Ελευθερία

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Όσο μπορώ να έχω ελευθερία επιλογής και ελευθερία στην άσκηση των δικαιωμάτων μου που κατ'ουσίαν σημαίνει την εξούσια που έχω στο να "κάνω" ή να "μην κάνω" κάτι διατηρώντας την ανθρώπινη αξιοπρέπεια μου θεωρώ πως είμαι ελεύθερη.


Όμως πέρα από αυτή την ελευθερία υπάρχει και αυτή που όριζεται από τον ίδιο μας τον εαυτό, τα πάθη μας, τις αδυναμίες μας και που αυτή κατακτιέτε εξίσου δύσκολα και με πολύ αγώνα.
Αυτή η δεύτερη ελευθερία που ορίζεται από τον ίδιο μας τον εαυτό, μου θυμίζει ψυχική δύναμη (άρα και ψυχική ελευθερία), γενετικό κώδικα, την δύναμη της ψυχανάλυσης, το "συνήθεια δευτέρα φύση", "το γνώθι σ'αυτόν" των αρχαίων, εσωτερικές κατακτήσεις και ένα υποκειμενικό σύμπαν που πλάθει ο καθένας μόνος του.
Κάτι σαν δημιουργία (προϋποθέτει "ικανότητα" δημιουργίας) που αποτελεί και την πραγματική περιουσία του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
οσο μπορει να την κατανοησει ο ανθρωπινος νους μου.
Έχει πει ο Αϊνστάϊν (παραφράζω): "το θαυμάσιο δεν είναι ότι ζούμε σε ένα θαυμάσιο, άπειρο σύμπαν, αλλά ότι ο ανθρώπινος νους είναι σε θέση να το συλλάβει":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αλλα ολα ΑΥΤΑ που πρεπει να καταλαβουμε στο απειρο συμπαν μας,δεν γινεται ομως να τα κατανοησουμε απο την μια στιγμη στην αλλη,γιαυτο με την μορφωση και την προοδο κανουμε καλυτερα βηματα για την κατανοηση του οποιοδηποτε "αγνωστου" μεχρι στιγμης,μεχρι να αποκαλυψουμε το επομενο μυστηριο..η θαυμασια ιστορια της εξελιξης.

Για ενα ομως ειμαι σιγουρο,οτι οσα χρονια και να περασουν,δεν θα μπορεσουμε να κατανοησουμε με τιποτα τον Θεο (για μενα δεν υπαρχει λογος να το κανω,εφοσον ειμαι πεπεισμενος οτι οντως υπαρχει).
Μεχρι κ ο κορυφαιος Αλβερτος,ειχε αναφερει για την υπαρξη του και τον θαυμασμο του,απλα δεν θυμαμαι ακριβως πως το ειχε διατυπωσει.

Ακομα και τα κορυφαια μυαλα δειχνουν σεβασμο σε κατι τοσο ανωτερο απο τον ανθρωπινο νου,αυτο δειχνει την ταπεινωση που μπορει να εχει μεσα του ,ακομη μια τοσο κορυφαια προσωπικοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
η θαυμασια ιστορια της εξελιξης.

Κόψε κάτι....


Μεχρι κ ο κορυφαιος Αλβερτος,ειχε αναφερει για την υπαρξη του και τον θαυμασμο του,απλα δεν θυμαμαι ακριβως πως το ειχε διατυπωσει.

"Δε μπορώ να πιστέψω, ότι ο Θεός παίζει ζάρια με το κόσμο..."

Γι' αυτό και ο αλβέρτος, εισήγαγε στη θεωρία του μια κοσμολογική σταθερά, που θα καθιστούσε το σύμπαν ντετερμινιστικά στατικό.
Λίγα χρόνια μετά, και μετά από τις αντίθετες αποδείξεις, το παραδέχτηκε. "Αυτή η σταθερά ήταν λάθος μου..."


Ακομα και τα κορυφαια μυαλα δειχνουν σεβασμο σε κατι τοσο ανωτερο απο τον ανθρωπινο νου

Αυτόματα, λογοκρίνεις πολλά κορυφαία μυαλά, που επέδειξαν γαργαλιστική ασέβεια απέναντι στη θεότητα... (ένας από αυτούς, βρίσκεται στην υπογραφή σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Χαιρομαι που εχεις εναν αντιλογο προς την προσωπικη μου αποψη που εξεφρασα:)

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
"Δε μπορώ να πιστέψω, ότι ο Θεός παίζει ζάρια με το κόσμο..."

Η αληθεια ομως,περα της προσωπικης αποψεως,δεν παευι να υφισταται ακομα ;)

"I am convinced that He (God) does not play dice."

"God is subtle but he is not malicious."

"I want to know God's thoughts; the rest are details."

"Science without religion is lame. Religion without science is blind."

"God does not care about our mathematical difficulties. He integrates empirically."

"My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slight details we are able to perceive with our frail and feeble mind."
Ξενυχτι στο pc με μπολικο αλκοολ;)


"Whoever undertakes to set himself up as a judge of Truth and Knowledge is shipwrecked by the laughter of the gods."
Μηπως θα επρεπε φιλε Ρεμπεσκιε να συνεχισεις την σαββατιατικη σου διασκεδαση στα μπουζουκια και οχι στο στεκι;:clapup::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"Whoever undertakes to set himself up as a judge of Truth and Knowledge is shipwrecked by the laughter of the gods."
Και όμως (λογοκρισία---ήταν φιλική έκφραση...) κόβεναντ, ίδιος κριτής της Αλήθειας γίνεσαι και συ, όταν στέκεσαι με δέος απέναντι στη θεότητα... Τους ρώτησες αν ενδιαφέρονται για το σεβασμό σου? :P:P:P



υγ. Ρώτησες αν μπορώ να βρω μπουζούκια?? Με μεγάλη μου χαρά να τα έσπαγα όλα... :/:, αντί να είμαι μπροστά στο μακ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
αντί να είμαι μπροστά στο μακ...

Έχεις μακ και παραπονιέσαι κιόλας??? Φτού σου αναίσχυντε! :P

On topic:
Covenant & Rempeske: Οι ειρωνείες δεν είναι απαραίτητες και παρακαλώ να σταματήσουν. Τα επιχειρήματα αρκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
"My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slight details we are able to perceive with our frail and feeble mind."

Η θρησκεία μου αποτελείται απο ταπεινό θαυμασμό προς το απεριόριστο ανώτερο πνεύμα που αποκαλύπτει τον εαυτό του στις λεπτές λεπτομέρειες που ήμαστε ικανοί να αντιληφθούμε με το αδύναμο και επιπόλαιο μυαλό μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
και παραπονιέσαι κιόλας??
Να στο πουλήσω... Μου σπάει τα νεύρα :mad:


υγ. ....Ποιές ειρωνίες? Ίσα ίσα που θυμίζουμε κατηχητικό σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
1. Να στο πουλήσω... Μου σπάει τα νεύρα :mad:


2. υγ. ....Ποιές ειρωνίες? Ίσα ίσα που θυμίζουμε κατηχητικό σήμερα...

1. Αμε! Πόσο? :jumpy:

2. Αναφέρομαι κυρίως στον Covenant και τα περι μπουζουκιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Δεν ειρωνευομαστε βρε,πλακα μεταξυ ανδρων λεγεται αυτο ;) ...με την μια να σου ξυπνησει το πνευμα της admin :P

Η θρησκεία μου αποτελείται απο ταπεινό θαυμασμό προς το απεριόριστο υπέρτατο πνεύμα που αποκαλύπτεται στις λεπτές λεπτομέρειες που είμαστε ικανοί να αντιληφθούμε με το αδύναμο και επιπόλαιο μυαλό
Με λιγα λογια οπως το βλεπω και το ζω εγω απο την πλευρα μου σαν ενα κοινο θνητο μυαλο,οτι ο Θεος μας δινει λιγα στοιχεια για την υπαρξη του (με θαυματα κτλ) ,σε οσους πιστευουν,με αποτελεσμα να κρατα μια ισορροπια απο την πληρη αφανεια Του και την τωρινη γνωση της ανθρωποτητας (γιατι ολο και κατι περισσοτερο μαθαινουμε με τα χρονια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Δεν ειρωνευομαστε βρε,πλακα μεταξυ ανδρων λεγεται αυτο ;) ...με την μια να σου ξυπνησει το πνευμα της admin :P

Kαλά αφου΄δεν παρεξηγιέστε μεταξύ σας εμένα δεν μου πέφτει λόγος :P
Μην παραπονεθεί μόνο μετά κανείς, τον έφαγα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Τους ρώτησες αν ενδιαφέρονται για το σεβασμό σου

Ο σεβασμός βοηθάει εμένα τον άνθρωπο και οι θεοί καλοπιάνονται γιατί είναι ζωντανά πλάσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
1. Αμε! Πόσο?

1 ? το μακ, 3000 τα μεταφορικά (και λίγα λέω)...


Ο σεβασμός βοηθάει εμένα τον άνθρωπο και οι θεοί καλοπιάνονται γιατί είναι ζωντανά πλάσματα

Επειδή και να σου απαντήσω, θα πεις πως τα λέει ένας ...ρεμπεσκές, δες τι απαντάει σε αυτό ακριβώς το επιχείρημα ο Επικούρος, στο Κύριαι Δόξαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
τι απαντάει σε αυτό ακριβώς το επιχείρημα ο Επικούρος, στο Κύριαι Δόξαι.

Πες μου σε παρακαλώ ό,τι θυμάσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"H θεότητα δεν είναι ούτε εκδικητική, ούτε ευεργετική - επειδή είναι θεότητα, και τα ταπεινά συναισθήματα που ορίζουν τους ανθρώπους δεν μπορούν να ορίζουν ένα τέτοιο ον. Μη κοιτάς λοιπόν το κεραυνό με τρόμο ή τη λιακάδα με ευχαρίστηση, η θεότητα δεν τα απευθύνει σε σένα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
"H θεότητα δεν είναι ούτε εκδικητική, ούτε ευεργετική - επειδή είναι θεότητα, και τα ταπεινά συναισθήματα που ορίζουν τους ανθρώπους δεν μπορούν να ορίζουν ένα τέτοιο ον. Μη κοιτάς λοιπόν το κεραυνό με τρόμο ή τη λιακάδα με ευχαρίστηση, η θεότητα δεν τα απευθύνει σε σένα"

Με παραξενεύει που ξεχωρίζεις τον εαυτό σου από τον θεό, λες και υπάρχει τίποτε άλλο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με παραξενεύει που ξεχωρίζεις τον εαυτό σου από τον θεό, λες και υπάρχει τίποτε άλλο!!

εφ' όσον είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει τίποτα άλλο πέρα από τη θεότητα, λογικό είναι να το βρίσκεις παράξενο...


(πάλι οφ τόπικ βγήκαμε :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:


εφ' όσον είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει τίποτα άλλο πέρα από τη θεότητα, λογικό είναι να το βρίσκεις παράξενο...


(πάλι οφ τόπικ βγήκαμε :))
Βασίζομαι στην κβαντική θεωρία για να υποστηρίξω αυτή την πίστη την θρησκευτική και εμπειρική διαπίστωση. Όλα αποτελούνται από το εν quantum σε πολλαπλότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
τα ταπεινά συναισθήματα που ορίζουν τους ανθρώπους δεν μπορούν να ορίζουν ένα τέτοιο ον.

Είναι η υπερήφανή μου γνώμη ότι τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά όλα, καθώς και τα χαρακτηριστικά όλων των μορφών ζωής προσομοιάζουν με χαρακτηριστικά του δημιουργού τους. Όλοι και όλα μαζί κάνουμε εκείνο το υπέρτατο σύνολο που μας χρειάζεται όλους για να εκφραστεί-υπάρξει.

Κάθένας και κάθετί έχουν πάρει από την μοιρασιά των ιδιοτήτων του "συνόλου" (θεού) ένα κομμάτι. Ελεύθερα επιλεχθέν να χαρακτηρίζει το είδος. Εξ' ου "Άνθρωπος ημαρμένος εστί στασιάζειν" (Ο άνθρωπος επέλεξε και άρα έχει στα χαρακτηριστικά του, να στασιάζει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top