• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Kάνναβη και παρενέργειες

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το έχεις υπ' όψη σου, αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να χαλαρώσεις, λιγότερο επιβλαβείς.
Αλήθεια, όλοι όσοι λέτε οτι δεν είναι και τόσο επικίνδυνα, γιατί κανείς σας δεν αναφέρει έστω και ένα θετικό στοιχείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν σου λέω πως δεν είναι ακίνδυνο αλλά δεν είναι και επικίνδυνο όσο τα αλλά ναρκωτικά.. ούτε προκαλεί εθισμό…τα θετικά τον απλών τσιγάρων πια είναι? Προσωπικά δεν καπνίζω ούτε απλό τσιγάρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δες εδώ: https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=10768
Ποστ νούμερο 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελικά αυτή η συζήτηση απογοητεύει αρκετούς και όχι μόνο την toulip. Προσωπικά με ενοχλεί που, ενώ ενοχλούμαστε από τις ουσίες αυτές και ενώ υποτίθεται ήμαστε ζούμε σε μια κοινωνία ενημερώνει απέναντι σε αυτά, δεν υπάρχει διαχωρισμός των ουσιών αλλά και που όλους του χρήστες τους παρουσιάζουμε σαν τους βαριά εθισμένους που συναντάμε στο δρόμο.

Επίσης με ενοχλεί που ενώ δεν υπάρχει διαχωρισμός δεν αναφερόμαστε στον αλκοολισμός, έτσι φαίνεται ότι είναι κάτι αθώο ενώ οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί με την ιατρική μπορεί να επαληθεύσει ότι το αλκοολ είναι πολύ χειρότερο από αρκετά "ναρκωτικά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασία να συγκρίνουμε, ποιο είναι περισσότερο επικίνδυνο;
Τι σημασία έχει; Μήπως πρόκειται άλλωστε να δεχθεί κανείς οτι αυτό που είναι λιγότερο επικίνδυνο, μπορούμε άφοβα να το εμπιστευτούμε;
Θα ήταν μια άθλια προτροπή και τίποτα άλλο.
Και το αλκοόλ και το τσιγάρο προκαλούν εθισμό και εξάρτηση.
Τι άλλο χρειάζεται να γνωρίζετε; Δεν αρκούν αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ξέρω πιες είναι οι παρενέργειες και που μπορούν να οδηγήσουν αρκετά από αυτά. όπως είπανε οι αρχαίοι ημών προγονή παν μέτρων άριστον ..και σε οτιδήποτε φαινομενικά ακίνδυνο επιτευχθεί υπερβολή γίνετε επικίνδυνο κατακρίνω πάσης φύσεως ναρκωτικό…εκτός και αν εφαρμοστή για ιατρικούς σκοπούς…όσο για το θέμα μας είπα μόνο αυτά που ήτανε εξακριβωμένα και παρείχαν μια εικόνα για το πως είναι το πράγμα..
Δεν είπα αόριστα πράγματα παρά μόνο την αληθινή εικόνα που παρουσιάζει την κάνναβη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Το ¨παν μέτρον άριστον" δεν έχει εφαρμογή σε αυτήν την περίπτωση.
Γιατί κανείς δεν μπορεί να κρατήσει το "μέτρο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Για το λεγόμενο χόρτο? Προσωπικά έχω δοκιμάσει…δεν μου προκάλεσε τον παραμικρό εθισμό και ούτε ξανά έκανα ποτέ…το έπιασα το υπονοούμενο εντάξει μέτρο ποτέ δεν είπα πως ξέρω ορθογραφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Για το λεγόμενο χόρτο? Προσωπικά έχω δοκιμάσει…δεν μου προκάλεσε τον παραμικρό εθισμό και ούτε ξανά έκανα ποτέ…το έπιασα το υπονοούμενο εντάξει μέτρο ποτέ δεν είπα πως ξέρω ορθογραφία

Μην ανησυχείς φίλε. Λέγεται σκέτο "μέτρον άριστον" χωρίς παν. Λάθος έκανε και ο προηγούμενος... Ο διαχωρισμός σε εξαρτησιογόνες ή μη ουσίες είναι καταρχήν σωστός. Η άποψη μου είναι ότι είναι λανθασμένη η επαγωγή του "χόρτου" σε ουσία όμοια με ουσίες όπως η ηρωίνη κτλ. Είναι διαστρέβλωση της πραγματικότητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να μπούμε στη διαδικασία να συγκρίνουμε, ποιο είναι περισσότερο επικίνδυνο;
Τι σημασία έχει; Μήπως πρόκειται άλλωστε να δεχθεί κανείς οτι αυτό που είναι λιγότερο επικίνδυνο, μπορούμε άφοβα να το εμπιστευτούμε;
Θα ήταν μια άθλια προτροπή και τίποτα άλλο.
Και το αλκοόλ και το τσιγάρο προκαλούν εθισμό και εξάρτηση.
Τι άλλο χρειάζεται να γνωρίζετε; Δεν αρκούν αυτά;

Έχεις ένα δίκαιο. Αλλά αν γνωρίζαμε ότι κάποια είναι ακίνδυνα για τον "βιολογικό"* εθισμό και ότι είναι λες και πίνεις ένα ποτήρι ουίσκι θα υπήρχε λιγότερος ρατσισμός.

*Πως λέγεται ο εθισμός που δεν είναι ψυχολογικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο εθισμός είναι ένας. Και είναι ταυτόχρονα και βιολογικός και ψυχικός.
Δεν μπορεί να διαχωρισθεί.
Και σε διαβεβαιώ πως δεν υπάρχει κανένας μα κανένας ρατσισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επίσης με ενοχλεί που ενώ δεν υπάρχει διαχωρισμός δεν αναφερόμαστε στον αλκοολισμός, έτσι φαίνεται ότι είναι κάτι αθώο ενώ οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί με την ιατρική μπορεί να επαληθεύσει ότι το αλκοολ είναι πολύ χειρότερο από αρκετά "ναρκωτικά".
δεν έχεις διαβάσει προσεκτικά
εγώ ανέφερα ότι δεν θα έκανα παρέα κάποιον που συστηματικά φτιάχνεται με χόρτο όπως επίσης δεν θα έκανα παρέα και κάποιον που συστηματικά μεθάει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Γιατί δεν θα έκανες παρέα με κάποιον συστηματικό χρήστη μαριχουάνας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί δεν θα έκανες παρέα με κάποιον συστηματικό χρήστη μαριχουάνας;
Γιατί δεν υπάρχει λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί δεν θα έκανες παρέα με κάποιον συστηματικό χρήστη μαριχουάνας;

γιατί δεν θεωρώ ότι ταιριάζω με ανθρώπους που έχουν "ανάγκη" να φτιαχτούν με ένα χόρτο ή κάποια ουσία για να περάσουν καλά ή για να χαλαρώσουν ή για να γελάσουν ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
όπως είπα και παραπίσω το έχω κάνει στο παρελθόν και για μεγάλο διάστημα
απλά ΠΛΕΟΝ δε μου ταιριάζει ούτε εμένα αλλά δε μου ταιριάζουν κι αυτοί οι άνθρωποι.
Γενικώς προτιμώ να πλαισιώνομαι περισσότερο από ανθρώπους που πατάνε γερά στα πόδια τους αλλά ταυτόχρονα έχουν τη δύναμη το μυαλό τους να είναι στα σύννεφα χωρίς ουσίες και οινοπνεύματα.

Απ την άλλη η περιστασιακή χρήση είναι κάτι που το αντιμετωπίζω διαφορετικά αλλά και πάλι ΠΛΕΟΝ δε μπορώ να πω ότι με ξετρελαίνει κι ολας
Τουλάχιστον όμως, δεν έχω την ίδια "αυστηρή" άποψη για τους περιστασιακούς χρήστες


ή μπορείς να γελάς όπως είσαι... ή αστο, δεν μου κάνεις για παρέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
γιατί δεν θεωρώ ότι ταιριάζω με ανθρώπους που έχουν "ανάγκη" να φτιαχτούν με ένα χόρτο ή κάποια ουσία για να περάσουν καλά ή για να χαλαρώσουν ή για να γελάσουν ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
όπως είπα και παραπίσω το έχω κάνει στο παρελθόν και για μεγάλο διάστημα
απλά ΠΛΕΟΝ δε μου ταιριάζει ούτε εμένα αλλά δε μου ταιριάζουν κι αυτοί οι άνθρωποι.
Γενικώς προτιμώ να πλαισιώνομαι περισσότερο από ανθρώπους που πατάνε γερά στα πόδια τους αλλά ταυτόχρονα έχουν τη δύναμη το μυαλό τους να είναι στα σύννεφα χωρίς ουσίες και οινοπνεύματα.

Απ την άλλη η περιστασιακή χρήση είναι κάτι που το αντιμετωπίζω διαφορετικά αλλά και πάλι ΠΛΕΟΝ δε μπορώ να πω ότι με ξετρελαίνει κι ολας
Τουλάχιστον όμως, δεν έχω την ίδια "αυστηρή" άποψη για τους περιστασιακούς χρήστες


ή μπορείς να γελάς όπως είσαι... ή αστο, δεν μου κάνεις για παρέα

Wow! Πρώτη φορά αντιλαμβάνομαι τόσο έντονα το χάσμα γενεών. Φαντάζομαι ότι σε 15 χρόνια κάπως έτσι θα σκέφτομαι και εγώ (το επιχείρημα της Κακής Επιρροής το βρίσκω απόλυτα λογικό) αλλά στην ηλικία που είμαι το βλέπω τελείως ουτοπικό. Γράφω απλώς για να γίνει συζήτηση γύρω από το ΠΛΕΟΝ. Από μια άλλη σκοπιά όχι μακριά όμως από τη δική σου αφού το ΠΛΕΟΝ τα λέει όλα :)

Αγαπητή Κ.Ε. Υπάρχουν τα εξής στερεότυπα (καλώς ή κακώς) στη σύγρονη εποχή. 1) Αν δεν πας στρατό και δε πάρεις "χόρτο" δεν έκανες στρατό. Η ιδέα υπάρχει δε σημαίνει ότι την ακολουθούν όλοι. 2) Αν σαν φοιτητής δεν τα "μ@μησεις όλα" δεν ήσουν φοιτητής. Καινούριες εμπειρίες είναι πάντα ευπρόσδεκτες. Μπορεί κάποιοι συνομήλικοι μου να διαφωνούν με αυτά (άλλωστε είναι αλώς μοντέλα, δε το κάνουν όλοι) αλλά δε ντρέπομαι να πω ότι φίλοι μου καπνίζουν "χόρτο". Είναι επιλογή του καθενός να το κάνει (αν και προσωπικά δε το έχω κάνει :D) και το να απομακρυνθώ από άτομα τα οποία γουστάρουν να τη βρουν με οινόπνευμα και "χόρτο" σημαίνει ότι θα έδιωχνα ανθρώπους από το κοινωνικό μου περίγυρο όχι εξαιτίας των απόψεων τους ή του χαρακτήρα τους αλλά για κάτι που στη νεολαία (καλά όχι σε όλους) είναι απολύτως αποδεκτό. Να ξέρεις ότι πολλοί που καπνίζουν σε τέτοια ηλικία σιχαίνονται τους ανθρώπους που καπνίζουν στα 40 τους. Πίστεψε με έχουν λογική σε αυτό που κάνουν και δε θα ήθελαν να το κάνουν τότε ούτε καν περιστασιακά. το θεωρούν παρακμή...

"""ή μπορείς να γελάς όπως είσαι... ή αστο, δεν μου κάνεις για παρέα""" :):):)

Δε το κάνουν μόνο για να γελάνε. Το κάνουν και γιατί θέλουν να ξεχωρίζουν μέσα στη παρέα αλλά και γιατί η ένταση σε πολλά σημεία διασκέδασης είναι αφόρητη. Πως να στο πω. Δε τη παλεύεις χωρίς αλκοόλ (ή και "χόρτο") να χορεύεις σε άπειρα ντεσιμπέλ για 3 ώρες. Βλέπεις τα πράγματα με λογική αλλά οι άνθρωποι έχουν και αδυναμίες. Δε μπορούμε να είμαστε πάντα κριτικοί εναντίον τους. Και εγώ που στο ανέλυσα αυτό λογικά κάποια στιγμή θα γίνω κομμάτια από αλκοόλ όσο και να έχω σκεφτεί τις παρενέργειες. Δε ντρέπομαι για αυτό. Όμως ούτε είμαι λιγότερο σταθερός σαν άνθρωπος.

Θα σου πω και κάτι εξεζητημένο σε σχέση με τη πλαισίωση σου από ανθρώπους που πατούν γερά στα πόδια τους το οποίο μπορεί και να προκαλέσει αντιδράσεις αλλά είναι η ταπεινή μου γνώμη: Όταν είσαι ύπο την επήρεια αλκοόλ (και απο συζητήσεις με φίλους υπό την επήρεια και άλλων ουσιών) έχεις το σπάνιο αίσθημα του "φέυγω από τους κανόνες της ζωής μου". Σου φαίνεται παιδικό και αστείο αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι τυχαία το αλκοόλ αγαπητό σε πολλούς...

Το κείμενο δεν είχε αποδέκτη εσένα. Απλώς ήσουν η αφορμή
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Fantasmene, επειδή συμφώνησα με την ΚΕ, απαντάω εδώ:
Η δική μου διασκέδαση είναι ανεξάρτητη από αλκοόλ και χασίς.
Η δική μου αντίληψη του "είμαι καλά και περνάω καλά" σημαίνει ότι είμαι μακριά από ό,τι κάνει κακό στον οργανισμό.
Πίνω ένα ποτό αν βγω, κι αυτό δεν είναι κακό, όπως αποδεικνύουν και ιατρικές μελέτες. ΑΛΛΑ δεν το έχω ανάγκη.
Δεν κάνω χασίς, γιατί και η ελάχιστη χρήση του κάνει κακό.

Αλλά πέραν τούτου, δεν μπορώ να περνάω καλά, με κόσμο που έχει ΑΝΑΓΚΗ κάποια πράγματα βλαβερά.
Αν έχεις ανάγκη disco μουσική για να το ρίξεις έξω, θα περάσουμε καλά μαζί.
Αν όμως ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ το μπάφο, δε με αναγκάζει κανείς να μείνω μαζί σου.

Η Κουέ ανέφερε πιο κάτω ότι έχει περάσει από αυτή τη φάση όπου η ίδια και οι παρέες της έκαναν χρήση χασίς. Γι' αυτό το ΠΛΕΟΝ, δεν πρόκειται για χάσμα γενεών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
"""ή μπορείς να γελάς όπως είσαι... ή αστο, δεν μου κάνεις για παρέα""" :):):)

Δε το κάνουν μόνο για να γελάνε. Το κάνουν και γιατί θέλουν να ξεχωρίζουν μέσα στη παρέα αλλά και γιατί η ένταση σε πολλά σημεία διασκέδασης είναι αφόρητη. Πως να στο πω. Δε τη παλεύεις χωρίς αλκοόλ (ή και "χόρτο") να χορεύεις σε άπειρα ντεσιμπέλ για 3 ώρες. Βλέπεις τα πράγματα με λογική αλλά οι άνθρωποι έχουν και αδυναμίες. Δε μπορούμε να είμαστε πάντα κριτικοί εναντίον τους. Και εγώ που στο ανέλυσα αυτό λογικά κάποια στιγμή θα γίνω κομμάτια από αλκοόλ όσο και να έχω σκεφτεί τις παρενέργειες. Δε ντρέπομαι για αυτό. Όμως ούτε είμαι λιγότερο σταθερός σαν άνθρωπος.

Θα σου πω και κάτι εξεζητημένο σε σχέση με τη πλαισίωση σου από ανθρώπους που πατούν γερά στα πόδια τους το οποίο μπορεί και να προκαλέσει αντιδράσεις αλλά είναι η ταπεινή μου γνώμη: Όταν είσαι ύπο την επήρεια αλκοόλ (και απο συζητήσεις με φίλους υπό την επήρεια και άλλων ουσιών) έχεις το σπάνιο αίσθημα του "φέυγω από τους κανόνες της ζωής μου". Σου φαίνεται παιδικό και αστείο αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι τυχαία το αλκοόλ αγαπητό σε πολλούς...

Το κείμενο δεν είχε αποδέκτη εσένα. Απλώς ήσουν η αφορμή
;)

Γιατί χρειάζεται κανείς πολύ αλκοολ ή χόρτο για όλ' αυτά; Δεν μπορεί να ξεχωρίσει χωρίς αυτά, δεν μπορεί να διασκεδάσει ή να ξεφύγει για λίγο από τους κανόνες;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Fantasmene, επειδή συμφώνησα με την ΚΕ, απαντάω εδώ:
Η δική μου διασκέδαση είναι ανεξάρτητη από αλκοόλ και χασίς.
Η δική μου αντίληψη του "είμαι καλά και περνάω καλά" σημαίνει ότι είμαι μακριά από ό,τι κάνει κακό στον οργανισμό.
Πίνω ένα ποτό αν βγω, κι αυτό δεν είναι κακό, όπως αποδεικνύουν και ιατρικές μελέτες. ΑΛΛΑ δεν το έχω ανάγκη.
Δεν κάνω χασίς, γιατί και η ελάχιστη χρήση του κάνει κακό.

Αλλά πέραν τούτου, δεν μπορώ να περνάω καλά, με κόσμο που έχει ΑΝΑΓΚΗ κάποια πράγματα βλαβερά.
Αν έχεις ανάγκη disco μουσική για να το ρίξεις έξω, θα περάσουμε καλά μαζί.
Αν όμως ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ το μπάφο, δε με αναγκάζει κανείς να μείνω μαζί σου.

Η Κουέ ανέφερε πιο κάτω ότι έχει περάσει από αυτή τη φάση όπου η ίδια και οι παρέες της έκαναν χρήση χασίς. Γι' αυτό το ΠΛΕΟΝ, δεν πρόκειται για χάσμα γενεών.

Μα νομίζω αφήνω να φανεί στο κείμενο μου ότι δε το κάνουν όλα τα άτομα νέας ηλικίας αλλά υπάρχουν και πάμπολλες εξαιρέσεις. :)

Μπορείς να κάνεις ότι θες στη ζωή σου κανείς δε σου είπε το αντίθετο αλλά δες και την απέναντι όχθη χωρίς στερεότυπα. Όχι με την έννοια να τους πλησιάσεις και να συναναστραφείς μαζί τους αλλά να καταλάβεις τις πράξεις τους και από τι απορρέουν. Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα. Δεν λειτουργούν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Btw βρίσκω πολύ ευχάριστη τη "disco διασέδαση" :D

Όσο για το χάσμα γενεών αυτό ακριβώς εννοώ. Μόνη σου το γράφεις :) Έκανε ότι έκανε και τώρα είναι σε μια ηλικία με διαφορετικές προτεραιότητες και κοσμοαντίληψη για το λόγο ότι βρίσκεται στη συγκεκριμένη ηλικία :worry: Αυτό είναι χάσμα γενεών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οκ, τότε κι εσύ δεν έχεις πρόβλημα, αν εγώ δεν κάνω παρέα μαζί σου όταν πας για μπάφο και house, έτσι;
Αν σου μένει χρόνος θα πηγαίνουμε για disco, αλλά πόσος θα 'ναι αυτός..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top