Σχέση: μόνιμη ή περιστασιακή;

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ακούω τα περισσότερα κορίτσια υπέρ τις σχέσης να είναι και γελάω. Και την ποιο π--τανα να ρωτήσεις τα ίδια θα σου πει. Το θέμα είναι εδώ πως υπάρχει ένα <αλλά>. Αυτό ξεκινάει στην ηλικία των 25-26 περίπου που όλες θέλουν να παντρευούν γιατί τοσές μα--κίες που κάναν στην ζωή τους σε ποιον θα τις φορτώσουν? Ποιος θα είναι το άβουλο <ζώο> που θα πρέπει να τρέχει γιαυτήν ? Για τις μικρότερες ηλικίες μια χαρά τις ξέρουμε η φάση πάει αβέρτα και αφήσε τα μπλε και τα πράσινα άλογα να πάνε βολτα. Αυτά για τα κορίτσια.

Οσών αναφορά για τα άβουλα αγόρια που είναι συναισθηματικούλιδες και φλ--οι. Ξεστραβωθήτε επιτέλους αυτές το κάνουν αβέρτα με τον οποιοδήποτε που θα τις αρέσει είτε εχούν σχεσή ειτε όχι και καλά κάνουν. ΜΗΝ πιστεύεται τις μ--ακίες που σας λένε. Από εκει και πέρα καντέ σχέση δεν είμαι κατά απλά μην ακούω χαζομάρες.

Οσο αναφορά προσωπικά για μένα είμαι 50% - 50%



ΥΣ: Θα ήθελα να δώ ΜΙΑ ΕΣΤΩ ΜΙΑ να πει γουστάρω τρελά τις φάσεις και τα one stand ΕΣΤΩ για ΠΛΑΚΑ θα επεφτέ τρελό γέλιο με την λογοκρισία που θα έπεφτε επάνω της και στο τέλος θα εβλέπε όχλους με πύρσους κάτω από το σπίτι της όπως στον μεσαίωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sisoula

Νεοφερμένος

Η sisoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Περιστασιακή γιατί για μόνιμη θα πρέπει να βρεθεί και ο κατάλληλος άνθρωπος για να ξεκινήσεις μια σοβαρή σχέση πράγμα που
σήμερα έτσι όπως τα νέα δεδομένα είναι σαν να ψάχνεις ψύλλο στα άχυρα. Για να κάνεις μόνιμη σχέση θα πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια και όχι να
σου σερβίρει ο άλλος διάφορα παραμύθια και να τα πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γουστάρω τρελά τις φάσεις και τα one night stand.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η περιστασιακή σχέση είναι για πολλούς ενώ η μόνιμη για έναν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Νομίζω ότι είναι θέμα χαρακτήρα ανθρώπου και όχι ηλικίας ή φάσης. Προσωπικά αποδεδειγμένα το περιστασιακό δεν το'χω, μάλλον επειδή ποτέ δεν ένιωσα ότι με γέμιζε ώστε να το επιδιώξω. Και όσες σχέσεις αποδείχθηκαν περιστασιακές, στο μυαλό μου όταν ξεκίνησαν υπήρχε η σκέψη της προοπτικής να εξελιχθούν σε μόνιμες. Με μία μόνο εξαίρεση που τελικά και αυτή επιβεβαίωσε τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miltos1819

Νεοφερμένος

Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
και εγω μεχρι προχθες προτιμουσα τις σχεσεις μια νυχτας αλλα ολα αυτα μεχρι προχθες που εφαγα φλασια η μαλλον με βοηθησε ο φιλος μου ο κωστας να την φαω.Ηταν τριτη βραδυ και ενω λιγο εβλεπα t.v,λιγο ιντερνετ λιγο τηλ με φιλους και ξαφνικα μου ηρθε μια βαρεμαρα για ολα αυτα και λεω θα βγω εξω να ξεσκασω!παω σε ενα στεκι μου που βρηκα κατι φιλαρακια και τα κοπαναμε με κατι σφηνακια.Μετα φευγω μονος και παω σε ενα club οπου απεναντι μου λικνιζονταν ενας αγγελος.Δεν χανω την ευκαιρια και πλησιασα την Φιλιω 19 ετων φοιτητρια απο πατρα και σε λιγα λεπτα αρχισαμε να φιλιομαστε με παθος.Μετα απο αλλα 5 σφηνακια τρωω φλασια και σκεφτομαι τι κανω με αυτο το μωρο?σκεφτομαι πως εχω ξεφυγει και την παραταω και η κοπελιτσα μενει καγκελο.Εφυγα χωρις να της πω λεξη ετσι ξαφνικα και αυτο δεν το εχω κανει ποτε μα ποτε στην ζωη μου!παω σε αλλο club και ενω σκεφτομαι την φιλιω με πλησιαζει μια πρωην μου η ολγα.Αμεσως καταλαβαινει οτι τα εχω πιει αλλα αυτο δεν την αποθαρρυνε καθολου απο το να με φιλησει.Απο οτι θυμαμαι μου προτεινε να παμε στο δωματιο της αλλα για καλη μου τυχη εκεινη τη στιγμη μπηκε στο μαγαζι ο κωστας ενας συνταξιουχος συναδελφος και φιλος που τον σεβομαι απεριοριστα!!!την παραταω και αυτην και παω στον φιλο μου.Η Ολγα ειναι μοντελο εμφανισιακα και μαλιστα πολυ ψηλη 1.85 και παλιοτερα ολοι οι φιλοι μας λεγανε οτι ταιριαζουμε καθοτι εγω ειμαι 2.05 σε υψος.Αλλα για να μιλησω ειλικρινα εμενα ποτε δεν μου αρεσε και ετσι δεν μετανιωνω για την κινηση αυτη!Αλλα γενικα δεν εχω συμπεριφερφει ποτε μα ποτε ετσι στη ζωη μου να παραταω ενα ευκολο one night stand και ποσο μαλλον να εχω ευκαιρια για 2 και εγω να αδιαφορω!αλλα για να μην πολυλογω με το που πλησιαζω τον κωστα με ρωταει με αυστηρο υφος ρε λαλακα γιατι παρατησες την βικυ?(ειναι μια σχεση που ειχα πριν 6 μηνες για κανα 2 βδομαδες)εγω σκεφτομαι και δεν μπορω να θυμηθω γιατι την παρατησα και του λεω για να τον αποφυγω οτι καπνιζε πολυ!οσο ομως το σκεφτομαι περνανε ωραιες αναμνησεις απο το μυαλο μου με τη βικυ και δεν μπορω να θυμηθω ουτε ενα αρνητικο στοιχειο με αποτελεσμα να φουντωσω!με επιασε ενα ξαφνικο αγχος,ενας στιγμιαιος πανικος και αστραπιαια την παιρνω τηλ.χα,χα την ξυπνησα γιατι ηταν 3 ωρα το βραδυ και ενω μιλαμε για λιγο και μου λεει μην με ξαναενοχλησεις εγω της λεω ερχομαι σπιτι σου και της κλεινω το τηλ,και ετσι βρισκομαι εξω απο το σπιτι ντιρλα απο τα σφηνακια και με μερικα κορναρισματα αφου σηκωθηκε η γειτονια στο ποδι αναγκαστηκε να κατεβει και να τα ξαναβρουμε χα,χα!Σε ευχαριστω φιλε μου κωστα γιατι με την ερωτηση σου βρηκα την απαντηση που εψαχνα στο ερωτημα one night stand η μονιμη σχεση?ελπιζω μονο να ξανακερδισω την εμπιστοσυνη της βικης γιατι υστερα απο 2 μερες ειναι λιγο ανασκουμπωμενη και με το δικιο της.Τωρα το ποσο θα αντεξει η σχεση εξαρταται απο μενα γιατι εχω και ενα θεματακι με τις μακροχρονιες σχεσεις!αλλα προς το παρον αυτο με καλυπτει και μου δινει μια αισθηση ευτηχιας οποτε κομμενα τα one night stand για οσο αισθανομαι ετσι!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

υδωρ

Νεοφερμένος

Η Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καθώς βλέπω τα χρόνια να περνάνε και κάνω ανασκόπηση στις προηγούμενες σχέσεις μου, νομίζω πως πλέον έχω πετάξει από πάνω μου κάθε είδους καθωπρεπισμού και άλλες συντηρητικές παπάρες (να με συγχωρέσετε για την έκφραση).
Τι πάει να πει μόνιμο; και οι αλλαγές που γίνονται; στο σώμα μας, στις απαιτήσεις μας, στην καθημερινότητα μας; Πως είναι δυνατόν να ξεκινάς κάτι με το σκεπτικό να είναι μόνιμο;
Μου δημιουργεί τρομερό άγχος και έχω την αίσθηση πως είναι κάποιο είδος δοκιμασίας για τον εαυτό μου, που αν αποτύχει όλη αυτή η παπαρ- σχέση, θα με ρίξει και ιθικά αλλά και ψυχολογικά.
Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν ταμπέλες, ούτε πως όλες οι σχέσεις πρέπει ντε και καλά να καταλήξουν κάπου, αυτή η βολεψιά και ο εγκλωβισμός σε μια σχέση, που το παρατηρώ συνεχώς γύρω μου με κάνει να ξερνάω, ίσως φταίει πως σε αυτή τη φάση της ζωής μου δεν θέλω εγώ η ίδια κάτι μόνιμο ή βλέποντας το λάθος σκεπτικό που είχα παλιότερα τώρα να κάνω απότομη στροφή.
Ξεκινάω κάτι περιστασιακό, που γεννιέται είτε από ανάγκη για σωματική επαφή, είτε από πιο αγνά συναισθήματα όπως έρωτα, και αν όλο αυτό οδηγήσει σε κάτι μόνιμο και έχει να μου προσφέρει και κάτι ανώτερο από -καλοπέραση καλώς, διαφορετικά συνεχίζουμε σε κάτι άλλο.
Χωρίς αυτό να αναιρεί την αποκλειστικότητα ανάμεσα στο ζευγάρι ή τον σεβασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Μόνιμη...αλλά που να βρεις κάτι σταθερό στις μέρες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μiss

Νεοφερμένος

Η Μiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε καντε οτι γουσταρετε και οπως σας βγει..δεν ζουμε πια στις παλιες εποχες. Καναμε και ''σχεσεις'' που στο τελος αποδειχτηκαν παπαροσχεσεις (συγχωρεστε με για την λεξη) αλλα ετσι ειναι! ''Σχεσεις'' που στο τελος καταλαβαινεις οτι ο αλλος τοσο καιρο σε ειχε μονο για να περναει καλα! Οποτε και να το ξεκινησεις χαλαρα και με ποιο ξεκαθαρο ρυθμο που ειναι το κακο? Αυτα τα κομπλεξιλικια περι μονο σχεση -μακρια απο σχεσεις του σεξ και τετοια μου προκαλουν πια εμετο!
Εξαλλου μια περιστασιακη σχεση (σχεση του σεξ) μπορει και να καταλξηει σε μια πετυχημενη σχεση ποτε δεν ξερεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Σε αυτό εγώ έχω καταλήξει προσωπικά:



Γενικά πιστεύω ότι το σεξ με ένα άτομο που είναι ήδη ερωτευμένο μαζί σου είναι καλύτερο από οποιαδήποτε ευκαιριακή φάση.
Ωστόσο, επίσης πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να βάζουμε ταμπέλες. Σχέση, φάση, friends with benefits... Μόνο εάν είναι τελείως ξεκάθαρα τα πράγματα νομίζω είνα καλό να ονομάζουμε το τι παίζει, αλλιώς μακριά απο ορισμούς και ταμπέλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Road Runner

Νεοφερμένος

Ο Road Runner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καμία σχέση δεν ξεκινώ με κάποια...."ονειρα" ή προοπτική.
Είναι ένα αγνωστο ατομο το οποιο το προσεγγίζω καθαρα με ερωτικό κινητρο κ σκοπο.
Αρα ξεκινω εχοντας στο μυαλο απλα μια φαση, αντε ισως κ μια συντομη σχεση...
Απο κει κ περα συν το χρονο (αν υπαρξει χρονος) γνωριζοντας τον αλλο, μπορει τα πραγματα να παρουν διαφορετικη τροπη, να αντιληφθεις πχ οτι πραγματικα ταιριαζεις με το αλλο προσωπο, οτι ειναι κατι ξεχωριστο για σενα, κ να εχεις πλεον διαφορετικους προσανατολισμους στοχους κ επιθυμιες...ολα αυτα βγαινουν στην πορεια μιας σχεσης ομως...
Δε θα με χαλασει να τελειωσει σε 7 μερες, αλλα ουτε κ φοβαμαι να οδηγησει σε δεσμευση ή ακομα κ γαμο...
Δεν προσχεδιαζω τιποτα, κ ειμαι ετοιμος να προσαρμοστώ στις καταστασεις κ τις εξελίξεις που θα προκύψουν στη ζωή...
Γνωρίζω σχέση που ξεκίνησε για το χαβαλε, "καποιος" τα εφτιαξε με 2 κοπελες με διαφορα 2 εβδομαδες, ετσι για να περασει καλα με τη μια ξεκινησε , απλα συντομα προεκυψε κ η δευτερη κ ειπε.."γιατι να παει χαμενη??"
Τελικα η δευτερη σχεση 1μόλις χρόνο μετα οδηγησε σε αρραβωνα κ αλλα 2 χρονια μετα σε γαμο....
Οπως ακριβως το λεει η φιλη λιγο πιο πανω..πραγματικα "ποτε δεν ξερεις!..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top