Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Οι αντρες απεναντι στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ τον εχουν φαει, δεν ειμαστε ισοι εχουμε σαφως λιγοτερα δικαιοματα και πολυ περισοτερες υποχρεωσεις απο οτι οι γυναικες.
Θες να δώσεις συγκεκριμένα παραδείγματα? Διότι εμένα δεν μου φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάμε πάλι...Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος, ο σύντροφος της δεν το θέλει κι εκείνη το κρατήσει με μόνη "απαίτηση" την αναγνώριση του παιδιού από τον πατέρα (ούτε διατροφές, ούτε επισκέψεις, ούτε ευθύνες ουτε τίποτα) έχουμε πρόβλημα? Φαντάζομαι όχι. Διότι και οι 2 καταλήγουν να έχουν εκπληρωσει τα "θελω" ή "δεν θελω" τους.
Οχι, διοτι στα θελω του πατερα ξεχνας να βαλεις το οτι δεν ηθελε να κανει παιδι (και μαλιστα να του το παρει καποιος αλλος) ! Δεν ειναι απλα το να μην πληρωσει χρηματα γιαυτο ! Μου φαινεται δε σκεφτεστε καθολου καποια πραγματα. Δες παρακατω....

Τωρα αν η γυναίκα απαιτεί κι άλλα είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το ποιανού η γνώμη θα έπρεπε να βαρύνει περισσότερο σε περίπτωση διαφωνίας.
Αλλά ; Με τι εχει να κανει ;

Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος και δεν το θέλει ενώ ο πατέρας το θέλει...δεν είναι ένα σκαλάκι πιο πάνω η γνώμη της γυναίκας? Τι θα γίνει θα την υποχρεώσει να κάνει κάτι που δεν θέλει???
Εδω ειμαστε στο αναποδο απο την 1η παραγραφο σου. Η μοναδικη διαφορα ειναι η γεννα/εκτρωση. Αρα εσεις στηριζετε ολη την επιχειρηματολογια σας στο γεγονος οτι ειστε το "δοχειο". Και εδω ερχεται αυτο που λετε για τοσα άλλα : ε ...τι να κανουμε ..ετσι ειναι η φυση δε φταιει ο αντρας...

Γιατι δε σκεφτεστε οτι ο αντρας μπορει να μη θελει να κανει παιδι, να δωσει ενα κομματι του εαυτου του, ενα απογονο, τον οποιο ειτε δε μπορει να εχει, ειτε δεν ηθελε να εχει με τη συγκεκριμενη συντροφο (προφανως μιλαω για ατυχηματα) ; Ειναι σαν να παιρνει η γυναικα με το ετσι θελω, ενα κομματι του ανδρα, και να αποφασιζει επ αυτου ! Αμα το αναλυσουμε περι "ειναι σωμα μου", τοτε και τα σπερματοζωαρια και το μισο ωαριο που γονιμοποιηθηκε ειναι "σωμα Του" και πρεπει να εχει αυτος τον τελευταιο λογο. Και για να το συνδεσω με κατι που ειπε η Michelle αν ειδα καλα : Θα ειχατε προβλημα να γινεται νομιμο συμφωνητικο ή να προβλεπεται νομικα, εαν και οι 2 δεν ηθελαν παιδι (για οποιους λογους την δεδομενη χρονικη περιοδο) και μετα αλλαξε γνωμη η γυναικα, να υποχρεουται να κανει εκτρωση ; (νωρις φυσικα).

Το προβλημα τυχον υγειας σε περιπτωση εκτρωσεως το εχετε εσεις. Επομενως εσεις πρεπει να φροντιζετε να μην μεινετε εγγυες. Ο ανδρας μονο 2 πραγματα μπορει να κανει. Προφυλακτικο και εκσπερματιση εκτός. Thats it! Ολα τα υπολοιπα εξαρτωνται απο εσας. Εαν εσεις δεν προσεξετε και μετα ουτε κοιτατε αν ειστε εγγυος απο νωρις, ουτε κανετε απο νωρις εκτρωση με χαπι, ...και περασουν 2 και 3 μηνες...ε νομιζω οτι ειναι πολυ αδικο να την πληρωσει οποιοσδηποτε άλλος με οποιοδηποτε τροπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Οχι, διοτι στα θελω του πατερα ξεχνας να βαλεις το οτι δεν ηθελε να κανει παιδι (και μαλιστα να του το παρει καποιος αλλος) ! Δεν ειναι απλα το να μην πληρωσει χρηματα γιαυτο ! Μου φαινεται δε σκεφτεστε καθολου καποια πραγματα. Δες παρακατω....
Δηλαδή τι είναι αυτό που δεν ήθελε? Να υπάρχει κάπου εκεί έξω ένας άνθρωπος με το DNA του? Πραγματικά παίζει ένας άντρας να ενοχλείται επειδή εκεί έξω ζει το παιδί του (το παιδι που δεν ήθελε και κανείς δεν τον ανάγκασε να εχει καμία σχέση μαζί του πέρα από μια υπογραφη που λέει ότι είναι ο βιολογικός πατέρας)? Αυτό είναι πραγματική απορία.



Εδω ειμαστε στο αναποδο απο την 1η παραγραφο σου. Η μοναδικη διαφορα ειναι η γεννα/εκτρωση. Αρα εσεις στηριζετε ολη την επιχειρηματολογια σας στο γεγονος οτι ειστε το "δοχειο". Και εδω ερχεται αυτο που λετε για τοσα άλλα : ε ...τι να κανουμε ..ετσι ειναι η φυση δε φταιει ο αντρας...
Μπορεί να είναι η μοναδική διαφορά αλλά είναι σημαντική. Εσύ αν γεννηθεί το παιδί σου και δεν το θες και δεν σε υποχρεώσει/αναγκασει με οποιοδήποτε τρόπο η μητέρα να έχεις οποιαδήποτε ευθύνη/σχέση/υποχρεωση με ποιο τρόπο αλλάζει η ζωή σου????
Εγώ αν μείνω τώρα εγκυος και δεν το θέλω και υποχρεωθώ ας πούμε να το κρατήσω η ζωή μου θα ρθει τα πάνω κάτω ακόμα κι αν υποθέσουμε πχ ότι κανω συμφωνία με τον πατερα του παιδιου στυλ "οκ το γενναω γιατί έχεις κι εσύ λόγο σε αυτό αλλά μετά την έκανα και δεν έχω καμια σχεση". Γιατί για 9 μηνες θα είμαι έγκυος (με όλα τα καλά και τα κακά μιας εγκυμοσύνης) σε ενα παιδι ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θες να δώσεις συγκεκριμένα παραδείγματα? Διότι εμένα δεν μου φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο...

Εμ αυτο δεν συζηταμε τοση ωρα?:P

Για την εκτροση τον λογο τον εχει ΜΟΝΟ η γυναικα (νομικα) ενω για ολα τα αλλα ειμαστε ισοι.

Επισις σε περιπτωσεις διαζυγιων τα παιδια πανε με τη μαμα (εκτος αν ειναι εθισμενη στο κρακ και παλι το συζηταμε), εχετε αδειες εγγυμοσυνης (μετ αποδοχων) κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Οι αντρες απεναντι στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ τον εχουν φαει, δεν ειμαστε ισοι εχουμε σαφως λιγοτερα δικαιοματα και πολυ περισοτερες υποχρεωσεις απο οτι οι γυναικες.
Εμ αυτο δεν συζηταμε τοση ωρα?:P
Για την εκτροση τον λογο τον εχει ΜΟΝΟ η γυναικα (νομικα) ενω για ολα τα αλλα ειμαστε ισοι.
Επισις σε περιπτωσεις διαζυγιων τα παιδια πανε με τη μαμα (εκτος αν ειναι εθισμενη στο κρακ και παλι το συζηταμε), εχετε αδειες εγγυμοσυνης (μετ αποδοχων) κτλ κτλ
Τα σαφώς λιγότερα δικαιώματα και οι πολύ περισσότερες υποχρεώσεις που είναι???? Πραγματικά δεν τις βλέπω...
Σε περιπτωσεις διαζυγίου τα παιδιά πάνε με αυτόν που το δικαστήριο κρίνει πιο κατάλληλο και υπάρχουν περιπτώσεις που τα παιδιά πάνε με τον πατερα τους. Αν έχεις πρόβλημα με τις δικαστικές αποφάσεις γκρίνιαξε για τη δικαιοσύνη. Πάντως αυτό δεν είναι δικαίωμα των γυναικών. Αν ήταν δεν θα χρειαζόταν δικαστική λύση.
Την άδεια εγγυμοσύνης τι την αναφέρεις? Θεωρείς ότι είναι ενα δικαίωμα που σου στερεί κάτι εσένα? Κι ο πατέρας δικαιούται άδεια 2 ημέρες όταν γεννήσει η γυναικα του. Γιατί? Η γυναικα θα είναι στο νοσοκομείο χ μερες, και μετά θα πρέπει να θυλάζει το μωρό αρα έχει ένα νοημα η αδεια της. Η αδεια του πατερα τι νοημα εχει? Να βγει να γιορτάσει?
Πωπω, δεν το πιστευω ότι γράφω τόσο ηλίθια πράγματα αλλά πραγματικά το να θεωρείτε ότι είστε "ριγμένοι" γιατί περνουμε άδεια για να γεννησουμε μου φαίνεται αστείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Είμαι απλά κατά της έκτρωσης. Πιστεύω πως τα λάθη δεν "σβήνονται" με άλλα λάθη αλλά με την ανάληψη των ευθυνών μας αλλά και με υπεύθυνες - πλέον - επιλογές.

Το μωρό που κυοφορείται στην κοιλιά ζεί από την πρώτη μέρα της σύλληψης του και έχει δικαίωμα στη ζωή. Ας αναλάβουν τις ευθύνες τους ο Πατέρας & η Μητέρα του ώστε να μπορέσει να αποφασίσει μόνο του, μια μέρα, αν θέλει τη ζωή ή το θάνατο. Κι αν οι ίδιοι δεν το θέλουν αυτο το παιδί, υπάρχουνε άνθρωποι στον κόσμο που ξοδεύουνε όλη τους την περιουσία αλλά και ψυχική υγεία προκειμένου να αποκτήσουν ένα παιδί.

Αντι λοιπόν να πετάξουν το παιδί στα απορρίματα, ας το δώσουν σε μια θετή οικογένεια την οποία μπορούν να επιλέξουν ώστε το παιδί τους να έχει μια φυσιολογική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αντι λοιπόν να πετάξουν το παιδί στα απορρίματα, ας το δώσουν σε μια θετή οικογένεια την οποία μπορούν να επιλέξουν ώστε το παιδί τους να έχει μια φυσιολογική ζωή.
στην θεωρία καλό είναι αυτό, στην πράξη απαγορεύεται από το νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παρακαλείστε να διατηρήσετε το επίπεδο της συζήτησης σε ανεκτά και πολιτισμένα επίπεδα, διότι αλλιώς το θέμα θα πρέπει να κλειδωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αφού αποφάσισε δυναμικά να κάνει έκτρωση, θα έπρεπε να έχει λάβει όλους τους παράγοντες υπόψιν. Αν πραγματικά έχει ξεπεράσει όλα τα άλλα προβλήματα και της μένει μόνο αυτό, τότε δεν θα την ένοιαζε. Ας συνεχίσει για λίγο να είναι δυναμική, άλλωστε αυτοί που θα το μάθουν θα είναι οι γιατροί και όσοι κάνουν τα γραφειοκρατικά. Όχι;
όχι :/:
θα το μάθουν και στο σχολείο, και στο νηπιαγωγείο, και στον παιδικό σταθμό, και στο Δημαρχείο όταν θα πάει για ταυτότητα, και όταν θα πρέπει να δώσει πανελλαδικές, κι όταν θα πρέπει να γεννήσει η ίδια (αν είναι γυναίκα) και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πάρει στα χέρια του μια απλή συμπληρωμένη αίτηση του Ν 105 (δεν ξέρω πως τη λένε πλέον, παλιά το λέγαν 105 :P) που απαιτεί στην συμπλήρωση στοιχείων όνομα πατρός
Σε ένα σωρό υπηρεσίες, ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ συμπληρώνεις για το παραμικρό, "όνομα πατρός"
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο, θα πρέπει κάποιος για όλη του τη ζωή να βάζει εκεί μία παύλα
Φαντάσου τον εαυτό σου παιδί και να είσαι "αγνώστου πατρός"
Κι επιπλέον, εφόσον η μητρότητα είναι αυταπόδεικτη (έτσι λέγεται? :redface:) μιας που όταν θα μπει η άλλη στο νοσοκομείο, θα της χώσουν βραχιολάκι και με το που θα ξεμυτίσει το μωρό, θα του χώσουν επίσης βραχιολάκι, δεν καταλαβαίνω για ποιο ακριβώς λόγο δεν υπάρχει όνομα πατέρα, τη στιγμή που δεν φύτρωσε στα λάχανα ούτε το έφερε ο πελαργός.
Υπήρξε ΚΑΠΟΙΟΣ άντρας στο κόλπο. Το όνομα του, πρέπει να υπάρχει.-



Ειναι θεμα του πως ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ απαιτουν οι γυναικες την ισοτητα...και πως πρακτικα εχει γινει.

Οι αντρες απεναντι στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ τον εχουν φαει, δεν ειμαστε ισοι εχουμε σαφως λιγοτερα δικαιοματα και πολυ περισοτερες υποχρεωσεις απο οτι οι γυναικες.

Βεβαια επι της ουσιας και στην πραξη αυτο δεν γινεται, αλλα μιλαμε θεωρητικα.
και αν ο γυναίκα πιεστεί από οποιονδήποτε (άντρα, σύντροφο, περιβάλλον, νόμο) να κρατήσει ένα μωρό το οποίο η ίδια ΔΕ ΘΕΛΕΙ, η ισότητα τότε ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ, που ακριβώς είπαμε βρίσκεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Υπήρξε ΚΑΠΟΙΟΣ άντρας στο κόλπο. Το όνομα του, πρέπει να υπάρχει.-
Αυτό το παιδί όμως δε θα έχει νομικά δικαιώματα με την αναγνώρισή του από τον πατέρα;
Για παράδειγμα δε θα δικαιούται μέρος της περιουσίας του πατέρα μετά θάνατον αν κινηθεί νομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό το παιδί όμως δε θα έχει νομικά δικαιώματα με την αναγνώρισή του από τον πατέρα;
Για παράδειγμα δε θα δικαιούται μέρος της περιουσίας του πατέρα μετά θάνατον αν κινηθεί νομικά;
ας το αποκληρώσει, υπάρχουν τρόποι για να καλύψει κάποιος τα περιουσιακά του από διάφορες επιτήδειες τσουράπες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ας το αποκληρώσει, υπάρχουν τρόποι για να καλύψει κάποιος τα περιουσιακά του από διάφορες επιτήδειες τσουράπες :P

Νομίζω πως δεν είναι εύκολο να αποκληρώσεις το νόμιμο τέκνο. Πρέπει να συντρέχουν λόγοι. Ας τα πει καλύτερα η δικηγόρος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νομίζω πως δεν είναι εύκολο να αποκληρώσεις το νόμιμο τέκνο. Πρέπει να συντρέχουν λόγοι. Ας τα πει καλύτερα η δικηγόρος.:P

Συγγνωμη, αλλα με μια διαθηκη δε διευθετουνται ολα και τελος?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δε νομίζω να είναι τόσο απλό.
Ένα παιδί το οποίο δε συμπεριλαμβάνεται στη διαθήκη μπορεί να κινηθεί δικαστικά και να δικεδικήσει ό,τι του αναλογεί.. το αν θα τα πάρει τελικά φαντάζομαι πως έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εντάξει είναι νομικό το θέμα κι όντως η διαθήκη "προσβάλλεται" αλλά νομίζω ότι είναι "εύκολη" η διαδικασία αποκλήρωσης

ας μας πουν οι διγηγορέσσες μας όμως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
https://www.kee.gr/attachments/file/1837.pdf

Δείτε εδώ. Λέει για σωματικές κακώσεις, επιβουλή ζωής, άστατο βίο, δεν μπορώ να κάνω copy-paste, είναι pdf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σε ένα σωρό υπηρεσίες, ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ συμπληρώνεις για το παραμικρό, "όνομα πατρός"
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο, θα πρέπει κάποιος για όλη του τη ζωή να βάζει εκεί μία παύλα
Φαντάσου τον εαυτό σου παιδί και να είσαι "αγνώστου πατρός"
<....>
Υπήρξε ΚΑΠΟΙΟΣ άντρας στο κόλπο. Το όνομα του, πρέπει να υπάρχει.-

Έχοντας μιλήσει με την μητέρα μου που μέχρι και το απολυτήριου Λυκείου (της εποχής της) κουβάλαγε σε όλα τα δημόσια έγγραφα το 'σετάκι': "Τάδε Ταδεπούλου του ΟΡΦΑΝΗ" (ναι, είχαν αυτές τις εξυπνάδες παλιότερα λες και άμα πέθαινε ο πατέρας έπαυε η πατρότητα :confused:) και πόσο άσχημα την έκανε να νιώθει ως παιδί μπορώ να υποψιαστώ ότι το "Τάδε Ταδόπουλος του ΑΓΝΩΣΤΟΣ" πρέπει να είναι πολύ σκληρό για το παιδί (πολύ σκληρότερο από το "τάδε ταδόπουλος του Φύτσουλα", ακόμα και αν ο Φύτσουλας που θα μπει ως πατέρας είναι ένα "ξερό" όνομα σε ένα δημόσιο έγγραφο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Aποκλήρωση ισχύει για συγκεκριμένους λόγους μόνο και γενικά είναι δύσκολη. Δεν ξέρω καλά το κληρονομικό, οπωσδήποτε θα υπάρχει κάποιος τρόπος όμως. Και επιπλέον.. ένα παιδί που δεν είχε ποτέ σχέση με τον πατέρα του δεν νομίζω πως εύκολα θα πάει να ζητήσει μερίδιο στην κληρονομιά μετά θάνατον.. και δεν ξέρω πόση ισχύ θα είχε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο από την μητέρα που να λέει πως δεν θα υπάρχουν ποτέ οποιεσδήποτε απαιτήσεις εναντίον του.

Ξέρω πως αυτό που θα πω είναι συναισθηματικό καθαρά, αλλά η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται πολύ μικρόψυχος ο άνθρωπος που δεν θα αναγνωρίσει ένα παιδί, για να μη του πάρει ΚΑΠΟΤΕ και ΙΣΩΣ ένα κομμάτι της περιουσίας του (αν αφήσει διαθήκη πχ το παιδί μπορεί δικαστικά να διεκδικήσει το μισό της νόμιμης μοίρας του, δλδ το μισό από αυτό που θα έπαιρνε κανονικά που με δεδομένο πως λογικά ο συγκεκριμένος άντρας θα κάνει κι άλλο παιδί και θα έχει και γυναίκα, στο σενάριο αυτό είναι το 0,1875 της περιουσίας του! Φοβερή κληρονομιά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι να πω...εαν καποιος εχει ενα παιδι, κατω απο οποιες συνθηκες και να ηρθε, και αυτο που τον απασχολει ειναι πως θα διασφαλισει τα περιουσιακα του, τοτε καλυτερα να μη γινοταν ποτε πατερας. Ουτε καν στους τυπους...
Πλακα πλακα, απο εναν τετοιον ανδρα δε θα κρατουσα παιδι, εκτος εαν υπηρχε σοβαρη πιθανοτητα να μην καταφερω ξανα να μεινω εγκυος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
όχι :/:
θα το μάθουν και στο σχολείο, και στο νηπιαγωγείο, και στον παιδικό σταθμό, και στο Δημαρχείο όταν θα πάει για ταυτότητα, και όταν θα πρέπει να δώσει πανελλαδικές, κι όταν θα πρέπει να γεννήσει η ίδια (αν είναι γυναίκα) και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πάρει στα χέρια του μια απλή συμπληρωμένη αίτηση του Ν 105 (δεν ξέρω πως τη λένε πλέον, παλιά το λέγαν 105 :P) που απαιτεί στην συμπλήρωση στοιχείων όνομα πατρός
Σε ένα σωρό υπηρεσίες, ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ συμπληρώνεις για το παραμικρό, "όνομα πατρός"
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο, θα πρέπει κάποιος για όλη του τη ζωή να βάζει εκεί μία παύλα
Φαντάσου τον εαυτό σου παιδί και να είσαι "αγνώστου πατρός"
Κι επιπλέον, εφόσον η μητρότητα είναι αυταπόδεικτη (έτσι λέγεται? :redface:) μιας που όταν θα μπει η άλλη στο νοσοκομείο, θα της χώσουν βραχιολάκι και με το που θα ξεμυτίσει το μωρό, θα του χώσουν επίσης βραχιολάκι, δεν καταλαβαίνω για ποιο ακριβώς λόγο δεν υπάρχει όνομα πατέρα, τη στιγμή που δεν φύτρωσε στα λάχανα ούτε το έφερε ο πελαργός.
Υπήρξε ΚΑΠΟΙΟΣ άντρας στο κόλπο. Το όνομα του, πρέπει να υπάρχει.-
Ευχαριστώ για τα παραδείγματα που έδωσες, δεν τα είχα σκεφτεί :redface:

Και πάλι όμως δεν αλλάζει κάτι δραματικά στην άποψη μου. Ίσα ίσα που θα πω ότι η γυναίκα θα έπρεπε να έχει έναν παραπάνω λόγο για να σκεφτεί για το παιδί που θέλει να φέρει στον κόσμο, παρά την θέληση του πατέρα του. Αφού τόση ώρα μας λέτε ότι αυτή είναι η κύρια υπεύθυνη για την απόφαση, θα πρέπει να το λάβει και αυτή υπόψιν. Ακόμα και η αναγνώριση λοιπόν, είναι ένας τρόπος ελάφρυνσης της απόφασης της γυναίκας για να το κρατήσει.

Είμαι σίγουρος, ότι αν μία γυναίκα ξέρει από πριν ότι ο σύντροφος της αν αυτή μείνει κατά λάθος έγκυος:

  1. θα είναι εκεί να τη στηρίξει σε όλα
  2. ή αν δεν είναι:
    1. θα της δώσει διατροφή
    2. θα αναγνωρίσει το παιδί (με ότι αυτό συνεπάγεται)
    3. θα έχει τη στήριξη των δικών της οι οποίοι θα κράζουν τον "πατέρα" αν αυτός δεν σταθεί δίπλα της
    4. θα έχει την στήριξη του κράτους και των νόμων
πολύ ευκολότερα θα πάρει την απόφαση να το κρατήσει και ας είναι και λάθος, γιατί πολύ απλά καταβάλλεται από τα συναισθήματα της (και όπως φαίνεται και τον εγωισμό της) και τα βλέπει όλα ρόδινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top