Υπόθεση προς συζήτηση

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Rempeskes
..Θυμό; Μιλάω απότομα ναι, αλλά όχι από εμπάθεια. Προς Θεού, δεν χωρίζουμε χωράφι τόσα χρόνια.
Άλλο εμπαθής και άλλο θυμωμένος, με κριτήριο ότι δεν μπορείς να αντιπαρατεθείς. Δεν σου είπα ότι θέλεις το κακό μου, αλλά την εξαφάνιση των ιδεών μου αγαπητέ φίλε Rempeskes.


Rempeskes

Κατά τα άλλα, θυμάμαι πολύ καλά πιο ήταν η τελευταία τοποθέτηση του Νίαρ στον διάλογό σας, και με το να βγάζεις επιλεκτικά κομμάτια -όπως έχεις κάνει και με δικά μου γραπτά χωρίς να προσθέσεις τα συμφραζόμενα- εκτίθεσαι.
Θα σε στεναχωρήσω φίλε μου Rempeskes, αλλά δεν ξέρεις ποια είναι η τελευταία τοποθέτηση του Νίαρ, διότι δεν την απευθύνει σε μένα, αλλά σε άλλον συνομιλητή και σε άλλο φόρουμ πριν από μία εβδομάδα περίπου (όχι της ΕΔΡΑΣ που έχω αποχωρήσει πριν από δύο μήνες τουλάχιστον), που δεν συμμετέχω ή αν συμμετέχω το κάνω με άλλο όνομα. Το κείμενο που σου παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, είναι εξολοκλήρου μεταφορά εισαγωγικού μηνύματος του Νίαρ. Με αυτό το μήνυμα ακριβώς, άνοιξε τόπικ και βουβάθηκαν όλοι οι συνάδελφοί σου που συμμετέχουν, γιατί όπως κι εσύ ακριβώς, τον γνωρίζουν καλά και ως προς την μαθηματική του ποιότητα και ως προς την ένταση με την οποία με αντιπάλευε τόσα χρόνια. Πρόκειται για ειλικρινή εξομολόγηση του μεγαλύτερου «αντιπάλου» μου που είναι όπως ξέρεις κι εσύ εξαιρετικός μαθηματικός και πολλές φορές του το έχω αναγνωρίσει κατά το παρελθόν.
Δεν χρησιμοποιώ ποτέ τη μέθοδο των εντυπώσεων γιατί όταν έχεις επιχειρήματα οι εντυπώσεις είναι εκ περισσού. .
Ούτε λέξη δεν περισσεύει, ούτε λέξη δεν λείπει. Είναι αυτούσιο εισαγωγικό κείμενο σε φόρουμ. Αν επιθυμείς λεπτομέρειες είμαι στη διάθεσή σου αγαπητέ φίλε.
Υπάρχει όμως και ένα ακόμα θέμα που αφορά αυτό που λες στο τέλος.
Πότε και που εκμεταλλεύτηκα με κοπτοραπτική τους δικούς σου ισχυρισμούς;
Αντίθετα είμαι μόνιμος αποδέκτης αυτής της μεθόδου και θα φτύσω τον ίδιο μου τον εαυτό (σε βεβαιώνω) αν έχω χρησιμοποιήσει σε βάρος σου την μέθοδο που τόσο σιχαίνομαι. Είμαι παρών φίλε Rempeskes να μου υποδείξεις αυτό που ισχυρίζεσαι σε βάρος μου ώστε κι εγώ να ντραπώ κι εσύ να μην είσαι συκοφάντης στα μάτια μου (αν βέβαια σε ενδιαφέρει).
Και επί των δύο θεμάτων αναφοράς σου, εσύ εκτίθεσαι φίλε μου.


Remepeskes

Με τις ευχές μου για καλή δύναμη στην περιπέτεια της υγείας σου.
Δεν μπορώ παρά να σε ευχαριστήσω θερμά και να σου ευχηθώ ποτέ να μη βρεθείς σε συλλογισμό κοιτάζοντας ξαπλωμένος, άσπρους τοίχους, άσπρες μπλούζες, ορούς και καθετήρες. Αυτό από καρδιάς, όχι μόνο σε σένα αλλά σε όλους…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicotine_kills

Νεοφερμένος

Ο nicotine_kills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ipios,καλησπέρα,το 5ο αξίωμα που αναφέρεις εσύ δεν είναι αξίωμα αλλά αίτημα οπότε μιλάμε για αίτημα παραλληλίας και όχι αξίωμα.Το αξίωμα είναι πρόταση της οποίας η αλήθεια είναι προφανής και αυταπόδεικτη και λαμβάνεται ως αρχική πρόταση για την παραγωγή άλλων ορθών προτάσεων μέσα απο λογικούς συλλογισμούς τα λεγόμενα θεωρήματα.Το αίτημα είναι πρόταση που λαμβάνεται ως υπόθεση της οποίας η αλήθεια δεν είναι και τόσο προφανής αλλά το δεχόμαστε χωρίς απόδειξη.Τα αιτήματα είναι δηλαδή αυτά που καθορίζουν και την φύση της γεωμετρίας.Βέβαια για την αποδοχή των αιτημάτων σημαντικό ρόλο παίζει και σε ποιόν γεωμετρίκο χώρο βρισκόμαστε,ο οποίος δεν είναι μόνο φυσικός αλλα και μαθηματικός χώρος για αυτό ο Ρίμαν κατάφερε να δημιουργήσει μια τόσο συνεπή γεωμετρία στην επιφάνεια της σφαίρας όπως αυτή του Ευκλείδη στο επίπεδο.Αν και η γεωμετρία του Ρίμαν είναι αυτή που περιγράφει τον κόσμο μας καλύτερα μοιάζει να είναι πιο αφηρημένη.Τέλος τα θεωρήματα είναι αυτά που προκύπτουν απο τα αξιώματα και τα αιτήματα και όχι το αντίστροφο,δηλαδή και το πυθαγόρειο να μην είναι ορθό το 5ο αίτημα πάλι χωρίς απόδειξη θα παρέμενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Καλησπέρα αγαπητέ φίλε.

nicotine_kills

Ipios,καλησπέρα,το 5ο αξίωμα που αναφέρεις εσύ δεν είναι αξίωμα αλλά αίτημα οπότε μιλάμε για αίτημα παραλληλίας και όχι αξίωμα.
ipios
Το 5ο αίτημα δεν αποδεικνύεται εντός του αξιωματικού συστήματος του Ευκλείδη και προς τούτο στα σημερινά βιβλία το αναγνωρίζουμε (νεόκοπα μετά τον Λομπατσέφσκι και Ρίμαν) σαν αξίωμα. Δηλονότι η σημερινή του ορθότητα είναι αξιωματική πλέον αφού από 5ο αίτημα έγινε αξίωμα παραλλήλων.
Θεωρητική γεωμετρία Α΄Λυκείου του ΟΕΔΒ, των Αλιμπινίση, Εξαρχάκου (πρώην πρόεδρος της ΕΜΕ) , Δημάκου (πρώην αντιπρόεδρος της ΕΜΕ), Κοντογιάννη και Τασσόπουλου (νυν πρόεδρος της επιτροπή Ευκλείδης Β΄, που υπογράφει και το κείμενο της ΕΜΕ προς τον συνομιλητή σου) σελίσα 52:
Αξίωμα 10ο (Ευκλείδειο αίτημα):
Η παραλληλη προς ευθεία από σημείο εκτός αυτής είναι μοναδική.

Όλα τα άλλα που λες είναι γνωστά και το μόνο "άγνωστο" είναι ότι το πυθαγόρειο δεν είναι ορθό.
Σημείωσε το εξής αγαπητέ φίλε: Κανένα θεώρημα, πόρισμα ή απόδειξη δεν θεωρείται ορθό χωρίς αξιωματική στήριξη. Το πυθαγόρειο δεν έχει αξίωμα στήριξης στην ευκλείδεια γεωμετρία και προς τούτο αναζητείται η αξιωματική στήριξή του από το αξίωμα του εμβαδού που δεν ανήκει στην ευκλείδεια γεωμετρία εντός της οποία το τοποθετώ. Τόσο απλοί είναι ΟΛΟΙ οι ισχυρισμοί μου και προς τούτο δεν εμφανίζεται αντίλογος. Πριν 10 μέρες περίπου μάλιστα, ο πλέον ισχυρός "αντίπαλος" μου στο διαδίκτυο nrs (γνωστός και συνοδοιπόρος του Rempeskes στον κοινό τους αγώνα για να με ανατρέψουν) προσχώρησε στις απόψεις μου μετά από 5 περίπου χρόνια πάλης που κάνω ενάντια στο σφάλμα. Δες πιο πάνω την ανταλλαγή μηνυμάτων με τον Rempeskes. Όχι μόνο το ψέμα έχει κοντά πόδια, αλλά και το σφάλμα. Μοναδική εξαίρεση αποτελεί το πυθαγόρειο γιατί πρόκειται για διαχρονικό πολύποδα σφάλματος, που όταν του κόψεις το ένα πόδι, βγάζει δύο όπως η Λερναία Ύδρα με τα κεφάλια.
Όμως εδώ είμαι και θα είμαι.
Όπως βλέπεις στο φόρουμ, μαθηματικός που κάνει απόπειρα να απαντήσει το μετανοεί τάχιστα. Κάτι ξέρει ο φίλος Rempeskes που περνάει μακριά από το τζάκι με τα κάστανα και σε βεβαιώνω ότι ο Rempeskes όπως και ο nrs δεν είναι τυχαίος μαθηματικός. Με μένα απλά είναι αδύναμος και αυτό δεν οφείλεται στο ότι είμαι διάνοια, αλλά στο ότι το πυθαγόρειο είναι όντως εσφαλμένο.
Γεια σου φίλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hilbert

Νεοφερμένος

Ο Hilbert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 113 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εάν υποθέσουμε - με στόχο τη συζήτηση - ότι το Πυθαγόρειο θεώρημα είναι εσφαλμένο, όπως υποστηρίζω, ποιες θα είναι οι συνέπειες για το σύνολο των μαθηματικών; Βέβαια αν το πυθαγόρειο είναι όντως εσφαλμένο, οι συνέπειες δεν μπορούν να μας απασχολούν στην αναγνώριση του σφάλματος, ωστόσο ας το συζητήσουμε.

Α. Θα είναι ολέθριες και καταστρεπτικές;

Β. Θα μεταμορφώσουν τα μαθηματικά σε μη χρηστικά και σε μικρότερο βαθμό επιστημονικά και αξιόπιστα;

Γ. Μήπως τα μεταμορφώνουν σε πραγματική επιστήμη, όπου ο πειραματισμός θα βεβαιώνει την αρμονία τους με τη φύση σε εξαιρετικά μεγαλύτερο βαθμό από σήμερα, παρά το αξιωματικό τους αποδεικτικό υπόβαθρο και σε εφαρμογή του αφαιρετικά της φύσης ότι «από τη φυσική πραγματικότητα κρατούμε το σχήμα, το μέγεθος και τις αμοιβαίες θέσεις των σχημάτων επί του επιπέδου»;

Δ. Τι όφελος (που είναι θέμα δευτερεύον αν το πυθαγόρειο είναι λάθος) έχουμε στα μαθηματικά με ορθό του πυθαγόρειο που δεν μπορούμε να το έχουμε με εσφαλμένο; Είναι αδιέξοδη εναλλακτικά, η αναγνώριση του πυθαγόρειου σφάλματος ή ανοίγει νέους δρόμους στα μαθηματικά;

Ε. Είναι επιστημονική συλλογιστική η αποδοχή της ορθότητας ενός θεωρήματος (επικαλούμενοι προφάσεις, προκαλώντας αδυναμίες απαντήσεων και φέρνοντας σε αδιέξοδο τον μαθηματικό λογισμό) με μόνο κριτήριο ότι αυτό ομολογημένα δεν ισχύει στη φύση; Τι κερδίζουμε να θεωρούμε θεμέλιο λίθο των μαθηματικών έναν συλλογισμό - πρόταση που αποδεικνύεται ότι ΔΕΝ ισχύει στην πραγματικότητα και τι μας εμποδίζει να ομολογήσουμε το διαχρονικό σφάλμα;

Μήπως μόνο κριτήριο άρνησης αποτελεί το ότι δεν είμαι μαθηματικός;
Αποτέλεσμα της αντιπυθαγόρειας πρότασης; Ένα λευκό σακάκι με μακριά μανίκια που κουμπώνει στην πλάτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hilbert

Νεοφερμένος

Ο Hilbert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 113 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Καλησπέρα αγαπητέ φίλε.

Θεωρητική γεωμετρία Α΄Λυκείου του ΟΕΔΒ, των Αλιμπινίση, Εξαρχάκου (πρώην πρόεδρος της ΕΜΕ) , Δημάκου (πρώην αντιπρόεδρος της ΕΜΕ), Κοντογιάννη και Τασσόπουλου (νυν πρόεδρος της επιτροπή Ευκλείδης Β΄, που υπογράφει και το κείμενο της ΕΜΕ προς τον συνομιλητή σου) σελίσα 52:
Αξίωμα 10ο (Ευκλείδειο αίτημα):
Η παραλληλη προς ευθεία από σημείο εκτός αυτής είναι μοναδική.

Όλα τα άλλα που λες είναι γνωστά και το μόνο "άγνωστο" είναι ότι το πυθαγόρειο δεν είναι ορθό.
Σημείωσε το εξής αγαπητέ φίλε: Κανένα θεώρημα, πόρισμα ή απόδειξη δεν θεωρείται ορθό χωρίς αξιωματική στήριξη. Το πυθαγόρειο δεν έχει αξίωμα στήριξης στην ευκλείδεια γεωμετρία και προς τούτο αναζητείται η αξιωματική στήριξή του από το αξίωμα του εμβαδού που δεν ανήκει στην ευκλείδεια γεωμετρία εντός της οποία το τοποθετώ. Τόσο απλοί είναι ΟΛΟΙ οι ισχυρισμοί μου και προς τούτο δεν εμφανίζεται αντίλογος. Πριν 10 μέρες περίπου μάλιστα, ο πλέον ισχυρός "αντίπαλος" μου στο διαδίκτυο nrs (γνωστός και συνοδοιπόρος του Rempeskes στον κοινό τους αγώνα για να με ανατρέψουν) προσχώρησε στις απόψεις μου μετά από 5 περίπου χρόνια πάλης που κάνω ενάντια στο σφάλμα. Δες πιο πάνω την ανταλλαγή μηνυμάτων με τον Rempeskes. Όχι μόνο το ψέμα έχει κοντά πόδια, αλλά και το σφάλμα. Μοναδική εξαίρεση αποτελεί το πυθαγόρειο γιατί πρόκειται για διαχρονικό πολύποδα σφάλματος, που όταν του κόψεις το ένα πόδι, βγάζει δύο όπως η Λερναία Ύδρα με τα κεφάλια.
Όμως εδώ είμαι και θα είμαι.
Όπως βλέπεις στο φόρουμ, μαθηματικός που κάνει απόπειρα να απαντήσει το μετανοεί τάχιστα. Κάτι ξέρει ο φίλος Rempeskes που περνάει μακριά από το τζάκι με τα κάστανα και σε βεβαιώνω ότι ο Rempeskes όπως και ο nrs δεν είναι τυχαίος μαθηματικός. Με μένα απλά είναι αδύναμος και αυτό δεν οφείλεται στο ότι είμαι διάνοια, αλλά στο ότι το πυθαγόρειο είναι όντως εσφαλμένο.
Γεια σου φίλε μου.
υπερβολές και υποκειμενικές ερμηνείες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ιν 10 μέρες περίπου μάλιστα, ο πλέον ισχυρός "αντίπαλος" μου στο διαδίκτυο nrs (γνωστός και συνοδοιπόρος του Rempeskes στον κοινό τους αγώνα για να με ανατρέψουν)





Ε λοιπόν... Σου πήρε τόσα χρόνια, αλλά μας αποκάλυψες τελικά!

Ήρθε η ώρα να πέσουν οι μάσκες (γκντούπ!).


Ο Νρς και εγώ είμαστε μυστικοί μαθηματικοί πράκτορες της ΑFACIA και επειδή δεν έχουμε οι καψεροί τις γνώσεις να σε πάμε κόντρα, ξεκινήσαμε έναν ανελέητα αιμοσταγή Ιντερνετικό αγώνα (αέρα!) για να σε κάνουμε να σωπάσεις. :worry:


Αλλά αποτύχαμε και τώρα, ατιμασμένοι ως είμαστε, μας δεν απομένει παρά να αυτοκτονήσουμε...



Αγαπητέ μου κύριε, είστε παράφρων.

Αποχαιρετώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Δεν με εντυπωσιάζει.
Πάντα αποχωρούσες φίλτατε Rempeskes γιατί απλά δεν μπορούσες να αντιπαρατεθείς.
Είναι εύκολο να χαρακτηρίζεις κάποιον έτσι όπως εσύ εμένα, αλλά το δύσκολο είναι να βρεις κάτι να πεις επί των ισχυρισμών μου. Και πριν λάβεις γνώση περί του nrs μήπως είχες αντιπαρατεθεί; Την io-io άφηνες για να γυμναστεί όπως είπες και έκανες υψηλή εποπτεία.
Τώρα βρήκες μια χαρά πρόσχημα να φύγεις με ιατρική διάγβωσή σου, αφού δεν μπορείς με μαθηματική! Σε κατανοώ.
Λυπάμαι που αποχωρείς, αλλά σου εύχομαι να πας στο καλό. Εξάλλου δεν είχαμε και διάλογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Hilbert

υπερβολές και υποκειμενικές ερμηνείες
Να με συγχωρείς, αλλά δεν πρόκειται να σου απαντήσω έκτοτε. Έχεις ακαταμάχητα επειχειρήματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicotine_kills

Νεοφερμένος

Ο nicotine_kills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως πίσω από όλα αυτά κρύβονται θεωρίες συνωμοσίας και σκοτεινές δυνάμεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
άλλο αποχώρηση λόγω ανικανότητας
και
άλλο αποχώρηση λόγω επανειλημμένης παράθεσης των ίδιων αντεπιχειρημάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hilbert

Νεοφερμένος

Ο Hilbert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 113 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Να με συγχωρείς, αλλά δεν πρόκειται να σου απαντήσω έκτοτε. Έχεις ακαταμάχητα επειχειρήματα..
Αναμενόμενο και κατανοητό. Ο μαθηματικός αντίλογος γίνεται αποδεκτός μόνο αν ο αποδέκτης γνωρίζει μαθηματικά.
Γιατί δεν στέλνετε τα ευρήματά σας σε ένα επιστημονικό περιοδικό, ώστε να υποστούν τη δοκιμασία της κριτικής αναγνωσης από ειδικούς και αν ευσταθούν να δημοσιευτούν για το καλό της επιστήμης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
nicotine_kills

Εγώ πιστεύω πως πίσω από όλα αυτά κρύβονται θεωρίες συνωμοσίας και σκοτεινές δυνάμεις.
Η πίστη αγαπητέ φίλε είναι θρησκευτικό και όχι μαθηματικό επιχείρημα. Το μαθηματικό επιχείρημα είναι πιο απλό και λέγεται αδυναμία αντιπαράθεσης. Όπως καλή ώρα εσύ, είτε είσαι, είτε δεν είσαι μαθηματικός. Συνομιλούμε τόσον καιρό. Μου έχεις δώσει αρκετές απαντήσεις. Αυτό συνεπάγεται ότι θα πρέπει να τις δεχθώ επειδή μου τις έδωσες εσύ, ανεξάρτητα από το τι λένε ή είναι δεν είναι αξιωματικά θεμελιωμένες; Η χρήση της ειρωνείας στη θέση της απόδειξης είναι η μη αποδεκτή απάντηση όσες φορές και να επαναλαμβάνεται και δεν βλέπω φαντάσματα.

theio_vrefos
άλλο αποχώρηση λόγω ανικανότητας
και
άλλο αποχώρηση λόγω επανειλημμένης παράθεσης των ίδιων αντεπιχειρημάτων
Ορθότατο αν βέβαια υπάρχουν αντεπιχειρήματα ώστε να επαναλαμβάνονται. Αν δεν υπάρχουν πως μπορεί να επαναλαμβάνονται; Το να ισχυρίζεται κάποιος ότι υπάρχουν αντεπιχειρήματα δια της αορίστου οδού, δεν αποτελεί απόδειξη. Μην ισχυριστεί κάποιος ότι το φόρουμ δεν είναι φιλόξενο ιδεών και δεν θα επιτρέψει την παράθεσή τους, ώστε από αόριστα να καταστούν ορισμένα. Όμως ούτε και αυτό θα αρκεί βέβαια. Η απλή παράθεση απαντήσεων δεν σημαίνει ακαταμάχητο επιχείρημα. Κι εδώ σε αυτό το φόρουμ έχουν δοθεί απαντήσεις, αλλά δεν αποτελούν επιχειρήματα τα οποία θα πρέπει να αποδεχθώ σώνει και καλά επειδή διατυπώνονται σαν απόψεις. Από τις απαντήσεις σε αυτό το φόρουμ που είναι άμεσα ελεγχόμενες, ποια ακριβώς απάντηση ανατρέπει π.χ. τον ισχυρισμό μου ότι το πυθαγόρειο είναι εσφαλμένο και δεν την βλέπω; Χρειάζονται αποδείξεις και όχι απλές απαντήσεις με περιεχόμενο ότι ο καθένας νομίζει σαν ορθό. Δεν μπορώ να ελέγχομαι αξιωματικά και οι άλλοι να απαντούν με τη γνώμη τους.
Φρονώ ότι ακόμα και αυτό που λες εσύ τώρα αγαπητέ, θα το κατατάξεις στις απαντήσεις που μου δίνονται κατ` επανάληψη και δεν τις δέχομαι. Εσύ απαντάς σε αυτό σου το μήνυμα ή σε άλλο (σε αυτό το φόρουμ) απαντάς επί του όποιου προβλήματος και επί ποιου προβλήματος; Αυτής τη μορφής οι απαντήσεις (σαν τη δική σου) βέβαια επαναλαμβάνονται συνεχώς και εγώ ο τελείως κουτός ούτε καταλαβαίνω την αποδεικτική δυναμική τους και πολύ κακώς δεν τις δέχομαι αφού προέρχονται από σας...
Αυτή η αποδεικτική διαδικασία ισχύει στους ουρανούς και με αυτά τα κριτήρια πάει κάποιος στην κόλαση ή τον παράδεισο; Αυτό το λέω αστειευόμενος με το πρωτότυπο νικ σου και δεν έχω σκοπό να σε προσβάλω, όπως εσύ αφήνεις υπονούμενα ότι είμαι διανοητικά καθυστερημένος και δεν μπορώ να κατανοήσω τις επαναλήψεις...
Πιο επίσημες επαναλήψεις δεν υπάρχουν από την μαθηματική βιβλιογραφία.
Εγώ αντιπαρατίθεμαι στα ισχύοντα και καμία απαντηση δεν περιέχει κάτι πέραν των ισχυόντων ώστε να θεωρηθεί επανάληψη. Οι απαντήσεις δηλαδή που λες ότι επαναλαμβάνονται δεν διαφέρουν από παραπομπή σε βιβλιογραφία και δεν σχετίζονται με τα δικά μου θέματα παρά προσχηματικά.
Πάντως σεβαστή η άποψή σου αφού μας βεβαιώνεις ότι γνωρίζεις εσύ ο ίδιος ότι μου έχουν δοθεί απαντήσεις τις οποίες δεν γνωρίζω, ούτε δέχομαι, λες και έχω υποχρέωση να τις δεχτώ. Από που η υποχρέωση;
Φρονώ η συζήτηση με προκατάληψη δεν έχει νόημα. Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις και να είσαι ευτυχής που επιτέλους με έβαλες στη θέση μου με ακαταμάχητο επιχείρημα. Μην επανέλθεις λοιπόν με τέτοιας μορφής επιχειρήματα γιατί ήδη με έχεις πείσει...
Γεια σου φίλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Φρονώ η συζήτηση με προκατάληψη δεν έχει νόημα. Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις και να είσαι ευτυχής που επιτέλους με έβαλες στη θέση μου με ακαταμάχητο επιχείρημα. Μην επανέλθεις λοιπόν με τέτοιας μορφής επιχειρήματα γιατί ήδη με έχεις πείσει...
Γεια σου φίλε.



δώσε μας τα εργαλεία για το πρόβλημα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε (αξιώματα, αιτήματα και ότι προκύπτει από αυτά καθώς και κοινά αποδεκτές μαθημηματικές έννοιες και τις ερμηνίες τους) για να δούμε πως θα αποδείξουμε το θεώρημα, να ησυχάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hilbert

Νεοφερμένος

Ο Hilbert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 113 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ο Einstein περιγράφει την πρώτη του γνωριμία με το Πυθαγόρειο θεώρημα.

''For example I remember that an uncle told me the Pythagorean theorem before the holy geometry booklet had come into my hands. After much effort I succeeded in "proving" this theorem on the basis of the similarity of triangles ... for anyone who experiences [these feelings] for the first time, it is marvelous enough that man is capable at all to reach such a degree of certainty and purity in pure thinking as the Greeks showed us for the first time to be possible in geometry.'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Θείο βρέφος
δώσε μας τα εργαλεία για το πρόβλημα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε (αξιώματα, αιτήματα και ότι προκύπτει από αυτά καθώς και κοινά αποδεκτές μαθημηματικές έννοιες και τις ερμηνίες τους) για να δούμε πως θα αποδείξουμε το θεώρημα, να ησυχάσουμε.
Γιατί σου τα χρωστάω τα εργαλεία για να στα δώσω;
Αν σε ενδιαφέρει ψάξε μόνος σου αγαπητέ. Εξάλλου τι να τα κάνεις τα εργαλεία; Εσύ δεν έχεις ανάγκη να αποδείξες τίποτα τουλάχιστον σε μένα. Με έχεις πείσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hilbert

Νεοφερμένος

Ο Hilbert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 113 ετών και επαγγέλεται Τεχνίτης. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Γιατί σου τα χρωστάω τα εργαλεία για να στα δώσω;
Αν σε ενδιαφέρει ψάξε μόνος σου αγαπητέ. Εξάλλου τι να τα κάνεις τα εργαλεία; Εσύ δεν έχεις ανάγκη να αποδείξες τίποτα τουλάχιστον σε μένα. Με έχεις πείσει.
Η σαφήνεια είναι φίλος του ορθού και εχθρός του πρόχειρου. Γιατί τότε την αποφεύγετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Προς Hilbert

Αν το όποιο μήνυμά σας δεν εμπεριέχει με σαφήνεια τις απόψεις σας επί των ισχυρισμών μου, για να μη σας προσβάλω, θα επικολλώ αυτό το μικρό απόσπασμα να σας το υπενθυμίζω. Εμφανώς δεν επιθυμείτε διάλογο, αλλά απλά να με ειρωνευτείτε, χωρίς όμως να έχετε και τα παραίτητα προσόντα στα μαθηματικά για να το κάνετε, από όσα βλέπω μέχρι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top