Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Η αντερώτηση ξέρεις, παραμένει απάντηση.

Μου φαίνεται παράξένο πάντως να δέχεσαι -όπως φένεται- ότι οι στρέιτ επηρεάζονται από τους γκέι (και γίνονται και αυτοί στρέιτ) και δεν συμβαίνει το αντίθετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ενας διαιτητης,τροχονομος (καποιος τελος παντων) παρακαλω...αμεσα!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ουσιαστικά, τώρα εσύ μιλάς για το αν ο υποτιθέμενος φίλος-κολλητός σου, σου την ‘έπεφτε’ ερωτικός πάντα και αν σε έκανε με τον τρόπο του να ενδώσεις στις ορέξεις του. Προφανώς, ο κάθε νοήμων άνθρωπος πάνω σε αυτό τον πλανήτη καταλαβαίνει έναν άνθρωπο ποιος είναι και τι είναι προτού τον βάλει στο σπίτι του και γίνουν κολλητάρια. Αν παρόλα αυτά συν και την ηλικία σου (που υποθέτω πως είναι και η πραγματική) την πατήσεις δεν ξέρω τι να σου πω. Το μόνο που θα σου έλεγα είναι το προφανές να προσέχεις ποιους κάνεις παρέα. Τώρα όλα αυτά που λες περί ψεμάτων κτλ. δεν με αγγίζουν ιδιαίτερα γιατί και ο ψιλικατζής της γειτονιάς μου, μου λέει ψέματα με σκοπό να μου πάρει (κλέψει) λεφτά.

Έχω, έρθει τώρα μία φορά στη ζωή μου σε αυτό το θέμα στο οποίο μιλάς. Μέσω της παρέας μου γνώρισα ένα παιδί. Ο άνθρωπος ήταν ελεύθερος και δεν είχε κάποιο δεσμό γιατί αν είχε, φυσικά και δεν θα προχωρούσα σε καμία κίνηση. Το βρίσκω το λιγότερο αισχρό όπως και το να βρίσκεσαι εσύ με την κοπέλα σου σε ένα μπαρ ας πούμε και να έρθει να σου κάνει καμάκι μια άλλη γκόμενα. Ή πόσες άλλες φορές έχουμε ακούσει για τις λεγόμενες αντροχωρίστρες. Σαφώς και δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο σαφώς και υπάρχουν και τομάρια σαφώς και υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι με αξιοπρέπεια (αν και πιστεύω πως στις μέρες μας έχει χάσει την αξία της αυτή η λέξη). Ας πω πάλι για μένα. Από τις κινήσεις του και από όλες του τις χειρονομίες (λεκτικές κτλ) κατάλαβα ή μάλλον το υπέθεσα δεν ξέρω ότι με γούσταρε. Σεμνά και ταπεινά λοιπόν (το γνωστό σλόγκαν) και εγώ έκανα την πρώτη κίνηση (σε net τώρα). Ο άνθρωπος μου ξεκαθάρισε πως δεν είναι gay με όμορφο ήπιο τρόπο και το θέμα έλιξε εκεί. Κατάλαβες? Που πας τώρα να μας τους βγάλεις όλους τιποτένιους με μηδενική αξιοπρέπεια και σοβαρότητα καμία. Ξέρω πρόκειται να πεις και άλλα αλλά εγώ δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ με αυτό το ζήτημα.

Και για να συμπληρώσω γιατί πιστεύετε πως όλοι οι gay είναι βάψιμο νυχιών και όλες αυτές οι χαζομάρες. Καμία σχέση.(μιλώ για τον εαυτό μου) ποιος μάγκας από εσάς έχει δουλέψει μπετονιέρα στα 15 του? Το εξοχικό μου εγώ με τον πατέρα μου το ανακαινίσαμε σχεδόν από το μηδέν μόνο τα ντουβάρια υπήρχαν.(μονώσεις , μπετά , ιστορίες τοποθέτηση ντουλαπιών στην κουζίνα, πλακάκια) και γενικά ότι χρειάζεται ένα σπίτι για να γίνει σπίτι. Ποιος τα έκανε αυτά η Μαρίκα?

Και εγώ τουλάχιστον δεν είμαι από τους ανθρώπους που κατηγορούν τους πάντες και τα πάντα σε ό,τι γίνεται στη χώρα αυτή. Σε πολιτικό επίπεδο θες ,σε κοινωνικό, σε όποιον τομέα θέλεις. Η κοινωνία απαρτίζεται από ανθρώπους και όχι από κτήρια. Άρα δε μας φταίει το κράτος για ό,τι γίνεται στη χώρα αυτή. Το κράτος είμαστε όλοι εμείς που με τη δύναμη του εκλέγειν και εκλέγεσθαι αποφασίζουμε ποιος θα μας κυβερνήσει και αν η χώρα μας και κατά συνέπεια και η κοινωνία μας πάει μπροστά ή πίσω. Πιστεύω πως πρέπει να αλλάξουν πολλά αλλά δεν βλέπω κανένα φως.

Πάντως, οφείλω να σου ζητήσω ένα συγνώμη για τη συμπεριφορά μου εχθές.
Δεν έπρεπε να στείλω αυτό το μήνυμα. Τέλοσπάντων, δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με αυτό το θέμα ότι ήταν ήταν. Δε θέλω ούτε και πρόκειται να σου αλλάξω άποψη πάνω σε αυτό το θέμα στο οποίο συζητάμε. Ο καθένας κρίνεται από αυτά που λέει και κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πιστεύω πως πρέπει να αλλάξουν πολλά αλλά δεν βλέπω κανένα φως.

Πάντως, οφείλω να σου ζητήσω ένα συγνώμη για τη συμπεριφορά μου εχθές.
Δεν έπρεπε να στείλω αυτό το μήνυμα. Τέλοσπάντων, δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με αυτό το θέμα ότι ήταν ήταν. Δε θέλω ούτε και πρόκειται να σου αλλάξω άποψη πάνω σε αυτό το θέμα στο οποίο συζητάμε. Ο καθένας κρίνεται από αυτά που λέει και κάνει.

Πρέπει να πώ το ρεζουμέ όλων οσων έγραψες που συλλαμβανω εγώ. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις. Εισαι πολύ πιεσμένος απο το γεγονος της ομοφυλοφιλίας σου, σε σχέση ε το πώς το αντιμετωπίζει ο κόσμος. Προσωπικά δεν το έχω βιώσει όπως καταλαβαίνεις οπότε δεν θα πώ καμια εξυπνάδα. Ότι ας πούμε είναι εύκολο ή δύσκολο να αποκαλύπτει κάποιος την σεξουαλική του προτιμηση.

Ο συλλογισμός μου στο τοπικ αφορά κατ'αρχήν την ρίζα. Κατα πόσο δηλαδή οι περισσότεροι νομίζουν ή όχι ότι θα ήταν καλύτερο. Ευγνομωνώ που παιρνεις μέρος στο θέμα γιατι με το θάρρος σου μπορείς να μεταφέρεις αυτουσια τα αισθηματα ενος που είναι μέσα στο πρόβλημα. Η προσωπική μου αποψη εκφράστηκε στην αρχή. Πιστεύω στην έκφραση της σεξουαλικής προτίμησης με περηφάνεια.

Θα μου πεις τι ξέρω εγώ που το λέω. Σωστό. Ομως όταν λέμε μια άποψη για γενική κατεύθυνση, την σκεφτόμαστε στην γενική της εφαρμογή επίσης. Προφανώς άν εσύ μόνος σου, σε ολόκληρη πόλη βγεις και πες περήφανα είμαι γκέυ, μπορει΄ν καταλήξει Μπροκμπακ Μαουντεν η φάση. Ομως κοίταξε το απο τη δική μου σκοπιά. Αν όλοι οι γκέυ το έλεγαν; Πιστεύω ότι οι γκέυ εινα;ι αρετοί. Οκ θα ήταν ένα ψιλοσοκ για τους στρέιτ στην αρχή. Ομως ύστερα; Δεν θα ήταν καλύτερα και για σένα;

Προσωπικά έχω κάνει πολύ καλη παρέα με γκέυ που μου την έπεφταν μάλιστα σαν αι τι και με ήθελαν, και αισχρή παρέα γεμα΄τη προβλήματα με γκέυ, όπως αποδείχτηκε, που ομως το έκρυβαν και ήταν κρυφά ερωτευμένοι μαζί μου. Στο προσωπικό μου παράδειγμα λοιπόν, ανάμεσα στους κρυφούς και τους φανερούς, η σχέση μου ήταν έτη φωτός καλύτερη και ποιοτικοτερη με τους φανερούς κι ας μήν έγινα ποτέ γκέυ. (δεν ικανοποιησα δηλαδή ποτέ το ερωτικό μέρος της σχέσης_

Αυτο τον προβληματισμό εισαγάγω και με το τόπικ αυτό για τους άλλους. Μήπως δηλαδή, η απόκρυψη, κάνει κάτι τελείως φυσιολογικό, την ομοφυλοφιλία, να μοιάζει σαν τέρας, ακριβώς εξ αιτίας της άγνοιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η δική μου γνώμη επί του θέματος είναι ότι ο καθένας που αυτοχαρακτηρίζεται με κάποιον τρόπο, gay, str8, μεταλλάς, γαύρος, ή ό,τι άλλο, θα ήταν καλό να βρίσκει το θάρρος να το υποστηρίξει και να το υπερασπιστεί. Ξέρετε, δεν είναι η ομοφυλοφιλία η μόνη διαφορετικότητα-ιδιαιτερότητα που προκαλεί χλευασμό και απομόνωση από την κοινωνία. Εγώ ας πούμε το αντιμετώπισα τη δεκαετία του 80 ως μεταλλάς. Αν εμείς οι λίγοι τότε δεν είχαμε το θάρρος να κυκλοφορούμε με τους Μότορχεντ ραυτόσημο κι ας μας κοίταζαν στραβά οι καθωσπρέπει κι ας μας έφτυναν οι χλιδάτες γκόμενες κι ας μας φώναζαν σατανιστές οι κατηχητικόφατσες της εποχής κι ας μας την έπεφταν οι καρεκλάδες για μπουνιές, σήμερα δεν θα θεωρείτο τόσο φυσιολογικό και θα βρισκόταν ακόμη υπό το βάρος του να θεωρείται ως μιαρή μειονότητα.

Φυσικά το παράδειγμά μου έχει απλά αναλογίες με το θέμα και δεν έχει την ίδια βαρύτητα. Ωστόσο, πράγματι η κοινωνία τείνει να απορρίπτει, ακόμη και να φέρεται επιθετικά σε ό,τι διαφοροποιείται από τις νόρμες της. Ένας ποιητής, ένας φιλόσοφος, ένας ομοφυλόφιλος, μια ιδιοφυία, ένας καθυστερημένος, ένας ανάπηρος, ένας άσχημος, ένας ονειροπόλος, μπορούν να θεωρούνται ως freaks από την κοινωνία για διαφορετικούς ο καθένας λόγους. Όπως όμως έχει πει και κάποιος, "Όταν τα πράγματα γίνονται δύσκολα, τα freaks δεν έχουν παρά ο ένας τον άλλο".

Ακόμη όμως κι αν δεχτούμε ότι πολλοί θα είχαν τα δίκια τους να κρύβουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις (φαντάζεστε για παράδειγμα κάποιος να αποκάλυπτε σ' όλον τον κόσμο ότι είναι μαζοχιστής ή κοπρολάγνος-ουρολάγνος; ), προσωπικά αν μάθαινα ότι ένας φίλος μου είναι ομοφυλόφιλος και δεν μου το είχε αποκαλύψει, θα ψυχραινόμουν μαζί του. Ο λόγος; Εάν ήταν πραγματικά φίλος μου, θα έπρεπε να έχει καταλάβει από τη στάση μου ότι δεν θα υπήρχε περίπτωση να τον κοροϊδέψω ή να τον χλευάσω, να τον ξεμπροστιάσω ή να τον κουτσομπολέψω και ότι η ανοχή και η φιλία μου θα ήταν δεδομένες. Αν δεν με εμπιστεύεται αρκετά ώστε να μου μιλήσει ειλικρινά για τον εαυτό του, τότε δεν θα ήταν φίλος αλλά απλά ένας γνωστός.

Όσο για το επιχείρημα ότι θα μπορούσε ο φίλος μου να με ξεγελάσει (εμένα τον άβγαλτο και αθώο μιλάμε:P:P) και να με παρασύρει (την μωρή παρθένα εμένα μιλάμε:D:P) σε ειδεχθείς ομοφυλοφιλικές περιπτύξεις, οι οποίες δεν υπήρχαν από πριν μέσα μου, αλλά κατάφερε ο μάγος και σατανιστής ομοφυλόφιλος να μου τις ενσταλλάξει, απλά και μόνο κακολογώντας τη γκόμενά μου, δεν το βρίσκω απλά κωμικό, αλλά κωμικοτραγικό. Το παρόν επιχείρημα μου θύμισε ένα παλιό ανέκδοτο:

Περπατάν δυο φίλοι, ο Κωστίκας και ο Γιωρίκας στο δάσος. Κάποια στιγμή, λέει ο Κωστίκας: "Ρε Γιωρίκα, μια και το περιβάλλον είναι πολύ ερωτικό και δεν έχουμε γκόμενες μαζί μας, δεν μου κάθεσαι για μια φορά να γουστάρουμε;"
"Άσε ρε Κωστίκα", απαντά ο Γιωρίκας, "δεν θέλω να γίνω gay".
"Έλα ρε χαζέ, με μια φορά δεν γίνεσαι gay, μιλάμε", λέει ο Κωστίκας.
"Α, με μια φορά δεν γίνομαι, ωραία τότε να το κάνουμε", συμφωνεί και ο Γιωρίκας.
Το κάνουν λοιπόν, συνεχίζουν τη βόλτα τους και μετά από λίγη ώρα ξαναλέει ο Κωστίκας: "Ρε Γιωρίκα, μου άρεσε ρε μαμώτο, τι λες το ξανακάνουμε;".
"Α, πα πα πα, σου είπα πως δεν θέλω να γίνω gay, ρε Κωστίκα", λέει ο Γιωρίκας.
"Έλα ρε χαζέ, με δυο φορές δεν γίνεσαι gay", αποκρίνεται εκείνος.
"Α έτσι, δεν γίνομαι με δυο φορές, σίγουρα ε;", λέει διστακτικά ο Γιωρίκας.
"Σίγουρα ρε λαλάκα, πλλάκα με κάνεις;".
Το κάνουν λοιπόν και για δεύτερη φορά και συνεχίζουν το δρόμο τους.

Μετά λοιπόν από λίγη ώρα γυρνάει ο Γιωρίκας αυτή τη φορά και ρωτάει τον φίλο του:
"Ρε συ Κωστίκα, εσύ που ξέρεις απ' αυτά πες μου, με τρεις φορές, γίνομαι gay;;;" :hehe::hehe::rofl:

Μπορεί να μας εξηγήσει κανείς, προς τι τόση φασαρία εναντίον των gay ή τόση ανησυχία για τη str8 ταυτότητα που τείνει δήθεν να χαθεί;

Κάτι έχει πει ο Μοναχός για την ομοφοβία και θα συμφωνήσω μαζί του, όσο κι αν δεν αρέσει σε πολλούς. Ας μην κραυγάζουμε πολύ πολύ, γιατί δείχνουμε άλλο από αυτό που θέλουμε ν' αποδείξουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μπορεί να μας εξηγήσει κανείς, προς τι τόση φασαρία εναντίον των gay ή τόση ανησυχία για τη str8 ταυτότητα που τείνει δήθεν να χαθεί;

Δεν υπάρχει φασαρία. Απλά μέχρι τώρα έχουμε το εξής αποτέλεσμα: Ενώ σε άλλο τοπικιον κοντά τριάντα ατομα έχουν ψηφίσει να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι, στο παρόν μόνο εσύ κι εγώ έχουμε δηλωσει ότι είναι καλυτερα η σεξουαλικη τους προτιμηση αυτή να είναι γνωστή. Δηλαδη οταν θα παντρέυονταν η προτιμησή τους πώ θα μπορουσε να παραμείνει κρυφή;

Πάντως μία διευκρινιση εδώ. Όταν απο τη μιά τους λέμε ελάτε πειτε το ελεύθερα, και απο την άλλη παραλληλίζουμε την τάση τους με την κοπρολαγνεία δεν νομίζω ότι τους βοηθάμε και πολύ να ανοιχτούνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Δεν υπάρχει φασαρία. Απλά μέχρι τώρα έχουμε το εξής αποτέλεσμα: Ενώ σε άλλο τοπικιον κοντά τριάντα ατομα έχουν ψηφίσει να παντρεύονται οι ομοφυλόφιλοι, στο παρόν μόνο εσύ κι εγώ έχουμε δηλωσει ότι είναι καλυτερα η σεξουαλικη τους προτιμηση αυτή να είναι γνωστή. Δηλαδη οταν θα παντρέυονταν η προτιμησή τους πώ θα μπορουσε να παραμείνει κρυφή;

Πάντως μία διευκρινιση εδώ. Όταν απο τη μιά τους λέμε ελάτε πειτε το ελεύθερα, και απο την άλλη παραλληλίζουμε την τάση τους με την κοπρολαγνεία δεν νομίζω ότι τους βοηθάμε και πολύ να ανοιχτούνε

Συμφώνω με τον Great Chaos σ'αυτό που είπε οτι αν ο φίλος μου(ή η φίλη) ειναι ομοφυλόφιλος(-η) θα ήθελα να το μάθω, οχι για να τον (κατα)κρινω ή να βγάλω διαφορα συμπερασματα κ να τον κάνω πέρα, αλλα γιατι ειναι φιλος μου κ νοιαζομαι για αυτον, θελω να ξερω τι συμβαινει στη ζωη του αν το κρατησει κρυφό σημαινει οτι δεν με εμπιστεύεται αρκετά που σημαινει οτι ειμαστε γνωστοι κ οχι φίλοι.

Αν τωρα ειναι απλα ενας γνωστος δεν με ενδιαφερει! Μου ειναι παγερα αδιαφορο αν ειναι straigh, gay, μαζοχιστης ή οτιδηποτε αλλο. Δε με νοιαζει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του. Οποτε απο αυτη την άποψη δεν θα ηθελα να βγουν κ να το φωναξουν γιατι τοτε καποιοι (κ δε θα ειναι λιγοι αυτοι) θα κρίνουν την ολη συμπεριφορα του απο το γεγονός αυτό, το οποίο πιστευω ειναι λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσοι νιώθουν την ανάγκη να το πουν, να το πουν.
Όσοι νιώθουν την ανάγκη να το κρατήσουν κρυφό, να το κρατάνε κρυφό.
Freedom. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Όσοι νιώθουν την ανάγκη να το πουν, να το πουν.
Όσοι νιώθουν την ανάγκη να το κρατήσουν κρυφό, να το κρατάνε κρυφό.
Freedom. :)
Kαλά αυτό είναι αυτονόητο. Δεν θα κάτσουμε με το βούρδουλα να απειλούμε κανέναν να μας πει τι είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πάντως μία διευκρινιση εδώ. Όταν απο τη μιά τους λέμε ελάτε πειτε το ελεύθερα, και απο την άλλη παραλληλίζουμε την τάση τους με την κοπρολαγνεία δεν νομίζω ότι τους βοηθάμε και πολύ να ανοιχτούνε


Αγαπητέ φίλε, αν πρόσεξες καλά την έκφραση που χρησιμοποίησα, είπα για σεξουαλικές προτιμήσεις γενικά, οπότε εύλογα θα μπορούσε κανείς να μου αντιγυρίσει αυτό που έβαλα σε παρένθεση, περί μαζοχισμού, κοπρολαγνίας και λοιπά. Αν το αντιπαραβάλεις με τις πιο πάνω δηλώσεις μου, προκύπτει εύλογα το συμπέρασμα ότι την επιλογή της ομοφυλοφιλίας δεν τη θεωρώ απλά μια σεξουαλική παρέκλιση. Καλά όμως έκανες και το παρατήρησες, ώστε να το διευκρινίσουμε.

Όπως είπε κι ένας γνωστός μου ομοφυλόφιλος, "Πρέπει να καταλάβετε ότι για μένα δεν είναι απλά ένα βίτσιο, όπως πιάνει κάποιος τη γκόμενά του και τη δένει, για μένα είναι η ζωή μου και δεν μπορώ να κάνω αλλιώς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα εγω δεν καταλαβαινω....γιατι "πρεπει"? Ποιος το οριζει αυτο?
Ακομα και φιλος μας να ειναι καποιος, και να μη θελει να μας το εκμυστηρευτει σημαινει οτι δεν εχουμε κερδισει την εμπιστοσυνη του για κατι τοσο προσωπικο και σημαντικο για εκεινον...
Και ποιος δεν κραταει για τον εαυτο του πραγματα..?....ολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλημέρα στην όμορφη χιονισμένη πόλη μας!!!:)

Αναιρώ την υπόσχεση που έδωσα (δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με αυτό το θέμα)
για τους εξής λόγους:
α)Δεν έγινα αρκετά κατανοητός
β)Για να εξηγήσω και τις παραμέτρους τους.

Σωστά υπέθεσες πως είμαι πιεσμένος από το γεγονός της ομοφυλοφιλίας μου, σε σχέση με το πώς το αντιμετωπίζει ο κόσμος. Ναι, εδώ συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι το γιατί? Γιατί γατί γατί!!!

Να πώς το εξηγώ. Έχοντας λοιπόν ζήσει όλα αυτά τα χρόνια (εννοώ την παιδική μου αλλά και το μεγαλύτερο μέρος της εφηβικής μου ηλικίας) κάτω από τον ρατσισμό που υπάρχει στον κόσμο θες ένα μικρό κομμάτι του έστω και την ψυχολογική καταπίεση την οποία υπέστη έχω ορκιστεί πρώτα από όλα στον εαυτό μου να μην ξαναπεράσω ούτε το1/4 της όλης αυτής κατάστασης ως ενήλικας πλέον. Όλα αυτά ήταν μια μαύρη σελίδα στη ζωή μου που την έχω γυρίσει και γράφω πλέον σε άλλη σε καινούρια σε λευκή. Αυτό που με νοιάζει πλέον είναι οι σπουδές μου και το μέλλον μου. Σε αυτό ποντάρω και τους στόχους που έχω ορίσει θα τους τηρήσω στο ακέραιο.

Και πώς θα το πετύχω αυτό? Δίνοντας απολύτως κανένα δικαίωμα σε κανέναν. Γιατί παραδέχομαι πως έκανα κι εγώ κάποια λάθη στο παρελθόν.(κανένας δεν είναι αλάνθαστος). Τώρα, τι και πως… Ορίστε σου ορίζω κάποια σημεία:

Δεν λέω σε κανέναν ‘’Γεια σας είμαι ο Μήτσος και είμαι gay’’
Που στο κάτω κάτω της γραφής δεν ενδιαφέρει και κανέναν. Δηλαδή όταν εσύ συστήνεσαι στους γνωστούς σου ή και σε επαγγελματικό επίπεδο άμα θέλεις, τους λες ‘’Είμαι ο Τάδε και είμαι straight ’’? ε?

Και για να απαντήσω στο ερώτημά σου οι καλοί μου φίλοι αυτοί που νοιάζονται πραγματικά για μένα και με βλέπουν ως άνθρωπο και όχι ως πορτοφόλι ή κάτι άλλο ναι το γνωρίζουν. Τι σόι κολλητοί θα ήμασταν αν κρυβόμασταν πίσω από το δάκτυλό μας και από λέξεις? Δεν ξέρω για σένα, για μένα η φιλία είναι σημαντική ως και ιερή.

Όσο για το αν όλοι οι gay έλεγαν αν είναι ή όχι. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω σκεφτεί και βασικά δεν ξέρω αν αξίζει και τον κόπο. Όπως ήδη έχω πει η ομοφυλοφιλία είναι taboo στη χώρα μας ή μάλλον καλύτερα και στη χώρα μας.
Η κοινωνία μας δεν είναι έτοιμη ακόμα. Τι να κάνουμε? Είναι η νοοτροπία μας είναι οι παραδόσεις μας δεν ξέρω τι είναι. πάντως σίγουρα δεν μπορούν να αλλάξουν τα πράγματα από τη μια μέρα στην άλλη. Χρειαζόμαστε χρόνο.
Και να σου φέρω και ένα μικρό αλλά καλό παράδειγμα. Φαντάζεσαι λοιπόν μια ωραία πρωία να αρχίσουν οι πολιτικοί μας να δηλώνουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις? Φαντάζεσαι τι έχει να γίνει? Εδώ μία μίζα πέρασε (από τις χιλιάδες) και κοντεύανε να πάνε για εκλογές.
Και σίγουρα δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα σπάσει το κατεστημένο για τους λόγους που εξήγησα και πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σωστά υπέθεσες πως είμαι πιεσμένος από το γεγονός της ομοφυλοφιλίας μου, σε σχέση με το πώς το αντιμετωπίζει ο κόσμος. Ναι, εδώ συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι το γιατί? Γιατί γατί γατί!!!

Γιατί ο κοσμος είναι ρατσιστής. Ομως αν ο κοσμος ήξερε ότι π.χ. 30-35% των ανδρών εχουν δοκιμάσει την ομοφυλοφιλική επαφή, τότε δεν νομίζεις οτι θα αλλαζε; Ο κάθε ένας τότε θα δίσταζε να εκφράσει ανοικτά ρατσισςτικές απόψεις απο φόβο μήπως ο απέναντ΄ιτου ήταν ενας απο αυτο το 30-35%

Δεν λέω σε κανέναν ʽʼΓεια σας είμαι ο Μήτσος και είμαι gayʼʼ
Που στο κάτω κάτω της γραφής δεν ενδιαφέρει και κανέναν. Δηλαδή όταν εσύ συστήνεσαι στους γνωστούς σου ή και σε επαγγελματικό επίπεδο άμα θέλεις, τους λες ʽʼΕίμαι ο Τάδε και είμαι straight ʼʼ? ε?
για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατι, αλλα τελευταια ολο και π ιο συχνά βρισκομαι σε θέση να δηλώνω ότι είμαι στρέιτ. Απέναντι σε άντρες που μιλάνε με χαρακτηριστικό γκέυ τροπο και θέλω να είναι σαφές ότι δεν ειμαι κι εγώ πρός αποφυγή ποιος ξέρει τί, απέναντι σε γυναικες που δηλωνουν πιο εύκολα οτι ειναι γκέυ, απέναντι σε συζητήσεις φαινομενικά γενικού ενδιαφέροντος όπου ομως πάλι τίθεται ποιος ειναι τί. Κι αυτο το αποδιδω στο οτι το να είσαι στρέιτ κάθε άλλο παρα αυτονόητο θεωρείται πλέον :D

Και σίγουρα δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα σπάσει το κατεστημένο για τους λόγους που εξήγησα και πιο πάνω.
καλά αυτό σίγουρα. Στο είπα και πρίν, δεν υπάρχει λόγος να το πάς Μπροκμπακ Μαοαυντεν. Ομως, συζητήσεις σαν κι αυτήν, νομίζω ότι μεσο-μακροπρόθεσμα μπορούν να δειξουν οτι δεν εισαι μόνος σου ούτε θα σπάσεις το κατεστημένο μόνος σου. Στο κάτω κάτω της γραφής πρίν εκατο χρόνια θα κρεμούσαν την Γκολφω στην κεντρική πλατεια του χωριου αν φιλαγε το Μήτσο εκτός γάμου. Αφού σκοτωνε ο πατέρας της το Μήτσο. Αρα ολα μπορουν να αλλάξουν πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και γιατί θα πρέπει να θεωρείτε αυτονόητο φίλε μου οτι είσαι στρεϊτ;
Το ίδιο αυτονόητο θα πρέπει να θεωρείς και για κάποιον που είναι gay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και γιατί θα πρέπει να θεωρείτε αυτονόητο φίλε μου οτι είσαι στρεϊτ;
Το ίδιο αυτονόητο θα πρέπει να θεωρείς και για κάποιον που είναι gay.

Βλέπεις φιλε μου Μιχάλη που διστάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Βλέπεις φιλε μου Μιχάλη που διστάζεις;
Ο Πειρατής το είπε αυτό που σχολίασες και όχι ο Μιχάλης :)

Δεν λέω σε κανέναν ʽʼΓεια σας είμαι ο Μήτσος και είμαι gayʼʼ
Που στο κάτω κάτω της γραφής δεν ενδιαφέρει και κανέναν. Δηλαδή όταν εσύ συστήνεσαι στους γνωστούς σου ή και σε επαγγελματικό επίπεδο άμα θέλεις, τους λες ʽʼΕίμαι ο Τάδε και είμαι straight ʼʼ? ε?
Για εμένα εδώ κρύβεται η απάντηση στο ερώτημα. Όπως έχω πει και σε άλλο θέμα, το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του είναι καθαρά προσωπική του υπόθεση και φυσικά δεν ενδιαφέρει κανέναν τρίτο.

Δεν ξέρω αν πραγματικά νιώθεις τόσο μεγάλη πίεση από τους (πολλούς;!;!;!;) gay που τυχαίνει να συναντάς (και οι οποίοι λες ότι μιλάνε και ... περίεργα, πράγμα που το βρίσκω ακόμη πιο σπάνιο για τους gay και μάλλον αποτελεί το κακό [κάτι]% που κάνει μπαμ), αλλά δεν νομίζω ότι νιώθω το ίδιο.

Άλλο όταν ο άλλος θα σου την πέσει με σεξουαλικά υπονοούμενα κτλ και θες να ξεκαθαρίσεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι. Εκεί, ναι, θα δηλώσεις "ξέρεις κάτι φίλε; Είμαι straight" :). Από την στιγμή που δεν παίζει αυτό το σενάριο νομίζω ότι είναι κωμικό να κάνει κανείς δήλωση για τις σεξουαλικές προτιμήσεις του, από τη στιγμή που ουδείς ενδιαφέρεται και η δήλωση είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Οπότε η απάντησή στο ερώτημα του τίτλου "Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;" είναι σαφέστατα όχι, εκτός και αν είναι απαραίτητο για να προσεγγίσουμε κάποιον/κάποια σεξουαλική ή αντίστοιχα να τον/την αποφύγουμε. Ειδικά αυτό το "Πρέπει" μου κάθεται πολύ βαρύ.:/:

[ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ! BUGGS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΗΧΤΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!] Κάποιος που θέλει να δηλώνει συνέχεια ότι είναι gay ή straight μου κάνει για κάποιον που είτε δεν έχει κατασταλάξει στην σεξουαλική του ταυτότητα και θέλει να το επαναλαμβάνει στον εαυτό του ως μια μορφή επιβεβαίωσης, είτε ως κάποιον που νιώθει τρομερή πίεση από το περιβάλλον του για να κάνει τέτοιες δηλώσεις.[/ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ! BUGGS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΗΧΤΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!]

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο Πειρατής το είπε αυτό που σχολίασες και όχι ο Μιχάλης :)

O Πειρατής επιβεβαιωσε με το σχόλιο του αυτο που ειπα στον Μιχάλη στο αμέσως προηγουμενο ποστ γι'αυτο το κουοταρα και το είπα στο Μιχάλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
ουπς! Sorry :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οπότε η απάντησή στο ερώτημα του τίτλου "Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;" είναι σαφέστατα όχι, εκτός και αν είναι απαραίτητο για να προσεγγίσουμε κάποιον/κάποια σεξουαλική ή αντίστοιχα να τον/την αποφύγουμε. Ειδικά αυτό το "Πρέπει" μου κάθεται πολύ βαρύ.:/:

Πρέπει σημαίνει απαραίτητο. Η ερώτηση προφανώς αναφέρεται στο κατα πόσο καθίσταται η όχι απαραιτητο. Υπο ποίες συνθηκες σε πόση συχνότητα κλπ


[ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ! BUGGS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΗΧΤΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!] Κάποιος που θέλει να δηλώνει συνέχεια ότι είναι gay ή straight μου κάνει για κάποιον που είτε δεν έχει κατασταλάξει στην σεξουαλική του ταυτότητα και θέλει να το επαναλαμβάνει στον εαυτό του ως μια μορφή επιβεβαίωσης, είτε ως κάποιον που νιώθει τρομερή πίεση από το περιβάλλον του για να κάνει τέτοιες δηλώσεις.[/ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ! BUGGS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΗΧΤΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!]
Πάντως εδώ πρέπει να παρατηρήσω κάτι. Απαντήσεις multiple choice (είτε... είτε...) δείχνουν κάποιον που νοιώθει μεγάλη πίεση η άποψη του να ικανοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερους;
Γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που να πηγαίνει για ιντερβιου για δουλειά και να λέει "ε ξέρετε στο σέξ είμαι αυτό" ή να γνωρίζεται με μία καινουργια παρέα και να κάνει το ιδιο ή να φοράει μπλουζάκι "ειμαι αυτό" κοκ. Μιλάμε επί απόλυτα συγκεκριμένου θέματος ερωτήματος πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Μα εγω δεν καταλαβαινω....γιατι "πρεπει"? Ποιος το οριζει αυτο?
Ακομα και φιλος μας να ειναι καποιος, και να μη θελει να μας το εκμυστηρευτει σημαινει οτι δεν εχουμε κερδισει την εμπιστοσυνη του για κατι τοσο προσωπικο και σημαντικο για εκεινον...
Και ποιος δεν κραταει για τον εαυτο του πραγματα..?....ολοι...

;)
Συμφωνώ απόλυτα!
Ίσα ίσα, οι φίλοι, ακριβώς επειδή είναι φίλοι, μας θέλουν κοντά τους. Όσο ανοιχτόμυαλοι κι αν είμαστε, όσο κι αν το δείχνουμε αυτό, πάντα θα διστάζουν μπροστά στο ενδεχόμενο της απόρριψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top