Μεταπτυχιακό με προοπτική τη Βιολογία - Βιοχημεία

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γειά σας
Επειδή δεν πιάνω Βιολογία και πιθανότατα ουτε Βιοχημεία,ψάχνω να βρώ αν γίνεται να κάνω ένα μεταπτυχιακό σε κατι σχετικά με τη Βιολογία,τη Βιοχημεία και όλα τα σχετικα αφου εχω τελειώσει κάποιο άλλο πανεπιστήμιο πρώτα... Λέει σε ιστοσελίδες πανεπιστημίων ότι δέχονται αποφοιτους Γεωλογίας,Πολυτεχνικών Σχολών και Φυσικών Επιστημών.. Ξέρετε απο ποιες σχολές συγκεκριμένα γίνονται δεκτοι...? Και κατι αλλο... Αν ας πουμε τελειώσω Πληροφορική με εφαρμογές στη Βιοϊατρική (ή καποια αλλη πληροφορική) και κάνω μεταπτυχιακο για παραδειγμα στη Μοριακή Βιολογία και Γενετική μπορώ να εργαστώ ως βιολόγος στο μέλλον ή θα εγκλωβιστώ να φτιάχνω προγράμματα και να χειρίζομαι μηχανηματα? Και ποιά θα είναι η αξία του τίτλου που θα εχω λάβει απο το μεταπτυχιακό?
και κατι τελευταίο... Απο άτομα που ίσως γνωρίζετε ξέρετε για άλλα παρόμοια μεταπτυχιακά που μπορείς να πάρεις εφόσον τελειωσεις άλλες σχολές (και τι σχολές?) ? Δηλαδή απορώ πως γίνεται ενας γεωλόγος να κάνει ένα τέτοιο μεταπτυχιακό,,, τι θα είναι? γεωλόγος με ειδίκευση στη Βιολογία ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καταρχήν το "Πληροφορική με εφαρμογές στη Βιοϊατρική" έχω την εντύπωση πως δε σου δίνει δυνατότητα μεταπτυχιακού στη βιολογία ή κάτι αντίστοιχο. Γενικά για τα μεταπτυχιακή που αναφέρεις πρέπει να έχεις τελειώσει κάποια βιοϊατρική σχολή, δλδ φαρμακευτική/μοριακή βιολογία/βιοτεχνολογία ή ακόμα και νοσηλευτική/ιατρικά εργαστήρια(αν και τους τελευταίους απ' όσο ξέρω στην Ελλάδα τους αντιμετωπίζουν ρατσιστικά) ή πιθανόν και κάποιο από τα υπόλοιπα που ανέφερες. Πάντως όλα τα μεταπτυχιακά αναγράφουν ποια πτυχία γίνονται αποδεκτά, οπότε τσέκαρέτα.

Τα μεταπτυχιακά δε σου αλλάζουν τον πρώτο τίτλο σπουδών, αλλά σου προσφέρουν μια περαιτέρω εξειδίκευση που αναγνωρίζεται σχεδόν αποκλειστικά στον ιδιωτικό τομέα. Δλδ αν ως γεωλόγος κάνεις μεταπτυχιακό στη μοριακή βιολογία(που δε νομίζω ότι γίνεται) πάλι στο δημόσιο ως γεωλόγος θα εμφανίζεται. Για να αλλάξει ο "τίτλος" πρέπει να είσαι κάτοχος διδακτορικού.

Πες μου τη σχολή δήλωσες τελικά και ίσως να μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος με το τι επιλογές έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top