Emo

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Βρε παιδιά τι σας κάνανε οι Emo? Παιδάκια είναι και παίζουνε. Εσείς δηλαδή ξεχάσατε που ντυνόσασταν στα μαύρα ακούγατε Iron Maiden και θέλατε να κατακτήσετε τον κόσμο;


α) Δεν ντυνόμασταν στα μαύρα, είχαμε και γκρίζα :mad:
β) Ακούγαμε σάμπαθ :mad:
γ) Δεν θέλαμε να κατακτήσουμε τον κόσμο, αλλά να τον διαλύσουμε :mad:

Άκου να μας πούν Εμο! Ήμασταν τουλάχιστον Τρέμο!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλα λεει !
Και οι emo δε βλεπω να ειναι και ιδιαιτερα δραστηριοι. Μαλλον προς την απαθεια, κλαμα, καταθλιψη, εικονα περνανε.

Ειναι σχεδον το αντιθετο βασικα απο τους Rage Against the machine.

Θα λεγονταν "Tears Against the pillow" αν ηταν emo αυτοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ίσως γιατί οι εποχή άλλαξε και αυτό που προωθείται πλέον είναι η παθητικότητα και όχι η επανάσταση.


Y.Γ. Η υπογραφή μου ΔΕΝ είναι emo. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντα προωθουνταν η παθητικοτητα, γιατι συμφερει τα μεγαλα κεφαλια. (οκ σημερα πιο πολυ, αλλα γενικα ειναι παλιο το χομπυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αναμφίβολα! Όμως πλέον εκτός του ότι έχουν βελτιωθεί οι τεχνικές αποκοίμισης, η τηλεόραση έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινής ζωής και το ελληνικό "πνεύμα" αναλώνεται στο πως θα αντιγράψουμε τους Αμερικάνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.


χαλασε και ο σφουγγαρακης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τη roumana:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
χαλασε και ο σφουγγαρακης...

Ασ' τον αυτόν, είναι χαλασμένος καιρό τώρα. Άμοιρε Μπομπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αχ άτιμα ποζέρια!!! :P

Προσωπικά πιστεύω οτι οι emo αντικατοπτρίζουν κάπως τον αλήτη του 60 με τα μακριά μαλλιά και τα tattoo.

Δηλαδή σε κάθε κοινωνία υπήρχε ένα στυλ "αλήτικο" με την έννοια οτι ξέφευγε από τα κατεστημένα και όλοι το κοίταζαν κάπως έτσι -> :confused: Φυσικά και το emo είναι το "αλήτικο" της σημερινής κοινωνίας, το αντιδραστικό, το επαναστατικό! Είναι αυτό που δεν υπακοούει στους κανόνες της, που δεν αρκείται στα όρια της και δεν λειτουργεί στους ρυθμούς της!

Επίσης, υποθέτω οτι αν κάποιος θέλει να αναλύσει μία κοινωνία μπορεί να παρατηρήσει τα βασικά χαρακτηριστικά της αναλύοντας τις μορφές αντίδρασεις που αυτή δημιουργεί τη δεδομένη χρονική στιγμή. Συνεπάγεται οτι αναλύοντας κάποιος την συμπεριφορά των emo αλλά κυρίως τις ιδέες που εκφράζουν, είτε άμεσα με όσα ευθέως δηλώνουν, είτε έμμεσα μέσω του ρουχισμού που επιλέγουν, αναλύει και την κοινωνία.

Εμένα με προβληματίζει οτι η αντίδραση είναι η λύπη, η στεναχώρια, η αυτοκτονία.. Με προβληματίζει οτι συνομήλικα παιδιά με εμένα αντιδρούν δηλώνοντας την πρόθεση τους να αυτοκτονήσουν. Επίσης με προβληματίζει οτι αυτά τα παιδιά υποστηρίζουν οτι ικανοποιούν τις ψυχικές τους ανάγκες παρακολουθώντας ξένες κηδείες.

Ποιά κοινωνία δημιουργεί αυτές τις μορφές αντίδρασης;

Οι "αλήτες" πάντως με τα μακριά μαλλιά και τα σκουλαρίκια αντιδρούσαν με χαρά και όνειρα. Ταξίδευαν και ζούσαν. Επαναστατούσαν σε μία κοινωνία που τους εξανάγκαζε σε αυστηρές ηθικές και καταπιέσεις χωρίς νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ ότι όπως εμείς στα 80's -αρχές 90's το είχαμε ρίξει στο ρόκ, μέταλ και τις χαίτες (ώ ναί, είχα κι εγώ :P ) έτσι και οι Emo σήμερα θέλουν να διαφοροποιηθούν, να περάσουν το στίγμα τους, όποιο κι αν είναι αυτό (για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω ακόμη σαφές στο κεφάλι μου ποιό είναι -έχασα και την εκπομπή στον ALPHA :redface: ).

Το θέμα είναι ότι όλοι οι έφηβοι λίγο πολύ νιώθουν ότι δεν τους χωράει ο τόπος, είναι τα τερτίπια της ηλικίας. Ποιά ήταν τα προβλήματα των εφήβων της ηλικίας μας/σας και ενδεχομένως της σημερινής γενιάς εφήβων;

Σκεφτόσασταν στα 14-15-16-17 πώς ότι "ώχ, έχω να σηκωθώ αύριο να πάω γραφείο" ή μήπως σκεφτόσασταν τι στεγαστικό να πάρετε και τι δόση θα σας βγεί; Η μήπως ότι "πάω σούπερμάρκετ να πάρω τα βασικά και δε μου φτάνουν 150?" :P

Αυτό που σκεφτόσασταν ήταν "πώς θα τη λουφάρω από το μάθημα", "γιατί δε με πήρε τηλέφωνο ο γκόμενος/α", "θα πέσει ο χαρτζηλίκης να πάμε για καφέ;" :D

Άρα, ποιά είναι τα προβλήματα του σημερινού έφηβου; Άν θα έπρεπε να παθαίνει κατάθλιψη ο σημερινός emo-έφηβος για κάτι, αυτό -κατ' εμέ- θα έπρεπε να είναι ότι:
- Θα βγεί στην αγορά εργασίας σε μερικά χρόνια και θα του πιάνουν τον πωπό για 600?
- Θα σπουδάσει σε ιδρύματα αμφιβόλου ποιότητας, με καθηγητές που έχουν μείνει σε τεχνικές και τεχνολογίες που ίσχυαν πριν 10ετίας (στην καλύτερη περίπτωση) και μετά με όσα έμαθε ώς όπλο θα πρέπει να ανταποκριθεί στη δουλειά
- Ζούσε, ζεί και θα ζεί (εκτός αν μετακομίσει :P ) σε μία απ'τις χειρότερες πόλεις της Ευρώπης

Άν τους απασχολούν τέτοιου είδους θέματα, τότε μαζί τους. Το να λές ότι "κάτι με ενοχλεί" -γενικά χωρίς να μπορείς να το προσδιορίσεις, δεν είναι και πολύ υγιές... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι τον ξεχασα αυτον. εχει και ολοσωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
btw που τώρα το πρόσεξα στο αυτί του emo-Hitler:

το stretching το καταχώρησαν στη λίστα τους οι emo?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλά…κανέναν σας δεν αναρωτιέται ΓΙΑΤΙ εμφανίσθηκε αυτή μόδα-τάση? Άκουσε ποτέ κανείς προσεκτικά αυτά τα παιδιά για να καταλάβει για πιο λόγο σκέφτονται έτσι και γιατί ταυτίζονται όλο και περισσότεροι με αυτό το κίνημα?
Τους κρίνουμε επειδή είναι διαφορετικοί, επειδή μέσα στην επιφανειακή απάθεια τους κρύβεται η αντίδραση, επειδή προσπαθούν να μας περάσουν ένα μήνυμα. Kαταλάβατε ποιο είναι αυτό το μήνυμα??? Αν όχι, κρίμα τόση συζήτηση.

Για τα παιδιά μας μιλάμε. Κρίνουμε τα παιδιά? Γιατί να μην κρίνουμε τους γονείς? Ας κάνουμε αυτοκριτική ως κοινωνία επιτέλους. Γιατί η απάντηση για την συμπεριφορά τους κρύβεται εκεί.

Μήπως αναλύοντας τόσο πολύ την μόδα των emos καταντάμε υπερβολικοί; Προσωπικά το στυλ emo μου αρέσει. Τουλάχιστον στο στυλ αυτό δεν κυριαρχεί η βίαια και η καφρίλα. Αλήθεια από την στιγμή που ήμαστε τόσο πολύ αυστηρή με την κριτική στο στυλ emo μήπως θα έπρεπε να κρίνουμε και άλλα στυλ τόσο αυστηρά; Δεν νομίζω το στυλ αυτό να είναι πιο κατακριτέο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλη ιδεα Πανο ! :P

Παντως και να το κανουμε, νομιζω οτι θα βρουμε και στυλ με διαφορές σημαντικες, ως προς την ουσια και το μηνυμα τους (πχ μερικα δεν εχουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μα δεν είναι μόνο το emo style που απασχολεί τους "αναλυτές". Ακόμα ένα που συζητιέται εξίσου είναι το trendy, δεν είναι;

Νομίζω παλαιότερα ήταν "στόχος" και οι gothic, οι punk και οι skinhead αλλά αυτοί έχουν αρχίσει να λιγοστεύουν κατά πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μιλάγαμε πριν για τους γονείς...


Άκουγα στο ρεπορτάζ του Alpha μία στο Σύνταγμα που έλεγε "Σήμερα που 'ναι Σάββατο θα γυρίσουμε 2-3 η ώρα στο σπίτι γιατί θα πάμε Ψυρρή μετά."
Θα 'ταν.... 14 χρονών περίπου.



Οι γονείς τους πώς τους αφήνουν; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το θέμα έχει καταντήσει θάψιμο των emo. Κάτι τέτοιο δεν είναι επιτρεπτό από τους όρους του e-steki. Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι να εκτελεστούν οι ανάλογες ενέργειες.

Το να είναι μια ομάδα αντιδημοφιλής δεν είναι από μόνο του κατακριτέο. Νομίζω ότι το θέμα ήταν να δούμε τις τάσεις έναντι των τύπων αυτών και να γίνει συζήτηση. Άλλωστε δεν είδα το θάψιμο να μειώνεται στη συνέχεια...

Λοιπόν προσωπικά (επειδή έχω και μια άλφα ηλικία) έχω δει πάρα πολλά κινήματα να έρχονται και να παρέρχονται. Είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ οι έφηβοι να ψάχνουν την ταυτότητά τους μέσα από την αντίδραση στο "κατεστημένο", στη διαφοροποίησή τους από αυτό που θεωρείται πρέπον, από αυτό που βλέπουν στους ενήλικες, από αυτό που τους "επιβάλλει" το οικογενειακό τους περιβάλλον.

Απόλυτα φυσιολογικός ο μαζωχισμός και το χαράκωμα;;; Μήπως χάσαμε το μέτρο σ' αυτή τη χώρα; Έτσι ήταν και τα άλλα κινήματα στην ηλικία σου αγαπητή μου; Εγώ όπου είδα τέτοια φαινόμενα, ήταν ενδεικτικά παθογένειας πάλι. Διαφωνώ ότι διαφοροποιούνται από αυτό που τους επιβάλλουν οι ενήλικες, μάλλον το αναπαράγουν.

Εξαρτάται, αν μιλάμε για τους Έλληνες emo (ή καλύτερα αυτούς που ζουν στην Ελλάδα) ή τους emo των άλλων χωρών. Οι πρώτοι το κάνουν για την πόζα, οι δεύτεροι όχι.

Οι Έλληνες emo είναι ψεύτικοι εξ ορισμού. Μάλιστα, όποιος ξένος emo έρθει στην Ελλάδα, από γνήσιος γίνεται ποζεράς. Παράλογο;;; Μπα, δεν απαντάει κανείς, άρα λογικό:P. Α, και κάτι ακόμη. Πού το ξέρεις ότι οι ξένοι δεν το κάνουν από πόζα, τους ρώτησες έναν έναν, ή μήπως είσαι ελαφρώς ξενομανής (ίδιον του Ελληναρά):whistle:

Πάντως,

...έστω κ αν μου ακούγονται ακραίες οι συμπεριφορές που παρουσιάζουν τα συγκεκριμένα άτομα (βλ. αυτοπληγώνονται κτλ), κ αν κ, εγώ προσωπικά, το θεωρώ απλά ως έναν τρόπο ατομικής τους επίδειξης (κάτι απόλυτα φυσιολογικό για άτομα μικρής ηλικίας, μέχρι ένα σημείο βέβαια δε λέω)...

θέλω να πω πως υπήρξαν κ στο παρελθόν παρόμοιες τάσεις (προερχόμενες από μουσικές επιρροές) που ακολουθούσαν κυρίως οι έφηφοι της εποχής, όπως π.χ. τα Rave Parties του '80, όπου σύχναζαν οι "ρεϊβάδες" (τότε) κ γινόταν "χορός" από διάσημα club drugs, κ οι οποίες τάσεις όπως ήταν αναμενόμενο ήταν κατακριτέες ή τουλάχιστον αποτελούσαν θέμα συζήτησης κ τότε όπως κ οι Εμο σήμερα.

Να κι άλλος ένας (μία δηλαδή) που το βρίσκει φυσιολογικό. Σε λίγο και ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης θα θεωρείται καθώς πρέπει οικογενειάρχης (ή μήπως ο καθωσπρέπει οικογενειάρχης εφάμιλλος του Τζακ;;; :D). Καλά τα λες αγαπητή μου, όμως από τη δεκαετία του 90 (και όχι του 80) που εμφανίστηκαν τα rave parties η κατανάλωση ναρκωτικών στην Ελλάδα έχει πολλαπλασιαστεί. Με τις χιλιάδες τα πιάνουν τα χάπια τις λίγες φορές που τα πιάνουν. Λέτε ότι τα κινήματα της ποπ κουλτούρας, που απευθύνονται σε χαρακτήρες που ακόμη διαμορφώνονται, δεν επηρεάζουν κατά βάθος τους νέους και κατ' επέκταση και την κοινωνία;

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι κακό έχουν τα εν λόγω βίντεο.

Ούτε κι εγώ, αν και νομίζω ότι ο σχετικός διάλογος εξαντλήθηκε και δεν έχω τίποτε να προσθέσω.

Κρόνε, σωστό το post σου!

Αν όμως κατάλαβα καλά, δεν υπάρχει κανένας έφηβος που να μην είναι το μαύρο του το χάλι και της πλάκας. Τουλάχιστον αυτό βγαίνει από αυτά που γράφει ο Κρόνος για κάθε μία από τις ομάδες που αναφέρει. Πράγματι η ομαδοποίηση (κοπαδοποίηση καλύτερα) δημιουργεί παιδιά-λαλάκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Απόλυτα φυσιολογικός ο μαζωχισμός και το χαράκωμα;;; Μήπως χάσαμε το μέτρο σ' αυτή τη χώρα; Έτσι ήταν και τα άλλα κινήματα στην ηλικία σου αγαπητή μου; Εγώ όπου είδα τέτοια φαινόμενα, ήταν ενδεικτικά παθογένειας πάλι. Διαφωνώ ότι διαφοροποιούνται από αυτό που τους επιβάλλουν οι ενήλικες, μάλλον το αναπαράγουν.

Νομίζω πως η Fest αναφέρεται κυρίως στις στυλιστικές τους προτιμήσεις.
Όταν ξεκίνησε το τόπικ, εγώ τουλάχιστον, δεν ήξερα καν για τι έκτασης ακρότητες συζητάμε...
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
"Ο κόσμος είναι χάλια... (παύση)... Γι' αυτό θα πάω κομμωτήριο"
+1

Αν και καυστικός έχει ένα δίκιο ο Ρεμπεσκές... :hmm:
+100
"Πάρε παιδί μου 20 ευρώ και άντε παίξε Lineage".



Ps. Αφού το ξέρεις ότι έχω δίκιο...
+1000000
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top