Μας αναγκάζουν να ζούμε με τη μούχλα!

boxofkiki

Νεοφερμένος

Η boxofkiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας και χρόνια πολλά σε όλους! Είναι πρώτη φορά που γράφω εδώ και θα ήθελα γνώμες. Μένουμε σ'ένα σπίτι με ενοίκιο 3 χρόνια και έχουμε συμβόλαιο για 1 χρόνο ακόμη. Στο ισόγειο μένει η αδελφή του ιδιοκτήτη μας, εμείς μένουμε στον 1ο ενώ πριν 2,5 μήνες ξεκίνησε να χτίζει ο άλλος αδελφός από πάνω μας. Το θέμα είναι ότι απ' την πρώτη μέρα που σπάσανε τη μόνωση της ταράτσας μας για να αρχίσουν οι εργασίες, το ταβάνι μας έχει γεμίσει υγρασία. Ανέβηκε ο άντρας μου στη σκάλα, το σκούπισε σχολαστικά, καθάρισε και τα πρώτα ίχνη μούχλας και όλα καλά. Την επόμενη μέρα, χωρίς υπερβολές, είχε δημιουργηθεί η ίδια κατάσταση. Ξανανέβηκε ο άντρας μου στη σκάλα κλπ. Την άλλη μέρα πάλι το ίδιο!! Για να μην πολυλογώ, ενημερώσαμε και τον ιδιοκτήτη μας και τον αδελφό για το πρόβλημα και η απάντησή τους ήταν να κάνουμε υπομονή! Κι εμείς φυσικά εργαζόμενοι κι οι δύο και με μωρό 2,5 ετών δεν είναι δυνατό κάθε μέρα να αφιερώνουμε 1,5 και 2 ώρες στο καθάρισμα του ταβανιού, οπότε άρχισα να το σκουπίζω από κάτω με σκούπα τυλιγμένη με πανιά κλπ. Επειδή όμως αυτός δεν είναι σχολαστικός καθαρισμός, δυστυχώς η μούχλα έχει εξαπλωθεί σε όλο το ταβάνι με αποτέλεσμα να στάζει πάνω στους καναπέδες, τα χαλιά και τα κρεβάτια μας και τα κεφάλια μας!! Σκουπίζω πριν κοιμηθώ το βράδυ και στις 7 το πρωί που σηκώνομαι είναι πάλι το ίδιο, ξανασκουπίζω, στις 5 που γυρίζω πάλι το ίδιο...

Εκτός αυτού καίμε τις διπλάσιες ώρες καλοριφέρ και η θερμοκρασία δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 19! Ενδεικτικά θα σας πω ότι πέρσυ πληρώναμε γύρω στα 70 ευρώ το μήνα και είχαμε μ.ο. 23 βαθμούς και φέτος κάψαμε 260 ευρώ μέσα σε ένα μήνα και ζήτημα αν έχει φτάσει μια φορά 20 βαθμούς! Και θα μου πείτε γιατί δεν μετακομίζουμε; Πριν 20 μέρες μας εγκρίθηκε δάνειο απ' την εργατική κατοικία και ψάχνουμε να αγοράσουμε. Η αγορά όμως δεν είναι υπόθεση ούτε μιας βδομάδας ούτε δύο μηνών! Επίσης η ευρύτερη οικογενειακή κατάσταση είναι δύσκολη καθώς και οι γονείς του άντρα μου είναι πυρόπλυκτοι και φιλοξενούνται προσωρινά από συγγενείς. Έτσι αναγκαστικά τους βοηθάμε και δεν είμαστε για απανωτές μετακομίσεις (πρώτα σε άλλο ενοίκιο και μετά αγορά).

Έψαξα σε δήμους, υπουργεία κλπ και βρήκα το αρμόδιο τμήμα στη νομαρχία αθηνών, τους επόπτες υγείας. Πήραμε αριθμό πρωτοκόλλου (να δούμε πότε θα 'ρθουν κι αυτοί) για να έρθουν να κάνουν αυτοψία και να μας φτιάξουν μια έκθεση. Μας συμβουλέψανε να μετακομίσουμε, αφού είμαστε σε νοίκι. Η μούχλα προκαλεί από αλλεργική ρινίτιδα, άσθμα μέχρι και καρκίνο... Δεν έχουν λέει αρμοδιότητα, λέει, να τους αναγκάσουν να πάρουν μέτρα ούτε να τους βάλουν κυρώσεις. Μόνο θα μας δώσουν βεβαίωση ώστε να τους κάνουμε αγωγή αν πάθουμε καρκίνο!! Σε τι κράτος ζούμε!! Και να βρούμε τώρα σπίτι για αγορά, θα μεσολαβήσει τουλάχιστον ένα δίμηνο-τρίμηνο ώσπου να μπούμε μέσα. Σκεφτόμαστε να σταματήσουμε να πληρώνουμε νοίκι όμως δεν ξέρω αν έχουμε επιπτώσεις. Θέλω να πάω σε δικηγόρο όμως δεν βρίσκω κανένα με στις γιορτές...

Μα να μην υπάρχει πολεοδομία; Να μην υπάρχουν νόμοι; Τι στο καλό να κάνω; Να πάρω κι εγώ μια καραμπίνα όπως ο άλλος στο Αγρίνιο και όποιον πάρει ο χάρος; Για να χτίσει αυτός πρέπει να αρρωστήσουμε όλοι, λες και μένουμε σε στάβλο; Και ποιος μου λέει ότι δεν θα πάθουμε καρκίνο μετά από 10 χρόνια απ'τη μούχλα; Και ποιος μου λέει ότι δεν θα πάθει άσθμα ο γιος μου που είναι μόλις 2,5;
:help::verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
η ηλιθιότητα σπάει κόκκαλα ε? πολύ απλά θα μπορούσαν να χτίσουν πάνω από τη μόνωση.
'Η θα μπορούσαν, αφού την έσπασαν που την έσπασαν, να περάσουν όλη τη ταράτσα ένα χέρι πίσσα. Θα σας είχε γλυτώσει από όλη αυτή τη ταλαιπωρία, ειλικρινά.

Τώρα τι μπορείς να κάνεις...τι να σου πω..υπάρχουν και δικηγόροι στο φόρουμ, θα σε συμβουλέψουν κατάλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boxofkiki

Νεοφερμένος

Η boxofkiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αλήθεια γίνεται να χτίσουν πάνω στη μόνωση; Δεν το ήξερα αυτό. Φυσικά δεν ανέφερα τα υπόλοιπα προβλήματα όπως:

α) την 1η μέρα που έσπασαν το πλαϊνό τοιχίο της ταράτσας δημιουργήθηκε μία ρωγμή όχι εύκολα ορατή με το μάτι στην άκρη του ταβανιού πάνω απ'το κρεββάτι μου κι επειδή για κακή μας τύχη έβρεχε καταρρακτωδώς όλη νύχτα, άρχισε να τρέχει "βρυσούλα" πάνω στα κεφάλια μας!!

β) καθώς τρυπούσαν κάθετα για να περάσουν τα σίδερα στις κολώνες, τους ξέφυγε και έκαναν 2 τρύπες στο ταβάνι μου, δίπλα στις κολώνες!! Η μία στο σαλόνι πάνω από το φωτιστικό δαπέδου - στερεοφωνικό και σύνθετο και η άλλη μες στην ντουλάπα. Οι τρύπες ήταν διαμέτρου περίπου 5 εκατοστών και απ' τις οποίες φυσικά έπεσαν μπάζα πάνω στα πράγματά μου! Εκτός αυτού, έριξαν και νερό για να πλύνουν και το σαλόνι μου γέμισε νερά (όσο ένας κουβάς!), ευτυχώς που δεν είχα στρώσει!! Και ευτυχώς που δεν έριξαν νερό στη ντουλάπα! Κάτω απ' την τρύπα έχω φυλάξει σε κούτα το σετ του νυφικού μου κρεββατιού αξίας 1000 ευρώ!! Φαντάζεστε να έβαζε νερά η ντουλάπα;


***Δεν υπάρχει κράτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boxofkiki

Νεοφερμένος

Η boxofkiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος δικηγόρος εδώ μέσα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι δικηγόρος βρε παιδιά, μόλις πήρα την άδεια! :redface:
Δεν ξέρω τι να σου πω να κάνεις.. Δεν έχω ιδέα όμως :(
Το μόνο που μπορώ να σκέφτω είναι να κάνεις ασφαλιστικά μέτρα, αλλά και πάλι για τι; Για να σταματήσουν οι εργασίες; Δεν θα είχε νόημα..

Και δεν ξέρω κι αν όντως υπάρχει κάτι να κάνεις, εκτός από το να μετακομίσεις.. ή να του κάνεις μήνυση για αθέτηση συμβολαίου μίσθωσης (το μισθίο δεν είναι στη κατάσταση που πρέπει κι ευθύνεται αυτός απόλυτα!), αλλά καταλαβαίνεις πως και αυτό άμεσα δεν θα σε βοηθήσει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Tο να μιλήσετε ανθρώπινα μεταξύ σας αποκλείεται δηλαδή;

Μόνο με χαρτιά και νόμους γίνεται η συεννόηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πρέπει να μιλήσεις με τον πολιτικό μηχανικό που επιβλέπει την κατασκευή. Αυτός ξέρει ότι αν πας στην αστυνομία, τα έργα θα σταματήσουν μέχρι διευθέτησης των προβλημάτων, οπότε ίσως βγάλεις κάτι από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εμεις σε αντιστοιχη περιπτωση μιλησαμε με αστυνομια, οταν πλεον δεν πηγαινε αλλο.
αρχικα τα ειχα πει και εδω στο φορουμ (στο θεμα "το σπιτι μου γκρεμιζεται") αλλα και πιο μετα, οταν ειχαμε κι εμεις καταστροφες και πλυμμυρες (δεν τα ανεφερα δημοσιως).
καλεσα καπακι αστυνομια, οι ζημιες εχουν καταγραφει και το αντιγραφο απο την αστυνομια το χω στειλει στα γραφεια τους.
θα μου πληρωσουν ο,τι καταστραφηκε, λεει, αλλα οχι οδυνη.

δε βρισκεις ακρη...
θελει απιστευτη υπομονη, απλα και μονο να αποδειξεις οτι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ καγκουρό! ελεος.

πσ. σε καταλαβαινω απολυτα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boxofkiki

Νεοφερμένος

Η boxofkiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ανθρώπινα μιλήσαμε, όμως δυστυχώς δεν καταλαβαίνουν. Μας λένε να κάνουμε υπομονή και έχουν να δουλέψουν 15 μέρες!! Μόνο το Σάββατο 12/1 δούλεψαν 5 ώρες. Εδώ και 2 μήνες έχουν ρίξει τις κολόνες και τα δοκάρια, έχουν χτίσει τους τοίχους και το 'χουν παρατήσει έτσι. Δεν έριξαν πλάκα (ταράτσα) γιατί θα βάλουν κεραμοσκεπή. Αν τουλάχιστον το είχαν σκεπάσει, θα είχε μειωθεί λίγο το πρόβλημα. Απ' ότι έχω καταλάβει δουλεύουν αραιά και που επειδή δεν έχουν κανονικό συνεργείο. Εγώ βλέπω μόνο αλλοδαπούς, χωρίς μηχανικό και χωρίς αναρτημένο αριθμό αδείας.

Να σας πω και τα νεότερα. Πριν καιρό είχαμε κάνει αίτηση στην "Υγειονομική Υπηρεσία" να έρθουν να ελέγξουν αν το σπίτι είναι κατάλληλο. Ήρθαν τελικά, απροειδοποίητα, την προηγούμενη Τετάρτη ενώ εμείς ήμασταν στη δουλειά, και βρήκαν την αδελφή αυτού που χτίζει και του ιδιοκτήτη, που μένει από κάτω. Ποιος ξέρει τι είπανε... έπεσε και σύρμα... και πέρνει ο σπιτονοικοκύρης μας τον άντρα μου τηλέφωνο. Άρχισε να φωνάζει, τα 'χε πάρει άγρια, τον ρώτησε "γιατί μου φερες το υγειονομικό; πού το πας;" κλπ. Πάει να βγει κι από πάνω!! Έρχονται ξανά την επομένη οι 2 γυναίκες απ' το υγειονομικό, με ραντεβού αυτή τη φορά. Βλέπουν το σπίτι που ήταν σε μαύρο χάλι (επίτηδες δεν είχα σκουπίσει την υγρασία εκείνο το πρωί) και τι μου λέει η μία;;; "Κι εγώ έμενα σ' ένα τέτοιο σπίτι για 17 χρόνια, το σκούπιζα κάθε μέρα, μεγάλωσα 3 παιδιά και δεν έπαθα τίποτα" !!!!!!!!!! Τώρα αυτό ήθελε να το πει ή της ξέφυγε;; Τι κουφό ήταν αυτό; Εσείς θα την πιστεύατε; Υπάλληλος του υγειονομικού να μένει με 3 παιδιά σε σπίτι με μούχλα που στάζει και μυρίζει για 17 χρόνια;; Εγώ είμαι 3 μήνες, πάω στον 4ο, και κοντεύω να τρελαθώ! Εγώ λέω μήπως τα πήρε κιόλας την προηγούμενη μέρα.

Τι να πω... Κράτος σου λέει μετά. Θα μου τη δώσει καμιά ώρα και δεν ξέρω τι θα κάνω. Ο άλλος πήρε την καραμπίνα και σκότωσε 5 κυνηγούς επειδή του ενοχλούσαν τα ζώα και του πατούσαν τα τριφύλλια. Δεν τον δικαιολογώ, όμως ήταν η μόνη οριστική λύση! Αφού δεν υπάρχει ούτε αστυνομία, ούτε κράτος... Πρέπει να καταφύγω δηλαδή στα δικαστήρια και να χαλάσω 1000 ευρώ και να κερδίσω τι στο τέλος;; Την οδύνη ποιος την πληρώνει; Τις ασθένειες που πιθανών να πάθουμε απ' την εισπνοή μούχλας ποιος θα τις προβλέψει; Αν πάθει άσθμα το μωρό μου ποιος θα το θεραπεύσει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πρώτα απο όλα έχεις ιδιωτικό συμφωνητικό για το ενοίκιο; άν ναι αυτά της αγοράς ή κάποια άλλο που συντάξατε;

Μπορεί να υπάρχει λύση γιατί είμαι μέσα σε αυτά:)

Τώρα προσωρινά θα κάνεις το εξής, θα βάλεις ένα σφουγγάρι με χλωρίνη και θα καθαρίσεις το ταβάνι, αυτό που έχεις δεν είναι μούχλα είναι μύκητες που είναι χειρότεροι απο μούχλα, θα πλήνεις σχολαστικά το ταβάνι μόνο με χλωρινη.

Ο μύκητας εξαπλώνετε όσο προσπαθείς να τον καθαρίσεις, είναι οργανισμός που τσατίζετε όταν τον πειράξεις, αφού λοιπόν θα καθαρίσεις καλά με χλωρίνη σκέτη παντού δηλαδή σε σήμεία που υπάρχουν μύκητες θα πρέπει χειμώνα καλοκαίρι αλλα όπως τώρα χειμώνα να έχεις ανοικτά πάνω απο 4 ώρες την μέρα δημιουργόντας ρέυμα στο σπίτι.

Λόγο του ότι έχεις μωρό είναι λογικό να κρατάς κλειστά και ζεστά, αλλα δημιουργει πρόβλημα, όσο ζεστά κρατάς τόσο εξαπλώνοντε;)

Ανοιγμενες όλες οι πόρτες καθε μέρα με 4-5 ώρες το λιγότερο λύνεις το πρόβλημα κατα 85-90% απαγορέυετε οποιαδήποτε άλλη χρήση καθαριστικού, παρα μόνο η χλωρίνη. οχι σκούπες όχι πανιά, μόνο χλωρίνη.

Οταν απαντήσεις στα πρώτα ερωτήματα μπορώ ακριβως να σου πώ τι θα κάνεις, υπάρχουν λύσεις, ενοικιάζω πολλά σπίτια λόγο δουλειάς και ξέρω απο έξω όλους τους νόμους γύρο απο αυτά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boxofkiki

Νεοφερμένος

Η boxofkiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μάνια, πριν 3 χρόνια όταν νοικιάσαμε το σπίτι συντάξαμε το μισθωτήριο με διάρκεια 2 χρόνων. Μόλις έκλεισαν τα 2 χρόνια υπογράψαμε παράταση του ίδιου συμβολαίου για άλλα 2 χρόνια, εκ των οποίων έχει περάσει το 1.

Όσον αφορά το καθάρισμα, έχεις απόλυτο δίκαιο. Το έκανα μία, το έκανα δύο, όμως ξέρεις είναι πολύ δύσκολο να είμαι πάνω σε μια σκάλα (ζαλίζομαι κιόλας) και να τραβάω ή να σκεπάζω τα έπιπλα για να μη στάξει πάνω τους χλωρίνη. Εξάλλου το πολύ σε 3 μέρες γέμιζε πάλι. Αφήνω ανοιχτά καμιά ώρα κάθε μέρα όμως μετά το σπίτι δεν ζεσταίνει με τίποτα. Όπως έγραψα και στο 1ο μήνυμά μου, έχουμε κάψει πάρα πολύ πετρέλαιο και αποτέλεσμα δεν υπάρχει. Κι αυτό γιατί ένα σπίτι που έχει 9-10 βαθμούς θέλει τουλάχιστον 4 ώρες συνεχόμενες καλοριφέρ για να φτάσει στους 20 βαθμούς. Το ανάβουμε στις 5μμ και κατά τις 9μμ έχουμε 20 βαθμούς. Τότε το κλείνουμε και κατά τα μεσάνυχτα έχουμε 14 βαθμούς πάλι (αφού το ταβάνι λειτουργεί σαν ψυγείο!).

Μπορείς να με βοηθήσεις; Πάντως θεωρώ ότι η συμπεριφορά της κυρίας απ' το υγειονομικό ήταν απαράδεκτη, συμφωνείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αρα έχεις ιδ. συμφων. του εμπορείου. απο ότι κατάλαβα, δεν έχεις πολλές ελπίδες αλλα άκου το ιδ. συμφ. λέει κάπου....


9.ΕΠΙΣΚΕΨΗ - ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΙΣΘΙΟΥ. Ο εκμισθωτής ή αντιπρόσωπος του δικαιούται σε κατάλληλες μέρες και ώρες, έπειτα από συνεννόηση με τον εκμισθωτή τα εξής: Α) να επισκέπτεται και να επιθεωρεί τις λεπτομερώς το μίσθιο ανά τρίμηνο, συνοδευόμενος από πολιτικό μηχανικό ή εμπειροτέχνη για να εξακριβώνει τυχών φθορές ή μεταβολές του. Β) να επισκέπτεται το μίσθιο δύο φορές την εβδομάδα μαζί με υποψήφιους αγοραστές ή μισθωτές και ειδικότερα κάθε ……………………….. από ………………………. έως ……………………… και κάθε …………………….. από ……………………. έως ……………………… Τέλος ο μισθωτής υποχρεούται να ανέχεται τυχόν απαραίτητες εργασίες επισκευής ή ανοικοδόμησης του κτιρίου, όπου βρίσκετε το μίσθιο.

επισεις κάπου αλλού λέει ότι...

6.ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ- ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο, αφού προηγουμένως το εξέτασε και το βρήκε της τέλειας αρεσκείας το, σε άριστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για την χρήση που το προορίζει. Για την διάρκεια της μίσθωσης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης, αντικατάστασης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου, των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού του, για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο μισθωτής.


Το οποίο σημαίνει, έτσι το πήρες πάρε και τα αυτιά μου γιατί δεν πέρνεις μία. Το οποίο σε υποχρεώνει να το κρατήσεις και να μήν μηλάς για ζημειές.

αλλα υπάρχει κάτι πολλύ μικρό που λέει:
8.ΚΑΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΙΟΥ. Ο μισθωτής υποχρεούται να κάνει καλή χρήση του μισθίου, διατηρώντας το καθαρό και ευπρεπές, διαφορετικά ευθύνεται για τις φθορές και τις βλάβες που προπονήθηκαν στο μίσθιο από αυτόν ή το προσωπικό του ή οποιονδήποτε τρίτο που ενήργησε ή μπήκε στο μίσθιο με συγκατάθεση του μισθωτή. Επίσης οφείλει να ενημερώνει εγκαίρως τον εκμισθωτή για τυχών κινδύνους ή ζημιές του μισθίου. Ο μισθωτής έχει επίσης την υποχρέωση να το χρησιμοποιεί κατά τρόπο που να μην θίγει την ησυχία, την υγεία, εργασία, ασφάλεια και χρηστά ήθη του εκμισθωτή, των λοιπόν ενοίκων της πολυκατοικίας που ευρίσκετε το μίσθιο και των γειτόνων του, προς τους οποίους πρέπει να τηρεί την συμπεριφορά που πρέπει. Ο μισθωτής δεν ευθύνεται για φθορές που προκαλούνται από την συνηθισμένη χρήση του μισθίου.

Κάπου εκεί λοιπον υπάρχει ένας καινός χώρος που υμπληρώνει ο καθένας ότι θέλει, πρόσθετοι ώροι, εκέι έχει βαλει κάτι; είχατε βάλει πρόσθετους όρους, το μικράκι το τελευταιο κείμενο με κάποιο επιπλέων μπορεί να σε σώσει, βάσει πάντα του πρόσθετου ότου, άν λοιπόν υπάρχει έχεις το δικαίωμα ανα 1 μέρα να έχει ΚΑΙ ΕΣΥ ποινική ρήτρα κάπου στο 1/5 για΄φυσική φθωρά ή φθωρά του εκμισθωτή.

Βρές το και δες προσεκτικά αν γράφει κάτι και τί, και πές μου:)

Οσο για τους μύκητες όσο περισσότερο προσπαθείς τόσο τους τσατίζεις, να μάθεις να έχεις χαραμάδα πάντα και 1 ώρα είναι λίγο με τέτοιο πρόβλημα, δεν προλαβένει να στεγνώσει το νερό που αποροφάει το μπετό, για να ζεστάνει ο χώρος, όσο ανοίγεις τόσο θα ζεστένει, νόμος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Νομίζω ότι ΠΡΕΠΕΙ να πάτε σε ένα δικηγόρο και να τελειώνει εκεί το θέμα.

Όσο καλή διάθεση να υπάρχει για συμβουλές/βοήθεια από δω, αυτό ΔΕΝ υποκαθιστά επ' ουδενί την παροχή νομικών συμβουλών από κάποιον που σπούδασε νομικά.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boxofkiki

Νεοφερμένος

Η boxofkiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε δικηγόρο πήγα, όμως νομικά μόνο αγωγή μπορώ να κάνω. Ξέρετε όμως ότι οι αγωγές κοστίζουν και τραβάνε πολύ χρόνο οπότε δεν αξίζει να ξεκινήσω, εκτός αν αρρωστήσουμε! Το συμβόλαιο που έχουμε υπογράψει δεν είναι "αγοραστό", το έχει συντάξει εκείνος. Και αγοραστό να ήταν όμως, δεν είπε κανείς ότι δεν ανεχόμαστε τις εργασίες επισκευής (= φασαρία + βρωμιά). Ο δικηγόρος μου είπε ότι, αν ξεκινήσουμε αγωγή, θα ζητήσουμε "επίσχεση ενοικίων" την οποία θα δεχθεί το δικαστήριο γιατί οι ζημιά που προκλήθηκε θέτει σε κίνδυνο την υγεία των ενοίκων. Τέλοσπάντων, εμείς ψάχνουμε να φύγουμε πριν αρρωστήσουμε γιατί εξάλλου δεν αντέχουμε να ζούμε μέσα σ' ένα σπίτι που μυρίζει αποσύνθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top