Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,563 μέλη και 2,432,399 μηνύματα σε 76,228 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 447 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χρήσιμες συμβουλές για σωστό διάβασμα

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 16:22, 16-07-12:

Κι εγώ από τα νιάτα μου θυμάμαι αυτό περί σοκολάτας, και όντως βοηθούσε.
Νομίζω πως το βασικό είναι να έχεις οργάνωση. Δηλαδή να ξέρεις από την αρχή της μελέτης πόση ύλη θα καλύψεις, και πόση ώρα περίπου θα σου πάρει, και όχι να αγχώνεσαι να διαβάσεις όσο περισσότερο μπορείς.
Και το τελευταίο, να χεις συμπαράσταση από τους δικούς σου. Να καταλαβαίνουν το νόημα της ησυχίας, του ότι δεν πρέπει να ασκούν πίεση κλτ.

Και κάτι τελευταίο. Αν μια μέρα δεν μπορείς με τίποτα να συγκεντρωθείς, βγες μια βόλτα, περπάτησε, άδειασε το μυαλό σου, και όλα θα έρθουν στη θέση τους. Δεν έχει νόημα να πιέζεις τον εαυτό σου να διαβάσει αν εκείνη τη μέρα δεν μπορείς να συγκεντρωθείς.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katerina S (Κατερίνα Μουρατίδου)

Δραστήριο Μέλος

H Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Katerina S what the water gave me έγραψε: στις 20:32, 21-07-12:

Νομιζω πως ολα ειναι μεχρι να το παρεις αποφαση. Να πεις θα διαβασω για αυτο, επειδη θελω να πετυχω αυτο. Να εχεις εναν στοχο. Αν δεν εχεις στοχο μου φαινεται αδυνατο να πετυχεις. Και το σημαντικοτερο ειναι να μην πεις απο την αρχη<<Ωχ ποσο δυσκολα θα ειναι τα πραγματα, πως θα παλουκοθω να διαβασω?>>, γιατι με αυτη την λογικη το εχεις χαμενο το παιχνιδι.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 21:59, 06-08-12:

Μια καλή λύση -όταν διαβάζουμε- είναι να υπογραμμίζουμε λέξεις - κλειδιά. Η τακτική αυτή συνιστά μια πολύ καλή μνημονική τεχνική και μαθαίνουμε το μάθημα πιο εύκολα. Ενθυμούμενοι/ες τις λέξεις - κλειδιά μας έρχεται στο μυαλό όλο το μάθημα. Επίσης, πολύ καλό τονωτικό της μνήμης είναι οι φυσικοί χυμοί φρούτων και λαχανικών με μια κουταλιά μέλι.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε: στις 22:05, 06-08-12:

Αν είναι για ασκήσεις φυσικής-μαθηματικών (θετική-τεχνολογική), εμένα με βοηθούσε τρομερά η μουσική!
Αλλά για διάβασμα σε μαθήματα θεωρητικής με παπαγαλίες και έτσι, πιατεύω ότι δεν είναι καλή ιδέα.

Ελπίζω να βοήθησα!

Υ.Γ: Δεν το έβαλα για πλάκα! Πραγματικά, αυτό που βοηθάει με τη μουσική, νομίζω, είναι ότι σε συνεπαίρνει και ξεχνιέσαι!
Υπήρξαν μέρες που έλυνα επί ώρες ασκήσεις επειδή ξεχνιόμουν με την μουσική!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δάφνη Αργ.

Δραστήριο Μέλος

H Δάφνη Αργ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 317 μηνύματα.

H Δάφνη Αργ. έγραψε: στις 17:18, 16-01-13:

για την εξεταστικη και γενικα για το πανεπιστημιο ποιος ειναι ο σωστος τρόποςς? η απομνημονευση τη θεση κατεεχει?δλδ την ιστορια πως αλλιώς θα την μαθεισ?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 17:37, 16-01-13:

Αν είσαι ιστορικό-αρχαιολογικό, συλλυπητήρια. Ο "σωστός" τρόπος είναι να κάτσεις να μάθεις απ' έξω τα γεγονότα με τις χρονολογίες, λίγες μέρες πριν την εξέταση, και μετά να τα ξεχάσεις. Δυστυχώς αυτό θέλουν, όχι μόνο από σένα, αλλά και σε πολλές άλλες σχολές της φιλοσοφικής.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δάφνη Αργ.

Δραστήριο Μέλος

H Δάφνη Αργ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 317 μηνύματα.

H Δάφνη Αργ. έγραψε: στις 17:38, 16-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Αν είσαι ιστορικό-αρχαιολογικό, συλλυπητήρια. Ο "σωστός" τρόπος είναι να κάτσεις να μάθεις απ' έξω τα γεγονότα με τις χρονολογίες, λίγες μέρες πριν την εξέταση, και μετά να τα ξεχάσεις. Δυστυχώς αυτό θέλουν, όχι μόνο από σένα, αλλά και σε πολλές άλλες σχολές της φιλοσοφικής.
δλδ αναποφευκτη είναι η παπαγαλια ε?
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 18:34, 16-01-13:

Εγώ το καλύτερο διάβασμα το έκανα υπό πίεση.
Όταν ήξερα ότι έχω άφθονο χρόνο μπροστά μου, χαλάρωνα και δεν έκανα τίποτα.
Διάβαζα με ρυθμούς χελώνας. Πενήντα φορές διάβαζα την ίδια γραμμή. Τίποτα δε μου έμενε. Άντε πάλι από την αρχή. Γυρνούσα να δω πόσο έχω διαβάσει και διαπίστωνα ότι είχα διαβάσει μια σελίδα μόνο. Πάντα κάτι μου αποσπούσε την προσοχή και σηκωνόμουν από την καρέκλα μου. Όχι να φάω κάτι, όχι να χαζέψω λίγο τηλεόραση, όχι να μπω λίγο στο ίντερνετ, όχι να πάω τουαλέτα, όχι να ξυθώ, όχι το ένα όχι το άλλο...έψαχνα διαρκώς ευκαιρίες να χαβαλεδιάσω. Σαν σκουλήκι.
Όταν, όμως, έμπαινε το αυγό στον κώλο (σόρι κιόλας για την έκφραση) πατούσα κάτι γκαζίδια...δε σήκωνα κεφάλι. Οι κύκλοι από τα ξενύχτια έφταναν ως το πάτωμα.
Βλακεία μου.

Το περίεργο είναι ότι παρ' ότι τα άφηνα τελευταία στιγμή πάντα απέδιδα .
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δάφνη Αργ.

Δραστήριο Μέλος

H Δάφνη Αργ. έγραψε: στις 20:56, 16-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Εγώ το καλύτερο διάβασμα το έκανα υπό πίεση.
Όταν ήξερα ότι έχω άφθονο χρόνο μπροστά μου, χαλάρωνα και δεν έκανα τίποτα.
Διάβαζα με ρυθμούς χελώνας. Πενήντα φορές διάβαζα την ίδια γραμμή. Τίποτα δε μου έμενε. Άντε πάλι από την αρχή. Γυρνούσα να δω πόσο έχω διαβάσει και διαπίστωνα ότι είχα διαβάσει μια σελίδα μόνο. Πάντα κάτι μου αποσπούσε την προσοχή και σηκωνόμουν από την καρέκλα μου. Όχι να φάω κάτι, όχι να χαζέψω λίγο τηλεόραση, όχι να μπω λίγο στο ίντερνετ, όχι να πάω τουαλέτα, όχι να ξυθώ, όχι το ένα όχι το άλλο...έψαχνα διαρκώς ευκαιρίες να χαβαλεδιάσω. Σαν σκουλήκι.
Όταν, όμως, έμπαινε το αυγό στον κώλο (σόρι κιόλας για την έκφραση) πατούσα κάτι γκαζίδια...δε σήκωνα κεφάλι. Οι κύκλοι από τα ξενύχτια έφταναν ως το πάτωμα.
Βλακεία μου.

Το περίεργο είναι ότι παρ' ότι τα άφηνα τελευταία στιγμή πάντα απέδιδα .
ΚΑΙ στο ιστορικό πώς να διάβάζεις....απελπίστηκα... πάλι...

παπαγαλια των βασικων σημείων ή του βιβλίου..?κάποιος που να έχει εμππειρία..ας μου απαντήσει..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 17-01-13 στις 14:24. Αιτία: Quote tag & merge απανωτών μηνυμάτων
Παράθεση

Δάφνη Αργ.

Δραστήριο Μέλος

H Δάφνη Αργ. έγραψε: στις 13:39, 17-01-13:

πώς διαβάζεται εσεις?
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε: στις 13:44, 17-01-13:

εγω προσωπικά πρωτα τα κατανοώ και μετα τα μαθαίνω απέξω αλλα οχι παπαγαλία...., δεν μπορ να μάθω κατι αμα δεν το κατανοήσω.:
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,164 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 13:48, 17-01-13:

Ανάλογα με την σχολή και το αντικείμενο προκύπτει διαφορετικό διάβασμα, οπότε το να ρωτάς γενικά και αόριστα σε ένα φόρουμ πώς διαβάζουμε δεν είναι λίγο risky?
Παράθεση

Δάφνη Αργ.

Δραστήριο Μέλος

H Δάφνη Αργ. έγραψε: στις 13:55, 17-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Ανάλογα με την σχολή και το αντικείμενο προκύπτει διαφορετικό διάβασμα, οπότε το να ρωτάς γενικά και αόριστα σε ένα φόρουμ πώς διαβάζουμε δεν είναι λίγο risky?
ωραια θα το το κάνω πιο συγκεκριμένο Σπουδάζω ιστορία και αρχαιολογία.Είχαμε μία συζήτηση και μας έβαλε σαν εργασια να σκεφτουμε τον καλυτερο και πιο αποδοτικο στην πλεοψηφία τροπο διαβασματος στο πανεπιστημιο.Γι'αυτο ρωταω.
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 14:08, 17-01-13:

Ε, δεν είπες πως είναι για εργασία! Στην εργασία δεν θα γράψεις την πραγματικότητα γιατί δεν θα αρέσει στον καθηγητή. Απλά θα βάλεις πολλές σάλτσες, θα μιλήσεις για "πρωτοποριακές/διαδραστικές/μοντέρνες μεθόδους μελέτης", θα χρησιμοποιήσεις πολλά buzzwords (δεν έχουμε ελληνική λέξη για αυτό, είναι όταν βάζεις ηλίθια ορολογία μέσα για να εντυπωσιάσεις, μην ανησυχείς, και οι καθηγητές αυτό κάνουν και δεν πρόκειται να σου πουν τίποτα για τις αρλούμπες).
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δάφνη Αργ.

Δραστήριο Μέλος

H Δάφνη Αργ. έγραψε: στις 14:24, 17-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Ε, δεν είπες πως είναι για εργασία! Στην εργασία δεν θα γράψεις την πραγματικότητα γιατί δεν θα αρέσει στον καθηγητή. Απλά θα βάλεις πολλές σάλτσες, θα μιλήσεις για "πρωτοποριακές/διαδραστικές/μοντέρνες μεθόδους μελέτης", θα χρησιμοποιήσεις πολλά buzzwords (δεν έχουμε ελληνική λέξη για αυτό, είναι όταν βάζεις ηλίθια ορολογία μέσα για να εντυπωσιάσεις, μην ανησυχείς, και οι καθηγητές αυτό κάνουν και δεν πρόκειται να σου πουν τίποτα για τις αρλούμπες).
προφορικά θα γίνει...το έκανε όχι για βαθμολόγηση απλά επειδή πολλά παιδια δεν μπορουν να προσαρμοστουν στο νεο τροπο μελετης...
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 14:47, 17-01-13:

Ε ωραία, θα κάνεις το ίδιο αλλά προφορικά. Τώρα ποιός είναι ο "νέος" και ο "παλιός" τρόπος, δεν έχω ιδέα, εσύ ξέρεις.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε: στις 23:22, 07-02-13:

Κρατάμε σημειώσεις σ' ένα τετράδιο καταγράφοντας τα κυριότερα σημεία, καθώς και τις λέξεις - κλειδιά. Έτσι, κάνουμε την επανάληψή μας πιο εύκολα. Εγώ το εφάρμοζα από μαθήτρια και το συνεχίζω και ως φοιτήτρια. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος να έχουμε στο μυαλό μας όλη την ύλη ανά πάσα στιγμή.
Επίσης, όταν σημειώνουμε τις λέξεις - κλειδιά, γίνεται πιο εύκολη και η αποστήθιση, όπου απαιτείται.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,956 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 23:46, 07-02-13:

Χρήσιμες συμβουλές για σωστό διάβασμα
Κάνουμε logout και κλείνουμε το πισί!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,027 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε: στις 03:16, 08-02-13:

Δεν αφήνουμε ποτέ απαλλακτικές εργασίες για το τελευταίο βράδυ, γιατί θα μας βγει η ψυχή να τις τελειώσουμε.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,886 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε: στις 10:59, 08-02-13:

Διαβαζοντας το καθε βιβλιο/συγγραμμα,διπλα απο καθε παραγραφο ή ομαδα παραγραφων,βαζουμε ειτε πλαγιοτιτλο ή επαναδιατυπωνουμε το νοημα πιο περιεκτικα και κατανοητα,ωστε να μας ειναι πιο ευκολη η απομνημονευση παραμονες της εξετασης που δε θα χουμε χρονο για τις ανωθεν "πολυτελειες".Επισης αριθμουμε σειρα παραγοντων ή πληροφοριων γενικα που ειναι ευκολο να ομαδοποιηθουν.Αυτα για το Πανεπιστημιο.
Οσο για το σχολειο;Εγω διαβαζα μια φορα καθε παραγραφο,και την ελεγα με δικα μου λογια,ανεξαρτητως κατανοησης της ή οχι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος