Σβάστικα, ένα παρεξηγημένο σύμβολο

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η αριστερόστροφη sawastika (γνωστή και ως "Γαμμάδιον") είναι το σύμβολο της Ζωής και αποτελεί το γεννήτορα του Σταυρού (ως σύμβολον).
Η δεξιόστροφη swastika που χρησιμοποιήθηκε κι από τους Ναζί, είναι το σύμβολο του Θανάτου.


Χρησιμοποιήθηκε και από τους Αρχαίους Έλληνες (γι' αυτό και η ονομασία "Γαμμάδιον¨)
Εδώ απεικονίζεται σε αρχαίο ελληνικό νόμισμα:

Επίσης, απεικονίζεται και ελληνικούς αμφορείς.

Πριν δαιμονοποιηθεί, το είχαν χρησιμοποιήσει (λόγω της θετικής του επίδρασης) ακόμα και σε διαφημίσεις:


Χρησιμοποιείται σε αρκετές τελετουργίες (ειδικότερα για να δημιουργήσει θετική αύρα στο χώρο - ακόμα και στο φαγητό):


Επίσης, πολλές ομάδες το είχαν ως έμβλημα στις εμφανίσεις τους (και μια Ελληνική μέσα σε αυτές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ενδιαφέρον ερώτημα: Ποια ελληνική ομάδα είχε για έμβλημά της τη σβάστικα και σε ποια εποχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ενδιαφέρον ερώτημα: Ποια ελληνική ομάδα είχε για έμβλημά της τη σβάστικα και σε ποια εποχή;

ομάδα-σβάστηκα-2.jpgομάδα-σβάστηκα.jpg
Αυτές είναι από Αμερικανικές ομάδες.
Την Ελληνική δεν την βρήκα. Μόλις τη βρω, θα σας τη δείξω.

###Merge###
Τελικά, η ομάδα είναι ο Απόλλων Αθηνών:
Απόλλων-σβάστηκα.jpgΑπόλλων-σβάστηκα-2.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Σβάστικα(Ναζί) και σταυρός(Σταυροφόροι- Ιερή Εξέταση- κλπ) συναγωνίστηκαν, σʼ έναν κόσμο «μετα-ελληνικό», ήτοι «βαμπιρικό», ποιο θα ρουφήξει περισσότερο αδικοχαμένο ανθρώπινο αίμα. Η μεγάλη ιστορική ειρωνεία έγκειται στο γεγονός, ότι και τα δύο σύμβολα είχαν τη «θετική» τους πολιτιστική επιρροή στους προπατορικούς των ευρωπαϊκών λαούς, δηλαδή στους κατοίκους των στεπών της Κασπίας και της ινδική ενδοχώρας δυτικά του Ινδού ποταμού και μέχρι και την επικράτεια της βαβυλωνιακής αυτοκρατορίας(3000-1100 π.Χ. περίπου), τους επιλεγόμενους «Ινδοευρωπαίους» ή «Άριους»(λαούς). Και είναι ( τραγικά;)ειρωνική η ιστορική κατάληξή τους, δεδομένου ότι τελικά την «αρνητική» τους σημασιοδότηση τη φόρτισαν οι λαοί-απόγονοι εκείνων, κάτω από την επήρεια «παραδόσεων», κατεξοχήν «ανθελληνικών» και …ουδόλως «ινδοευρωπαϊκών». Σαν βασικοί καταλύτες, για τη (συμβολική) «διαστροφή» αυτή, ιστορικά διαφαίνεται να υπήρξαν,
-[FONT=&quot] [/FONT]η παρακμή και μετάπτωση της Παιδείας, όπως είχε αναγεννηθεί στην Αθήνα του Σόλωνα και του Περικλή, αφενός και
-[FONT=&quot] [/FONT]η επικάλυψη της «ιστορικής μνήμης»( των λαών), κάτω από την επήρεια της («εξ αποκαλύψεως») παραμυθίας που απαιτούσαν οι «ιστορικές αναγκαιότητες», όλων των έκτοτε «αυτοκρατορικών»( ήτοι «ιμπεριαλιστικών») πολιτικών: είτε με τον μανδύας της «καθαρής πολιτικής» είτε με τα «ιμάτια» της (πεντα)καθαρής «θεοκρατίας», αφετέρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
(
) Πάντως, η παράθεση αγκυλωτών σταυρών
με το συναισθηματικό φορτίο που εμπεριέχουν, δε νομίζω ότι είναι ισχυρό πειστήριο πως χρησιμοποιήθηκαν σε καμπάνιες της κοκα κόλα ή σε ancient greek coins ή ακόμη και στις φανελίτσες του Απολλωνάρα.

Πάντα θα θυμίζει τη φρικαλεότητα του πρώτου μισού του 20ου αιώνα...
Αλήθεια λέω.

** όσο για τους συμβολισμούς που τούτο το θέμα πάνω από όλα πραγματεύεται, η ευφυϊα κρύβεται στο πρόθεμα "από-" ...
Πήξανε οι οφθαλμοί μου από συμβολικά στοιχεία/ενώσεις, ασχέτως των μοριακών τους βαρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι η σβάστικα προέρχεται από την αρχαιοελληνική λέξη "σώστικα" (από το σώζω). Για γούρι την έβαλε στο κόμμα ο Αδόλφος.

Υπάρχει νομίζω σε κάποιο αρχαίο ελληνικό θέατρο στη Μικρά Ασία (Έφεσο, ίσως). Ακόμα στα ανάκτορα των Ρομανώφ στην Πετρούπολη στη Ρωσία (η τελευταία δυναστεία τσάρων. Η Πετρούπολη μετονομάστησε σε Λένινγκραντ 1918-1990).

Τροφή για σκέψη: το κόμα τού Χίτλερ λεγόταν Εθνικό Σοσιαλιστικό Εργατικό. Αν βγάλουμε τη σούμα σε "αριστερές" - "δεξιές" λέξεις, έχουμε 2-1 υπέρ τής αριστεράς. Σκανδαλιστικό; Μόνο αν θεωρείς την αριστερά ως a priori καλή και αντίστοιχα την δεξιά, λέω εγώ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η αριστερόστροφη sawastika (γνωστή και ως "Γαμμάδιον") είναι το σύμβολο της Ζωής
...και του ήλιου, και της καλής τύχης...


Μιλώντας για Σύμβολα του Ηλιακού Δίσκου, δίπλα στο Γαμμάδι
ας προσθέσουμε ακόμα ένα. Πρόκειται για μια πανάρχαια
-σύμφωνα με την ανθρωπολογία του 20ου αιώνα- χειρονομία, η οποία έχει παρεξηγηθεί πάρα πολύ στην Ελλάδα.


[εδώ υπήρχε κείμενο που αφαιρέθηκε]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τροφή για σκέψη: το κόμα τού Χίτλερ λεγόταν Εθνικό Σοσιαλιστικό Εργατικό. Αν βγάλουμε τη σούμα σε "αριστερές" - "δεξιές" λέξεις, έχουμε 2-1 υπέρ τής αριστεράς. Σκανδαλιστικό; Μόνο αν θεωρείς την αριστερά ως a priori καλή και αντίστοιχα την δεξιά, λέω εγώ:whistle:

:D

Ας μην ξεχνάμε και τα Sturmabteilung ( https://en.wikipedia.org/wiki/Sturmabteilung ) που είχαν το παραπάνω διακριτικό, που μοιάζει με κάποιο σύγχρονο αγωνιστικό σήμα (:)).
Ο απλός κόσμος τους φώναζε "μπιφτέκια" γιατί ήταν καφέ από έξω αλλά κόκκινα από μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Επίσης, μιας και θεωρείτε (κάποιοι) ως a priori "καλή" την αριστερά και "κακή" τη δεξιά, καλό θα ήταν να δούμε και τους δολοφονημένους από Ιταλούς "αριστερούς" κατά τη πολυτάραχη δεκαετία του '70.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εννοείς την περίοδο στην οποία ακροδεξιοί πολιτικοί ακτιβιστές ασκούσαν επίσης τρομοκρατία και η ιταλική κοινωνία ήταν πολωμένη; Μήπως να θυμηθούμε και την δολοφονία του Παζολίνι εκτός από του Άλντο Μόρο; Μήπως να θυμηθούμε προβοκάτσιες φασιστοειδών οι οποίοι δολοφονούσαν σαν αριστεροί για να προκαλέσουν την οργή της κοινής γνώμης; Για να μην μιλήσουμε για την συνεργασία μαφίας κράτους μετά τον πόλεμο όταν οι κομμουνιστές ήταν κοντά στην εξουσία. Μπορείς να μου πεις για τις εκτελέσεις αντικομουνιστών την περίοδο του πολέμου, είναι κλασικό παράδειγμα των ακροδεξιών στην Ιταλία άλλωστε.

Τι θέλω να πω: Η ιστορία σου αποδεικνύει τα πάντα οπότε όταν την χρησιμοποιούμε καλό θα ήταν να μην παραβλέπουμε άλλα και να υπερτονίζουμε άλλα. Οι όροι "καλή" και "κακή" καλό θα ήταν να αποφεύγονται και να μην γίνεται προσπάθεια επίκλησης στο συναίσθημα για να προάγει ο καθένας τις ιδέες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μα δεν είπα τίποτα περί ακροδεξιάς...
Είπα ότι καλό θα ήταν να δούνε αυτοί που θεωρούν ως a priori "καλή" την αριστερά, να σκεφτούν και τα δικά της εγκλήματα...
Τι δεν καταλαβαίνετε;

Να βάλω ονόματα ή θα σας έρθει βαρύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να συμπληρώσω μόνο πως είναι επίσης πολύ «όμορφο» να βλέπω να υπερασπίζονται την πατρίδα
«μου» άνθρωποι που φορούν τη σβάστικα και παραδίδονται εις την ύψιστη ιδεα της Αρειας φυλής …

Νομίζω πως είσαι λάθος σε τούτο το σημείο. Ο συνομιλητής δεν είχε στο άβατάρ του τη Σβάστικα, αλλά τη Σωβάστικα, το αντίρροπό της σύμβολο. Πέραν αυτού, η Σβάστικα είναι ένα από τα αρχαιότερα σύμβολα, με παγκόσμια εξάπλωση, που εδώ και χιλιάδες χρόνια συμβολίζει την καλή τύχη, ευεξία, την αιώνια επιστροφή κλπ. Πρόκειται στην ουσία για σύμβολο της Προαιώνιας Σπείρας που γέννησε τον Κόσμο. Πώς θα σου φαινόταν εάν μάθαινες ότι η ίδια ακριβώς Σωβάστικα, την οποία είχε στο παρελθόν ως έμβλημά του ο συνομιλητής, μπορείς να την βρεις στο δάπεδο μιας αρχαίας εβραϊκής συναγωγής στην Νεκρά Θάλασσα;


Καλό θα είναι να γνωρίζουμε περισσότερα πριν επιτεθούμε στον άλλο καλή μου φίλη...


Σημείωση Editor: To μήνυμα προήλθε από το θέμα "Μακεδονία ή FYROM;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πρόκειται στην ουσία για σύμβολο της Προαιώνιας Σπείρας που γέννησε τον Κόσμο.
Η Σβάστικα δημιουργήθηκε από τον διαχωρισμό του Ενός σε Αρσενικό-Θηλυκό, που δε θα μπορούσε να είναι διαφορετικό σαν σύλληψη από αυτο που λέτε.
Και αυτό που είχα, πέρα από "ψάρεμα" για αντιφασίστες (:)), είναι και η σημαία του Kuna Yala.
Όσο φασίστες είναι και οι κάτοικοι αυτής της περιοχής του Παναμά, τόσο φασιστική είναι και η σημαία τους.

Είναι πολύ εύκολο η συζήτηση από τον Σόρος να πάει στους Ναζί;
Γιατί άραγε;

Σημείωση Editor: To μήνυμα προήλθε από το θέμα "Μακεδονία ή FYROM;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μα δεν είπα τίποτα περί ακροδεξιάς...
Είπα ότι καλό θα ήταν να δούνε αυτοί που θεωρούν ως a priori "καλή" την αριστερά, να σκεφτούν και τα δικά της εγκλήματα...
Τι δεν καταλαβαίνετε;

Να βάλω ονόματα ή θα σας έρθει βαρύ;

Καλό θα ήταν να πείτε τι εννοείτε.

Παρεμπιπτόντως η αριστερά δεν είναι ένα ομοιογενές σύνολο με τις ίδιες απόψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μα δεν είπα τίποτα περί ακροδεξιάς...
Είπα ότι καλό θα ήταν να δούνε αυτοί που θεωρούν ως a priori "καλή" την αριστερά, να σκεφτούν και τα δικά της εγκλήματα...

'Οσοι αριστεροί διέσωσαν την αξιοπρέπειά τους και δεν αγοράστηκαν από το πασοκ έγιναν outsiders ή αναρχικοί. Τα εγκλήματα της Αριστεράς είναι κυρίως εγκλήματα κατά των συντρόφων τους (από Ζαχαριάδηδες και λοιπούς ηλίθιους). Το μεγαλύτερο έγκλημα της Αριστεράς είναι αυτό κατά του ίδιου της του εαυτού και ύπαρξης δηλαδή. Πολύ αργότερα, από τα 80' και μετά, εποχή που το μουσολινικό πασοκ ακμάζει και οικειοποιείται τα οράματα της αριστεράς, η αριστερά σταδιακά αποδυναμώνεται ώσπου στις αρχές του 21ου να καταντήσει μια γραφική παρείστικη υπόθεση. Φυσικά δεν εννοώ αναρχικούς τους Ξηρούς, Κουφοντίνες και όλα αυτά τα λαμόγια, κι ούτε αυτό είναι αριστερά. Αυτό ήταν το νεοελληνικό μουσολινικό παρακράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Νομίζω πως είσαι λάθος σε τούτο το σημείο. Ο συνομιλητής δεν είχε στο άβατάρ του τη Σβάστικα, αλλά τη Σωβάστικα, το αντίρροπό της σύμβολο.
Τη σωβάστικα ?
Που δεν σεβάστηκα ?
δλδ αυτήνανε που συμβολίζει τον θάνατο ? :hmm:
μάλιστα …

Εγώ πάλι γιατί είχα την εντύπωση πως είχε τη σημαία της
Kuna Yala

Πέραν αυτού, η Σβάστικα είναι ένα από τα αρχαιότερα σύμβολα, με παγκόσμια εξάπλωση, που εδώ και χιλιάδες χρόνια συμβολίζει την καλή τύχη, ευεξία, την αιώνια επιστροφή κλπ. Πρόκειται στην ουσία για σύμβολο της Προαιώνιας Σπείρας που γέννησε τον Κόσμο. Πώς θα σου φαινόταν εάν μάθαινες ότι η ίδια ακριβώς Σωβάστικα, την οποία είχε στο παρελθόν ως έμβλημά του ο συνομιλητής, μπορείς να την βρεις στο δάπεδο μιας αρχαίας εβραϊκής συναγωγής στην Νεκρά Θάλασσα;
[FONT=&quot]
[/FONT]
Καλέ μου Χάος ...

Χμμμ να σκεφτώ … :hmm:

Τι εντύπωση ε ?

Την ίδια ακριβώς εντύπωση που μου έκανε όταν διάβασα πριν πολύ , πολύ καιρό πως η σβάστικα απαντάται σε βουδιστικούς ναούς , πως ο μαίανδρος ( προάγγελος αυτής ) συμβολίζει την αιωνιότητα, την αέναη ροή του Ηράκλειτου, την αθανασία της ψυχής και άλλα τέτοια εμπριμέ ..

Θαρρώ επίσης ..την ίδια εντύπωση όταν άκουσα να ταυτίζουν τις σπείρες του μαιάνδρου με τις σπείρες του ελληνικού DNA, άρα και τον φυλετισμό.

Α, και για να μην το ξεχάσω .....
ακριβώς την ίδια εντύπωση όταν είδα σε σε site της Χ.Α., ότι ο μαίανδρος συμβολίζει την συνέχεια της φυλής…

Πως μου φάνηκαν όλα αυτά ? :hmm:


Απομεινάρια από την αποπειρα εκλαικευσης του αποκρυφισμού στον 19ο και 20ο αιώνα.
Καθώς και μια προσπάθεια να δωθεί ένα αποκρυφιστικό υπόβαθρο σε διάφορες ρατσιστικές
ενθικιστικές ιδέες και οργανώσεις



Και πως τελικά επειδή .. η σβάστικα μετά το τέλος του β' παγκοσμίου πολέμου απαγορεύτηκε το αποτέλεσμα ήταν
οι διάφορες νεο-ναζιστικές οργανώσεις να ξεθάψουν διάφορα εθνικιστικά( μαγικά ) σύμβολα που να μη μοιάζουν με τη σβάστικα αλλά να δηλώνουν τον ναζισμό, «υπογείως»




Είναι πολύ εύκολο η συζήτηση από τον Σόρος να πάει στους Ναζί;
Χμ μάλλον σε εσάς θα έπρεπε να απευθυνθεί το ερώτημα αγαπητέ μου , εσείς αναφερθήκατε


Είναι πολύ "όμορφο" να βλέπω κομμουνιστές και αναρχικούς να υπερασπίζονται μεγιστάνες και πολυεκατομμυριούχους...
Το οποίο ομολογουμένως που το διαπιστώσατε ακόμα απορώ …


Κι όμως όλως περιέργως η δική σας απάντηση δεν θεωρήθηκε επίθεση ενώ η δική μου θεωρήθηκε …
Καλύτερα ..

μʼ αρέσει να είμαι επιθετικιά από αμυντικό δεξί μπακ :)


Όπως και να έχει …
Ζούμε στο 2009 οπότε οποιοδήποτε τέτοιο σύμβολο είτε δεξιόστροφο , είτε αριστερόστροφο είτε απλώς αργόστροφο , θα θυμίζει την απόλυτη φρίκη του 2ου παγκοσμιου πολέμου –τελεία-και -παύλα !


Σημείωση Editor: To μήνυμα προήλθε από το θέμα "Μακεδονία ή FYROM;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τη σωβάστικα ?
Που δεν σεβάστηκα ?
δλδ αυτήνανε που συμβολίζει τον θάνατο ? :hmm:
μάλιστα …
Εάν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις, έστω και ακροθιγώς τα κείμενα στα οποία σε παρέπεμψα προς ενημέρωσή σου προ της εκφοράς κρίσεων και κατηγοριών από την πλευρά σου, θα είχες δει ότι οι απόψεις πως η Σωβάστικα συμβολίζει την κακοτυχία ή τον θάνατο δεν ευσταθούν, με βάση έγκυρες επιστημονικές θεωρήσεις. Εσύ βέβαια δεν έκανες κάτι τέτοιο, μόνο απάντησες με βάση την εκ των προτέρων βεβαιότητα ότι γνωρίζεις αρκετά ώστε να κρίνεις αντικειμενικά. Φοβάμαι πως η παρωπιδοφόρος αριστερά είναι συχνά πιο αντιδραστική από την πεφωτισμένη δεξιά, όπως μπορεί να δει οποιοσδήποτε στέκεται με κριτικό πνεύμα και προς τις δύο κατευθύνσεις...

Εγώ πάλι γιατί είχα την εντύπωση πως είχε τη σημαία της
Kuna Yala
Επειδή πράγματι είχε τη σημαία της Kuna Yala, όπως έγραψε και ο ίδιος στο ποστ που προηγήθηκε του δικού σου, η οποία φέρει επάνω της το σύμβολο της Σωβάστικας. Ειλικρινά δεν κατανοώ αυτήν σου την ερώτηση...

Καλέ μου Χάος ...
Καλή μου Μελιώ...

Χμμμ να σκεφτώ … :hmm:

Τι εντύπωση ε ?

Την ίδια ακριβώς εντύπωση που μου έκανε όταν διάβασα πριν πολύ , πολύ καιρό πως η σβάστικα απαντάται σε βουδιστικούς ναούς , πως ο μαίανδρος ( προάγγελος αυτής ) συμβολίζει την αιωνιότητα, την αέναη ροή του Ηράκλειτου, την αθανασία της ψυχής και άλλα τέτοια εμπριμέ ..
Δεν ξέρω εάν και κατά πόσον η απαξίωση προς τον κολοσσό των Φυσικών Φιλοσόφων, στηρίζεται σε βαθεία γνώση ή σε βαθεία άγνοια επί του έργου του, αν και διαισθητικά κλίνω προς την δεύτερη εκδοχή. Μάλλον έπρεπε να το σκεφτείς καλύτερα, πριν ντύσεις έναν πρωτοπόρο φιλόσοφο με τεντόπανα πριμαβέρα...

Θαρρώ επίσης ..την ίδια εντύπωση όταν άκουσα να ταυτίζουν τις σπείρες του μαιάνδρου με τις σπείρες του ελληνικού DNA, άρα και τον φυλετισμό.
Αρχικά, οι εντυπώσεις δεν αποτελούν επιχειρήματα, αφού εκ των πραγμάτων πρόκειται για επιφανειακές θεωρήσεις, εκτός εάν ανταγωνιζόμαστε στο πεδίο του εντυπωσιασμού. Εάν έχεις αποκομμίσει λανθασμένες εντυπώσεις περί των συμβόλων και του μεγάλου εύρους ερμηνειών τους, συνεπώς και δυνατοτήτων χρήσης τους, μπορείς να προσπαθήσεις να τις διορθώσεις, αντί να τις ρίπτεις επί δικαίων και αδίκων αδιακρίτως.

Α, και για να μην το ξεχάσω .....
ακριβώς την ίδια εντύπωση όταν είδα σε σε site της Χ.Α., ότι ο μαίανδρος συμβολίζει την συνέχεια της φυλής…
Ράβδος εν γωνία άρα βρέχει. Με μια σειρά λογικών αλμάτων, φτάσαμε από τη Σβάστικα στον Μαίανδρο, από εκεί στο ελληνικό DNA και στον φυλετισμό και καταλήξαμε να βράσουμε όλοι στο ίδιο καζάνι με τη Χρυσή Αυγή. Βαθυστόχαστο, δεν λέω, πλην όμως καταδεικνύον πνευματική ομίχλη...

Πως μου φάνηκαν όλα αυτά ? :hmm:


Απομεινάρια από την αποπειρα εκλαικευσης του αποκρυφισμού στον 19ο και 20ο αιώνα.
Καθώς και μια προσπάθεια να δωθεί ένα αποκρυφιστικό υπόβαθρο σε διάφορες ρατσιστικές
ενθικιστικές ιδέες και οργανώσεις
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι το προϋπάρχον φιλοσοφικό, μυστικιστικό και αποκρυφιστικό υπόβαθρο ταυτίζεται με τις εθνικιστικές και ρατσιστικές ιδέες ή ότι ευθύνεται γι' αυτές. Ο μυστικισμός ουδέποτε προσπάθησε να εκλαϊκευτεί, γι' αυτό και ονομάζεται έτσι. Αντίθετα, ο λαϊκισμός είναι σημαντικό όπλο των φασιστών, κάθε χρώματος και ιδεολογικής απόχρωσης.


Και πως τελικά επειδή .. η σβάστικα μετά το τέλος του β' παγκοσμίου πολέμου απαγορεύτηκε το αποτέλεσμα ήταν
οι διάφορες νεο-ναζιστικές οργανώσεις να ξεθάψουν διάφορα εθνικιστικά( μαγικά ) σύμβολα που να μη μοιάζουν με τη σβάστικα αλλά να δηλώνουν τον ναζισμό, «υπογείως»
Κανείς δεν μπορεί να σκοτώσει ένα Αρχετυπικό Σύμβολο. Κάτι τέτοιο θα ισοδυναμούσε με "θεοκτονία". Στην περίπτωση που συζητάμε πάντως, δεν χρησιμοποιήθηκε σύμβολο που δεν έμοιαζε με τη σβάστικα, αλλά η αριστερόστροφη μορφή αυτής. Εκείνο που είδα εγώ είναι να κρίνουμε κάποιον πριν ακούσουμε την άποψή του, επειδή θεωρήσαμε ότι το σύμβολό του υπέκρυπτε κάτι που εμείς εκ προοιμίου απορρίπτουμε. Τελικά νομίζω ότι το γεγονός ότι η εθνικοσοσιαλιστική ιδεολογία είναι ακόμη ζωντανή στις μέρες μας, οφείλεται στο γεγονός ότι δεν δέχτηκε ποτέ στιβαρή ιδεολογική αντεπιχειρηματολογία, αλλά αντιμετωπίστηκε με δαιμονολογικό τρόπο, ως λανθασμένη επειδή απλά είναι λανθασμένη. Έτσι δεν αντιμετωπίζεται καμμία ιδέα, αλλά αντιθέτως ισχυροποιείται.



Όπως και να έχει …
Ζούμε στο 2009 οπότε οποιοδήποτε τέτοιο σύμβολο είτε δεξιόστροφο , είτε αριστερόστροφο είτε απλώς αργόστροφο , θα θυμίζει την απόλυτη φρίκη του 2ου παγκοσμιου πολέμου –τελεία-και -παύλα !
Τελεία και παύλα μόνο για όσους είναι ικανοποιημένοι από τις εύκολες απαντήσεις. Σε 200 χρόνια, όταν ο Χίτλερ δεν θα είναι για τη συλλογική μνήμη τίποτε περισσότερο απ' ό,τι είναι για μας ο Μέγας Ναπολέων, η Σβάστικα θα ξαναγίνει σύμβολο τύχης κι ευζωίας. Ένα σύμβολο με τόσο μακρά ιστορία χιλιετηρίδων, δεν μπορεί να αμαυρωθεί για πάντα από έναν πόλεμο που κάποτε θα είναι μια μακρινή ανάμνηση. Ποιος θυμάται άραγε σήμερα τις αγριότητες των πολέμων των Μογγόλων; Ποιος θυμάται τα εκλήματα του Βουλγαροκτόνου; Ξέρεις εσύ ποια σύμβολα είχαν οι παραπάνω στις σημαίες τους; (εγώ όχι πάντως).

Τελικά, για ποιον λόγο οι αριστερές προκαταλήψεις είναι καλύτερες από τις δεξιές;:hmm:


Σημείωση Editor: To μήνυμα προήλθε από το θέμα "Μακεδονία ή FYROM;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τα εγκλήματα της Αριστεράς είναι κυρίως εγκλήματα κατά των συντρόφων τους (από Ζαχαριάδηδες και λοιπούς ηλίθιους).
https://patriotismos.wordpress.com/2008/06/25/η-φωτιά-της-primavalle/

Η φωτιά της Primavalle

June 25, 2008




Οι συνεχείς εμπρησμοί των πατριωτικών βιβλιοπωλείων από ομάδες αριστεριστών παρακρατικών ,η ανάληψη ευθύνης εμπρηστικών επιθέσεων εναντίων κατοικιών,θυμίζει σε πολλούς την περίπτωση του εμπρησμού της κατοικίας της οικογένειας Μattei στον συνοικισμό Primavalle της Ρώμης.
Μία από τις πολλές τρομοκρατικές ενέργειες που σημάδεψαν την γειτονική χωρα τη δεκαετία του 70.
Τότε που ομάδες της άκρας αριστεράς και της άκρας δεξιάς είχαν εμπλακεί σε έναν mini εμφύλιο πόλεμο.
Μόνο που η συγκεκριμένη περίπτωση αποτελεί υπέρβαση των ορίων του μίσους.
Eπρεπε να πληρώσουν μόνο και μόνο επειδή ήταν φασίστες.Και έπρεπε να πληρώσει όλη η οικογένεια.
Το ότι δεν είχαν εμπλακεί σε ενέργειες εναντίον πολιτικών αντιπάλων δεν είχε σημασία. Hταν φασίστες,μέλη του MSI σε μια κόκκινη περιοχή.
Που όμως είχαν το “θράσος” να υπερασπίζονται τις ιδέες τους,να ασχολούνται με τα κοινωνικά προβλήματα του φτωχού συνοικισμού τους.
Φτωχή οικογένεια ήταν και οι ίδιοι άλλωστε.
8 άτομα σε ένα διαμέρισμα 40 τετραγωνικών μέτρων σε μία από τις λαϊκές πολυκατοικίες της περιοχής.
Οι δήμιοι τους ;
Τρία μέλη της εξωκοινοβουλευτικής αριστερής ομάδας,Potere operaio (εργατική εξουσία).
Κάτοικοι της περιοχής και οι ίδιοι.
Eνας εξ αυτών,ο Achille Lollo,γνώριζε από το σχολείο το ένα θύμα του.
Οι άλλοι δύο συνεργάτες του ήταν οι Marino Clavo και Μanlio Grillo .
Εκ των τριών,μόνο ο πρώτος έμεινε λίγο καιρό στη φυλακή.
Οι Clavo και Grillo φρόντισαν να εξαφανιστούν,να αφήσουν την χώρα και ουδέποτε εξέτισαν μια ημέρα φυλάκισης..
Αλλά και ο πρώτος,ενώ αναμενόταν η εκδίκαση της έφεσης εναντίον της καταδίκης του,άφησε την χώρα για να μην εκτίσει ποτέ την ποινή για το έγκλημα του.
Oλοι οι παραπάνω ένοχοι,είχαν την αμέριστη συμπαράσταση της Αριστεράς σε όλα τα επίπεδα.
Στο επίπεδο της παραπληροφόρησης όπου κάποιοι “σύντροφοι” τόλμησαν να κυκλοφορήσουν και βιβλίο με το οποίο υποστήριζαν ότι υπεύθυνοι για τον εμπρησμό ήταν η ίδια οικογένεια Μattei και λοιποί φασίστες ( Το βιβλίο αυτό αποτέλεσε το υλικό για μια καμπάνια αθώωσης του Lollo και των άλλων δύο φυγόδικων αριστερών εγκληματιών ) .
Σε επίπεδο κοινωνικών παρεμβάσεων μέσω επιστολών σε πολιτικούς και εφημερίδες εκ μέρους “ανθρώπων του πνεύματος και της κουλτούρας”.
Τέλος,στελέχη της αριστεράς έφτασαν μέχρι και στην αμέριστη βοήθεια στην προσπάθεια διαφυγής των εγκληματιών.
Το πραγματικά ηθικά αισχρό γεγονός ( καθόλα αριστερίστικη συμπεριφορά) όμως έγκειται στο ότι η διοικητική ομάδα της οργάνωσης Potere Operaio,ήξερε ότι όντως οι συγκεκριμένοι ήταν οι ένοχοι.
Και όμως,απέκρυψαν το γεγονός,προχώρησαν και οργάνωσαν την καμπάνια αθώωσης των εγκληματιών.
Αποτέλεσμα ; Η δολοφονία του Μίκη Μάντακα.
Σήμερα ο Lollo βρίσκεται κάπου στην Βραζιλία και καταγγέλλει ως συνένοχους και γόνους πάμπλουτων οικογενειών.
Ο Grillo βρίσκεται στη Νικαράγουα (ενώ είχε περάσει και από την Σουηδία) ενώ για τον Clavo δεν υπάρχουν στοιχεία.
Σήμερα,όλοι τους μπορούν να γυρίσουν στην Ιταλία γιατί το έγκλημα τους έχει παραγραφεί.
Στο σπίτι της οικογενειας Μattei άφησαν την τελευταία τους πνοή ο Virglio Μattei 22 ετών και ο αδερφός του Stefano Mattei 10 ετών.
Ο πατέρας της οικογένειας και 2 κόρες έπεσαν από το παράθυρο του διαμερίσματος του τρίτου ορόφου για να σωθούν.
Η μητέρα με την άλλη κόρη και τον γιο της Giampaolo ηλικίας 4 ετών,πέρασαν μέσα από τις φλόγες.Kατάφεραν και σώθηκαν.
Στην φωτογραφία ο Virgilio Mattei στην τελευταία του προσπάθεια να πέσει από το παράθυρο.
Δεν τα κατάφερε και άφησε την τελευταία του πνοή ακριβώς σε αυτό το σημείο.
Μέχρι τότε προσπαθούσε να φυλάξει τον μικρό αδερφό του από τα φλογισμένα κομμάτια του δωματίου που έπεφταν στα κεφαλια τους.Ο μικρός Stefano,βρέθηκε αγκαλιασμένος με το πόδι του μεγάλου του αδερφού.
Κάποιες ημερες πριν την δολοφονική επίθεση,οι εγκληματίες της αριστεράς διέδιδαν ότι είναι έτοιμοι να δώσουν ένα μάθημα στους φασίστες.
Να τους κάψουν τα αυτοκίνητα και τα σπίτια.
Σας θυμίζει κάτι όλη αυτή η ιστορία ;
Τα θύματα φτωχοί άνθρωποι,βιοπαλαιστές.Το μονο τους έγκλημα ότι είναι/ήταν δεξιοί/φασίστες.
Οι θύτες ;
Μέλη μιας αριστεράς για την οποία ο Pasolini είπε :
“Quando a Valle Giulia avete fatto a botte coi poliziotti io simpatizzavo coi poliziotti. Perché i poliziotti sono figli dei poveri”.
Δηλαδή :
“όταν χτυπηθήκατε με τους αστυνομικούς στη Valle Giulia (εύπορη περιοχή της Ρώμης όπου υπάρχουν πανεπιστημιακές σχολές),εγώ υποστήριζα τους αστυνομικούς γιατί είναι γιοί φτωχών”.
* Μέλη της ηγεσίας της οργάνωσης Potere Operaio,σήμερα είναι γνωστά πρόσωπα της Ιταλικής κοινωνίας.
Eνας εξ αυτών είναι γνωστός δημοσιογράφος (που μάλλον δεξιοφέρνει τώρα πια).
Eνας άλλος,είναι καθηγητής φυσικής σε πανεπιστήμιο της Ρώμης.

Ένα παράδειγμα...
Μπορείτε να ψάξετε και για τον Μίκη Μάντακα που δολοφονήθηκε από αριστερούς στην Ιταλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ας δούμε κι ένα εβραϊκό σύμβολο:





Και κάτι προς τον αγαπητό Great Chaos:
Τα σύμβολα δεν θα είχαν την "αξία" τους αν ήταν για όλους*.
ΟΥΤΑΠΑΝΤΑΤΟΙΣΠΑΣΙΡΗΤΑ
Φιλικά, πάντα.


*Διαβάζεται με πολλούς τρόπους.


Σημείωση Editor: To μήνυμα προήλθε από το θέμα "Μακεδονία ή FYROM;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Λέτε μόνος σας ποιοί ήταν

από ομάδες αριστεριστών παρακρατικών

Οι δήμιοι τους ;Τρία μέλη της εξωκοινοβουλευτικής αριστερής ομάδας,Potere operaio (εργατική εξουσία).

Αλητεία δηλαδή και εγκληματίες. Υπήρχε και υπάρχει αλητεία και στην αριστερά και στη δεξιά. Τέλος πάντων, την άποψη μου δεν φοβάμαι να την επαναλάβω, η Αριστερά στην Ελλάδα κατέντησε μια παρείστικη υπόθεση φαρισαίων τυχοδιωκτών που δεν πείθουν κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top