Τι είναι τέχνη για εσάς;

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν έχω άλλη απάντηση...τα άλλα όλα είναι θέμα ενημέρωσης και αισθητικής......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 22611_cesar_baldaccini.jpg
    22611_cesar_baldaccini.jpg
    98.8 KB · Εμφανίσεις: 409
  • yhst-65995116280851_1834_12153037.jpeg
    yhst-65995116280851_1834_12153037.jpeg
    271.3 KB · Εμφανίσεις: 1,908

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τέχνη δεν είναι ο μουσακάς ούτε το παστίτσιο
Θα διαφωνήσω. Το φαγητό είναι μια υπόθεση καθημερινή, που η τέχνη υπεισέρχεται στη ζωή μας και που ίσως εξασκούμε και συμμετέχουμε με μεγαλύτερη ευχαρίστηση.

Μπορεί να σε εκπαιδεύσει ένα στιλ ντυσίματος?Ένα νόστιμο φαγητό?μια ανθοδέσμη φτιαγμένη από πλατανόφυλλα?Δεν μπορείς να διαχωρίσεις την ψυχαγωγία από την διασκέδαση?Έναν πίνακα του klimt από έναν πίνακα φτηνού κορνιζάδικου της Αθήνας?
Αν όλα τα παραπάνω τα έβλεπες σε έναν εκθεσιακό χώρο, τότε θα τα θεωρούσες τέχνη;
Θα προβληματιζόσουν για το τι θέλει να πει ο καλλιτέχνης;
Θα άφηνες τον εαυτό σου ελεύθερο στο να νιώσει;


Θα δανειστώ λόγια του Τολστόι που με αγγίζουν και που πιστεύω πως προσεγγίζουν την άποψή μου περί τέχνης:
Κάθε δημιουργία που με ειλικρίνεια εκφράζει το αίσθημα που βίωσε ο καλλιτέχνης και χωρίς ανάγκη ερμηνείας και εξήγησης το μεταβιβάζει άμεσα στον αποδέκτη του έργου, δημιουργώντας μια συναισθηματική ένωση ανάμεσά τους. Αυτό σημαίνει ότι η αληθινή τέχνη δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να είναι εγκεφαλική ή επιτηδευμένη - οφείλει εξ ορισμού να είναι προσιτή και κατανοητή σε όλους, ανεξαρτήτως μορφωτικού επιπέδου, ώστε να συγκινεί τους ανθρώπους και να τους επηρεάζει ψυχικά ''σαν κάτι που ήξεραν από την αρχή αλλά αδυνατούσαν να το εκφράσουν''.


Δεν υποτιμώ καμιά δραστηριότητα.Μπορώ με μεγάλη χαρά και ευχαρίστηση να δω ένα λαϊκό πρόγραμμα όπως και μια παράσταση όπερας , tosca ας πούμε.Απλά θα γνωρίζω τι βλέπω και γιατί το βλέπω....
Τραγούδια που ακούγονται σε μπουζουκτσίδικα (εμπορεύσιμα) δεν αποτελούν τέχνη αν και συμπεριλαμβάνονται στη μουσική, γιατί δεν έχουν γεννηθεί από την ανάγκη του δημιουργού για έκφραση, αλλά για συγκεκριμένο σκοπό και κοινό. Η καθαρή τέχνη απευθύνεται σε όλους!


Και να με συγχωρείτε, αλλά είναι πολύ περισσότερο καλλιτέχνης κάποιος που δε δηλώνει ότι είναι, παρά κάποιοι που αυτοαποκαλούνται καλλιτέχνες.
Ας λάβουμε υπόψη ότι οι καλλιτέχνες που έφτιαξαν την Ακρόπολη, δήλωσαν πρωτομάστορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν έχω άλλη απάντηση...τα άλλα όλα είναι θέμα ενημέρωσης και αισθητικής......:)
Πραγματικά με αποστόμωσες. :P
Κρίμα που δεν είμαι αρκετά ενημερωμένος, ούτε έχω την αισθητική σου για να καταλάβω τι μπορεί να θεωρηθεί τέχνη και τι όχι.

Δεν κατάλαβα επίσης τι θέλεις να μου δείξεις με τις εικόνες που ανέβασες. :worry:

Αν μπορείς επίσης να μου πεις γιατί αυτό είναι τέχνη:


και δεν είναι αυτό:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Υπάρχει μια ''καραμέλα'' που την ακούω συνέχεια.''Η τέχνη είναι για όλους''
Η τέχνη έπαψε να απευθύνεται σε όλους από την αναγέννηση και μετά σχεδόν,όταν ο καλλιτέχνης άρχισε να ψάχνει ένα διαφορετικό ''ωραίο'' και να τον απασχολούν ποιο προσωπικά πράγματα(προσωπική ματιά).Η τέχνη έπαψε να υπηρετεί την κοινή αισθητική εδώ και αρκετά χρόνια.....Εκτός εάν θέλουμε να γυρίσουμε πίσω τον χρόνο και να καταργήσουμε την ιστορία.
Η τέχνη δεν είναι χρήσιμη ή λειτουργική, δεν έχει την χρησιμότητα ενός υφαντού ή επίπλου ρούχου κτλ π.
Τα μπουζουξίδικα υπάρχουν για διασκέδαση και εκτόνωση του θεατή,αυτό δεν είναι τέχνη αλλά δεν σημαίνει ότι είναι κακό απαραίτητα.Δεν χρειάζεται σε αυτή την ζωή και σε αυτόν τον κόσμο όλα γύρω μας να είναι τέχνη.
Προσωπικά δεν έχω δηλώσει τίποτα , μόνο ''negative''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Υπάρχει μια ''καραμέλα'' που την ακούω συνέχεια.''Η τέχνη είναι για όλους''.
Παρανοείς ίσως γιατί δε σκέφτεσαι ψύχραιμα. Προτείνω να ηρεμήσεις. Διάλογο κάνουμε.

Το : " Η τέχνη απευθύνεται σε όλους" σου φαίνεται καλύτερο; Γιατί με αυτήν την έννοια το είπα.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει τέχνη. Υπάρχουν μόνο καλλιτέχνες. Καλλιτέχνες που εκφράζονται μέσα από τα έργα τους και που αυτός είναι και ο σκοπός τους. Όχι να γίνουν αρεστοί σε συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων, διαλέγοντας μια συγκεκριμένη τεχνοτροπία ή ακολουθώντας ένα μοτίβο που "πουλάει".

Κινδυνεύεις να γκρεμίσεις έναν καλλιτέχνη, λέγοντας του πως εκείνο που μόλις έφτιαξε δεν είναι "Τέχνη", παρόλο που είναι καλό.

Πραγματικά με έχουν κουράσει οι άνθρωποι που δυσκολεύονται να διακρίνουν ένα έργο τέχνης πέρα από κάποιον εκθεσιακό χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Πραγματικά με αποστόμωσες. :P
Κρίμα που δεν είμαι αρκετά ενημερωμένος, ούτε έχω την αισθητική σου για να καταλάβω τι μπορεί να θεωρηθεί τέχνη και τι όχι.

Δεν κατάλαβα επίσης τι θέλεις να μου δείξεις με τις εικόνες που ανέβασες. :worry:

Αν μπορείς επίσης να μου πεις γιατί αυτό είναι τέχνη:


και δεν είναι αυτό:


Αντέδρασα λοιπόν με τέτοιο ''πάθος'' γιατί η τέχνη είναι σοβαρή υπόθεση και το γεγονός είναι ότι εδώ στην Ελλάδα όλοι μας το περνούμε λίγο ελαφρά διότι μας διακατέχει από ολίγην έως πολύ ημιμάθεια.
Αναφέρθηκα λοιπόν σε έργα συγκεκριμένα που έχουν δώσει κάποιες τεχνικές λύσεις με σοβαρότητα και υπευθυνότητα από τον δημιουργό τους και σε κάποια άλλα έργα που δεν έκαναν οι δημιουργοί τους κάτι ανάλογο ώστε να θεωρηθούν έργα τέχνης. Και όλο αυτό δεν είναι από το δικό μου κεφάλι βγαλμένο.Όλα αυτά τα έργα τέχνης δεν είναι έργα τέχνης επειδή το λέω εγώ.....αλλά ο χρόνος
Υπάρχουν λοιπόν καλλιτέχνες που ενώ έχουν ένα σοβαρό εισόδημα από την τέχνη τους εξακολουθούν να δουλεύουν δέκα και δώδεκα ώρες καθημερινά στο εργαστήριο τους.
Αυτοί οι άνθρωποι έχουν πάρει μια συγκεκριμένη απόφαση που δεν είναι και τόσο εύκολη ενώ θα μπορούσαν για την υπόλοιπη ζωή τους να κάνουν απλά ταξίδια.
Θέλω λοιπόν με απλά λόγια να πω ότι αυτοί οι άνθρωποι που κάνουν τέχνη στην ζωή τους κάνουν μόνο αυτό.Δουλεύουν μόνο για αυτό χωρίς ωράριο και πολλές φορές με μισή προσωπική ζωή.Άρα δεν κάνουν το hobby τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Παρανοείς ίσως γιατί δε σκέφτεσαι ψύχραιμα. Προτείνω να ηρεμήσεις. Διάλογο κάνουμε.

Το : " Η τέχνη απευθύνεται σε όλους" σου φαίνεται καλύτερο; Γιατί με αυτήν την έννοια το είπα.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει τέχνη. Υπάρχουν μόνο καλλιτέχνες. Καλλιτέχνες που εκφράζονται μέσα από τα έργα τους και που αυτός είναι και ο σκοπός τους. Όχι να γίνουν αρεστοί σε συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων, διαλέγοντας μια συγκεκριμένη τεχνοτροπία ή ακολουθώντας ένα μοτίβο που "πουλάει".

Κινδυνεύεις να γκρεμίσεις έναν καλλιτέχνη, λέγοντας του πως εκείνο που μόλις έφτιαξε δεν είναι "Τέχνη", παρόλο που είναι καλό.

Πραγματικά με έχουν κουράσει οι άνθρωποι που δυσκολεύονται να διακρίνουν ένα έργο τέχνης πέρα από κάποιον εκθεσιακό χώρο.

Ναι, το απευθύνετε σε όλους είναι ποιο ακριβές...απλά και γω έχω κουραστεί να το ακούω με την άλλη την έννοια..:)
Ο εκθεσιακος χωρος ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια...
Η αλήθεια είναι ότι για να κάνει ένας άνθρωπος τέχνη σήμερα πρέπει να είναι συνεχόμενα ενημερωμένος και να έχει μια σημερινή γλώσσα στην τέχνη του.
Δεν υπάρχουν πια καινούρια κινήματα ούτε παρθενογένεσης , και εάν θες προσωπικά εμένα με ανακουφίζει γιατί όλα έρχονται σε μια ισορροπία.Κανείς σήμερα δημιουργός δεν έχει το περιθώριο να πιστέψει ότι κάνει κάτι το πρωτοποριακό.
Από το μόνο που μπορεί να κρατηθεί είναι από την επαφή που οφείλει να έχει με τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Θέλω λοιπόν με απλά λόγια να πω ότι αυτοί οι άνθρωποι που κάνουν τέχνη στην ζωή τους κάνουν μόνο αυτό.Δουλεύουν μόνο για αυτό χωρίς ωράριο και πολλές φορές με μισή προσωπική ζωή.Άρα δεν κάνουν το hobby τους.
Οπότε ο Leonardo Da Vinci που ήταν εκτός από ζωγράφος,γλύπτης, μουσικός, αρχιτέκτονας, συγγραφέας ΚΑΙ επιστήμονας: μαθηματικός, μηχανικός, εφευρέτης,βοτανολόγος, δεν έκανε τέχνη; :worry:

Κάνεις ένα λάθος. Αναγνωρίζεις ως καλλιτέχνες μόνο τους καταξιωμένους.

Κάποιοι που δεν έχουν κάποιες φορές τη δυνατότητα να γίνουν ευρέως γνωστοί, για σένα δεν παράγουν τέχνη; Κάποιοι που αναγκάζονται να ασχοληθούν με κάτι άλλο που τους αποφέρει χρήματα και ασχολούνται στον ελεύθερο τους χρόνο με πάθος όμως και δημιουργία, για σένα δεν παράγουν τέχνη;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Η τέχνη δεν είναι χρήσιμη ή λειτουργική, δεν έχει την χρησιμότητα ενός υφαντού ή επίπλου ρούχου κτλ π.
Δηλαδή κάτι τέτοιο δεν είναι τέχνη:


ή κάτι τέτοιο:


:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Οπότε ο Leonardo Da Vinci που ήταν εκτός από ζωγράφος,γλύπτης, μουσικός, αρχιτέκτονας, συγγραφέας ΚΑΙ επιστήμονας: μαθηματικός, μηχανικός, εφευρέτης,βοτανολόγος, δεν έκανε τέχνη; :worry:

Κάνεις ένα λάθος. Αναγνωρίζεις ως καλλιτέχνες μόνο τους καταξιωμένους.

Κάποιοι που δεν έχουν κάποιες φορές τη δυνατότητα να γίνουν ευρέως γνωστοί, για σένα δεν παράγουν τέχνη; Κάποιοι που αναγκάζονται να ασχοληθούν με κάτι άλλο που τους αποφέρει χρήματα και ασχολούνται στον ελεύθερο τους χρόνο με πάθος όμως και δημιουργία, για σένα δεν παράγουν τέχνη;:worry:


Ο Leonardo είχε πολλές ιδιότητες μαζί είπα εγώ ότι δεν έκανε τέχνη?Μόνο που ο συγκεκριμένος ήταν ιδιάζουσα περίπτωση από τις λίγες περιπτώσεις στην ιστορία.
Μιλάω και αναφέρω έργα καταξιωμένων για να έχουμε έναν άξονα μια βάση.
Να μιλήσουμε πόσο γενικά πια?
Η τέχνη δεν σου προσφέρει ποτέ οικονομική ασφάλεια πρώτον , και δεύτερον όλοι όσοι ασχοληθούν με την τέχνη δεν θα παραμείνουν απαραίτητα και σε αυτήν.Κάποιοι θα φύγουν.
Το είπα και πριν δεν γίνετε να δημιουργείς με αυτόν τον τρόπο... στον ελεύθερο χρόνο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δηλαδή κάτι τέτοιο δεν είναι τέχνη:


ή κάτι τέτοιο:


:worry:

Τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Αυτή η ελιτίστικη αντίληψη πάντως μονο καλο δεν κάνει στην τέχνη, αν πραγματικά όπως δείχνεις νοιάζεσαι για αυτήν. Σύμφωνοι, ένας απαίδευτος δε μπορεί να εκτιμήσει ένα έργο τέχνης όσο ένας γνωστης, κανένας όμως δε γεννήθκε γνωστης, όλοι από κάποιο σημείο και μετά αρχίζουν να ψάχνονται. Σε κάθε περίπτωση μεγαλύτερη ζημια κάνει στην τέχνη το να φτάσουμε σε σημείο να μην ασχολείται κανεις γιατί κάποιοι των δικών σου αντιλήψεων τους πέρασαν την αντίληψη ότι δεν το αξίζουν και λύση δεν είναι να ασχολούνται μονο 5 άτομα με τέχνη, είναι αυτοί οι 5 μέσω της τέχνης τους να προσπαθήσουν να εκπαιδεύσουν όσους έχουν την καλή διάθεση να ασχοληθούν με τα έργα τους αντί να τους αποθαρρύνουν.

Διαφωνώ επίσης κάθετα με το άλλο που είπες, ότι δε γίνεται να δημιουργεί κανεις μόνο στον ελεύθερο χρόνο του. Σαν να λες δηλαδή ότι καλλιτέχνες δικαιούνται να γίνονται μόνο όσοι είχαν ζάπλουτους μπαμπάδες και μπορούν να ασχοληθούν μονο με την τέχνη σε όλη τους τη ζωή. Όλοι οι υπόλοιποι οι οποιοι κάπως πρέπει να ζήσουν και δεν είχαν την τύχη να ανακαλυφθεί το ταλέντο τους μέχρι να γίνουν 17 χρονων και πρέπει να βρούν δουλειά πρέπει αυτομάτως να παρατήσουν και την τέχνη γιατί σύμφωνα με σένα δε γίνεται να την εξασκούν στον ελεύθερο χρόνο τους. Είμαστε σοβαροί τώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Είπα εγώ ποτέ ποιος αξίζει να κάνει τέχνη και ποιος όχι?
Απλά είπα ότι τέχνη δεν είναι η κομμωτική το ρούχα η υφαντουργεία το φαγητό και άλλα τέτοια χαριτωμένα που καταντάτε κωμικοτραγικά.
Τέχνη δεν δικαιούνται να κάνουν μόνο οι οικονομικά ευκατάστατοι.Αυτό που λέω είναι ότι δεν μπορούν να κάνουν οι ''βολεμένοι''
''Έχω την δουλειά μου και όποτε βρω χρόνο και διάθεση,όταν νιώσω μια γλυκιά μελαγχολία κάνω και λίγο τέχνη....''
Αυτό δεν είναι λογική, ούτε σοβαρή αντιμετώπιση.Και εάν συμφωνήσεις ότι ο καλλιτέχνης υπηρετεί την τέχνη του....αυτό δεν μου μοιάζει καθόλου με υπηρεσία.......:)
Ένας όχι οικονομικά ευκατάστατος θα αναγκαστεί να βρει δουλειά για να μπορεί να επιβιώσει,αλλά ως πρωταρχικό στόχο και ανάγκη θα έχει την τέχνη του.
Μιλάς σε λάθος άνθρωπο περί οικονομικής ευκολίας,γιατί απλά δε την έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
είναι αυτοί οι 5 μέσω της τέχνης τους να προσπαθήσουν να εκπαιδεύσουν όσους έχουν την καλή διάθεση να ασχοληθούν με τα έργα τους αντί να τους αποθαρρύνουν.

Αυτοί οι πέντε μέσω της τέχνης τούς δεν έχουν τον ρόλο του εκπαιδευτικού.Έχουν άλλους στόχους.Η εκπαίδευση πρέπει να γίνετε στα σχολεία και στην συνέχεια όποιος τελικά θέλει να παρακολουθεί την τέχνη ας διαβάσει βιβλία σχετικά και ας δει τις εκθέσεις που γίνονται τουλάχιστον στην χώρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εξακολουθώ να διαφωνώ και θέλω να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο θεωρείς ότι δε γίνεται κάποιος να έχει την τέχνη σαν χόμπι. Πού είναι το περίεργο στο να έχει κάποιος μια δουλειά και να ζωγραφίζει στον ελεύθερο του χρόνο? Και γιατί αυτά που ζωγραφίζει ένας πχ δικηγόρος να μην είναι τέχνη ενώ αυτά που ζωγραφίζει ένας (πιθανοτατα υπερεκτιμημένος) επαγγελματίας ζωγράφος να είναι? Επειδή αυτός υποτίθεται ότι υπηρετεί την τέχνη του?

Επίσης, αν όπως ισχυρίζεσαι δεν είναι σκοπός των καλλιτεχνών αλλα των δασκάλων να καλλιεργήσουν το κοινό, τους δασκάλους ποιος θα τους καλλιεργήσει? Και τελοσπάντων ποιος είναι ο περιβόητος σκοπός των καλλιτεχνών εκτος από το να υπηρετούν την τέχνη τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τρία πουλάκια κάθονταν και πλέκανε πουλόβερ.....
Αυτή η απαξίωση, μόνο δίκιο δεν μπορεί να σου δώσει.
Μπορεί να μην έχω διαβάσει 15 ιστορίες τέχνης, έχεις σκεφτεί την περίπτωση όμως να έχω πάει σε περισσότερα μουσεία και γκαλερί από εσένα; Επί τόσα posts αντί να μου εξηγείς γιατί το γλυπτό του Picasso είναι τέχνη ενώ ο αργαλειός της γιαγιάς μου δεν είναι, μου μιλάς για έλλειψη εκπαίδευσης.
Πως δηλαδή το γλυπτό του Picasso εκπαιδεύει τον θεατή ενώ το εργόχειρο όχι; :confused:

Θα βοηθούσε πιθανότατα στη συζήτηση, να μας πεις τι σχέση έχεις εσύ με την τέχνη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω διατυπώσει σε άλλο σχετικό θέμα τι είναι για μένα Τέχνη, ο παρακάτω ορισμός όμως, μαζί με αυτόν του Τολστόϊ που αναφέρθηκε παραπάνω, συνοψίζουν υπέροχα την άποψή μου:

Τι είναι Τέχνη
Δημήτρης Μυταράς, ζωγράφος

H τέχνη μοιάζει με κοινωνικό φαινόμενο, αλλά στην ουσία είναι ένα σχεδόν φυσικό φαινόμενο, κάτι σαν ηφαιστειακή εκτόνωση. Δεν καταγράφει την ιστορία ούτε κάνει ιστορία, ούτε προηγείται της εποχής της ούτε την ακολουθεί. H τέχνη είναι ο έρωτας, με την πλατύτερη σημασία της λέξης, είναι η έκφραση και το ξεχείλισμα μιας πληρότητας. Δεν υπακούει σε θεωρίες, τις οποίες διαψεύδει μονίμως, έχει δική της λογική και δεν ερμηνεύεται με λόγια. H τέχνη δεν είναι μαχητική ή ήρεμη, αλλά είναι σαν τον άνεμο, που άλλοτε είναι άγριος και δυνατός και άλλοτε γαλήνιος.

H τέχνη δε μορφώνει αλλά κάνει κάτι περισσότερο, σε συνδέει με το μυστήριο της ύπαρξης. Δεν αποδίδει δικαιοσύνη, είναι πέρα απʼ αυτή. H τέχνη δεν στρατεύεται αλλά ανήκει στους αθώους, είτε αυτοί βρίσκονται στη φυλακή είτε πρόκειται για τον αυστηρό διευθυντή της απέναντι επιχείρησης.

H τέχνη απευθύνεται σε ελεύθερους ανθρώπους, αλλά είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς ποιοι είναι οι ελεύθεροι άνθρωποι. H τέχνη δεν ερμηνεύεται ούτε με πολιτικά ούτε με καλλιτεχνικά μανιφέστα.
Oι σχολές, τα υλικά, οι τεχνοτροπίες,
οι κοινωνικές ανακατατάξεις, οι συζητήσεις, οι φιλοσοφίες και τα κείμενα ασχολούνται μόνο με τα ερεθίσματα που δημιουργούν την τέχνη. Tην ίδια όμως τίποτε απολύτως δεν την ερμηνεύει.

H τέχνη δεν έχει σχέση με το μάρκετινγκ, τους πλειστηριασμούς και τιμές – όλα αυτά είναι ξένα σώματα. Tο σπήλαιο του Λασκό δεν ήταν γκαλερί. O καλλιτέχνης συχνά δε γνωρίζει αν αυτό που έκανε, είναι καλό ή κακό. Σπάνια οι πρωτοπόροι πιστεύουν ότι είναι πρωτοπόροι.

Για την πρωτοπορία τους σίγουροι είναι αυτοί που τους ακολουθούν. H τέχνη δεν απομυθοποιείται. «Όταν ξύσεις ένα αληθινό έργο τέχνης θα τρέξει λίγο αίμα», λέει κάποιος. Πολλά πράγματα μιμούνται την τέχνη και πολλοί μιμούνται τους καλλιτέχνες. Πολλοί καλλιτέχνες απαντούν σε ερωτήσεις που δεν υποψιάζονται. Aπαντούν σε ανθρώπους που δε γνώριζαν την ερώτηση. Άλλο είναι η μόρφωση και άλλο η καλλιέργεια του πνεύματος. H τέχνη ερμηνεύεται μόνο με τέχνη, όπως ο πιανίστας ερμηνεύει τη μουσική σύνθεση. H τέχνη δεν προοδεύει ποτέ, μην τη συγχέουμε με την επιστήμη, απλώς αλλάζει πρόσωπα και τρόπους, για να πει κάθε φορά τα ίδια πράγματα. H τέχνη είναι κάτι πολύ απλό και ο καλλιτέχνης ένας σοφός. Σοφή και η γιαγιά του απέναντι διαμερίσματος, σοφός –καθόλου απίθανο– και ο πρόεδρος της Aκαδημίας.

Δείτε τα πρόσωπα των ανθρώπων καθώς περνούν από τις διαβάσεις των πεζών. Δείτε τους φθαρμένους τοίχους με τις σχισμένες αφίσες και τα πολύχρωμα συνθήματα. Δείτε τα κουρελιασμένα σύννεφα καθώς δύει ο ήλιος το απόγευμα. Δείτε το απέναντι δέντρο καθώς βγαίνουν οι μικροί βλαστοί περιμένοντας την άνοιξη. Θα έχετε κάνει μια καλή αρχή και υπάρχει ελπίς να αισθανθείτε τα έργα όλων των εποχών.

Tο μήνυμα του έργου τέχνης είναι πάντα ποιητικό, ακόμη κι όταν παριστάνει τις σφαγές της Xίου ή τις αρβύλες του Bαν Γκογκ. Δεν είναι υποχρεωτικό να αισθάνεστε και να αγαπάτε την τέχνη. Aπλώς είναι ένα προνόμιο. Aλλά τι προνόμιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Η τέχνη έπαψε να απευθύνεται σε όλους από την αναγέννηση και μετά σχεδόν,όταν ο καλλιτέχνης άρχισε να ψάχνει ένα διαφορετικό ''ωραίο'' και να τον απασχολούν ποιο προσωπικά πράγματα(προσωπική ματιά).Η τέχνη έπαψε να υπηρετεί την κοινή αισθητική εδώ και αρκετά χρόνια.....Εκτός εάν θέλουμε να γυρίσουμε πίσω τον χρόνο και να καταργήσουμε την ιστορία.

Ίσως γι' αυτό η λεγόμενη μοντέρνα τέχνη δεν έχει την απήχηση που έχει η παλιότερη τέχνη. Εσένα δεν σε ανησυχεί το οτι έχει χάνεται η αίσθηση του κάλλους και η γοητεία της τέχνης στο όνομα του "μοντερνισμού" και της "προσωπικής ματιάς";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Υπάρχει μια ''καραμέλα'' που την ακούω συνέχεια.''Η τέχνη είναι για όλους''
Η τέχνη έπαψε να απευθύνεται σε όλους από την αναγέννηση και μετά σχεδόν,όταν ο καλλιτέχνης άρχισε να ψάχνει ένα διαφορετικό ''ωραίο'' και να τον απασχολούν ποιο προσωπικά πράγματα(προσωπική ματιά).Η τέχνη έπαψε να υπηρετεί την κοινή αισθητική εδώ και αρκετά χρόνια.....Εκτός εάν θέλουμε να γυρίσουμε πίσω τον χρόνο και να καταργήσουμε την ιστορία.
Η τέχνη δεν είναι χρήσιμη ή λειτουργική, δεν έχει την χρησιμότητα ενός υφαντού ή επίπλου ρούχου κτλ π.
Τα μπουζουξίδικα υπάρχουν για διασκέδαση και εκτόνωση του θεατή,αυτό δεν είναι τέχνη αλλά δεν σημαίνει ότι είναι κακό απαραίτητα.Δεν χρειάζεται σε αυτή την ζωή και σε αυτόν τον κόσμο όλα γύρω μας να είναι τέχνη.
Προσωπικά δεν έχω δηλώσει τίποτα , μόνο ''negative''.

Negative, διαφωνώ σε κάποια πολύ βασικά σημεία. Κατ' αρχήν, η τέχνη μέχρι και την αναγέννηση ήταν όντως Τέχνη κατά παραγγελια. Αλλα λυπάμαι πολύ, αυτό δε σημαίνει ότι υπηρετούσε την κοινή αισθητική, συχνά ήταν πιο πολύ η ικανοποίηση του εγωισμού ενός τοπικού άρχοντα η ευγενούς, η πρόκληση για εξερεύνηση μιας νέας προπτικής και φυσικά η θρησκευτική τέχνη, που χρηματοδοτουταν και οριζόταν από την αυστηρότατη Εκκλησια

Οποτε ούτε έψαχναν απαραίτητα το ωραίο, ούτε ήταν τέχνη για όλους.

Βεβαια αυτό δεν αναιρεί στα δικά μου ματια κάτι από την αρτιότητα των έργων τόσων ζωγράφων και γλυπτών.

Stratos7,γιατί χάνεται η αίσθηση του κάλλους???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αυτή η απαξίωση, μόνο δίκιο δεν μπορεί να σου δώσει.
Μπορεί να μην έχω διαβάσει 15 ιστορίες τέχνης, έχεις σκεφτεί την περίπτωση όμως να έχω πάει σε περισσότερα μουσεία και γκαλερί από εσένα; Επί τόσα posts αντί να μου εξηγείς γιατί το γλυπτό του Picasso είναι τέχνη ενώ ο αργαλειός της γιαγιάς μου δεν είναι, μου μιλάς για έλλειψη εκπαίδευσης.
Πως δηλαδή το γλυπτό του Picasso εκπαιδεύει τον θεατή ενώ το εργόχειρο όχι; :confused:

Θα βοηθούσε πιθανότατα στη συζήτηση, να μας πεις τι σχέση έχεις εσύ με την τέχνη :)

Εάν δεν βρίσκεις διαφορά μεταξύ Πικάσο και της γιαγιάς σου για τι άλλο μπορώ να μιλήσω εκτός από έλλειψη παιδείας?
Θα σου την δώσω εγώ?Όχι επέτρεπε να σου την δώσει η Ελληνική παιδεία από εκπαιδευόμενους εκπαιδευτικούς-εικαστικούς.Όπως και σε όλα τα ελληνόπουλα.
Εάν έχει δει περισσότερη τέχνη από ότι εγώ και έχεις τέτοιες απόψεις........υπάρχει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top