτό δεν μπορεί να είναι κακό όμως!απλώς αναγνώριση!θα σε βλάψει ο καθηγητής σου?ή ο συμφοιτητής σου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
αυτό δεν μπορεί να είναι κακό όμως!απλώς αναγνώριση!θα σε βλάψει ο καθηγητής σου?ή ο συμφοιτητής σου??

μπορει να σε βλαψει με αλλο τροπο ομως:whistle: (κουλουρακι στο τριμηνο χαα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Δηλαδή να μην εκθέτουμε τις απόψεις και τα πιστεύω μας; :worry:
Και αν βρουν ποιοι είμαστε τι θα γίνει;
Δικαίωμά μου δεν είναι να συμμετέχω όπου θέλω; Γιατί να κρύβομαι πίσω από ένα nickname;

Αναφέρθηκα σε όσους ΔΕΝ επιθυμούν να καταλάβει κάποια στιγμή ένας γνωστός τους ποιοι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έτσι νομίζεις??Κάτι τέτοια facebook τα αποφεύγω..Έχουν γίνει περιστατικά διάφορα μέσω fb,η γενικά μέσω νετ...Από απλά φοβερίσματα κάποιων,μεχρι κυκλώματα παιδεραστίας..Δεν είναι αστείο.Μια φίλη μου,της είχε μιλήσει ένας στο μσν,μάλλον χάκερ,γτ και μετά τον αποκλεισμό στο μσν πάλι της μιλούσε(!!!) και είχε κατατρομοκρατηθεί η κοπέλα.Α,το παθε,με τον ίδιο,κι άλλη φίλη μου..(Μάλλον αυτός βρήκε στοιχεία μσν της μίας μέσω της άλλης..
Συνήθως τα e-mail ταξιδεύουν με τα chain letters ή με τη μαζική αποστολή mails χωρίς να αποκρύψεις τα mail του άλλου.
Εικάζω πως η φίλη σου έκανε delete την επαφή χωρίς να την μπλοκάρει. ;)
μ'αυτό το τρόπο σε αναγνωρίζουν εύκολα γνωστοί σου.συμφοιτητές κτλ..Μικρό το κακο...Που να ξερουν οι"κακοί" το πώς γράφεις εσύ????


Πραγματικά, η ζωή μοιράζει σφαλιάρες. Δεν ξέρεις από που θα σου έρθει. Οπότε τη θέση του ''κακού'' μπορεί να την πάρει ο φίλος σου. Δεν ισχύει πως άγνωστος=κακός.
Άλλωστε και εμείς (γενικά) άγνωστοι είμαστε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top