Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Πώς γίνεται όταν έχει κάποιος μια διαφορετική γνώμη να είναι συνωμοσία εναντίον σου ενώ εσύ έχεις την αλάνθαστη άποψη κι όποιος έχει άλλη άποψη απλά να θέλει να σού πάει κόντρα και να σε κακολογησει. Αυτή τη γνώμη την έχω ανέκαθεν, δεν περίμενα να έρθεις εσύ και με δόλο να διαφωνήσω. Επιχειρήματα σε αυτά που λέω έχεις; Τόσα πράγματα είπα για τα ψυχολογικά του παιδιού κλπ. Θες να πεις κάτι επί του θέματος εκτός από το ότι ο κόσμος είναι κακός που διαφωνεί μαζί σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Πώς γίνεται όταν έχει κάποιος μια διαφορετική γνώμη να είναι συνωμοσία εναντίον σου ενώ εσύ έχεις την αλάνθαστη άποψη κι όποιος έχει άλλη άποψη απλά να θέλει να σού πάει κόντρα και να σε κακολογησει. Αυτή τη γνώμη την έχω ανέκαθεν, δεν περίμενα να έρθεις εσύ και με δόλο να διαφωνήσω. Επιχειρήματα σε αυτά που λέω έχεις; Τόσα πράγματα είπα για τα ψυχολογικά του παιδιού κλπ. Θες να πεις κάτι επί του θέματος εκτός από το ότι ο κόσμος είναι κακός που διαφωνεί μαζί σου;


έγραψες οτι έχω εμπάθεια για τις γυναικες. Αυτο απο μονο του ειναι εχθρικο εναντιον μου. Κακολογια ειναι.



Αυτη τη γνωμη την έχεις ανεκαθεν επειδη προκυπτει απο την ιδιοσυγκρασια σου. Εσυ μπορει να μη θέλεις να μπεις σε δυσκολιες και να προτιμησεις την ευκολη λυση. Εγω τι επιχειρηματα να αντιπαραβάλω σε αυτο. Θα αλλάξουν τα δικα μου επιχειρηματα τον τροπο που εσυ σκέφτεσαι και ζεις τοσα χρονια; Δεν νομιζω.



Διαφωνω σε ολα. Εσυ μπορει να έχεις μια διαφορετικη οπτική για τα ψυχολογικα και εξηγω .... για σενα μπορει να ειναι ψυχολογικο κολλημα κάτι που για μενα δεν θα ηταν και θα προσπαθουσα να το λυσω και στο τέλος να το έλυνα κιολας αλλα για ολα αυτα απαιτειται καλη διάθεση και εσωτερική θεληση που κάποιες δεν την έχουν ή δεν θέλουν να την έχουν. Οποτε συμφωνουν αμεσως με νομοθεσιες οπως η νομιμοποιηση των εκτρωσεων καμια φορά τα πράγματα δεν έρχονται οπως τα σχεδιάζουμε ή τα νομιζουμε. Έκανες σέξ με κάποιον ή καποια και ειχατε σχέσεις για να τον έβαλες στο κρεβατι σου σημαινει πως τον γουσταρες .... αφου έτυχε το απροοπτο θα κοιτάξετε να το πάτε σοβαρά πλεον και ο καθενας να αναλαβει τις ευθυνες του.


Δεν ειμαι εναλλακτικος σε κάποια θέματα παιρνω την αποφαση και προχωράω αν ειναι να το λιβανισουμε στο τέλος δεν θα κάνουμε τιποτα. Απλά κάποιοι άνθρωποι δεν θέλουν να παρουν αποφάσεις που θα τους δεσμευσουν για ένα διάστημα. Οποτε στρέφονται στην εύκολη λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι γυναίκα και είμαι υπέρ.
Η γυναίκα κάνει ότι γουστάρει με το σώμα της.
Στην τελική μέχρι να δημιουργηθούν ζωτικά όργανα (τρίτος μήνας και μετά) δεν είναι παρά κύτταρα απλά.

1. Δεν είναι σώμα της, κάτσε διάβασε ανατομία.
2. Μετά τα κύτταρα απλά γίνεται κύτταρα σύνθετα, ε;

ή το παιδι έχει σοβαρες παθήσεις που κάνουν τη ζωη ανυποφορη ή έχει προέλθει απο βιασμο.

Δηλαδή θα πας στα ληξιαρχεία κάνεις λίστα με ανθρώπους που έχουν γεννηθεί από βιασμό ή έχουν σοβαρές παθήσεις και θα πας να τους εκτελέσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
1. Δεν είναι σώμα της, κάτσε διάβασε ανατομία.
2. Μετά τα κύτταρα απλά γίνεται κύτταρα σύνθετα, ε;

1. Αν αφήσεις έγκυο μια κοπέλα ποιος θα πάει να κάνει έκτρωση; Εσυ ή αυτή;
2. Μέχρι το τρίτο μήνα είναι απλά κύτταρα. Από τον τρίτο και μετά δημιουργούνται όλα τα όργανα με πρώτο την καρδιά. Πριν τον τρίτο μήνα δεν ακούγεται καν χτύπος καρδιάς στον υπέρηχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
1. Αν αφήσεις έγκυο μια κοπέλα ποιος θα πάει να κάνει έκτρωση; Εσυ ή αυτή;
2. Μέχρι το τρίτο μήνα είναι απλά κύτταρα. Από τον τρίτο και μετά δημιουργούνται όλα τα όργανα με πρώτο την καρδιά. Πριν τον τρίτο μήνα δεν ακούγεται καν χτύπος καρδιάς στον υπέρηχο.

Don't worry,εαν το παιδι δεν το θελει κανεις εκ των δυο στην σωστη περιοδο ειναι απλα σαν να σταματας μια χημικη αντιδραση.No deaths here.Εαν το πηγαιναμε ετσι καθε χαπι/προφυλακτικο σκοτωνει παιδια.Τι επειδη η διαδικασια σταματα λιγο αργοτερα γινεται ξαφνικα φονος;Δεν νομιζω.Εξαλλου ας το παρουμε και αλλιως,εαν ο αντρας θα ηθελε τοοοσο πολυ ενα παιδι,ας παει να υιοθετησει,τοσα ζουν χωρις γονεις,και την αλλη γλυτωνει απο το να κυοφορησει 9 μηνες ενα παιδι που δεν θελει και ενα παιδι αποκτα γονεις.All happy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι γυναίκα και είμαι υπέρ.
Η γυναίκα κάνει ότι γουστάρει με το σώμα της.
Στην τελική μέχρι να δημιουργηθούν ζωτικά όργανα (τρίτος μήνας και μετά) δεν είναι παρά κύτταρα απλά.
Στις 89 μέρες είναι κυτταρική μάζα, αλλά στις 90 μέρες είναι ζωντανός άνθρωπος.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Η έκτρωση είναι αποτέλεσμα του εγωισμού, της καλοπέρασης αυτής της γενιάς, της ανευθυνότητας, και της μικροψυχίας.
αποτελεί πράξη δειλίας, φόνο και αμαρτία ενώπιον του θεού.

ένας πατέρας η μάνα που διαθέτουν αρχές και αρετή θα αναλάβουν τις ευθύνες τους και δεν θα δειλιάσουν μπροστά στην νέα ζωή.
και άν ακόμα αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλα προβλήματα ή είναι τόσο δειλοί, προτιμότερο είναι να δώσουν το παιδί για υιοθεσία όπου θα έχει έστω την ευκαιρία να ολοκληρωθεί σαν ανθρωπινό όν και να γνωρίσει την αγάπη και τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Θετικοτατη η γνωμη μου, ωρα να ξεμπερδευουμε με καταλοιπα του παρελθοντος και δογματικες απαγορευσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
@Μητρογλου
Καλό θα ήταν να έχει μια φιλοσοφική βάση πάνω στην οποία βασίζεις τις απόψεις σου, όπως γ ια παράδειγμα την υποστήριξη της έκτρωσης, ή την απαγόρευση αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Βρε εγω εχω, αλλα εσυ που διεκρινες αν εχω ή οχι;:yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
@Μητρογλου
Καλό θα ήταν να έχει μια φιλοσοφική βάση πάνω στην οποία βασίζεις τις απόψεις σου, όπως γ ια παράδειγμα την υποστήριξη της έκτρωσης, ή την απαγόρευση αυτής.

Διαφωνεις οτι προκειται απλα για την παυση μιας χημικης αντιδρασης;Δες το λογικα,πως γινεται να σκοτωσεις καποιον που πρακτικα δεν ηρθε στη ζωη ποτε;

Με την ιδια λογικη ακριβως καθε σπερμα που δεν αξιοποιειται για γονιμοποιηση,ειναι αμαρτια,αφου διαφορετικα θα οδηγουσε σε εναν νεο ανθρωπο τον οποιο πρακτικα σκοτωνεις.Εε ειδες ποσο γρηγορα ξεφυγαμε στο αλλο ακρο;Πρεπει να μπαινει ενα οριο διαφορετικα ολα η τιποτα μπορει να ειναι αμαρτια η παρανομα.

Ας συμφωνησουμε λοιπον οτι απ'την στιγμη που θα λειτουργει ο εγκεφαλος του παιδιου και μετα εχουμε νομιμη εκτελεση ανθρωπου ουσιαστικα.Πρεπει να τιθεται ενας φραγμος στις σκεψεις διαφορετικα το συμπερασμα θα ειναι να παμε να πηδηξουμε απο καναν γκρεμο εαν δεν βρουμε καταλληλη μεζουρα να μετραμε τα πραγματα.Μην τα καταληξουμε ολα σε φαινομενο της πεταλουδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η έκτρωση είναι αποτέλεσμα του εγωισμού, της καλοπέρασης αυτής της γενιάς, της ανευθυνότητας, και της μικροψυχίας.
αποτελεί πράξη δειλίας, φόνο και αμαρτία ενώπιον του θεού.

ένας πατέρας η μάνα που διαθέτουν αρχές και αρετή θα αναλάβουν τις ευθύνες τους και δεν θα δειλιάσουν μπροστά στην νέα ζωή.
και άν ακόμα αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλα προβλήματα ή είναι τόσο δειλοί, προτιμότερο είναι να δώσουν το παιδί για υιοθεσία όπου θα έχει έστω την ευκαιρία να ολοκληρωθεί σαν ανθρωπινό όν και να γνωρίσει την αγάπη και τον κόσμο.

Τι ψάχνεις και συ τώρα, ο Ιπποκράτης ήταν κορόιδο που απαγόρευε τις εκτρώσεις. Σήμερα ευτυχώς η Ζίλντα τον ξεσκέπασε.
Ζίλντα vs Ιπποκράτης 1-0.
Ο άλλος εν τω μεταξύ μπέρδεψε το σπέρμα με το ζυγωτό, ότι να ναι διαβάζεις εδώ μέσα.

1. Αν αφήσεις έγκυο μια κοπέλα ποιος θα πάει να κάνει έκτρωση; Εσυ ή αυτή;
2. Μέχρι το τρίτο μήνα είναι απλά κύτταρα. Από τον τρίτο και μετά δημιουργούνται όλα τα όργανα με πρώτο την καρδιά. Πριν τον τρίτο μήνα δεν ακούγεται καν χτύπος καρδιάς στον υπέρηχο.

1. Κανένας. Ξαναλέω, κάτσε διάβασε ανατομία. Σώμα της γυναίκας δεν είναι ούτε τα έμβρυα, ούτε τα κοκαλάκια της ούτε τα παπούτσια της. Το ότι βρίσκονται στο σώμα της δεν σημαίνει ότι είναι μέλη της.

2. 'Έτσι μπαμ έ; Μέχρι 23:59 είναι κύτταρα και με το που μπαίνουμε τρίτο μήνα, μπαμ, ζωή. Ουάου, κοίτα τι μαθαίνει κανείς από την Ζίλντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Τι ψάχνεις και συ τώρα, ο Ιπποκράτης ήταν κορόιδο που απαγόρευε τις εκτρώσεις. Σήμερα ευτυχώς η Ζίλντα τον ξεσκέπασε.
Ζίλντα vs Ιπποκράτης 1-0.
Ο άλλος εν τω μεταξύ μπέρδεψε το σπέρμα με το ζυγωτό, ότι να ναι διαβάζεις εδώ μέσα.



1. Κανένας. Ξαναλέω, κάτσε διάβασε ανατομία. Σώμα της γυναίκας δεν είναι ούτε τα έμβρυα, ούτε τα κοκαλάκια της ούτε τα παπούτσια της. Το ότι βρίσκονται στο σώμα της δεν σημαίνει ότι είναι μέλη της.

2. 'Έτσι μπαμ έ; Μέχρι 23:59 είναι κύτταρα και με το που μπαίνουμε τρίτο μήνα, μπαμ, ζωή. Ουάου, κοίτα τι μαθαίνει κανείς από την Ζίλντα.

Καταλαβαινω την απογοητευση σου,ομως η επιστημη ετσι ειναι στις 23:59 εχεις κυτταρα και ενα λεπτο μετα ζωη.Στις 23:59 σταματας εναν βιολογικο μηχανισμο και ενα λεπτο αργοτερα εχεις διαπραξει φονο.
Ετσι ηταν και το big bang πριν υπηρχε το τιποτα και αμεσως μετα δημιουργηθηκε το κενο.
Οσο για το τι μπερδεψα,νομιζω τιποτα,μαλλον εσυ δεν καταλαβες,για ακομα μια φορα...αρχιζει να συμβαινει συχνα και ανησυχω.Επισης δεν ειμαι ο "αλλος" ειμαι ο Samael,βασικοι τροποι ευγενειας :thumbup:

Επισης κατι ακομα,μην κουνας το δακτυλο στην κοπελα να παει να διαβασει ανατομια,ουτε εσυ εισαι γιατρος,ουτε εκεινη.Ομως δεν το παιζει διδασκαλος εκφραζει ενα απολυτως λογικο επιχειρημα το οποιο δεν μπορεις να αντικρουσεις αλλα προσπαθεις να το παιξεις υπερανω να παει να ανοιξει κανα βιβλιο ενω ξερει πολυ καλα τι λεει και απλα δεν εχεις κατι να απαντησεις.

Δεν μπορεις να συγκρινεις την γνωμη καποιου απο μια αλλη εποχη με αλλα δεδομενα με το 2018 και να την δεχτεις χωρις να ξερεις σε τι εκταση βρισκεται το σφαλμα λογω αναχρονισμου.Επισης,εχουν υπαρξει πλεον πολλοι πιο σημαντικοι επιστημονες και γιατροι απο τον Ιπποκρατη,ηταν ο πατερας του τομεα και γι'αυτο θεωρειται τοσο σημαντικος και σεβαστος,αλλα ολα εχουν ενα οριο.Ο Da vinchi στην εποχη του ηταν πολυ μπροστα,ομως οχι πιο μπροστα και απο εμας τη σημερινη εποχη σε επιπεδο γνωσεων και τεχνολογιας. Η επιστημη και η κοινωνια πρεπει να πηγαινουν μπροστα και να αξιοποιουν την νοοτροπια και την φιλοσοφια των γηραιων οχι να παραμενουν προσκολλημενοι στην τοτε γνωση τους,τυπολατρικα και δογματικα.Τα παντα επιβαλλεται να περνανε απο μια διαδικασια αμφισβητησης ανεξαρτητα του κυρους και της ισχυς αυτου που τα λεει.Αλλα μεσα στα πλαισια που αυτη η αμφισβητηση ειναι γονιμη και βασιζεται σε λογικα επιχειρηματα και δεν γινεται απλα για να φερουμε αντισταση η επειδη δεν μας βολευει κατι,η ακομα χειροτερα επειδη δεν θελουμε να αποδεχθουμε οτι εχουμε λανθασμενες αποψεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι φόνοι είναι λαθος αλλά για κοινωνικοπολιτικούς λόγους κάποιοι να μηδενική ή χαμηλή ποινική ευθύνη ή να προκαλούν επιβράβευση του δολοφόνου.

Παραδείγματα:
- Η έκτρωση είναι αποδεχθη στις παραπάνω κοινωνίες. Μια γυναίκα μπορεί να κάνει όσες εκτρώσεις θέλει χωρίς ποινικές ευθύνές
Ίσως επειδή η έκτρωση δεν είναι φόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Συμφωνώ, η έκτρωση δεν είναι φόνος όταν γινεται τις πρώτες εβδομάδες τις εγκυμοσύνης.

Κατά την γνώμη μου δεν είναι φόνος ούτε αν το νευρικό σύστημα του εμβρύου έχει αναπτυχθεί. Φόνος είναι ο θάνατος μετά τη γέννηση.
Αλλά κατανοώ ότι αυτό είναι λεπτό θέμα, οπότε απλώς υποστηρίζω την έκτρωση τις πρώτες εβδομάδες, όταν δηλαδή το νευρικό σύστημα είναι ακόμα ανύπαρκτο.

Επίσης, αν αναπτυχθεί το έμβρυο, η έκτρωση μπορεί να φέρει σε κίνδυνο τη μάνα, οπότε αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να μην ξεχνάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ίσως επειδή η έκτρωση δεν είναι φόνος.


Αυτό λένε όσοι είναι κατά της έκτρωσης. Αλλά ας κάνουμε μια κουβέντα καθώς το θέμα είναι σύνθετο, και από φιλοσοφικής αλλά και από νομικής απόψεως. Μια γυναίκα που είναι έγκυος έχει μέσα της έναν οργανισμό που έχει ξεκινήσει να αναπτύσσεται. Δηλαδή δεν είναι πλέον απλά σπέρμα, αλλά έχει ξεκινήσει η διαδικασία δημιουργίας του ανθρώπου. Η έκτρωση σταματάει αυτήν την διαδικασία. Ουσιαστικά αυτό που κάνεις είναι να σκοτώσεις το έμβρυο όσο είναι ακόμα μικρό.

Φυσικά, υπάρχουν κάποιοι που διακωμωδούν την κατάσταση βγάζοντας memes ή αστεία με το σπέρμα ή τα προφυλακτικά. Το θέμα δεν είναι το ίδιο. Το έμβρυο έχει ήδη ξεκινήσει να αναπτύσσεται και να γίνεται άνθρωπος.

Φυσικά και εγώ είμαι υπέρ των εκτρώσεων επειδή θεωρώ ότι οι κακοί γονείς δεν πρέπει να έχουν παιδιά ειδικά αν δεν τα θέλουν, αλλά δεν λέω ψέμματα στον εαυτό μου για το τι είναι η έκτρωση. Είναι η διαδικασία με την οποία σταματάς την ανάπτυξη του εμβρύου αφού αυτή έχει ήδη ξεκινήσει, με λίγα λόγια σκοτώνεις το έμβρυο. Εγώ είμαι οκευ με αυτό, αλλά δεν χρειάζεται να διακωμωδούμε την κατάσταση.

Γιατί θεωρούμε όμως το έμβρυο κατώτερο ον; Επειδή μήπως δεν έχει συνείδηση; Ένας άνθρωπος που είναι σε κώμα και δεν έχει συνείδηση τη στιγμή που δεν επικοινωνεί με το περιβάλλον, θα ήταν εντάξει να του κάναμε ευθανασία; Αφού δεν έχει συνείδηση, όπως και το έμβρυο δεν έχει συνείδηση. Άρα είναι θέμα συνείδησης ή δεν είναι θέμα συνείδησης;

Αυτά ως λίγες σκέψεις. Το θέμα είναι μεγάλο, περίπλοκο, φιλοσοφικό, θρησκευτικό, κοινωνικό, νομικό, και επιστημονικό. Δεν μπορούμε να έρθουμε σε μια αντικειμενική αλήθεια για το συγκεκριμένο ζήτημα. Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι επειδή μας βολεύουν οι εκτρώσεις, κάνουμε λίγο στην άκρη την ηθική μας. Αλλά εμείς είμαστε άνθρωποι και κάνουμε πολλά πράγματα που μας βολεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ, η έκτρωση δεν είναι φόνος όταν γινεται τις πρώτες εβδομάδες τις εγκυμοσύνης.

Κατά την γνώμη μου δεν είναι φόνος ούτε αν το νευρικό σύστημα του εμβρύου έχει αναπτυχθεί. Φόνος είναι ο θάνατος μετά τη γέννηση.
Αλλά κατανοώ ότι αυτό είναι λεπτό θέμα, οπότε απλώς υποστηρίζω την έκτρωση τις πρώτες εβδομάδες, όταν δηλαδή το νευρικό σύστημα είναι ακόμα ανύπαρκτο.

Επίσης, αν αναπτυχθεί το έμβρυο, η έκτρωση μπορεί να φέρει σε κίνδυνο τη μάνα, οπότε αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να μην ξεχνάμε.

Κοίτα, η έκτρωση σε προχωρημένο στάδιο γίνεται μόνο για λόγους που ανέφερες και εσύ: να είναι μητέρα ή παιδί σε κίνδυνο ή να διαγνωστεί το παιδί με κάποια πολύ σοβαρή πάθηση που θα ήταν έτσι κι αλλιώς "καταδικασμένο". Δεν είναι τρελή κάποια να φάει το αγγούρι της εγκυμοσύνης 6-7 μήνες για αποφασίσει μετά ότι δεν θέλει άλλο.

Τζόνι, σοβαρά συγκρίνεις ένα έμβρυο με έναν άνθρωπο σε κώμα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Υπέρ.
Εξάλλου το επιχείρημα ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος και άρα η έκτρωση φόνος ενέχει αντίφαση. Διότι δεχόμαστε τόσο νομικά όσο και ηθικά το επιτρεπτόν της άμβλωσης σε περίπτωση βιασμού της γυναίκας. Ωστόσο, η ανθρώπινη αξία είναι υπέρτατη. Και η εσκεμμένη παύση της ανθρώπινης ζωής είναι η μεγαλύτερη προσβολή αυτής της αξίας, μεγαλύτερη απ’ ό,τι ο βιασμός. Όμως ο βιασμός της εγκύου θεωρείται πιο άξιος προστασίας απ’ ό,τι ο «φόνος» του εμβρύου(ΠΚ 304 παρ.4δ). Και εφόσον η έγκυος είναι προφανώς άνθρωπος, το έμβρυο εξ αντιδιαστολής συνάγεται πως δεν είναι άνθρωπος και άρα η έκτρωση δεν είναι φόνος. Διαφορετικά, αν ήταν και οι δύο άνθρωποι, θα ήταν παραδοξολογία να θεωρείται σπουδαιότερος ο βιασμός αντί ο φόνος. Αλλά το να επιβάλουμε στη βιασθείσα έγκυο να κρατήσει το παιδί προσκρούει τόσο στην ανωτέρω διάταξη του ΠΚ, όσο και στο κοινό περί δικαίου αίσθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Κατά.
Δεν μπορείς να σκοτώνεις έναν άνθρωπο έτσι.Αν δεν θέλει κάποιο ζευγάρι παιδί προσέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κατά.

Δεν μπορείς να σκοτώνεις έναν άνθρωπο έτσι.Αν δεν θέλει κάποιο ζευγάρι παιδί προσέχει.
https://imgur.com/a/1CYAvHn

Για πες ρε μαν, ποιο απο αυτα ειναι ο ανθρωπος...

Πως θεωρεις οτι μπορεις να εχεις οποιοδηποτε ελεγχο πανω στο σωμα μιας γυναικας. Δηλαδη πως ακριβως θα απαγορευσεις την εκτρωση ακομα και αν δεχθουμε οτι ειναι φονος (ενας πραγματος που δεν ειναι καν κεντρικο νευρικο συστημα). Μπορει καλιστα αν δεν θελει το παιδι να πιει χενα η να αρχισει να κανει dead lifts μεχρι να το χασει η να αγορασει 4-5 κουτια αντισυπτικα και να τα πιει ολα μαζι. Ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας εκανε μια ερευνα και κατεληξε οτι η απαγορευση των εκτρωσεων δεν εχει κανενα αντικτοιπο στις εκτρωσεις:

Unsafe Abortion: Global and Regional Incidence, Trends, Consequences, and Challenges

Επισις "ενα ζευγαρι αν δεν θελει παιδι προσεχει". Τι γινεται στη περιπτωση που το παιδι εχει συνδρομο down η μια απο τις 500 αλλες κληρονομικες παθησεις? Αν η γυναικα ηταν θυμα βιασμου?

Αναπτυξιακη ψυχολογια 1-0-1, αν το βρεφος δεν εχει μια σταθερη μητερα που να το αγαπαει αλλα μεγαλωσει σε ενα περιβαλον (ξεκινοντας προγεννητικα) μεγαλωνοντας θα εχει ενα καρο ψυχολογικα και φυσιολογικα προβληματα που θα ειχε γλυτωσει αν δεν ειχες υποχρεωσει μια γυναικα να γινει μητερα παρα τη θεληση της.

Μελετες εχουν δειξει οτι τα βρεφη που βρισκονται στη μητρα μιας γυναικας που ειναι στρεσαρισμενη εχουν αυξημενες πιθανοτητες παχυσαρκιας, διαβητη, ελκους, χρονιων αναπνευστικων προβληματων και καρδιπαθειας. Αυτο γινεται ακομα χειροτερο αφου γεννηθει.

Fetal origins of coronary heart disease.D. J. Barker

Prenatal stress and long-term consequences: implications of glucocorticoid hormones. Maccari S1, Darnaudery M

Maternal constraint of fetal growth and its consequences. Seminars in Fetal & Neonatal Medicine. 2004


Επισης, μια φανταστικη ερευνα συνδεει την νομιμοποιηση της εκτρωσης με πτωση της εγκληματικοτητας:

Donohue, J. J.; Levitt, S. D. (1 May 2001). "The Impact of Legalized Abortion on Crime"

Αυτο γιατι τα παιδια που μεγαλωνουν σε κακες συνθηκες (μητερες/γονεις που δεν τα ηθελαν η δεν μπορουσαν να τα υποστηριξουν αλλα δεν εκαναν εκτρωση) παρουσιαζουν μεγαλυτερα ποσοστα παραβατικης συμπεριφορας αργοτερα.

Δεν έχει σχέση η εκδίκηση ή όχι προς τη γυναίκα Himela. Γιατί το εκλαμβάνεις έτσι δεν καταλαβαίνω. Το θέμα με τις εκτρώσεις είναι δύσκολο και πολύπλευρο. Δεν μπορεί να απαντηθεί με σιγουριά ούτε επιστημονικά ούτε φιλοσοφικά. Το ερώτημα είναι τι είναι άνθρωπος. Ένα μωρό στην κοιλιά της μάνας είναι άνθρωπος; Καταλαβαίνει; Έχει αίσθηση του περιβάλλοντος; Αυτά τα ερωτήματα δεν έχουν απαντηθεί. Δεν έχει να κάνει με το σώμα της γυναίκας, δεν ξέρω γιατί το βλέπεις τόσο εγωιστικά. Έχει να κάνει με το μωρό και όχι με τη γυναίκα. Μέθοδοι αντισύλληψης υπάρχουν. Ούτε να κόψουμε το σεξ λέμε, ούτε να τιμωρούμε τη γυναίκα. Δεν ξέρω γιατί εστιάζεται η συζήτηση σε λάθος μέρη.
Δεν μπορεί να απαντηθεί με σιγουριά ούτε επιστημονικά ούτε φιλοσοφικά. Το ερώτημα είναι τι είναι άνθρωπος. Ένα μωρό στην κοιλιά της μάνας είναι άνθρωπος; Καταλαβαίνει; Έχει αίσθηση του περιβάλλοντος; Αυτά τα ερωτήματα δεν έχουν απαντηθεί.

Για τις υπολοιπες θεσεις σου αν μπορεις δες το ακριβως προηγουμενο ποστ μου. Για αυτες εδω συγκεκριμενα:

Mεχρι τις 7 βδομαδες δεν υπαρχει καν νευρικο συστημα και δεν μπορεις να το ξεχωρισεις απο ενα ψαρι, o δε φλοιος δεν εχει ωριμασει μεχρι σχεδον το τελος της εγγυμοσυνης, μελετες στον εγγεφαλο προωρων γεννησεων δειχνουν οτι πριν τον 7ο μηνα η εγγεφαλικη λειτουργια ειναι πολυ υποτηποδης και σιγουρα δεν εχει αισθηση του περιβαλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top