Αγορές μέσω internet

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Εξαρτάται τι θες να αγοράσεις σε μερικά ναι σε μερικά όχι. Σαν εγγύηση προσωπικά δεν έχω συναντήσει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Θελω να αγορασω το Samsung galaxy core το οποιο κανονικα κοστιζει 199€ και στο e shop το βρισκω 175....το θεμα ειναι οτι σστο skroutz λεει απο 135€(συμπεριλαμβανομενου εξοδα αποστολης) και αντικαταβολη)...δλδ μπορω να το βρω και πιο κατω απο 175 σε αλλα σαιτ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θελω να αγορασω το Samsung galaxy core το οποιο κανονικα κοστιζει 199€ και στο e shop το βρισκω 175....το θεμα ειναι οτι σστο skroutz λεει απο 135€(συμπεριλαμβανομενου εξοδα αποστολης) και αντικαταβολη)...δλδ μπορω να το βρω και πιο κατω απο 175 σε αλλα σαιτ?

Οι τιμες που λεει στο skroutz υπαρχουν στα μαγαζια που εμφανιζει εκει. Τα περισσοτερα ειναι πολυ αξιοπιστα και αν εχεις στην πολη σου πας και το παιρνεις χερι με χερι και εισαι μια χαρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
κανεις αλλος γνωριζει κατι για το skroutz? γιατι εχει ποιο φθηνες τιμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το Skroutz εμφανιζει αποτελεσματα απο μαγαζια που φερνουν τηλεφωνο εκτος ελληνικης αντιπροσωπειας, τα περισσοτερα ειναι Γερμανικα, Γαλλικα, Ιταλικα, Πολωνικα κλπ. Εμενα πχ ειχε κι ενα κουπονι T-Mobile μεσα. Για αυτο το λογο οι τιμες που εχει στα κινητα συνηθως ειανι παρομοιες με αυτες που πωλουνται οι αντιστοιχες συσκευες στην Ευρωπη, ενω οι μεγαλες αλυσιδες εχουν κοινες τιμες. Ουσιαστικα ειναι παραεισαγωγης. Τα μαγαζια συνηθως που εχουν τετοιες τιμες ειναι τρυπες στο κεντρο της Αθηνας κυριως που οι περισσοτεροι τα ανακαλυπτουν λογω skroutz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Αυτα τα παραεισαγωγης ειναι κατα καποιο τροπο παρανομα? Γιατι ειχε τυχει να παρω και γω ενα τετοιο παλαιοτερα... Γιατι πωλουνται μονο σε τρυπες? Αφου ειναι τοσο φθηνα αυτα τα κινητα δε θα επρεπε η εκαστοτε επιχειρηση να αρχισει να μεγαλωνει, καθως τετοια κινητα τηλεφωνα προτιμουνται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ποια απο αυτα τα μαγαζια εχετε παρει?να μου προτεινετε?μηπως καλυτερα να παρω απο το e-shop?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Κοίτα τις αξιολογήσεις στο skroutz...Αν σου προτείνουμε θα είναι διαφήμιση...

Επιπλέον στα λεφτά που κοιτάς το κινητό που διάλεξες δεν αξίζει τόσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτα τα παραεισαγωγης ειναι κατα καποιο τροπο παρανομα? Γιατι ειχε τυχει να παρω και γω ενα τετοιο παλαιοτερα... Γιατι πωλουνται μονο σε τρυπες? Αφου ειναι τοσο φθηνα αυτα τα κινητα δε θα επρεπε η εκαστοτε επιχειρηση να αρχισει να μεγαλωνει, καθως τετοια κινητα τηλεφωνα προτιμουνται?

Κοιτα δν ξερω τι ισχυει ακριβως. Λογικα αν ηταν παρανομα θα τους ειχαν τσιμπησει γιατι ειναι παρα πολλα αυτα τα μαγαζια και γνωριζω οτι η πλειοψηφια τα προτιμαει για αγορα κινητου. Σιγουρα δν εχουν τοσα αποθεματα οσο εχει μια μεγαλη αλυσιδα, για ευνοητους λογους. Για παραδειγμα φερνουν 5-6 κομματια απο το καθε κινητο και αν. Ουτε κανουν συμβολαια, ουτε δεχονται δοσεις κλπ. Τα τηλεφωνα αυτα δν ερχονται απο την εκαστοτε ελληνικη αντιπροσωπεια οποτε για αυτο δν πωλουνται στα μεγαλα μαγαζια. Δν μπορει το Πλαισιο ή το Public να προμηθευεται ετσι συσκευες. Κατα τη γνωμη μου ειανι στο χερι των αλυσιδων να τριξουν τα δοντια στις αντιπροσωπειες γιατι χανουν τρελο τζιρο απο αυτα τα λεγομενα skroutzομαγαζα. Δεν γινεται ολα τα τηλεφωνα να πωλουνται με 100-150€ καπελωμα στην Ελλαδα σε σχεση με τη Γερμανια ή τη Βρετανια. Οσους ξερω που χρησιμοποιουν ιντερνετ και εχουν αγορασει smartphone τα τελευταια 2 χρονια, ολοι απο skroutz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ποια απο αυτα τα μαγαζια εχετε παρει?να μου προτεινετε?μηπως καλυτερα να παρω απο το e-shop?

Αν θες σου στελνω σε pm ποια μαγαζια εχω ψωνισει εγω και φιλοι μου και ειμαστε ευχαριστημενοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Το θεμα με τα παραεισαγωγης συμφωνα με ενα τεχνικο της νοκια ,που ετυχε να μιλησω ,μπορει αν τους κανεις καποια αναβαθμηση η επαναφορα στης αρχικες ρυθμισης να σου βγαλουν ΄΄κινεζικα΄΄.Εγω πηρα τον εν λογο κινητο απο καταστημα στο skroutz το εχω κανει αναβαθμισεις και επαναφορα και δεν εβλαλε κατι ΄΄κινεζικο΄΄ αρα νομιζω οτι ειναι ιλ μπαρουφα αυτο που με ειπε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν θες σου στελνω σε pm ποια μαγαζια εχω ψωνισει εγω και φιλοι μου και ειμαστε ευχαριστημενοι :)



θα με βοηθουσες πολυ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ξερετε κανενα σαιτ με φθηνα ανδρικα ρουχα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δες στο ebay
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το θεμα με τα παραεισαγωγης συμφωνα με ενα τεχνικο της νοκια ,που ετυχε να μιλησω ,μπορει αν τους κανεις καποια αναβαθμηση η επαναφορα στης αρχικες ρυθμισης να σου βγαλουν ΄΄κινεζικα΄΄.Εγω πηρα τον εν λογο κινητο απο καταστημα στο skroutz το εχω κανει αναβαθμισεις και επαναφορα και δεν εβλαλε κατι ΄΄κινεζικο΄΄ αρα νομιζω οτι ειναι ιλ μπαρουφα αυτο που με ειπε .

Δεν σου είπε μπαρούφα, η γλώσσα αλλάζει αυτόματα ανάλογα την προέλευση συσκευής, όπως επίσης δεν σημαίνει πως αν πάρεις συσκευή από κατάστημα που βρίσκεται στους καταλόγους του skroytz θα είναι αναγκαστικά παραεισαγωγής και όχι Ελληνικής αντιπροσωπείας. Αυτό μπορείς να το μάθεις αν ρωτήσεις τον υπεύθυνο του καταστήματος, συνήθως δεν έχουν λόγο να σου πουν ψέματα και μάλιστα βρίσκεις Ελληνικό σε τιμή ίση με παραεισαγωγής, σε κάποια μαγαζιά.

Τώρα, ειδικά τα nokia με τα δικά της (symbian) λειτουργικά εάν δεν είναι αντιπροσωπείας, "χάνουν" τα Ελληνικά τους στην πρώτη αναβάθμιση που θα κάνει κανείς με Over The Air update, μπορείς όμως να το πας σε nokia service όπου μπορούν να αναβαθμίσουν και να παραμείνουν τα Ελληνικά. Είναι θέμα product code και μόνο αν έχει κάποιος προχωρημένες γνώσεις μπορεί να το επιλύσει μόνος του.

Τα android γενικά δεν έχουν τέτοιο θέμα αλλά και πάλι κάποιες (ενοχλητικές) λεπτομέρειες, πχ πενάκι note δεν γράφει Ελληνικά, συνεχίζουν να υφίστανται.

Και τέλος το ios δεν έχει ίχνος...."ρατσισμού" όλα κομπλέ! :D

Για τα winphone, δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι εκεί είναι που θα γίνεται της ...Πόπης!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fanula.

Νεοφερμένος

Η Fanula. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! θελω να αγορασω καποια θηκη για το κινητο μου και μου προτειναν το σαιτ miniinthebox.com
Εχει οντως πολλες καλες και οικομικες θηκες αλλα στη συνεχεια συνειδητοποιησα οτι οι μονοι τροποι πληρωμης ειναι με debit/credit cards.
Αν και γενικα κανω αγορες μεσω ιντερνετ, αυτο το σαιτ δε μου ειναι οικειο και δεν ξερω αν και ποσο αξιοπιστο ειναι. Εχετε ακουσει κατι; Υπαρχει κανεις που να εχει αγορασει κατι απ τη συγκεκριμενη σελιδα να μου πει γνωμη; Ευχαριστω
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! θελω να αγορασω καποια θηκη για το κινητο μου και μου προτειναν το σαιτ miniinthebox.com
Εχει οντως πολλες καλες και οικομικες θηκες αλλα στη συνεχεια συνειδητοποιησα οτι οι μονοι τροποι πληρωμης ειναι με debit/credit cards.
Αν και γενικα κανω αγορες μεσω ιντερνετ, αυτο το σαιτ δε μου ειναι οικειο και δεν ξερω αν και ποσο αξιοπιστο ειναι. Εχετε ακουσει κατι; Υπαρχει κανεις που να εχει αγορασει κατι απ τη συγκεκριμενη σελιδα να μου πει γνωμη; Ευχαριστω
:)
Πάρε από το ebay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Σήμερα ήθελα να κλείσω ξενοδοχείο μέσω ίντερνετ. Σχεδόν πάντα κάνω κρατήσεις μέσω του booking.com αλλά επειδή για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες το booking εμφάνιζε υψηλή πληρότητα και τα περισσότερα εναπομείναντα αξιοπρεπή ξενοδοχεία ήταν ακριβά, πήγα στο trivago.gr από όπου ανακατευθύνθηκα για να κλείσω ξενοδοχείο στο otel.com. Όλα μια χαρά όταν στο τέλος μού ζητήθηκε να δώσω τα στοιχεία της πιστωτικής κάρτας. Τα έδωσα και όταν πάτησα continue στην αρχή μου έβγαλε payment is being processed ή κάτι τέτοιο, αλλά μετά από λίγο εμφανίστηκε μια λευκή σελίδα με κάτι τούρκικα νομίζω, μετά τα τούρκικα έφυγαν και εμφανίστηκε ykb.com και τέλος ξαναεμφανίστηκε η σελίδα της πληρωμής κενή. Η σελίδα ykb.com γκουγκλάροντας βρήκα ότι ανήκει σε τουρκική τράπεζα. E-mail ειδοποίησης δεν μου ήρθε ότι πραγματοποιήθηκε η αγορά, ούτε στον λογαριασμό της σελίδας υπήρχε τίποτα στην καρτέλα "upcoming trips". Αμέσως συμπλήρωσα μια φόρμα επικοινωνίας και αφού πέρασε κανά 10λεπτο και δεν απάντησαν και άρχισαμε να ανησηχούμε, πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου στην τράπεζα για να ακυρώσει την κάρτα. Στο τηλέφωνο της είπαν ότι δεν υπήρχε καμία κίνηση την τελευταία ώρα, οπότε όταν πραγματοποίησα την πληρωμή, ποιος ξέρει πού στάλθηκαν τα στοιχεία. Για να μαστε σίγουροι την ακυρώσαμε. Παίρνοντας τηλέφωνο στο ξενοδοχείο, μας είπαν ότι είναι γεμάτοι και έχουν στείλει σε όλες τις σελίδες που συνεργάζονται ότι αντιμετωπίζουν overbooking και δεν θα έπρεπε κανονικά να εμφανίζονται διαθέσιμα δωμάτια. Το booking εξ΄ αρχής έδειχνε το συγκεκριμένο ξενοδοχείο πλήρες. Πηγαίνοντας ξανά στο otel.com σε ένα άλλο τυχαίο ξενοδοχείο και βάζοντας ό,τι νάναι στοιχεία για να φτάσω στη σελίδα της πληρωμής, παρατήρησα ότι ο firefox έδειχνε προβλήματα κρυπτογράφησης στη συγκεκριμένη σελίδα, όπως μπορείτε να δείτε στη φωτογραφία. Δυστυχώς δεν το είχα παρατηρήσει στην αρχή.
Όποιος ξέρει δυο πραματάκια από κρυπτογραφήσεις, ποια νομίζετε ότι είναι η πιθανότερη εξήγηση; Ότι έπεσε το otel.com θύμα χάκερ? Ή ότι απλώς είχαν κάποιο πρόβλημα στον κώδικα της σελίδας και εμφανίστηκε το ykb.com γιατί τυχαίνει να συνεργάζονται με τη συγκεκριμένη τούρκικη τράπεζα? Από περιέργεια ρωτάω γιατί έτσι και αλλιώς η κάρτα έχει ακυρωθεί τώρα, αλλά και για να είστε και εσείς πιο καχύποπτοι σε αγορές μέσω ίντερνετ ακόμα και από "αξιόπιστες" σελίδες και να προσέχετε απλά πραματάκια όπως αν υπάρχει κρυπτογράφηση στη σελίδα της πληρωμής. Το otel.com παρεπιμπτόντως ακόμα δεν έχει απαντήσει μετά από σχεδόν 2 ώρες.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 123.jpg
    123.jpg
    73.3 KB · Εμφανίσεις: 262

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Σήμερα ήθελα να κλείσω ξενοδοχείο μέσω ίντερνετ. Σχεδόν πάντα κάνω κρατήσεις μέσω του booking.com αλλά επειδή για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες το booking εμφάνιζε υψηλή πληρότητα και τα περισσότερα εναπομείναντα αξιοπρεπή ξενοδοχεία ήταν ακριβά, πήγα στο trivago.gr από όπου ανακατευθύνθηκα για να κλείσω ξενοδοχείο στο otel.com. Όλα μια χαρά όταν στο τέλος μού ζητήθηκε να δώσω τα στοιχεία της πιστωτικής κάρτας. Τα έδωσα και όταν πάτησα continue στην αρχή μου έβγαλε payment is being processed ή κάτι τέτοιο, αλλά μετά από λίγο εμφανίστηκε μια λευκή σελίδα με κάτι τούρκικα νομίζω, μετά τα τούρκικα έφυγαν και εμφανίστηκε ykb.com και τέλος ξαναεμφανίστηκε η σελίδα της πληρωμής κενή. Η σελίδα ykb.com γκουγκλάροντας βρήκα ότι ανήκει σε τουρκική τράπεζα. E-mail ειδοποίησης δεν μου ήρθε ότι πραγματοποιήθηκε η αγορά, ούτε στον λογαριασμό της σελίδας υπήρχε τίποτα στην καρτέλα "upcoming trips". Αμέσως συμπλήρωσα μια φόρμα επικοινωνίας και αφού πέρασε κανά 10λεπτο και δεν απάντησαν και άρχισαμε να ανησηχούμε, πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου στην τράπεζα για να ακυρώσει την κάρτα. Στο τηλέφωνο της είπαν ότι δεν υπήρχε καμία κίνηση την τελευταία ώρα, οπότε όταν πραγματοποίησα την πληρωμή, ποιος ξέρει πού στάλθηκαν τα στοιχεία. Για να μαστε σίγουροι την ακυρώσαμε. Παίρνοντας τηλέφωνο στο ξενοδοχείο, μας είπαν ότι είναι γεμάτοι και έχουν στείλει σε όλες τις σελίδες που συνεργάζονται ότι αντιμετωπίζουν overbooking και δεν θα έπρεπε κανονικά να εμφανίζονται διαθέσιμα δωμάτια. Το booking εξ΄ αρχής έδειχνε το συγκεκριμένο ξενοδοχείο πλήρες. Πηγαίνοντας ξανά στο otel.com σε ένα άλλο τυχαίο ξενοδοχείο και βάζοντας ό,τι νάναι στοιχεία για να φτάσω στη σελίδα της πληρωμής, παρατήρησα ότι ο firefox έδειχνε προβλήματα κρυπτογράφησης στη συγκεκριμένη σελίδα, όπως μπορείτε να δείτε στη φωτογραφία. Δυστυχώς δεν το είχα παρατηρήσει στην αρχή.
Όποιος ξέρει δυο πραματάκια από κρυπτογραφήσεις, ποια νομίζετε ότι είναι η πιθανότερη εξήγηση; Ότι έπεσε το otel.com θύμα χάκερ? Ή ότι απλώς είχαν κάποιο πρόβλημα στον κώδικα της σελίδας και εμφανίστηκε το ykb.com γιατί τυχαίνει να συνεργάζονται με τη συγκεκριμένη τούρκικη τράπεζα? Από περιέργεια ρωτάω γιατί έτσι και αλλιώς η κάρτα έχει ακυρωθεί τώρα, αλλά και για να είστε και εσείς πιο καχύποπτοι σε αγορές μέσω ίντερνετ ακόμα και από "αξιόπιστες" σελίδες και να προσέχετε απλά πραματάκια όπως αν υπάρχει κρυπτογράφηση στη σελίδα της πληρωμής. Το otel.com παρεπιμπτόντως ακόμα δεν έχει απαντήσει μετά από σχεδόν 2 ώρες.
Ευχαριστώ.

Δεν γνωριζω δυστυχως κατι παραπανω απο κρυπτογραφησεις και δεν ξερω τι εγινε εν προκειμενω, αλλα καλα εκανες και ακυρωσε αμεσως την καρτα.

Απλα οταν λες ''πιστωτικη'', δεν εννοεις οντως πιστωτικη ετσιq Προσωπικα δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε πιστωτικη, μονο χρεωστικες ή προπληρωμενες καρτες οπου και στη χειροτερη των περιπτωσεων που σου παρουν χρηματα, να μην εχεις πολλα μεσα, απλα κανεις καταθεση ή μεταφερεις απο αλλους λογαριασμους το ποσο που θες για τις αγορες απο το internet.

Και η χρεωστικη να μην ειναι συνδεδεμενη με καποιον κυριο λογαριασμο, πχ αυτον που εχουν οι φοιτητες για να τους βαζουν λεφτα οι γονεις τους, ή καποιο λογαριασμο μισθοδοσιας, αλλα καλλιτερα νομιζω ειναι να ειναι και απο αλλη τραπεζα αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Στην θέση σου, θα μιλούσα με την τράπεζα (οι υπεύθυνοι για θέματα κλοπής λειτουργούν όλες τις ώρες, όλες τις μέρες) και θα παρακολουθούσαμε αναλυτικά την κίνηση του λογαριασμού.
Συμβουλή 1η) Να εμπιστεύεσαι σελίδες για θέματα αγορών με κάρτα, που έχουν SSL Certificate για να είσαι 100% σίγουρος για τα στοιχεία
Συβμουλή 2η) Δες μήπως έχεις πέσει θύμα ratting.
Συμβουλή 3η) Μην δίνεις κατευθείαν τα στοιχεία της κάρτας σου στη σελίδα. Καλύτερα να αγοράζεις μέσω σελιδών όπως paypal, Google Checkout, Skrill,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top