• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Λεύκανση δοντιών

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να θεσω και ενα ερωτημα , πιο κοινωνικο ;

Γιατι δε μπορουμε να αποδεχτουμε οτι το φυσιολογικο χρωμα ΔΕΝ ειναι πολυ ασπρο, και κυμαινεται απο ωχροκιτρινο μεχρι υπολευκο ;

εγώ το φυσιολογικό μου χρώμα θέλω να αποκτήσω καλό μου....
θέλω να βγάλω από πάνω την κιτρινίλα των 20 χρόνων καπνίσματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Oh well, τελείωσα με την λεύκανση και είμαι αρκετά ευχαριστημένη :D
απεχω φυσικά μακραν απ το να γίνω Ρος :lol:
τα δόντια μου ήρθαν στο φυσιολογικό τους και δεν είναι το κατάλευκο... έχουν δλδ μια ώχρα μέσα :P
άνοιξαν γύρω στις 4 βαθμίδες και είμαι χαρούμενη :D
το συνηστώ πάντως... ούτε ευαισθησία ούτε τπτ απ ότι μου ελεγαν... όλα μια χαρα
η όλη διαδικασία έγινε σε 4 ραντεβού σταδιακά
στο πρωτο ραντεβού ο κλασικος καθαρισμός από πετρα και στα επόμενα 3 λευκανση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Πάντως εμένα τα πολύ λευκά δόντια (από λέυκανση) μου θυμίζουν κάτι φωσφοριζέ αυτοκόλλητα που βάζουμε στους τοίχους και όταν σβήσουν τα φώτα λάμπουν!

ΚουΕ μετά τη λεύκανση μπορεί κανείς να καπνίζει ή θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα; Επίσης σου έχει πεί να χρησιμοποιείς καλαμάκι όταν πίνεις πορτοκαλάδες, κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νομίζω ότι ότι τρώμε/πίνουμε με χρωστικές(καφές, τσάι) χειροτερεύει την κατάσταση. Τα δόντια είναι σαν σφουγγαράκια και μαζεύουν ότι χρώμα θέλουν:D. Για την λεύκανση με lazer που είχατε συζητήσει πιο πάνω έχω δει μια φίλη της μητέρας μου, φανατική καπνίστρια με άθλια δόντια, μετά την λεύκανση να έχει καταπληκτικά αποτελέσματα!
Εμένα μου την δίνουν οι κυνόδοντες! Γιατί χαλάνε το λευκό της υπόλοιπης οδοντοστοιχίας? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΚουΕ μετά τη λεύκανση μπορεί κανείς να καπνίζει ή θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα; Επίσης σου έχει πεί να χρησιμοποιείς καλαμάκι όταν πίνεις πορτοκαλάδες, κλπ;

δεν έχω τέτοια πληροφόριση... όχι δεν νομίζω να γίνονται πιο ευαίσθητα στις χρωστικές ουσίες.
Είναι μάλλον σαν να ξεκινάς περίπου απ την αρχή
Δεν καπνίζω βέβαια (χεχε το έχω κόψει) αλλά δε μου είπε και τπτ για καλαμάκια για το κόκκινο κρασί τον καφέ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
εμενα η οδοντιατρος μου, μου ειχε πει πως καλο θα ηταν να κανω λευκανση μετα τα 25.. γνωριζει κανεις γιατι αυτο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Νομίζω ότι ότι τρώμε/πίνουμε με χρωστικές(καφές, τσάι) χειροτερεύει την κατάσταση. Τα δόντια είναι σαν σφουγγαράκια και μαζεύουν ότι χρώμα θέλουν:D. Για την λεύκανση με lazer που είχατε συζητήσει πιο πάνω έχω δει μια φίλη της μητέρας μου, φανατική καπνίστρια με άθλια δόντια, μετά την λεύκανση να έχει καταπληκτικά αποτελέσματα!
Εμένα μου την δίνουν οι κυνόδοντες! Γιατί χαλάνε το λευκό της υπόλοιπης οδοντοστοιχίας? :mad:

Ναι αλλά είναι και τα πιο γερά δόντια μας! Νομίζω μπορούμε να τους συγχωρήσουμε ένα πιο σκούρο χρωματάκι, μόνο και μόνο γι' αυτό το λόγο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santibel

Νεοφερμένος

Η santibel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εγω εκανα προσφατα πριν 4 μηνες,μου αρεσε πολυ το αποτελεσμα:),δυστυχως ομως καπνιζω και....η γιατρος μου το πε οτι σε κανα χρονο θα ναι σαν να μην εκανα.εχω ακουσει ομως οτι δεν κανει καλο να κανεις λευκανση πανω απο 3-4 φορες στην ζωη σου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Παιδιά, η λεύκανση είναι μια καθαρά αισθητική διαδικασία. Δεν προστατεύει τα δόντια από την απόθεση χρωστικών μελλοντικά, ούτε όμως και βλάπτει (αναφέρομαι πάντα στις νεότερες μεθόδους, υπο την επίβλεψη οδοντιάτρου:)).
Το αποτέλεσμα εξαρτάται όχι μόνο από τις διατροφικές μας συνήθειές, αλλά και από την πάστα των δοντιών του καθενός.
Υ.Γ. Η ιστορία με το καλαμάκι είναι μύθος(πιάνει μόνο αν το βάζετε κατ' ευθείαν στο λάρυγγα:D). Ο μόνος ακίνδυνος τρόπος είναι να λαμβάνουμε τον καφέ ενδοφλεβίως:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σκοπέυω να κάνω και εγώ μόλις τελειώσω την ορθοδοντική θεραπεία.:worry:

Αφότου κάνεις λεύκανση, πρέπει να προσέχεις κάτι συγκεκριμένο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saio13

Νεοφερμένος

Ο saio13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συμφωνω οτι ειναι θεμα αισθητικης. Εκανα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αλλα δεν πηγα σε οδοντιατρο γιατι η τιμη ηταν τσουχτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnara

Νεοφερμένος

Ο johnnara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
όχι καλέ...
στον οδοντογιατρό με laser :P

Η λεύκανση παιδιά κρατάει τουλάχιστον δύο χρόνια. Μπορεί να γίνει με δύο τρόπους: στο σπίτι και στο ιατρείο. Στο ιατρείο είναι η καλύτερη μέθοδος. Μιά και έξω τελειώνεις και έχεις δόντια ασπρότερα κατά 8 σκάλες του λευκού. Μιλάμε για μεγάλη διαφορά.

Όντως παρουσιάζεται κάποια ευασιθησία στο κρύο και το ζεστό αλλά αυτή η ευαισθησία περνάει μετά από 24 ώρες.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίχτε και μία ματιά στο www.dentists.gr/ellinika/tooth-bleaching :)

To αρθρο που παρεθεσε το Γιδι (αρα και αυτα που ειπε ο οδοντιατρος της Νεραιδας :P) το βρηκα λιγο...εμπορικό.

Η μια μεθοδος ειναι να βαλει gel ο οδοντιατρος στο οδοντιατρειο του. Αυτο το gel εχει μεγαλη συγκεντρωση των δραστικων ουσιων (πχ υπεροξειδιο του υδρογονου) και ειναι πιο πιθανο να προκαλεσει ευαισθησια στα δοντια, ερεθισμο ουλων κλπ. Το laser απόσο γνωριζω χρησημοποιειται σαν συνοδευτικο για να αυξησει την δραστικότητα της λευκαντικής ουσιας. Η Αμερικανικη ενωση Οδοντιατρων δεν εχει στη λιστα αποδεκτων λευκαντικων ουσιων, ουσιες που χρησημοποιουνται με τα λειζερ ακομα παντως.

Λεγεται οτι η μεθοδος που ειναι "για το σπιτι" ειναι πιο ασφαλης (απλα χρειαζεται καποιες μερες για να ολοκληρωθει).

Παντως το υπεροξειδιο του υδρογονου θεωρειται μια απο τις ελαφρως καρκινογονες ουσιες , ειδικα σε συνδυασμο με αλλες (πχ σε καπνιστες).

Βασικά το υπεροξείδιο του υδρογόνου σε μεγάλη περιεκτικότητα δεν μπορεί να σου κάνει κακό εκτός και αν έρθει σε επαφή με το δέρμα ή τον βλεννογόνο του στόματος ή τα ούλα. Η λεύκανση στο ιατρείο γίνεται σε μία συνεδρία και όχι σε δύο τρείς που είχα δει να γράφουν πιό πάνω. Το αποτέλεσμα είναι πάντοτε καλύτερο κατά 8 σκάλες του λευκού. Η λεύκανση "κρατάει" μόνο αν τηρήσεις μερικούς απλούς κανόνες. Για τρεις μέρες καθόλου κρασί, καφέ, τσιγάρο, και γενικά οτιδήποτε χρωματιστό.

Μετά από αυτό το διάστημα μπορείς να φας και να πιείς σχεδόν ότι θές, αρκεί να κάνεις λίγο "κράτει" δηλαδή να μην ταράξεις τους καφέδες και τα τσιγάρα! Έτσι το αποτέλεσμα της λεύκανσης μπορεί να κρατήσει σχεδόν ένα χρόνο χωρίς καμία αλλαγή στο χρώμα των δοντιών. Το χρώμα των δοντιών δεν εποανέρχεται στο αρχικό σε μία ημέρα αλλά σταδιακά θα δείτε διαφορά. Όλα εξαρτώνται από το φαγητό, τους καφέδες και τα τσιγάρα που καταναλώνετε.

Αν όμως θέλετε να κρατήσετε το αποτέλεσμα για πολλά χρόνια τότε το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να κάνετε μία διορθωτική λεύκανση η οποία είναι και φθηνότερη.

ΑΝ θέλετε να μάθετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την λεύκανση ρίξτε μία ματιά στο :
https://dentistsingreece.blogspot.com/ και στο https://www.dentists.gr/ellinika/tooth-bleaching :):)

Σκοπέυω να κάνω και εγώ μόλις τελειώσω την ορθοδοντική θεραπεία.:worry:

Αφότου κάνεις λεύκανση, πρέπει να προσέχεις κάτι συγκεκριμένο;:hmm:

Ναι, πρέπει να αποφύγεις το τσιγάρο, τον καφέ αλλά και οτιδήποτε χρωματιστό (φαγητό ή ποτό) μετά την λεύκανση για τρείς ημέρες για να μην αλλάξει το χρώμα της λεύκανσης. Για 24 ώρες τα δόντια σου θα είναι ευαίσθητα στο κρύο και το ζεστό για αυτό να προσέχεις! Κατά τα άλλα δεν έχεις κάτι άλλο που πρέπει να προσέξεις. Αν θέλεις ρίξε και μία ματιά στο: https://www.dentists.gr/ellinika/tooth-bleaching και στο https://dentistsingreece.blogspot.com/ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

saio13

Νεοφερμένος

Ο saio13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν ενδιαφερεται κανεις ξερω εναν πιο ευκολο τροπο για λευκανση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnara

Νεοφερμένος

Ο johnnara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι μόνο να γίνει γρήγορα η λεύκανση αλλά να είναι και αποτελεσματική αλλά και συγχρόνως ασφαλής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης

Νεοφερμένος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

Θελω να κανω μια ερωτιση σχετικα με το κιτρινισμα τον δοντιων. Επιδη ο χαζουλης δεν προσεχα και πολυ καλα τα δοντια μου και καθως ετρογα και γλυκα:( εχουν κιτρινιση τα δοντια μου ( οχι πολυ αλλα εχουν) τι προτινετε να κανω??? και τι οδοντοκρεμα να παρω για να λευκανουν τα δοντια μου αλλα παραλληλα να εχω και προστασια ουλων κτλ.

Επισης εχω ακουσει οτι πρεπει να παμε στον οδοντιατρο καθε 6 μηνες αληθευει???.


Α! περιμενω απαντισεις στο προβλιμα μου :)

ευχαριστω πολυ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για το κιτρινισμα πολλες φορες δεν μπορουμε να κανουμε κατι, εξαρτατε και απο την φυση των δοντιων... Μερικες φορες μπορει να μας φαινονται καπως κιτρινα αλλα να ειναι υγιεστατα.

Τωρα για το ποσο συχνα πρεπει να επισκεπτωμαστε οδοντιατρο δεν ξερω, αλλα μια φορα στους εξι μηνες σιγουρα ειναι υπερβολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι κάνουν και πολλά πράγματα οι οδοντόκρεμες που κυκλοφορούν όσον αφορά τη λεύκανση. Πήγαινε σε έναν οδοντίατρο να κάνεις έναν καθαρισμό και θα σου πει αυτός τι να κάνεις για να γίνουν πιο λευκά τα δόντια σου.

Όσον αφορά την επίσκεψη στον οδοντίατρο, νομίζω μία φορά το χρόνο είναι αρκετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αμα αρχισεις τις λευκανσης το εχασες το τρενο... Χαλας το σμαλτο και πρεπει καθε εξαμηνο να κανεις, αλλιως θα εχεις καφε δοντια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτα που λες Κρονε ειναι ανακριβη....:)

Αυτο το αρθρο, καθως και αλλα πολλα εαν το ψαξεις, θα σε πεισει...:https://www.vita.gr/html/ent/090/ent.1090.asp

Αν οχι, αρκει μια ερωτηση στον οδοντιατρο σου...:)

Εγω παντως εχω κανει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τα αποτελεσματα....Εχουν περασει και 2 χρονια απο τοτε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλα...
Συγνωμη για την παραπληροφοριση, αλλα εγω "ηξερα" πως αυτα υσχιουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top