Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,246 μέλη και 2,424,717 μηνύματα σε 75,711 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 440 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

MATLAB Projects: Μικρές και μεγάλες απορίες

ven-teta

Νεοφερμένος

H ven-teta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ven-teta έγραψε: στις 21:54, 21-01-08:

Καλησπέρα! ξέρει κάνεις αν το matlab είναι συμβατό με τα windows vista?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ven-teta : 21-01-08 στις 22:07. Αιτία: Greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε: στις 22:26, 21-01-08:

Ειναι , αλλα δεν ειναι αρκετα σταθερη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε: στις 22:27, 21-01-08:

ναι... είναι... εγώ έχω Win Vista και Matlab 7 και πάει μια χαρά
Παράθεση

ven-teta

Νεοφερμένος

H ven-teta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ven-teta έγραψε: στις 22:31, 21-01-08:

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά!!!
Ευτυχώς που υπάρχετε κι εσείς!!!
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 10:43, 02-02-08:

Και αρχινάμε.

Η συνάρτηση diff για την παράγωγο συνάρτησης δίνει "συμβολική" συνάρτηση; (όχι πως πολυκατάλαβα τι 'ναι τούτο)
Υπάρχει τρόπος έχοντας σε m-file μια συνάρτηση να δημιουργήσω κάπου την παράγωγό της; Και να τη χρησιμοποιώ κιόλας;
(δηλαδή το df(1) να μην μου εμφανίζει τη συμβολική συνάρτηση, αλλά την τιμή της στο 1 )
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε: στις 10:59, 02-02-08:

Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να βοηθήσω, αλλά στο ερώτημα για την παράγωγο μιας συνάρτησης, κοίταξες καθόλου την εντολή "polyder"?
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 11:00, 02-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ να βοηθήσω, αλλά στο ερώτημα για την παράγωγο μιας συνάρτησης, κοίταξες καθόλου την εντολή "polyder"?
Δεν είναι πολυώνυμο.
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 12:55, 02-02-08:

Το λύσαμε κι αυτο
Συναρτηση για το evaluation του diff. πληροφοριες εντός

gp=diff(g, x)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 14:01, 02-02-08:

Τίποτα δεν σου ξεφεύγει βρε!

Πώς αρχικοποιώ mxn πίνακα, όλα 0; :S
Για nx1 είναι νομίζω A(1:n)=0.

(και ποια η συνάρτηση για τον πίνακα; )
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε: στις 14:56, 02-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Τίποτα δεν σου ξεφεύγει βρε!

Πώς αρχικοποιώ mxn πίνακα, όλα 0; :S
Για nx1 είναι νομίζω A(1:n)=0.

x = zeros(m,n)

(και ποια η συνάρτηση για τον πίνακα; )
Μηπως ψαχνεις το inv(x) ή το x' ; Δεν ξερω σιγουρα, αλλα δοκιμασε τα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 15:01, 02-02-08:

Δεν το βρίσκει.

version 7.5.0.342 (R2007b)

Υ.γ.: ναι, το Α' μου κάνει για τον συμμετρικό πίνακα!
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε: στις 03:19, 03-02-08:

Δεν το βρίσκει.

version 7.5.0.342 (R2007b)

Υ.γ.: ναι, το Α' μου κάνει για τον συμμετρικό πίνακα!
Ρε συ, μηπως ξεχαστηκες και πληκτρολογησες κυριολεκτικα zeros(m,n); Οπου m και n βαζεις αριθμους ετσι; Τελικως απλοϊκη ερωτηση, αλλα μερικες φορες μας ξεφευγουν χαζα πραγματα!
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε: στις 09:03, 03-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Ρε συ, μηπως ξεχαστηκες και πληκτρολογησες κυριολεκτικα zeros(m,n); Οπου m και n βαζεις αριθμους ετσι; Τελικως απλοϊκη ερωτηση, αλλα μερικες φορες μας ξεφευγουν χαζα πραγματα!
Και σε μενα δουλευει το zeros(m,n) .(οπου m,n αριθμοι.)
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 09:05, 03-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
>> help zeroes

zeroes not found.

edit: Καλά που μου το επεσήμανε τώρα ο Bill, zeros είναι και το γραφα λάθος.
Παράθεση

sspetsie

Νεοφερμένος

Ο sspetsie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O sspetsie έγραψε: στις 15:47, 03-04-08:

Παιδια καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει από MATLAB να μου δώσει τον κώδικα για την εύρεση του ολοκληρώματος της εξής συνάρτησης(f(x)=1/(x^2-2*x+4)^3/2 στα όρια 1 εως 2?
Ευχαρηστώ πολύ αν κάποιος ασχοληθεί!!

Σημείωση: το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα [split]Βοήθεια για το matlab
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 03-04-08 στις 18:58. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 16:17, 03-04-08:

Εχεις δοκιμασει αυτο?

Ειναι πολυ πιο απλο για αυτο που θες να κανεις...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 03-04-08 στις 18:58. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

sspetsie

Νεοφερμένος

O sspetsie έγραψε: στις 16:34, 03-04-08:

Αδερφέ το προβλημά μου δεν είναι το αποτέλεσμα αλλά το πως θα το υλοποιήσω σε κώδικα MATLAB αυτό το ολοκλήρωμα...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 16:43, 03-04-08:

Πρωτα, κανε define τη μεταβλητη σου:

>syms x

και μετα, βρες το ολοκληρωμα:

>int(1/(x^2 -2*x +4)^(3/2),x,1,2)

Δεν ξερω βεβαια γιατι να χρειαζεσαι να το κανεις σε matlab... οποτε παιζει να μην εχω καταλαβει κατι.

Παράθεση

sspetsie

Νεοφερμένος

O sspetsie έγραψε: στις 16:48, 03-04-08:

Καταρχήν ευχαρηστώ για τον χρόνο σου,κατά δεύτερον αυτή είναι η άσκηση... Υλοποιήση ενός εν γένη ολοκλήρώματος σε κώδικα MATLAB
και σου έδωσα ενα παράδειγμα..

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 16:53, 03-04-08:

Α, μαλιστα. Παντως για τετοια βασικα προβληματα, μπορεις να ριξεις μια ματια στο help του matlab, ειναι πολυ καλο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 03-04-08 στις 18:59. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Cookie_Monster

Βρείτε παρόμοια