Noob απορίες περί linux...

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλός φαίνεται ο ktorrent Bill ! Τον πέρασα και θα τον δοκιμάσω, ελπίζω μόνο να μην κρασάρει όπως άλλοι γιατι διαχειρίζομαι πολλά torrent ταυτόχρονα και οι περισσότεροι client για linux είναι σε συνεχή beta κατάσταση.

Υ.Γ. Προς κάθε ανίατα εξαρτημένο παραθυρά που τυχόν διαβάζει ... ας περάσει μια βόλτα και απο Ubuntu. Πονάει λίγο στην αρχή αν είσαι αδέξιος αλλα μετά σ'αρέσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
UPDATE: Δεν έκανα κάτι νέο, κατέβασα τη προηγούμενη διανομή ubudsl και έσβησα τη τελευταία (alpha 3 νομίζω ήταν), δε κατάφερα να κάνω τίποτε, σε κάποια φάση μου ζητάει στο ubudsl configuration να επιλέξω πακέτο .deb που πρέπει να εγκαταστήσω αλλά δε ξέρω που να το βρω να το κατεβάσω. Τι να εννοεί άραγε; Τους drivers;
Ηelp.

Ερώτηση part ΙΙ: η ΟΤΕΝΕΤ δίνει στον εξοπλισμό της ένα router (όχι ασύρματο) με συνδεσιμότητα σε usb και στη κάρτα δικτύου, αν το βρω πιστεύετε πως τα ubuntu θα το "δουν" εύκολα και χωρίς προβλήματα.

Το έδωσαν στη ξαδέλφη μου αλλά δε το θέλει οπότε λέω να της δώσω το δικό μου και να τσιμπήσω το δικό της. Τι λέτε;


υγ: αυτό νομίζω είναι: modem router PSTN BAUDTEC T263R1U-A0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
UPDATE: Δεν έκανα κάτι νέο, κατέβασα τη προηγούμενη διανομή ubudsl και έσβησα τη τελευταία (alpha 3 νομίζω ήταν), δε κατάφερα να κάνω τίποτε, σε κάποια φάση μου ζητάει στο ubudsl configuration να επιλέξω πακέτο .deb που πρέπει να εγκαταστήσω αλλά δε ξέρω που να το βρω να το κατεβάσω. Τι να εννοεί άραγε; Τους drivers;
Ηelp.
Δε σε πιάνω.:P
Κατέβασες το .deb του ubudsl έτσι;Μετά το κάνεις εγκατάσταση;Την alpha 1 έκδοση την βρήκα εδώ.
*δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ubudsl .:p
Είχε δώσει κάποτε ο myle αυτό.

Ερώτηση part ΙΙ: η ΟΤΕΝΕΤ δίνει στον εξοπλισμό της ένα router (όχι ασύρματο) με συνδεσιμότητα σε usb και στη κάρτα δικτύου, αν το βρω πιστεύετε πως τα ubuntu θα το "δουν" εύκολα και χωρίς προβλήματα.
Το συνδέεις με την κάρτα δικτύου και είσαι οκ.Δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

Το έδωσαν στη ξαδέλφη μου αλλά δε το θέλει οπότε λέω να της δώσω το δικό μου και να τσιμπήσω το δικό της. Τι λέτε;
Τσίμπα το κι άμα δεις ότι είναι οκ κάνεις την ανταλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δηλαδή απλά και μόνο με τη σύνδεση το βλέπει και καθάρισα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή απλά και μόνο με τη σύνδεση το βλέπει και καθάρισα;:hmm:

Με τα ρούτερ δεν έχει πρόβλημα.Τα usb modems είναι που έχουν πέδεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ναι, έχει δίκιο ο Βασίλης. Αυτό συμβαίνει με όλα τα routers αρκεί να τα συνδέσεις στην ethernet θύρα. Δεν χρειάζονται drivers και μόλις τα βάλεις το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις username και password χρησιμοποιώντας την ip του router σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Oπότε αξίζει ε;
Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν δε κάτσει να πάω να αγοράσω ένα.
Από 27 ευρώ βρίσκεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Oπότε αξίζει ε;
Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν δε κάτσει να πάω να αγοράσω ένα.
Από 27 ευρώ βρίσκεις.:)

Όταν τα λεγα εγώ εσύ μάτωνες με τον Μπουμπούνα το USB και το Μπουμπούντου και τις ματσακονιές του! Τράβα πάρε/ή δανείσου ένα ρούτερ και σύνδεσέ το στην Ethernet να βρείς την υγειά σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, ψέματα να μη πω.:redface:

Προτού κάνω την αγορά θα την ανεβάσω εδώ να μου πείτε και τη γνώμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
update: λέω αύριο πρωί να πάω να χτυπήσω αυτό https://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Cable&cp_id=138361
Θα κάνω καλή αγορά;


Μπορεί κάποιος με ασφάλεια να μου πει αν θα λειτουργεί με τα ubuntu;

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει δει το Ubuntu τη κάρτα δικτύου μου;
Μπορώ κάπως να το ελέγξω;

Πρέπει οπωσδήποτε να βάλω linux, μου έχει γίνει εμμονή...:devil:

Μήπως να προτιμήσω xubuntu που είνα για παλιότερα συστήματα;


Δώστε βοήθεια στο μποράτι σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
borat θα παίζει σίγουρα εφόσον είναι Ethernet και πάντα τα linux αναγνωρίζουν κατά 99% την κάρτα δικτύου. Με τίποτα κάρτες γραφικών και ήχου έχουν ψιλοπροβληματάκια. Αλλά εσύ δε μίλαγες για router? Αυτό που πόσταρες είναι switch.

Btw γιατί τόση μανία με τα Ubuntu. 15 distros υπάρχουν και κατά τη γνώμη μου τα μισά είναι καλύτερα από τα Ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στάκα, τι είναι το switch;

ΝΟΟΒ λέμε...:P


ubuntu, μου αρέσουν και πιστεύω πως για νέο είναι ότι καλύτερο...



Για πρότεινε κανένα καλό και φθηνό router...:hmm:

αυτό: https://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Cable&cp_id=123923 :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Switch είναι οι 4 πόρτες του router χωρίς το υπόλοιπο! :D Είναι δηλαδή αν έχεις 4 υπολογιστές κι απλά θες να κάνεις τοπικό lanάκι. Τους συνδέεις εκεί και παίζουν. Plug & Play σκέτο. Δεν έχει δηλαδή ούτε για να ρυθμίσεις τη DSL σου όπως τα modem-routers, ούτε firewall, ούτε user inteface μέσω web browser (αφού δεν κάνεις καμία ρύθμιση). Αν εσύ θες κάτι που να ενσωματώνει και modem για να συνδέεσαι στο net και firewall κτλ. τότε θες router.

Είχα για 4 χρόνια αυτό εδώ (ή κάποιο άλλο μοντέλο της σειράς) και είχα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Και το δούλευα φυσικά και σε ασύρματο διαρκώς για το laptop.

Τώρα έχω αυτό, στη wireless εκδοχή του, κι είμαι επίσης απόλυτα ικανοποιημένος.

Ψάχνω να σου βρω ένα blog που λέει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των distros. Θα κάνω edit αυτό το ποστ για να σου δώσω το link. Stay tuned. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πολύ ωραίος... :)

Το λινκ που έβαλα για το crypto είναι οκ;:hmm:
Είναι και σε καλή τιμή το crypto.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Πάτα εδώ για να δεις μία μίνι σύγκριση των πιο γνωστών διανομών.


Αυτό το router δε θα το 'παιρνα γιατί λέει ότι υποστηρίζει μέχρι 8mbps ταχύτητα. Δηλαδή αν έχεις Forthnet 24mbps θα σου δίνει ο πάροχός σου (λέμε τώρα) ταχύτητα 24άρα και θα μπορείς να εκμεταλλευτείς μόνο τα 8. Θα σου δουλεύει κανονικά δηλαδή το ίντερνετ αλλά το ίδιο σου το router θα σου βάζει όριο. Γενικά να κοιτάς στα router να λέει ADSL2+. Αυτά είναι που υποστηρίζουν 24mbps. Αυτός είναι κι ο λόγος που άλλαξα και το παλιό μου Netgear κι όχι ότι χάλασε.

Edit: Αν θες κάτι φτηνό δες αυτό εδώ που υποστηρίζει και τα 24mbps (λέει πρωτόκολλο ψηφιακού ίχνους adsl 2/2+). Imo όμως δώσε 20 ευρώ παραπάνω και πάρε μία καλύτερη μάρκα από την Crypto. Ούτως η άλλως μιλάμε για μια συσκευή που θα σου κρατήσει τουλάχιστον 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Otenet στα 2 έχω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Στάκα, τι είναι το switch;

ΝΟΟΒ λέμε...:P


ubuntu, μου αρέσουν και πιστεύω πως για νέο είναι ότι καλύτερο...



Για πρότεινε κανένα καλό και φθηνό router...:hmm:

αυτό: https://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Cable&cp_id=123923 :redface:

Aν δεν τσιγκουνεύεσαι να δώσεις 59, πας Πλαίσιο και τσιμπάς αυτό:

https://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980763&product=902101


Διότι που ξέρεις αν θα θες να βάλεις 24 Mbit στο μέλλον; Να μην έχεις κατάλληλο μηχάνημα; Το κρύπτο που έβαλες εκτός του ότι .... τέσπα είναι κρύπτο, δεν είναι και ADSL2+ ούτε έχει όλα τα χρήσιμα καλούδια του USR.

Δικά σου τα λεφτά όμως, αν έχεις μόνο 25 Ευρώ, πάω πάσο!


Δεν υπάρχει διανομή καλύτερη για τον νέο χρήστη. Υπάρχουν διανομές γι αυτούς που βαριούνται και δεν θέλουν να μάθουν (σεβαστό), υπάρχουν διανομές γι αυτούς που θέλουν να μάθουν και έχουν χρόνο για σκότωμα (επίσης σεβαστό) και υπάρχουν διανομές πιό μεσοβέζικες, χωρίς παρόλαυτά να καταφεύγουν σε Μπουμπουντισμούς και ματσακονιές.

Άμα έχεις άντερα κατέβασε και δοκίμαζε διανομές. Αν κρίνω από την ξεροκεφαλιά και την επιμονή σου, και Slackware να ξεκίναγες, θα ήθελες να το πας μέχρι τέλους και να το στήσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Kαι επειδή είναι crypto; Ξέρεις κάτι και δε το λές; Μίλα Valder, ή σώπασε για πάντα...:P

Βασικά, είναι αυτό που λες, θέλω το πέρασμα σε linux να είναι όσο το δυνατό περισσότερο ήπιο, αν όλα πάνε καλά και δω πως μου αρέσει το θέμα θα ψάξω και άλλες διανομές.

(αν δω πως δε τραβάει, θα πάρω mac mini και καθάρισα :P)


Ξεροκέφαλος, εγώ; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Το πρώτο μου 56άρι modem ήταν Crypto και στις δύο βδομάδες έκανα το δρομολόγιο Γλυφάδα-Τζιτζιφιές δυο φορές για να τους το πάω πίσω... Δεν παίζει να ξαναπάρω κάτι αυτής της εταιρίας ποτέ στη ζωή μου.-

Όσον αφορά το ομαλό πέρασμα, αν βάλεις Ubuntu, σου εύχομαι να μην έχεις κάρτα γραφικών με 3d-accelaration ή καμία από τις καινούριες τύπου Audigy 7.1 και μετά κάρτες ήχου... Γιατί απλά θα μιμηθεί το pc σου τα μαϊμουδάκια που το ένα δε βλέπει και το άλλο δεν ακούει. ^^ Όσο καλό Desktop κι αν έχουν προτιμώ να βάλω SuSe που θα μου βρούν όλες τις συσκευές παρά να κάθομαι να ψάχνω σε sites για το fglrx και το alsa-mix και να βλέπω για 2-3 μέρες την οθόνη μαύρη. Πόσο μάλλον εσύ που θα 'ναι και η πρώτη σου φορά. Τα 'βαλα από περιέργεια για να τα δω, επειδή όλοι λένε Ubuntu και Ubuntu και έκανα αμάν να περάσει το 6-μηνο να τα βγάλω και να βάλω κάτι άλλο.

Btw τα Ubuntu είναι ουσιαστικά Debian κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Οπότε ό,τι προβλήματα έχει το Debian τα 'χει κληρονομήσει και το Ubuntu.

Πρότασή μου? OpenSuSe 11.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Kαι επειδή είναι crypto; Ξέρεις κάτι και δε το λές; Μίλα Valder, ή σώπασε για πάντα...:P

Βασικά, είναι αυτό που λες, θέλω το πέρασμα σε linux να είναι όσο το δυνατό περισσότερο ήπιο, αν όλα πάνε καλά και δω πως μου αρέσει το θέμα θα ψάξω και άλλες διανομές.

(αν δω πως δε τραβάει, θα πάρω mac mini και καθάρισα :P)


Ξεροκέφαλος, εγώ; :D

Πρώτ' απ' όλα δες το, είναι σπαρτιάτικο τελείως, ευτυχώς δηλαδή που έχει ακόμα τα λαμπάκια επάνω, δεύτερον δεν αφήνουν το sagem (γάμο), για να πάνε για crypto (πουρνάρια), δε τα θεωρώ καλά προϊόντα ρε παιδί μου, και στο νετ αν δείς σαπιοκρύπτο τα λένε. Και στο κάτω κάτω με 25 ευρώ τι περιμένεις να πάρεις;:hmm:


Σχετικά με τις διανομές... κάνε ότι θέλεις κι ότι σ' αρέσει εσένα, παραδίνομαι!:P (Γιατί για μένα ήπιο είναι και το Arch όταν το εγκατέστησα, άλλο αν "έσκασε" στραβή στη μητρική στη μέση της διαδικασίας και δεν είδα ποτέ DE:P!)


Mac mini...άλλο από κει.... Για ομορφιά μια χαρά είναι και μου αρέσουν πολύ τα μήλα αλλά από θέμα software, πολύ κλειδαμπάρωμα ρε παιδί μου.... και δε το γουστάρω!


Και ναι είσαι ξεροκέφαλος και λιγάκι φοβιτσιάρης!:P Όσο το φοβάσαι το λίνουξ, τόσο δε θα σε κάνει φίλο του. Άτιμοι πιγκουίνοι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top