Θα δουλεύατε χωρίς μισθό για την εμπειρία και μόνο;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το ότι αυτήν την κυρία στην πρότεινε γνωστός... και προφανώς και σε εκείνη σε σύστησε ο γνωστός... τι αποφέρει;;

Κάνε κι άλλες αιτήσεις... 2 μήνες και αν είναι πολύ λίγο... Αν μπορείς τελικά να τα βάλεις αθροιστικά στο βιογραφικό σου, έστω. Αλλά πιστεύεις ότι δε θα βρεις τίποτα; Πουθενά αλλού;;;

Απλά είναι πολύ δύσκολο να βρω κάτι άλλο, δεν λέω πως είναι αδύνατον. Και δεν λέω επίσης πως αν πάω εκεί, δεν θα συνεχίσω να ψάχνω..

Το ότι το πρότεινε γνωστός, προφανώς δεν αποφέρει τίποτα εκτός από το ότι η ..μαμά μου, αν πάω, θα του έχει υποχρέωση.. :(

Σωστό και αυτό! Ήταν ρητορική η ερώτηση (ή αν προτιμάς ερώτηση ξανθιάς)! :P:P:P

Αν δεν σου βάζει ένσημα και στους δυο μήνες σε διώξει στον επόμενο εργοδότη σου πως μπορείς να του αποδείξεις οτι είχες όντως δουλέψει αυτούς τους δυο μήνες; Ξέρω οτι αυτό το διάστημα είναι πολύ μικρό για να θεωρήσαι δικηγόρος με εμπειρία αλλά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μπορεί να σε εκμεταλλευτεί και ο επόμενος εργοδότης!

Δεν έχει λόγο να πει πως δεν δούλεψα εκεί, ενώ δούλεψα. Δεν θα την κυνηγήσει η εφορία αν δεν μου κολλάει ενσημα, γιατί πολύ απλά στους ελεύθερους επαγγελματιες, δεν υπάρχουν ένσημα, απλά κόβεις απόδειξη κι αν ο άλλος δεν σε πληρώσει, τον πας δικαστικά. Ε και άρα δεν μπορώ να την κυνηγήσω και το ξέρει και γι' αυτό άλλωστε μου λεει πως δεν θα με πληρώσει. Άρα δεν έχει λόγο να αρνηθεί πως δούλεψα εκεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω ρε συ Kajira. Βασικά το έχω κάνει 2 φορές, αλλά δεν θα το έκανα πια. Η 1η φορά ήταν όταν τελείωσα την σχολή, πριν 2,5 χρόνια και έψαχνα δουλειά. Αισθανόμουν όμως ανεπαρκής επειδή δεν είχα εμπειρία. Μέσω γνωριμίας των γονιών μου ξεκίνησα πρακτική σε 1 κέντρο ειδικής αγωγής, με σκοπό να μάθω και να δικτυωθώ. Δεν με ενδιέφερε να εργαστώ εκεί, καθώς εκ των προτέρων ήξερα πως την επόμενη χρονιά θα πήγαινα να κάνω master. Όταν όμως με χρειάστηκαν και με προσέλαβαν αισθάνθηκα τέλεια! Και επειδή έβγαλα μερικά χρήματα κι επειδή είδα ότι ο κόπος μου ανταμοίφθηκε!

Και πάμε στο τώρα! Εδώ και λίγους μήνες εργάζομαι σε 1 κέντρο ειδικής αγωγής απογεύματα. Πριν 3 μήνες ήμουν στο δίλημμα να πιάσω part-time εργασία τα πρωινά στην δουλειά των γονιών μου ή όχι. Όταν ξέρεις ότι τα λεφτά θα είναι καλά και η ελαστικότητα μεγάλη επειδή είσαι η κόρη του αφεντικού ακούγεται δελεαστικό. Όμως προτίμησα να πάω αμισθί σε 1 σχολείο με counselling centre. Και καλά δοκιμαστικά!

Τι έγινε? Έκατσα 2 μήνες. Έμαθα πολλά, καθώς δεν είχα δουλέψει πάλι σε σχολείο. Αλλά, κουραζόμουν πολύ, ξυπνούσα 7 παρά και αν σκεφτείς ότι γυρνάω κατά τις 9 από την απογευματινή δουλειά δεν είχα χρόνο για τον εαυτό μου. Στο σχολείο με έβαζαν να κάνω ΠΟΛΛΑ επειδή είχαν ανάγκη, πολλά ενδιαφέροντα, άλλα π@π@ριές. Ο καιρός πέρναγε, η δοκιμαστική φάση παρήλθε κι ούτε κουβέντα περί προσλήψεως. Οπότε λέω τι κάνω κι έπιασα αυτήν που με ''εκπαίδευε''. Μου είπε ότι έχουν ανάγκη κι ότι θα ήταν υπέροχο να με πάρουν, αλλά θα αποφασίσουν οι υπεύθυνοι. Όντως επικοινώνησα και για να με βλέπεις να σου απαντώ τώρα καταλαβαίνεις ότι δεν με πήραν. Μου ανέφερε τα θετικά σημεία και πιθανά σημεία για βελτίωση και είπε ότι ΟΤΑΝ κάνουν άνοιγμα θα με έχουν υπόψην. Καταλαβαίνω ότι δεν είχαν σκοπό να με πάρουν και έψαχναν κάποιον να συμπληρώσει το φορτωμένο πρόγραμμα με το αζημίωτο!

Οπότε Kajira μου είναι ρίσκο αυτά. Είσαι σίγουρη για την ποιότητα αυτής την κυρίας? Προετοιμασμένη για ταλαιπωρία με μεταφορικά (επειδή κάθε μέρα κάνω Χαλάνδρι-Μοσχάτο-Πειραιά-Χαλάνδρι και για 2 μήνες έκανα στάση ΚΑΙ Κηφισιά σου λέω είναι ζόρικο!:P)?

Πρέπει να είσαι κριτική, δηλ. εγώ τώρα σου ανέφερα τις εμπειρίες μου από μέρη που είπα ναι, καθώς έχω πει και όχι. Ας πούμε σε 1 κέντρο που με ήθελαν για εργασία σε σπίτια σε όλη την Αθήνα, με έξτρα ώρες στο κέντρο, 800 ευρώ με ΤΕΒΕ και τους 2 πρώτους μήνες αμισθί όχι μόνο είπα όχι, αλλά ήμουν και ειρωνική!

Βασικά η κάθε περίπτωση διαφέρει. Προσωπικά στα 26 μου, με πολλές σπουδές και 1,5 χρόνο εμπειρίας δεν θα το ξαναέκανα (απόφαση που πήρα πριν 1 εβδομάδα που έγινε το σκηνικό με σχολείο). Από εκεί και πέρα μέτρα τα + και τα - που θα σου δώσει η εμπειρία και έχε ΠΑΝΤΑ στο μυαλό σου σαν πιθανό το χειρότερο σενάριο. Για να μην απογοητευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orange

Νεοφερμένος

Η Orange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα.ειμαι καινουρια στην ωραια παρεα σας κ θα ηθελα να σου πω κ εγω τη γνωμη μου.σχεδον ολοι ετσι ξεκινανε ειτε δικηγοροι ειτε λογιστες κτλ.εκμεταλλευση υπαρχει σε οποια δουλεια κ να πας.ξερω πολλα ατομα που δουλευαν για 2-3μηνες χωρις απολαβες.πηγαινε στο γραφειο κ εκμεταλλευσου την εσυ!προσπαθησε να μαθεις οσο πιο πολλα μπορεις κ παραλληλα ψαχνε κ σε αλλο γραφειο.εισαι νεα ακομα προσπαθησε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το ενδεχόμενο να δουλέψεις part time στο δικηγορικό τα απογεύματα δεν παίζει?
Εφόσον "ωράριο δεν υπάρχει" πάει να πει ότι δουλεύουν ως αργούτσικα...
Εσύ σχολάς νωρίς απ την πρωινή σου δουλειά...
Ας ξεκινήσεις με απογεύματα λοιπόν σε βοηθητικές εργασίες που ναι οκ δεν θα έχεις να πηγαίνεις δικαστήρια κλπ αλλά θα δει αυτή η κυρία αν ταιριάζουν τα χνώτα σας...
Αν ταιριάζουν τα χνώτα σας, ζητάς απ την πρωινή σου δουλειά 2 βδομάδες απ την κανονική σου άδεια ώστε να είσαι και τα πρωινά να πας και στις εξωτερικές εργασίες.
Αν όλα πάνε καλά... γυρνώντας απ την άδεια, φεύγεις απ την δουλειά και δεν έγινε και κάτι με τις 2 βδομάδες (δεν είναι δλδ 2 μήνες ώστε να χαλάσει η σχέση σας)

Αν δεν πάνε όλα καλά, θα έχεις χάσει μόνο τα απογεύματα ενός μήνα και 10 μέρες απ την κανονική σου άδεια (και πάλι θα έχεις μέρες για το καλοκαίρι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μέρες για το καλοκαίρι δεν θα έχω, εκτός κι αν πάρω τις 14 μέρες που λες άνευ αποδοχών, γιατί εδω τον Αύγουστο κλείνουν υποχρεωτικά 3 εβδομάδες.. :D

Δεν είναι κακή ιδέα, αλλά αν πάω μόνο απόγευμα, στην ουσία θα δω πολύ λίγα και μόνο θεωρητικά και δεν ξέρω αν μ' αυτό θα μπορέσουμε είτε εγώ είτε αυτή να βγάλουμε κάποιο συμπερασμα (εκείνη για την μελλοντική συνεργασία μας, εγώ για το αν μου αρέσει τελικά η δικηγορία :redface:) - οπότε το βρίσκω μάλλον βλακεία να τρέχω 4 απογεύματα την εβδομάδα (το ένα το θέλω για Γερμανικά) στο έτσι.. κι αυτή μου είπε άλλωστε χτες πως αν δεν πάω και πρωι, λίγα θα μάθω..

Ουφ.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Mόλις ρώτησα στην Ένωση Ασκούμενων και Νέων Δικηγόρων και μου απάντησαν πως απορούν και που το σκέφτομαι καν.. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Mόλις ρώτησα στην Ένωση Ασκούμενων και Νέων Δικηγόρων και μου απάντησαν πως απορούν και που το σκέφτομαι καν.. :confused:

Δηλαδή; Τι σου είπαν; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Mόλις ρώτησα στην Ένωση Ασκούμενων και Νέων Δικηγόρων και μου απάντησαν πως απορούν και που το σκέφτομαι καν.. :confused:

Και εννοούν ότι θα έπρεπε ήδη να έχεις πάει? :/:

Συγγνώμη ρε παιδιά, οκ καλός ο κλάδος σας, έχετε κατοχυρωμένα πολλά (για όταν μεγαλώσετε και γίνετε δικηγόροι), αλλά για το τώρα, για τους νέους στο χώρο...τίποτα. Κι όχι μόνο τίποτα, αλλά αλληλοενθαρύνεστε να δουλεύετε για το τίποτα.

Συγγνωμη κιόλας βρε Kajira, αλλά αν πας σε αυτή τη δουλειά με αυτά που σου προσφέρει (δηλαδίς τίποτα από υλικές απολαβές) και περάσουν οι 2 μήνες και συνεχίσετε να συνεργάζεστε, ξέρεις πως θα σε βλέπει? Σαν το κοριτσάκι που αφού δέχτηκε να δουλεύει αμισθί ε ας της δίνω τώρα για τα 10ωρα που θα χτυπάει 400?.

Προσωπικά και σε όλες τις δουλειές από όπου πέρασα απαιτούσα αξιοπρεπεις συνθήκες και ικανοποιητικό μισθο. Πουλαγα και πουλάω τον εαυτό μου όσο πιστεύω ότι "αξίζει" κάθε φορά. Σαφεστατα λιγότερο στην αρχή, περισσότερο και περισσότερο με τον καιρό. Και ποτέ δεν δεχτηκα να πάω αμισθί σε κανένα μεγαλολογισταρά. Γιατί δεν μαθαίνεις μόνο καλή μου kajira. Τους βγάζεις και δουλειά παράλληλα και μάλιστα χαμαλοδουλειά.

Πωπω σορι κιόλας, αλλά γενικά τα παίρνω πάρα πολύ με τους "εργοδότες" που κοιτάν πως να σε ξεζουμίξουν ως εκεί που δεν πάει, αλλά και με τους "εργατοπατέρες" που στηρίζουν όλους αυτούς τους εργοδότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όχι, εννοούν γιατί το σκέφτομαι καν να πάω, αφού είναι αδιανόητο για την Αθήνα να δουλεύεις τσάμπα (ενώ δεν είναι για επαρχία δυστυχώς) :mad:

Δεν θα δεχτώ, δεν μπορώ, μου είναι αδιανόητο να φάω τέτοιο πακέτο τσάμπα, τη στιγμή μάλιστα που ΔΕΝ το έχω ανάγκη, γιατί έχω κι άλλη δουλειά.. να βάλει την εμπειρία της εκεί που ξέρει η δικηγόρος, έλεος!

Και θα της το πω και στα ίσια και ας μου πει ό,τι θέλει μετά, ούτε απόγευμα δεν μου κάνει καρδιά να δουλέψω έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
.μαμά μου, αν πάω, θα του έχει υποχρέωση.. :(
καμία υποχρέωση, αφού δε σε πληρώνει.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Όχι, εννοούν γιατί το σκέφτομαι καν να πάω, αφού είναι αδιανόητο για την Αθήνα να δουλεύεις τσάμπα (ενώ δεν είναι για επαρχία δυστυχώς) :mad:
α οκ. πάλι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
καμία υποχρέωση, αφού δε σε πληρώνει.-
Εσύ τα έχεις πάρει και καλά κάνεις και τα έχεις πάρει κι έχεις και δίκιο, αλλά εγώ το εννοούσα από την άποψη πως θα μου είχε δοθεί μια ευκαιρία που αλλιώς ίσως να μην είχα .. τεσπά κι εγώ χτες πλακώθηκα με τη μαμά μου, που θεωρεί πως πρέπει να πάω κι ας είναι εκμετάλλευση και νομίζω πλέον, αφού διάβασα τόσες απόψεις πως καλύτερα απλά να ψάξω κι άλλο κι ό,τι βγει.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
kaji μου, ο λογος που δεν εξασκω το επαγγελμα μου απο τοτε που πηρα πτυχιο ειναι ακριβως αυτο. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ. κανω χιλιες δυο αλλες δουλειες και εχω διαπρεψει σε αυτες, οπως και εσυ, αλλα δε μπορω να δουλευω πχ σπαστο ωραριο στου διαολου, να μην εχω στανταρ γραφειο και στανταρ πελατες η να μου στελνουν μονο εγκεφαλικα περιστατικα, να μη μου βαζουν ενσημα και να πληρωνομαι και πενιχρα. ΟΧΙ.-

παρολαυτα ειμαι υπερ της αλλαγης δουλειας, ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ.

1. ζητα αδεια ανευ αποδοχων για 2 μηνες και πηγαινε στην αλλη, να δεις τι παιζει, πολυ σωστα το εθεσες.
2. αφου τους εισαι ΤΟΣΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, ζητα αυξηση. ζητα περισσοτερα καθηκοντα. αρχισε να αρρωσταινεις, μεχρι να κανουν αυτο που πρεπει. στην τελικη σε απολυουν, μπαινεις ενα ταμειο ανεργιας για να εχεις ενα τριχιλιαρο για τον επομενο χρονο και στο ενδιαμεσο χαλαρα ξεκινας στο δικηγορικο.
3. ρωτα ΑΛΛΟ δικηγορικο. πιο κεντρικο η πιο κοντα σου.
μπορει κι εκει να ναι καλοι και να πληρωνουν εστω κατι. δε σου λεω να πας εκει, αλλα ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΗΘΙΝΑ για το τι κανουν οι αλλοι, ωστε πανω στο διμηνο να μπορεις να της πεις, κυρα μου, ο ταδε μου πε οτι απο τον πρωτο μηνα θα μου δινε τοσα+αυτο +εκεινο! γιατι να ρθω σε σενα ενω δεν εχω ουτε αυτο ουτε το αλλο?
δλδ, ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΟΥ ΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η άδεια άνευ αποδοχών είναι μάλλον απίθανο σενάριο, μου καταστρέφει αυτό που έχω χτίσει τόσο καιρό και για τον ίδιο λόγο δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να με απολύσουν (θέλω να κρατήσω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλές σχέσεις εδώ.-) Το part time παιζει, αλλά θα ζοριστώ και δεν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι (και συν τοις άλλοις, δεν θα μπορώ εύκολα να βρω άλλο γραφείο, αν έχω ήδη δύο δουλειές, δεν θα έχω χρόνο να ψάξω ή να κανονίσω ραντεβού εύκολα!

Και βασικά ..αρνούμαι γμτ, αρνούμαι να πιαστώ τόσο μ@λ@κ@ς!! Εδώ δεν έχουν πρόβλημα απ' όσο ξέρω να μου βάλουν ταμείο Νομικών και να φαίνομαι δλδ σαν να είμαι δικηγόρος, μπορώ συνεπώς να μείνω όσο θέλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ε αρα ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ.-
αυτο θα σου χρησιμευσει σαν αποδειξη επαγγελματικης εμπειριας, οποτε δεν προκειται να σε ξαναπιασουν μαλακα λεγοντας σου οτι εισαι ενα μικρο και απειρο πιπινι, αρα παρε τρια και μη μιλας! :P
μη το συζητας καν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αχ, με κάνεις κι επαναλαμβάνομαι (βέβαια είσαι ξανθούλι και σε συγχωρώ :P): ένας άλλος δικηγόρος μπορεί εύκολα να διαπιστώσει αν έχω εμπειρία ή όχι, οπότε δεν έχει νόημα να δηλώσω πως και καλά έχω εμπειρία, μόνο και μόνο γιατί θα έχω Ταμείο Νομικών, γιατί θα γίνω ρόμπα στο πιτς φιτίλι :P

Απλά αν θελήσω μετά να γίνω συμβολαιογράφος πχ, που για να δώσω στις εξετάσεις, θέλουν να είμαι πρώτα δικηγόρος δύο χρόνια, ε, εκεί αν έχω Ταμείο Νομικών, θα είμαι οκ.. :whistle: (αλλά δεν θέλω να γίνω συμβολαιογράφος μάλλον :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Εγω παντως διαβασα μονο το σεντονι σου και απαντησα, αν μιλας για μενα..
οσο για τα ενσημα νομικων, ΠΑΝΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ και θα σου εξηγησω και απο κοντα, μη τα γραφω δημοσιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κακά τα ψέματα, το να δουλέψεις στην αρχή σαν δικηγόρος είναι δύσκολο. Ποιος θα επενδύσει σε σένα που δεν έχεις παρόμοια εμπειρία και είσαι μεγάλη σε ηλικία και επομένως "ξεπεταγμένη"?

είχα κι εγώ παρόμοια εμπειρία: πριν κανά χρόνο, είχα βαλθεί να βρω δουλειά ως χημικός μηχανικός (ζήλευα που στον κύκλο μου οι περισσότεροι δούλευαν σε αυτό που έχουν σπουδάσει), παρόλο που είχα σημαντική εμπειρία στην πληροφορική και έναν πάρα πολύ καλό μισθό.
Πήγα σε συνέντευξη σε εταιρεία κατεξοχήν χημικομηχανική. Θα έκανα αυτό που ονειρευόμουν...όμως τα πράγματα δεν εξελίχτηκαν όπως θα ήθελα: ο μισθός ηταν ο βασικός για τους τελειόφοιτους. Μάλιστα, στην πρώτη συνέντευξη, προσπάθησαν να με μειώσουν, απορρίπτοντας ότι έχω κάνει.
Δύο ήταν τα επιχειρήματά μου:
α. Μπορεί να μην έχω δουλέψει ως χημικός μηχανικός, αλλά έχω τρία πλεονεκτήματα που δεν θα βρείτε σε τελειόφοιτο: έχω δουλέψει σε πρότζεκτς κάτω από πίεση, έχω άριστα people skills και έχω παραδόσει σε πελάτες in time παραδοτέα εντός προδιαγραφών και με μεγάλη επιτυχία.
β. Η σύμβαση χημικών μηχανικών λέει ότι με αυτά που μου προσφέρετε ως πρώτο μισθό είστε παράνομοι.

Στη δεύτερη συνέντευξη με εκθείαζαν για την προϋπηρεσία μου και μου πρότειναν τον βασικό μισθό για 2 τριετίες.
Τότε όμως τα έβαλα κάτω και αποφάσισα ότι δεν ήμουν σε ηλικία να περνώ 6-9 μήνες συνεχώς στην Ιταλία.

Τι θέλω να πω με αυτό: έχεις προσόντα τα οποία πρέπει να πουλήσεις. Αυτή σου συμπεριφέρεται ως πρωτάρα και καλά κάνει. Εσύ τι έχεις να αντιπροτείνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τι να αντιπροτείνω δλδ; Στα νομικά είμαι άσχετη.. της είπα μόνο πως εχω ήδη σεβαστή εμπειρία εργασίας σε γραφείο, εξαιρετική ικανότητα στη χρήση υπολογιστών και μεγάλη διάθεση να ασχοληθώ. Τι άλλο να της πω δλδ;

Edit: Tώρα θύμωσα πάρα πολύ. Την πήρα τλφ και την ρώτησα για τι ύψος μισθού μιλάει για μετά το δίμηνο, επειδή δεν μπορώ να αποφασίσω αν δεν το ξέρω, ώστε να μπορέσω να υπολογίσω πως θα διαχειριστώ τα έξοδά μου και αφού πρώτα μου απάντησε "αυτό δεν μπορώ να το ξέρω(!)", επειδή επέμεινα και την ρώτησα αν μιλάμε για μισθό κοντά στα 400 ευρώ ή για κάτι κοντά στα 700, μου απάντησε "κοντά στο πρώτο".. Και μετά σου λεει γνωστοί.. Βρε δεν γ%$&%$*&;;;

:verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad: :verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είπαμε, αυτό το "γνωστοί" δε μετράει καθόλου... Κι εννοείται δεν είστε καθόλου υποχρεωμένοι στον φίλο, που τη σύστησε...

Αχ βρε Καγίρι. Μου θυμίζεις τη δική μου πρώτη συνέντευξη, με πολύ παρόμοια τροπή. Στα ξένα, συστημένη από μία φίλη του θείου μου, πήγα αγκαλιά με το μάστερ μου (βιβλίο 220 σελίδων), το portfolio μου και ένα γερό βιογραφικό, να συζητήσω τις πιθανότητές μου... και ήμουν έτοιμη να αναγνωρίσω, ότι μάλλον πρέπει να ξεκινήσω με πρακτική, αν και πτυχιούχος με μάστερ και μικρή εμπειρία σε πρακτικές...

Η καλή κυρία με έκανε σκουπίδι... Με ένα "σε σφάζω με το βαμβάκι ντάρλινγκ" ειρφωνικό ύφος, μου έλεγε ότι δεν μπορώ να περιμένω ότι θα βρω τόσο εύκολα δουλειά στο μέρος αυτό, γιατί αν μη τι άλλο "έχουμε το καλύτερο Πολυτεχείο της Ευρώπης κι ένα από τα καλύτερα του κόσμου". Ναι, ξέρει ότι στο Παρίσι και σε μερικές τέτοιες σχολές είναι οι αρχιτέκτονες πιο καλλιτέχνες, αλλά εδώ είναι Αγελαδομέρος, όλα είναι τεχνικά και απαιτητικά.

Και "βλέπεις, εδώ όλοι είμαστε απόφοιτοι του Πανεπιστημίου εδώ. Μόνο η Σιλβί δίπλα δεν είναι, σπούδασε Ολλανδία, αλλά είναι Αγελαδοχωρένια"...

Και λοιπά και λοιπά...

Έφαγα γύρω στο μισό κιλό σοκολάτες από την τσαντίλα μου εκείνη τη μέρα... Ήμουν έτοιμη να γυρίσω και μισούσα τα πάντα...

Τελικά μου έκανε καλό, γιατί μετά από 10 μέρες είχα άλλη συνέντευξη. Πήγα με ένα portfolio πέντε φορές πιο πλούσιο από το πρώτο (να 'ναι καλά οι γονείς, που μου έστελναν αρχεία και σχέδια εργασιών), με αέρα, ετοιμοπόλεμη... Και πήρα τη ρημαδοδουλειά. Πάλι πρακτική. Και μπορεί να μη μου άρεσε τόσο, αλλά χάρηκα πολύ, που δεν έμπλεξα με την πρώτη αγελαδένια...

Μη μασάς. Καλό σου κάνει να δεις τι μακάκες υπάρχουν στο επάγγελμα.
Παράλληλα με τη δουλειά που έχεις τώρα, δεν παίζει να βρεις μία εθελοντική θέση, ίσα να έχεις σιγά σιγά τριβή με το επάγγελμα... μέεχρι να βρεις την πρακτική; Πχ στο συνήγορο του πολίτη ή κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top