Αληθινός Έρωτας: Μόνο μια φορά;

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω τι πιστεύετε... Δηλαδή αν πιστεύετε πως κάποιος μπορεί να ερωτευτεί, -να ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ όμως έτσι;- πάνω από μια φορά.

Εγώ είμαι (σχεδόν) σίγουρος πως ο αληθινός έρωτας (ο έρωτας του Σοφοκλή, ο ανίκητος στη μάχη) μια φορά σου κάνει την τιμή... από κει και πέρα.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Επειδή δεν ξέρεις πότε έχεις ερωτευτεί πραγματικά, δε μπορείς να το ξέρεις αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Μπα, πιστεύω πως ξέρεις, το νιώθεις... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
εγώ πιστεύω πως μπορεί να σου τύχη ν φορές, όπου v ανήκει στο σύνολο των φυσικών αριθμών (μηδενός συμπεριλαμβανομένου :().
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Σωστος ο weak and powerless. Αυτό που εννοώ αγαπητέ emufear είναι πως ποτέ δεν ξέρεις αν έχεις ερωτευτεί όσο περισσότερο μπορείς. Δεν υπάρχουν όρια στον έρωτα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν τίθεται θέμα ποσότητας στον έρωτα, μάλλον η ποιότητα είναι το κρίσιμο σημείο και γι' αυτό ανέφερα το Σοφοκλή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Ούτε εγώ μίλησα για ποσότητα. Αλλά να είσαι σίγουρος emufear πως περισσότερο θα ερωτευτείς όταν θα κάνεις σχέση με μια κοπέλα. Τότε είναι που είσαι τελείως prisoner. Αν δεν έχεις σχέση με αυτή που είσαι ερωτευμένος... ε όπως και να το κάνουμε δε μπορείς να είσαι full in love...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trifyllenia

Νεοφερμένος

Η trifyllenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ πρόσφατα περνάω μια πολύ παράξενη περίοδο της ζωής μου:Για 8 μήνες τα είχα με το αγόρι που τρελενόμουν,τρελαίνομαι ,ήμουν ερωτευμένη κ παραμένω.Κ αυτός μια απ'τα ίδια.Αλλά περνάγαμε πολλέσ δυσκολίες τον τελευτάιο μήνα εξαιτίας του κ εγώ δεν άντεχα άλλο.Τον ήθελα έτσι όπως ήταν όταν γνωρισστήκαμε.Αλλά τώρα χάθηκε,άλλαξε.Αλλά τον σκέφτομαι συνέχεια κ σκέφτομαι όλες τις όμορφες στιγμές που περάσαμε μαζί...Δε νομίζω πως πρόκειται να με ξαναγαπήσει κανένας έτσι όπως με αγάπησε αυτός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Η αγάπη και ο έρωτας είναι 2 τελείως διαφορετικές έννοιες τις οποίες πολλά άτομα δε μπορούν να ξεκαθαρίσουν αν δεν αισθανθούν το συναίσθημα της αγάπης.
Να ερωτευτείς μπορείς παααρα πολλές φορές :inlove: και κάποιον-α στο δρόμο αν δείς μπορεί να τον ερωτευτείς
Να αγαπήσεις όμως μπορείς 1-2 φορές(μου το έχει πει φίλος μου που ασχολείται πολύ με την ψυχολογια) και το πιστεύω.
Αλλά αληθινή αγάπη όχι απλά να έχεις φάει κόλλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Bunny εσύ τα έχεις μπερδέψει νομίζω... :-)

Αγάπη: Κορυφαίο ανιδιοτελές συναίσθημα. Αγαπάς τη μητέρα σου, τον αδερφό σου, την κολλητή σου και (ίσως αφού περάσει ο έρωτας) αγαπάς και το αγόρι σου....

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.

Δε νομίζω πάντως πως ερωτεύεσαι ή αγαπάς εύκολα και με μεγάλη συχνότητα...

Cheers!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εχω ερωτευτει 3 φορες,αλλα κανονικα ερωτευτει.Για μενα δεν ειναι μονο μια φορα.Δεν βλεπω καποια λογικη ή κανονες πισω απο το ποσες φορες θα ερωτευτεις,οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
εγώ πάντως απο το γυμνάσιο έχω ερωτευτεί πολλές φορές αλλά εχω αγαπήσει 2,(τώρα είμαι στον δεύτερο)
πιστεύω πω ερωτεύεσαι(όχι ενθουσιάζεσαι) πολύ πιο εύκολα απο ότι να αγαπήσεις :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
εχω ερωτευτεί δύο φορές και ουσιαστικά την δεύτερη φορά εξελίχτηκε το θέμα. Ελπίζω και πιστεύω ότι ερωτεύομαστε αρκετές φορές στην ζωή μας. Σπάνιες είναι οι περιπτώσεις στην σημερινή εποχή που κάποιος ερωτεύεται μια φορά και περνάει όλη την ζωή του με το ίδιο άτομο. Και αν υποθέσουμε ότι μια φορά ερωτευόμαστε και τις υπόλοιπες απλά συμβιβαζόμαστε, άσχημα τα πράγματα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αν στην ηλικια που ειμαστε (υποθετω ολοι γυρω στα 20+) εχουμε ηδη ερωτευτει μια φορα..μεχρι να κατασταλαξουμε γενικα εχουν να πεσουν ερωτοχτυπηματααα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina :
Αν στην ηλικια που ειμαστε (υποθετω ολοι γυρω στα 20+)

Αν δεν είχες βάλει αυτό το + θα είχες πέσει μέσα! Αν και όχι για όλους... Εχουμε και μικρούλια στο φόρουμ (ενας απο αυτούς ειναι και admin) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Εγώ είμαι (σχεδόν) σίγουρος πως ο αληθινός έρωτας (ο έρωτας του Σοφοκλή, ο ανίκητος στη μάχη) μια φορά σου κάνει την τιμή... από κει και πέρα.. :(
Τι είναι τελικά αυτό που κάνει τον έρωτα ανίκητο? εχεις ερωτευθει ποτέ? έχεις νιώσει οτι αυτην την στιγμή θα έκανες τα παντα για να βρέθεις κοντά στον ανθρωπο αυτό? Αυτό μπορεί να σειμβεί πολλές φορές αλλωστε ο έρωτας στην περιγραφη του Σοφοκλή (όπως τον αντιλυφθηκα εγώ) χαρακτιρίζεται απο ενθουσιασμό και αυθορμιτισμό αυτό δεν δηλώνει διάρκεια και σαφώς όχι μοναδικότητα!!

Αρα πιστεύω οτι ερωτεύεσαι συχνα (στην περίπτωση μου τον ίδιο ανθρωπο πολλές φορες) αλλα δυστηχώς δεν έχει διαρκεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina21

Νεοφερμένος

Η katerina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν ξέρω, αλλά τι λένε; Συνήθως τα μεγάλα αισθήματα τα ζούμε μία φορά στη ζωή μας, τα υπόλοιπα είναι υποκατάσταστα!! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχω ερωτευθεί μία φορά πριν λίγα χρόνια, και έχω νιώσει αυτά που λες gilie. Νομίζω πάντως πως η μοναδικότητα και η διάρκεια (παντοτινότητα) υποβόσκουν στο έργο του Σοφοκλή.. Φαντάσου να έλεγε ότι η Αντιγόνη είχε ερωτευτεί και 5-6 άλλους παλιότερα, δε θα ταίριαζε καθόλου... :/

Φοβάμαι πως αυτό που ανέφερε η Κατερίνα παίζει να ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Πιστεύω πως ο άνθρωπος μπορεί να ερωτευτεί αρκετές φορές, το θέμα είναι η εξέλιξη του έρωτα αυτού...
αλήθεια σας έχει τύχει ποτέ να αισθάνεστε ερωτευμένοι με 2 άτομα συγχρόνος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
Πιστεύω πως ο άνθρωπος μπορεί να ερωτευτεί αρκετές φορές, το θέμα είναι η εξέλιξη του έρωτα αυτού...
αλήθεια σας έχει τύχει ποτέ να αισθάνεστε ερωτευμένοι με 2 άτομα συγχρόνος?

Ναι αμέ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top