Σαλάτα ζυμαρικών!

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Ο αγαπημένος μου τύπος σαλάτας:redface:
Έχετε δοκιμάσει να φτιάξετε?
Βρήκα μια συνταγή σε ένα περιοδικό και το αποτέλεσμα ήταν πολύ ωραίο! :D

Σαλάτα ζυμαρικών με ντομάτα και προσούτο.

Υλικά:
300 γραμμ. ζυμαρικά βίδες
6 μέτριες ώριμες ντομάτες
1/4 φλιτζ. κάπαρη (που έχετε ξεπλύνει)
1/2 φλιτζ. μαϊντανός χοντροκομμένος
1/3 φλιτζ. βασιλικός
125 ml ελαιόλαδο
8 λεπτές φέτες (120 γραμμ.) προσούτο
αλάτι, φρεσκοκομμένο πιπέρι

Εκτέλεση:
Ρίχνετε τα ζυμαρικά σε μια μεγάλη κατσαρόλα με βραστό αλατισμένο νερό μέχρι να μαλακώσουν. Τα στραγγίζετε και τα βάζετε σε ένα μεγάλο μπολ. Κόβετε τις ντομάτες στη μέση και στύβετε το ζυμό μαζί με τα σπόρια τους πάνω από τα ζυμαρικά. Ψιλοκόβετε τις ντομάτες και τις προσθέτετε στο μπολ, μαζί με την κάππαρη, τα μυρωδικά και το ελαιόλαδο. Ανακατεύετε απαλά και ρίχνετε αλάτι και φρεσκοτριμμένο μαύρο πιπέρι. Ψήνετε στο φούρνο ή τηγανίζετε το προσούτο μέχρι να ροδοκοκκινίσει και να γίνει τραγανό. Λίγο πριν σερβίρετε, το κόβετε κομματάκια και το ρίχνετε πάνω από τη σαλάτα.

Σε 15' η σαλάτα είναι έτοιμη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μμμ, μαρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μμμ, μαρεσει
Επίσης

αλλά σαν μακαρονάδα είναι... καλύτερα δεν θα ταν αν ειχε πιο πολλα λαχανικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Επίσης

αλλά σαν μακαρονάδα είναι... καλύτερα δεν θα ταν αν ειχε πιο πολλα λαχανικά;
Δεν ξέρω, προσωπικά δεν είμαι και πολυ fan των λαχανικών.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εντάξει για μενα το ίδιο είναι, το συγκεκριμένο το τρώω όπως να'ναι (με περισσότερα ή τόσα λαχανικά). Το ζυμαρικό δίνει την ''αλλη'' γευση. Εγω θα πρόσθετα και μπαλσάμικο στο τέλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Εντάξει για μενα το ίδιο είναι, το συγκεκριμένο το τρώω όπως να'ναι (με περισσότερα ή τόσα λαχανικά). Το ζυμαρικό δίνει την ''αλλη'' γευση. Εγω θα πρόσθετα και μπαλσάμικο στο τέλος
Όταν το έφτιαξα έβαλα και λίγο κεφαλοτύρι στο τέλος.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ούτε εγώ είμαι, απλά πιο πολύ με σουφλέ μοιάζει. Πάντως σίγουρα θα είναι νοστιμότατο :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Ούτε εγώ είμαι, απλά πιο πολύ με σουφλέ μοιάζει. Πάντως σίγουρα θα είναι νοστιμότατο :P :redface:
Είναι και ελαφρύ. Ό,τι πρέπει για βραδινό. (έχουμε και μια σιλουέτα να διατηρήσουμε!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα μακαρόνια για βραδινό δεν τα λες και διαιτητικά, δεν θέλω να σας πικράνω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Λεπτομέρειες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top