Macbook ή όχι;

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πρώτα μιλάω για συσκευή μετά για λειτουργικό άλο το ένα άλλο το άλλο. Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά οι συσκευές της apple δεν αξίζουν τα λεφτά τους σε καμία περίπτωση. Λες ότι το λειτουργικό της apple είναι πιο γρήγορο από τα windows σύμφωνοι αλλά δεν υπάρχουν μόνο τα windows αυτό λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν τα συγκρινουμε τα μακ ειναι σαφως καλυτερα απ τα γουιντοους
Όχι, κατηγορηματικά. Αν βγήκε κάτι από το thread είναι ότι τίποτα δεν είναι "σαφώς καλύτερο" από το άλλο. Καταλαβαίνω ότι δεδομένων των αναγκών σου είναι καλύτερο για σένα, αλλά δεν είναι τρελοί όλοι αυτοί που τα βρίζουν και τίθεται σαφώς θέμα και σύγκρισης και ποιότητας.
Αλλα τα mac δε χαλανε οπως τα windows
Εδώ συγκρίνεις τη σταθερότητα του macOS με των windows. Πλέον τα windows 7 έχουν παρόμοια σταθερότητα με το mac OS αν κρατήσεις τους περιορισμούς που έχεις στο macOS. Το γεγονός ότι τα windows σε αφήνουν να φορτώσεις ενα κακογραμμένο κινέζικο driver είναι feature, και είσαι υπεύθυνη για το γεγονός οτι τον εγκαθιστάς, δεν μπορείς να κατηγορήσεις τα windows γι αυτό. Τα windows είναι εκεί που είναι επειδή κράτησαν ανοιχτή αρχιτεκτονική και άφηναν τον κόσμο να γράφει drivers μονος του.
Βασικα και τα pc ζεστενονται.. Πιο πολυ. Και ειναι και πιο αργα.
Στο θέμα του hardware λοιπόν υπάρχει pc που ζεσταίνεται περισσότερο και είναι αργότερο από το mac και υπάρχει και pc που δεν ζεσταίνεται και είναι σαφώς γρηγορότερο (κυρίως επειδή μπορείς να διαλέξεις ακριβώς τι βάζεις μέσα). Όσον αφορά το hardware το macbook είναι απλά ένα ποιοτικό pc με έναν έξτρα ελεγκτή (απόδειξη το γεγονός ότι τρέχει και windows). Υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές που φτιάχνουν τουλάχιστον ισάξια laptops.

Αν δεις το thread θα καταλάβεις οτι δεν είμαι κατά των mac , αντίθετα παραδέχομαι ότι τα έχω προτείνει σε κόσμο. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε όλοι το ίδιο προιόν και δεν μπορεί ένα προϊόν να μας καλύψει όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Βρε παιδια ενταξει, δεν ειναι και τοσο χαλια τα mac.. Εγω τα θεωρω καλυτερα και οτι αξιζουν παρολο που ειναι πιο ακριβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Στο θεμα του λειτουργικου υπαρχει ενα μικρο αλλα πολυ συμαντικο πραγματακι που παιζει εναν τεραστιο ρολο.
Δεν ειναι τα windows πιο αργα, πιο βαρια η οτιδηποτε! Δοκιμασε να παρεις ολοκαινουργιο pc και mac και να τα δουλεψεις διπλα-διπλα, δεν θα αντιληφθεις διαφορα στην ταχυτιτα!
Τα windows γινονται αργα μετα, οταν αρχισουν να φορτωνονται με ολη την σαβουρα του internet ενω στον mac μπορεις να βαλεις μονο συγκεκριμενα πραγματα στα οποια εχει δωση την εγκυση η μανα-apple. Αν ξερεις να δουλεψεις τα windows με τον καταληλο τροπο δεν θα βαρυνουν ποτε.
Θα μου πεις, και γιατι ρε φιλε να πρεπει να μπω στην διαδικασια να προσεχω τι φορτωνω στο pc μου και να το τσεκαρω καθε τρεις και λιγο και να κανω και να δειχνω; Εκει ειναι θεμα προσωπικων αποψεων, αμα βαριεσε καλα κανεις και περνεις mac ωστε να στα κανει αυτο. Εγω παλι προτιμω να προσεχω ο ιδιος τι κανω και αμα θελω να φορτωσω και σαβουρα και ας χρειαστει να κανω format μετα, στην τελικη τα λευτα που γλητωσα απο την αγορα ειναι αρκετα μεροκαματα για να μου ξεπληρωσουν τον χρονο που θα αφιερωσω στο pc μου.
Ειναι σαν να εχεις ενα αμαξι, αλλος γουσταρει να το πλενει μονος με το λαστιχο, αλλος γουσταρει να το πηγενει στο πλυντηριο και αλλος να εχει σοφερ που και να το οδηγει και να το πλενει. Οτι γουσταρει κανει ο καθενας, περνει ομως και διαφορετικη εμπειρια απο το αμαξι του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δοκιμασε να παρεις ολοκαινουργιο pc και mac και να τα δουλεψεις διπλα-διπλα, δεν θα αντιληφθεις διαφορα στην ταχυτιτα!
Τα windows γινονται αργα μετα, οταν αρχισουν να φορτωνονται με ολη την σαβουρα του internet ενω στον mac μπορεις να βαλεις μονο συγκεκριμενα πραγματα στα οποια εχει δωση την εγκυση η μανα-apple. Αν ξερεις να δουλεψεις τα windows με τον καταληλο τροπο δεν θα βαρυνουν ποτε.
ακριβως

αν απλα δεν φορτωσεις τον υπολογιστη με σαβουρα οπως εγω πχ:D
και τον αφησεις παρθενο μετα απο φρεσκια εγκατασταση,,δεν καθυστερει ποτε

και με ελαχιστη συντηρηση ειναι ιδιο

αλλα δεν θα πληρωσω πσοα ευρω παραπανω μακ μονο και μονο για να με εμποδιζει να βαζω σαβουρα στο pc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τελικά παρήγγειλα αυτό:
https://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Laptop/Apple-MacBook-Pro-MD101GR-A-MD101GR-A.htm

Ήθελα να του βάλω έναν SSD με χωρητικότητα τουλάχιστον 256GB, αλλά αυτή τη στιγμή δεν το σηκώνει το πορτοφόλι μου. Θα έβγαινε 460 € παραπάνω... :/ Φαντάζομαι (κι ελπίζω) να είναι πιο προσιτές οι τιμές, όταν ξαναχρειαστεί να πάρω laptop/desktop. Άσε που είναι το πρώτο μου Mac, οπότε όσο να πεις, έχω κι εγώ τους ενδοιασμούς μου όσον αφορά το αν αξίζει ή όχι τα λεφτά του. Αν διαπιστώσω, ότι μου αρέσει (σε σημαντικό βαθμό) περισσότερο από τα Windows, την επόμενη φορά μπορεί να πληρώσω κατιτίς παραπάνω για τέτοιες 'πολυτέλειες'. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Για λειτουργικά συστήματα προτιμώ το linux.Από τότε που το πέρασα στο netbook πάει σφαίρα.Καλύτερο απο τα windows.Για mac δεν μπορώ να εκφέρω άποψη,δε τα χω δουλέψει ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
@Lilla My, αν επιτρέπεται, πόσο το πήρες;
όσο λέει στο λινκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
1370 € μαζί με το τρίχρονο AppleCare Protection Plan. Από το Apple Online Store for Education το παρήγγειλα. Και θα έρθει με μια student gift card αξίας 80 €, την οποία μπορώ να χρησιμοποιήσω στο App Store, στο Mac App Store, στο iBookstore ή στο iTunes Store. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
1370 € μαζί με το τρίχρονο AppleCare Protection Plan. Από το Apple Online Store for Education το παρήγγειλα. Και θα έρθει με μια student gift card αξίας 80 €, την οποία μπορώ να χρησιμοποιήσω στο App Store, στο Mac App Store, στο iBookstore ή στο iTunes Store. :)

Είσαι στο εξωτερικό...;
Αυτές είναι αδικίες....:P Και εγώ περιμένω 3 βδομάδες για να μου φτιάξουν το δικό μου όπως θέλω...:(

Και φυσικά, ούτε λόγος για student προνόμια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Είσαι στο εξωτερικό...;
Αυτές είναι αδικίες....:P Και εγώ περιμένω 3 βδομάδες για να μου φτιάξουν το δικό μου όπως θέλω...:(

Και φυσικά, ούτε λόγος για student προνόμια..
Ναι, στο εξωτερικό είμαι. Εσύ από πού το παρήγγειλες; Έχω την εντύπωση, ότι από το Apple Online Store for Education μπορεί να παραγγείλει οποιοσδήποτε φοιτητής ή εκπαιδευτικός με μια μικρή έκπτωση.

Ποιο μοντέλο αγόρασες; Με τι χαρακτηριστικά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, στο εξωτερικό είμαι. Εσύ από πού το παρήγγειλες; Έχω την εντύπωση, ότι από το Apple Online Store for Education μπορεί να παραγγείλει οποιοσδήποτε φοιτητής ή εκπαιδευτικός με μια μικρή έκπτωση.

Ποιο μοντέλο αγόρασες; Με τι χαρακτηριστικά; :)

Εγώ το πήρα από εδώ και είχα 8% έκπτωση. Πήρα το καινούριο Air, 13άρι, i7 στα 2GHZ, 4 και 256GB..
Είναι το δεύτερό μου macbook, το πρώτο με βόλεψε πάρα πολύ! :) :) Δεν παίζει να γυρίσω σε windows!
Τα air τα γλυκοκοίταζα καιρό και ομολογώ ότι με δελέαζε το γεγονός ότι είναι τόσο ελαφρύ γιατί εγώ το πηγαινοφέρνω στη σχολή. Είναι λίγο υπερβολή, αλλά μάζευα τα λεφτά 1.5 χρόνο, μπορώ να τα δώσω χωρίς τύψεις!!:D

Τώρα το παλιό μου μπορεί να το κάνω πειραματόζωο και να βάλω άλλο λογισμικό μέσα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Είναι το δεύτερό μου macbook, το πρώτο με βόλεψε πάρα πολύ! :) :) Δεν παίζει να γυρίσω σε windows!
Χαίρομαι, που τ΄ακούω αυτό! Αδημονώ να έρθει το πρώτο μου MacBook!!

Κι εμένα σχεδόν όλοι οι υπάλληλοι μου πρότειναν το Air (και λόγω του σκληρού δίσκου και επειδή έχει καλύτερη ανάλυση οθόνης), αλλά του κεφαλιού μου εγώ. Φοβάμαι να πάρω τόσο λεπτό laptop! Πώς είναι, όταν βλέπεις ένα νεογέννητο μωρό και φοβάσαι να το πάρεις αγκαλιά, μη... χαλάσει! Ε, κάπως έτσι. :D Τέλος πάντων, ελπίζω να είναι καλό κι αυτό. Ήθελα και optical disc drive καλού κακού. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χαίρομαι, που τ΄ακούω αυτό! Αδημονώ να έρθει το πρώτο μου MacBook!!

Κι εμένα σχεδόν όλοι οι υπάλληλοι μου πρότειναν το Air, αλλά του κεφαλιού μου εγώ. Φοβάμαι να πάρω τόσο λεπτό laptop! Πώς είναι, όταν βλέπεις ένα νεογέννητο μωρό και φοβάσαι να το πάρεις αγκαλιά, μη χαλάσει! Ε, κάπως έτσι. :D Τέλος πάντων, ελπίζω να είναι καλό κι αυτό.

Μπορώ πάντως να σου πω με βεβαιότητα ότι το δικό μου macbook έχει επιζήσει από δύο πτώσεις καφέ...Ενός νες (ζεστού) και ενός φραπέ (κρύου). ΣΚΥΛΙ!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχα

4 χρόνια δεν έχει βγάλει καμία ζημιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
@Lilla My
οκ, θενξ φορ δε ινφο. :)

εγώ έχω το δικό σου κ το πήρα μόλις πρωτοβγήκε... 1200 ευρώ το είχα βρει, Ιανουάριο 2012 νομίζω.
Για την ακρίβεια το είχε βρει ο φίλος μου τότε που το είχε ψάξει το θέμα.
Νομίζω τώρα βγήκε αυτό με τη κάρτα των 80 ευρώ(ή ίσως έχει σχέση με το site που το παρήγγειλες), όταν το είχα πάρει εγώ δεν είχε κάτι τέτοιο.

Πολύ καλό είναι, μην αγχώνεσαι. Άψογο!
Αν και εγώ το ήθελα και για τη σχολή αλλά και το επάγγελμά μου(κυρίως για το μέλλον όχι τώρα)
γι αυτό σου είπα πως από τη στιγμή που δε θες να κάνεις και τίποτα παρά μόνο τα βασικά δεν χρειάζεται να ξοδέψεις χρήματα
εκτός κι αν τα διαθέτεις...

Με γεια σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αυτό νομίζω είναι το ανανεωμένο μοντέλο και βγήκε μόλις τον περασμένο μήνα.. Όχι ότι είναι σημαντικές οι διαφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
όχι δεν είναι το καινούριο.
Μάλλον λες αυτό με το Retina Display.
το Retina Display έχει βγει μόνο 15άρι και εσύ είπες πήρες 13άρι, αν δε κάνω λάθος.
click
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ναι, άλλο αυτό. Πάντως εμένα είναι το Mid 2012 μοντέλο. Οι ανανεώσεις ήταν μικρές. Οι διαφορές με το παλιότερο μοντέλο (Late 2011) είναι οι εξής:

  • USB ports: 2 x USB 3.0 / 2 x USB 2.0
  • Κάρτα γραφικών: Intel HD Graphics 4000 / Intel HD Graphics 3000
  • Επεξεργαστής: Intel Core i5 2,50 GHz / Intel Core i5 2,40 GHz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Σήμερα ήρθε το MacBook μου. :) Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένη, αλλά η οθόνη ήταν μια μικρή απογοήτευση... Μάλλον επειδή είχα συνηθίσει το Vaio του φίλου μου, που έχει πολύ καλή ανάλυση οθόνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
μακμπουκ ή οχι;

...οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top