Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,787 μέλη και 2,440,481 μηνύματα σε 76,679 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 131 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνική επαρχία: Είναι τελικά φτωχή ή μήπως πλούσια;

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 23:49, 17-06-12:

Η επαρχια ειναι φτωχιά;;;;;;
2
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 23:58, 17-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
απλα εχει τη γη να τη θρεψει
Ε τι αλλο θες;
Δε σου φτανει αυτο;
Σημερα οποιος εχει γη ειναι πλουσιος.
4
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 00:07, 18-06-12:

Εγω στην επαρχια γνωριζω μονο κατι μεγαλογαιοκτημονες και μεγαλοτσελιγκες.
Μαλλον φταινε οι κακες παρεες!
1
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 00:10, 18-06-12:

Εγω στην επαρχια γνωριζω μονο κατι μεγαλογαιοκτημονες και μεγαλοτσελιγκες.
Μαλλον φταινε οι κακες παρεες!
αμα ερθεις εδω πελοποννησο δεν θα βρεις τετοιους πολλους

ολες ειναι μικρες εκτασεις

η ουσια ειαι οτι το συριζα ειναι αστικο κομμα,,περα απο αυτο δεν πιανει.
2
Παράθεση

Πουπουλίνα

Επιφανές Μέλος

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 17,252 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε: στις 00:11, 18-06-12:

Καλά...κοπιάστε Ζακυνθο να δείτε ποσο φτωχοί ειναι..
Κτήματα,ελίες..δωμάτια που ενοικιάζουν ...ο Λαγανας ειναι ο δευτερος πιο πλούσιος δήμος στην ελλάδα.Τι λέμε τώρα;
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 00:19, 18-06-12:

Καλα Αγγελε αλλαξαν τα δεδομενα.
Και μπαχτσε μονο να εχεις θεωρεισαι προνομιουχος πλεον.
Τουλαχιστον εισαι αυτοχθων!
Καμια κοτουλα, καμια αγελαδιτσα...μια χαρα!

Σε καιρους εθνικης κρισης ανεκαθεν οι αστοι πεθαναν στα πεζοδρομια απο ασιτια.
Οι υπολοιποι στα χωρια δεν επαιρναν χαμπαρι!

3
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,648 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 00:43, 18-06-12:

Σε καιρους εθνικης κρισης ανεκαθεν οι αστοι πεθαναν στα πεζοδρομια απο ασιτια.
Οι υπολοιποι στα χωρια δεν επαιρναν χαμπαρι!
σωστο αυτο
οι πολεις και κυριως η αθηνα ηταν παντα ακραια
ο περισοτερος λουτος και η μεγαλυτερη φτωχια
απο τα ψηλα στα χαμηλα αποτομα
ενω η επαρχια παραμενει παντα σε ενα μεσο επιπεδο,,ουτε παμφτωχοι,,ουτε πλουσιοι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 18-06-12 στις 01:25. Αιτία: Split προς μεταφορά σε off topic
2
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 00:44, 18-06-12:

Α Αγγελε και τωρα που το θυμηθηκα για την πονεμενη αγροτια...
Οταν επαιρναν τις επιδοτησεις απο την ΕΕ για να καλλιεργουν τα χωραφια τους και αντ αυτου, αυτοι ξυναν τα τετοια τους και τα τρωγαν αλλου ηταν καλα;
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε: στις 00:54, 18-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles

ps: Οι κοτουλες και οι αγελαδιτσες οχι για σφαξιμο, ομως!!!
Οι κοτομπουκιές και οι μπριζόλες δεν φυτρώνουν σε κλαδιά δέντρων δυστυχώς
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 00:55, 18-06-12:

Ελα δεν το σωζεις!!!
Βλεπαμε και "Αγροτης μονος ψαχνει" καποτε...
Μας ανοιξε τα ματια.
δεν έχω επαφή με όλη την ελληνική επαρχία βέβαια, πάντως στα μέρη της μάνας μου η πλειοψηφία του κόσμου έχει μεν το καθημερινό της φαγητό γιατί είναι κοντά στη γη κτλ κτλ, αλλά ΔΕΝ έχει πλούτο, τουλάχιστον όχι με τη μορφή του "γαιοκτήμονα" έτσι όπως την παρουσιάζεις.
Βέβαια τα μέρη της μάνας μου θεωρούνται και το φτωχότερο τμήμα της Ευρώπης γενικώς οπότε ίσως να μην είναι σωστό παράδειγμα.
1
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 01:03, 18-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
πάντως στα μέρη της μάνας μου η πλειοψηφία του κόσμου έχει μεν το καθημερινό της φαγητό γιατί είναι κοντά στη γη κτλ κτλ, αλλά ΔΕΝ έχει πλούτο
Μα αυτος ειναι πλουτος πλεον!!!
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 01:04, 18-06-12:

Μα αυτος ειναι πλουτος πλεον!!!
σωστό κι αυτό!
1
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 01:13, 18-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από giosx
Οι κοτομπουκιές και οι μπριζόλες δεν φυτρώνουν σε κλαδιά δέντρων δυστυχώς
Να τρωτε μονο τα λαχανικα του μπαρμπα Σταθη και να αφησετε τα κρεατα.
Αντε.
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 01:13, 03-07-12:

Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί σε διάφορα θέματα έχει γίνει η κουβέντα περί ελληνικής επαρχίας με τις γνώμες να διίστανται για το αν οι κάτοικοι της περνάνε καλύτερα από τους κατοίκους των αστικών κέντρων ή όχι.

Άλλοι θεωρούν ότι οι κάτοικοι των μικρών πόλεων ή των χωριών είναι προνομιούχοι επειδή έχουν απλά τη δυνατότητα ενός κήπου ή λίγων φρέσκων αυγών κάθε μέρα, χωρίς να παραλείψουν να αναφερθούν σε καλλιέργειες, επιδοτήσεις και άλλα "ένοχα μυστικά".

Άλλοι πάλι, τονίζουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν αγρότες και κτηνοτρόφοι στις δραστηριότητες τους αλλά και όλοι όσοι κατοικούν στην επαρχία με τις ελλείψεις σε υποδομές και υπηρεσίες, την εγκατάλειψη, τις αντιξοότητες που δημιουργεί η απουσία του κράτους.

Λογικά η αλήθεια θα έπρεπε να βρίσκεται κάπου στη μέση, όμως απόλυτο μέσον δε μπορεί να υπάρξει σε μια τέτοια περίπτωση, οπότε ποια είναι η δική σας γνώμη, ή ακόμα καλύτερα, η δική σας εμπειρία?
Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε: στις 01:48, 03-07-12:

παντως στο χωριο μου δεν μου φενονται για φτωχοι
ολοι εχουν πολλα λεφτα και τεραστια σπιτια, μην πω για τις αμαξαρες
Παράθεση

Joaquín

Περιβόητο Μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,382 μηνύματα.

O Joaquín έγραψε: στις 02:00, 03-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλά...κοπιάστε Ζακυνθο να δείτε ποσο φτωχοί ειναι..
Κτήματα,ελίες..δωμάτια που ενοικιάζουν ...ο Λαγανας ειναι ο δευτερος πιο πλούσιος δήμος στην ελλάδα.Τι λέμε τώρα;
Ε, καλά, που να έρθεις και στο δήμο που μένω εγώ να δεις φτώχια, άμα το πάμε έτσι.
1
Παράθεση

chemysterious (Ιάσονας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O chemysterious έγραψε: στις 02:06, 03-07-12:

Ζω στην επαρχία και έτσι στο συγκεκριμένο θέμα μπορώ να μιλήσω εκ του ασφαλούς.
Θα συμφωνήσω και με τις δύο όψεις του νομίσματος. Οι κάτοικοι μιας μικρής πόλης ή ενός χωριού αντιμετωπίζουν δυσκολίες αλλά και κάποια πλεονεκτήματα.

Πλεονεκτήματα
  • Η πλειοψηφία των οικογενειών στην επαρχία έχουν έστω μια μικρή έκταση γης στην οποία μπορούν να καλλιεργήσουν την ντοματούλα τους, την πατατούλα τους και πολλά άλλα. Καλλιεργούν μόνοι τους τα προιόντα που θα αγόραζαν απο το μανάβικο. Ξέρουν τι τρώνε και το προιόν που παράγουν είναι αγνό και ανόθευτο.
  • Σε μια μικρή έκταση γης μπορεί κάνεις να φτιάξει ένα κοτέτσι και να βάλει μέσα 2-3 κοτούλες και να τρώει φρέσκα αυγουλάκια κάθε μέρα αντί να τα αγοράζει απο την λαική 0.50 το ένα. Επιπλέον κατσικάκια και προβατάκια τα οποία βοσκούν χορταράκια απο δώ και απο κεί, παράγουν γάλα το οποίο μετά μπορεί να γίνει τυρί.
  • Ηχορύπανση. Σχεδόν ανύπαρκτη. Εδώ βρίσκεις την ησυχία σου.
  • Δεν υπάρχει το κακό που γίνεται με τις ληστείες στις μεγαλούπολεις, αν και θαρρώ πως δεν θα αργήσει ο μέσος ληστής να μας χτυπήσει την πόρτα.

Μειονεκτήματα.
  • Ναι, η ζωή στην επαρχία είναι δύσκολη. Είναι γεγονός ότι οι αγρότες και οι κτηνοτρόφοι αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα καθ'όλη την διάρκεια ενός έτους. Ο αγρότης για παράδειγμα είναι στα χωράφια του απο το πρωί μέχρι το βράδυ. Γυρνάει σπίτι εξαντλημένος. Ο μεγάλος τους φόβος είναι ότι οι κόποι κάποιων μηνών μπορεί να πάνε στράφι μέσα σε μόνο λίγες ώρες. Και αυτό γιατί είτε θα καταστρέψει την σοδιά ο καιρός είτε τα ''ζιζάνια''.
  • Υπηρεσίες και υποδομές σχεδόν ανύπαρκτες. Οι κάτοικοι της περιοχής μου οφείλουν να μετακινούνται στην κοντινότερη πόλη, η οποία απέχει απο εδώ 25 χιλιόμετρα, έτσι ώστε να κάνουν διάφορα χαρτιά σε δημόσιες υπηρεσίες, να επισκεφθούν έναν γιατρό κτλ. Επιπρόσθετα οι μαθητές όλων των περιχώρων μετακινούνται κάθε μέρα με λεωφορείο έτσι ώστε να φοιτήσουν στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
  • Ιατρική περίθαλψη. Τώρα κάτι μας είπες και εσύ. Ένα κέντρο υγείας υπάρχει (και αυτό στην περιοχή μου) το οποίο καλείται να περιθάλψει κατοίκους μια κωμόπολης αλλά και όλων των περιχώρων αυτής.
    Ειδικά δε τώρα με τις περικοπές πολλές πτέρυγες έχουν κλείσει. Συνεπως εάν κάποιος χωριανός πάθει κάτι μέχρι να καλέσει ασθενοφόρο, να πάει το ασθενοφόρο εκεί, να τον πάρει, να τον πάει στο κέντρο Υγείας, να δουν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι οι νοσοκόμες (γιατί γιατρό για να βρεις εκεί μέσα θα πρέπει να είναι η τυχερή σου μέρα), μέχρι να σε πάνε στο κοντινότερο νοσοκομείο το οποίο απέχει 25 χιλιόμετρα απο εδώ μάλλον θα τα έχεις τινάξει τα πέταλα.
    Δεν θέλω να σκέφτομαι το ενδεχόμενο του να ξεμείνουν τα ασθενοφόρα απο πετρέλαιο.
  • Ας μην ξεχνάμε το κουτσομπολιό. Ότι κάνεις διαδίδεται με ταχύτητα φωτός σε μια μικρή πόλη, πόσο μάλλον σε ένα χωριό.

Αυτά.
3
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 12:44, 03-07-12:

παντως παιδες

μη γελιομαστε
ο μεγαλυτερος πλουτος και η μεγαλυτερη φτωχια ως αποτελεσμα συγκεντρωνονται εδω και χιλιαδες χρονια στις πολεις..

αλλα ειναι πολυ μεταβλητη η κατασταση,,απο τη μια στιγμη στην αλλη μπορει να βρεθεις απο ευκαταστατος στο δρομο αστεγος
γιατι απλα η πολη τρωει εξοδα πολλα που η επαρχια δεν εχει-στην μονοκατοικια πχ κανεις οτι θελεις,,οχι κοινοχρηστα και πολλα αλλα)
ενω στην πολη εξαρτασαι απο ολους τους αλλους,,αν αυτοι πανε καλα οκ,,αν η οικονομια στραβωσει,,τι θα φας,,τα τσιμεντα?

ενω η επαρχια ειναι σε μια πιο μεση κατασταση,,πλουτου φτωχιας,,αλλα σταθερη και βιωσιμη..

ακομα και να μην εισαι αγροτης ,,στην επαρχια εχει τα προιοντα πλαι σου με λιγοτερο κοστος μεταφορας,,εχεις παραλιες και μερη δωρεανν,ενω στην πολη πληρωνεις τα παντα,,

η πολη ειναι σαν κυψελη,μπορει να σου δωσει πολλα,,αλλα αν βρεθεις απο κατω,,θα σου παρει πολλα

γιαυτο πολλοι φτωχοι ανεργοι αθηναιοι πια,,γυριζουν στα χωρια τους,,γιατι θα εχουν τουλαχιστον κατι να φανε και δεν θα ξεφτιλιζονται στα συσσίτια..
5
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 15:11, 04-07-12:

Εχω παρατηρήσει ότι στην επαρχία είναι όλα αλλιώς. Βγάζουν περισσότερα δουλεύοντας λιγότερο και πολύ πιό χαλαρά. Τα σπίτια είναι σε καλύτερη κατάσταση από αυτά των πόλεων και μεγαλύτερα. Στην επαρχία γκρινιάζουν το ίδιο αλλά γενικά τα έχουν όλα πιό ήρεμα... Εγώ που έχω συνηθίσει σε ρυθμούς Αθήνας (κέντρου) εκνευρίζομαι με τους ντόπιους εδώ που είναι τα ζώα μου αργά σε όλα. Ανοίγουν τα μαγαζιά όποτε να ναι, τα κλείνουν όποτε να ναι, σε εξυπηρετούν με το πάσο τους, επιδιορθώσεις/επισκευές παίρνουν τον 3πλάσιο χρόνο και γενικά είναι όλοι με το φραπέ στο χέρι, άνετοι και κύριοι. Κανείς δεν τρέχει, κανείς δεν βιάζεται, κανείς δεν σκοτώνεται στη δουλειά. Ακόμα και οι χειρωνακτικές εργασίες είναι λάου λάου.
Αυτό είναι πολύ καλό από τη μια (δεν πιέζεσαι στη δουλειά) αλλά κακό από την άλλη (αργείς να κάνεις δουλειές που βασίζονται στην εργατικότητα άλλων).
3
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 16:04, 04-07-12:

Εγώ επίσης δεν έχω σχέση με καμία επαρχία. Μόνο όταν πηγαίνουμε διακοπές. Στις διακοπές παρατηρώ ότι τις πρώτες μέρες είναι τέλεια. Μετά αρχίζουν και μου λείπουν πράγματα. Η τεχνολογία, το σινεμά, το θέατρο, το γυμανστήριο, μέχρι και το παγοδρόμιο. Να μου πεις, αυτά δεν είναι απαρραίτητα στη ζωή, όμως αν κανείς έχει ζήσει στην Αθήνα, ε όσο να ναι, έχει μάθει να έχει πρόσβαση σε διάφορα που στην επαρχία δεν υπάρχουν.

Όμως η επαρχία υπερέχει πάρα πολύ από άποψη διατροφής. Άλλα τα αυγά που τρώμε εμείς, άλλα τα χωριάτικα. Άλλο μαρούλι τρώει ο αγρότης που το κόβει απ τον τόπο του, άλλο εμείς απ το σούπερ μάρκετ. Και πάει λέγοντας..
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια