Αγορές μέσω internet

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
θέλω να αγοράσω κάτι που μου άρεσε. Δεν χρησιμοποίησα ποτέ το internet για αγορές… αν κάποιοι από σας ξέρουν περισσότερα, θα μπορούσατε να μας πείτε μερικά tips και γενικά, ποια είναι η διαδικασία αγοράς on line?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συνήθως προτιμώ να ψωνίζω με αντικαταβολή.Το site που θες να κανεις την αγορά σου θα σου ζητήσει κάποια στοιχεία.Το προϊον συνήθως το στέλνουν είτε με καποια κούριερ στο σπίτι , ειτε το παραλαμβάνεις εσυ απο καποιο παραρτημα που μπορει να υπαρχει , ειτε μεσω ταχυδρομειου.
Αν πρόκειται να ψωνισεις απο site του εξωτερικού ίσως χρειαστει να πληρωσεις μεσω καρτας.Για αυτό το λόγο ειναι χρησιμες οι κάρτες με προπληρωμενο όριο,οπότε και κατι να πάει στραβά να μην είναι μεγάλο το κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω κάνει πολλές αγορές και μάλιστα και με πιστωτική. Πότε δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.
Το PayPal προσφέρει παραπάνω ασφάλεια, μάλιστα αν πάει κάτι στραβά σου επιστρέφουν το πόσο να τους το πεις μέσα 45 μέρες. Το ebay δεν χρειάζεται ιδιαίτερο φόβο, μιας και οι συναλλαγές γίνονται μέσω PayPal. Καλό είναι να αγοράζουμε από EE έτσι ώστε να αποφύγουμε το τελωνείο, αν όμως το προϊόν κοστίζει κάτω 100? δεν υπάρχει τελωνείο.

Αν έχεις πιστωτική και όχι χρεωστική, μην τρέξεις να βγάλεις χρεωστική. Πολύ δύσκολα θα την πατήσεις. Αν θέλεις μπορείς να το postαρεις το μαγαζί έτσι ώστε να μάθεις αν κάποιος άλλος έχεις αγοράσει από αυτό. Ωστόσο χρεωστική μπορεί να έχεις ήδη. Αν η κάρτα του ATM γράφει VISA, VISA Electron ή MasterCard κατά 80% θα την δεχτούν.

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι ιδιαίτερα. Το πολύ πολύ να αγοράσεις κάτι πιο ακριβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δηλαδή…αν δίνω αριθμό λογαριασμού στην τράπεζα δεν είναι αρκετό?(ας πούμε ένα λογαριασμό που δημιουργώ για αυτό το λόγο, με μικρά ποσά μέσα)…πρέπει να βγάλω κάρτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το έμβασμα κοστίζει, και κοστίζει πολλά (10?) για εξωτερικό.Μάλιστα θα σε καθυστερήσει μια μέρα τουλάχιστον αν μιλάμε για Ελλάδα και τουλάχιστον 5 αν μιλάμε για Εξωτερικό.

Ενώ αν πληρώσεις με κάρτα (χρεωστική ή πιστωτική) δεν θα πληρώσεις τίποτα επιπλέον. Μάλιστα κάποια καταστήματα δεν δέχονται καταθέσεις σε λογαριασμούς.

Επίσης, να δώσεις αριθμό λογαριασμού, δεν έχει νόημα μιας και κάνεις, εκτός από τους συνδικαιούχους, δεν έχει πρόσβαση.

Είσαι σίγουροι ότι δεν έχεις χρεωστική; Ποία κάρτα ανάληψης από ATM έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
δεν έχω κάρτα. είμαι τοις μετρητοις εγώ...:P


(…αναγκάστηκα θα κάνω και εγώ.:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά λογαριασμό στην τράπεζα δεν έχεις; :confused:
Και που τα κρατάς αυτά τα μετρητά; Στην τρύπα στο στρώμα σου; :P :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η Τράπεζα Πειραιώς, η Millenium κτλ σου δίνουν πάντως επι τόπου κάρτα.

Από ποίο μαγαζί ενδιαφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καλά λογαριασμό στην τράπεζα δεν έχεις; :confused:
Και που τα κρατάς αυτά τα μετρητά; Στην τρύπα στο στρώμα σου; :P :bleh:
:hehe: ναι μου έμαθε η γιαγιά το κόλπο να χωρανε πολλα...:P:P



...έχω λογαριασμό στην τράπεζα εννοείται. κάρτα ειναι που δεν θέλω…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
...έχω λογαριασμό στην τράπεζα εννοείται. κάρτα ειναι που δεν θέλω…

Για καρτα μπορεις να βγάλεις μια προπληρωμένη.Δν χρειαζεται μετα να πληρωνεις παγια κι ιστοριες.(για να κανεις την αγορα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:hehe: ναι μου έμαθε η γιαγιά το κόλπο να χωρανε πολλα...:P:P



...έχω λογαριασμό στην τράπεζα εννοείται. κάρτα ειναι που δεν θέλω…
Ε και πως σηκώνεις λεφτά από το λογαριασμό σου; Με βιβλιάριο; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ε και πως σηκώνεις λεφτά από το λογαριασμό σου; Με βιβλιάριο; :eek:
:D γιατι? κακο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κάτσε να χρειαστείς χρήματα το σαββατοκύριακο και τα λέμε:P

μια χρεωστική κάρτα πρέπει να βγάλεις..θα είναι σαν να πηγαίνεις στο ταμείο της τράπεζας.

Όσον αφορά τις αγορές ονλάιν, τις υποστηρίζω κάργα, ΑΡΚΕΙ το "μαγαζί" να είναι γνωστό, να έχει κίνηση...αλλά τώρα, με μια προπληρωμένη κάρτα, κάνεις τη δουλειά σου και καλύπτεις και τη περίπτωση να σου φάνε τα χρήματα (πιθανότητα πολύ πολύ μικρή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Οι Έλληνες ανακαλύπτουν τα διαδικτυακά καταστήματα
Συνολικά ένα εκατομμύριο επισκέπτες από την Ελλάδα εξυπηρετήθηκαν το 2007 από καταστήματα του κυβερνοχώρου, με τζίρο που φτάνει πλέον τα αρκετές δεκάδες εκατομμύρια ευρώ.
Σύμφωνα με την έρευνα WebID της εταιρείας Focus-Bari, η οποία δημοσιεύεται στο Βήμα, ο δημοφιλέστερος προορισμός για ηλεκτρονικά ψώνια μεταξύ των Ελλήνων χρηστών ήταν πέρυσι το Plaisio.gr, το οποίο συγκέντρωσε 535.000 επισκέπτες.
Ακολουθεί το e-shop.gr, με 426.000 επισκέπτες, το οποίο ξεκίνησε από τις ηλεκτρονικές πωλήσεις βιβλίων και επεκτάθηκε και σε άλλα προϊόντα, ενώ στην τρίτη θέση βρίσκεται η διαδικτυακή υπηρεσία δημοπρασιών e-Bay, την οποία επισκέφθηκαν πέρυσι 247.000 επισκέπτες από Ελλάδα.
Στην πρώτη πεντάδα βρίσκονται ακόμη το Multirama.gr (189.000) και το ηλεκτρονικό κατάστημα της αεροπορικής εταιρείας easyJet (187.000), ενώ ακολουθεί το γνωστό Amazon.com και το Shop21.gr (113.000 επισκέπτες), ένα από τα λίγα αμιγώς ηλεκτρονικά καταστήματα, ιδιοκτησίας του Δημοσιογραφικού Οργανισμού Λαμπράκη.
Όσον αφορά τα προϊόντα που συγκεντρώνουν τις μεγαλύτερες πωλήσεις, απαντήσεις δίνει η έρευνα της AGB-Nielsen για το τελευταίο δίμηνο του 2007, με την εθελοντική συμμετοχή 28.000 χρηστών.
Στην πρώτη θέση παραμένουν τα είδη πληροφορικής και οι υπηρεσίες πρόσβασης στο Διαδίκτυο (75,9%), ενώ στη δεύτερη ανέβηκαν τα εισιτήρια και οι υπηρεσίες τουρισμού γενικότερα (45,2%). Βιβλία και περιοδικά έπεσαν πέρυσι από την δεύτερη στην τρίτη θέση (36,6%), και ακολουθούν οι ηλεκτρονικές συσκευές (35,6%) και η κινητή τηλεφωνία (18,6%).
Πολλές εταιρείες, σχολιάζει Το Βήμα, ανακαλύπτουν ότι τα ηλεκτρονικά καταστήματα δεν είναι πάντα ο ιδανικός τόπος πώλησης, λειτουργούν όμως ως εκθεσιακοί χώροι, στους οποίους οι επισκέπτες ενημερώνονται για προϊόντα που θα αγοράσουν στη συνέχεια από συμβατικά καταστήματα -κάτι που ισχύει για πολλές κατηγορίες προϊόντων, από τα αυτοκίνητα μέχρι τις τραπεζικές υπηρεσίες.
Εντύπωση προκαλεί πάντως ότι σχεδόν όλα τα ελληνικά διαδικτυακά καταστήματα λειτουργούν μόνο στην ελληνική γλώσσα και αποτυγχάνουν να εκμεταλλευτούν τη διασυνοριακή φύση του Παγκόσμιου Ιστού.



πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
βρηκα κατι που νομιζω οτι ειναι χρησιμο για τις αγορες στο internet.
Οδηγίες και συμβουλές για την χρήση του Ebay από το ελληνικό κοινό.


(πειτε μου οτι δεν ειμαι η μονη που τα μαθαινω τωρα αυτα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
(πειτε μου οτι δεν ειμαι η μονη που τα μαθαινω τωρα αυτα:P)
δε θέλουμε να σε στεναχωρήσουμε.....:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν σε συμφέρει να στείλεις έμβασμα (δλδ να κάνεις μεταφορά κεφαλαίου από το λογαριασμό σου, σε λογαριασμό του καταστήματος). Θα πληρώσεις προμήθεια 10?, ίσως και παραπάνω. Επίσης θα κάνουν 5 μέρες μέχρι να λάβουν.

Βγάλε μια χρεωστική, δεν σου στοιχίζει τίποτα. Εντελώς δωρεάν. Θα αποφύγεις και τις ουρές στην τράπεζα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τελικά βρήκα αυτό που έψαχνα σε ένα site όπου έχεις επιλογή κάρτα ή αντικαταβολή. Δεν ξέρω παιδιά, νιώθω πιο ασφαλής να παραλάβεις το δέμα και να το πληρώσεις εκείνη την στιγμή. Βέβαια είμαι επηρεασμένη από ατυχήματα που γίνανε σε μερικούς φίλους, που πληρώσανε και δεν παρέλαβαν τα δεματά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αφού έχει αντικαταβολή και νιώθεις πιο ασφαλής να το παραλάβεις έτσι,κάνε το έτσι.
Θα μπορέσεις να εξακριβώσεις και την αξιοπιστία του site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top