Τούρκικες σειρές: Τι γνώμη έχετε;

Ποιά η γνώμη σας για τα τούρκικα σήριαλ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση αυτήν την περίοδο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν τα παρακολουθώ, είναι ανόητα.

    Ψήφοι: 4 80.0%
  • Τα λατρεύω,τα παρακολουθώ ανελλιπώς.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν τρελαίνομαι απλά με αυτά ξεφεύγω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν τα παρακολουθώ απλά καμιά φορά,κάνοντας ζάπινγκ θα τα δω.

    Ψήφοι: 1 20.0%

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Οταν ημανε μικρο παιδι,ολες οι γιαγιαδες και πολλα παιδακια της ηλικιας μου,βλεπανε τη μαρια της γειτονιας,τη μαριμαρ κλπ κλπ.Επισης βλεπανε λαμψη και καλημερα ζωη.

Αντι να σας ενοχλει η υποκουλτουρα,το διεθνες αμερικαν ντριμ,σας ενοχλει σε ποια γλωσσα σας σερβιρεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
^^νταξ, συμφωνώ
αλλά μπορεί εσύ να θες έτσι να σπαταλήσεις το χρόνο σου, πoιο το πρόβλημα;
Δε καταλαβαίνω γιατί δε μπορεί κάποιος να δει και αυτό και να μην επηρεάζεται παράλληλα.
Είναι δηλαδή απαραίτητο ότι θα κάψω τα εγκεφαλικά μου κύτταρα αν δω ένα τούρκικο;

επίσης, άλλο τραγικό, χειρότερο και από τα τούρκικα
είναι οι οικογενειακές ιστορίες αλλά δεν είδα να γίνεται τέτοιος ντόρος.
ένιγουέη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ναι οποιος θελει να καει,ας καει.Και εγω συμφωνω μαζι μας.
Αλλα ρε πουστη μου,οχι και να ειναι προβλημα η γλωσσα.
Σιγουρα τα αμερικανικα ειναι πιο σικ και δεν ενοχλουνε...



Ενολιγοις τους δινανε σκατα στα χερια και τους ενοχλησε το χρωμα
:sick::sick::sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=HGmVZfr8zgM&feature=related Να η αποψη μου για τις τουρκικες σειρες... Δειτε το και οποιος θελει απαντα.

Είδα το βίντεο............. τι να πώ.......... τρομακτικό το μέλλον .....

Τέλος πάντων, εγώ έκανα το χρέος μου στην πατρίδα....δυο παιδιά στην οικογένεια........ οπότε βλέπω τουρκοσειρές χωρίς τύψεις:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τόσο η ελληνική όσο και η τούρκικη τηλεόραση δεν είναι παρά trash tv....
Τραγικοί ηθοποιοί κ σενάρια, τραγικά γυρίσματα, αφύσικο παίξιμο (όλο ουρλιαχτά κ υστερίες) απ' τους περισσότερους (μην πω όλους) τους ηθοποιούς, σκηνοθεσία για τα μπάζα στην καλύτερη, κ γενικά χέσε μέσα!
τοσες καλες κωμικεςσειρες υπαρχουν

οι κωμικες ειναι πιο δυσκολες να γινουν,,γιατι θελουν εμπνευση
ενω τα σαπουνια ειναι συνταγη τελειως
γιαυτο και βγαινουν σε καθημειρνη βαση σε τρελες ποσοτητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τόσο η ελληνική όσο και η τούρκικη τηλεόραση δεν είναι παρά trash tv....
Τραγικοί ηθοποιοί κ σενάρια, τραγικά γυρίσματα, αφύσικο παίξιμο (όλο ουρλιαχτά κ υστερίες) απ' τους περισσότερους (μην πω όλους) τους ηθοποιούς, σκηνοθεσία για τα μπάζα στην καλύτερη, κ γενικά χέσε μέσα!
Καλύτερα να κοιτάω την τηλεόραση κλειστή παρά να δω ελληνική ή τούρκικη παραγωγή!:sick:

Ε όχι και ότι να ναι παραγωγή και σκηνοθεσία... Το έρωτας και τιμωρία πραγματικά δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από μεγάλες παραγωγές της Αμερικής και στο λέω εγώ που έχω υπάρξει πορωμένη με μία από τις μεγαλύτερες παραγωγές το lost. Είχε απίστευτη σκηνοθεσία, οι περισσότεροι ηθοποιοί έπαιζαν άψογα με αποκορύφωμα τη μαμά Σαχνουρ, και την παραγωγή απόσα έβλεπα εγώ δε νομίζω να τη λες και φτηνή. Απίστευτος έρωτας χωρίς να χρειάζεται ξεβράκωτες και σοφτ πορνό για να σε κερδίσει όπως οι περισσότερες αισθηματικές σειρές στην Ελλάδα. Δεν ξέρω για τα άλλα τούρκικα αλλά το έρωτας και τιμωρία θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω ακόμα και άψογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειχαμε και τα μεξικανικα παλια
αλλα δεν εμπαιναν ως κυριο προγραμμα
εκει εισι το θεμα
δεν μπορει ταυτοχρονα 3 καναλια να βαζουν την κυρια ωρα που βλεπουν ολοι 9 τουρκικα σαπουνια

αυτο δεν εχει ξαναγινει

ας βαλουν επαναληψεις κωμωδιες,,ταινιες

αλλα τα σαπουνια ειναι για συγκεκριμενο κοινο,,οχι για ολους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
τι γνωμη εχουμε?
την καλυτερη :clapup:...σιλα δωσε πονο!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
.σιλα δωσε πονο!!!!!!!!!!!!
και μετα λετε γιατι ανεχονται οι γυναικες τη βια..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε μ'αρέσουν γιατί δε μ'αρέσει η γλώσσα. Στο άκουσμά τους δηλ. απωθούμαι. Αν και δεν αμφιβάλλω πως έχουν δυνατά σενάρια, αν κρίνω απο αυτά που μου λένε όσοι τα παρακολουθούν με ευλάβεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε μ'αρέσουν γιατί δε μ'αρέσει η γλώσσα. Στο άκουσμά τους δηλ. απωθούμαι.
επισης
ιδια αισθηση..:worry:

πολυ βαρβαρη γλωσσα

κατι αναλογο ειναι και η γερμανικη γλωσσα,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Δεν έχω ιδιαίτερη συμπάθεια για την Τουρκία ούτε για την γλώσσα, αλλά όσο να ναι μερικές από τις σειρές τους έχουν ιδιαίτερα καλή απόδοση σε σενάρια. Έχω αγαπήσει αρκετά τούρκικα ομολογώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εντάξει, τα τελευταία χρόνια και οι λατινικές σειρές προβάλλονται πολύ στην ελληνική τηλεόραση αλλά δεν το κάναμε θέμα. Βέβαια, αυτές είχαν κάτι διαφορετικό να δείξουν,σε αντίθεση με τα μιξοκλάματα των τούρκικων.Δεν έχω παρακολουθήσει κάποια τουρκική σειρά αλλά,απο το λίγο που έχω δει,πρόκειται για ωραίες σκηνοθετημένες σειρές,πολλά επίπεδα παραπάνω απο τις δικές μας παραγωγές(όσο αναφορά τα σκηνικά κλπ).Όμως, όπως είπαν και μερικοί πιο πάνω, το έχουν παρακάνει τα ελληνικά κανάλια.Μια φορά που έτυχε να ανοίξω την τηλεόραση έπαιζαν ταυτόχρονα τρείς τουρκικές σειρές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
επισης
ιδια αισθηση..:worry:

πολυ βαρβαρη γλωσσα

κατι αναλογο ειναι και η γερμανικη γλωσσα,,

Εντάξει είναι κάπως η γλώσσα αλλά αυτό δεν σας εμποδίζει να το βάλετε λίγο πιο σιγά :P Εννοώ πως δεν είναι σωστό να τους κατακρίνουμε για την γλώσσα τους. Είναι κάπως ασέβεια, όσο να ναι είναι στοιχείο του πολιτισμού τους (όποιο πολιτισμό κι αν έχουν :hehe:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
κατι αναλογο ειναι και η γερμανικη γλωσσα,,

Ε οχι δα! Τα γερμανικά κοντεύω να τα λατρέψω περισσότερο κι απο τη γαλλική που τόσο αγαπώ! Δε συγκρίνονται τουρκικα με γερμανικά. Τα τουρκικα δε μου μοιάζουν βάρβαρα, αλλά γλειώδη και γύφτικα.
Αν και τα ελληνικά δεν πάνε πίσω. Το ξέρετε πως οι υπόλοιποι ευρωπαίοι όταν μιλάμε νομίζουν οτι μαλώνουμε;

δεν είναι σωστό να τους κατακρίνουμε για την γλώσσα τους. Είναι κάπως ασέβεια, όσο να ναι είναι στοιχείο του πολιτισμού τους (όποιο πολιτισμό κι αν έχουν :hehe:).

Ασέβεια να μη μου αρέσει μια γλώσσα;:confused:

Μια φορά που έτυχε να ανοίξω την τηλεόραση έπαιζαν ταυτόχρονα τρείς τουρκικές σειρές...
Κι αυτή τη στιγμή που μιλάμε επίσης. Ολα τα μεγάλα - αντέννα, άλφα, μέγκα. Γι'αυτό έβαλα mad ν'ακούω και ησύχασα. Προτιμώ τις Μέλισσες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αν έχω καταλάβει καλά, οι τουρκικές τηλεοπτικές σειρές βασίζουν πολύ τα σενάρια τους στο δίπολο σύγχρονη κοινωνία - παραδοσιακή κοινωνία, χειραφέτηση - αναπόδραστα έθιμα και για να έχουν επιτυχία μάλλον αντιμετωπίζουν και τις δύο πραγματικότητες με ρεαλισμό και σεβασμό χωρίς να υποβιβάζουν ή να διακωμωδούν κάποια από τις δύο πλευρές.
Αυτό λογικά δημιουργεί μια πλοκή που όταν είναι καλογυρισμένη προκαλεί το ενδιαφέρον.

Αν υπολογίσουμε και το γεγονός ότι η τηλεοπτική τους αγορά είναι ένα κοινό 71 εκατ. (απογραφή 2008 an counting...) είναι λογικό να επενδύουν στις παραγωγές που γυρίζουν. Συν το γεγονός ότι τα σήριαλ αυτά φτάνουν/απευθύνονται και στις μεγάλες τουρκικές κοινότητες της διασποράς (βλ. Γερμανία) μιλάμε για ένα τηλεοπτικό προϊόν που όσο καλύτερο είναι τόσο μεγαλύτερη επιτυχία θα έχει, γιατί κοινό...έχει.

Το ότι έχουν γίνει ανάρπαστα από τα ελληνικά κανάλια είναι μάλλον παράπλευρο φαινόμενο.
Τώρα πόσο χαμηλότερο είναι το κόστος αγοράς - υποτιτλισμού τους από την παραγωγή μιας ελληνικής τηλεοπτικής σειράς, ... αυτό αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτίσει:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν έχω καταλάβει καλά, οι τουρκικές τηλεοπτικές σειρές βασίζουν πολύ τα σενάρια τους στο δίπολο σύγχρονη κοινωνία - παραδοσιακή κοινωνία, χειραφέτηση - αναπόδραστα έθιμα και για να έχουν επιτυχία μάλλον αντιμετωπίζουν και τις δύο πραγματικότητες με ρεαλισμό και σεβασμό χωρίς να υποβιβάζουν ή να διακωμωδούν κάποια από τις δύο πλευρές.


μα πόσοι ψίθυροι καρδιάς
μας κάνουν ένα άγγιγμα ψυχής
περα από τα σύνορα της αγάπης;
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχω δει ποτέ, αλλά έχω πετύχει τρέιλερ. Από οτι έχω καταλάβει, είναι δραματικές με σούπερ κλάψα μέσα, οπότε η γνώμη μου είναι πως οποια γλώσσα και να μιλάγαν πάλι γελοίες θα ήταν. Δεν πα να ναι μεξικάνικες, τούρκικες, ελληνικές, αμα είναι με ίντριγκες, δίδυμους, απαγορευμένες αγάπες, υιοθετημένους, φτωχους και πλούσιους, κλάψα, δράμα, κι άλλη κλάψα, είναι μπαρούφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Εντάξει, τα τελευταία χρόνια και οι λατινικές σειρές προβάλλονται πολύ στην ελληνική τηλεόραση αλλά δεν το κάναμε θέμα. Βέβαια, αυτές είχαν κάτι διαφορετικό να δείξουν,σε αντίθεση με τα μιξοκλάματα των τούρκικων.

τι εννοείς είχαν κάτι διαφορετικό να δείξουν; :confused:
βασικά, τι εννοείς είχαν κάτι να δείξουν; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι εννοείς είχαν κάτι διαφορετικό να δείξουν; :confused:
βασικά, τι εννοείς είχαν κάτι να δείξουν;
ειχαν -γελοια- μεταγλωττιση ..
μακαρι να χαν και τα τουρκικα ,,θα γλυτωναμε τη γλωσσα

παντως,,το θεμα ειναι οτι παρακυριαευσαν την τηλεοραση,,ενταξει,,αλλες ωρες αλλα τετοια επιδρομη,,ειναι απαραδεχτη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top